BINNENLAND. S T ADSNÏÊÜ W S. Nieuwstijdingen. Gemengd Nieuws. Bö de verschjjning daarvan hebben velen zich afge vraagd, is het misschien niet veel waard, dat men nu toch eindeljjk den vrede zal bereiken. Maar zal die vrede bereikt worden Door den Baad der gemeente Broek op Langedijk ia in hare vergadering van Vrijdag j.l. tot telefonist voor het te vestigen Riikstelefoonkantoor, met aansluiting aan den centralen interlokalen telefoonpost, benoemd de heer J. Sehagen, thans werksaam als zoodanig bij de Bell Telefoon-Maatschappg, wier concessie met het oprichten van de Rijkstelefoon vervalc. Tot het vestigen van een Rijks Post- en Telegraaf kantoor schijnen bjj den Minister voorloopig nog geen plannen te bestaan. Het getal der verzonden en ingekomen telegrammen bedraagt per jaar ongeveer 9000. Het zoutgehalte van het Kanaalwater. Het zoutgehalte van het water in het Noord-Hollandsch kanaal is tegenwoordig zeer groot, tengevolge van den drogen zomer. Het is toch zelden gebeurd, dat de molens en stoomgemalen zoo'n langen tijd hebben stil gestaan als in dezen afgeloopen zomer en herfst. Daardoor is er weinig zoet water uit de polders in het kanaal gebracht. Voor de veehouders, die langs of in de nabijheid van het kanaal wonen is dit een lastig geval. De meesten toch krijgen door bnizon uit het kanaal het drinkwater voor het vee. Zooals het water nu is, is het voor dat doel onbruikbaar. Alleen overvloedige regens met veel waterloozing uit de polders kunnen hierin verbetering brengen. aangevoerd. De handel was vrg goed en inzonderheid voor eerste qnaliteit-beesten werden hooge prijzen besteed. Vooral voor Frankrijk en België werden belangrijke aau- koopen gedaan. In eene vergadering van de landbouwvereeniging »de Eendracht" te Oudkaispel werd mededeeling gedaan, dat het bestuur, in zake contante betaling der winterproducten, overleg had gepleegd met de vereeniging Groenten- cultuur'' te Broek op Langedijk. Naar aanleiding daar van werd met. algemeene stemmen besloten, do contante betaling van winterproducten in te voeren tegen eene korting van meesteren '/2 J/io #/o> waarvan 4/10 °/0 voor den koopman. voor den betaal- Bond van IVederlandsche Onderwijzers. In hare vergadering van 6 November, verkoos de af deeling Sehagen e.o. van den Bond van Nederlandsehe Onderwijzers, den heer D. de Vries te Haringcarspel tot secretaris en den heer M. Visser te Sehagen tot correspon dent voor de ondersteuningskas. Tot afgevaardigde voor de a.s. algemeene vergadering te Breda werd gekozen de voorzitter der afdeeling, de heer M. Visser te Sehagen, tot diens plaatsvervanger de hear D. de Vries te Haring carspel. Haadsvergadering te Haringcarspel. De vergadering, den 5 dezer gehonden, was gewjjd aan eenige mededeelingen en de behandeling van ver schillende ingekomen stukken, waaronder een verzoek van een der schoolhoofden in de gemeente om vergoeding voor het aanmaken der schoolkachels het vullen en schoonhouden dei lampen voor het herhalingsonderwijs, alsmede om het «hoofdschap" van het heihalingsonderwjjE te 8alarieeren. B. en W, wenschten, naar de Voorzitter mededeelde, hierover alle schoolhoofden te spreken en zouden hun daartoe binnenkort nitnoodigen. Het verzoek schrift werd daarom aangehouden. Naar aanleiding van een verzoek, ingediend door het Besinur van den polder Woudmeer om het houden van zwanen bij politieveror dening te verbieden, werd eene verordening vastgesteld, waarin niet alleen de zwanen, doch ook