Het Eügelsch Heeren Mode-Magazijn HEERENKLEEDINGr naar maat. OPEIfOG 6. W. SCHLICHTING J. KUUPLR ét Zonen*, buTteTla'nd. B. BEEKMAN^ MI ENT 25. ALKMAAR. Donderdag 13 October HEERENKLEEDIN Gr NAAR MAAT. BERLIJNSCHE BRIEVEN. ADVERTENTIE N. BLOEMENMAGAZIJN WOLTERING-WACKERS, Koper- en Blikslagerij. Fnidsen 55-56, Alkmaar. Ondergeteekenden berichten, dat zij hun bekende zaak in MANTELS en MANUFACTUREN enz., tot heden gevestigd MIENTj.l. hebben geopend in het perceel Fnidsen 55-56. firma GEBR. GOEDEMANN. KLEEDERMAKERS, ZAADMARKLT, ALKMAAR. Chrysanthemum, Eupartorium, Tuberozen, Cactus Dahlia, Rozen, Margueriten enz. Bezoekt s.v.p DOGGENAAR'S Grootste, goedkoopste, meest ge sorteerde en gerenommeerdste MAGAZIJN Alle handschoenen worden onder garantie van inscheuren verkocht. voorheen Wed. S. BEEKMAN, YOORDAM O 5, ALKMAAR. Handel in giftvrjjè geëmailleerde Keuken gereedschappenNickel waren, Kooktoestel- lenetc. Agentuur van Eng. Winkelétalages en Étalage-Artikelen. Onder voortdurende aanbeveling, 't ook een genot te luisteren naar het logische betoog van Dr. Wicherink. Hg greep de qnaestie in het hart, toen hij zei, dat eerst behoorde te worden uitgemaakt, of er in den Raad een meerderheid is te vinden voor een Abattoir. Alleen zou daaraan nog toegevoegd be- hooren te worden tot den prjjs, dien de hoeren Qaadekker en Looman noodzakeljjk achten voor een modern slacht-' huis. Die prijs is bekend, dus het financiöele argument kan zijn invloed oefenen bij het uitbrengen der stem. Op deze wjjze toch alleen kan uitgemaakt worden, of verdere debatten den tijd waard zijnop deze wijze wordt ook duidelijk, wat is opbouwende en wat is belem merende kritiek. Is er een meerderheiddan kunnen B. en W. met moed on zekerheid voortgaandan kan do Raad nog nader beslissen over het terrein en alle details regelen. Is er geen meerderheid, dan wachte men met de oprich ting van een Abattoir tot-dat een Rijkswet daartoe dwingtdan late men een zaak rusten, die immers in dat geval slechts noodelooze agitatie wekt en verdeeldheid brengt onder de ingezetenen. Als de Raadsleden in deze aangelegenheid kleur bekennen, dan weten B. en W., waaraan zjj zich verder hebben te honden. Woensdag zal de beraadslaging worden voortgezet. Dan mag men verwachtendat B. en W. zich zullen uitlaten over de bekende cijfer-verschillen en over andere opgeworpen bezwaren de uitkomst daarvan zal zeer zeker in hooge mate een eventueele stemming influen- ceeren als door den heer Wicherink is bedoeld. Wjj zouden hieraan nog veel kunnen toevoegen, zoowel over de Woensdag gevoerde Abattoir-discussies als ovsr de beantwoording door B. en W. van de interpellatie van den heer Uitenbosch in zake het Stadsziekenhuis. Doch er is een factor, machtiger dan wij dat is onze plaatsruimte en deze noopt ons hier de pen neder te leggen. Particuliere Correspondentie). Berlijn, 12 October. Ken en ander over Berlijnsche Concerten. Berljjn is gaandeweg het centrum van het mnzikale en vóór alles van het concertleven geworden. Wien het gelukt door de Berljjnsche critici goed beoordeeld te worden, is er zeker van keur van aanbiedingen te krjjgen om ook elders als solist op te treden. Het arrangeeren van bjjna alle concerten wordt in den tegenwoordigen tijd opgedragen aan concert-direkties, die tevens engagementen tnsschen vereenigingen en solisten bemiddelen. De meest bekende Berljjnsche instituten op dit gebied zijn de directies van Hermann Wolff, van Engen Stern en van JuliuB Sachs. Deze hebben zich gaandeweg tot machtige, zeer invloedrijke lichamen ontwikkeld, waar van kunstenaars en kunstenaressen, vooral