H. Schoonhoven, ij, Mmmi Zomersproeten, Knakworstjes M. A. ERKAMP. Aanleg Gas-, Stoom- eo WaterleiÉg LION BLITZ, BIN NE NL AN D. ADVERTENTIE N. Fijne 3 cts.-SIGrAAR met Havanna-Mélange. D. OUT Cz. Langestraat B 94. Aug. Maschmeijer. LAAT 70, Stokpaardjes-Leliënmelkzeep 20 ets. per paar, bij Jb. DB ROVSa, Fnidsen C 60. Fnidsen C 60. SPREEKBUIZEN. Electrische Schellen. Nieuwst ij dingen. tl e 111 e n g d Nieuws. Vraag naar boot op Texel. INGEZONDEN STUKKEN. BURGERLIJKE STAND- vestigt de aandacht op zijn ongeëvenaard ST0FFEERWERK. AMSTERDAM. 't glimmende grauwbruine asphalt, omsluierde de zwarte huizen en glinsterde in de groenige lantaarnvlammen Allèèn in die leege triestheid stond ik beladen en vies nat op den zwarten trottoirband. Dat was m'n eerste indruk van wat ik de lichtstad Parijs bad hooren noemenzooals 't gaat, had ik me natnurljjk hooge ideeën gemaakt van licht, en majestueuse grootheid, had ik in mezelf 'n soort illuminatie gedacht te zien, en was daardoor het contrast te grooter. Want van Holland komend, en dus arriveerend aan het Gare dn Nord, treedt je door 'n heel verlaten stads wijk Parijs binnen. Waar na tienen de ijnacht zich al te slapen liggen gaat, om half elf is 't er d'us al stilhoe wel ik toch later, na er verscheidene malen te zijn ge weest op 't zelfde uur, 't er nooit zóó triest en verlaten heb gevonden, als dien eersten avond. Natuurlijk door het onderscheid tusschen fantasie en werkelijkheid, die in den regel verschillen. Had ik na m'n bagage gebracht te hebben aan 't hotel in dezelfde stille beurt, rechtsaf geslagen, en was ik langs de Notre Dame de Lorette, en de rue Fontaine, tegenover de Moulin Rouge op den Boulevard de Clichy uitgekomen, dan had ik zeker wel 'n anderen indruk gekregen, van Parijs bij avond. Want op dien boulevard en dien, welke naar den schrijver Rochechouardt genoemd is, daar leeft 't op dienzelfden tjjd dat ik als 'n late Zondagavond-wandelaar moeizaam in de duisternis rondstacrde den eersten keer. Van den Boulevard de la Chapelle, tot dien van Batig nolles toe, is 't licht en vol wel ook duistere brokken er in, als b. v. bjj de Place Anvers, waar 'n Lycée 'n groot stuk verdonkeren komt, toch voor 't meerendeel is 't er blij en lichtop die lijn is de Galté Rochechouardt, Théatre Trianon, ia Cigale, Cirque Midrano, Theatre Mondaine, en voorts artistieke Cabarets ah de Quatz' Arts, dn Conservatoire, le Néant, benevens Ie Ciel, 1' Eufer dan le Monlin Rouge, de befaamde, en verder nog 'n hoele ris groote en kleine café-coneerls, en gewone koffiehuizen. Van al die lustoorden wordt door de vreemdelingen 't meest bezocht, na de »Moulin", le Ciel, en 1' Enter; en soms wel »le Néint". In deze laatste vindt ge gelegen beid indien ge wat filosofisch aangelegd zijt, dit onder- maansche leven als iets zeer nietigs te gaan beschouwen ge drinkt Uw »bock die U 'n franc kost van 'n dood kist, met 'n doodskleed bedekt, terwyl begrafenisdienaren U hetzelve bezorgen. Ge dacht misschien met 'n reclame van den een of anderen begrafenis-ondernemer te doen te hebben indien de groene belichte lantaarn buiten U niet al verteld had dat ge daar in 't »niet3" waart. Gij zijt niets en ge znlt tot niets worden'' deze woorden zult ge U blijven herinneren als 't potje bier van 'n franc U tot iets wordt ik geloof niet, dat ge er later nog diepere herinneringen aan zult