Dit nniaiBr totaal nil i Man. No. 117. Berate blad. Honderd en zesde jaargang, 1904. WOENSDAG 28 SEPTEMBER. Stedelijk Museum, [BUITENLAND. BINNENLAND. Het Stedelijk Museum is ZONDAG 2 October a.s. 's namiddags van 1—3 unr te bezichtigen tegen betaling van 10 cents per persoon. Algemeen Overzicht. Nieuwst ij dingen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- «n ZateriagtTOid uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,60franco door het geheele rjjk 1 1, 3 Nummers t O,O0. Afzonderlijke nummers S ets. ïelefoonnmnaner 3. PiJJs der gewone advertentlën i Per regal 11«,15. Groote letters naar plaatsraimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/b. HERMs. COSTER It ZOONVoordam 0 9. Bevolking. Onderstaande persoon wordt verzocht zich ten spoe digste ter secretarie dezer gemeente aan te melden (afd. Bevolking) HERMANNUS JONKERS, geboren to Kortezwaag 29 November 1885 gekomen uit de gemeente Leeuwarden De verwachtingdat de eerstvolgende dagen ons be langrijke berichten zouden brengen uit Mandsjoe- r (j e, heeft zich niet verwezenlijkt. Generaal Koeropatkine seint wel over het weer, n.l. dat piotseling de koude inviel en 't daarna weer warmer is geworden, maar van belangrijke veldslagen booren wij niets. Te Tokio wordt daarentegen verzekerd, dat de Ja panners weder druk in de weer zijn. Maarschalk Oyama, zoo wordt vandaar geseind, heeft opnieuw den aanval begonnen. Hij drijft de kozakken van de generaals Ren- nenkampf, Samsonof en Mitsjenito, hoewel deze door de tachementen infanterie en artillerie zijn versterkt, voor zich uit, op Moekdeu terug. Zuidelijk vau de Hoen-ho bevinden zich nog slechts zwakke Russische afdeelingen. De Japansche cavalerie beweegt zich reeds om de beide Russische vleugels en patrouilles vertoonen zich tot in de omgeving van Tielin. De Pelersbarger correspondent van het Berliner Tageblatt geeft hiervan een bevestiging. Hij seint, dat volgens te Petersburg ontvangen berichten, de Japanners oprukken met het doel den Russischen linkervleugel om te trekken. Deze correspondent acht onder deze omstandigheden de berichten uit Engelsohe bron over een aanstaanden slag bij Moekden zeer weinig geloofwaardig. Generaal Koero patkine kan onder zeer veel gunstiger voorwaarden bij Tielin slag leveren. Sterke Ruesische strijdkrachten zijn reeds bij Tielin verzameld. Bij Moekden zouden dus slechts achterhoede-gevechten plaats hebben. Wat wij te hooren krijgen omtrent Port Arthur klinkt weinig hoopvol voor de Russen. Zij 't dan ook ten koste van schromelijke verliezen, de Japanners winnen er steeds veld. Nu weder hebben zij na een gevecht van meer dan 50 uur drie belangrijke stellingen en zes kleine forten genomen, waaronder het fort Koeropatkine, dat de bronnen der waterleiding in de macht der Japanners heeft gebracht. Niet zeer bemoedigend is ook het volgende, door het Parjjsche blad Le Matin uit Petersburg vernomen .Telegrammen van welke niet eens de generale staf kennis draagt, zjjn Vrijdagnacht tegen vier uur by den Keizer aangekomen. Ik kan u veizekeren dat zij op Port Arthur betrekking hebben en dat vanochtend ten hove angstige onrust heerschte. De Japanners leveren op dit oogenbiik een hoofdslag, die nog vermeteler is dan alle aanvallen totnutoe. Zij vallen de stad van drie kanten tegelijk aan, hebben al hun strijdkrachten samengetrokken en zjjn besloten een eind aan de zaak te maken. Mijnen hebben heele bataljons in de lucht doen vliegen. Generaal Fock heeft zich in bet bjjzonder onderscheiden door zelf bevel te voeren van de muren af, tot welke de Japan ners na een onbeschrijfelijk bloedbad genaderd waren. Alle schepen van Togo en Kamimoera, die geen oog meer behoeven te houden op de schepen van het