de opkomende krachten, in hooge mate afhankelijk zjjD. In dit seizoen organiseert de concertdirectie Hermann Wolff twee soorten van concerten die ook voor Berlijn geheel nieuw zijn. Om jongen onbekenden kunstenaars de gelegenheid te geven voor een talrijk publiek en in eene waardige omgeving te debnteeren, hebben nu en dan groote concerten plaats, waarbij naast een hier zeer hoog aangeschreven kunste naar of kunstenares ook jonge krachten zullen optreden. De begeleiding wordt daarbij opgedragen aan het Phil- harmonisch Orchest onder August Scharrer. Op deze wjjze hoopt men dat ook de onbekenden niet voor leege bankon behoeven te zingen. Want gaandeweg was het den concertbnreaux niet eens meer mogelijk, zelfs door het ruim verspreiden van vrjjbiljetten, de zalen te vullen. Men hoort zelfs mompelen dat deze toehoorders die in zekere mate het publiek markeeren, steeds in dankbare stemming moeten zijn en voor luid applaus hebben te zorgen vergoeding van tramgeld en uitgaven voor de garderobe beginnen te eischen. Verwondert U dit nog, wanneer ik U mededeel dat de concertbureanx hier wekeljjks gemid deld 80 tot 35 buitengewone concerten arrangeeren, voor een groot deel liederen-avonden van kunstenaars, die vóór alles op Berlijnsche kritieken moeten kannen wjjzen? Onder dezen zjjn er velen van middelmatig of weinig talent en van wie men na eenige mislukte pogingen later niets meer hoort, althans niet in Berlgn, waar men op muzikaal gebied ontzettend verwend en veeleischend wordt. Op andere avonden organiseert Wolff concerten, waarop uitsluitend de allernieuwste compositiön ten gehoore worden gebracht. De concertdirectie laat deze onbekende toon werken door allereerste krachten instudeeren. Maandag 17 October zal het eerste concert in dit genre plaats hebben. Onze landgenoote, mejuffrouw Julia Gulp, zal daarin naast professor Carl Halir, Alfred Reisenauer, Hugo Dechert e.a. optreden. Beide soorten concerten kannen niet anders dan met instemming worden begroet. Zeer zeker hebben ook de moderne componisten recht gehoord te worden, maar aan de andere zijde heeft eea groot deel van het publiek lang niet altijd lust onbekende compositiön van onbekende meesters aan te hooren. Zeer velen onder dezen trachtten door het aanknoopen van relatiën met gunstig bekende uitvoerende kunstenaars hunne toondichten gespeeld of gezongen te krjjgen. En in een zwak oogenblik brachten exeoutanten dan wel eens nieuwigheden van twijfelachtige waarde op hunne pro gramma's, waardoor zij een groot deel van het publiek maar al te zeer onBtemden. Wie thans de concerten dor »Zeitgenössisehe Compo nisten" gaat bezoeken, weet wat hem te wachten staat. Blijft Wolff even gelukkig in de keuze zjjner executanten als ditmaal, dan kunnen ook de componisten dankbaar zijn dat hunne nieuwelingon op zulk eene uitnemende wijze aan het publiek worden voorgesteld. Op muzikaal gebied staan de Nederlandscho kunstenaars en kunstenaressen, die hier wonen, voor het meerendeel bijzonder goed aangeschreven. Bjj het eerste der tien buitengewone concerten, die het Philharmoniseh Orchest onder leiding van Arthur Nikisch geeft, trad Maandag j.l. Anton van Rooy als solist op. Voor morgen, Donder dag 13 October, is door de Ooncertdireetie Sachs een élite-concert gearrangeerd. Naast Alexander Petschnikoff, Marcella Prevosti, Lula Myaz Gmoiner en Arthur Hoch- man zal men ook Messehaert kunnen hooren, een gezel schap onzen grooten zanger volkomen waardig. Tilly Koenen oogstte den 5den October met haar machtig orgaan in de Sing-akademie weder zeer veel bijval. Ook Jeannette Grumbacherde Jong en