ALKMAARSCHE COURANT. BUITENLAND. BI N N ENÏAN ÏD Algemeen Overzicht. Nieuwst ij dingen. No. 140. Honderd en Zesde Jaargang. 1904. Zondag SO \ov 1901 Onlangs hebben wij hier ter plaatse erop gewezen, hoe zwaar Argentinië gebokt gaat onder het huidige regeerings-systeem, waardoor voortdarend onrast heerscht in het land en aan de welvaart groote schade wordt toe gebracht. In de laatste belichten, per mail oit Buenos Ayres aangebracht, is helaas nog weinig van verbetering te bospenren. Den 12en October heelt Dr. Quintana, de nienw-gekozen President, zijne functies van Generaal Roca, zijn voor ganger, overgenomen. Al dadeljjk wacht hem de groote moeilijkheid van de vorming yan een ministerie, want de mannen onder het vroegere bewind zijn om maar de zacliiste uitdrukking te gebruiken niet berekend ge bleken voor hnnne taak. De laatste weken van het bestuur van Generaal Roca hebban zich gekenmerkt door een schier overdreven vrees voor een revolutie. Dag en nacht stonden het leger en het politie-corps gereed om uit te rakken, het geweer geladen en de revolver in den gordel, 't Is echter niet noodig geweest. De Argentijnen schijnen na de voorvallen van 1890 verstandiger te zijn geworden. Zjj hebben dan ook in hnnne nabjjhoid de afschrikwekkende gevolgen van den bmgeroorlog, die Paraguay en Uruguay heeft geteisterd en zij schijnen niet meer als vroeger geneigd om zich op te offeren voor het gelnk van eenige politiekers, altijd gereed om in troebel wafer te visscben. Indien thans werkeljjk bij de Argentijnen het besef levendig is, dat het land vóór alles noodig heeft den tijd in te halen, gedurende de laatste jaren verloren, dan zal Dr. Quintana 't in zijn hand hebben het aanzien van de Republiek, dat in de laatste jaren zooveel heeft geleden, te herstellen. De oeconomische omstandigheden zijn daarvoor op dit oogoublik alleszins gunstig te noemen. Indien wij den blik vestigen op de handelsbeweging der Republiek, dan is te constateeren, dat sedert 1897 de waarde der invoeren is gestegen van 98.288.948 tot 131 206,000 gouden piasters iu 1903, terwijl op goede gronden mag verwacht worden, dat 1904 een nog hooger cijfer zal opleveren. De vooruitgang van den landbouw grenst aan het fabel achtige. Wanneer men bedenkt, dat in 1880 Argentinië koren importeerde van New-York en maïs van Turkije dat nog zelfs in 1890 de invoeren de uitvoeren met 70 millioen oveitroffen, dan is 't toch zeker wel een hoogst merkwaardige uitkomst, dat thans de Argentijnsche Re publiek haar granen en haar maïs verzendt niet alleen naar de andere staten van Znid-Amerika, maar ook naar Europa en Noord-Amerika, Het land voort bovendien iu den laatsten tijd voor enormo bedragen uit aan vee en wol. Wat bet laatste product betreft, Argentinië exporteert daarvan thans van alle landen ter wereld het meest, a leen met uitzondering van Australië. De vruchtbare bodem, de uitstekende weiden en de goede qualiteit van h"1; vee beloven ook veel voor de toekomst. Vooral in deze dagen, na de graan-oogsten van Europa en Noord-Amerika niet aan de verwachtingen hebben beantwoord, zal Argentinië aangewezen zijn om voor een groot deel in bet tekort te voorzien. De prijs van het koren, die in 1900 niet meer bedroeg dan fr. 19.95 per 100 kilogram, is successievelijk gestegen tot fr. 20.25 in 1901, fr. 21.80 in 1902 en fr. 22.85 in 1903. Thans zijn deze prijzen eer hooger dan lager en het vooruitzicht bestaat, dat als Europa behoefte zal hebben aan het Ar gentijnsche graan, dit land op zijn oogst 15 a 20 millioen gonden piasters meer