STAD S N IË U W S. roodekool 1518500, gelekool 617100, wittekool 276500, bossenwortelen 179500, manden aardappelen 562, balen uien 7292, balen nep 1413, koolrapen 28600, bieten 26900, rammenas 10700, slaboonen 160)00. Aan het betaalkan- toor werd uitbetaald de somma van 314000 gulden. Wille Kruis. Den 21sten had te Schagen eene buitengewone verga dering van de afdeeling plaats ter behandeling vau het bestuursvoorstel tot subsidiëering van het boorplan van Algemeen Belang» ter verkrijging van goed drinkwater. Met 26 van de 27 stemmen werd besloten f 150subsidie te verleenen; èen lid stemde blanco. Aan Algemeen Belang» zal tevens worden geschreven, dat de afdeeling Schagen van het Witte Kruis het zeer wenschelijk oordeelt, dat het te boren water door bevoegden op drinkbaarheid zal worden onderzocht en de buizen van de put van hout zullen zjjn. De opmerking van een Miss. Een Engelsche juffrouw, voor het eerst gelogeerd op het platteland van Noord-Holland, schreef aan hare familie o.a. over de bedsteden »de mensehen slapen hier in gaten in de muren net als bjj ons de dioren in de berg- bolen. Historisch Do heer K. Hart, tijdelijk onderwijzer aan de Burger school, is te Haarlem geslaagd voor het acte-examen vrjje- en ordeoefeningen gymnastiek. Door de leerlingen van de vijfde klasse der Burger school, onderwijzer de heer A. H. van Vreeningen, is bijeengebracht en opgezonden f 10,33 voor de noodlijdenden op Urk. kringen te veel gemis aan belangstelling en dikwijls ook aan durf. En nu komen we nog even terug op de Vergadering van Dinsdag. Daar zal eene vrouw, eene dame, het woord voeren over een onderwerp, van belang voor ieder, die bij ondervinding weet wat het zeggen wiloude familie leden te hebben, die finanliëel niet onafhankelijk zijn, van belang ook voor ieder die hopen durft zelf eenmaal een liefst onbezorgden ouden dag te mogen beleven, of het anderen uit zijne omgeving zoo van harte gaarne 'zou gunnen. De naam der spreekster is waarborg, dat in keurige taal en met pakkende argumenten het streven van den Bond :Ouderdoms-verzorging voor allen duideljjk zal worden uiteengezet (debat zal gaarne worden aanvaard) het onderwerp moet sympathie opwekken om den algemeen rrenschelijken geest, die er uit spreektreden te over dus om te eindigen met deze opwekking Mannen van Alkmaar, acht niet te groot om op te komen tot steun voor eene schooue zaak, die ge zelfs door bestrijding, door opwerping van bezwaren, slechts des te beter geschikt tot verwezanlyking kunt maken en gij, dames, vrouwen, maakt U op en komt luisteren naar deze spreekster, wier denkbeelden, als die van den Bond, U rijkelijk stof tot nadenking en overweging zul len geven. Onze Hollandsche industrie heeft Weder een mooie overwinning in het buitenland behaald: op de wereld tentoonstelling te St.-Lonis is de Grand Prix," de hoogste onderscheiding, toegekend aan de inzending schaatsen van de firma G. S. Ruiter te Akkram. Dit is van te meer belang, wijl slechts twee firma's in ons land zich een «Grand Prix" hebben verworven. Waarom wjj dit bericht onder stadsnieuws plaatsen Wel, vertegenwoordiger van den heer Ruiter hier ter stede is de heer M. de Wild. Voor de vacature van onderwijzer ia het Rijksopvoe dingsgesticht te Alkmaar hebben zich 47 sollicitanten aangemeld, waarvan eenige uitgenoodigd zullen worden tot bet geven van proefles. De abattoir- quaestle. De rede, door den Wethouder, den heer De Wit, in de jong ste Raadsvergadering uitgesproken, is niet in allen deele