TersonaliaT I STADSNIEUWS. BINNEN L AND. ALLERLEI. KÜNST EN LETTEREN. I N8EZ0NDEN STUKKEN. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. BURGERLIJKE STAND." den politie, de, bijna alle bedronken, mannen te omsin gelen en naar de Dnjepr te dringen. Dit hielp, want in een koud bad hadden de soldaten geen zin. In Alexandria, een klein stadje in het gouvernement Cherson, en in Wologda werden alle winkels geplunderd. Er werd een aantal personen gewond en twee gedood. De oorlog en de kamfer. Een der gevolgen van den Russisch-Japanschen oorlog isdat de aanvoer van kamfer op de wereldmarkt plotseling er door wordt afgesneden en dat dit zeker nog geruimen tijd zoo blyven zal. De kamfer komt toch voornamelijk uit Japan en Formosa en een paar maanden geleden heeft de Japausche Regeering den uitvoer van dat artikel volstrekt verboden. Het gevolg daarvan is een plotseling stijgen van den prijs geweest. Men was voorloopig wel in staat aan de vraag te voldoen, maar als de tijd van het grootste kam- ferverbruik aanbreekt (van April af) zal dat niet meer zoo zijn. De reden van Japans uitvoerverbod moet men zoeken in het feitdat kamfer een onontbeerlijk bestanddeel is voor het maken van rookloos kruit. Vogelfokkerij in Duitschland. De pruisi- sche minister van landbouw heeft de aandacht gevestigd op den toenemenden invoer van gevogelte uit Denemar ken België en Frankrjjk, dat evengoed op Duitschen bodem gefokt zou kunnen worden. Uit een onderzoek is den minister gebleken dat weliswaar sommige om standigheden in die landen gunstiger zjjn. Maar aan den anderen kant heeft men het ook verder gebracht in de techniek van de teelt van gevogelte, door vorming van afgesloten »fok-centra" en coöperatieve aaneensluiting voor den omzet van de dieren. De minister wenscht dat de Kamers alles zullen doea, om de vogelfokkerij in dien zin te bevorderen. Bc Telefoon. Sedert onze vorige opgave zijn weder de volgende aan sluitingen tot stand gekomen 171. C. Bakker Jzn., Metinsgracht. 169. Firma Soecker, Langestraat. Het Witte Kruis. In de week van 17 Oct. tot 22 Oct. zijn in het bad- huis van het Witte Kruis" genomen 43 Kuipbaden, 65 Regenbaden le klasse en 140 Regenbaden 2e klasse te zamen 248 baden. Mej. A. Blad te Haringkarspel, leerlinge aan de kweek school voor onderwijzeressen te Apeldoorn, is te Zwolle geslaagd voor het acte-examen vrije- en ordeoeteningen gymnastiek. De opvoeringen van »Siegfried» door de Wagnervereeni- ging te Amsterdam zullen plaats hebben op 10 en 12 November, onder leiding van mr. H. Yiotta. De bezetting: Siegfried, Ejnar Forchhammer, Frankfort a/Main Mime, Hans Breuer, WeenenDer Wanderer, Fritz Feinhals, München; Alberich, Oarl Nebe, Berlijn jFafner, Johannes Elmblad, Wiesbaden; Erda, Luise Geiler Wolter, Berljjn; Brüohilde, Ellen Gnlbranson, Christiania;Stimme des Waldvogels, Emilie Fenge-Gleiss, Dessan. Regie: Emil Valdek, Dsrmstadt. I aan haar handen en aan de keus van haar kousen. In- tusschen krijgt bijna niemand haar bloote handen te zien, haast altijd draagt zij handschoenen. Als de ko ningin schrijft, en zij schrijft dagelijks eenige uren, want zij voert de uitgebreide familiecorrespondentie, draagt zij aan haar rechterhand een handschoen met wijden duim en wijsvinger. Bij het doen van een hand werkje heeft zij weer heel andere handschoenen aan, I 6r ZÜ lun°h- en diner-handschoenen, wan delhandschoenen en soiréehandschoenen, alle beant woordende aan verschillende eischen. Yele dames uit de hooge kringen in Engeland geven zich maandenlang moeite om^ in t bezit van e~n afgelegden handschoen der koningin te komen, Wat de kousen aangaat, in Parijs loopt jaar in, jaar uit een weefstoel, die uitsluitend kousen voor de En- gelsche koningin aflevert. Ze