~S T ADSNÏËWa PERSONALIA. BURGERLIJKE STAND. Droevig. Een kind van den heer K. S., te Grootebroek had het ongeluk te vallen in een pot, met kokende olie gevuld. De toestand van den kleine is hopeloos. Uit Helloo. Tengevolge van de langdurige droogte krijgt men te Heiloo gebrek aan behoorlijk drinkwater uit de regen bakken en blijken ook vele welputten een onvoldoende hoeveelheid water, ter voorziening in den nood, te ver schaffen zoodat men elkander de behulpzame hand moet reiken ter tegemoetkoming in het gemis eener eerste levensbehoefte. Tot hen, die den len November te Haarlem slaagden voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek, behoort onze stadgenoot, de heer E. Weeshoff. Ons werd verzocht te melden, dat de samenkomsten in do Evang.-Luthersche en in de Doopsgezinde Gemeente, te beginnen met 6 November, weder te 101I1 uur zullen aanvangen. Het feest van „Burgerplicht." Zooals we aan 't slot van 't geen wij van de feestelijk heden van Dinsdag reeds in ons vorig nummer schreven opmerkten, was onze tijd te beperkt om in dat nummer in bijzonderheden te treden. Wij zullen daarom nu uit voeriger op alles terugkomen. Daartoe beginnen wij weder bp het verlaten door de commandanten, die door den heer J. Post binnenshuis waren verwelkomd en uitgenoodigd den tocht door de stad mede te maken, van het huis van den heer Ringers. De heer B. J. Al nam het woord en zeide dat het vieren van dit feest vooral te danken was aan de goede leiding der mannen die in deze vijf en twintig jaar aan het hoofd stonden, aan de leiding van den tegenwoordigen commandant niet het minst. In naam van allen wenschte spr. de commandanten geluk en bood den heer Ringers het vaandel aan, waarover we reeds spraken, met het nitspreken der hoop dat het den roem van 't corps zou worden. (Dit vaandel zal eenige dagen op verzoek van haar die 't vervaardigen, de dames Aghina, in hare uitstalkast ge- etaleerd worden). De heer Ringers aanvaardde het vaan del ïmet een woord van dank. Hierop werd het feestlied door 't stedelijk muziekcorps gespeeld en door de mannen ge zongen. De heer P. Messelaar zeide bij de overhandiging van de bloemen bp den boog o.a. dat de stad feestvierde met het brandweercorps, omdat men zich verheugde in 't bezit van zoo'n corps, dat 25 jaar getoond heeft alles over te hebben en te wagen voor 't heil van de stad. De heer Ringers zei o.a. in zijn dankwoord, dat hij 't al aardig gewonnen had toen met 't feest van »Kracht en Vlugheid" door de Laatbewoners hier een boog was op gericht. Dat nu heden hier weer eene eerepoort stond, was een bewijs, dat de Laatbewoners ook warm voelden voor mannen uit den arbeidersstand. Spr. kon geen woor den genoeg vinden om uit te drukken, hoe goed hem dit deed. Hjj stelde daarom voor een driewerf hoera voor deze commissie. Vóór de commandanten werd nu geplaatst een der mannen om de aan 't korps vereerde bloemen te dragen. Toen in »Diligentia" allen in de achterzaal gezeten waren, waar groen alles een feestelijk aanzien gaf, traden de commandanten de zaal binnen. De muziek speelde in de voorzaal en 't feestlied werd gezongen. Na 't wel komstwoord van den heer J. Post, sprak de heer Ringers. Hij noemde 't een eer dat door zoovelen notitie van hun feest werd genomen, somde op de verschillende personen die dit officieele gedeelte met hun tegenwoordigheid ver eerden, en wees de mannen op de vele blpken van belang stelling, waaronder twee bloemstukken n.l. één van de