juist door ons weergegeven. Vooreerst wat de keuring van vleesch betreft, het woord waardeloos" werd door den heer De Wit niet gebruikt, alleen werd gezegd dat »de vrouw van een gewezen slager uit Leeu warden in zijne tegenwoordigheid de verzekering gaf, dat de vleeschkeur aldaar weinig waaide heeft." Voorts heeft spr. niet gezegd, dat men aan de beweringen der slagers geen waarde zou behoeven te hechten maar wel heeft spr. den wjjfelaars in den raad willen toeroepen, dat zij niet te veel waarde mossten hechten aan de be zwaren der slagers. Het gezondheidsbelang, dat daar tegenover staat, is z. i. te groot. Spr. rekende voor, dat bij een prijsverhooging van 2»/2 cent per Kilo en bij oen gebruik door den middenstand van 1 Kilo vleesch per dag, de belastingdruk niet hooger worden zou dan 18 ets. per week. Hij meerde, dat de ingezetenen dit wel zonden willen betalen voor het groote belang de zeker heid van gezond vleesch te krijgen. Ook in het verslag van de rede van den heer Vonk komt iets voor, dat niet is gezegd. Er staat: »En toch zullen de gasverbrnikers het volgende jaar f 34000 meer moeten betalen" dat woordje »meer" is bjj vergissing in onze courant geslopen. Van deze gelegenheid willen wij gebruik maken om er de aandacht van B. en W. en den Raad op te vestigen, dat de plaatsing van de perstafel van dien aard is, dat 't vaak uiterst moeilijk, soms oudoenlpk is de sprekers tot in alle details te volgen. Wij van onzen kant zijn ten volle doordrongen van het belang om de woorden der Raadsleden volkomen juist weer te geven en onze verslaggever van de Raadszittingen is iemand, die ge heel voor deze taak is berekend doch er wordt daar voor meer inspanning gevorderd dan wanneer de pers tafel b.v. wat meer naar voren werd geschoven. Zonden B. en W. willen overwegen, of dit niet mogelijk is Mevr. Haver. Dinsdag 25 October te 8 uur 's avonds zal in de Harmonie alhier als spreekster optreden Mevr. (Sc hoek) Haver van Amsterdam, op uitnoodiging van de Afd. Alkmaar van den Bond voorStaatspension- n e e r i n g, om de zaak der ouderdomsverzekering, in de Troonrede van 20 Sept. 1.1. als aanstaand wetsontwerp aangekondigd, in te leiden bjj het Alkmaarsche publiek. We zouden, onder verwijzing naar achterstaande adver tentie, met deze aankondiging kunnen volstaan ware het niet, dat we gaarne van deze gelogenheid gebrnik wensehten te maken om eene opmerking ten beste te geven over de uitingen van het openbare leven in Alkmaar. Zeker, vergeleken bjj andere plaatsen, is er hier in het algemeen wel belangstelling te constateerendikwijls hebben we de zaal van de Harmonie goed bezet gezien bij verschillende sprekers over zeer niteenloopende onder werpen. Maar twee elementen worden hier te veel gemist op deze bijeenkomsten: de «kopstukken" op intellectueel, commercieel of industriëel gebied, en de ontwikkelde vrouw. Men rekent het in sommige kringen niet tot den »bon ton", om als toehoorder, casu quo als debater deel te nemen aan het openbare leven »ix zal het wel in de courant iezen", »het is altijd zoo n gemêleerd publiek", klinkt het eenerzjjds»weike dame zou daar nu heen gaan?" »Je loopt zoo in het oog, en dan, er wordt soms zoo gerookt en die menschenlucht wordt er geredeneerd in dames-kringen. Eilieve, telt het laatste bezwaar niet bij concert ot tooneel voorstelling, en is er geen Bestuur, dat waken kan tegen het rooken in de zaal? De zaak komt hier op neer: er is in sommige De Ambachtsschool. Vrijdagavond werd een leden-vergadering