zal verdienen dan op zijn vongen oogst. Inderdaad, waar zóó de feiten spreken, zou men geen zorg behoeven te hebben voor de toekomst der Republiek, zou men mogen voorspellen, dat er gonden dagen voor haar op komst zjjn, Wanneer nu maar weer geen spaak in het wiel gestoken wordt door de politiek La maudite politique de ces poliliciens sans vergogne qui pullulent ici -dus schrijft de correspondent van de Indépendance Beige te Buenos Ayres, en 't zal zeker nie mand moeite kosten zich in da gemoedsstemming van de ion berichtgever te verplaatsen. Do berichten van hetoorlogsterrein in Oost- A i lijden ditmaal in hooge mate aan tegenstrijdigheid. Eeasdeeis toch wordt geseind, dat de J.-panners aan de Sb i-ho zooveel versterkingen hebben gekregen, dat zjj niet langer willen wachten met den algemeenen aanval; anderdeels wordt uit Moakden verzekerd, dit 't in Mant- sjoerjje nu zoo rustig is, dat Generaal Koeiopatkine er sterk over denkt eens een uitstapje naar Wladiwostok te maser. Nu moeten de couranten lezers in Europa maar U' maken, wat de waarheid is. Een zelfde tegenstrijdigheid is er ten aanzien van Port Arthur. Niet uit Japan, doch uit Washington (op gi .nd van een telegram van den Amerikaanschen consul- gtneraal te Tsji-foe) komt db verzekering, dat de buiten- forten door de Japanners zijn genomen en de val der vesting nabjj is. Meer optimistisch klinkt een telegram, door den correspondent van een Russisch blad te Moekden virzonden en luidende: Een nit Tientsin hier aangekomen vreemdeling deelt mede, dat de blokkade van Port Arthur in den laatsten tijd veel minder schorp is dan te voren. Schepen liepen zonder hinder de haven van Port Arthur uit of m. Een verklaring hiervan zon zjjn, dat admiraal Pogo een deel van zijn vloot naar Japan heeft gezonden oüi de schepen horstellingen te doen ondergaan, teH einde deze de Baltische vloot te kunnen tegemoet zenden. De tor pedoboot-flottille had bevel gekregen na inneming van zooveel mogelijk kolen, naar onbekende bestemming te vertrekken. Men gelooft, dat een deel het Baltiech eskader te.omoet zal gaan. Da commandant van de Rastoropni'' heeft bljjkbaar verschillende telegrammen met zich meegebracht uit Port Arthur. Te St.-Petersburg zijn althans een aantal dépêches van Generaal Stoessel gepubliceerd. 1) De vervloekte politiek van die politiekers zonder schaamte, waarvan 't hier wemelt. Den 28en October meldde de Generaal Sedert 25 dezer beschoten de Japanners hevig onze forten en versterkingen op het noordelijk en het noord oostelijk front. Op 26 dezer deden zij een aanval op een versterking en een der forten van het noordoostelijk front, doch door ons kartetsvuur werden zij uiteengeslagen en werd de aanval afgeslagen. Aan onze zijde werden één officier en 140 man gedood 8 officieren en ongeveer 400 man werden gewond. Daarop volgt een telegram van den 30 October, meldende dat de beschieting met groote hevigheid voortdunrde. Ten slotte seinde de goneraal met een gelnkwensch aan den Ozaar naar aanleiding van den gedenkdag van de troonsbestijging op 3 November dat de in de laatste negen dagen door de Japanners ondernomen stormaan vallen alle teruggeslagen werden. Generaal Stoessel be tuigde zjjn vreugd over de omstandigheid dat de Japanners er niet iu geslaagd zjjn op den gedenkdag van de troons bestijging die tegelijkertijd de verjaardag is van den Mikado hun eed dat dan de vesting zou worden ge nomen, te houden. De commandant van de »Rastoropni" heeft ook met zich meegebracht een aantal nummers van de NoiviKraj het te Port Arthur nog