Pil nu Mm uil 2 Mn. büTte nland7 1904. V RIJ D A G 30 SEPTEMBER. Stedelijk Museum. BINNENLAND. No 118. Eerste biad. Honderd en zesde jaargang. Het Stedelijk Museum is ZONDAG 2 October a.s. 's namiddags van 1—3 nnr te bezichtigen tegen betaling van 10 cents per persoon. Algemeen Overzicht. Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. 1LKMAABSCHE OOI RAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- sn Zaterdagavond uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaab f 0,88franoo door het geheele rjjk 1 1, 8 Nnmmera t 0,88. Afzonderlijke nummers 8 ets. ÉSf Telefoonnummer 3. Frys der gewone advertentlën i Per regel t^O,15, Groote^lefcters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER k ZOON, Voordam C 9. Eerst heette 't, dat de Japanners op 't oogenblik i n Mantsjoerjje zoo weinig vorderingen maakten, om dat hun ammunitie-voorraad moest worden aangevuld thans wordt als reden, waarom zij niet met hunne gewone snelheid oprnkken, opgegeven, dat hunne gelederen zoozeer geteisterd worden door epidemische ziekten. Wat daarvan te gelooven Het meest waarschijnlijk is wel, dat de Japanners het juiste oogenblik voor een krachtigen aanval nog niet aangebroken achten en dat zij daarop wachten. Uit Port Arthur is weder nieuws van allerlei aard. Vooreerst is thans bekend geworden, hoe Von Stoessel, de aanvoerdor in de belegerde veste, de tijding van den slag bij Liaojang en den terngtooht van Koeropatkine ontviDg. Chineezen met exemplaren van de Japan Times werden door de Japanners doorgelaten, wellicht gezonden, om aldns de belegerden op de hoogte te brengen var deze ongunstige gebenrtenissen er was zorg gedragen, dat een en ander de noodige klenr had ontvangen en zeker niet in het voordeel der Rassische wapens. De Novi Krai drukte eenige gedeelten af, en vandaar, dat het blad door den commandant geschorst werd. Om den zin benden moed er weer :n te brengen gaf Stoessel een dagorder uit, waarvan het slot luidt: .Weet dat de geheele wereld de oogen op n gericht heeftTe midden der oogenblibkeljjke tegenslagen moet Port Arthur de rol behouden, die voor haar is weggelegd Rnslands roem handhaven opdat het eind zal zijn de vernietiging van zjjn vijanden I Wij zul len het niet zijn, dia toegeven Het moet gezegd worden, dat dienovereenkomstig wèl gehandeld wordt. Een belangrijk telegram, wanneer 't ten minste juist is, mag genoemd worden de dépêche uit Tsji-foe, waarin gezegd wordt, dat de Russen de verwoede Japansche be schieting met even groote kracht over do geheele linie beantwoorden. De verdedigers hebben daarenboven nieuwe kanonnen opgesteld op de rotsen van Liao-ti-sjan en schieten vandaar kogel voor kogel terug. Zoo zonden de Japanners zich dan ook hebben uitgelaten, dat öf de schietvoorraad van do belegerden is aangevuld, öf dat zij onberedeneerd hun laatste kruit verschieten. Voor de laatste veronderstelling heeft echter het weloverwogen verdedigingsplan van Von Stoessel nooit aanleiding gegeven. Eerder ligt voor de hand, dat het Fransche schip .George,'' dat de blokkade verbroken heeft en bij zijn terugkeer door vijf Japansche torpedobooten werd aangehouden en naar Sassebo opgebracht, een lading munitie en proviand bij Dnifjesbaai landde. Later werd de kapitein van het schip en zjjn vaartuig losgelaten en naar Tientsin gebracht. Over de laatste aanvallen op de zwaar geteisterde veste wordt gemeld, dat 't thans de bedoeling der Japanners zon zjjn de vloot uit de haven te drijven