de eenden en ganzen het moeten ontgelden. Het Bestuur in de afd. Haringcarspel van het Witte Kruis verzocht een stukje van de gesloten begraafplaats voor bouwterrein voor een lokaaltje voor verplegingsma- teriaal. De Raad verklaarde zich daar niet tegen, doch wenschte vooraf te onderzoeken in hooverre hij daartoe bevoegd wasdaartoe bestond aanleiding, aangezien de begraafplaats nog niet lang genoeg gesloten is. Wafer gebrek. Te Kolhorn springen thans in 't oog de voordeelen in den regenbak van «Het Witte Krnis". Vroege was aldaar bjj minder langdurige droogte dan dit jaar steeds watergebrek, nu is er nog geen behoelte. Welk voorrecht dit kan worden genoemd, blijkt wel uit de mededeeling van in de haven liggende schippers, die te Kolhorn zuiver water kochten voor 1 cent de emmer en in de provincie Friesland 25 ets. hadden betaald. Be afslagmarkt te Broek. In de zes veilingsdagen van 31 October tot en met 5 November werd aan de afslagmarkt te Broek op Lange dijk omgezetBloemkool 78500 stuks, roodekool 329000, geiekool 86000, wittekool 11)5500, wagons wittekool 10000 K.G. 2, balen uien 40, balen wortelen 30, koof rapen 3200, bieten 14000. De aanvoer van uien aan den afslag is, vooral in het najaar van weinig beteekenis, daar dit product nog veel nit de hand wordt verkocht. Voor den prijs van f 3,00 a f 3,25 per 50 K.G. was er voor uien in het laatst der vorige week veel vraag. Tabak- en sigarenfabriek te Be Bljp. De St.-Ct. van heden bevat de statuten der naamlooze vennootschap Tabak- en Sigarenfabriek »De Nijverheid'' te De Rjjp. Doel: het fabriceeran van en het drjjven van handel in tabak, sigaren en daarmede verwante artikelen, waaronder begrepen is het uitoefenen van al zoodanige bedrjjven, welke gerekend kunnen worden voor dit fabri- ceeren en dien handel nattig en dienstig te zijn. Ter be reiking van voorschreven doel zal de vennootschap reeds dadelijk aanvangen met de voortzetting der te de Rijp -'iians bestaande sigarenfabriek van de Maatschappij tot bevordering van nijverheid in de Rijp, nit het fonds van wjjlen Jan Boon Jr. en van de firma van Aldert eu Jan Boon, met al hetgeen daartoe behoort. Duur tot 31 Maart 1923. Kapitaal f 35000, verdeeld in 14 aandeelen van f 2500 elk. Inbreng 1°. oen fabrieksgebouw met erven in het Nieuwland, in de Rjjp; 2°, de in dat gebouw ge dreven zaak zijnde de sigarenfabriek »de Njjvsrheid' met alle activa en passiva. Het bestuur der vennoot schap is opgedragen aan een of twee directeuren onder toezicht van 3 commissarissen. Voor de eerste maal benoemd tot directeuren de heeren G. van Kooten en W. van Leyden en tot commissarissen: 1°. de Maat schappij tot bevordering van nijverheid in de Rjjp nit het fonds van wjjlen Jan Boon Jr. en van de firma van Aldert en Jan Boongevestigd te de Rijpvertegen woordigd wordende door haren directeur2°. de heer P. N. M. Lafeber 3°. de heer mr. J. Walig notaris wonende te Zaandijk. Beter laat dan nooit. Uit Heiloo wordt ons geschreven. Dat niet steeds jeugdige harten door een huwelijksband omsnoerd wensctien te worden, maar ook enkele onden van dagen eene wettelijke verbinding alleszins prefareeren boven den ongehuwden staat, kan blijken nit de huwelijks afkondigingen eener naburige gemeente, waarin'in onder trouw is opgenomen een paartje van 147 jaren, man en vrouw respectievelijk 76 en 71 jaar oud. Herhalingsschool te Wlerlngerwaard. De Herhalingsschool te Wieringerwaard is begonnen met 14 leerlingen, 9 meisjes en 5 jongens. Naar wij vernemen alhierbenoemd tot vordering van natuur- is de heer R. G. C. Schröder arts lid van het Genootschap ter be- genees- en heelkunde. Op 14, 15 en 16 November zal hier ter stede eene collecte gehouden worden, ten behoeve der nagelaten weduwen en weezen van de visschers, omgekomen in den storm van 6 October, te Enkhuizen. Men zie de adver tentie hierover in dit blad. Belastingen. