STADSNIEUW S. op we naar de markt te Alkmaar, met paard en wagen, beladen met 'n tachtig tal commissie-kazen, in de ring vaart. Hij zelf en 't paard werden, hoewel niet zonder moeite, uit den benarden toestand bevrijd. Als oorzaak wordt gezegd, het schrikken van het paard voor het wapperen van eene met een aantal doeken beladene lijn, op een al te korten afstand van den weg. Dikwerf hoort men op hetzelfde punt van voorkomende ongevallen, doch tot nu toe niet van soortgelijke levensgevaarlijke, voor welke put de kans van dempen ook hier allicht kan blijven bestaan, totdat IJsclub te Oterleek. Den lBten hield de IJsclub Oterleek, afd. IJ. H. N., bare vergadering, om te voldoen aan Art. 11 der Sta tuten. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat de Aid. in gunstige conditie verkeert. Het kassaldo bedraagt 278 galden. Behalve de contributie van 42 leden en de opbrengst van 50 bondskaartjes van huis- genootan der leden, ontvangt de clab jaarlijks van de Spaarbankvereeniging te Oterleek 60 galdeneene bjj- drage die haar zeer ten goede komt, want inkomsten van posten of overloopen heeft de club niet te verwach ten en als het wat lang «wintert' is het saldo spoedig aan arbeideloonen etc. uitbetaald. De opbrengst der bussen is miniem. Niet-leden eener club mogen, zoo ze de banen dozen winter weder berijden, wel bedenken, dat kleine afdeelingen, die lange banen hebben te onder houden, met geldelijke» steun van hun kant zeer zijn gebaat. Van een katgooler en koelen. Uit Zijdewind wordt ons geschreven Dat katgooien goed mikken doet leeren bewees dezer dagen de heer P. Bruin, kastelein en katgooier alhier die met zijn knuppel in één gooi een flinke haas doodde, welke zich in zijn tuin te goed wilde doen aan de boerekool. Tijdens deze jachtpartij permitteerden zich een paar koeien de vrijheid door de open staande deur de gelagkamer binnen te stappenwaar ze met groote oogen voor de tapkast stonden te kijken naar de flesschen en glazendie soms zoo'n groote aantrekkelijkheid voor hare bazen hebben. Schade richtten de viervoe tige bezoeksters gelukkig niet aan. Wïntercursussen. De wintercursussen te Schagen zijn aangevangen; die voor handwerken onder leiding van mej. Atema met 14 leerlingen de huisvlijtscbool onder leiding van den heer Th. Roep met 15 en de herhalingsschool met 7. Yan katholieke zijde wordt de jongelingschap in de gelegenheid gesteld dezen winter allerlei kundig heden als handteekenenboekhouden en talen onder leiding van den heer Yeldman op te doen. „Vergunning" ie Schagen. Den 4 vergaderde in het lokaal van der Horst te Schagen de afd. Schagen van de vereeniging «Vergun ning." De heer Jb. Schermerhorn van St. Maarten bracht verslag uit als afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Amsterdam. De heeren W Roggeveen te Schagen en H. Moerbeek te Barsingerhorn werden respectievelijk als voorzitter en commissaris herkozen. Door den heer G. J. Bartman van Amsterdam, voorzitter van «Vergunning", en door de heeren Ris, vice-voorzitter en Smit, secretaris der vereeniging, die met den voor zitter ter vergadering waren meegekomen, werden tal van inlichtingen gegeven betreffende de nieuwe drankwet. Watermolens in fVoord-Holland. Meldenswaard is het, dat de watermolens van vele polders in N.H. nog steeds werkeloos staan. Een enkelen keer wordt door een molen een paar uur gemalen om water te verplaatsen, dat zich in lager gelegen deelen van een polder verzamelt oi door wellen of lekgaten binnendringtmaar het is in geen jaren geschied, dat niet alle molens, dikwijls al in September, er met volle zeilen op los maalden. Nu laat men zelfs door duikers hier en daar nog water in. Vergiftigingszaak Haarlemmermeer. In deze zaak is de weduwe Datema verwezen naar de terechtzitting der rechtbankde heer mr. W. Cnoop Koopmans is haar als verdediger toegevoegd. De medebeklaagde, Th. van 't Hoff, is buiten vervol ging gesteld, met last tot zijne invrijheidstelling. Hen Haagsch Straat-tooneeltje. Op een der voornaamste grachten van de residentie, waar in het middaguur een drukke passage is, aldus De Avondpoet zit een oude vrouw, die een concurrente schijnt te willen zijn van den dezer dagen gevonden man die zich in ruim negen jaar