door een on houdbaar vnnr. Admiraal Wiren zon dan de blokkade trachten te verbreken om Wladiwostok of een neutrale haven te bereiken. Admiraal Togo ligt te dien einde op de loer en heeft ditmaal zijn vloot opgesteld oostelijk en westelijk van de haven, admiraal Kamimoera heeft eenige schepen ter versterking gezonden, terwjjl admiraal Oerloe met een aantal sterke kruisers en torpedojagers zich tnsschen Sbjangbai en Tsjifoe ophondt om den mogelijk ontsnap penden vijand den weg af te snjjden naar Tsjingtau of de Chineesche verdraghavens. Bg de Miaotaueilanden is het hoofdkwartier der Japansche torpedojagers en torpedo booten gevestigd. De Engelschen in Thibet. De Engelsche Thibet expeditie heeft den 23sten Lhassa verlaten, naar gemeld wordt onder geestdriftige vriendschapsbetuigin gen der Thibetanen, die het zeer op prijs gesteld hebben, dat hun tempels ongeschonden zijn gebleven. Yan weerskanten werden geschenken aangeboden. Er wordt intusschen van verschillende zijden gemeld, dat Rusland zich bij het gesloten verdrag tusschen Engeland en Thibet niet zal neerleggen. China moet op instigatie van Rusland zich reeds tegen het ingestelde Engelsche protectoraat hebben verzet, en naar thans aan enkele bladen gemeld wordt, heeft de Russische regeering haar gezant in Engeland opge dragen, in der minne te trachten wijziging van het tractaat te bewerken, zoodat daaruit de gewichtige negende clausule verdwijnt, en tusschen Engeland, Thibet en China de verhoudingen bewaard blijven, zooals die vroeger bij tractaat waren geregeld. De Prinses van Coburg. In Brusselsche hof kringen wordt verteld, dat prinses Louise van Coburg met haar gemaal tot een vergelijk is gekomen. De prin ses zou ontslagen worden van haar curateele en een jaargeld van 100.000 francs krijgen. Wat de prins daar tegenover heeft bedongen verneemt men niet. De Neue Freie Presse weet echter mee te deelen, dat de onderhandelingen nog gaande zijn. De prinses zou evenwel reeds hebben toegestemd in een gematigde curateele en een onderzoek naar harert geestestoestand door psychiaters, welke de grootmeesteres van het Weensche hof zal aanwijzen. Prentbriefkaarten in Duitschland. Een staat van het briefverkeer op de om haar natuurschoon veel bezochte en uitspanningsplaatsen, waar gedurende het seizoen zoogenaamde zomer-postkantoren gevestigd zijn, geeft een denkbeeld van den omvang, dien het gebruik van prent-briefkaarten genomen heeft. Het aantal verzonden en ontvangen brieven en brief kaarten op 41 van deze kantoren in het Duitsche Rijks- postgebied bedroeg het vorig jaar 1.642 000 stuks, waaronder 1.591.000 briefkaarten, zijnde, op eene kleine uitzondering na, alle prentbriefkaarten. Bovenaan staat de „Broeken" met 216 000 briefkaarten, en verder naar het aantal in duizenden de „Bastei", in Saksisch Zwitserland, met 205; de „Wart- burg" met 175; de Schneekoppe" met 155; het „Niederwald" met 154 de „Kijfhauser" met 118 de „Telberg", in den Taunus, met 68de „Rudelsberg" met 65 de „Inselberg" met 52en het oude slot te Heidelberg met 44. Deze kantoren waren gedurende ongeveer 150digen geopend. De trust-koning. Volgens het New-Yorksche blad the World is de „trust-koning" Pierpont Morgan voornemens, van zijn jongsten uitstap teruggekomen, zich uit de zaken terug te trekken en die verder over te laten aan zijn zoon. Hij gaat dan leven van zijn geld 250 of 350 millioen gulden, op een honderd millioen af kan men het niet zeggen. De heer P. G. Daker, de