bTn^^Tnl a n ix STADSNIEUWS. Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws, lie Doetlnchcnsche quaes tie. De Russische Oostzee-vloot. Men is weer van verschillende zjjden bezig de Rossen angstinr ie maken voor het lot van hnn vloot. Te Rome wordt na het gerucht verspreid, dat admiraal Togo reeds de schepen van zjjn eskader zou hebben aangewezen, om de Baltische vloot bjj haar nadering der oostelijke wateren aan te vallen. Het zouden in hoofdzaak kleine schepen zijn, wel bewapend, maar toch voornamelijk ingericht om mijnen te leggen op den weg, dien het eskader zal volgen. En de Manchesier Guardian beweert, dat de Csaar uit Singa- pora gewaarschuwd is, dat daar een schip is aangekomen met een kist mijnen aan boord en dat het schip op weg was naar Europa en waarscbjjnljjk nog wel meer kisten met helsche werktuigen aan boord zou hebben. Standbeeld van Gladstone. Binnen eenige weken zal Londen eindelijk in het bezit zijn van een gedenkteeken ter eere van den grootsten Engelechen Staats man der 19e eeuw, den onvergetelijken Gladstone. Dit gedenkteeken wordt opgericht in het Strand, eene der schoonste straten der stad, vlak voor de eeuwenoude kerk van St. Clement Danes. Het zal eene kruisvormig voetstuk hebben van 26 voet lengte, langs eiken kant, met een rnimlo rondom van 5 voet breedte. Het voet stuk is van witte steen, het levensgroot standbeeld van brons. Het stelt Gladstone voor in zijn ambtsgewaad van kanselier der schatkist. Zittende groepen, ook in bronds, zullen de vierhoeken versieren, en het geheel zal eene hoogto hebben van 32 voet. Het is van den beroemden beeldhouwer Hamo Thornycroft. Weersverandering in het buitenland. Uit Schotland wordt gemeld, dat daar plotseling groote verandering in de weersgesteldheid gekomen is. Het mooie weer van de laatste twee maanden heeft plaats gemaakt voor hevige regens, terwijl in de noordelijke districten veel sneeuw gevallen is en de geheole streek een winterkleed heeft aangetrokken. Het is er reeds vinnig koud. Men meldt aan het N. v. d. D uit Schwerin Gisterenmorgen heeft Prins Hendrik zich met zijn ge volg in een zesspan naar Malcbow begeven om daar de ga=t te zijn van Landrat VorGundlach, gouverneur van het klooster Malchow. De prins nam deel aan een groote jacht op wilde zwijnen, welke op de goederen van het klooster werd gehouden, onder leiding van den gouverneur. Verschil lende heeren uit den adel in de omgeving waren ook genoodigd. Niet minder dan 22 zwijnen werden geschoten. Aan het 's avonds gehouden jachtdiner in de villa van den gouverneur nam ook de Prins deel. De Koningin maakte gisteren met de Groothertogin Marie en een klein gevolg een langen rijtoer in een open vierspan. De minister van bicnenlandsche zaken, dr. Kuyper, is Dinsdagavond na een achtdaagsch verblijf te Brussel, te 's Gravenhago teruggekeerd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Hengeloo (Ov.) heeft een uitvoerig adres gericht aan de Tweede Kamer in zake de Tariefwet. Ofschoon de pogingen tot technische verbetering van het bestaande tarief waar- deerende, acht zjj de voorgestelde wijzigingen niet in het algemeen belang en in dat der nijverheid, en hoopt daarom dat bet ontwerp niet totwet zal worden verheven. De Tijd verneemt, dat de commissie nit de Provinoiale Staten van Noord-Holland in zake de jongste verkiezing in district VII in de conclusie van haar rapport voorstelt, de gekozen verklaarde heeren Ter Haar en Hou wing toe te laten, daar de gebleken verschillen bij de telling der stembriefjes niet van invloed zijn op den einduitslag. Toepassing draadlooze telegraphic. Nadat gisteren te half drie de »Hertog Hendrik" van de reede van Nienwediep vertrokken was, bleef zij lan gen tijd met het station voor draadlooze telegraphie aan de «Wassenaar" in gemeenschap. Door den commandant werd een telegram van hulde aan H. M. de Koningin te Dobbin gezonden en een draadloos telegram aan den minister van marine, waarin de commandant zjjn wensch uitsprak, dat de weerbaarheid van onze vloot door de toepassing van