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland heeft aan de gemeentebesturen, naar aanleiding van de in den laatsten tijd veelvuldig voorgekomen vertraagde of on volledige inzending der daartoe betrekkeljjke stukken, verzocht voor zooveel noodig te willen zorg dragen, dat verordeningen betreffende plaatselijke belastingen, welke tot oen bepaald tjjdstip zijn goedgekeurd, en welker voortzetting na dien datum wordt verlangd, ten minste drie maanden vóór den daarin bepaalden dag van in werking trediug, vergezeld van de voorschriften op de invordering, aan het college van Gedep. Staten worden ingezonden, een en ander in het vereischte getal exem plaren. Hetzelfde geldt voor verordeningen, betreffende nieuw in te voeren plaatselijke belastingen, voor zoover hare in werking treding op een bepaalden datum is gesteld. Be Eerste Kamerverkiezing in Overijsel. Ten bewijze boe groot de verrassing was voor de rechtsche leden in de Overjjselsche Staten bjj den uitslag der jongste stemming, mag nit het volgende worden af geleid. In de vergadering der Statenclub was maar weinig idee om candidaten te noemen, zoozeer waren allen over tuigd, dat de rechterzjjde bjj stemming in de minderheid was. Vooral de R. K. gevoelden er heel weinig voor en niet dan heel op het eind, na een warme aanbeveling van prof. Noordtzjj, werd besloten met 80—8 stemmen om candidaten te stellen. Zoo ter loops werden toen de h.h. dr. H. Franssen Tz., E. F. Heerkens en mr. G. W. baron van Dedem te Wa- geningen candidaat gesteld. Met den bekenden nitslag. Teekcncursug. Bjj genoegzame deelneming, zal vanwege het Nutsde- partement Kolhorn—Barsingerhorneen teekencursus worden opgericht. Be veemarkten. Dat zjjn dagen van drukte geweest, Zondag en Maandag. Drukker dan vorige jaren, veel vee en zeer veel bezoekers. Waar men ook liep in de buurt der marktplaatsen overal drjjvers, luid roepend en lawaai makend overal mannen met koeien, mannen met hooge laarzenblauwe kielen en de onmisbare marktstokken. 't Was soms levensgevaarlijkdat loopen tnsschen de menigte, want ofschoon koeien zeer vreedzaam zjjn, op zoo'n markt te midden vaa zooveel ramoer zjjn ze wel eens wat overstuur en dan valt er niet met de dieren te gekscheren. Daarbij dan ook nog, die verraderlijke gladheid. Op de Gedempte en Korte Nienwesloot, 't Hof, Djjk en 't Waagplein koeien en nog eens koeien, zwarte en enkele roodbonte, geweldig zoo'n hoeveelheid. Op de Steenenbrng, varkens, die ook nog al drukte en beweging gaven. We zagen o.a. hoe een der jjverige drjjvers in zijn pogen om een enorm zwijn in de goede richting te houdenachterover werd geduwd en kwam te vallen, gelukkig voor hem niet op de straat maar eerst tegen een vrouwtje, dat in doodsangst verkeerde vanwege de dreigende botsing met 't woedende varken en vervolgens een handkar. Van de drukte was handig gebruik gemaakt door han delaars van allerlei soort, mannen met tentjes en karren, waarop vele verleideljjke artikelen uitgespreid lagen, 't Was een heele rij om en bjj de Waag en op den Voordam. Er waren tentjes met