gehouden van. de Vereeniging »de Ambachtsschool» in de verga derzaal van het nieuw gerestaureerde gebouw, tegenover de Ambachtsschool. In de openingsrede van den Voorzitter, den heer Mr. F. H. G. van der Hoeven, heette deze de leden hartelijk welkom in de nieuwe vergaderzaal. Hij wees op de groote voordeelen van zoo'n eigen gebouw, waar men tot-nog-toe bij leden aan huis of in een gehuurde zaal had moeten vergaderen, wat vele bezwaren had. Spr. liet voorts in zijn rede uitkomen de goede inrichting der school, noemde nog wel eenige gebreken op maar deze waren van minder belang. Wanneer de toestemming van B. en W. was te verkrijgen, was men van plan een gedeelte van 't nieuwe gebouw te doen inrichten voor woonplaats van den concierge en diens huisgezin. De conciërgewoning tot nog toe was in de school, maar is te klein voor 't huisgezin, dat niet meer als in den beginne bestaat uit man en vrouw, maar dat met een tweetal spruiten in den loop der jaren is vergroot. Be halve dit zou een andere moeilijkheid kunnen voort komen uit dat wonen van den concierge in 'tschool gebouw. Een der kinderen zou bijv. een besmettelijke ziekte kunnen krijgen, waardoor men in de noodzake lijkheid zou komen de school te moeten sluiten. Na nog eenige verdere mededeelingen, verklaarde de Voorzitter de vergadering geopend en werden de notulen voorgelezen door den secretaris, den heer C. de Wild, die onveranderd werden goedgekeurd. Na de behandeling der begrooting door den waarne- menden penningmeester, den heer mr. B. van der Feen de Lille, voor het jaar 1905, zij wijst aan een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 19170, stelde de voorzitter aan de orde het benoemen van drie leden en een plaatsvervangend lid eener commissie tot het nazien der rekening over 1904. Gekozen werden de lieeren J. G. Potgieser, A. Siebert Coster, P. Kluitman en G. D L. Graafland, die hun benoeming aannemen. Alsnu kwam aan de orde het benoemen van een be stuurslid in de plaats van den heer mr. B. van der Feen de Lille, aftredend lid, die herkozen werd en zich be reid verklaarde de functie te aanvaarden. De punten der agenda waren hiermede afgedaan de voorzitter bracht echter nog een zaak in behandeling. Een der aandeelhouders, die bij de laatste uitloting was uitgeloot, vermiste zijn bewijsstuk, zoodat hij geen eigenlijk bewijs voor de wettelijkheid zijner aanspraken had. Daar deze persoon echter den voorzitter als zeer solied bekend is, stelt hij voor hem ook zonder bewijs stuk het aandeelbedrag van f 100 uit te betalen, echter on der de voorwaarde da de persoon in kwestie een verklaring op schrift stelt, waarbij hij zich aansprakelijk stelt voor mogelijke latere nadeelen, die de vereeniging door deze uitbetaling zou kunnen ondervinden. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van den voorzitter aange nomen, waarna deze,Vlaar de rondvraag niets oplevert, de vergadering sluit. Aederlandsche Protestantenbond. Vanwege dezen Bond werd Donderdagavond een le zing gehouden in de bovenzaal van het Café „Central". Spreker was de heer Ds. E. H. ten Cate, van Monni kendam, die als onderwerp voor dezen avond had ge kozen de bespreking van drieërlei levensbeschouwing Pessimisme, Optimisme en Godsdienstig geloof, Fen on derwerp dus, waarover nog al wat te zeggen valt en waarmede de spreker het vrij talrijke publiek op aan gename boeiende wijze bezig hield. Nadat de voorzitter de heer Ds. Ternooy Apèl, met een kort woord, waarin hij vooral deed uitkomen den minder