i Dit in? Maat i 2 Maden. No. 132. Honderd en zesde jaargang. 1904 WOENSDAG 2 NOVEMBER. Aanbesteding van HAVER, BUITENLAND. BINNENLAND. Algemeen Overzicht. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. Deze Courant wordt Blisd»g-, Moiderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaab f 0,80franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderljjke nummers 3 ets. Prtys der gewone advertentlëmj Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. Herplaatsing wegens misstelling. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK- MA AR zullen op Donderdag, ÏO ÜTovember a.s., ten Stadhuize in het openbaar aanbesteden de levering van de voor de paarden van den reinigingsdienst benoodigde Inland sche blanke haver, per 50 K.G. netto, over het tijdvak November 1904 tot en met 31 Decem ber 1905. De haver zal een gewicht moeten hebben van 48 tot 50 K.G. per H.L. De levering moet bij hoeveelheden plaits hebben, als telkenmale door den Directeur zal worden opgegeven, te regelen naar de behoefte en zal per jaar circa 20000 K.G. bedragen. Inschrijvingsbiljetten (op zegel) in te zenden vóór ÏO November a.s. Dat het gevaar voor een oorlog tusschen Engeland en Rusland voor het oogenblik bezworen is, wordt wel door veel Engelschen gewaardeerd, maar 't mag niet ontkend worden, dat een groot deel der Engelsche pers zich weinig ingenomen betoont met de gevonden oplossing. Van die zijde men kan er zich van overtuigd houden zal elke gelegenheid worden aangegrepen om toch nog te doen slagen, wat thans is mislukt. Het telegram door Lamsdorf verzonden namens den Czaar, dat aanleiding gegeven heeft om het geschil tuB- schen Rusland en Engeland voor een internationale com missie van onderzoek te brengen werd door den Russl schen gezant te Londen Vrijdag ontvangen het luidde «Zijne Majesteit wenscht dat hetgeen in de Noordzee is voorgevallen, volkomen wordt opgehelderd en stelt voor de Haagscbe conventie op het geschil toe te passen." De minister voegde er bij, dat het bij de zaak betrokken gedeelte van bet Russische eskader te Vigo zou blijven liggen totdat de enquete-commissie uitspraak heeft gedaan De bedoelde artikelen van de Haageche conventie lniden(art. 9). Bij internationale geschillen die noch de eer noch overwegende belangen betrefien, en die voort vloeien uit verschil van meening over de toedracht van gebeurtenissen, achten de mogendheden, die het verdrag onderteekenen, het gewenscht, dat de partijen, die niet langs den diplomatieken weg tot overeenstemming kunnen geraken, voor zooveel de omstandigheden het toelaten een internationale commissie van onderzoek znllen instellen, belast met hot vergemakkelijken der oplossing van zulke geschillendoor het vaststellen van de gebeurtenissen door middel van een onpartijdig en nauwgezet onderzoek. En verder (art. 14)Het rapport van de internationale commissie van onderzoek, dat zich tot het vaststellen van de gebeurtenissen bepaalt, heeft geenszins het karak ter van een scheidsrechfcelijke uitspraak. Het laat de be trokken mogendheden geheel vrij ter zake van de besluiten, uit het vaststellen van die feiten voortvloeiende. In deze laatste woorden zal men wel de verklaring moeten zoeken van de omstandigheid dat Engeland zijn oorlogstoerustingen nog niet staakt. Het wil blijkbaar daarmede te kennen geven dat het er op rekent, van Rusland volkomen voldoening te verkrjjgen voor het geval dat de internationale commissie de Engelsche lezing van het voorval onderschrijft. De Internationale Commissie, die het gebeurde bij