draadlooze tele graphie op onze oorlogsschepen zeer zou winnen en de vloot daardoor te beter aan haar roeping zou kunnen beantwoorden. Namens de marinedirectie te Amsterdam zond vice- admiraal Deix den commandant en opvarenden der «Hertog Hendrik" zijne wenschen voor eene voorspoedige reis. Tegen 11 nur kwam antwoord van H. M. uit Dobbin, waarin H. M. haar dank uitsprak voor het toegezonden telegram en den commandant en opvarenden door haren adjudant een voorspoedige reis deed toewenschen. Naar de berichten op de «Hertog Hendrik" luidden, was het weer vrjj onstuimig. Van de gelegenheid om kosteloos berichten over te zenden naar de opvarenden van de «Hertog Hendrik" werd drnk gebruik gemaakt. In de bekende zaak betreffende het Doetinchemsche gymnasium is noch door het O. M., noch door den bekl., dr. J. A. der Mouw, binnen den wettelijken teimjjn, die thans verstreken is, geappelleerd tegen "het vonnis der Arnhemsche rechtbank, waarbjj dr. Der Monw, wegens beleediging van den rector van het gymnasium te Doetin- chem tot f 25 boete subs. 8 dagen gevangenisstraf werd veroordeeld. Postkantoor te Oe Ittjp. Bij de gisteren in een der lokalen van het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie gehouden aanbesteding, was minste inschrijver] voor het bouwen van een postkantoor met directeurswoning te De RijpC. Quak te Helder, voor f 21,867. IHoord In de Scbevenlngsche boschjes. Gistermiddag omstreeks 3'ƒ4 uur is in de sparreboschjes achter De Bataaf" (Seheveningsche Boschjes te 's-Gra- venhage) een ernstige misdaad gepleegd. Een dame, onge veer 35 jaar oud, gekleed in grijzen mantel met zwarten rok is daar ter plaatse vermoord. De dood is veroorzaakt door een steek met een scherp voorwerp, in den hals, aan de rechterzijde van het hoofd, waardoor de halsslagader werd doorgesneden. De dood moet bijna onmiddellijk zijn ingetreden. De commissaris van politie der 3e atdeeling, de heer Sypkens, met eenige rechercheurs van politie, waren spoedig ter plaatse. Dr. A. de Niet Mz. constateerde den dood. Door de politie werd ijverig gezocht naar het voorwerp, waarmee de moord zou gepleegd zijn, maar tevergeefs. Vaststaat, dat van berooving geen sprake is, daar op het slachtoffer werden bevonden verschillende sieraden, benevens een portemonnaie met geld. Ook de hoofdcommissaris van politie en de rechter commissaris, mr. Van Rees, zoomede de subst. officier van justitie mr. Van Genus stelden kort na het vinden van het lijk ter plaatse een onderzoek in. Vermoed wordt dat de dame al wandelende is overval len. Haar gelaat vertoonde althans sporen van verwon dingen, hoogstwaarschijnlijk het gevolg van een val voorover op den grond. Op de plaats waar het slachtoffer, dat naar het lijken huis op de Algemeens Begraafplaats is vervoerd, werd gevonden, bleet een rechercbenr van politie achter. Een groots bloedplas op het voetpad wijst de plek aan, waar de dame gelegen heeft, terwijl een tweetal lantaarns het terrein flauw verlichtten. De politie heeft den ganschen avond haar onderzoek in de zaak voortgezet, met het resultaat, dat gebleken is, dat de vermoorde dame is mevrouw de wed' Kruseman, wonende in een pension in de Celebesstraat. Omtrent den dader is niets naders gebleken. Een dame, mevrouw M., die verklaard heeft het treurige voorval te hebben gezien, heeft de ongelukkige zien vallen en den vevmoedelijken dader zien wegloopen, waaidoor zij slechts een zeer v*ag signalement kon opgeven. De man, die wegliep, schijnt als werkman gekleed te zijn geweest mot een pet als hoofddeksel. Vrije Socialisten te St.-Pancras. Vanwege de Vrije Socialisten-Vereeniging zouden Dinsdag j.l. 's avonds 7 uur te St.