zustervereeniging »Kracht en Vlugheid'' en een van den burgemeester, den heer G. Ripping, die verhinderd was hier aanwezig te zijn. Nadat de secretaris, de heer J. van de Poll, zijn ver slag over «Bnrgerplicht's" verleden en heden had geëindigd en het »Hoera" voor den commandant, door hem ingesteld, luid door de zaal had weerklonken, werd gevraagd en gegeven bet woord aan den wethouder, den heer J. de Wit. De beer De Wit begon zijn rede met te zeggen, dat de burgemeester hem verzocht had namens hem zijn leed wezen te betuigen over zjjn niet aanwezig kunnen zjjn. Spr. had echter op zich geromen den gelukwensoh van den burgemeester aan «Burgerplicht" over te brengen. Wjjzende op 't heil van een korps als Burgerplicht" voor de stad, hoopte spr. dat deze brandweer nog lang in denzelfden geest als gedurende de laatste 25 jaren met «Kracht en Vlugheid" de stad voor 't brandgevaar zou behoeden en bracht ten slotte warme hulde aan «Burgerplicht". Na den heer De Wit werd-het woord gevoerd dooi den President-Brandmeester, den heer R. Bossert. Ook hij bracht alle lof aan de mannen van meergenoemd korps, sprak even over de opofferingen die zij zich vaak voor de goede zaak getroosten, feliciteerde de commandanten en hoopte dat alle mannen mee zullen werken tot 't welzijn van 't korps. De commandant-voorzitter nam alsnn nogmaals het woord, om hulde en dank te brengen aan den secretaris, den beer J. van de Poll. 't Is, zegt spr., een eigenaardig werk dat brandblnsschen, dat zoeken van 't gevaar, en in oogenblikken van zulk gevaar is hem gebleken, dat noodig zijn mannen waarop men bouwen kan. En dan is zeker de secretaris de man geweest op wien altijd gere kend kon worden. Waar nu de secretaris in zijn verslag zoo boog opgeeft van de verdiensten van spr., daar komt zeker ook lof toe aan den secretarister eere van hem zij dan ook een hoera aangeheven. Vervolgens kreeg bet woord de heer C. Koster, com mandant-voorzitter van «Kracht en Vlugheid''. Hij wenschte het korps toe, dat 't nog lang mocht bestaan en steeds mocht big ven dat wat 't tot nog toe was, een korps waarop Alkmaar trotsch mag zijn. De heer Preijer, oud-president brandmeester, sprak daarna over de dagen, waarin hg ook nog bij de brandweer was. Hg gaf te kennen hoe hij altijd bewonderd had de snel heid waarmee de brandweerkorpsen het gevaar haddon bestreden. Zoo herinnerde hij zich hoe eens in een perceel dicht bjj zjjn woning brand was uitgebroken. Hij bad zich er heen gespoed, maar reeds was de brand gebluscht. Een vrouw had toen opgemerkt«Och ja, zoo gaat 't tegen woordig met branden, sinds de brandspuiten er zijn, is alle aardigheid er af, want ze zjjn tooh dadelijk gebluscht." Ook spr. uitte den wensch dat 't korps nog lang voor Alkmaar mag behouden bljjven. De commissaris van politie, de heer Modderman, wees er op hoe de verhouding tnsschen politie en brandweer steeds goed is geweest en verzekerde dat 't korps steeds op de hulp der politie zal kunnen rekenen. De heer Ringers antwoorddo hierop dat waar hij zag dat zoovelen met het werken tfer brandweermannen sym- pathiFeeren, het wel niet anders kan of deze laatsten ver binden zich te zorgen voor de goede orde en tot vrij willige samenwerrkitig met de politie ter bestrijding van het brandgevaar. Waar spreker zag dat de leden van 't Dagelijksch be stuur zich gereed maakten tot vertrek, kon hg niet na laten aan allen een woord van dank te brengen voor hun aanwezigheid. Dit feest, zegt spr., moet