algemeen geachte^ notari® te Znid-Scharwonde, herdacht de vorige week onder har" telijke belangstellingzijne 25-jarige werkzaamheid als notaris aldaar. Op 5 October e.k. is de heer dr. P. W. Reitz voor nemens met zijne talrijke familie via Antwerpen de terugreis naar Zuid-Afrika te aanvaarden. Dit besluit heeft den trouwen strijder voor de onafhankelijkheid van de Znid-Afrikaansche Republiek veel strijd gekost; maar voor het belang van zjjne talrijke jeugdige kinderen moest alles zwichten. In het volgend jaar zal worden overgegaan tot de aanstelling van een ndspirant-landbouw-ingenieur met het doe) van Regeoringsvrege de vorming te bevorderen van een technicus, die in staat zal zijn, zoowel aangaande de inrichting van boerderijen, als omtrent de werktuigen en machinerieën, welke in het landbouwbedrijf aangewend worden, desverlangd voorlichting en aanwijzingen te ver strekken. Bg Kon. Besluit is ontbonden de staatscommissie, be staande uitdr. W. P. Raysch, te 's-Gravenhago, tevens voorzitter; dr. A. W. H. Wirtz, te Utrecht, teven secre taris; H. F. Baltman, te Haarlemmermeer; D. van Konijnenburg, te Leeuwarden, en H. C. Raimers, te Wageningen, ingesteld bij Koninklijk besluit van 18 Mei 1898 no. 16, aan welke werd opgedragen te onderzoeken, welke maatregelen van Rijkswege behoorden te worden genomen tot bestrijding der parelziekte (tuberculose) on der het vee. De Hinderwet. Het ligt in de bedoeling van de regeering, weldra aan de Tweede Kamer een ontwerp van wet aan te bieden tot wijziging en aanvulling van de Hinderwet, waarbg de aanstelling van ambtenaren mogeljjk zal worden gemaakt, wier taak het zal zijn een onderzoek in te stellen naar de gegrondheid van eventueel bij de regeering ingediende klachten over onvoldoend toezicht van de gemeentebesturen op de naleving van opgelegde voorwaarden en in het algemeen over de toepassing en uitvoering der Hinderwet. Van dezen maatregel is te verwachten, dat de gemeente- bestaren beter dan tot dusverre door sommige dezer colleges geschiedt aan de hun bij art. 18 der genoemde wet opgelegde verplichting zullen voldoen. Wanneer be doeld ontwerp tot wet zal zijn verheven, zal aanvankelijk slechts één inspecteur worden aangesteld. Yan den Langedyk wordt ons geschreven Eene poging door de Naamlooze Landbouw- en Handels vereniging gedaan om te komen tot algeheele contante betaling, ook voor de najaars- en winterpioducten, die nit de hand worden verkocht, is niet geslaagd. Op eene vergadering 23 dezer gehouden door het hoofd bestuur, waarbjj ook de znstervereenigingen waren nitge- noodigd, was een schrijven van de vereenigingen »Groenten Cnltnnr" te Broek op Langedijk en Eendracht" te Oud- karspel ingekomen, waarin zij te kennen gaven volgens het opgemaakte reglement niet samen te willen werken. In eene avondbijeenkomst dienzelfden dag van het hoofdbestuur en de kooplieden werd besloten de contante betaling over de bef aalkantoren te Broek op Langedijk en te Noordscharwonde voor de nit de hand verkochte najaars- en winterprodneten, vast te stellen enkel voor de leden der vereeniging, een ieder vrijlatende van de betaalkantoren gebruik te maken. De verkoopers znllen afstaan 1 °/0 korting, waarvan Va °/o d0n hoopers ten goede komt, 4/i0 °/o voor de be taalmeesters, en 1ll0 °/0 in de kas der vereeniging zal worden gestort. Afd. Schagen e. O. Holl. M. v. Dandb. Den 28sten had vanwege deze afdeeling op het markt plein te Schagen de jaarlijksche rammenkeuring plaats met den volgenden uitslag 1-jarige rammen: le pr. f10 J. de Veer, Schagen; 2e pr. f5 W. Keet man, Winkel; 3e pr. f2,50 J. de Veer, Schagen. 