kosten van 25 tot 150 francs I Paar> in 't laatste geval zijn ze versierd met I echte Valenciennes-tusschenzetsels. Er zijn Parijsche dames, die 500 tot 600 francs voor I oen paar korsen betalen. Deze hebben spiraalvormig geweven Valenciennes-tusschenzetsels. De kosten van aankoop van het terrein groot 6 H. A., bestemd voor den bouw van het Vredespaleis aan den Benoordenhoutschen weg te 's-Gravenhage, zijn te ramen op f 420,000. De heer Ednard Yerkadedie enkele dagen geleden te Amsterdam een buitengewone belangstelling mocht on dervinden voor zijn Macbeth-voordracht, is verbonden aan de Koninklijke Vereeuiging «Het Nederlandsche Too- neel.'' Krankzinnigen. In 't Tijdschrift voor Geneeskunde geeft dr. D. Schermers een overzicht van den loop der bevolking in de Neder landsche krankzinnigengestichten gedurende de 2de helft der 19de eeuw. De schrijver komt daarbij tot de conclusie, lo. dat deze bevolking jaarlijks toenam gemiddeld met ongeveer 200 patiënten en dat de verhouding van het aantal verpleegden op 10,000 inwoners jaarlijks steeg met 0.302o. dat het aantal opnamen jaarlijks toenam met ruim 30 personen3o. dat het aantal herstelden zoowel ten opzichte vau al de opgenomenen als ten opzichte van al de verpleegden verminderd is; 4o. dat het aantal overledenen ten opzichte van al de verpleegden gedurende dien tijd ook is afgenomen. Deze droevige uitkomsten wettigen z. i. de vraag of wij met onze krankzinnigenverpleging wel op den goeden weg zjjn en of wij er niet veel meer naar moeten streven de beginnende en aeute psychosen terstond onder behan deling te nemen, terwijl voor de chronische psychosen door gezinsverpleging en landbouwkolonies zou moeten gezorgd worden. Indien het zoo voort blijft gaan, worden de gestichten steeds meer en meer overvuld met chronische gevallen en moeten de acute gevallen zóó lang op opname wachten, dat zij roeds een chronisch stadium bereikt hebben, als zij eindelijk in een gesticht plaats vinden. Schelvlsch overvloed. Uit IJmuiden wordt geschreven Bijzonder groot is dezer dagen de aanvoer van schel- visch, weAe door de stoomtrawlers wordt aangevoerd. Op Doggersbank, waar de schelvisch op haringkuit aast, worden ze in groote scholen aangetroffen. Iu enkele trek ken wordt een trawler vol gevangen. Een onderscheiding uit den vreemde. De heer en mevrouw Yan Marken te Delft zjjn, naar de Fabrieksbode meldt, dezer dagen verrast met het bericht, dat een der jury's der wereldtentoonstelling te St. Louis in Noord-Amerika elk hunner had bekroond den heer Van Marken met den grand-prix de hoogste onderschei ding mevrouw Van Marken met de gouden medalje voor hunnen socialen arbeid. De heer Tolman directeur van het New-Yorker Bureau voor Sociale Adviezen, heeft een paar jaar geledon in ons land de instellingen in het be lang van het personeel der Delftsche fabrieken, aan wel ker hoofd de heer Van Marken staat, bestudeerd. Schoenen voor Rusland. Aan een firma te Waalwijk is de levering opgedragen van 7000 paar schoenen ten dienste van het Russische leger. Het drukfoutcnduiveltfc. Dat is een kleine satyre, die eerst des letterzetters band op een dwaalweg voert en vervolgens den cor rector blind maakt, zoodat het publiek soms dwaashe den te lezen krijgt, die men nooit zoo mooi zou kunnen bedenken. Mooi zeggen we, want drukfoutendwaasheden zijn soms zoo door en door humoristisch, als slechts het onbewuste toeval kan zijn. We hebben zoo voor en na uit de bladen, die we lezen, de „mooiste" drukfouten verzameld en geven ze hier. Het goede woord laten we achter eiken zin volgen. Uit een advertentieOndergeteekenden verbeiden het eierzoeken op hunne landen, (verbieden). Het vaartuig lag vastgesmeerd. (vastgemeerd). De Japanners trokken op pantoffels over