niet had gewasschen. Met de vlakke hand, waaraan geen vleeschkleur meer te onder scheiden is, veegt zij over de stoffige straat zonder te zien wat zij omwoelt. Verschillende dames en heeren zijn al voorbijgegaan zonder op haar te letten. Van die luidjes moet zjj 't niet hebben. Eindeljjk blijft een burgerjuffrouw staan, die, medeljjdend het hoofd schuddend, zooiets mompelt van «armestumperd!" Een tweede juffrouw bljjft ook staan, dan volgt een man en nog een juffrouw en eindeljjk staat er een kringetje om haar heen. Het oude vrouwtje blijft maar doorvegen in stot en nog wat. «Hebt je wat verloren, vrouwtje vraagt eindelijk een der juffrouwen. Zacht fluisterend, als mocht alleen déze juffrouw 't hooren, deelt de «arme stumperd" mee, dat »ze 'n dubbeltje had laten vallen, 't laatste dat ze had. Ze is zoo slecht van gezicht. As de jaffrouw 's fejjken wil." De juffrouw kijkt, de andere juffrouwen kijken, een paar mannen helpen ook mee zoeken, maar er is geen dubbeltje te vinden. Eindelijk haalt een der juffrouwen haar benrsje te voorschijn, geeft het arme schepsel een dubbeltje, welk voorbeeld door een paar anderen wordt gevolgd. Het vrouwtje stamelt veelvuldige dankbetuigingen en strompelt verder in baar havelooze plunje, die den naam van «klaeren" niet meer mag dragen, om straks in een auder stadsgedeelte, liefst een he3l eind verder, betzelfdo medelijdenwekkend tooneeltje op te voeren. Onze voormalige stadgenoot Dr. A. F. Krull, thans predikant te Seheveningeu, heeft een beroep ontvangen naar de Ned.-Hervormde Gemeente te Antwerpen. Hei Oomité v n Weldadigheid te Wageningen heeft tot wijk verpleegster benoemd zuster J. M. van Malen, thans in gelijke betrekking hier ter stede voor de gemeenten Heiloo, Bergen, Limmen, Akersloot en Koedijk. Mejuffrouw J. Bnekors slaagde te Njjmegon voor het examen gymnastiek vrjje- en orde-oefeningen. Te Haarlem is voor dit examen geslaagd onze stad- genoote mej. A. 0. den Hartog. De Ontvanger der successierechten alhier verzoekt ons belanghebbenden er aan te herinneren, dat op I dezer de helft der vermogensbelasting, jaar 1904/5, vorderbaar werd. De St.-Ct. no. 260 bevat de Statuten vau de Coöpe ratieve boerenleenbank te Alkmaar. Stedelijk ffinseum. Het Stedelijk Museum ontving dezer dagen uit Parijs eeu drietal fraaie schilderijen, 2 daarvan, voorstellende een bunnebed in Drenthe en een morgenstond te Little Falls, Jersey (N. Amerika), het laatste in den vorigen winter geschilderd door wijlen den höer H. D. Kruseman van Elten voor de kunstverzameling zjjner geboortestad bestemd, en het derde, zijn welgelijkend portret op gevor derden leeftjjd, van de hand zjjner als schilderes reeds gunstig bekende dochter, mej. E. F. Kruseman van Elten. Onze stadgenooten zullen gewis deze aanwinst op hoogen prjjs stellen en dankbaar zijn voor de door de weduwe van den overleden kunstenaar volvoerde opdracht en voor het aan het legaat toegevoegde geschenk zijner dochter. De tramweg Alkmaar—Hgmond—Bergen. Begrijpende, dat onze lezers niet spoedig te veel naar hun zin over dezen tramweg te lezen kunnen krijgen, zijn wjj eens op onderzoek uitgetogen. Daarbjj is ons gebleken, dat het eerst zal begonnen worden met de lijn Alkmaar— Egmond. De loop der lijn zal de volgende zijn: van vóór het station, waar eene remise komt en eonige loodsen, zal zij een eindje den spoorweg volgen tot bij de Eoever- vaart, hier gaat zij dwars over den spoorweg, snijdt de Hoevervaart bij den visscherjjmolen en gaat zoo de Egmon- dermeer in. Dicht bjj Egmond aan den Hoef komt een tweede brug over do Hoevervaart, in Egmond aan den Hoef komt een wachthuisje. Dan zal de ljjn loopen ten Zuiden van den straatweg tot de Prins Hendrikstichting, waar verschillende gebouwen zullen opgericht worden. De volgende week begint men met den bouw der eerste brug over de Hoevervaart en wel mat het heien voor de betonfundeering. De praefpaal is daar reeds geheid, een loods en keet voor berging van materiaal en voor 't werk volk staan ook reeds. De richting der lijn Bsrgen—Alkmaar zal zjjn: van vóór het station, met een bocht naar de boterfabriek. Daar komt een wachthuisje. Dan langs het kanaal tot bij de Koedijkervlotbrng, waar oo9 gelegenheid tot in stappen