leiden tot ver broedering van commandanten en mannen en allen zullen zich bereid verklaren hnn kracht te blijven geven zoo lang 't kan, en dienst te doen zoo, dat het de goedkeuring van 't gemeentebestuur zal wegdragen. En hiermee was het oificiöele gedeelte geëindigd. Nauwelgks waren de heeren van 't dagelijksch bestuur onzer gemeente en anderen vertrokken of binnen kwamen de vier commissieleden van de Laat, begroet met luide hoera's, waaraan 't trouwens na de verschillende toe spraken ook niet heeft ontbroken. Door velen werd hierna nog het woord gevoerd. De heer J. Lutterot, secretaris van «Kracht en Vlugheid" sprak twee maal, ook de heer R. Bossert sptak nogmaals, de oud-commandant J. J. Boogh kreeg nog 't woord en nadat de inspecteur van politie, de heer De Wilde, nog een warme felicitatie had uitgesproken en de heer L. Obdam, redacteur van «De Alkmaarder", namens de pers de commandanten had geluk- gewenseht en gedankt voor de bereidwilligheid, waarmee zij steeds aan de pers inlichtingen verschaften, werd de rij gesloten door den heer I. M. Lewijt. Een gezellig samenzjjn op de bovenzaal van «Diligentia" volgde, waarna een diner plaats had in de eerste zaal. 't Ging er vrooljjk toe en menige toost werd uitgebracht. Zoo liep 't tegen 7 uur en begon men aanstalten te maken voor den Allogorischen optocht. De stoet werd op hst Doelenveld als volgt opgesteldVoorop ging weer het stedelijk muziekkorps, dan volgden twee rijtuigen met de commandantenhet hoofdbestuuroud- en eereleden daarna kwamen vier der hoornblazers en eenige spuit gasten, dan da wagen voorstellende de brandweer in den ouden tijd, weer wat spuitgasten, dan de wagen, voor stellende de brandweor heden ten dage en daarachter nog wat spuitgasten. Het idee betreffende het historische gedeelte was aan de hand gedaan door den bser Jb. Masdorp, terwijl de heer O. W. Bruinvis voor de opschriften der transparanten had gezorgd. De wagen, een beeld gevende van den ouden tjjd, zag er als volgt uit In het midden zat in de hoogte iemand, voorstellende Jan van der Heijden in 't costuum van zijn tjjd, pruik, grooten breedgerandeu hoed op, wit kanten kraag en bruingekieord pak, een indrukwekkende figuur, aan zgn zjjde op dezelfde wijze gekleede mannen, de eerste brand meesters. Op de vier hoeken zaten mannen in bruine pijen met kappen over 't hoofd, in de hand de ratelaars of kleppers toentertijd in gebruik. Op den wagen stonden tevens twee oude spuitjes, het eene een zoogenaamde schraagspuit, waaraan de ouderwotsche flambouw hing te walmen, het andere een spuitje waar '1 water ingeschept moest worden en waar gepompt werd op de wijs als bjj een gewonen pompde slinger ervan werd vastgehouden door een der mannen. De kleppers en scbraagpomp zijn afkomstig uit het brandweermuseum te Amsterdam, het andere spuitje kwam uit Schoorl. Een paar leeren em mertjes om 't water te scheppen hingen achteraan. Langs de kanten van het voertuig waren planten geplaatst en geheel in 't rond was vlaggedoek bevestigd. Aan den achterkant waren aan de hoeken aangebracht schilden, waarop 1879—1904 en «Eendracht maakt macht." Achterop den wagen lagen eenige bijlen en was een vierkantje van doek in de hoogte gespannen, waarop aan den eenea kant «Bedreigt het vuur uw huis of goed, Dan komen wjj te halp met spoed" en aan den anderen kant «Vrjjwillig, niet om loon of geld, Wordt onze hnlp ten dienst gesteld." In dit vierkantje was licht aangebracht. Op den anderen wagon stond