peren en appelen, waar je tevens je hart kon ophalen aan augurken (cent de prik en gemarineerde haring. Tentjes met verschillende soorten koek, bier en chocolade ontbraken niet. Zelfs stond er een kermisreiziger met een Wonderkoe, een dier met een tweetal buiken, pooten en tevens voeten. Iets verder kon je nieuwe petten en wintermntsen koopen. En dan de kooplui, die met het gewone markt- takei hun waar aanprezen. Jaap met zjjn koek, die door den grond wilde zinken, als zijn waar niet best was een ander met ijzerwaren haal maar uit, haal maar uit, en anderen met wagens vol snuisterijen, den heelen dag maar onvermoeid roepende en menschen lok kende, wat hun meestal goed gelakte. Zooals we in het begin zeiden, het waren dagen van drukte, goede dagen voor onze stad en vooral voor onze neringdoenden. Jammer dat het weer den laatsten dag zoo weinig medewerkte. Hoe druk de najaars-veemarkt is geweest moge hieruit blijken, dat niet minder dan 5475 stuks hoornvee werden Be Onder wys novelle. Maandagavond werd in het lokaal »Harmonie" een open bare vergadering gehonden, die belegd was door de alhier bestaandeafdeelingen van Volksonderwjjs.het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap en den Bond van Nedorlandsche Onderwjjzers. Als spreker was nitgenoodigd de heer C. A. Zelvolder, voorzitter van het Hoofdbestuur van Volksonderwijs, aan wien na een kort woord van den president der afdeeling Alkmaar van die vereeniging, den heer E M. van Soest, het woord wsrd gegeven. De onderstelling vooropzettende, dat ieder Nederlander, 't zjj bjj kinderen heeft of niet, belang moet stellen in de vraag, hoe 't lager onderwjjs in ons land geregeld moet zjjn, was hjj van meening dat, waar we thans zien, dat een belang: ij ie tak van dat lager onderwjjs wordt bedreigd, het natuurlijk is, dat men de hoofden bjj elkaar steekt en kalm nagaat, wat ons in deze zaak te doen staat Herinnerende aan de tot standkoming van de wets-« wijziging van 1889, de wet-Mackay, zegt spr., dat waar in art. 192 der Grondwet het openbaar onderwjjs wordt toevertrouwd aan de aanhoudende zorg der regeering, het in den aard der zaak ligt, dat reeds toen door velen werd beweerd, dat men zich begaf op een hellend vlak. Ook spr. zelf vond reeds toen, dat men een gevaarljjken stap deed. De drang echter van zekere zjjde, de vele beschuldigingen aan het adres der openbare school, noop ten velen er toe te redeneeren als volgt: Als er tal van menschen zijn, die geen genoegen nemen met de open bare school, die iets anders willen, dan is er reden aan dien drang toe te geven. Daardoor en ook doordat anderen het «politieker" vonden, dat aan de bjjzondere school snbsidie werd ver leend, verkreeg die wet in de Kamers eene meerderheid. Dat neemt echter niet wog, dat nog altijd het Open baar lager onderwijs bleef toevertrouwd aan de aanhou dende zorg der regeering. Da heer de Savornin Lohman, die destijds met Mackay in ons land het orgel draaide, schreef na 1889 een brochure »de Pacificatie", d.i. be vrediging, zoodat men toen geloofde, dat met de toe- konning dier subsidieop onderwjjsgebied de vrede was gekomen, maar na '89 kwam men al heel spoedig met een anderen eiscb, dien der rechtsgelijkheid en men beweerde, dat men niet moest raten vóór het doel was bereikt. Zonderling noemt spr. dit, als men afgaat op de woorden van denzelfden heer de Savornin Lohman, een scherpzinnig jurist, waar déze onomwonden zegt, dat zoolang art. 192 bestond, van geen