BINNENLANdT PERS QNALIA. S T AD S NIEUWS. Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. Bülow den slechten indruk weg te nemen, door het be rucht geworden Keizerlijk condoleantie-telegram gewekt. Het heet slechts bedoeld te hebben, in afwachting eer er beslissing van den Bondsraad, het voorloopige der toe standen te constateeren, maar bedoelde geenszins een Keizerlijk ingrijpen enz. De bijna algemeene veroordeeling van de houding des Keizers, die eene dergelijke constateering van de broos heid van zijn aardsch bezit in een uiterst koel condo leantie-telegram aan den zoon van den overleden Regent meende te moeten inlasschen, heeft blijkbaar de Regeering tot deze verzachtende verklaring genoopt. Maar de ont stemming zal wel blijven. Te Detmold zijn Zaterdag en Zondag een aantal pro test vergaderingen gehouden naar aanleiding van 's Keizers telegram aan den Graaf-Regent. Op enkele ging het zeer heftig toe en nam men motiën aan, waarin de vergaderden zich door het bewuste tele gram diep gegriefd verklaarden en de verwachting uit spraken, dat de Landdag de eer van het land krachtig zal handhaven. Da Lippesche Landdag heeft punt 1 en 2 van de voor stellen van zijn commissie met algemeene stemmen aan genomen. Die punten luiden 1. Zonder zijn meening uit te spreken over de toe lichting op het regeeringsontwerp, wraakt de Landdag uitdrukkelijk alle pogingen, om de rechten, die don staat Lippe als lid van het Duitsche rjjk toekomen, te verkorten. 2. De Landdag besluit, tot den hoogen Bondsraad het dringende verzoek te richten, om te willen bewerken, dat een onverwijlde, definitieve rechterlijke beslissing van de Lippesche successie-geschillen door een gewoon of een scheidsgerecht plaats vinde. Het wetsontwerp zelf werd aan de commissie terug gezonden, daar de regeering eerst een door de commissie aangebrachte wijziging wilde overwegen. Koning Peter van Servië. Na de zalving in Zica aanvaardde de koning in het kroningspaviljoen voor het kasteel de hulde van de troepen en de bevolking. Na de terugkomst in Kraljewo werd het ontbijt gebruikt. Iu den loop van den maaltijd hield de koning een redevoe ring. Hij sprak over de hem door de kerk opgelegde zware Verantwoordelijkheid en gaf als zijn moening te kennen, dat het do plicht was van eiken Servischen heerseher, een aanhanger en beschermer te zijn der natio nale traditieshij, de koning, zou al het mogeijjke doen om zijne vooronders waardig te zijn en de achting en lietde van het Servische volk te verkrjjgen. De koning besloot met een hoera voor de groote, heilige kerk en hare nationale zending. Maandagmorgen is koning Peter van Kraljewo vertrokken. Geëindigde werkstakingen. Da staking te Marseille is geëindigd. De dokwerkers, die Maandag een onderhoud hadden met de reedeis, besloten met groote meerderheid van stemmen den arbeid te hervatten. De haven heeft baar gewone levendigheid herkregen. Maan dag zijn 13 paketbooten naar Algiers, Tunis en de Zwarte Zee vertrokken en talrijke schepen te Marseille aange komen. De staking heeft juist 53 dagen geduurd. Uit Bremen wordt gemeld, dat daar de staking der timmerlieden geëindigd is. Hiermede is da staking in het bouwbedrijf afgeloopen wel met een volledige nederlaag van de arbeiders die, na 18 weken gestaakt te hebben, na den arbeid hervatten zonder één van bun eischen ingewilligd te zien. De politie te Londen Blijkens het verslag van den hoofdcommissaris van politie te Londen heeft de politie aldaar verleden jaar met 12349 misdadigers meer te doen gehad dan in 1902 en zijn toen in 't geheel 124554 boosdoeners veroordeeld. Vooral de kamerdieven zijn talrijker en ijveriger geweest dan ooit. De antropometri- sche dienst is zeer vooruitgegaan3642 recidivisten zijn aan hun vingerafdrukken herkend. Tot verleden jaar wa ren van 60000 schurken-vingertoppen afdrukken genomen. Londen heeft 15960 politie-agenten van verschillende graad, benevens 556 opzichters en inspecteurs, van welk personeel 40 pet. daags, de overigen's nachts dienst doen. De kamerdieven »werken'' dan ook bij voorkeur tussehen 4 en 6 uur 's namiddags. Strijd om den Vesuvins. Te Rome wordt thans een merkwaardige rechtsstrijd gevoerd, namelijk over den