Publieke verkooping fin replB-vereiileriDS van iiirora". personalia' Verzuim niet Hypotheekbank A D YE R~TE NTIEN. te VEENDAM. D, A. WISSELENTK, Rederijkerskamer „AURORA", Misdaad en wroeging. DE VERLOVING. Kruger's Vulpenhouder. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. Hóóg-karspel Een woonhuis met timmermansaffaire, erf en bessentnin aan de noordzijde van den straatweg te Hoogkarspel, samen groot 17 aren 10 centiaren. 1864. 1904. Veertig-jarig bestaan te STOMPETOREN. PROGRAMMA TABLEAU. JPrijs f 3,50. Wijziging der wet op het lager onderwijs. fEene commissie uit het hoofdbestuur der Vereeniging van "hoofden van scholen in Nederland, bestaande uit de heeren P. Dwarshuis, J. Folpmers en J. v. d. Leest, heeft een rapport uitgebracht over de voorgestelde wij ziging der wet op het lager onderwijs, dat in het Nieuwe Schoolblad is opgenomen, en waarmee het hoofdbestuur zich vereenigd heeft. In het rapport wordt voorop gesteld, dat het wetsont werp in openlijken strijd is met art. 192 der Grondwet. Daar de meerderheid van het hoofdbestuur echter meende, dat in de gegeven politieke omstandigheden de kans, dat de wet verworpen zou worden, gelijk nul was, heeft het hoofdbestuur getracht de verbeteringen aan te geven, die althans in het wetsontwerp moestengebracht. worden. De conclusies nu zijn de volgende lo. Het is dringend noodig, dat art. 39 gewijzigd worde in dien zin, dat de onderwijzers (ook H. v. S.), die door opheffing van betrekking of school ontslagen worden door den staat, een zoodanige en zoo lange ondersteuning genieten, dat zij met hun eventueele gezinnen in ongeveer dezelfde positie kunnen blijven leven, totdat zij in een andere even goed of beter be zoldigde betrekking zijn herplaatst. 2o. a. Geen bijzondere school worde gesubsidieerd, indien zij niet minstens twee leerkrachten heeft. b. Geen onderwijzer worde op wachtgeld gesteld, dan wanneer het aantal leerlingen is gedaald tot 20 beneden het wettelijk maximum. 3o. a. Het aanvangssalaris voor een hoofd eener school zij, behalve vrije woning, nergens minder dan f1000. b. Omvat het onderwijs behalve de vakken ak, één of meer der vakken onder 1t van art. 2 der wet o. h. L. O., dan wordt voor elke verplichte akte het minimum met f 50 verhoogd. c. De huurwaarde van de vrije woning worde ook voor de pensioenbijdrage geschat op minstens f150. d. Classificatie van scholen naar het aantal leerlingen, zooals de regeering die voorstelt, verdient geen aanbe veling. e. Wil men classificatie, dan moet deze gegrond zijn en: 1. plaatselijke omstandigheden: 2. den aard van het onderwijs3. het aantal leerkrachten. Een verdeeling in drie klassen is dan wenschelijk. De regeering, gehoord Ged. Staten van elke provincie, bepaalt in welke klassen de scholen geplaatst moeten worden. Voor scholen der eerste klasse bedraagt het minimum f 1000, voor die der tweede f 1100, voor die der derde f1200. Dit aanvangssalaris wordt na elke vier dienstjaren verhoogd met f 50 tot een maximum van f 200. Voor de benoeming en bevordering gelden de grond slagen genoemd onder III tot X van onzeGrondslagen voor een betere regeling der benoeming en bevordering van Hoofden van Scholen. 4o. a. Opleiding tot onderwijzer door één persoon verdient afkeuring. b. De subsidie van f800 voor eiken geslaagde leerling eener kweekschool is te hoog en moet evenals bij de particuliere opleiding niet meer dan f 500 bedragen, zonder het stellen van een maximum-aantal geslaagde leerlingen. c. Het getal leeraren aan een bijzondere gesubsidieerde kweekschool moet minstens 6 zijn. d Aan elke kweekschool, openbare zoowel als bijzondere, moet gelegenheid bestaan tot het volgen van een cursus tot opleiding voor de akte van hoofd-onderwijzer. Voor deze cursussen