de Yaloe. (pontons). De boide schurken hadden zich het hoofd en handen zwart gemaakt en zich in overeenstemming daarmee gekeeld, om onbekend te blijven, (gekleed). Het was een ingeslapen misbruik, (ingeslopen). Uit een Meibesehrijving Eiken dag meer verlustigen we ens in 't heerlijk groen der meiden, (weiden). Hij vervaardigde het dorp met een enkelen blik. (verwaardigde). De Japanners namen 48 snelvuurkannen, (kanonnen). De patroonsvereeniging was genegen, honger loonen uit te keeren. (hooger loonen). De direeteur der gasfabriek bepleitte met klem de doodelijke aansluiting van het nieuwe stadskwartier, (dadelijke). In België heeft een wereldstorm vreeselijk huisge houden. (wervelstorm). De dokter beklaagde zich over de vijandige gezond heid der bevolking, (gezindheid). Schoorsteenvoetend trad de man naar buiten, (schoor voetend). Uit een marktberichtLevendige handel in wolven, (wolvee). Uit een weerberichtverwachtingtoenemende be volking. (bewolking). Zondagavond werd de hulp van dr. B. voor een meisje ingeroepen, dat een spel had ingeslikt, (speld). EnkhCt.) Veekeuring te Wlerlngerwaard. Te Wieringerwaard heeft de aldaar bestaande «Vee fokker jjvereeniging" een keuring van fokvee gehouden, waarvoor 80 runderen werden aangeboden, n.l. 19 stier kalveren, 21 kniskalveren, 8 hokkelingen en 32 koeien. Toegekend werden de volgende prijzen Afdeeling A, stierkalveren met moederdierle prijs Jb. Kaan2e pr. A. K. Schenk3e pr. D. A. Kaan 4e pr. J. M. Koelman eervolle vermelding J. L. T. Groneman. Afd. B, knihkalverenafkomstig van ingeschreven fokdierenle pr. G. Grin 2e pr. A. K. Kaan 3e pr. idem 4e pr. J. L. T. Groneman; 5e nr. K. K. Kaan. F Afd. C, hokkelingen le pr. G. Grin 2e pr. A. K. Kaan3e pr. K. Koster Hz.4e pr. J. M. Koelman. Afd. D, afgewisselde en niet-afgewisselde koeienle >r. A. K. Schenk2e pr. K. A. Schenk3e pr. Koster Hz.4e pr. idem. De keuringscommissie bestond uit de heeren P. Schenk, H. Waiboer Jbz., D. Kooij en P. Kooij. Het voor de keuring aangeboden vee muntte uit door goede hoedanigheid. Modekleuren. Onder dezen titel komt in het laatste nummer van het maandblad Le Fumeur, uitgever A. Hillen te Amsterdam, een interessant artikel voor over lichte sigaren. Hierin laat de schrijver uitkomen, dat 't verkeerd is een sigaar licht te noemen, wanneer men slechts afgaat op de kleur van de sigaar. De kleur waarnaar men in ons land een sigaar meestal licht noemt is de bleeke tabakstint. Dit is echter niet de kleur, welke goede rijpe tabak heeft, die bruin is. De schrijver noemt 't dan ook slechts een «modekleur", die niet vraagt wat werkelijk de kleur is voor lichte sigaren, maar alleen wat men de kleur daar voor noemt. Die «modekleur" is in de verschillende landen een andere; zoo moet 't in Duitschland bijvoor beeld muisvaal zijn in België blond in andere landen weer groen, alleen in Engeland is de donkerbruine kleur nog gezocht en men rookt daar dan ook een goede sigaar. Wat is nu echter het gevolg van zoo'n «modekleur" voor lichte sigaren Wel, dat de fabrikanten, willen ze goede zaken maken, tabakken mooten koopen die de zoogenaamde lichte kleur hebben. En daar de rijpe tabak, dus de goede, niet licht gekleurd is, moet onrjjpe, ongure tabak worden gekocht. Als men er eens de proef mee wil nemen, zal al spoedig blijken, dat de bleeke kleur niet is van de fijnst rijikende tabak. Wikkelt vau een sigaar met lichtgekleurd dekblad en van een met bruin gekleurd dekblad dit bovenste blad af, en steekt beiden aan, dan zal men, ze beurtelings onder den neus houdend, bemerkten dat 't bruine blad geurt, 't andere doet de oogen echter pjjnlijk aan. Bijzonderheden van het tollet eener koningin De koningin van Engeland, die doorgaat voor een der elegantste vrouwen van