it Duur ïBstaat uit 3 Honderd en zesde jaargang. 1904. ZONDAG 2 OCTOBER. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Algemeen Overzicht. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. NO» lit)» Merste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Oourant wordt Dinsdag-, Domderdag- «I! Zaterdagavond uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaae f 0,89franoo door het geheele rjjk t 1, 8 Nummers t 0,0tt. Afzonderlijke nammers 8 ets. ïelefoonnummer 3, Prp der gewone advertentlën i Per regel Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. Wat zal de telegraaf ons brengen Terv.jjl wij dit schrijven weten wij, dat de generale staf te St.-Petersburg bericht ontvangen heelt, dat d e Japansche aanval begonnen is: over het ge- heele front, oostelijk en zuidelyk van Moekden. Wanneer 't gaat als na den slag bij Liaojang, dan zullen wij wel dra weten, wie hier de overwinuing heeft behaald. Voors hands schijnt 't, dat de hootdmacht der Rassen opnieuw aan het terugtrekken is. In afwach'ing van de nadere berichten willen wij even wijzen op de telkens weder opduiker.de geruchten, als zou de vrede tusschen Rusland en Japan vol strekt niet zoo ver af zijn als 't wel schijnt, 't Is moge lijk, maar de feiten zijn daarmee toch geenszins in overeenstemming. De meest gezaghebbende organen in Rnsland verwerpen elk denkbeeld van vrede-slniten, zoo lang de Russische wapenen geen schitterende revanche hebben genomen en aldus het prestige van het Russische leger, dat inderdaad zeer geleden heeft, hebben hersteld. Voorts is de Russische regeering er steeds op bedacht meer mannetjes naar het oorlogsterrein te zenden. Precies hetzelfde ziet men in Japan. Nienwa dienstplicht-bepa lingen zgn gemaakt, waardoor de Japansche strjjdmacht met ongeveer 200.000 man wordt versterkt en wat de Japansche pers aangaat, zjj is oorlogzuchtig in hooge mate. In een der bladen wordt betoogd, dat het voordeel, door het Engelsch-Japansche verbond opgeleverdhet wenscheljjk maakt, dat dit verbond hernieuwd wordt en dus ook over landen buiten Korea en China uitgebreid wordt. De Japansche invloedskring moet na afloop van dezen oorlog uitgebreid worden. Daartegenover zou En geland op de hulp van Japan kunnen rekenen, indien zgn belangen in Perzië en Indië door Rusland bedreigd werden. Dit alles in aanmerking genomen schijnt 't, dat men zich niet licht het verwijt van kortzichtigheid op den hals zal halen, wanneer men zegt, dat de strijd zal moeten uitgevochten worden to the bitter end. Wat Port Arthur betreft, steeds meer begint 't er te nijpen. Al de voornaamste lorten, op drie na, moeten thans in handen der Japanners wezen, die echter vooralsnog schromen tot den algemeenen aanval over te gaan, wegens de zekerheid, dat het terrein voor de Wes telijke Poort, waarover de aanval zou moeten geschieden, ondermijnd is. Ook een der genomen forten ruoet onder mijnd geweest zijn en heet met 6000 Japanners te zgn in de lucht gevlogen. Zij bepalen er zich derhalve toe dien grond onder een geweldig granaatvunr te nemen en zijn er in geslaagd op die wijze ook de toestellen voor water-condensatie te vernielen, die het garnizoen, na het afsnjjden der waterleiding van drinkwater voor zagen, zoodat men du geheel zonder zou zijn, wat de ellenden der belegering natuurlijk weer aanmerkelijk verhoogt. Volgens Chineezen-berichten heeft het gevecht te Port Arthur, hetwelk den 19en September begon, onafgebroken voortgeduurd tot den 24en. September. De Koning van België heeft den luitenant Quadekker van het Nederlandsche leger, die toegevoegd was aan de vertegenwoordigers van den Koning van België, die Ko ningin Wilhelmina te 's Hertogenboseh kwamen begroeten, het ridderkruis in de Leopoldsorde verleend. Op de wereldtentoonstelling te St.