Julia Calp ontvingen bij het eerste optreden in dit seizoen ondubbelzinnige bewijzen dat zij tot de meest geliefde verschijningen der Berljjnsche concertzalen behooren. De avonden van het Hollandsche trio (Jacques van Lier, van Veen en Johan Ruinen) zjjn steeds goed bezocht. Eenige minder algemeen bekende Nederlandsche zangeres sen Maria van Roosendael, Martha Stapelfeldt- en Marie van Gelder gaven liederenavonden. Vooral mejuffrouw Stapelfeldt vierde ware triomfen. Mej. van Roosendael kan mot vertrouwen de toekomst tegemoet zien zij is beslist op weg een zeer goede zangeres te worden. Mej. van Gelder is velen uwer zeker nog wel als lid der Amsterdamsche opera bekend. Sedert dien heeft zij in menig opzicht nog vorderingen gemaakt. Eene andere oude bekende liet zich nog eens hooren bij gelegenheid van don feestavond, die aan het tweede muziek-paedagogisch congres rooratging. Onze oude Selina Kempner al sedert jaren Frau Professor Niklass en als zoodanig leerares aan het Sternsche muziekconserva torium zong ons bij die gelegenheid weder eenige liederen voor. Deze buitengewoon goedgeschoolde stem, ofschoon in den loop der jaren veel aan glans verloren hebbende, miste ook ditmaal hare uitwerking niet. We dachten terug aan de jaren, dat Nederland te Rotterdam nog eene opera bazat, die ook nu nog van zich doet spreken. Frau Professor Niklass—Kempner behoort thans tot de beste zangleeraressen, die aan voornoemd con servatorium zijn verbonden. Ik geloof dat enkele bladen U reeds een korte mede- deeling brachten over het eerste optreden van den tenor Reinhardt (Schulze), die alhier aan het nieuwe National- theater is verbonden. Zijn succes als Maurico in de Troubadour was groot hij zong zjjn partij met groote zorg en bracht de fijne nuanceeringen, die door de moeste tenors gewoonljjk verwaarloosd worden, zeer naar voren. In het Stretta woekerde hjj met zjjn schoon orgaan, werd bij open doek teruggeroepen en moest de passage die met de hooge c eindigt da capo zingen, 't Is jammer dat het spel van onzen landcman niet wat losser is ook schijnt hem het zingen in de Duitsche taal nog niet gemakkelijk te vallen. Alvorens mjjn overzicht te sluiten mag ik niet vergeten Ooenraad Bos te vermelden. Als pianist, in het bjjzonder als begeleider, heeft hij zich hier een eerste plaats ver overd en de populaire Zondagsconcerten, die hij met Van Lier en Van Veen geeft, behooren almede tot het beste, wat Berljjn op het gebied van kamermuziek te genieten geeft. De Nederlandsche kunstenaars en kunstenaressen hebben reeds nu de bewjjzen gegeven dat zij ook in dit seizoen eene zeer belangrijke plaats in het muzikale leven van Duitschlands hoofdstad zullen innemen. Tot heden hebben wjj nog enkelen vermist die hier goed zjjn aangoschreven, doch ook zij zullen zich in den loop van den winter wel weder doen hooren in onze wereldstad, waar nu eenmaal een ieder, die tot de besten behoort, zicb moet en wil laten hooren. aan de OKE8T. Verzending van bloemwerken, losse bloemen enz. door geheel Nederland. ACHTER 1»E VI8CHBABHT, AhkHAAR. hier ter stede. Heden ontvangen voor het a.s. seizoen een uitgelezen collectie UITSUUITHND NOUVEAUTÉ'». Wollen Handschoenen. Kjjden Handschoenen. Tricot Handschoenen. Castor Handschoenen. Peau de Snéde Handschoenen. Zeemleer Handsehaenen. Glacé Handschoenen. Rij - Handschoenen, militaire Handschoenen. Lsusvacht Handschoenen. Pels-Handschoenen. Astracan Handschoenen. Gevoerde Handschoenen, enz. enz. Gebroeders SCHENKE, MANTELMAGAZIJN TELHFOON Ao. 143, IPEC1ALB INRICHTING VOOR

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 12