gunstigen financieelen toestand van de afdeeling van den Bond en den spreker voor dezen avond een hartelijk welkom toeriep, de vergadering had geopend, beklom de heer Ten Cate den katheder en begon zijn rede. Br. edvoerig zette spreker uiteen de eigenschappen en gebreken van den pessimist en den optimist. Hij wees er op, dat 't verkeerde in den optimist is zijn al tc luchtig zijn, 't te licht opnemen van de raadselen des levens, t wegredeneeren van moeielijkheden en dingen, die wel degelijk een diepere overpeinzing waard zijn. De pessimist gaat ook te ver, neemt de dingen te zwaar op, zoekt te veel naar raadselen, die voor he n toch onoplosbaar zijn. Voorts deed de spreker uit komen den nadeeligen invloed van t lezen van pessi mistische boeken. Wel zegt spreker zijn ze vaak mooi, macht van vormen, macht van taal vindt men er vaak in, maar toch, leest ze niet die boeken. Al lezende zult ge die taal mooi vinden, meer van dergelijke 1 c- tuur nemen en dan wellicht dezelfde wanhopige denk beelden krijgen, als in de werken van die schrijvers worden neergeschreven. En dan wijst spreker verder op die raadselen van 't leven, 't vragen wat is de mensch, vanwaar komt hij en waarheen gaat hij l)at is te hoog, hoe men ook zoekt. En nu komt spr. op den Godsdienst en noemt dezen den troost voor de zoek'önden naar onthulling der raadselen. Een godsdienstig leven vindt spr. verre t°_ verkiezen bovfn dat van optimist of pessimist, want wie dat leven leeft zal niet hebben die verachting voor 't leven, ook niet de al te groote lichtheid van den optimist maar toch een vroolijke stemm ng. Met aandacht werd de rede van den heer Ten Cate gevolgd. Na een kwartier pauze ging de beer Ten Cate over tot het voorlezen van een schets uit een boek getiteld „Dorpsschetsen" en wel hieruit „De Dominee'svrouw", een ernstig verhaal, boeiend door mooie gedachten daarin neergelegd. Na een woord van dank van den Voorzitter aan den spreker werd de vergadering gesloten. Xieuwe wijsjes. Da Waagtoren en Groote Kerk hebben weer nieuwe wijsjes gekregen. Voor die verandering was noodig, dat we 't een dag buiten de gewone wijsjes met heele en halve uren moes'ec stellen. Je miste ze toch dadelijk, merkte al gauw dat het daar boven niet zoo ging als gewoonljjk. Anders de waarschuwende voorslag van den Waagtoren een zware slag met zoo'n tiengeltje er achteraan,'met dé heele uren, waaruit je meteen beetje fantaisie kon maken: Ho, past-er-op! En dan was je voorbereid, en had net nog een paar minuten voor het een of ander in haast voordat je werkelijk moest erkennen, alweer een uur! Neen we zijn zoo gewoon dat klokkespel geregeld weer te hooren, dat wij het Woensdag, toen het zweegmaar nl te zeer misten. Het kwam zoo onverwacht dat slaan. Maar we zijn gelukkig al weer voorzien en wat meer zegt nieuwe melodieën zijn er gekomen- De Waagtoren speelt met heel slag »Jubelzang" van Petri en met halfslag »'t Liedje van de Zee;" de Groote Kerk laat nu hooren met heel slag »Gaudeamus Igitur," (gekozen met het oog op het Gymnasium) en met halfsla'g Körner's »Gsbet wffhrend der Schlacht." Hon. IVed. Bond van Oad-onderofficleren. Voor het eerst had Woensdagavond op de gezellige bovenzaal van den heer K. Stapel alhiereene lezing plaats voor leden en donateurs met hunne dames van den Kou. Ned. Bond van Oud onderolficieren, afdeel. Alkmaar. Na een hartelijk welkom en de opening van den secre taris werd het bondslied gezongen, begeleid door piano en viool en verder het woord gegeveu aan den