S T AP S NIEUW S. KUNST EN LETTEREN, BURGERLIJKE STAND. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. als zoodanig voor deze gemeente werd aangesteld. Dat het den jubilaris dien dag niet aan blijken van belang stelling ontbrak, in 't bjjzonder op stoffelijk gebied, be hoeft geen betoog. Behalve cadeanx van collega's en vrienden mocht hij van de ingezetenen als bewijs van hoogachting ontvangen een zilveren horloge met ketting, benevens een beduidend bedrag aan contanten. Aanbesteding Door het Gemeentebestuur van Graft is aanbesteed het leveren der steenkolen voor de scholen in die gemeente voor den aanstaanden winter. Er waren slechts 2 in schrijvers P. Bruijn voor f 1.35 en H. Zondervan voor f 1.15 per jH.L. Aan den laagsten inschrijver is de le verantie gegund. Biljart wedstrijd. Te West-Graftdijk heeft de vorige week een biljart wedstrijd plaats gehad, waaraan door 22 personen werd deelgenomen. De uitslag was dat de le prjjs gewonnen werd door den heer P. Schröier de 2e prijs door den heer L. Hop en de 3e prijs door den heer K. Dik. Uit Molhorn. Het aansteken der straatlantaarns te Kolhorn, winter seizoen 19041905, weid den SOsten Sept. bij openbaie inschrijving aangenomen door L. Strijder te Kolhorn. Den 30sten werd te Kolhorn het laatst school gehou den door den heer G. Holle, benoemd Hoofd der School te Berkhout. Een aardige verrassing was hem bereid door zyne gezamenlijke scholieren, die hem een fraai schoorsteengarnituur aanboden. Ook aan de aandoening veler kinderen was het te zien, dat een beminde meester van hen heenging. Be afslagmarkt te Broek. De vorige week werd aan de afslagmarkt te Broek o. L. omgezet Bloemkool 155700, roodekool 413500, gele kool 185200, wittekool 89500, bossen wortelen 44300, manden aard appelen 284, balen uien 1003, balen nep 295, koolrapen 11300, bieten 14300, rammenas 3000, slabooneu 33900. Provinciale Schietwedstrijd te Schagen. Stand op 2 OctoberJ. H. Schene, dagmedaille buks met 95 punten dagmedaille cylinder niet uitgereikt. Vrije baan, buks, maximum 300 punten J. H. Schene, 278, Jb. Baars 262, L. J. Roggeveen 260, C. Roggeveen 259, P. F. Keet 256, Joh. P. Meurs 255, Vrjje baan, cylinderO. Roggeveen 254, J. H. Schene 250, C. H. Th. Sehmalz 248, Jb. Baars 247, O. Dekker 245, Jb. Roggeveen 244. De volgende wedstrijddagen zijn 5, 8,9, 12, 15, 16, 19, 22, 23, 26, 29 en 30 October. De baan in het N.-H. Koffiehuis is door de schietvereeniging »de Roos" uitstekend in orde gemaakt, er is veel licht en de veiligheid laat niets te wenschen over. Er wordt geschoten op 3 banen. Feestelijkheden te Uitgeest. De gemeente Uitgeest was den len October 1.1. in vlaggentooi ter eere van den heer A. D. van Steenbergen, die 't feit herdacht, dat hij zich 25 jaren geleden als arts te Uitgeest vestigde De jubilaris ontving hartelijke bewijzen van belang stelling. Door een commissie werd hem, namens 280 ingezetenen, een prachtige microscoop aangeboden, en 't fanfarecorps bracht hem des avonds een serenade. Moge de kundige man nog lang gespaard bljjven voor de zjjnen en voor de gemeente Uitgeest 1 Teekencursus te Schagen. Vanwege de vereeniging tot bevordering der bouwkunst voor Schagen en omstreken werd den 3den de winter- cursus in bouwkundig en