Doggersbank zal onderzoeken en daarover uitspraak doen, zal te Vigo vergaderen, denkelijk aan boord van een Britsch oorlogsschip, de Lancaster, wat vermoedelijk een drietal weken zal duren. Het voorloopig onderzoek heet reeds begonneD. Hoog geplaatste Dnitsehe, Pransche, Italiaansche en naar uit Parijs bericht wordt, ook Nederlandsche vlag-offieieren znllen deel van de commissie nitmaken. Slechts een deel der Russische vloot blijft er voor achterzooveel mogelijk schjjnt men te znllen werken met geschreven ge- tnigenverhooren. Uit de omstandigheid, dat bij de 21 Russische oorlogsschepen, die reeds te Tanger aankwamen, zich de opperbevelhebber niet bevindt, zou men moeten opmaken, dat ook hij te Vigo blijven zal om de uitspraak af te wachten. Hij heeft verklaard volstrekt niet de verantwoordelijkheid van zich te willen afschuiven. In een onderhoud moet de Admiraal verklaard hebben, dat een viertal Russische schepen bij het gebeurde óók be. schadigd zjjn geraakt, hetzjj dan dat zij door de vreemde" torpedo-booten werden getroffen, hetzjj dat de Russische schepen in verwarring en bij den verblindenden schjjn van hel zoeklicht, op elkander hebb-n gevuurd. Er zijn teekenen, dat de strijd op het oorlogsterrein in Mantsjoerije toch weer staat te worden hervat. Een telegram uit Moekden d.d. 31 October meldt althans Na een rust van verscheidene dagen is gisternacht zwaar geschut-gevaarte in het zuidoosten begonnen. Het kanon vuur duurde tot hedenochtend vroeg. Er heeft een gevecht tusschen verkenners plaats. Afdeelingen Japanners trokken in het zuidoosten over den Sja-ho. Deze week wordt een groote veldslag verwacht. Er is een volledige herschepping van het leger gaande. Koeropatkine voert voortdurend het opperbevel. Alexejef is gister naar Rusland vertrokken. Voorts is van belang het volgende telegram aangaande Port Arthur: De algemeene bestorming var de vesting, met den aan val van 24 October begonnen, ontwikkelde zich Zondag tot een hevigen slag die den ganschen dag dnnrde. Vol gens berichten, uit eene tot nn toe onfeilbaar gebleken bron, brachten de Japanners aanzienlijke strijdkrachten tegen de vesting in het gevecht, bij eene poging om een alles beheerschende positie te nemen. De uitslag is onbekend. Men gelooft dat de Japanners de stad ditmaal nog niet denken in te nemen, maar slechts een stap ver der willen koaieD, Misschien znllen er nog twee alge meene aanvallen noodig zijn voordat de afstand tusschen de oorlogvoerenden kort genoeg is om eene poging mo gelijk te maken tot hst bezetten van do hoofdforten en het ten einde brengen van 't beleg. Een telegram van Slössel, dat echter reeds van den 17en October dateert, meldt Gisteren openden de Japanners tegen drie nar 's na middags een hevig kanonvuur op de forten en verster kingen. Een bijzonder krachtig vuur werd tegen bet fort en de versterkingen van het noordelijk front gericht, die bij de spoorlijn gelegen zijn. De vijand begon deze ver sterkingen aan te vallen, terwijl vervolgens bij het dorp Palitschwang zware veldartillerie in de richting der spoor lijn werd vooruit gebracht. Door bet vuur van onze ar tillerie werd de aanval der Japanners afgeweerd. De ge zondheidstoestand der troepen is bevredigend. Des avonds te 7 nar eindigde de strijd de gewone beschieting duurde intusschen voort. De verliezen der Japanners zjjn aanzienlijk. eeniging van ond-Zuidafrikaansche gouvernementsambte naren en enkele anderen. De kransen van de Koningin, den Prins en president Steyn dekten de kist. Buiten de begraafplaats stonden, evenals