-Louis werden door de internationale jury de meeste punten voor Hollandsche Kaas toegekend aan de inzending van den heer J. Merz te Schagen. Uit den Gemeenteraad van Purmerend. De raad besloot in zijne Vrijdag gehouden vergadering adhsesie te betuigen aan het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Hoogezand-Sappemeer ge richt aan de Regeering, om wijziging te willen bevorderen van art. 245 der gemeentewet en wei in dien zin dat de inkomsten uit een betrekking, beroep of bedrijf worden belast in die gemeentewaar ze worden verkregen en dat alle andere inkomsten worden belast in de gemeente waar het hoofdverblijf is gevestigd. De voorzitter deelde verder mede dat deze gemeente van het Rgk eene uitkeering van f 349,zal ontvangen als tegemoetkoming in de kosten, gemaakt bij de spoorweg werkstaking. Aan mej. A. Paardekoper werd met ingang van 1 Deo. a.s. een eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan school 2 en de handwerkschool. Goedgevonden werd in de instructie voor de onder wijzers de bepaling op te nemendat de hoofden der scholen met de onderwijzers nader te reglementeeren schoolvergaderingen zullen houden. Op het verzoek van den Bond van Inspecteurs var» Gemeentepolitie in Nederland om een pensioenregeling te maken voor den Inspecteur van politie ta Purmerend en voor zijne weduwe en weezen, besloot de Raad te zullen letten bij eene eventneele regeling van de pensioenen voor alle gemeente-ambtenaren. Uit H Iloo. Vele winkeliers te dezer plaatse hebben tot hun ge noegen bij de heden ingaande winterdienstregeling der stoomtram AlkmaarHaarlem gezien, dat de laatste tram uit Alkmaar om 10.30 in plaats van om ruim 9 uur, zooals voorheen dikwijls des winters geschiedde, vertrekt. Hierdoor toch zjjn zij in de gelegenheid gesteld om groote en spoedorders, vooral tegen de feestdagen, nog gemakkelijk te kunnen uitvoeren, wat zeer ten gerieve strekt voor bestellingen, die niet lang te voren kunnen geschieden en anders niet behoorljjk op tijd uitgevoerd zonden kannen worden. Naar men verneemt wenscht do heer A. Anderson, directeur van het fantare-corps alhier, wegens ouderdom en moeilijke reisgelegenheid uit Beets, vooral des winters, voor de leiding te bedanken, tot sp'jt van de leden, die hun ijverigen directeur nog gaarne langen tijd in hun midden zouden zien. „Het Witte Kruis te Graft.. De Afdeeling Graft van de Noordhollaudsche Vereeni- ging »Het Witte Kruis" hield dezer dageu haar gewone najaarsvergadering. Van de 52 leden waren slechts 10 ter vergadering aanwezig. De heer J. Graftdjjk, die volgens de rooster aan de beurt van aftreding was, als lid van het Bestuur, werd herkozen. Tot afgevaardigden naar de op 4 Oct te Amsterdam te houden 46e Algemeeue vergadering werden benoemd de heeren J. Koppen en K. van der Meer. De heer W. Velthuis werd als plaatsvervanger aangewezen. „Het Witte Hruis" te Schagen. Den 3üsten vergaderde te Schagen de afd. Schagen van »Het Witte Kruis". De bebouiyvingsbrief gaf geen aanlei ding tot bjjzondere opmerkingen. Alleen zal op de ver gadering naar de waschmrichting te Alkmaar worden geïnformeerd en op do wel wat draconische bepaling in zake inhouding subsidie worden