WJadiwos- stokBche smaldeel, nemen aan dezen strijd deel die, naar men vreest, het laatste bedrjjf vormt. De belegerden vechten op dit oogenbiik temidden van een vuurpoel. Van den Wolfsberg en van de reede hagelt het granaten op de stad, de haven en de vesting. Generaal Stoessel rent van het eene fort naar het andere, om de strijders in dezen laatsten kamp op leven en dood aan te moedigen. Te Petersburg weet het publiek nog niets van de tra» gische gebeurtenissen, die misschien zullen eindigen met den roemrijken val van Port Arthur. Ten hove heeft men nog niet opgehouden te hopen, dat de heldenmoed van Stoessel en van zijne troepen ook ditmaal nog de vei woede Japanners zal keeren." Op de begrooting van Waterstaat is uitgetrokken f 50,000 als eersten termijn van eenen van 5 jaren voor de verdediging der Noordzeekust in Noord-Holland be paaldelijk tot het nemön van voorzorgsmaatregelen ten behoeve der kust benoorden de straudhoofden te Callants- oogde uitgaven voor de verdediging vau het geheele kustvlak tot aan de Heldersche zeewering is globaal op 2V2 milioen gulden te stellen. De verkiezing van drie leden der Provinciale Staten van Noord-Holland tengevolge van het bedanken der heeren Th. Sanders, mr. Waterschoot en dr. Vermeulen is bepaald op 17 Octoberstemming en zoo noedig her stemming op 25 October en 3 November. Het voornemen bestaat in 1905 examens te houden voor surnumerair der registratie en domeinen en voor landmeters en adspirant-landmeters van het kadaster. In het jaar 1905 zullen de werkzaamheden der schat- tingscommissiën voor de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen naar alle waar schijnlykheid afloopen. Koninklijk Bezoek te Amsterdam, Maandagmorgen kwamen van Soestdjjk te Amsterdam aan H. M. de Koningin-Moeder met den Hertog en de Hertogin van Mecklenburg, Haar logeergasten. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik verwelkomden de Hooge bezoekers aan het station. De Hertog en de Hertogin van Mecklenburg, met een heer en dame in hun gevolg, roden kort daarop in twee open hofrjjtuigen naar het Museum-Six op de Heeren gracht, terwijl H. M. de Koningin-Moeder in het rijtuig van H. M. de Koningin plaats nam en met Haar Kinderen naar het Paleis torugreed. Kort daarop te 10.40 reden nu de Koningin en H. D. Gemaal naar de Wester-Sniker-Raffinaderij en de Koningin- Moeder naar de Ziekenverpleging op de Prinsengracht enz. H. M. de Koningin was in crème carline en Z. K. H. de Prins in admiraalsuniform. Na den lunch te 2 uur, brscht H. M. de Koningin Moeder met Hare gasten, terwijl de Koningin en H. D. Gemaal de fabrieken op de eilanden bezichtigdeneen bezoek aan de Portugeesch-Iaraölitieche Synagoge op het Jonas Daniël-Meyer-Plein. Het Koninklijk Echtpaar reed te 10.30 met groot ge volg uit voor een bezoek aan de Wester-Suiker-RafHnaderjj. Daar werden H. AI. en Z. K. H. door den heer M. C. P. Barbe, directeur, ontvangen, die H. M. en Z. K. H. daarna naar de Directiekamer begeleidde. De heer Barbe gaf een exposé van de wjjze van be werking van suiker, alsmede van da sappen welke door de bewerking worden verkregen, welke uiteenzetting de directeur verduidelijkte en ophelderde met op de tafel in kristallen schalen en flesschen geplaatste monsters, hetgeen zoowel H. M. als H. D. Gemaal blijkbaar met groote belangstelling aanhoorden. Hierop volgde de bezichtiging van enkele zalen en werkplaateen der fabriek. Onder het voortschrijden naar verschillende apparte menten, kwam men aan het electrisch station der fabriek, waar eene reuzenmachine van 1000 p.k. den stroom levert voor licht en drijfkracht. Alleraangenaamst werden de flooge Bezoekers hier plotseling verrast, toen de directeur op een knopje drukkend op eens