Vesuvins. Vier omliggende gemeenten betwisten elkaar het recht op de vulkaan en de Raad van State is nu geroepen te beslissen. De gemeente Resina is het sterkst gewapend met oude bescheiden, waarvan de echt heid echter wordt ontkend. Zij beroept zich ook op grens- steenen, die 30 jaar geleden door haar om den krater zijn geplaatstmaar die zijn sedert onder de lava be dolven geraakt. Men beweert, dat het rechtsgeding alle advocatendie er in pleiten, zal overleven. Als de bekroonde nn maar wil. Een inwoner van Torquay, met een inkomen van f 12000, heeft zich verbonden te trouwen met de winster van den eersten prijs bij den schoonheidswedstrjjd, welke eerlang te Lon den wordt gehouden. Die extra-prijs zal, naar men aanneemt, een prikkel te meer voor de opkomst der sehoonen zijn. Een opmerkeljjk incident uit den oor log in het Verre Oosten. Onlangs ontmoetten in Mantsjoerije een Russische en een Japansehe patrouille elkander. Maar in plaats van te gaan vechten, wuifden de Japanners met de witte vlag, om een wapenstilstand te vragen en daarop overhandigden zy den Russen een brief van een Russisch spion, die eenige dagen te voren door de Japanners was gefusilleerd. Die Rus had door den moed, welken hij betoonde in het aangezicht van ■den dood, de bewondering zijner vijanden opgewekt. Zij hadden gevraagd, wat zjj als laatste gunstbewijs voor hem konden doen. De man had hun toen een brief ge geven, welko door bemiddeling der officieren van zijn regiment aan zijn vrouw moest worden bezorgd, en het was die brief, welken de Japanners nn, om zich van hunne belofte te kwijten, aan de Russen ter hand stelden. Bij de herstemming voor de Tweede Kamer in het district Assen, dat 6415 kiezers heeft, werden uitge bracht 4321 geldige stemmen. Gekozen Mr. M. W. F. TREUB (vrijz.-dem.) met 2520 stemmen. Mr. N. G. Pierson (lib) had 1801 stemmen. Bij de eerste stemming op Dinsdag 4 October werden uitgebracht 3527 geldige stemmen. Toen kreeg mr. M. W, F. Treub (vrijz.-dem.) 1654, mr. M. G. Pierson (lib.) 906, de heer H. Bos Kzn. (antirev.) 670 en de heer A. van der Heide (soc.-dem.) 297 stemmen. Het Koninklijk jachtpaar in Mecklenburg. Men schrijft aan de N. R. Gt. uit Schwerin De vernieuwing, welke de tegenwoordige landheer van Dobbin en zijne gemalin de gebouwen op deze bezitting hebben doen ondergaan, strekt zich ook uit tot de liefelijk gelegen dorpskerk, die inwendig nieuw ingericht en van nieuw meubilair voorzien is. De wanden zijn voorzien van aardige decoratieve schilde ringen en hunne versiering is vervolmaakt met zeer vele schilderijen, reeds door vroegere eigenaars van het landgoed aan het kerkje geschonken. Prins Hendrik heeft voorts luchters aan de wanden laten aanbrengen, die als producten van Nederlandsche kunst het Gods huis tot een bijzonder sieraad strekken. De Koningin en de Prins hoorden ook voor het eerst het nieuwe orgel bespelen, dat een vollen en fraaien toon heeft. De gemeente is natuurlijk met de nieuwe inrichting van het gebouw zeer ingenomen, Daar men vermoedde, dat Zondag de godsdienst oefening zou plaats hebben ia tegenwoordigheid van de koninklijke familie, waren bij het mooie weer de kerk gangers van alle kanten toegestroomd. De dominé sprak na afloop van zijne preek namens de gemeente warmen dank uit voor de vernieuwing en de aangebrachte ver fraaiingen. Na het ontbijt op het kasteel, wairtoe ook de land raad Von Böhl genoodigd was, richtte de Koningin voor de kinderen der school te Dobbin een kinderfeest in in het park van het kasteel, waarbij verschillende spelen werden uitgevoerd. Prins Hendrik reikte aan de overwinnaars bij de wed strijden de behaalde prijzen uit. Hare Majesteit ver leende op de ongedwongenste wijze hare hulp bij de spelen der meisjes, wees de meisjes terecht en deelde onder haar de prijzen uit, bestaande in nuttige dingen en speelgoed. Het feest verschafte zoowel aan H. M en den Prins met hun gevolg als aan de kinderen veel genoegen. Er heerschte een hartelijke toon en veel vrooljjkheid. Na afloop der spelen werden de kinderen op onbe krompen wijze getraeteerd op, chocolademelk en koek. Uerstc Kamer. Onder do telegrammen in ons vorig nummer is ver meld, dat de Eerste Kamer de