langs den weg, slechts weinigen, die een eerbiedigen laatsten groet brachten. De zeer eenvoudige stoet ging langs den Loosduinschen weg, door het Westeinde, de Veenestraat, de Wagenstraat, langs den Rijswijkschen weg naar Rjjswijk en van daar over Delft en Overschie naar Rotterdam. Te half drie is de lijkstoet te Rotterdam aangekomen. Door een groote menschenmenigte langs den geheelen weg geschaard, bereikte die te halfvier de «Batavier VI." Twaalf matrozen droegen de zware lijkkist, die gedekt was met de Transvaalsche vlag. Da stoet werd geopend door kapitein Wickens en de beide directeuren der Batavier- lijn. Toen de kist in de kapel was geplaatst, legde de groot meester van H. M. de KoninginMoeder, jhr. De Ranitz, uit naam van H. M daarop een zilveren vredepalm. Ook werden kransen gelegd nit naam van Koningin Maria van Napels, dr. Leyds en het personeel der Zuid-Afrik.- spoorwegmaatschappij. Aan boord van de «Batavier" hadden zich voorts nog vereenigd de Zuid-Airikaansehe Vereeniging, het Alge meen Nederlandsch Verbond, afdeelingen Rotterdam en Dordrecht, prof. Mansvelt, de heer Van Boeschoten, De Bruyn en tal van anderen. Daarop bedankte de heer Eloff, kleinzoon van den overle dene, voor de laatste eer, door het Nederlandsche volk en inzonderheid de beideVorstinnen aan den Staatspresident bewezen. Om 5 min. voor vjjven stoomde de «Batavier" op naar zee. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins komen tegen half November uit Dobbir op het Loo terug. De Tweede Kamerzitting van 8 November is uitsluitend belegd voor mededeeling van het beBlnit der centrale sectie om in afdeelingen te onderzoeken, onder meer de wetsontwerpen betreffende de oprichting van een techni- cum, tot wijziging van de Lager Onderwjjswet, de wets wijzigingen betreffende de uitoefening van de geneeskunst en toelating als arts en ter regeling van het militair onderwijs bjj de landmacht. Tot lid van de Provinciale Staten in het district Zwolle (vacature-Hoven) is gekozen de heer P. de Herder (vrijz.-dem., tevens candidaat dor liberalen) met 1233 stemmen. Voorts had G. A. Bosch (antirev., cadidaat der vereenigde kerkelijke partjjeD) 966 en J. G. Themans soc.-dem.) 133 stemmen. Door deze stemming ziju nn deProv. Staten van Over- jjsel weder compleet en tellen deze 22 liberalen, 0 vrij- Het Nederlandsche Paardenstamboek. De Vereeniging «Het Nederlandsch Paardenstamboek" zal Dinsdag 29 November te Rotterdam hare algemeene vergadering houden. Het hoofdbestuur stelt voor, ten einde de afdeelingen geheel vrjj te laten in de bepaling der kosten van in schrijving van paarden in de registers der Vereeniging, in het vervolg geen kosten voor inschrijving aan de al- i kas te doen afdragen. Het koestert de hoop, dat de afdeelingen daardoor vermeerdering van inschrij vingen znllen verkrijgen. De afd. Noord-Holland stelt voor de vraag te bespre ken Welke ondervingen heeft men opgedaan met den invoer van vrouwelijk fokmateriaal Nieuwe spoorbrug te Veis en. meldtdat 1.1. Zaterdag in den namiddag de nieuwe spoorbrug voor de eerste maal door middel van electriciteit geopend en gesloten werd. De proefnemin gen der inrichtingen worden voortgezet. Men zinnig-democraat, rechterzijde. I sociaal-democraat en 23 leden der Tucht. Kerkeljjke tucht. Het klassikaal betnur van Heerenveen heeft den heer D. van Lonkhuyzen, predikant te Hoornsterzwaag, eene berisping doen toekomen. Ds. Van Lonkhuyzen had in «Ons Weekblad" geschreven, dat «een bekend en knndig man zich wel tienmaal in een jaar ergerde aan de dwaze en onwettige handelingen en besluiten van het klassikaal bestnur van Heerenveen." Socialistische tucht. De Haarlemsclfe afdee- ling van de Soc.