E7F0THEEE. tMACIELS IIEOOP. BINNENLAND. ADVERTENTIE N. J. VAIV SER VEEN, M Wrijfmidd el BARSOL Fijne 3 cts.-SIGAAR met Havanna-Mélange. Langestraat B 94. G. W. VAN DER VEEN, Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. p u O O O P? »-« P O F e+ P' P CK3 jr. v. Til, J'artieulier Kapitaal gevraagd, JD. fjlaïsj" CrZ. DAGELIJKS VERSCH alle soorten klein gebak. Natnurljjk wordt 't eten later weer verdeeld onder de onderboorigen van die hooge Javanen. Intusschen zijn de beide afgezanten teruggekeerd, heb ben zij weder den bekenden sildhouding aangenomen, eenige malen gesembahd (van sembah Jav. groet) en begint de voornaamste of oudste Zjjne Hoogheid, na- tunrljjk in het Hoog-Javaansch, als volgt toe te spreken »Wij hebben uwen vorsteljjken last overgebracht en uw dienaar, den Adipati SSsra di Ningrat, bevolen als volgt »Radhen Adipati SiUi& di Ningrat, de Heer Soesoe- hoenan beveelt de vorstelijke offergaven, de spysbergen van garebeg Moeloed, naar den mesdjid te begeleiden, met de pangèran's sentanii en alle boepati's en mantri's. Als dit geschied zal zijn doet gij den pengoeloe bidden om bestendigheid van den Kraton het heil der vorstelijke regeering welvaart en vrede voor het rijk en lengte van den vorstelijken leeftijd. >Als het gebed gedaan zal zjjn zult gij de offergaven gelijkelijk onder de rechthebbenden verdeelen." »Uw dienaar de Adipati StisiS di Ningrat biedt Uwe Hoogheid eerbiedig zjjne hulde!" En nu gebeurt er iets heel vreemds bij dit echt Mo- hammedaansche feest, verbeeldt u, nu komt waarlijk de door Mohammed zoo streng verboden alcohol op de proppen Er verschijnen n.l. bedienden in keurig hoflivrei met groote zilveren presenteerbladen en ieder onzer krijgt nu een glas madera in de hand. De Resident staat daarna op en noodigt ons uit een heildronk te wijden aan het geboortefeest van den Pro feet 't Gaat ad fundum, zooals de hoeren studenten zeggen, en dadeljjk snellen de bedienden weer toe en worden de glazen op nieuw gevuld. Weer spreekt de Resident, d. w. z. bij drinkt op Zijne Hoogheid en noemt daarbij eerst alle namen, daarna allo ridderorden en ten slotte ook den rang van Generaal-Majoor. Met een trot- schen glimlach van welgevallen luistert de vorst toe, bij ieder kruis knikt hij als een schoolmeester tevreden, dat 't lesje zoo goed en zonder haperen opgezegd wordt. En als dan alle Europeanen hun glazen naar den Keizer op heffen, lacht Hjj goedkeurend en knikt Hij hier en daar een der gasten al drinkende toe. Nog een derde maal zal er gedronken worden. Nu is het Zijne Hoogheid zelf, die den Resident bescheid doet en ook daarbij de ridderorden van dien Hoofdambtenaar niet vergeet. De plechtigheid is hiermede afgeloopen, alleen zijn we nog verplicht om Zijne Hoogheid gearmd weer met Zijn »vador" den Resident naar binnen te brengen. Dit ge schiedt nog eens met de noodige muziek en lawaai, zooals hierboven reeds beschreven. Daar wordt dan afscheid genomen en wil ook ik me snel verwijderen om nog een kijkje bij het volk op de Aloen-aloen te gaan nemen, toen Zijne Hoogheid mij door een Europeoschen neef van Hem, den Heer Dezentjé, wiens grootmoeder eene prinses moet geweest zijn, laat uitnoodigen, om nog wat te blijven napraten. 