kan door den staat subsidie verleend worden. e. Ook voor de bijzondere gesubsidieerde kweekscholen gelde de bepaling uit art. 16 van den Maatregel van Inwendig bestuur op de Rijkskweekscholen, dat n.l. het programma van het onderwijs de goedkeuring behoeft van den Districis-Sehoolopziener f. Alle kweekelingen moeten geneeskundig onderzocht worden en hiervan een verklaring, niet ouder dan een maand kunnen overleggen ten bewijze van hun gezond heid en lichamelijk geschiktheid voor het ambt van onderwijzer. g. Het is niet wenschelijk, dat aan kweekscholen tot opleiding van onderwijzers het »jus promovendi" wordt toegekend. De staatsexamens moeten behouden blijven. h. Waar bij dé regeering het streven bestaat de rijks normaallessen geleidelijk te verminderen, moet ook de subsidie aan bijzondere inrichtingen van opleiding tot onderwijzer, geen kweekscholen, langzamerhand beperkt worden. 5o. a. De artikelen 35 en 36 der Wet op het Lager Onderwijs behooren toepasselijk te zijn ook op de bij zondere onderwijzers. b. Voor alle scholen in dezelfde gemeente moet de leeftijd van toelating dezelfde zijn. c. De subsidie wordt niet toegestaan als de Arr. Schoolopziener het onderwijs niet voldoende acht. d. Wanneer het aantal leerlingen eener school daalt, heeft dit geen invloed op het salaris van het hoofd der school. Het hoofdbestuur, vertrouwende, dat dit rapport in hoofdzaak de meening der vereeniging weergeeft, is voornemens de conclusiën met de noodige toelichtingen aan de Tweede Kamer in te zenden. Het üoodzeekanaal. Da commissie voor het Noordzeekauaal uit de Kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam, bracht, onder leiding van den heer H. Wortman, ingenieur van's r jjks waterstaat, een bezoek aan de werken voor de verbetering van dat kanaal. De indruk dien zij heeft gekregen, én door kennisneming van de haar verstrekte gegevens én door haar bezoek aan de werken thans in uitvoering, geeft haar aanleiding aan de Kamer de zeker verblijdende tijding te brengen dat na de wet van 4 Februari 1904 de gang van zaken belangrijk is gewjjzigd. Met kracht wordt thans gewerkt om de verbetering van het Noordzeekanaal te bespoedigen en onverzwakt blijft de verwachting der commissip, dat bij het betrachten van den dringend gevorderden spoed in het nemen van beslissingen en het opmaken en volgen van een op den eisch van spoedige algeheele afwerking berustend werkplan de verbeteringen en de opruiming der hinderlijke werken hun beslag kunnen krijgen vóór 1 Jannari 1907. Met de verruiming en verdieping zal znlks stellig bet geval kunnen zjjn, indien de middelen door de wetgevende macht worden beschikbaar gesteld. Ten opzichte der op te ruimen kunstwerken is echter twijfel niet buiten gesloten. De oude spoorwegbrug te Velsen zal, hoopt de commissie in het begin van heV jaar 1905 verdwijnen. De oude Hembrug kan tegen 1 Januari 1907 opgeruimd zijn, indien de bovenbouw van de nieuwe brug onver wijld wordt aanbesteed. Wanneer zal echter, vraagt de commissie, aan de voet brug te Velsen het vonnis der wet van Juli 1899 wor den voltrokken? En zij merkt op, dat zoolang er nog een der bestaande kunstwerkenwaarvan de opruiming bij de wet is bevolen niet is afgebroken groote schepen van den tegenwoordigen tyd verhinderd worden naar Amster dam op te komenen door al wat gedaan zal zijn tot verbetering van het, Kanaalde waarde van het Rijks werk niet verhoogd wordt nu de bruikbaarheid van het Kanaal voor de scheepvaart te Amsterdam niet vergroot. Plassen en Polders» Onder dezefl titel is bij den nitgever Nonhebei Co. te Hilversum verschenen een boekje van den heer A. L. H. Obrean, ingenieur. Hierin zet de schrijver uiteen de volgens hem niet te ontkomen noodzakelijkheid van 't droogmaken der