Drankwet heeft aangeno men. Van de vooraf gehouden redevoeringen geven wij alsnog een uittreksel van die des heeren Van Houten. Da heer Van Houten betreurde het, dat hij verplicht was dit ontwerp te behandelen met een Kamer in incompleten toestand. De onvoltalligheid der Kamer is een geyolg van de wetsopvatting deser Regeering welke spr. eene wetsschonnis noemt. Wel werpt de Regeering alle schnld van zich, maar volgens spr. ten onrechte. Er zal nu eene wet in werking worden gebracht met zooveel spoed, dat zij het volk niet bekend kan zijn. En dat. eene wet van zoo ingrjjpendon aard voor de geheele bevolking 1 Het kon. besl. der inwerkingtreding zal reeds zijn voorbereid, wellicht reeds gereed zijn, vóórdat de wet in werking wordt gesteld. Men kan wel zeggen deze wet treedt in werking 15 October a.s. maar daarom ge schiedt het nog niet. En de Regeering kan toch niet zeggenGjj moet tot zokeron tijd maar niet zoo streng toezien, Dat alles schrijft spr. toe aan het op reis gaan van den minister van Biunenlandsche Zaken. Daardoor is de boel in de war geloopen en daardoor zit de Kamer in eene groote moeielijkheid. Aan den minister van Justitie vraagt spr., of het niet voldoende is den dronken man in custodie te nemon. Waartoe al die onnoodiga omslag? Wie is niet wel eens dronken P (Gelach). Wanneer de Reg. sprs. raad volgt en rekening houdt met den vrijheidszin van het Neder landsche volk zal zij eon populaire Drankwet krijgen. Spreker constateert, dat de Reg. zijne Nota onbeantwoord heeft gelaten en dat de administratie zich nn gaat be moeien met melksalons, limonade-tenten enz., die mat de administratie niets te maken hebben. De Reg. zegt voor kleinigheden zal geen zware straf worden opgelegd; de politie zal veel door de vingers kunnen zien. Zeker, maar wat zijn kleinigheden Doze wet wemelt van kleinigheden. Tot deze Reg. zegt spr. vooral: >Wat gij niet wilt dat U geschiedt, doe dat ook aan een ander niet.1' In dezen minister is een dratkvervolging ontwaakt, maar de eerbiediging der vrijheid van de burgerij is daarmede vervlogen. Spr. had deze woorden niet voor dit ministerie geschreven, maar voor zijn voorganger. Want dit ont werp is een koekoeksei van het ministerie Borgesius. Spr. kan zijne medeleden niet genoeg wijzen op het ge wicht van dit ontwerp daar het hier gaat om het wel en wee van duizenden. Uit volle overtuiging zou hij tegen het ontwerp stemmen. Provinciale Stalen van Noord-Holland. De agenda voor de winterzitting der Staten is ver schenen. In de zitting komen behalve de voorstellen voor het verleenen der gewone subsidiën, aan de orde een voorstel omtrent het tjjdeljjk provinciaal geneesk. gesticht voor krankzinnigen aan den Zwanenburgwal te Amster dam, een voorstel tot afwijzing van het verzoek van E. Ving e. a., visschers in den polder Geestmerambacht, tot wijziging van het reglement op de jaebt en de visscherij, met het rapport daaromtrent in de zomervergadering van 1904 uitgebracht. De rapporteerende commissie yereenigt zich met het ge voelen van Ged. Staten, en merkt daarbij op: Hieraan kan worden toegevoegd dat door meerdere leden met klem werd gewezen op de hooge wensche- lijkheid om den vischrijkdotn in onze provincie te doen toenemen. Waren alle bestuurscolleges van het groote belang daarvan overtuigd, geen twijfel of in menig op zicht zouden maatregelen ten goede in bet leven wor den geroepen. Verder is ingekomen ter behandeling een Bjjz. Reglement van Bestuur voor den polder Helder en Huisduinen en a, een adres van den Raad der gemeente Huizen, hou dende verzoek om subsidie ten behoeve van de verbetering van de zeehaven aldaar b. een adres van dijkgraaf en hoogheemraden van de Uitwaterende slnizen in Kennemerland en West-Friesland, houdende verzoek om snbsidie ten behoeve van een op te richten stoomgemaal te Schardam. Voorgesteld wordt f 200 subsidie te verleenen aan de Vakschool voor Schoenmakers van de Maatschappij van Nijverheid, depart, Amsterdam. Infennaties door gemeentebesturen. De minister van binnenlandsche zaken heeft het volgend schrijven gericht tot de Gedeputeerde Staten der provinciën In verband met het uitgebreid credietverkeer en de beteekenis van nauwkeurige