Dit nir tetaat aii 2 filaflen. No. 120. Eerste blad. Honderd en zesde jaargang. 1904. WOENSDAG 5 OCTOBER. HINDERWET. STRAATBELASTim Stedelijk Museum. BUITENLAN D. BINNENLAND. Algemeen Overzicht. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. AUKMAARSCHE COURANT Deze Oourant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Bate* dagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Aikmaae f ©,8©franco door het geheele rjjk t 1, 8 Nummers i Afzonderlijke nammers 3 ets. Prl)s der gewone advertentiën Per regel tg©,15, Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij T/h. HERHs. COSTER k ZOONVoordam O 9. felefoonnunmer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet, ter openbare kennis, dat zij bij hnn besluit van 29 September 11. no. 130 aan P. SWIER aldaar, vergunning hebben ge weigerd tot het oprichten van een heoteluchtoven en het veranderen van zijn bestaande bakkerij in het perceel Mient, wijk D, no. 28. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 30 Sept. 1904. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat het primitief kohier der Straatbelasting, dienst 1904, den lOen Augustus 1904 door den Gemeenteraad vastgesteld en by besluit van den 28en September d.a.v. door de Gedeputeerde Staten van Noordholland goedgekeurd, op heden aan den gemeente ontvanger ter invordering is uitgereikt, terwijl een afschrift daarvan gedurende vjjf maanden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Bezwaren tegen de aanslagen kannen op ongezegeld papier bjj den Gemeenteraad worden ingediend binnen drie maanden na den dag der uitreiking van do aan slagbiljetten, welke is bepaald op 10 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 3 Oct. 1904. DONATH, Secretaris, Het Stedelijk Museum is voor onvermogenden koste loos te bezichtigen op Bondag 9 October a. s. 's namid dags van 13 uur, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der commissie op Vrijdag 7 October a. s., 's namiddags van 23 uur ten stadhuize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaar worden geene toegangskaarten afgegeven. Zonder hevige emotie te wekken is in Dnitschland het bericht vernomen van het verscheiden van Prins Herbert Von Bismarck. Misschien heeft men bjj het vernemen daarvan nog meer gesproken over den roemruchtigen vader, wiens mantel niet is neerge daald op zijnen zoon, dan over den zoon zelve. Herbert Von Bismarck is daaraan zelve schuld geweest In plaats van zich te mengen in het politieke gewoel heeft hij er de voorkeur aan gegeven een zekere rol van Rijkskanselier in partibus te spelen, die hij zich op eigen gezag had aangematigd. Nooit werd door hem, hetzij in den Rjjksdag, hetzij in het Heerenhuis, deel genomen aan het debat op de wijze van de andere afge* vaardigden. Hij waande zichzelf een regeering op eigen houtje, en telkens als de Rijkskanselier Von Billow de houding van het gouvernement had verklaard ot de genomen maatregelen had gerechtvaardigd, zoodat men een opgeworpen incident als gesloten kon beschouwen, zag men den prins Von Bismarck zich verheffen om van de zaak een gansch andere voorstelling te geven en lot geheel andere 'conclusies te komen. De zoon van den IJzeren Kanselier kon nooit nalaten hierbij een toon aan te slaan, waaruit gemakkelijk viel op te maken, dat hij den opvolger van zijn vader als een soort indringer beschouwde. De redevoeringen van Prins Herbert von Bismarck waarnaar meestal ternanwernood geluisterd werd, omdat de spreker van elk oratisch talent was verstoken, hadden geen ander doel dan aan de natie te toonen, hoeveel beter alles zou zijn gegaan, wanneer de Bismarck-tradities waren