behouden, daar is 't niet goestig genoeg voor. 1 Eofer en le Ciel, daarvan zal ik U later vertellen, ik ben er nog niet geweest. Ditmaal nog over iets anders. Het ge d, dat merk waardige verschijnsel op ons Noordelijk Halfrond heeft 'n zuidelijke familie in Spanje in rep en roer gebracht. Er woont hier ergens 'n mrjaheer, genaamd markies Casa Riera en de eigenaar van d-zen welluidonden naam bezit 'n spaarduitje van vierhonderd millioen francs, naar men zegt-. Nu zijn er menschen die beweren, dat het voor één man wel 'n beetje veel is, en die hebben 'n zaakje op tonw gezet, bewerende, dat die markies de Casa-Riera geen markies, en zelfs geen Casa-Riera is, doch 'n ongenoemd familie-lid van 'n mijnheer Mediano Joix, welke laatste rontmees'er van 'n oudoom van den markies, die geen markies is, zon zyn geweest, 't Is heel vreemd, maar ik vind, dat die markies dan, van Casa- Riera, toch zelf wél 't beste zal weten hoe-ie-heetals ik Jan heet, noem ik me toch geen Piet, zelfs al zjjn er vierhonderd millioen francs mee te verdienen. Enfin, ieder een is misschien niet zoo als ik. Als ik die markies was, die geen markies is, zou ik die menscheu, die heelemaal geen markies heeten, en 't totaal niet zijn, wel verbieden aan mijn geld te komen, b1 moest ik 't dan ook in m'n geldzakje met 'a knoop er op bij me dragen. Enfin, ik ben geen markies, en ik heb geen geld ook, wat ik apiès- toat toch nog wel 'r veiligst vind, en 't gemakkelykgt ook omdat lo ze 't dan niet kunnen betwisten, en 2o omdat ik niet houd van vracht in m'n zak. T. SCH. Het Ontwcrp-Drankwet. Het Regeeringsantwoord is verschenen op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den kleinhandel in sterken drank enz. Omtrent de vraag of de Kamer, zoolang ze incompleet in hare samenstelling blijft, wel bevoegd is te achten om tot het tot stand komen dezer wet mede te werken, is de beslissing door de Kamér zelve reeds genomen terwijl de Regeering harerzijds ook reeds getoond heeft geen bedenking er tegen te hebben met de Kamer als wettiglijk geconstitueerd lichaam in betrekking te treden. Met de Kamer het betreurende, dat deze door den loop der omstandigheden met eenigen spoed deze zaak moet behandelen, verklaart dè minister dat de verlenging van den fatalen termijn van invoering niet wel doenlijk is. Ook de Regeering is overtuigd, dat de godsdienstige en zedelijke actie de voornaamste kracht is en zal blijven van het te bestrijden kwaad, maar dit belet niet, dat de wet een onmisbare steun is voor die actie, mits hare maatregelen worden getroffen in aansluiting daaraan. Geschiedt dit, dan kan de wet rechtstreeks bijdragen tot vermindering van het drankgebruik en zij kan vermeer dering helpen tegenhouden. Kwam ditmaal de herziening van de wet niet tot stand, dan zou ongetwijfeld met 1 Mei 1905 onzekerheid bestaan omtrent het lot der vergunningen, verleend op grond van art. 26 le lid B der wet. Wel zouden de overgangsbe palingen niet vervallen, maar de vraag over de beteekenis van art. 26 zou onbes'ist blijven en alsdan alleen beslist kunnen worden door den strafrechter. De houding van de Regeering bij de behandeling der wet verdedigende, doet de minister uitkomen, dat evenals bij de wet-Modderman de Regeering verplicht was veel toe te geven om de wet te redden. Bij een drankwet valt op eenparigheid bij de partijen, die anders het