handteekenen geopend. De eerste wordt wegens ziekte van den heer J. Roggeveen voor- loopig geleid door den heer J. Vlaming, de tweede door den heer F. J. Gielen. De cursus telt ongeveer 40 leer lingen. Schapen. Van het eiland Texel werden van Januari 1904 tot heden bijna 37000 lammeren en schapen uitgevoerd. den droevig ongeval. Bjj de viering van den 3 Octoberdag te Leiden is een droevig ongeluk gebeurd. Reeds had gisterenavond de optocht, die zeer ordeljjk en geregeld toeging, den langsten weg afgelegd, toen op de smalle brug van de Hooigracht naar de Pelikaansteeg een man tusschen een praalwagen en de brug bekneld geraakte, zoodat hij werd dood gedrukt. De arts Velthuizen, onmiddellijk ontboden, kon slechts den dood constateeren. De man was een oppassend fabrieksarbeider, vader van 7 kinderen. Be Doetluchcmschc Gymnaslum-quaestle. De Rechtbank te Arnhem, heden uitspraak doende in de zaak-Der Mouw betreffende de Doetinchemsche Gym nasium quaestie, gelastte een onderzoek naar de toere kenbaarheid yan dr. Der Mouw en bepaalde de nadere behandeling der zaak op 18 October, wanneer als des kundige dr. Sissingh zal worden gehoord. Onze vroegere stadgenoot, üe heer L. M. de Fouw, is den 3en te Utrecht geslaagd voor het theoretisch apothe kers-examen. Be stoomtram Bgmond-Alkmaar—Bergen. Het bestuur van de Stoomtramweg-Maatschappij Eg- mondAlkmaarBergen heeft besloten over te gaan tot een berbesteding van de werken van den spoorweg, be staande in het maken van de aarden baan enz. volgens bestek no. 1 en de gebouwen volgens be3tek no. 2, welke herbesteding zal worden gehouden op Maandag 10 Oc tober a.s., des namiddags half 2 in het Gebouw de Unie aan de Koorstraat alhier. De bedoeling is, dat de in- sehryving ook geldig zal zjjn voor ieder der bestekken afzonderlijk, zoodat de grondwerken en de gebouwen niet per se aan denzelfden aannemer gegund zullen moeten worden. 8 October. Dezer dagen is door ons gemeld, dat »Spoel's Vocaal Ensemble" alhier op den 8on October zou optreden, 't Zal zeker velen leed doen te vernemen, dat dit plan van de Ontzet-vereeniging niet kan doorgaan, omdat 't blijkt, dat het Ensemble dien dag verhinderd is. Het Nut. VERSLAG van het Departement Alkmaar der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen en zjjne instellingen over het jaar 1903—1904. Het Bestnnr werd gedurende dit jaar uitgeoefend door de heeren Mr. J. Brujjn, voorzitter P. J. C. van Toor- nenburgh, secretaris A. Siebert Ooster, penningmeester H. W. Holsmuller, D. A. Wisselink, H. J, Vonk en Dr. J. Falkenburg, en onderging gedurende dien tijd geene verandering. Met het einde van het jaar traden af, zonder herkiesbaar te zijn, da heeren Mr. J. Bruijn, H. W. Holsmuller en D. A. Wisselink, in wier plaats werden verkozen de heeren Mr. J. W. Mulder, G. D. L. Graaf land en J. W. Ph. Feith, allen te Alkmaar. Voor het nn loopend jaar 1904/5 ward als voorzitter gekozen de heer Mr. J. W. Mulder, als vice-voorzitter de heer H. J. Vonk. Bjj den aanvang van het jaar telde het depar tement 2 eereleden en 104 gewone leden, deze getallen verminderden met: 2 leden door overigden, de heeren P. Kolles en K. Broes van Dort4 leden door vertrek, de heeren A. P. Zeilmaker (eerelid), G. P. J. Kalemink, H. Hamstra en