gewezen. Tot afgevaar digden werden benoemd de heeren H. Feissor en F. v. d. Kamp; tot bestuurslid de heer C. W. Deeniktot bestuursleden van de afdeeling Ziekenzorg de aftredende leden W. Roggeveen en S. Keet. Mededeelingen werden gedaan over de binnen-badhuizon te Alkmaar, Beverwijk en Zaandam. De hooge kosten maken het voor Schagen's afdeeling onmogelijk daar een binnen-badhuis te stichten. In een volgende vergadering zal de zaak echter nog eens besproken worden. „Het Witte Kruis" te Haringcarspel. De te Haringcarspel gevestigde afdeeling van »het Witte Kruis", hield den 28 Sept. j.l. eene algemeene vergadering. Vele ingekomen stukken werden gelezen o.a. eene dank betuiging van »Hnlp in Nood" voor de verleende bijdrage en van den heer Tj. de Boer, waarin hij onder meer be dankt als magazijnmeester. Dit laatste schrijven zal door het Bestuur worden beantwoord. Voor de leden zullen worden aangeschaft ex. van .Eerste hulp bij Ongelukken" en »Een en ander over besmettelijke Ziekten." Voorts zal de afdeeling een abonne ment nemen op het tijdschrift »Het Groene en het Witte Kruis. Daarna volgde de behandeling van den beschrijvings brief. Behoudens eene uitzondering werd aan de afge vaardigden een vrij mandaat verleend. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren J. Keijzer en L. Reuvers en tot plaatsvervangers de heeren E. Meijer- Drees en A. Kistemaker. De vergadering die, door afwezigheid van den Voor zitter, geleid werd door den heer J. Keijzer werd bijge woond door slechts 13 leden. „Het Witte Kruis" te Schermerhorn. In de vergadering van de afdeeling .Schermerhorn en Mijzen" van »Het Witte Kruis", zijn tot afgevaardigden benoemd de heeren Th. J. Westerhof en P. Dekema, tot plaatsvervangers de heeren A. Weeshofi on H. J. Friedt. Wedstrijden te West-Graftdtjk. Maandag 26 September werden te West-G:aftdyk, bij gelegenheid van de kermis, wedstrijden gehouden in het wielrijden met hindernissen en in het tonrijden. Voor het wielrijden werden de le, 2e, 3e en 4e prijs achter eenvolgens gewonnen door de heeren L. Hop te West- Graft dijk J. Hop te Spijkerboor; M. Sehoemaker te West-Graftdijk en W. Hartog te De Rijp. Voor het ton rijden behaalde D. Sterk den len prijs D. Modder den 2enJ. Ooms den 3en en K. Rodewijn den 4en prijs. Rljkslandbouw-wlnterschool. Den 29en September werd het toelatingsexamen voor deze school te Schagen door alle zeven opgekomen can- didaten met voldoenden uitslag afgelegd, zoodat de lessen den 4en October met 7 leerlingen in elk der beide klassen zullen kunnen aanvangen. Voor groenten kweekers en handelaren. Voor de Haarlemsc'ne Rechtbank is eene voor groenten- kweekers en handelaren niet onbelangrjjke zaak behandeld. De Heer C. te Beverwijk had in 1903 een overeenkomst aangegaan met een groote conservenfabriek in Duitschland voor de leverantie van 5080 K. G. gedroogde snijboonen. Bij de aflevering van de partij had de Heer C. wederom eene bestelling aangenomen voor 5000 K. G., welke zoo spoedig mogelijk geleverd zon worden; maar hij had de bestelling moeten afschrijven wegens het gedeeltelijk mislukken van den oogst. De Duitsohe fabriek echter had daarmede geen genoe gen genomen, en sprak den heer C. wegens contractbreuk in rechten aan. Na het hooren van beide partgen vertegenwoordigd door Mr. Hes, uit Groningen, en Mr. Moens, uit Beverwijk heeft de Rechtbank, in deze zaak uitspraak doende, de vordering van de Duitsche tabriek toegewezen, en den Heer C. veroordeeld tot het betalen