de spnit van «Bnrger plicht», waaromheen eenig materiaal, tegenwoordig in gebruik, voorts een hoornblazer, spuitgasten en een kom- mandant, geheel gereed om de waterstralen op het vnur te richten. Ook hier was groen aangebracht en achter op dezelfde wijze als bij den anderen wagen transparant doek met dezelfde tweeregelige gedichtjes. Een der spuitgasten was hier koetsier, welke functie bjj «den onden tjjd» ver vuld werd door iemand, met rood vest en grooten steek hoed, een prachtig type. «De nieuwe tijd» gebruikte petroleumfakkels, «de oude» pikfakkels. En toen stelde de stoet zich in beweging, de muziek zette in, de ratelaars klepperden er lustig op los. Wij hebben de route reeds in een vorig nummer op gegeven, die met een kleine wijziging aldus is sfgelegd. 't Was een mooi, fantastisch gezicht al die figuren bij 't licht der fakkels. En overal menschen in dichte rijen, die bij de hoeken der straten den politiemannen heel wat te doen gaven. Zoo kwam men aan op 't Ritsevoort bij de brng over de Ondegracht. Hier had «Kiacht en Vlug heid» zich opgesteld en prijkte op doek over den weg, «Hulde aan Burgorplicht.» Er werd even halt gehouden, door den commandant Ringers bedankt en na 't zingen van een lied op «Burgerplicht» ging 't verder. Bjj 't huis van den burgemeester klonken nogmaals de fluitjes, het sein tot stilhouden, en hier kwam de heer Ripping zelf de commandanten feliciteeren. De eerewijn werd het korps aangeboden en na een kort woord van den heer Ringers om te bedanken, waarin hg tevens de hoop uitsprak, dat het bestuur van den heer Ripping over onze stad nog jaren lang zon blijven voortduren en een «leve de commandanten» van den burgemeester werd de tocht opnieuw voortgezet. Zoo kwam men door den Hout, waar evenals op den Straatweg af en toe rood bengaalsch vnnr werd afgestoken, wat het effect niet weinig verhoogde, door verschillende straten op de Laat. Voor 'fc huis van den hear Ringers werd even stil ge- honden en daarna ging 't onder de eerepoort door. Ge lukkig was 't wat opgeklaard en droog, zoodat de boog in zjjn volle pracht van lampions prijkte. Boven het «Hulde" was een stervormige figuur aangebracht, waaraan vele gele en blauwe potjes met kaarsjes er in. Ook werd er bengaalsch vnnr afgestoken, esrst groen en daarna rood. Achter op de Laat waren boven de deur van het spnithnis van «Burgerplicht" wat vlaggetjes aangebracht. Hoe verder men kwam, dos te grooter de menschen- massa werder werd gedrongen en geduwd. Op de grachten een wild jagen, vooral toen men aan 't einde van den tocht 't Luttik Óndorp afreed. De hier wonende commandanten van «Kracht en Vlugheid'' stonden in hnn brandweerpak bij de deur en salueerden. Op 't Waagplein bereikte 't gejoel en gedrang der menigte het toppunt, 't was zwart van de menschen. Zoo arriveerde men ten slotte weer op het Doelenveld. 't Verder gedeelte van den avond en ook zeker een groot deel van den nacht is vroolijk doorgebracht in «Diligentia". Verschillende stukjes werden voorgedragen, ook eenige muzieknummers, nog velen speechten en een ieder droeg 't zijne bij tot verhooging der feestvreugde. „Burgerplicht" kan dan ook met voldoening op do vie ring van dit jubileum terugzien. Bijaldien het korps 't nog niet wist, heeft 't Dinsdag overtuigend ervaren, dat Alkmaar sympathie heeft voor zgn streven, dat Alkmaar weet te waardeeren wat „Bar. gerplioht" doet. De ondervonden algemeene belangstelling zal voor onze wakkere brandweer-mannen