H. E. Verschoor; 4 leden door bedanken: de heeren H, Siebert Coster, A. H. Bijleveld, J. Chrispijn en H. B. de Blij; terwijl 15 personen als leden toetraden, zijndemevr. de wed. W. F. du Oroix, mevr. de wed. T. H. de Lange, en da heeren G. H. Krak, J. H. P. de Lille Hogerwaard, Dr. Z. Th. Diehl, S. van Delden, J. Timmer, H. B. de Blij, Mr. J. J. Carsten, J. P. F. A. Noorduijn, Mr. J. W. Mulder, C. L. Molenaar, Mr. A. Brants, H. J. Bolman on G. Straver, zoodat het departe ment op l Juli 1904, bestaat nit 1 eerelid (de heer H. van den Berg) en 110 gewone leden. De in het vorig jaarverslag uitgesproken verwachting, dat vele dames zich zonden aanmelden, hetzij als gewoon lid van het departement, betzjj als toehoorderesse der lezingen, is niet geheel vervuld. Als gewoon lid tradeu 2 dames toetot het bijwonen der lezingen slechts 12 dames. Voor zooveel wellicht noodig brengt het bestnnr in herinnering, dat de contributie voor het bjj wonen der lezingen bedraagt f 1.50 per seizoen, de daarvoor te ver strekken kaaiten worden alleen aan ongehnwde dames afgegeven en zjjn streng persoonlek. Buitengewone leden telt het departement niet. De vergaderingen werden steeds weinig bezocht. Be halve de bestuursleden werden de vier vergaderingen, in het afgeloopen jaar gehouden, bjjgewoond respectievelijk door 8, 5, 2 en 1 lid, zeker een gering aantalHet bestnnr zon meerdere belangstelling zeer apprecieeren, het wil niet aannemen, dat onverschilligheid in de belangen van het departement en zijne instellingen de reden ervan is. Vele vergaderingen van talrijke hier ter stede ge vestigde vereenigingen, de betrekkeljjk weinige personen, die zich voor het openbaar leven interesseeren en de kans om bjj het bezoeken van vergaderingen met «betrek kingen'' te worden belast, zijn zeker wel even zoo vele redenen van afwezigheid. Wat het laatste aangaat wil het bestuur echter alhier mededeelen, dat de vrees voor het «belast worden met betrekkingen geen reden behoeft te zijn de vergaderingen niet bij te wonen op niemand zal daartoe eenige pressie uitgeoefend worden, de lust daartoe moet geheel vrjjwilhg zich openbaren. Een der voornaamste punten, waarop dit verslag mag wjjzeD, is zeker wel de oprichting van de Toynbee-ver- eeniging, die in het vorig jaarverslag reeds in uitzicht werd gesteld. De hierna te noemen leden hebben de ver eeniging kannen samenstellen en in werking doen treden, zjj kan als eene vervanging van de volksvoordrachten worden aangemerkt. Deze laatste instelling is in de ver gadering van 2 October 1903 op voorstel van de nog fungeerende bestuursleden, opgeheven, na 45 jaren bestaan te hebben. Een woord van dank zjj door het bestnnr ter dezer plaatse gebracht aan allen, die in vroegeren of lateren tijd hunne krachten, tijd en zorg aan die instelling hebben gewijd. Dank zij de hulpvaardigheid van de Spaarbank heeft het departement eenigszins kunnen voldoen aan de op haar rustende verplicatingen tot snbsidieering van zjjne instellingen, die aan geldeljjken steun behoefte hebben, en heeft het ten aanzien der lezingen de noodige ver scheidenheid kunnen aanbieden. Een woord van waar deering aan d;e instelling is hier zeker niet misplaatst, zjj toont nevens de noodige zek-rheid voor de bjj haar