ministerie plegen te steunen, niet te rekenen en juist dit noodzaakte in 1881, en ook nu, bij het gemeen overleg in tegemoetkomende houding verder te gaan dan op zich zelf wenschelijk is. Dat het wetsontwerp in niet geringe mate ingewik keld is, wordt door de Regeering erkend. Zij vertrouwt intusschen, dat dit in de practijk minder hinderlijk zal zijn dan men ducht. Immers, de rechtspositie van lien, die vóór 1 Mei 1904 in het bezit eener vergunning kwamen, wordt nagenoeg niet gewijzigd, en nieuwe bepalingen worden op hen dan alleen van toepassing, wanneer zij verhuizen of bij verbouwing de localiteit vergrooten met meer dan 20 ten honderd. Onder de vele en velerlei voordeelen van deze wet wordt door de Regeering ook nog genoemd de bepaling, dat de nieuwe vergunningen om de 5 jaren opzegbaar zijn. Deze bepaling toch schept juist voor den wetgever der toekomst die vrijheid van handelen, welker gemis thans zoozeer elke poging tot herziening drukt. Strafbepalingen, welke straf bedreigen tegen feiten, waarin in zedelijken zin niets ongeoorloofds is gelegen, komen zoowel bij deze wet als bij vele andere sociale wetten voor. Niet terugdeinzen voor het stellen van een noodig gebleken strafbedreiging, maar bevordering van beter inzicht bij het publiek, is plicht der Regeering voor voldoende naleving van de wet. Het groote voordeel van het verlofsinstituut in deze wet acht de Regeering daarin gelegen, dat het zekere keur mogelijk maakt van personen, die tot het bedrijf worden toegelaten onder een, door het vereischte verlof, verscherpt en vergemakkelijkt toezicht. De verlofhouders zullen in de uitoefening van hun bedrijf de grootst mogelijke '■"iheid genieten; hun aantal wordt niet beperkt, 'j* III anleiding is er dan, te spreken van te ver gaamfl lil Hsbeperking? De niet^f_ Woofde verkoop van een glas melk of water aan een boerderij zal slechts tot een vervolging aanleiding geven, wanneer de plaats waar en de omstan digheden waaronder zulks geschiedt, er het karakter van op zichzelfstaande daad aan ontnemen. Zoo zal ook het verbod van verkoop van sterken drank in wachtkamers en openbare middelen van vervoer niet strekken om hergebruik, maar om het misbruik tegen te gaan; de vrijheid van hem, die sterken drank wil drinken, zal geheel bestaan daar, waar alleen behoeft te komen, wie gelijk doel voor oogen heeft. De Regeering beantwoordt ten slotte een motie van den heer Van Houten, die bij het V. O. was gevoegd. De Commissie van Rapporteurs heeft na kennisneming van dit antwoord haar eindverslag gesloten, zoodat het ontwerp gereed voor behandeling is. ëluliingsuur voor winkels*. De voorzitter, tevens waarnemend secretaris van het Comité ter verkrijgbaar van een wettelijk vastgesteld sluitingsuur voor winkels en magazijnen, te Amster dam, heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het aanhangige ontwerp-Arbeids wet. Hij verzoekt de wet te wijzigen in dier voege 1. dat de arbeidstijd van windel- en magazijnbedien den beneden de achttien jaar niet langer dan 8 uur per etmaal moge zij met dien vestande, dat door hen in geen geval later dan tot 6 uur 's avonds mag wor den gewerkt 5 2. dat de arbeidstijd van winkel- en magazijnbedien den niet langer dan 10 uur per etmaal moge zijn, met dien verstande, dat de onafgebroken rusttijd niet kor ter mag zijn dan 12 uur en de schafttijd niet korter dan 