zal zijn. Vervolgens een stukje langs een grintweg, den Koogerdijk en dan 't laud in bjj de steenfabrieken aldaar, zoo naar den Heerenweg en 't dorp tot bij 't café «De Rustende Jager," waar een station zal komen. Met de verschillende gebouwen wordt met 't voorjaar begonnen. De Wederlandsche Tooneel vereeniging. Het talrijke publiek, dat Donderdagavond de tweede abonnementsvuOistelling in den schouwburg «Harmonie" bijwoonde de zaal was tot achter gevuld zal zeker den onbekenden «vriend van het tooneel" tengevolge van wiens verzoek het Alkmaarsche publiek het voorrecht had het drama «Vergeef ons onze Schulden" te zien opvoeren, dankbaar zijn, maar niet minder het bestuur der Vereeniging, dat aan den uitgesproken wensch zoo bereidwillig heelt voldaan. Een volle zaal was ditmaal te verwachten, en al is de klacht van den heer De Lange, dat er in Alkmaar helaas, zoo weinig «vrienden" van het tooneel zijn, niet geheel zonder grond, het aantal der belangstellenden, der liefhebbers van hat tooneel, is bij uitvoeringen als deze groot genoeg, en al is het waar, dat kunst zich moeilijk laat propageeren, toch zal het getal der «vrien den" van het tooneel zich uitbreiden, naarmate de kunst die het te genieten geeft hooger staat. «Vergeef ons onze schulden"—een eigenaardige, maar toch juist gekozen titel. Dit bijbelwoord, met zjjn heer lijke beteekenis, is dunkt ons op den ernstige» inhoud van dit drama een meer sprekende dan de titel «Uber den Wassern" door den Duitschen schrijver Georg Engel er aan gegeven. De beer Mari J. Ternooy Apèl verzorgde de Hollandsche overzetting van het stuk. De handeling verplaatst ons in een dorpje aan de zeekust, 't Is noodweerde wind huilt en giertde regen klettert. In de eenvoudige kamer der dorpspas torie twee menschen de huishoudster juffrouw West- phalen de oude dominé Sieuwertde laatste bezig zijn koffer te pakken De vroeger zoo beminde herder is bij zijn gemeente in ongenade gevallen en is ver vangen geworden door een jongen predikant ds. Holm, bij wien hij een paar maanden nog gastvrijheid heeft genoten. De bijna onverschillige kalmte van den oude treffen ons. Toch beseft hij zijn schuld, hij, d e voorheen zoo hoog, mogelijk t e hoog, boven zijn gemeente stond, maar te ver tot haar is neergedaald, en ten slotte zijn ambt wel wat heeft verwaarloosd. 't Is de komst van een jeugdige dorpelinge, die hem dat thans weer doet b grijpen. Het diepgezonken meisje, de dochter van den braven dorpsonderwijzer, na diens dood opgevoed dc^r een slechte moederkomt hem vragen bij de begrafenis dier moeder te willen zijn in de plaats van den nieuwen leeraardie, uit afkeer van deze afgedwaalden dat heeft geweigerd. Een feilen haat koestert zij tegen den jongen mandie haar zijn afschuw heeft laten blijken. En do oude hij be grijpt op dat oogenblik, dat hij de belofte aan den vader heeft verzaakt hij gevoelt zijn schuld. En toch welk een ruimer opvatting van het christendom bij hem dan bij den jongen ambtgenoot die met al te grooten ijver zijn werk aanvangtdie optreedt als te strenge zedemeesterdie „ze met de zweep naar de kerk wil jagen". Reeds in het eerste bedrijf wordt ons dat duidelijk, als de nieuwe predikant van het strand terugkeerende, waar onder zijn leiding een dijk is opgeworpen tegen den feilen vloed, heeft bemerkt, dat de zondares in zijn huis is geweest. Maar duidelijker en mooier toont ons dat het tweede bedrijf, als het dorp verzwolgen wordt door den storm vloed en de hooger liggende pastorie met de kerk blijft staan. Ook de verstootene vindt, met den visschcr Rutechow, een wijkpla ts in de pastorie, en als straks de steeds stijgende vloed ook hen allen zal erzwelgen, dan is zij gewroken dan zijn ze allen gelijk. Welk een vurige haat spreekt er uit haar woorden, als zij deze gedachte tegenover den ouden Sieuwert uitspreekt. Maar hoe pijnlijk doet het dezen aan, zooveel verdor venheid in haar te vinden. En als straks ds. Holm binnentreedt, in radelooze wanhoop, in doodsangst, dan tracht de oude man, die gelaten het stervensuur af wacht, hem over te halen, in de weinige oogenblikken, die nog resten, de verloren ziel voor God te winnen, opdat zij als berouwvolle zondares zal kunnen sterven. Wat een treffend