ingelegde gelden, een open oog te hebben voor de be hoeften van het departement en de overige instellingen. Het departement Alkmaar werd op de in 1903 gehou den algemeene vergadering te Amsterdam vertegenwoor digd door de heeren Mrs. J. Brnjjn en J. W, Mulder, die van het verhandelde een uitvoerig verslag hebben uit gebracht. Het bestuur beeft in het afgeloopen seizoen 4 lezingen aan de leden, hunne dames en aan de daarvoor contribueerende dames kunnen aanbieden en wel ééne op 30 October 1903, door den heer Mr. H. Smeenge uit Amsterdam, sprekende over het Nut en zjjne redenen van bestaan in vroegeren en lateren tijd ééne op 21 November 1903, zijnde een voordrachtavond, gegeven door de dames Sophie Wichers en Ida Mollinger uit Amsterdam ééne op 22 Januari 1904, waarbij de heer L. C. Schuller tot Peursum uit Amsterdam als spreker optrad, over L. Ganghofer, en ééne op 3 Maart 1904, waarbij mej. Eva Westenberg nit Amsterdam, met medewerking van mej. Corrie Nagte- gaal, sprak over de kunst van lezen, spreken en voor dragen. Met tevredenheid zoowel wat de uitvoering, als wat de opkomst der leden betreft, kan het bestuur op die lezingen terug zienhet is echter daarbjj al weder gebleken, dat lezingen over één bepaald onderwerp, over een bepaalden persoon, niet zooveel leden trekken als lezingen, die door tooneelspel, ernstige of luimige voordrachten meer ver scheidenheid aanbieden; de innerlijke waarde van eerst bedoelde lezingen moge hooger staan, bjj het auditorium trekt het vrooijjke, het varieerende, meer. Tot slotte kan het bestuur nog wjjzen op de navolgenie gebeurtonissen, die in het afgeloopen jaar hebben plaats Een diploma wegens 40-jarige trouwe dienstvervulling werd uitgereikt aan J. O. van der Burch bg de familie Schilling, alhier. Een dito wegens 50-jarige trouwe dienstvervulling aan L. B. van der Waal bjj de firma Herms. Ooster Zoon, alhier en een dito aan B. J. Selhorst, wegens 25-jarige trouwe dienstvervulling bg de firma K. Kuiper Zonen, alhier. Het departement Alkmaar werd mede uitverkoren om deel te nemen aan de 10e jaarlijksche wetsherziening in 1905; als afgevaardigde daartoe benoemde de ledenver gadering den heer Mr. J. W. Mulderals plaatsvervanger den heer mr. J. Brnjjn. Wordt vervolgd. Jongens, die 't al te bont maakten. Terwijl de laatste dagen vóór den Sen October zich kenmerkten door kalme avonden, was de Alkmaarsche jeugd Zondagavond zoozeer «in ijvergloet ontstooken," dat de politie niet langer met een lijdelijk toezien zich kon tevreden stellen. Op het Waagplein en in den naasten omtrek werd voortdurend vuurwerk ontstoken, doch erger maakten 't een paar jongens in de onmiddellijke nabjjheid van do Mient, die daar znlke zware stukken deden ont ploffen, dat 't daverde. De politie was wel verplicht deze jongens mee te nemen naar het bureau. Bljjkbaar verstoord over dit optreden, toch inderdaad noodig tot bescherming en tot handhaving der orde, volgde een talrijk publiek de ingerekende jongens en de politie, terwjjl het de laatste uitjouwde, waarom de com missaris van politie bevel gaf de sabel te trekken, na te vergeefs de menigte gesommeerd te hebben uiteen te gaan. Spoedig was de Langestraat schoongeveegd. Na dien tijd, bleef het, ofschoon drnk, toch rnstig in