2 uur per dag 3. dat voor het geheele personeel zitplaatsen in den winkel aanwezig moeten zijn 4. dat winkels en magazijnen niet later dan 9 uur 's avonds geopend mogen zijn, behoudens onvermijdelijke uitzonderingen. Aan het adres is een Memorie van Toelichting toe gevoegd. Er is op Texel sinds eenige weken verbazend veel vraag naar hooi. Handelaars van elders komen het eiland bezoeken om tienduizenden K. G. op te koopen. Er wordt reeds nu f 15 per 500 K. G. besteed eu men verwachtdat de prijs nog zal stygen. Sommige land eigenaars verkochten bereids 50.000 K. G. Moest men niet vroeger dan anders het rnndvee stallendan zou stellig nog meer hooi worden verkocht. Telefoon te Beeinster. Met ingang van II dezer zal het rijkstelefoonkantoor te Middenbeemster op werkdagen geopend zijn van 7.8J tot 9.30 uur voormiddags, 11.30 nor voor- tot 2 uren namiddags en 5 tot 7.30 uur namiddags. (Greenwichtijd.) Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Hen misverstand. Waarde Redactie Tot besluit moet ik u doen opmerken, dat ik niet op een dwaalspoor ben maar u. H« geen wat ik in den aanhef van mijn stukje zeg in het No. van 8 October zjjn woorden geciteerd uit het onderschrift dat u plaatste op mijn ingezonden stnkje in het No. van 28 September, van daar dat ik zeg dit moest als repliek dienon en hoe komt n er nu toe om te zeggen dat ik beweer dat u de becijfering in de voordracht van B. en W. moet weerleggen dat u de letter u twee maal als hoofdletter doet plaatsen en zoo er den schyn aan doet geven als zou ik de weerlegging van de becijfering van B. en W. van n verlangen is met myn schuld en ik geloof ook niet van n, maar het berust een vondig op een misverstand. Met dank voor allo plaatsruimte aan mij afgestaan teeken ik Hoogachtend G. Oude Medorp. Ondertrouwd: 23 Sspt. Willem Wiükel en Dieuwertje Hoogland. Geboren: 18 Sept. Arien, z. van Pieter Pijper en Trijntje Smit. Overleden: 30 Sept. Guurtje Blokker, wed. Jan Klinker, 87 j. Akersloot. Ondertrouwd: 23 Sept. Jan Timmerman en Aagje Besse. Geboren: 19 Sept. Catharinad. van Jacobus Tiebie en Guurtje de Groot. 23 Janne'.jed. van Arie Klomp en Elisabeth Slooten. 24 Corneliad. van Corn. Drniiven en Johanna Wobke. 30 Jacobad. van Klaas Molenaar en Cornelia Hageman. Haringkarspel. Geboren: 4 Sept. Johannes, z. v. Hein Houtman en Grietjefvan Schagen. 6 Geertrnida, d. v. Pieter Smit en Agatha Mans banden. 12 Catharina Agatha, d. v. Dirk Gelder en Jannetje Dekker. 15 Johannes Barnardus, z. v. Simon Jaspers en Jantje Kooij. 23 Dieuwertje, d. v. Pieter Dekker en Antje Ruig. 24 Johannes Adrianus, z. v. Simon Ligthart en en Aaltje Louwe. Gehuwd; 8 Sept. Hpnricus Eecen jm. 28 j. te Ondkarspel en Anna Margaretha Adelheid Stöve jd. 21 j. alhier. Overleden: 7 Sapt. Jan van der Oord oud 4 j. 12 Martinns Burger oud 1 mnd. 27 Elisabeth Groothuizen oud 3 j, 27 Gerrit Smit oud 2 j. Verkrijgbaar bij Wie gezond voordeelig en mooi wil bouwen, neme niet anders dan Metselsteenen van de BEHIOEIR STMKAFABBIKH. van Ook bij Heeren Handelaren ln Bouwmate rialen verkrijgbaar. Palsten, Bloedvlckjes, Yetwormpjes, verdwijnen bij een geregeld gebruik van van BERGMANN Co., Radebeu 1, echte fabrieks merk „Stokpaardjes" a ets. per stuk. Verkryg. baar bij J. BIJLOOS, Langestraat. TAAI DARTS. Alleuwendijk 241, by den Dam,

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 10