zeker nog een prikkel te meer zijn om voorwaarts te gaan op den ingeslagen weg, om met nieuwe opgewektheid het tweede kwartaal van de eeuw in te gaan. Lafe frambozen. Werd ons onlangs nit Schagen gemeld dat daar nog seringen in bloei stonden, ook hier ter stede zgn aardige nakomertjes in de natnnr ten gevolge van het zachte weer. De heer A. H. van Daalhoff, kruidenier aan de Koor straat, liet ons b. v. mooie frambozen ziendezer dagen door 'hem in zgn tnin gepinkt. De bevolking van Alkmaar. Op 1 November bestond de bevolking dezer Gemeente nit 9628 mannen, 10153 vrouwen, totaal 19781 personen. Aideellng Alkmaar van den Protestantenbond. De kerk der Doopsgezinde gemeente alhier bleek Zondag avond te klein, om de belangstellende schare te bevatten, die kwam hooren naar prof. Cannegieter uit Utrecht, den leider der godsdienstoefening. Het was ter herinnering aan den 31en October 1517, dat men was bijeengekomen, en menigeen zal het gespeten hebben, dat er een einde was gekomen aan het bezielend en diep doordachte woord van den Utrechtschen hoogleeraar, die zich niet bezig hield met de uitwendige feiten, maar doordrong tot de kern van de zaak, het Protestantisme als godsdienst. Een woord van hulde en dank moge hier zijn plaats vinden ook aan het koor, dat tot de stichting heeft bij gedragen, en evenzoo aan de leiders en den organist die zoo welwillend hnnne moeite en lijd beschikbaar stelden voor de repetities. De afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen Protes tantenbond mag met veel voldoening op zulk een avond terugzien. Mochten meerderen zich gedrongen voelen, om haar in haar pogen te steunen en als lid toe te treden. Alkmaarsche IJsclub. De Alkmaarsche IJsclnb heeft wederom van het Ge meentebestuur vergunning ontvangen om gedurende den a.s. winter jjsbanen te mogen aanleggen op de Singel- grachten van de Boompoortbrng af tot het eilandje tegen over de Doelenkluft, op de Hoornsche vaart en op de Hoevervaart tot aan de Kalkovensbrng. De Bnrgerijsolnb kreeg gelijke vergunning voor het gebruik van het Verdronkenoord, voor te houden wed strijden op schaatsen. Voor den aanleg van jjsbanen op het Noord-Hollandsch Kanaal heeft de Alkmaarsche IJsclnb vergunning gevraagd aan den Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid. (N. Ct.) Alkmaar. GETROUWD 3 Nov. Johannes Antonins Koppers en Margaretha An na Kors. Carel George Schram en Jansje Knyk. GEBOREN 31 Oct. Pieter, z. van Cornelis Visser en Aagje Pover. 1 Nov. Johannes Pieter, z. van Johannes Hendricus Buys en Christina Maria Kloote. OVERLEDEN 3 Nov. Ljjntje, d. van Arie Lngtigheid en Elsje Mei boom, ruim 7 m. Helloo. Geboren: 5 Oct. Jan, zoon van Cornelis Koojj en van Trijntje Panw. 17 Theodorns, zoon van Johannes Zonneveld en van Theodora Schnit. 24 Maria, dochter van Cornelis dc Waard en van Maria Kraakman. Overleden: 4 Oct. Geertje Vergaaij, weduwe van Pieter Admiraal, ond 85 jaren en ruim 6 maanden. 17 Aaije, dochter van wijlen Jacobns Johannes Ran- sjjn en van Maartje Delis oud 28 jaren en raim 7 maanden. In plaats van den heer Corn, de Goede Hz., die door aanvaarding van het wethouderschap der gemeente Par- merend ontslag had genomen, is bjj herstemming met één stem meerderheid tot voorzitter van den Overweer- schen polder gekozen de heer J. Koning Wz. te Oost huizen. De heer Koning was lid van het dag. bestunr van den Overweerschen polder, zoodat bij aanneming

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2