-Pancras bij den heer P. Greeuw als sprekers optreden de heeren A. van Emmenes van Amsterdam en E. Kloosterman van Alkmaar. Van Emmenes was niet aanwezig, daar zijne tegenwoor digheid als spi eker over de herdenking van „den moord op acht vrije Socialistene Chicago' elders werd vereischt. Na deze inleiding werd door den heer Kloosterman behandeld het onderwerp „Christendom en Militairisme.'' Op de bekende manier werd dit punt door hem uit gewerkt en in heftige woorden werd het Militairisme door hem veroordeeld. Daar er geen debat verlangd werd, sloot Kloosterman te half negen de bijeenkomst. Brand. In den avond van Dinsdag den 8en ontstond door onbekenden oorzaak brand bij den landbouwer K. Rood aan den Veenhuizer Middenweg, in de gemeente Heer- hugo waard. Aangewakkerd door den feilen wind brandde boerderij, schuur en eene groote klamp hooi weldra af. Naar wij vernemen was alles tegen branuschade verzekerd. Ben kostbare hondenfanallle. Men schrijft ons: De heer J. W. Schoone, wonende aan den Laanweg in de Schermor, is in 't bezit van een St. Bernhardshond, die dezer dagen 14 jongen ter wereld bracht, waarvan er 12 gezond en wel door de moeder worden grootgebracht. De vader van dit gezin behoort te Heerenveen thnis en heeft f 4500 gekost, terwijl diens moeder da waarde vertegenwoordigt van f 8500. He Vclservoetbrug aangevaren. Dinsdag is de voetbrug over het Nooidzeekanaal aan gevaren aan het zniderhoofd door de uitgaande stoomboot De Amsteldijk. Het verkeer met tram en rijtuigen is gestremd, alleen voetgangers kunnen passeeren. Heden meldt men ons nader De Noordwestelijke storm, die gisteren den geheelen dag woei, is vermoedelijk oorzaak van de aanvaring van het groote schip tegen het Zuiderhoofd der Velservoetbrog. Het hoofd is omgewrongen naar bet Westen, zoodat het beweegbare gedeelte meer dan een meter verwijderd moet blijven van hare toestand in rnst. De passage voor rijtuigen en trams is zoodoende gesloten. De stoompont zon nu trachten het verkeer te onder honden, maar om 10 ure hedenmorgen moest de eeiste tocht nog beginnen. De pont ligt nl. zoo vast aan den wal, dat de dorpssmid geroepen is, om te hulp te bomen. Intnsschen ondervindt het tramverkeer veel vertraging, daar thans ééne machine den dienst moet onderhouden tusschen Yelsen Haarlem. De Amsteldijk ligt nog ge meerd aan den Zuidwal tusschen voet- en spoorbrug. Nog seint men ons: Terwijl de brug gerepareerd wordt, onderhoudt thans de stoompont de gemeenschap tusschen beide oevers. HaarlCt.) Het Witte Kruis. Te Jisp is eene afdeeling opgericht van de Noord- hollandsche vereeniging «Het Witte Kruis". Het bestuur bestaat uit de heoren P. Klinkert Sr., J. Ceelie, J. A. J. Wentink, P. Besse en C. Bak Gz. Reeds meer dan 90 personen hebben zich als lid aangemeld. He stern. Men meldt uit Scheveniogen Niettegenstaande er ter versterking op dat gedeelte van de dninen een zeewering was aangebracht, heeft de duinvoet nabij de batterij ernstig schade geleden van de hoog staande golven. De zeewering werd gedeeltelijk weggeslagen. Bjj hoogwater sloegen de golven tot over den strandmuur. De pier had het ook hard te verant woorden, maar er valt slechts een onbeduidende schade aan een paar planken te constateeren. Voor Texel was de zee langs de kust vrij woest. Tydens het hoogste stormgetij kwam het water op de havenkade en bereikte eene hoogte van 1.2 M. boven A.P. De gemeenschap met Den Helder werd geregeld onder houden door de «Ada van Holland". De postschuit naar Vlieland moest den dienst staken. Het eiland Marken is onder water geloopen. De felle wind laat geen botter of boot da haven uit. Ben dam te Amsterdam bezweken. Het noodweer van gisteravond heeft enorme schade berokkend aan een groot werk, dat uitgevoerd wordt in het IJ aan den Westerdoksdijk. Door de aannemers Versteeg en De Groot wordt daar een groote steiger gebouwd voor de booten van de Noord-Amerika-lijn, welke steiger moet komen te rusten op zware sleenen hoofden. Tot den bouw daarvan was een put g maakt over een reusachtige oppervlakte tot een diepte van 2% M. onder A. P. Daarin moesten geheid worden niet minder dan 12,(00 palen, waarvan er reeds 10,000 geslagen waren. Men heeft hier te doen met een der grootste heiwerken in de laatste jaren in Amsterdam gemaakt. De vloeren lagen grootendeels reeds iu den put, waarin zeven heimachines haar werk verrichtten. De put werd beschermd door aarden en houten