1/2-jarige rammen le pr. f 10 J. de Veer, Schagen2de pr. f 5, als voren; 3de pr. f2,50 K. Borst, Schagen; bestuursprijs J. L. T. Groneman, Wieringerwaard. Ooilammeren (minstens 4 stuks) le pr. f5 A. v. d. Horst, Schagen; 2e pr. f2,50 J. L. T. Groneman, Wieringerwaardbestuurspr. J. de Veer, Schagen. Schapen (minstens 4 stuks) le pr. f 10 J. de Veer, Schagen 2de pr. f 5 als voren; bestuurspr. P. Schenk, Wieringerwaard. De keuringscommissie bestond uit de heeren J. Buis en C. Asjes te Schagen en P. Huibers te A. Paulowna de regelingseommissie uit de heeren G. Muijs en O. Bijpost te Schagen en C. Kooy te Harencarspel. De handel was na afloop vlug. Door één aanvoerder werden o. a. 13 rammen verkocht. De Hatrozenbond. Men schrijft nit Den Helder aan Het Volk Den gistermorgen ontslagen hoofdbestuurders van den Matrozenbond werd toen zij gisteravond met den trein nit Den Helder zonden vertrekken, door een 80-tal ma trozen uitgeleide gedaan. Zingend trok men door Holder's straten naar het station, waar echter niemand toegang gegeven werd. De spoorwegdirectie is solidair met den marine-czar. Verscheidene namen van matrozen werden opgeschreven. Onder donderende hoera's vertrok de trein. Ontsporing. Dinsdag te halftwee is de goederentrein 3645 van Am sterdam nabij het station Koog ontspoord. Oorzaak onbe kend. Een goederenwagen lag dwars over de rails. Geen persoonlijke ongelukken. De treinen ondervonden ver traging zoodat b.v. ook te Alkmaar de Amsterdamsche couranten meer dan een nnr later aankwamen. Dit Helloo. Enkele dagen geleden vervoegde een als heer gekleed persoon zich aan de huizen der ingezetenen bij voorkeur bij hen, die zich nog slechts korten tijd in de gemeente bevinden. Hij was voorzien van een gesloten bns en gaf voor een collecte te honden, voor arme schoolkinderen van alle gezindten en vertelde tevens, dat deze collecte tweemaal per jaar werd gehouden. By nader onderzoek is echter uitgekomen, dat de oudere bewoners niets van deze zaak afwisten en de collecte, voorzoover hnn bekend, nimmer is gehoudenzoodat men hoogstwaarschijnlijk met een slnwen oplichter te doen heeft. Men zij das op zjjne hoede 1 Droevig. Woensdag is te Amsterdam aan de Wittekade, bij het vertnigen van een steiger van een in aanbouw zijnd per ceel, een paal gevallen op spelende schoolkinderen. Een was dadelijk dood, een ander was levensgevaarlijk gewond en overleed na eenigen tijd. Hondsdolheid. Bij een van een vierspan honden van K. Snaas te Schagen openbaarden zich verschijnselen van hondsdol heid. Te Dirkshorn moest het dier worden doodgeschoten. Een tweede hond van het vierspan, dien men ook niet vertrouwde, werd op bevel van den rijkaveearts Henge- veld, die een onderzoek kwam instellen, thnis afgemaakt. Harddraverij-vereeniging „West-Friesland". Ondanks de vele feesten in de laatste tjjden gehouden te Alkmaar, Helder, Enkhnizen, Nieuwe Niedorp, Winkel en eldershad de harddraverij te Schagen den 27sten een zeer druk bezoek. Het heerlijk schoone herfstweer zal daarvan wel een van de bij-oorzaken geweest zjjn. Door 8 dravers werd aan den wedloop meegedongen. De eerste prijs, f 200, werd behaald door Colombine van stal, >Avanti" te Lage Vnursche, berjjder J. G. do Boer, de tweede, f 100, door Ideaal van G. de Jong te Hilversum,

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1