tooneel! Maar nog m oier dat andere, waar de herder na langen tweestrijd het heerlijke Godewelgevallige werk wil beginnen. Zij "biecht hem al hare zonden, vertelt hem de oorzaak en hij hij kan niet, hij ontwijkt haar weer, stoot ze van zich, ook als de arme, in wie het berouw ontwaakt, zich aan hem vastklampt. Maar zij heeft hem begrepen, een daad van zelfop offerende liefde, wordt van haar geëischt. En van het oogenblik dat hij haar roept om mede te vluchten naar de hooger liggende kerk, daar 't water ook de pas torie binnendrong, is haar haat geweken. In het dorde bedrijf is ze vol zorg voor den uitge- putten jongen man, den dood nabijhet goede zegeviert in haar zij bidt, dat God hem niet late sterven En dan, als hij in zijn ijlen spreekt van de boot, die men daar straks tusschen de klippen zag, doch die men niet kan bereiken dan weet ze wat ze doen moet, dan snelt zij heen, plast door den vloed, bereikt het vaartuig, doch keert niet weer En op hetzelfde oogenblik komt er voor allen redding, nadert een vaartuig de kerk. Wat er toen omging in de harten dier beide leeraren, wie heeft dat niet gevoeld bij de slotscène! Na dit vrij uitvoerig overzichtover het spel nog veel te zeggen achten wij bijna overbodig. Wie die de leden der Tooneelvereeniging kent zou nog durven twijfelen aan het succes van deze voorstelling P De heer en mevrouw Ternooy Apèlin de rollen van Ds Sieuwert en Stine Koshet zondige dorpskind hoe heeft men beider talent bewonderd, hoe voortreffelijk is er door beiden gespeeldMaar naast hen den heer Alex. Post (Faassen), die den jongen predikant voor stelde niet te noemen zou men terecht als een verzuim kunnen aanmerken ook hem komt een groot deel van het succes toe. De heer Holkers en mevr. de Boer van Rijk vervulden de meer ondergeschikte rollen en dat op lofwaardige wijze. Het tooneel was goed ver zorgd en de nabootsing van den stormwind was bepaald zeer goed. Als ons echter één opmerking van 't hart mag is het deze dat het tooneel wel wat donker was; t kijken vermoeide soms. Het nastnkje „Oud en Jong", een blijspel van Benno Jacobsonvertaald door J. C. van der Horst Jr., was een aardig slot van den avond. Mooie tooneeltjes met aardige tegenstellingen en lief lijke poëtische momenten waarbij men zich onschuldig vroolijk maakte en die aangenaam aandeden. De heer Holkers en mevr. de Boer waren een aller aardigst zilveren paar de heer v. d. LugtMelsert en mej. de Boer typeerden het onschuldige groene paartje uitstekend. De muziek wasnaar het ons voorkwamwat beter dan de vorig6 maal. De najaarsmarkten. De toebereidselen voor do groote najaarsveemarkten van Zondag en Maandag o.k. zjjn gisteren reeds begonnen. Op het Waagplein, de Korte Nieuwesloot, Hof en Ge dempte Nieuwesloot staan ze weer in twee gelederen de twee lange rijen palen, 't Is een afleiding voor de jeugd, die er de kracht van haar armspieren op probeert, door ze uit de gaten in den grond te tillen, 't Zal wel weer drukte geven in onze stad die dagen drukte en nog iets, wat we maar niet zullen noemen, zooiets waar je overschoenen zoo uitstekend voor dienst kunnen doen. Aanbesteding. Uitslag van de aanbesteding op Woensdag 2 Novem ber, vau een huis aau deu Nieawlandersingel, ten behoeve vau den heer H. Krijns. P. v. d. Waal f 6540. Firma Spruit en Wils f 6500. R. K. Koppen en Zoem t 630). N. v. d. Voort f 6215, F. H. Ringers en Zoon f 6184 J. Dorregeest f 5756. J. Huiberts f 5700. E. Kalverboer f 5290. Raming f 6000. Architect P. N. Leguit. „Nleolaas WHsen." Heden werd van de scheepswerf «Nicolaas Witsen" van de firma W. F. Stoel Zoon, alhier, te water gelaten een nieuw stalen aakscheepje, gebouwd voor rekening van den heer N. de Jong te Barsingerhorn, en bestemd voor de bsurtvaart tusschen Barsingerhorn en Alkmaar. Liefdadigheid naar Vermogen. Iu de op 2 Nov. 1.1 gehouden gewone vergadering van «Liefdadigheid naar Vermogen," is voor diverse personen hulp toegestaan ten bedrage van f 149. Aanvaring. Schipper Rietveld van Schoorl had hedenmiddag de terugreis van de markt hier pas aanvaard en was even in 't kanaal, toen hij werd aangevaren door een stoom boot. Het roer werd van de schuit van Rietveld af-

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2