gehandhaafd. Om die reden weigerde hij ook steeds zich bij eenigen parlementairen groep te doen inschrjjven Hij was een zoogenaamde Wilder, omdat hij bij geen der partjj groepeeringen kon vinden, wat hem 't naast aan het harte lag. Maar juist daardoor was de kritiek van Herbert von Bismarck altjjd klein, belangzuchtig en onvruchtbaar, Alleen in de meest reactionnaire kringen maakte hg eenigen opgang en werd hij beschouwd als der Kommende Mann. De naam van den prins, de aareooi van zgn vader maakten Herbert voorbeschikt voor een hoogen graad in het leger en voor een belangrijken post in de diplomatie Daarom is 't te meer opmerkelijk, dat hij bij bet ver laten van den militairen dienst 't niet verder had gebracht dan tot majoor en dat hem daarna slechts diplomatieke ambten van don tweeden rang werden aangeboden. Meermalen gaf bij zijn verlangen te kennen om als ambassadeur vau Dnitschland te Londen of te St.-Petersburg op te treden, maar als deze posten open kwamen, werd Herbert von Bismarck altijd voorbjjge gaan. En dat gebeurde niet, omdat de Keizer hem niet genegen was. Integendeel, Wilhelm was gewoon hem te tutoyeeren, een zeldzame gunst, die hjj slechts met den Vorst van Eulenburg deelde. De waarheid is, dat Herbert von Bismarck niet bekwaam genoeg geacht werd om deze hoogst gewichtige ambten te bekleeden. Uiterljjk vertoonde Herbert de grootst mogelijke over eenkomst met zijn vader. Dezelfde grootte, dezelfde blik, dezelfde knevel, dezolfde gelaatsuitdrukking. Maar verder ging de gelijkenis niet tnsschen den ouden IJzeren Kanselier en den pretendent van brons. Mag men de nieuwste berichten vanhetoorlogs- terrein in Oost-Aziö gelooven, dan schijnen de Japanners een verandering te hebben gemaakt in hun tactiek. Zij schijnen genoeg te hebben van het onbesuisde, aanvallende optreden, dat hun op zoo ontzaglijk veel menschenlevens komt te staan. Daarom zonden zij er ook in Mantsjoerije thans op bedacht zgn, verdedigend te werk te gaan. Op die manier kon de met zooveel zekerheid aange kondigde slag by Moekden wel eens achterwege blijven, althans voorloopig. Uit Nioetsjwang wordt gemeld, dat het Russische hoofd leger zich noordelijk van Moekden terugtrekt. Belangrijke aardwerken worden opgeworpen, de loopgraven worden met sfaaldraadversperringen omgeven. Zuidelijk van de stad Moekden is de geheele omgeving ondermijnd. Dit bericht wordt bevestigd door den correspondent van de Standard. Groote afdeelingen kozakken worden zuidelijk van Moekden geposteerd met de opdracht de bewegingen van het eerste Japansche legercorps nauwkeurig te volgen. Aan de Matin wordt uit Petersburg geseind, dat een in Moskou aangekomen hoofd-officier verteld heeft, dat generaal Koeropalkine zei, tijdens een diner door hem gegeven aan zijne officieren »Trekt steeds voorzichtig terug, laat de japanners in de vlakte komen, dan zullen wij hun slag leveren." Uit deze woorden wordt de con clusie getrokken, dat Koeropatkine voor den aanstaanden slag gekozen heeft het vlakke land noordelijk van Tie- ling, dat tachtig kilometer noordoostelijk van Moekden gelegen is. Van anderen kant wordt verzekerd, dat de Japanners slechts wachten op den val van Port Arthur om weer meer krachtdadig op te trodon. Dit zou overeenkomen met de uitspraak van den militairen deskundige van de Times, die reeds eenige dagen geleden schreef, dat Oyama een afwachtende en verdedigende honding zou aannemen tot het lot van Port Arthur beslist zou zijn zelfs achtte hij het niet onmogeljjk, dat de Japansche opperbevelhebber troepen uit Mantsjoerije ter versterking naar Liaotong zou zenden. Aan den spoedigen val van die vesting is den Japanners