plassen beoosten de Veeht. Schr. noemt 't noodzakeljjk om economische, hygiënische en militaire redenen. Vooral over dit laatste wijdt spreker breed voerig uit. Het is de militaire inundatie, die met doze plassen in nauw verband staat, welke de schrjjver bespreekt en waarvan hij de zwakke zijde, 't verkeerde, opnoemt. Zelfs zegt de schrijver, dat de inundatie van Waterland en Bsemster volkomen onnut zal zijn, terwijl door 't on verwachte onderwater zetten aan de landerijen millioenen schade zal worden gedsan, en duizenden gezinnen, plotse ling genoodzaakt tot verhuizen, straatarm zullen gemaakt zijn. Hot verwondert den schrijver dat de militaire inundatie nimmer, voor zoover hem bekend is, een onderwerp van discussie is geweest in eenige Vergadering van de Provin ciale Staten, want de vele gebreken, ja 't onmogelijke van een absoluut keeren vau dea vijand door een onder- waterzefcting, diende toch wal eens besproken. En omdat schrijver meent, dat 't schadelijk is voor 's lands verdediging om moedwillig water te laten binnen- Btroomen in 't Polderland, wat hij 't werk van den vjjand noemt, vindt hij dit een der voornaamste redenen om de genoemde plassen, ter voorkoming van alle onheil droog te maken. En gaat het Ministerie van Oorlog over tot inundatie ondanks alles, dan zal, zegt schrijver, het ondoorwaadbaar- maken der drooggemaakte gronden toch nog gemakkelijker gaan, wanneer de plassen drooggemaakt zijn dan wanneer ze blijven zooals nu, deels drooggelegd en deels bezwaard met plassen wat veel meer water vraagt om tot een verdrinken te komen tot op den waterspiegel der be staande plassen. 0e Ongevallenwet. Verschonen is bij den uitgever H. D. Tjeenk Willink Zoon te Haarlem 't vervolg van 't 2e deel 2e stuk over de Ongevallenwet van 1901 en de beroepswet met de koninklijke besluiten en ministerieele beschikkingen ter uitvoering, toegelicht door mr. E. Fokker. Voorts komen hierin voor bedrijvenregister, register op de arti kelen der ongevallenwet en beroepswet, en algemeene register, 't Boek is onder toezicht van den schrijver ba- werkt door mr. A. J. Fokker, advocaat to Leiden. Hen offer van de zee. Bjj Callantsoog is uit zee aangespoeld het in staat van ontbinding verkeerend lijk van een zeeman of visscher- man, gekleed in geel oliepak, op een der onderkloersn gemerkt J. R. K. Hen huwelijksfeest. De echtparen K. Molenaar te Edam en W. Oosterbaan te Monnikendam vieren op denzelfden dag (13 dezer) hnn 45-jarig huwelijksfeest. Merkwaardig is dat de eenige dochter van Oosterbaan is gehuwd met den eenigen zoon van Molenaar en de drie dochters van Molenaar trouwden met de drie zoons van Oosterbaan. Aangenomen het beroep naar de Ned.-Hervormde Gemeente te Zuid-Scharwoude ds. E. K. Groeneveld Wz. te IJzendijke. Als hoofdingelanden van het hoogheemraadschap van den Hondsbossche en Duinen tot Petten zijn herkozen de hoeren A. J. Peeck to Schoort en J. de Wildt Hzn. te Wjjk aan Zee en Duin voor Dninkapel en J. Zijp Hzn. te Twisk voor de vier Noorderkoegen. Gekozen voor de vier Noorderkoggen is de heer J. Winkel te Nibbinxwond. De gemeenteraad van Maarssen en die van Maarsevcen benoemden tot gemeentesecretaris den heer D. Kooiman, secretaris der gemeente Andijk, Alkmaar, 7 Nov. Aangevoerd koeien en ossen 1 0 a 0,70 votte kalveren f 40 a 98, per P. 80 a 90 ct., 19 nuchtere kalveren f 8.a 16, 443 vette schapen t 20 a 34.0 lammeren a 148 vette varkens, per P. 34 a 47 ct., 6 magere varkens f 12 a 13. Amsterdam 7 Nov. De prjjzen der Aardappelen waren heden als volgt: Geldersche borgers f 0.a 0.—, dito blauwen f 2.10 a 2.25, Geldersche gieltjes f 2.20 a 2.30, IJpolder Jammen f 2.30 a 2.40, Friesche borgers f 1.80 a 2.