steeds verschijnende dagblad Iu een daarvan worden de romantische avonturen be schreven van een Russische heldin Hartena Korot- kiewitsj, die tot aan haren dood met de bezetting te Port Arthur heeft gevochten. Haar man lag te Port Arthur en zij wilde naar hem toe, Te Cbarbin nam men haar in hechtenisdaar men geen vrouw wilde doorlaten. Toen stak zjj zich in manskieeren en wist lort Arthur te bereiken, kort voor de Japanners kwamen. Zij vond haren man nam dienst bij zjjn regiment en was tegenwoordig bjj alle uitvallen van het garnizoen. Hoewel men haar sekse ontdekteliet men haaruit eerbied voor haren moed, begaan. Zij kreeg zoo'n invloed over de soldaten in hare omgeving, dat deze het vloeken nalieten als zjj er bjj was. Toen haar man gekwetst werd verpleegde zjj hem tot hjj hersteld was. Daarna keerde zjj in de gelederen terug en werd estafette van kapitein Goezakofskivan het 13de regiment. In die hoedanigheid ging zjj van do eene stelling naar de andere, zonder gevaar te vreezen. Dan 16den October, terwgl zjj zich met een boodschap naar de vooruitgeschoven steliingen begafwerd zjj met acht soldaten door een groote granaat gedood. Men wikkelde het lijk van de heldin in een Russische vlag en begroef de negen dooden in een graf. olgens een telegram van den Japanschen generaal Mojo zon Donderdag te Port Arthur een tweede Rus sische arsenaal en magazjjn in brand zijn geschoten. België s onafhankelijkheid. De Belgische Regeering heeft bjj de Hamer eene aan vrage ingediend om een crediet vau 3 millioen tot viering van den 75en verjaardag van 's lands onafhankeljjkheid. Da minister herinnert in zijne memorie van toelichting, hoe België deze vijf-en-twintig laatste jaren vooruitgegaan is, blijkens den bloeienden toestand zjjnersteden, de spoorwegen, kanalen, wegen van allerlei aard die het land doorkruisen, zjjn handel en industrie die allen verwachtingen te boven gingen. De bevolking steeg van 3,785,814 inwoners in 1831 tot 7 millioen in 1905. Het getal kinderen in de scholen groeit gedurig aan. In 1857 telden do lagere scholen 499 628 kinderen, nu zijn er 793,910. De hoegesoholen tellen nu 5265 studenten tegen 1071 in 1830. In 1846 waren er 429,000 bazen en werklieden, in 1896 steeg dit cjjfer tot 1,102,244 personen. In 1835 leverden do mjjnen 2,600,000 ton kolen, eene waarde vertegenwoordigende van 25 millioen fr.in 1900 waren deze cijfers 23 500,000 ton en 458 millioen fr. Da handel is ook buitengewoon snel vooruitgegaan. De invoerhandol, die iu 1835 199 millioen fr. bedroeg, beliep in 1900 tot e594 millioen. De uitvoerhandel steeg van 160 millioen tot 3297 millioen. binds 1830 is meer dan 3000 millioen besteed aan het onderwjjs, aan de werken van algemeen belang en aan de verbetering van den landbouw. Hetprogramma der nationale feesten zal bevatten: Een Te Deum, een vaderlaudsch feest, een banket der burgemeesters, een bistorischen optocht, allerlei groote prijskampen, een arbeidsfeest, een steekspel, tentoonstel lingen, enz. De kosten voor vo lichting, vuurwerk, versiering der strateD, zegebogen, dramatische vertooningen, scherm- on gymnastiek-feesten, hot slaan van gedenkpenningen, enz. enz. zullen ook moeten voorzien worden. Dit alles betreft de hoofdstad, maar zooals in 1880 zal de Rsgeering ook moeton bijdragen in de kosten der feesten, gegeven in de hoofdplaatren dor 9 provinciën, aan de Provinciale Raden de zorg overlatende, toelagen te verle-.aea aan de andere gemeenten. De feesten, door elk bijzoader comité ingericht, znllon door do nationale, commissie, alsook