immers alles gelegen. De vloot komt dan vrij, om, zoo noodig, tegen de Oostzee-vloot te opereeren en de belegeringstroepen kannen gebruikt worden ter versterking van het Mantsjoerijsche leger. De werkeloos heid van dit laatste leger, welke aan Russischeu kant verbazing schijnt te wekken, zou das op goede gronden kannen steunen. Aun den anderen kant schijnen de Japan ners vol vertrouwen een mogelijken aanval van de Rassen tegen Jentai en Liaojang af te wachten. De val van Port ArthurMaar wanneer zal die plaats hebben De jongste aanval der Japanners, waarbij stormaanval len met een hevig en hardnekkig bombardement afwissel den, is blijkbaar door de moedige verdedigers der vesting weder afgeslagen, en thans bljjft den belegeraars niet anders over dan voor de stad bun winterkwartieren te betrekken, watt zij schijnen thans, blijkens de meerdere voorzichtigheid in hun aanvallen, ook hier het nattelooze van het opofferen van menschenlevens in te zien. Volgens berichten uit Tsjifoe is dan ook reeds met de toebereidselen voor een overwintering een aanvang gemaakt; versterkingen en voorraden van winterkleeding worden den Japanners toegevoerd en door het opwerpen van nieuwe verschansin gen leggen zij als een vesting om een vesting. Ook de blokkade is weer strenger gemaakt en het jonkenverkeer is totaal geëindigd. De Ohineezen wagen zich niet meer aan blokkade breken. Uit Tsjifoe komt het verhaal van een dappere oorlogs daad van een jong Japansch zeeofficierdeze zwom met een torpedo de haven van Port Arthar in en zou het verwoestende projectiel op een daar liggend oorlogsschip hebben afgezonden toen de straal van een zoeklicht op hem viel. Even later werd het vnur der forten op hem geopend De torpedo ontplofte en de flinke man werd aan stukken gescheurd. Telkens bieden zich nog vrijwilligers aan om het heldenfeit van den gedooden officier te herhalen, doch admiraal Togo weigert daartoe verlof te geven. De correspondent der Daily Telegraph meldt ook uit Tsjifoe, dat de Japanners voor Port Arthar hun stelsel van het bezet houden van forten hebben opgegeven, wyl dit te veel menschenlevens kostte. Zij bepalen zich thans tot nauwe insluiting en hevig bombardement. Een telegram nit Tsji-foe van den 3en October meldt nog Bij den iaatsten aanval op Port Arthur vielen de Japanners herhaaldelijk den hoogen heuvel aan, die voor de Russen van zeer groot belang is. De Japanners namen die stelling den 22 September; zij klommen tegen de steile hellingen op als mieren. Een poging om den heuvel te hernemen werd door Yon Siössel voor zeer gevaarlijk gehouden, en daarom weigerde hij het bevel er toe uit te vaardigenmaar bij het oproepen van vrijwilligers bood elkeen, die opgeroepen werd, zieh aan. Daarop werden een aantal soldaten en officieren uitgekozen, en allen met granaten gewapend. Na een wanhopig gevecht dreven de Rnssen de Japanners uit alle stellingen terug. Volgens Russsische berekeningen verloren de Japanners in de vier dagen van den aanval meer dan 10,000 man Generaal Von Stössel vaardigde een proclamatie uit, waarin hij God en het heldhaftige garnizoen dankte voor het terugslaan van de Japanners. In de Jaarlijkscbe vergadering van bestuurders der Algemeene Doopsgezinde Sociëteit beeft bij de rondvraag aan het slot ds. Lnlofs van 'a-Gravenhage als zijn voor nemen aangekondigd om in Juni de vergadering in pleno van 1905 te verzoeken zich uit te spreken over de vraag: of eventueel zich aanmeldende vrouwelijke adspiranten op gelijken voet als de mannelijke aan het Seminarium zouden worden toegelaten om dan ook als dezen, wanneer zij aan de bij reglement gestelde eischen hadden voldaan, tot