Europa, besteedt veel zorg I Yj Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Aan de Kotellngen. Tngevolge besluit van de vergadering onzer afdeeling op Woensdag 8 Juni j 1. voldoen wij gaarne aan de ons opgelegde verplichting om, behalve den Volksbond linantiëel ie steunen op de lotingsdagen, tevens de lotelingon op te wekken, om van hetgeen de Volksbond hun die dagen aanbiedt, een dankbaar en degelijk gebruik te maken. Wanneer men de gewoonte volgend, en, evenals bij andere bijzondere gelegenheden, ook onze inrichtingen bezoekt, dan bevelen wij met nadruk aan, om zich matig en ordelijk te gedragen, opdat die dagen zich niet van andere feestelijke dagen onderscheiden. De ondervinding, reeds vroeger door ons opgedaan, dat vele, overigens nette jongelieden, zich op die dagen aan onregelmatigheden schuldig maken, doet ons hopen en verwachten, dat deze welgemeende opwekking hun tot ernstig nadenken zal stemmen. Dat dit schrijven daar iets toe bijdrage, opdat de voor komende walgelijkheden op de Lotingsdagen voorgoed tot het verledene gaan behooren. Met hoogachting nam*ns de Vergadering, Het Bestuur van Vereeniging: „Vergunning". Koudt ge hén nu vergeten f Zouden ze vergeten worden, onze dertien visschers- weduwen en weezen, die bij den jongsten storm op zoo smartelijke wijze hun man en vader verloren We hebben hun nood u bekend gemaakt in de Bladen en toch wij vreezen. Wij vreezen dat door het geroep om hulp voor zoo vele andere ongelukkigen, onze weduwen en weezen hun leed en lijden straks alléén zullen moeten dragen. Zal dat mogelijk zijn Zullen deze arme vrouwen, die zoo plotseling alles verloren hem dien zij lief hadden, hun huiselijk geluk en hun broodwinner, zullen ze hunne kinderen moeten vertellen, dat er liefde was en medelijden en hulp en troost voor anderen, doch dat voor' hen de harten waren toegesloten Zullen dan onze beden niet verhoord en hunne tranen niet gedroogd worden Kom, ga dan èèn oogenblik met ons de woningen binnen van Willemse en Kramer en Ge zolt ze niet kunnen weerstaan die droeve blikken der moeders en die smeekende oogen dezer elf kleinen. Ze vragen u of gij nu voor moeder zorgen zult en voor hen, nu vader verdronken is, hun vader die zoo'n beste vader was. Zult ge ze afwijzen? Immers neen O, wjj weten wel, er wordt zooveel gevraagd van uw liefde en toewijding, en zoo groot is de nood en zoo luid vaak de klacht. Maar toch, wij verzekeren het u, zelden zal de dank baarheid oprechter zijn. Bedenk toch, wanneer zeer binnenkort de beide weduwen nog opnieuw moeder zullen worden, dan zullen bij vele anderen, ook deze vijftien hulpeloozen voor onze rekening staan. Vergeet ze daarom niet. Laat uw antwoord op onzen noodkreet beschamend zijn voor de velen die ons volk willen doen gelooven dat de barmhartigheid en do liefde tot den naaste die in lijden is heeft plaats gemaakt voor koude onver schilligheid. Wij weten beter en daarom, met vol vertrouwen bevelen wij hen bij U aan. Vergeet ze niet! Hoogachtend, Namens het Bestuur der Kon. goedgek. Heldersche Visschers-V ereeniging A. P. STAALMAN, Lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, Voorz. Penningm. P. DE JONG, Secretaris. Helder, October 1904. Zuid-Scharwoude. Ondertrouwd: 23 Sept. C. de Boer en M. Lnijtjes. Getrouwd: 14 Sept. A. Prins en P. Schoenmaker. Geboren: I Sept. Henrioa Cornelia, d. van J. Witte en D. Bet. 5 Alida, d, van Jb. Kramer Jr. en A. Menrs. 13 Aagje d. van W. Snijders en M. Hes. Overleden: 14 Sept. Panlus Bergen 4 weken. 27 Tennis Swart, 28 j. 30 Leentje Zut, 6 m. Oudkarspel. Oct. 1904. Getrouwd: Klaas Lodder, te N. Niedorp, en Aagtje Deutekom. Jacob Eaoen en Elisabeth Cornelia Eecente Heer Hugowaard.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2