door do Regeuring onderzocht worden, om het algemeen program volledig te maken. Hierin is natuurlijk de tentoonstelling van Luik begrepen, waarvom do noadige geiimiddelen uit een afzonderlijk crediet zullen gevonden worden. De Regeering hoopt te mogen rekenen op de vaderlands lievende medewerking dos Wetgevende Kamers, ten einde aan de feesten van 1905 dan noodigen luister te kunnen geven. öe Israëlieten op Cyprus* Reods irt 1898 bad de Eogelscbe regeering plan op het eiland Cyprus een vestiging van Israëlieten gemakkelijk te maken. Da eerste poging tot verwezenlijking van dit denkbeeld werd, twee jaar later, gedaan mot Joden, land verhuizers uit Ramen Docb deze poging mislukte, omdat deze Israëlieten zonder middelen van bestaan waren en geen levensonderhoud konden vinden op het eiland. Zij tiokken dus weg. Iu de laatste maanden heeft een nieuwe immigratie plaats gehad van Russische en Rumeensche Joden. Zij kwamen in kleine troepen, doch het totaal bedraagt reeds meer dan duizend, terwgl neg anderen verwaeht worden. Het Grieksche element van de bevolking heelt herhaal delijk in dit jaar door besluiten in de volksvergaderingen en in het Parlemont geprotesteerd tegen deze immigratie. Deze bevolking trouwens is in voortdurende oppositie tegen- het Engelsche bestuur, beeft herhaaldelijk bljjk gegeven van haar Helleenschen geest en aangedrongen op een hereeniging met Griekonland. Eenige weken geleden nu hebben de Grieken op Cyprus een protest gezonden aan de Engelsche regeering, koning Edward en de groote mogendheden. De toon van dit protest is zeer scherp Het noemt de Engelsche begunstiging van de Joden-immigratie een nieuwe onwaardigheid en zegt dat de Grieken desnoods met geweld de Joden zullen verdrjjveu. Da Israëlietische kolonisatie-vereeniging heeft er echter voor gewaakt dat het zoover niet komen zal. Door baar bemiddeling hebben de Joden vele gronden gekocht op het eiland, zoodat geheele Grieksche dorpen in hun handen zijn. De heer mr. P. J. G. van Diggelen deelt aan de Zw. Ct. mede, dat ten onrechte door sommige bladen zjjn scbrjjven aan de liberale kiesvereenigingen te Steen- wijk als een antwoord wordt beschouwd op de memorie van de Liberale Olub in da Provinciale Staten van Overjjsol. Dit antwoord zal eerst in het einde der week worden gepubliceerd. De meerderheid van het bestuur dor Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, heeft in den uitslag der stemming, vermeld in oas vorig nummer, aanleiding ge vonden, haar mandaat collectief ter beschikking der leden te stellen. De namen der leden van de meerderheid zjjn de hoeren Ered. Bastiaans, B. L. Gompertz, P. J. Ogtrop, A. L. G. H. Pichot, mr. M. van Regteren Altena, Ad. Roelvink, J. Stroeve J.Ezn., A. O. van Heemskerck Veeckeus, W. G. Wendelaar, J H. Wjjsman Hzn. De Gemeenteraad van Graft heeft in hare vergadering van den 16en volgens de nieuwe wet benoemd tot ambte naren van den Burgerljjken Stand de heeren P. A. Romijn, burgemeesterD. Smit, sec etaris en H. Brujjn, wethouder. De jaarwedden bedragen respectievelijk f 50, f 125 en f 10. Den 17den vergaderde de voltallige raad der gemeente Schagen tot aanwijzing van een lid van het gemeentebestuur om de gemeente te vertegenwoordigen bjj het pisseeren der akte tot oprichting der naamlooze vennootschap >de Noorder stoomtramweg-maatschappij". Als zoodanig werd met algemeene stemmen de burgemeester, de heer H. J. Pot, aangewezen. Voor den aankoop van een huisje met grond werd een snppletoire begrooting van f 1000 aan geboden. Bargemeester en wethouders