proponent te worden aangesteld. Afgavaardigden van verscheidene afdeelingen:der Noord- Hollandsche vereeniging het Witte Kruis, hebben te Hoogcarspel eene bijeenkomst gehouden ten einde een bond van afdeelingen in Hollands Noorderkwartier op te richten. De bedoeling is voornamelijk uit elkanders ervaring te putten, gezamenlijk verplegingsartikelen aan te schaffen, die eene afdeeling niet kan bekostigen, en te zorgen voor opleiding van ontsmetters en aanstelling van ziekenver plegers. Den 3en dezer vergaderde de Raad der gemeente Haring- carspel. Na de voorlezing en goedkeuring der notnlen van de vorige vergadering werden eenige ingekomen stukken gelezen en alle voor kennisgeving aangenomen. Tot on derwijzers voor het herbalingsondarwijs voor jongens werden, evenals 't vorige jaar, benoemd de hoofden van scholen. De begrooting van 1905 werd, zooals ze door B. en W. was opgemaakt, vasigesteld in ontvangst en uitgaaf op f 18885,37 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 592,08. Da invoer van Amerikaanseh vee in België begint sterk te verminderen ja, is zoo goed als geëindigd te beschou wen. In de maand Augastns werden slechts ingevoerd 186 ossen in September 22. Nu stijgt de invoer van Nederlandsch slachtvee. In de vorige week werden in de slachthuizen van Anderlecht (Brussel), Antwerpen, Gent, Luik en Brugge geslacht 1035 Nederlandsche runderen. Van den zomer bedroeg dit aantal gewoonlijk 600 d 700 per week. Onze handelspolitiek. Te Utrecht is gehouden de algemeene vergadering der Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en Statistiek onder leiding van Mr. N. G. Pierson. Blijkens het jaarverslag bedroeg het ledental 666. Beraadslaagd werd over de vraag: »Is wijziging van de handelspolitiek hier te lande wenschelijk?» Over i ze vraag waren praeadviezen uitgebracht door prof.Mr.J Baron d'Aulnis de Bourouil, Utrecht; U. G. Schilthuis, Groningen; A.H. Jannink, Enschede en J. van Dusseldorp A. Mzn. te Vlaardingen. De praeadviseurs hadden de vraag in dien zin opgevat, dat zij beteekende, of wijziging van het tarief van invoer rechten in proteetionistischen zin wenschelijk is. De eerste twee adviseurs beantwoordden die vraag beslist ontkennend; de laatste twee heeren bevestigend. Te dezen aanzien werden alleen besprekingen gehouden en geen conclusies genomen. IJs-sport. Door den IJsboüd Hollands Noorderkwartier" zyn drie Medailles beschikbaar gesteld voor de Afd. Wintersport der Nationale Tentoonstelling van Wintersport en Tuin bouw die, van 14 tot en met 18 October a.s., in de Gebouwen van het Koninklijk Zoölogisch 'Botanisch Genootschap te 's-Gravenhage, zullen worden gehouden. De Tentoonstelling van wintersport zal omvatten schaatsen, arren, sleden, ijsschuiten en handzeilee werktui gen en gereedschappen ten dienste van het ijs, reddings middelen, voorwerpen voer geneeskundige hnlp, pelte ijen en kleeding, enz. enz., terwijl die van Tuinbouw zal bestaan uit planten, bloemen, groenten, vruchten, gereedschappen en aanverwante artikelen. Deze Tentoonstelling gaat uit van eene Comité groot 30 personen, waarvan Alg. Voorz. de heer Mr. A. Ferf, Alg. Secrt. de heer J. Beeling Brouwers, en wordt gesteurd door den Zuid-Hollandsche IJsvereeniging en de 's Gravenhaagsche Tainbouw-Vereeniging, Afd. der Ned. Mg. van Tuinbouw en Plantkunde. De le Secretaris van den Ijsbond »Hollands Noorder kwartier", de heer J. Cock te Alkmaar, heeft mede zitting in genoemd Comité. Uit Helloo wordt ons geschreven Den len dezer herdacht onze algemeen geachte brie venbesteller H. Meyer den dag, waarop hij vóór 25 jaar

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1