—, Friesohe bonten f 2.a 2.30, id. blauwe f 2.10 a 2.30, Zeeuwsche bonten f 2.15 a 2.30, id. blauwe f 2.25 a 2.50, id. Eigenheimers f 1.50 a 2.40 Zand Thomassen f 3.75 a 4.25, Friesche Bonten f 2.— a 2.30, Baverwijker Jam men f 0.a 0.Zand Eigenheimers f 2.a 2.10. Duitsche Hamburgers f 3.50 a 3.75, Spuische pooters f 0.90 a 1.30. Aanv. 2 ladingen. Amstehdam, 7 Nov. Ter veemarkt waren heden aan gevoerd 223 runderen waarvan de prijzen warenvette le kw. f 0.66 a 0.69,^2e kw. f0.62 a 0.65, 3e kw. f 0.56, stieren f0.~ a 0.ct. per Kg. 65 melk- en kalfkoeien f 125 a 265. vette kalveren le kw f 0.a f 0.— 2e kw. f0.a £0.—, 1 graskalveren fa50 nuchtere kalveren J 8.a f 12.5 schapen f a - lammeren f 0.— a 0.565 vette varkensHol- landscho le kw. f 0.43 a 0.44, 2e en 3e kw. f 0.41 a 0.42, overzeesche en Geldersche le kw. f 0.41 a 0.42, 2e en 3e kw. f 0.38 a 0.40, 0 veulens f a Kampen, 7 Nov. Boter. Aangev. 175/8 v. van 20 kg., 70.16 v. van 10 kg. en 350 stukken van Kg. samen ruim 4375 Kg. Ze gold per */8 vat f 25.50 a 2".50, per >/ie vat f 12.75 a 13.75 per kg f 1.25 a f 1.35. Rotterdam, 7 Nov. Veemarkt. Aangev. 195 vette runderen, 189 vetto en graskalveren, 0 nuchtere kalve ren, 1325 schapen en lammeren, 574 varkens. Prjjzen per kg. rund le kw. 68 ct., 2e kw, 58 a ct., 3e kw. 50 a ct., kalfsvl. le kw. 96 a ct„ 2a kw. 86 cl., 3c kM. 80 ct., nuchtere kalveren f a per stuk. Sebapenvl. lo kw. 60 a ct., 2e kw. 50 a 40 ct., varkens le kw. 44 a ct., 2e kw. 40 ct., 3e kw. 36 ct., licht soort 34 a 38 ct., ossenvl. le kw. 66 ct., 2e kw. 60 a ct., 3e kw. 52 a ct., 2 bokken. Handel in vet vee traag, in kalveren, schapen en varkens matig met ruimen aanvoer. Schiedam, 7 Nov. Ruwe Spiritus f lO'/j, moutwijn flauw, Distillateurs f 11.50, Beurscommissie 111,—Jene ver t 15.50, Spoeling Oommissie f 1 80. T H in do herberg »de Landbouw'' van den Heer D. VISSER aldaar op Uonderdag S4 November 1904, des avonds te uren van Aan te bieden in 3 perceelen, afzonderlijk en in com binatiën. Breeder bij biljetten omschreven. In eigendom behoorende aan den heer KLAAS KOORN. Te aanvaarden op 1 Januari 1995, behalve het woonvertrek van den verkooper dat op 15 Januari 1905 kan worden aanvaard. Nadere inlichtingen worden gegeven door den eigenaar en ten kantore van den Notaris Mr. F. L. VAN UVEN te Hoogkarspel. VB1J9A9 a.s., tnsschen 11 en 4 uur, gratis inlichtingen te vragen aan het Kantoor der Eerste Nederl. Spaarkas voor Kunsttanden en Gebit ten, in goud gezetmet driejaar ga rantie, op zeer gemakkelijke wijze te betalen. Ver dr on benoord D 36, ALKMAAR. Hoofdkantoor Geldersohekade 98 b/d Nieuwmarkt, Amsterdam. NEI1IHBLANDICHH Opgericht 1890. Geplaatst kapitaal f 2.000.000. Gestort 400.800. Reserve 222.507.9772 Verstrekt GELDEN op eerste Hypotheek tegen matige rente, en geeft 4t°/o en a l!i °/o pandbrieven uit Inlichtingen te bekomen bij In Hffectente Alkmaar. DER der Feestultvoerlng op D5WDHBOAG ÏO NOVHKBHK 1904. 1. Schets in één bedrijf door A. W. 2. Dramatische schets in 2 bedr. door P. O. J. M E IJ S. Blijspel in één bedrjjf door W. DE HAAN. 4. N.B. »Misdaad en wroeging" zal opgevoerd worden door eenige oud-werkende leden der Kamer. Toegang op Donderdag wordt verleend alleen aan kunstlievende leden met een dame en aan oud-werkende leden met eene dame. Kunstlievende leden kunnen anderen introduceeren tegen f 0,50 de persoon. Werkende leden van andere kamers worden toegelaten op vertoon van diploma. Gehuwden van den werkenden stand, in de Schermeer, hebben vrjjen toegang. Op ZON0AG 13 N9VH19BHU 1904, uitvoering van hetzelfde programma, met telkens na afloop Bal. Aanvang 7 uur. Zondags entróe f 0,50 diploma's en kaarten van kunst lievende leden alsdan n i e t geldig. Verkrijgbaar bij de N. V. Boeken Handelsdrukkerij v/h Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6