-Dem. Arb. Partjj heeft bij motie hare afkeuring uitgesproken over de handelwijze van den heer Hofland, aldaar, die door ontjjdig bedanken als Raadslid het belang van de gemeente en dat van de partij heeft Van der Schuijt en Kuntze. Door den Rijks water staat is te IJmuiden opgedragen aan de firma Van der Schuijt en Kuntze, ingenieurs te Amsterdam het leveren van een weegbrug met doorloo- pende vaste rail en registreertoestel. Aan dezelfde firma is opgedragen het inrichten der nieuwe dropfabriek van de firma G. van Voornvelde en Co. met stoomketel en electrisohe drjjfkracht en het leveren van alle daarvoor benoodigde machines en toestellen. In Amsterdam dreigt ook eene tucht-quaestie. Het Federatiebestuur wil de Raadsleden Polak en Tak vóór zich zien om verslag te doen van hunne werkzaamheden als Raadslid. Beide Raadsleden weigeren en het bestuur bljjft bij zijn verlangen. Katholieke tucht. Het Katholieke Amsterdam- sche Raadslid Sntorius heeft zichj.l. Woensdag in den Raad «schampere en in zjjn gedachtengang blijkbaar afkeurende uitdrukkingen met betrekking tot ons Chris telijk Kabinet" veroorloofd. Het centraal bestuur der Roomsoh-Katholieke kiesvereeniging heelt daarop Donder dag eene motie aangenomen, om te verklaren, dat deze uitingen geen weerklank vinden bij de vereeniging, en gezorgd, dat deze motie ter kennis kwam van den heer Sutorius. {N. v. d. D.) Van de ILangediJk. De vorige week werd aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk omgezet. Bloemkool 187500, roode kool 390000, gele kool 117000, witte kool 67500, wagons witte kool a 10000 K.G. 8, manden aardappelen 24, bossen wortelen 300, balen wortelen 123, balen nien 133, balen nep 14, koolrapen 6500, bieten 18600, rammenas 3700. De bestaande Beltelefoondienst te Broek op Langedijk zal worden vervangen door een Rijkstelefoon met aan sluiting aan de centrale interlokale telefoonpost. Door den uitgebreiden handel is er zelfs sprake van het vestigen van een Rijks post- en telegraafkantoor. Begrooting Koedijk. De Raad der gemeente Koedijk stelde in hare gehou den vergadering van 26 October de begrooting voor het jaar 1905 der gemeente vast in ontvangst en uitgaaf op f 11196.85*. De begrooting van het burgerljjk armbestuur werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 2534 gnlden. De uitvaart van President BAruger. In den strengsten eenvoud is gisteren het stoffeljjk over schot van Krnger mar Rotterdam vervoerd van Oud Eik en-Duinen te 's Gravenhagewaar de hee en Eloff, Bredell en Jacobs namens de familie de kist overnamen nit handen van den directenr dei begraafplaats in tegenwoordigheid van den heer Canneel, ond-vice-consul der Z. A. Republiek, staatsraad mr. Moltzer, benevens den secretaris der Ver- den laadplaats voor groenten te K. Icharwoude. In eene vergadering van de afdeeling Noordschar- woude der Naamlooze Landbouw- en Handelsvereeniging «Langedijk en Omstreken" werd de mogelijkheid besproken om met de noorder afdeelingen van die vereeniging sa men te werken en plannen te ontwerpen, om de laad plaats voor groenten in het dorp Noordscharwoude te brengen. Tot leden van eene commissie daar voor werden benoemd de heeren G. Barten, Jb. Smit en Corn, de Geus. Deze commissie zal zich daarvoor in de eerste plaats wenden tot de noorder afdeelingen en tot de ver eeniging «Eendracht" te Oudkarspel.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1