't Is wel minder aangenaam doch het verzoek" van een Vorst is nu eenmaal een »bsvel" en ik blijf dus nog een paar uur puffen in de warme Hollandsche uniform. Ook de troepen treffen het nu niet, want de Keizer heeft zoo straks mijne belangstelling voor Zjjn Leger opge merkt en nu moeten de arme kerels nog een paar uur extra dienstkloppen en mij hun kunsten eens vertoonen. Nu, de discipline is vrij goed, want niemand loopt uit 't gelid en allen doen uitstekend hun best bij dc hand grepen en evoluties. Een smeekende blik van mijn jongen vriend, den 2en luitenant-vaandeldrager Radhen Mas van Son, broeder van Ario Mataram en vader van den kleinen Radhen Mas Clockener Brousson, treft mij en ik verzoek daarom Zijne Hoogheid, natuurlijk hoogst beleefd, of Hij 't bevel zou willen geven, om de troepen nu maar te laten inrukken. Dit geschiedt zonder een hoerah of andere insubordi- naire vreugdeuiting. Solo. Lt. Clockener Brousson. b.d. Het Koninklijk Echtpaar te Amsterdam. Donderdagmorgen te tien uur werd ten Paleize audiëntie gegeven aan particulieren. De Koningin was gekleed in een gewaad van rose zijde, de Prins weder in de uniform van luitenant-generaal. Uit alle deelen des lands waren personen overgekomen, waarbij vele burgemeesters, herkenbaar aan hunne ambtsketenen. 's Middags brachten de Koningin en Haar Gemaal een bezoek aan de Kon. Academie van Wetenschappen, tot bijwoning, van eene buitengewone, gecombineerde ver gadering der beide afdeelingen, welke gepresideerd werd door den voorzitter der Letterkundige Afdeeling, Prof. Dr. H. Kern. Men bad aan den ingang van het gebouw, in overeen stemming met het deftige karakter daarvan, geen ver sieringen aangebracht, alleen was de vestibule en waren de trappen met tapijtdoek belegdjen bracht ter weerszijde een sobere plantenversiering wat vroolijkheid aan. De Koninklijke Bezoekers werden in de vestibule opgewacht door een commissie uit de leden, bestaande uit de heeren Mr. W. H. de Beaufort, Prof. P. J. Blok, Mr. A, F. de Savornin Lohman, Prof. H. A. Lorentz, Prof. A. A. W. Hubrecht en Prof. K. Martin. Bij het binnenkomen boden twee kleinkinderen van Prof. Naber, onder-voorzitter van de Letterkundige afdeeling, der Koningin een smaakvolle bouquet aan. Na eenige oogenblikken vertoefd te hebben in de wacht kamer, geleidde de Commissie H. M. en den Prins naar de vergaderzaal, waar het bestuur en de leden hen staande ontvingen. Op een kleine verhevenheid voor den grooten schoor steen .stonden voor een palmengroep twee zetels, waarop de Koningin en de Prins plaats namende leden der Hofhouding en de Burgemeester plaatsten zich op stoelen ter weerszijden daarvan. De publieke tribune was gereserveerd voor de familie Beets, welke vertegenwoordigd was door de eerbiedwaar - dige grijze weduwe van den dichter en diens kinderen. De overige beschikbare plaatsen waren ingenomen door de dames van de bestuursleden. Toen de Hooge Bezoekers hunne zetels hadden inge nomen sprak Prof. Kern de Koningin op de volgende wijze toe Mevrouw Het is een gedenkwaardige en blijde dag voor de Academie, die onder Uwe hooge bescherming staat, deze dag, waarop het Uwer Majesteit behaagd heeft met Zijn Koninklijke Hoogheid Uw Gemaal deze vereenigde vergadering van de twee afdeelingen der Academie bij te wonen. Wij kenden Uwe belangstelling in de werkzaamheden en den bloei der Academie, want de bestuursleden heb ben meermalen het voorrecht gehad, dat van U zelve te hooren, maar dit nieuwe openlijke blijk van Uwe hooge gunst stemt ons tot bijzondere dankbaarheid en vervult ons met rechtmatigen trots. Wij hopen, dat het de goedkeuring van Uwe Majesteit moge wegdragen, wanneer deze zitting gewijd wordt aan de herdenking van een gevierd Nederlander, wijlen ons medelid Nicolaas Beets. Het lid der letterkundige afdeeling Chantepie de la Saussaye heeft bereidwillig de taak op zich genomen, om de verdiensten van ons betreurd medelid te schetsen. Ik