in veelkleurige electrische gloeilampjes op een groot doek van donkerrood fluweel de woorden .Hulde aan H. M. de Koningin" te voorschjjn tooverde, voor welke aardige attentie H. M. den directeur dankte. Onder .hoezee's" der werklieden ging de stcet naar het paleis terug voor den lunch. In den namiddag werd een bezoek gebracht aan de Kon. Nea. fabriek van werktuigen en spoorwegmafcerieel, waar het Vorstelgk Echtpaar ontvangen werd door den directeur, den heer Muysken, en verschillende commissa- rissen. Na eenige oogonblikken in de keurig versierde directiekamer vertoefd te hebben, werd een wandeling door de fabriek gedaan, waar de werklieden gewoon aan den arbeid bleven. Alsnu kwam men op het terrein der Ned. Scheepsbouw- Maatschappij, alwaar de oud-minister Cremer mer commis- sarissen ter ontvangst aanwezig was. Hier werden met belangstelling bezichtigd twee in aanbouw zijnde schepen de .Sultan van Koetei" en de .Paiembang," voor wie de Fabrièk van werktuigen en spoorwegmaterieel de ketels en machines maakt. Ia het water lag de .Prins Frederik Hendrik, de nieuwe boot van den Koninkl. West-Indischen Maildienst. Hier voegde zich de Koningin-Moeder met de gasten bij het Koninklijk Echtpaar en werd gezamenlijk een boottocht ondernomen op het IJ, waar vele pleiz.ervaar- tuigen aanwezig waren, alsmede do drijvende stoomspuit -Jason, die uit 12 slangen water gaf. Vervolgens werd een boottocht gemaakt op het IJ, ter bezichtiging van de havenwerken vau Amsterdam. Gisterenavond was er galavoorstelling in den Stads schouwburg. De zaal wa3 geheel gevuld met een blijge- stemd publiek, waaronder tal van dames, die echter voor het grootste gedeelte niet uitmuntten door keur van cos tumes. Onder de heeren waren weinig militairen, wel verscheidene gemeenteraadsleden, leden van de Kamer van Koophandel en andere bestuurscolleges. Allen droe gen het kleed hnnner waardigheid. Ook de rechterlijke macht was door verschillende leden vertegenwoordigd. Precies te kwartier over achten trad het vorstelijk echt paar met H. D. gevolg de rijk versierde Koningsloge binnen. De muziek hief het Wilhelmus aan, en alle aan wezigen rezen eerbiedig van hunne plaatsen op, om zich met het gezicht naar de Koningsloge te keeren. Hare Majesteit was gekleed in een prachtig avond toilet van licht rose zijde. In het haar droeg zij een schitterend diadeem, en om den hals flonkerde het hals snoer, behoorende bij het nationaal huldeblijk. De Prins was in generaals-nniform. Toen begon de vooretelling van .Durand en Dnrand", het blijspel van Valabregue en Ordonneau. Het publiek vermaakte zich wel. Slechts korte tijd werd er gepauseard. De vorstelijke bezoekers gebruikten in hunne loge eenige ververschingen en te kwartier over tienen was de voorstelling reeds af- geloopen. Feesten te Dfleuwe Niedorp. Zondag en Maandag 1.1. hadden te Nieuwe Niedorp verschillende feestelijkheden plaats ter eere van het 25- jarig bestaan van Niedorps Mannenkoor, directeur de heer D. Kuilman. Voor deze feesten waren in de eerste plaats uitgeschreven zangwedstrjjden, waaraan vele vereenigingen van plaatsen uit den omtrek deel ramen. Voorts waren georganiseerd verschillende V olksfeesten voor de beide dagen door het bestuur van de Vereeniging »IJs- en Volksvermaak" te Nieuwe Niedorp. Tot leden van de jury voor de zangwedstrjjden waren benoemd de heeren Daniël de Lange, toonkunste naar te Amsterdam J. P. Groot, stadsmuziekmeester te Purmerend en J. Kuilman, organist te Schermerhorn. De heer De Lange was echter verhinderd om de feesten bjj te wonen, in zijn plaats was overgekomen de heer Tierie. Zondagmorgen om half elf had plaats de ontvangst van de verschillende zangvereenigingen in het fraai ver sierde lokaal de .Prins Maurits'', eigenaar de heer Haring- huizen. 