rechtsgeljjkkeid tnsschen openbaar en bjjzonder onderwjjs sprake kon zjjn. Er was echter geen sprake van, dat de pacificatie was verkregen, en deze regoering, gevolg gevende aan de belofte bij den stembus-strijd, kwam, niet spoedig, want men herinnert zich wel den voortdnrenden aandrang, met nienwe wijzigingen. De oorzaak van den hevigen strijd om de school is volgens spreker gelegen in den grooten strijd tusschen twee wereldbeschouwingen het calvinisme en het mo dern.sme het beginsel der zestiende en zeventiende eeuw, en dat van den nieuwen tijd, eu nu ziet men ook hier, als altjjd, de reactie van het oude beginsel, waar het nieuwe zich baanbreekt, en het was zeker goed gezien, dat als wapen in dien strjjd de school en 't lager onderwjjs uitstekend dienst konden doen. Die strijd zal worden uitgevochten door deze en dergeljjke wetten, dien strijd aanvaarden wij met moed en vertrouwen op onze beginselen. Om den vrede te bevechten zullen wjj, ging spr. voort, medewerken zooveel in ons vermogen is, maar nooit ten s van onze beginselen en nooit ten koste van wat in de Grondwet is neergelegd. De wetswjjziging besprekende, doet spr. dit aan de hand van twee vragen le Is ze te rjjmen met art. 192 en 2e zal door de wet, zooals ze daar ligt, ons volks onderwijs worden gebaat of geschaad Dat de school- strjjd er door ten einde zal zjjn, die illusie is al reeds weggenomen door de tegenpartjj, die reeds heeft gezegd: hoe meer ge meegaat, hoe meer wij vragen. Hierbjj haalt spr. aan, de uitspraak van Dr. Kuyper toen hjj als feestredenaar optrad in de Vereeniging van Christelijke onderwijzers en van de heer Wirtz, redacteur van de Nieuwe Prov. Gron. courant, wiens Christeljjke logica spr. wel wat vreemd vindt, waar hij het aanvaarden van het geschenk van 1889 een misschien verkeerden stap noemt. Als paganist het woord is van Dr. Kuyper zou spreker zeggen als dat een vorkeerde stap was dan zou ik me wachten een tweedén nog grooter misstap te doen. Komende tot de voornaamste wjjzigingen, noemt spr. eerst art. 12, handelende over de opleiding, waarbjj hjj het met den minister eens is, dat kweekschoolopleiding tot heden de beste is. Die kweekscholen zullen een belangrijke som kosten, n.l. t 70 per wekeljjkseh lesuur en f 800 voor iederen klaargemaakten candidaat tot een minimum van 12, dus f 9600. Die kweekscholen moeten gevestigd zjjn in een «eigen" gebonw, waaronder de minister echter verstaat, bljjkens de toelichting, een gebonw, dat niet alleen voor die kweek school is bestemd, dus ook een deel van een ander gebouw, wat hem de opmerking ontlokt, dat de minister hierbjj waarschjjnljjk door een broeder nit het Zuiden aan 't oor is getrokken. De kweekschool moet bevatten minstens 4 lokalen; voor de rijkskweekscholen is dat getal 6. Elke klas mag 24 leerlingen tellen, bjj de rijkskweekscholen is het maxi mum en terecht twintig. Aan die kweekscholen moet zjjn verbonden een leer school, waarin de kweekelingen zich practisch moeten be kwamen. Zoo'n school mag wel zijn een modelschool, met voor elke klasse een onderwijzer j doch in het ont werp worden 3 onderwjjzers als minimnm geëischt. Nn heeft men spr. al eens toegevoegd: Er zullen veel kleine scholen komen met meer dan één klasse voor een leer kracht, en 't is goed, dat de onderwijzers dan al leeren meer dan een klasse te hebben; maar dan heeft spr. ge antwoord Er zullen veel schooltjes komen met één leer-

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2