van eene nader te bepalen schadeloosstelling aan de fabriek, benevens in de kosten van het geding. De Rechtbank nam aan, dat de gedaagde de bestelling op zich genomen had, en dat uit niets was gebleken dat de overeenkomst was afgesprongen. Keu zeldzaam geval. Vrijdag deed zich voor den Hoogeu Rrad het merkwaardig geval voor dat een ODlaugs beëadigd advocaat-procureur bij den Hoogen Raad, thans 21 jaar oud, zijn eigen meerder jarigheid aan den Hoogen Raad aanvroeg Of de Hooge Raad dit verzoek zal toestaan is nog onzeker, althans 's Raads beschikking is nog niet gegeven. Het verheer met Wleringen. In don dienst tusschen Wieringen en den vasten wal is eene zeer groote verbetering gekomen, door het in de vaart bi'engen van een nieuwe motorboot. Deze boot, welke tevens belast is met den postdienst, is van zeer goede kajuiten voorzien. Het „Warenhuis" te Amsterdam. De „Warenhuis-plannen" zijn te Amsterdam nog altijd niet van de lucht. Een er van heeft, naar het N. v. N. mededeelt, reeds in zoover vasten vorm gekregen, dat de banoodigde plaats er voor in handen is, en wel het oude schouwburglokaal, bekend als de Salon van Boas en Judels in de Amstelstraat. Gelijkvloers zullen komen, in het midden van het lokaal, drie-en-twintig winkeltjes, elk voor een bepaald artikel, en die winkeltjes zullen, evenals Possart te Mlinchen zgn tooneel inrichtte, te zamen kunnen draaien om een spil, zoodat bg benrten, elk winkeltje, een week lang, vóór aan de straat komt. Natuurlijk hebben die winkeltjes slechtsééne verdieping de middenruimte daarboven in het gebouw blijft vrij. Maar langs den kant komen gaanderjjen, vier hoog, mede natuurljjk tot verkoopplaatsen ingericht, terwijl liften de verbinding tusschen de verschillende verdiepingen zul len onderhouden. Naar wij vernemen zal de Gemeenteraad van Alkmaar den 12en eene vergadering houden. Door het Prov. Bestuur van Noord-Holland is aanbe steed Het maken van een beschoeide los- en laadplaats benoorden de St. Maartens vlotbrug aan de Westzjjde van het Noordhollandsch kanaal, onder de gemeente Zgpe. Raming f 10.400. Laagste inschrijver J. Huijberts, alhier voor f 8428. Voorlichting van de publieke opinie omtrent het Abattoir. Waar in de laatste dagen de Abattoir-quaestie hier ter stede zooveel van zich doet spreken is 't zeer te waardeeren, dat de Arbeiders kiesvereeniging het initiatief heeft genomen om over deze zaak meer licht te ver spreiden. Zjj heeft tot dat doel tegen Dinsdagavond 8 uur een openbare vergadering uitgeschreven, waarin de Abattoir- quaestie zal worden toegelicht door den heer P. L. Tak, den in gemeente-zaken doorkneeden hooldredacteur van Het Volk (vele jaren schrijver van het Overzicht van den Amsterdamschen Raad in De Telegraafen door den heer E. A. L. Quadekker, veearts, directeur van het openbaar slachthuis te Nijmegen. Wij vertrouwen, dat dorr on'.e stadgenooten van deze gelegenheid een ruim gebruik zal worden gemaakt en de groote zaal van de .Harmonie" zich geheel met belang stellenden zal vallen. Abonnement-!-voor stelling. Bij genoegzame deelneming stelt de heer W. de Lange zich voor, het gezelschap van de Nederlandsche Tooneel- vereeniging te engageeren tot het geven van vier voor stellingen in de „Harmonie" in den a.s. winter. Dit ge zelschap beschikt over zeer goede krachten en een flink repertoire, zoodat wij onzen stadgenooten wel kunnen aan bevelen het streven van den heer de Lange te steunen.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1