dammen, die blijkbaar ste ig genoeg wiren geweest om destor- men der laatste dagen te weerstaan, maar tegen den wind, die gisteravond van stortregens vergezeld ging, waren zij blijkbaar nog niet opgewassen. De regens hadden den aarden wal, waar die in het open IJ met den houten dam samenkwam, doorgespoeld en de wind deed de rest. Tegen twaalf uur werd op die plaats een gat geslagen van ongeveer vier meter diepte en natuurlijk stroomde de put dadelijk vol. Toen wij vanmorgen met den hoofd-opzichter van het werk over de afdamming liepen, was de geheelo put één water vlakte, waarin planken, palen enz. ronddreven en waaruit de heimachines haar schoorsteenen en kappen opstaken. Gelukkig dat geen der heistellingen door de kracht van het binnenstroomende water is bezweken, zij staan allen nog flink overeind. De aannemers van dit werk zijn blijkbaar op alles voorbereid, want van ochtend vroeg reeds voerde men bakken vol zand aan om den dam te herstellen en de groote p^mpmachines lagen gereed om, zoodra het gat gestopt was, den put weer leeg te pompen, wat men binnen acht dagen hoopt te kunnen doen. Niettemin is dit d?el van het werk, dat men vóór het invallen der vorst gereed hoopte te hebben, een eind achteruit gezet en de financieole schade niet onbelangrijk. (H.blad.) Onze stadgenoote, mej. M. Kroon is te Haarlem ge slaagd voor het examen vrije- en orde oefeningen in de gymnastiek. Bjj Koninfeljjk besluit is benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Alkmaar, F. J. W. Lam bert, tbans lesraar aan de hoogere burgerschool te Zierikzee. Onze stadgenoot, de heer F. R. M. Th. Gouverne, heeft met gunstig gevolg het 3e gedeelte notariëel Staats examen afgelegd en is derhalve thans candidaat-notaris. In aansluiting met een berichtopgenomen in ons vorig nummer vernemen wg dat ook de beer Dr. R. Sleeswijk arts hier ter stede is benoemd tot lid van het Genootschap ter bevordering van natuur-, genees- en heelkunde. In eene gisteravond te Rotterdam gebonden vergadering van de Rotterdamsche Tandheelkundige Polikliniek werd in het uitgebrachte jaarveislag dankbaar herdacht het belangrijke aandeel, dat mr. J. W. Mulder, die door zjjee benoeming tot president der arrondissements recht- bank te Alkmaar het bestuur verlier, in de werkzaam heden heeft gehad. „Bllderdijk". Een aardigen avond hebben we Woensdag doorgebracht bij «Bilderdijk" en zeker velen met ons. Men had voor deze eerste uitvoering in dit seizoen de keuze laten vallen op het zeer bekende tooneelspel »De dochters van Haseman", een stuk, dat voor rede rijkerskamers zeer geschikt is, en dan ook door menig dilettanten-tooneelgezelschap reeds eens of meermalen op 't programma is gebracht. »Bi.derdijk" heeft er Woens dag weer succes mee gehad. De komische scènes vooral kwamen heel goed tot haar recht en misten haar effect niet. Van alle meer ernstige itooneelen kan dit niet gezegd worden, daarbij haperde 't wel eens. De familie Haseman, zoowel het echtpaar, als het «driekwart dozijn" dochters verdienen wel een woord van lof voor haar spelHaseman zelf was uitstekend. De vriendin des huizes, juffrouw Klinkert was ook be paald een der best vertolkte rollen. Heel goed mocht ook dikwijls het steeds krakeelende, maar toch liefhebbend paartje, Knoop en echtgenoote, heeten. Ten slotte noemen we Eduard Klein. Dit niet gemakkelijke type uit het stuk, dat zoo licht aanleiding geeft tot overdrijving we bedoelen het type werd weergegeven op een wijze, die naar het ons voorkomt, door weinig dilettanten zal worden verbeterd. Kortom, «Bilderdijk" heeft flink gewerkter was blijk baar met ambitie gestudeerd. Op een enkele uitzonde ring na zaten de rollen er goed in, en 't liep dikwijls opperbest. Het tooneel zag er heel goed uit. Eéne opmerking houde de Kamer ons ten goede de grime was dunkt ons niet bij allen in overeenstemming met het uitgebeelde karakter. De rijke fabrikant Koor man bijv. had er wat beter moeten uitzien, een wat meer gesoigneerd uiterlijk moeten hebben.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2