't Waren de volgende vereenigingen(zij mochten nog nooit een prijs behaald hebben), die wij opnoemen in de volgorde, waarin ze volgens de loting moesten optreden: 1. Euphonia, Schagerbrug; 2. Varia, Warmenhuizen3. Nut en GenoegenBinnenwijzend, gem. Westwoud 4. Harmonie, Beemster5. Concordia, Westzaan; 6 Polyhymnia, Schellinkhout7. A.D.V.E. N.D.O., Midden-BeemBter8. Bergen, Bergen; 9. Cres cendo, Noordscharwoude. Ook was nog opgegeven .Cres cendo" van De Rijp, doch dit zangkoor is niet verschenen. Nadat dit laatste door den heer W. C. Visser, voor zitter van de feestcommissie, was medegedeeld, nam de eerevoorzitfer dezer feestcommissie, de heer J. v. d. Stok, burgemeester van Nieuwe Niedorp, het woord en heette in een korte en kernachtige speech de aanwezige zangers welkom. Na even aan de feesteljjkhedenvóór drie weken te Nieuwe Niedorp gehouden, ter eere van de Gymnastiekvereniging, herinnerd te hebben, schetste spr. het tot standkomen van 't feest, de oproeping tot den wedstrijd en be'uigde hij zijn vreugde over de flinke opkomst. Vervolgens wees spr. er op, hoe moeilijk het is op 't platteland een vereeniging in stand te honden, vooral eou zangvereniging, waar 't dikwijls veel moeite kost bij bedanken voor het lidmaatschap, geschikte stem men voor de opengevallen partgen te vinden. Spr. brengt dan ook de Niedorper vereeniging alle lof, feliciteerde in 't bijzonder den directeur, den heer D. Kuilman, en sprak de hoop uit, dat de vereeniging hem nog lang als direc teur mocht bezitten. Nog wees spr. op drie versierde stoelen, op 't tooneel geplaatst, voor de drie oprichters van 't Mannenkoor, de heeren J. L. Timmerman, J. Fraaij en P. Fraaij en eindigde met eenige opwekkende woorden. De cerewjjn ging alsnu rond, aangeboden door het Edelachtbaar bestuur der gemeente Nieuwe Niedorp en aan do verschillende zangvereenigingen werd een Wel komstgroet toegezongen door de vereeniging .Niedorps Mannenkoor" en de damesafdeeling .Melodia". Vervolgens ging 't iu optocht van de .Prins Maurits" door 't feestelijk getooide, vlaggende dorp, naar 't kerk gebouw, het Niedorper Muziekkorps .Excelsior", direc teur de heer G. Groen, voorop. Bjj de poort van 't kerkgebouw was niet weinig gedrang. Met heel wat moeite kwam men eindeljjk binnen. In de kerk geen plaats onbezet stampvol, op de gaanderij boven en op de gewone zitplaatsen beneden dicht aaneen gesloten menschenmassa's. Om goed twaalf uur begon de wedstrijd. Heerljjk klonken de stemmen in 't hooge ge welf van de kerk, soms zacht rnischend, dan weder luid bruisend. Tot half twee ging de stryd voort, toen werd anderhalf unr gepauzeerd voor de volksspelen enz. buiten. Aan de orde was nu een optocht met versierde fiet sen, waarbij heel aardige waren alseen boot je, versierd met vlaggetjes en lampions; een molentje van groen en meer versiersels een Apollo-beeld op groen een groep van drie fietsende jonge dames, waarvan de twee buitenste een gebogen versierde lat hielden, waaronder de derde in 't midden, en meer. De prijzen voor de mooiste versierde fietsen bestonden uit kunstvoorwerpen, ter waarde van f 15, f 10 en f 5, tevens schonk de Algem. Neder). Wielersbond drie me dailles, een verguld-zilveren, zilveren en bronzen. De prjjzen zjjn als volgt toegekend Voor 't mooiste denkbeeld van versieren, le prijs, J. Visser, 2e pr., P. de Graaf en 3e pr., E. Schermerhorn. Deze prijzen waren de drie medailles. Voor de fijnste versiering, le prijs, Mej. A. van der Stok, 2e pr., Mej. M. Sieswerda, 3e pr., de dames IJ. Rezelman, A. Nooy en B, de Vries en 4e pr., J. Arts. Om twee unr werd een aanvang gemaakt met den

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1