verzoek eerbeidig Uwer Majesteit de vergadering te openen, opdat ik den spreker het woord voor zijne voordracht geven kunne. Ik wacht hieromtrent Uwer Majesteits bevelen af. Nadat H. M. op minzame wijze aan dit verzoek gevolg had gegeven, ving Prof. Dr. P. D. Chantepie de la Saus saye de voordracht aan van zijn Levensbericht van Nicolaas Beets. Prof. Chantepie schetste den overledene eerst als chris ten en evangeliedienaar, dan als schrijver en dichter, en eindelijk als lid der Academie. Bij de beschrijving der persoonlijkheid van Beets, zeide de spr., dat hij zich nimmer op den voorgrond plaatste, om daarna uiteen te zetten wie en wat Beets was. Beets woonde bijna eene halve eeuw in Utrecht en heeft daar veel voor land en volk gedaan, wat uitvoerig wordt medegedeeld. Vervol gens wees de spr. op den invloed van Walter Scott en Byron, op zijn jeugdig gemoed. Daarna wees de spreker op de beteekenis der sCamera": een datum in de geschiedenis van den Nederlandschen stijl. Vervolgens schetste hij Beets in de pastorie, om daarna te gewagen van zijn optreden als hoogleeraar. Als lid der Academie blonk Beets uit als geleerde en letterkundige. Tot het groote vaderlandsche woordenboek stond hij van den aanvang in de levendigste betrekking en werkte daaraan krachtig mede. De spreker besloot met eene verwijzing naar Beets' werk van zijn laatste le vensjaren, daarbij herinnerend aan zijn warme deel neming in den strijd van het broedervolk in Zuid-Afrika en in dien voor liefde voor het Oranjehuis, altegaar bewijzen van zijn warm hart tot in hoogen ouderdom. Prof. Kern dankte den spreker voor zijn voordracht, die door het Koninklijk Echtpaar met gespannen aandacht werd gevolgd, waarop hij de vergadering sloot. In de ontvangkamer werd prof. Chantepie bij de Koningin ontboden, om te vernemen, dat H. M. de voordracht met veel genoegen had gehoord. Ook met de familie Beets onderhield de Koningin zich. Het hofbal was Donderdagavond druk bezocht. Circa 1100 genoodigden, waaronder vele dames en talrijke militairen, bewogen zich in de schitterend verlichte zalen Omstreeks kwartier over negenen werd de komst van het Vorstelijk Echtpaar aangekondigd en spoedig daarop verschenen de Koningin en de Prins in de Van Speyk- zaal, op de gebruikelijke wijze door de talrijke »en haie" geschaarde gasten begroet, Hare Majesteit was gekleed in een licht blauwzijden, met kant gegarneerd baltoilet en getooid met de kleinoodiën van het nationaal huldeblijkPrins Hendrik droeg de generaalsuniform. Dadelijk begaven de Koningin en Haar Gemaal zich naar de kleine troon- of balzaal en vertoefden daar een kwartier, om vervolgens naar de Van Speykzaal terug te keeren, waar cercle werd gehouden. Een groot aantal genoodigden werden aan H. M. en Z. K. H. voorgesteld en met verscheidenen dezer onderhield de Koningin zich geruimen tijd. Toen keerde zij nogmaals en nu voor langer naar de balzaal terug, waar zij op den troon plaats nam om het bonte gewoel gade te slaan. Het bal was dit jaar door de aanwezigheid der vele dames zeer geanimeerd. Na verloop van een uur werd nogmaals tot kwartier over elven cercle gehouden in de Van Speykzaal en ten slotte vertoonde Hare Majesteit zich nog even in de kleine troonzaal, waarna zij zich omstreeks half twaalf naar hare vertrekden begaf. De kapel van het zevende regiment infanterie bege leidde den dans met haar muziek. r\ H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn Vrijdag- morgen om tien uur precies weder uit Amsterdam naar 's-Gravenhage vertrokken. üp het perron waren, behalve de