werden gemachtigd om, wanneer ze geschikt bljjken te zjjn, een der in dit blad genoemde rjjksspuiten te Den Helder aan te koopen fVederlansch vee en België. Men schrijft aan de N. R. Ct. van de Belgische grenzen Het is nu reeds circa zeven jaren lang, dat onze zuidelijke nabuur, België, zijne grenzen gedeeltelijk gesloten houdt voor den invoer van ons vee. Slechts slachtvee en melkkoeien, in den laatsten tijd ook drach tige vaarzen mogen tweemaal per maand langs enkele grenskantoren ingevoerd worden, terwijl de beide laatst genoemde soorten runderen nog een langdurige en kost bare quarantaine moeten ondergaan in de rijksstallen aan de grenzen. Het gevolg dezer maatregelen isdat er officieel jaarlijks heel wat minder runderen naar België gezonden worden dan voor 1897. Werden vóór dien tijd meer dan honderd duizend stuks per jaar door ons land aan Be'gië verkocht, in 1896 zelfs nog 104,659 in 1897 daalde dit aantal tot 49,031 stuks. En al is er sinds dien tijd wel eenige stijging op te merken, het aantal langs de grenskantoren ingevoerde runderen blijft verre beneden dat van 1896. De invoer der laatste vijf jaren toch bedroeg in 189968,032, 1909 60,290, 190158,199, 1902: 57,405, 1903: 73,244 stuks. België krijgt dus van ons officieel 40 a 50 duizend run deren minder dan voor 1897. En toch wordt in België zelf nog beweerd, dat het land jaarlijks even goed zijn 100 duizend runderen uit den vreemde moet betrekken als vóór het gedeelteljjk sluiten der grenzen. Sinds het ministerieel besluit van 1897 is België's veestapel wel eenigszins v-rbeterden vermeerderd—verleden jaar o.a. met 2'/j procentmaar niet van dien aard dat het 40 a 50 duizend runderen minder zou noodig hebben. Bovendien is het aantal inwoners in de laatste jaren sterk toegenomen. Het tekort moest dus op andere wijze worden aan gevuld en dit geschiedde hoofdzakelijk door den invoer van geslacht vleesch en door smokkelhandel. Hoeveel runderen jaarlijks frauduleus over de grenzen gaan, is natuurlijk niet bekend, maar zeker is het, dat dit aan tal grooter is dan velen wel vermoeden. Tevens wordt ieder jaar ruim 50 duizend kilogram versch rundvleesch uit onze grensplaatsen naar de grootste Belgische steden gezonden. Bekend is het, dat in eigen boezem tegen den belemmerden invoer van rundvee uit Nederland meermalen van verschillende zijden voornamelijk uit de noordelijke provinciën van België, stemmen zijn opgegaan, en herhaaldelijk genoeg is door landbouwers, veehouders en slachters bij de regeering beproefd daarin verandering te brengen, doch ofschoon zelfs de grootste protectionisten moeten verklarendat het tegenwoordige stelsel lang niet boven alle critiek verheven is de toestand blijft steeds dezelfde Ja, van verschillende zijden tracht men zelf den reeds zoo belemmerden in voer van Nederlandsch vee zooveel mogelijk tegen te gaan. Eerst heeft men de Eransche grenzen gedeeltelijk opengezet voor den invoer van veespoedig genoeg bleek echter, dat deze maatregel volstrekt niet hielp. Fran krijk toch zendt iedere maand s echts het luttele getal van 50 a 75 runderen naar België. Toen beproefde men door invoer van Amerikaansche ossen en stieren en bevroren vleesch uit Argentinië het tekort aan te vullen. De Belgische markten werden overstroomd door „vreemd" vleesch, waardoor de prijzen soms zoo sterk daalden, dat de Vlaamsche landbouwers geen prijs meer voor hun vee konden bedingen. Toen gingen natuurlijk luide stemmen op om den invoer van „vreemd" vleesch, te ver-

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 13