handelsinformaties is mijne aandacht erop gevestigd, dat eene groote verzameling gegevens in de ambtelijke bureau's bijeen is, die steeds wordt aangevuld en die, behoudens enkele uitzonderin gen, voor het credietverkeer braak ligt. Men heeft bier het oog op de bevolkingsregisters ,en op de woning- registers. Op dit punt is aan het publiek wel reeds nu gelegen heid gegeven inlichtingen te bekomen men kan toch tegen betaling van een klein bedrag bij het bevolkings bureau inlichtingen verkrijgen over het adres van be paalde personen. Doch dit is niet voldoende voor de behoefte, die de handel heeft. Het kleine bedrag, dat de koopman bereid is te betalen voor eene volledige informatie, maakt het voor de informatiebureau's tot een drukkenden last voor het verkrijgen van ]e n nauw keurig adres een bedrag van circa 30 cent en meer te moeten betalen. Bovendien is het moeilijk van de autoriteiten de inlichtingen te verkrijgen, die zij be zitten over geboorteplaats, de vroegere woonplaats of de plaats, waarheen iemand vertrokken is, welke gegevens noodzakelijk zijn, om verdere inlichtingen te kunnen inwinnen. Het zou voor den informa:iedienst van groot belang zijn, indien de gemeentebesturen verplicht werden deze inlichtingen kosteloos te verstrekken. Op deze wijze zou het ontmaskeren van oplichters zeer dikwijls sneller kunnen geschieden, vooral wanneer zij zich pogen te verbergen door herhaaldelijk van woonplaats te veran deren en zich van andere firma's te bedienen. Ik heb de eer uw college te verzoeken mij te dienen van advies omtrent de vraag of het aanbeveling zoude verdienen de gemeentebesturen tot het kosteloos ver strekken van de hierbedoelde inlichtingen te verplichten. He vergiftigingszaak in de Haarlemmermeer. Naar gemeld wordt, heelt zich in do vergiftigingszaak te Haarlemmermeer nn een getnige aangemeld, die gezien heeft, dat de vrouw van den vergiftigde het zakje arsenicum, door haar bjj een drogist te Haarlem gekocht, overgaf aan haar commensaal, die eveneens in arrest zit voor het feit, doch die tot nu toe alle mededaderschap heeft ontkend. Me afslagmarkt te Broek. Van 3 tot en met 8 October werd er aan de afslag- markt te Broek op Laugedijk omgezet: Bloemkool 159000,Roode kool 421000, Gele kool 149500, Wittekool 101500, Bossen wortelen 15500, Aardappelen 40 manden, Balen uien 728, Balen nep 103, Koolrapen 8ÜOO, Bieten 42000, Rammenas 4200, Treurig. Een veertien dagen geleden werd aan de politie te Dordrecht opsporing verzocht van een 19-jarig meisje H. 8., die tegen den wil barer onders de ouderlijke wo ning had verlaten. Uit een ingesteld onderzoek bleek dat zij te Antwerpen had vertoefd in een café met vrou welijke bedieningmaar dit weer had verlaten iu ge- zeischap van een Duitschen matroos, den 29-jarigen G. W., en met dezen was gaan varen aan boord van een groot jjzereu schipbehoorendc aan een Duitsche maatschappij, gevestigd te Antwerpen. Toen bekend werd, dat gezegd schip Maandagavond onder Papeudrecht voor anker lag begaf de Dordtsche politie zich derwaarts en werkelijk vond zij de gezochte minderjarige daar in het vooronderin gezelschap van haren minnaar. Den schipper van het 45 meter lange schip was daarvan niets bekend; hij kwam nooit in het volkslogies. Medegenomen naar het hoofdbureau van politie, werd het meisje daar een flinke berisping toegediend en vervolgens aan hare onders overgegeven. (D. C.) Beroepen bij de Ned.-Herv. Gemeente te Zounemaire J. J. Dardenne Ankringa te Aartswoud. Aangenomen naai de Ned.-Herv. Gemeente te Mars- snm J. Koerts Sikkema te Westzaan. De heer 0. Stammes, Notaris te Den Helder, is herko zen als lid van 't bestnnr van den Oterleekerpolder. De heer P. Borstte Blokhuizen gemeente Oude Nie- dorp, is gekozen tot molenmeester van den polder WeBter- kampen. Naar het post- en telegraaf kantoor te Schogen is over geplaatst de he8r L. Barreveld van Amsterdam. Bij resolutie van den minister van financiën is met ingang van 1 December, benoemd tot adspirant-landmeter van het kadaster onze stadgenootde heer W. van der Vooit. Men verzoekt ons te melden dat er Zondag a.s. geen dienst zal zijn in de Evang. Luth. Kerk.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2