burgemeester, de drie Amsterdamsche kamerheeren in buitengewonen dienst en eenige militaire autoriteiten, alsmede de hee ren Van der Wijck en Nierstrasz, van de H. IJ. S. M. aanwezig. Den burgemeester en den drie kamerheeren drukten de Koningin en de Prins de hand. Onder de hoera's der menigte, op het achterste gedeelte van het perron toegelaten, vertrok de trein. He Kweekschool voor machinisten te Amsterdam. Het bestnnr der Kweekschool voor Machinisten heeft besloten de lessen aan de school Maandag a.s. te doen hervatten. Het bestuur zal dit doen geschieden op voorwaarden, die bjj circulaire aau ouders en voogden der leerlingen zullen worden medegedeeld, en die naar verwacht mag worden, voor het vervolg gebeurtenissen als die, welke dezer dagen den gang van het onder wijs verstoorden, onmogeljjk zulten maken. Wedstrijden te Ëdaa. Te Edam is gehouden een schoonrjjderjj. Ie prijs de heer J. Buurs, te Beemster 2de mej. de Wed. C. W. Davids, te Purmer 3de de heer K. Dekker, te Beemster 4de de heer J, de Ruiter, te Oosterblokker 5de de heer P. Visser Jz., te Beemster. Daarna had een ringrijderij plaats. Den lsten prijs ver kregen mej. L. de Waal en de heer T. Schrender, te Watergangden 2don mej. J. van Beers en de heer P. van Beers, te Edamden 3den mej. G. de Ruiter en de heer W. Regter, te Edam. Notaris te AIiKMAAH, is voornemens op Dinsdag 18 October 190A. 's middags 12 uur, in hes koffie huis van den heer C. Helder, te Schoorldam, in het openbaar te verkoopen 1. twee perceelen Welland, te Schoorldam onder de gemeente Schoorl, kadaster sectie D nos. 649 groot 74 A. 50 c.A. 650 groot 73 A. 35 c.A. samen groot 1 H.A 47 A. 85 c.A. zeer geschikt voor bouwland. Te veilen in 4 perceelen. Deze perceelen behooren tot de nalatenschap van wijlen den heer F1 RAVEN, in leven veearts te Alkmaar en zijn verhunrd tot Kerstmis a. s. aan den heer Jb. van Essen. 2. Een perceel Bouwland, nabij de Oude Wal, in de gemeente Warmen'nuizen, kadaster sectie D no. 725. groot 63 A. 20 c A. Tot Kerstmis 1904 verhuurd aan den heer O. Mooij. Inlichtingen worden verstrekt ten kantore van ge noemden Notaris en, wat de perceelen sub 1 aangaat, bovendien door den heer C. H. Molenaar te Schoorldam. -4-3 C/2 CD O rP •iH Tevens een weldaad voor Tevens een weldaad voor kreupele en verstuikte Paarden. Verkr. in flac. a 75 ct. Halfliteifl. a f2,25, bjj VAN ZWICHT, Drogist, Run straat 18, Amsterdam. Pi I— Laat uw Meubelen maken of herstellen in den slappen tjjd, bij Meubelmaker en Stoffeerder, Boterstraat daar er dan meer zorg aan kan worden besteed het drukke voorjaar. Behandeling soliede en billijk. als late Hypotheek op solied onderpand. Brieven franco bureau v/d blad onder lett. E4. mm vim Verkrijgbaar hij Allerhande Goudsche Sprits Alkmaarsche Jongens Bitterkoekjes Boterjanhagel Zandkoekjes Boter wafels Vanille kransjes Vanilla nootjes Theebanket Weespermoppen Chocolade Batons Chocolade Soufflé Citroen-bisquit Kennemermoppen Cadettenbrood Zoute Krakelingen Zoete Krakelingen Alkmaarsche Meisjes ArnhemsMe Meisjes Wasbingtons Kattentongen Schuimpjes Turons Boter Joüenkoeken f 0,02 Banketbakker. f 0,50 per 5 ons. 0,60 0,60 0,80 0,60 0,60 0,70 0,60 0,80 0,80 0,80 1,50 0,80 1>— 0 60 0,60 0,70 0,60 0,70 0,70 0,80 0,80 1,— 1,— per stuk enz. enz. Fnidsen C 71. Drie weinig gebruikte Gaskacheltjes te koop, in uitmuntenden staatvoor de helft van den kostenden prijs wegens vertrek naar buiten. De kostende prijzen bedroegen f 17,—f 19,en f 20,—. Te bevragen bjj G. VAN DIJK, Ramen No. 17, alhier.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 10