heer Kenzekamp die geheel belangeloos de aanwezigen dien avond vergastte op een vijftal stukjes, die zeer veel succes hadden. Zjj waren getiteld: een bespottelijk misverstand; op reis naar Utrechteen probaat middeleen koopje en sergeant Knipper. Een en ander werd afgewisseld door piano- en vioolvoordrachten. Daverend applaus was het welverdiende loon voor hen die de kleine schare dien avond van genot hebben bezorgd. Bjj het sluiten der bijeenkomst was de secretaris de tolk der bezoekers, toen hij zijn oprechten dank betuigde, inzonderheid aan don heer Kenzekamp en de hoop uitsprak, dat deze heer van den winter nog menigen genoegelijken avond zijn gehoor zoude doen smaken. Een Dames-Gymnastiek-Vereeniging. Reeds vroeger werd in ons blad melding gemaakt van de nogingen, die in het werk zijn gesteld om een dames- gymnastiek-vereeniging in het leven te roepen. Dit is nu gelukt. Eenige dames hebben zich nameljjk tot de Alkmaarsche Turnclub „Kracht eD Vlugheid" gewend om het nog zeer zwakke bootje onder haar naam voorloopig te leiden en een loods mede te geven, vertrouwd met de vele gevaren, die aan het in zee-gaan verbonden zijn. Van harte hopen wij, dat, de oprichtsters, succes van haar werk mogen hebben en dat een bloeiende veree- niging groeie uit deze kleine kern. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de da mes J. M. W. Burger, Verdronkenoord 42 eu J. Romunde, Doelenstraat 5. Ongeluk. Bij de in aanbouw zijnde perceelen aan den Nieuwen weg naar 't station had Vrijdagmorgen een droevig on geluk plaats. Een der timmerlieden, Mul, die op 't dak werkzaam was, viel naar beneden. Hij kreeg zeer ernstige verwondingen, vooral aan oen der bsenen en bloedde op verschillende plaatsen. De toestand van Mul was van dien aard dat dr. Conijn die de eerste geneeskundige hulp verleende, een dadelijk vervoer naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte, 't Bleek daar, dat hij een been had gebroken. Waarschuwing. Bij een ingezetene hier ter stede is uit Barcelona een brief gearriveerd van den volgenden inhoud Monsieur Prisonnier iei pour faillite, je veux vous demander si vous vonlez tn'aider retirer une lomrne de 540.000 francs en billets de barque que je possède dans une malle, qui se trouve en dépöt, dans une gare de France, ot pour cela venir a Barcelone lover la saisie de mes bagages, en payant au Griffe du Tribuna les frais de mon jugement. Pour vous emparer d'nne valise contenant un secret, dans lequel se trouve le bulletin de bagage de la malle indispensable pour la retirer de la gare et autre garantieque je vous ferai connaltre. Eu récompense je vous céderai le tien de la somme. Ne sachant si ma lettre vous par?iendra,j'attendrai votro réponse pour tont vous confier. Je ne puis recevoir en prison votre réponse, mais vous enverrez l'adresse suivante une dépêche mon ancien servitenr qui me la remettra en toute türeté: MAYANT, Esoudillers 64 Barcelona. En attendant votre réponse je me signs que R. Répondez de suits par dépöche et non par lettre. Barcelone, 14 Octobre 1904. Do Commissaris van Politie waarschuwt naar aan leiding van bovenstaanden brief de ingezetenen hier ter stede voor den briefschrijver. Predikbeurten. De Predikbeurten hier ter stede zullen Zondag, 23 Oct., als volgt worden vervuldGroote Kerk10 uur, Ds. Guldenarm (Bediening van het Heilige Avondmaal), 6 uur, Ds. Vinke, Dankzegging. Kapel, 10 uur, Ds. van Leeuwen, Woensdag 6 uur, Ds. van Leeuwen.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2