de Langestraat en omgeving. Het Witte Kruis. In de week van 26 Sept. tot 1 Oct. zijn in het bad huis van het «Witte Kruis" genomen 45 Kuipbaden, 63 Regenbaden le klasse en 112 Regenbaden 2e klasse, te zamen 220 baden. Ken historische mop. Een onzer lezers schrijft ons Een origineele aardigheid, met het oog op de «blinde darm-rage" hier ter stede, wellicht niet ongeschikt voor Uw blad zend ik U hierbij toevoor de historische waar heid sta ik in. Twee kinderen van 3 jaar zijn samen aan het spelen met een pop. Ma komt eens kijken hoe 't gaat en ontdekt, dat popje geheel naakt ligt en potloodkrassen op haar buikje heeft. Ze vraagt, wat of dat moet beduiden, en of popje niet moet worden aangekleed. «Neen", zegt een der kleuters met ernstig afwerend gebaar, «ze is heel ziek, ze heeft blinde darm, maar zoo gaat ze dan met een big gezichtje voort we hebben er hem al heelemaal uitgehaald met een potlood, heelemaal 1 Nu moet ze maar heel stil bljjven liggen dan zal ze wel gauw beter zfl"-" GEBOREN 1 Oct. Maartje, d. van Jacob Hoogland en Maartje Benjamin. Margaretha Wilhelmina, d. van Jurriaan Bussen en Oatharina van der Park. 2 Engelbertus Hendricus, z, van Christiaao Nico- laas van den Idsert en Agatha Maria Ondhoff. OVERLEDEN 1 Oct. Petronella Johanna Maria, d. van Simon Weel en Jantje Habbé, 14 dagen. 3 Marijtje van Helden, eebtgen. van Willam Koning, 55 j. Hermann Diederieh Hermes, 63 j. en 10 m. Anna Elisaoeth Hart, echtgen. van Jan de Ruiter, 27 j., wonende te Zuid- scharwonde. 4 Hermina de Lonw, echtgen, van Jan Terhaak, 47 j. Zitting van 4 Oct. A. J. J. v. S., L. T. v. d. L., W. J. v. N. ea P. K., Helder, overtr. arbeidswet, ieder f 10 boete of 2 dagen hecht. A. J. D., Hoorn, mishandeling, f 5 boete of 10 dagen hecht. J. M., J. O. P., hvr. van M. K., C. D., hvr. van J. M. en G. J. D., Hoorn, wederspannigheid, de le 6 wekeu gev., de 2e en 3e ieder 3 dagen gev., de 4e 3 weken gev. W. Z. Tz., Egmond aan Zee, vernieling, 5 dagen gev. G. L,, Grootebroek, mishandeling, f 5 boete of 5 dagen hecht. P. J. V. en J. V., Alkmaar, wederspannigheid, ieder 1 week gev. M. S., Texel, mishandeling, 8 dagen gev. A. IJ., hvr. van W. A., Zjjpe, het dooden eens anders dieren, f 3 boete of 5 dagen hecht. De gemengde zangvereeniging «Jacob Kwast", te Wog- nnm (directenr de Heer W. Saai), heeft te Hoorn een concert gegeven in het Park voor een talrijk publiek, waaronder zeer velen van 'buiten de stad. Het koor werd herhaaldeljjk toegejuicht, in het bijzon der na de beide nummers («LofzaDg aan den Vrede" en «Woudgedachte"), waarmede een eerste prijs was behaald bij den wedstrjjd te 's-Gravenhage, Door de zang- en operettevereeniging «Excelsior" werd aan de vereeniging «Jacob Kwast" een krans aangeboden. Te Oterleek is onder leiding van den Heer J. van Albada eene zangvereeniging opgericht, aanvankelijk met 21 leden. In de plaats van den heer F. de Boer, die als zoodanig bedankte, werd tot directenr van het fanfarecorps te Haringhuizen benoemd de heer J. C. Visser, benoemd hoofd der school aldaar. Te Broek op Langedjjk is de heer Zaal, hoold der school aldaar, benoemd tot directenr der gemengde zang vereeniging, welke benoeming door hem is aangenomen.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2