S T A DB NI EU WK Opmerkingen: O n t v a Eenige leden van de 2e sectie stellen voor de kohieren van den hoofdelrjken omsla? voortaan te doen drukken en voor het publiek verkrijgbaar te stellen. Uitg 2e Sectie. Eenige leden maken bezwaar tegen de voor gestelde verhooging der jaarwedde van den bode J. Gr. Oorinoééa hunner meer speciaal tegen het kosteloos verstrekken van vuur en licht. Antwoorden: g s t e n. Een voorstel om meer openbaarheid te geven aan de afdrukken van het kohier van den hoofdelijken omslag werd vroeger door B. en W. gedaan, doch heeft de in stemming van den Baad niet kunnen verwerven, a v e n. B. en W. hebben gemeend het voorstel tot verhooging der jaarwedde van Corino te moeten doen omdat het niet billijk voorkwam zijne inkomsten te verminderen, vooral ook in verband met het plan om aan een groot deel van zijne woning met tuin eene andere bestemming te geven. Hoewel hij steeds in het genot is geweest van vrjj vuur en licht, kunnen B. en W. zich wel vereenigen met een voorstel om hem in de plaats daarvan eene geldelijke tegemoetkoming te geven van f50. Ben legaat. Aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te O verleek is vermaakt eene som van f 10,000 door Mej. A. Laan, onlangs aldaar gestorven. 0e noord la de Schevenlngsche Boschjes. De justitie is dezer dagen met Marius Brouwers, den verdachte van den moord in de Scheveningsche Boschjes, naar de plek gegaan waar het drama is afgespeeld. Allereerst is vastgesteld de juiste plek, waar een kin dermeisje gezien heeft dat mevr. KrusemanPot den persoon, die nu gebleken is Brouwers te zijn geweest, aansprak om hem naar den weg te vragen. Dat is geweest op een kruispunt van verschillende wegen aan den ingang van het laantje waar even later de moord plaats had. De verdachte wees zelf deze piek aan de justitie aan en bevestigde ook dat het hetzelfde kindermeisje was. Daarna werd hij naar de bewuste plek in het laantje zelf gebracht en gaf op de plaats des misdrijfs nog eens het verhaal van zijne handelingen op het noodlottige oogenblik, dat reeds in alle bijzonderheden vermeld is. Een molen te St. Parieras. Ter verbetering van een bericht, ia ons vorig Zondags- nummer opgenomen, vernemen wij, dat de aannemer van den nieuwen molen te St.-Pancras. niet aansprakelijk mocht gesteld worden voor het draagvermogen, doch wel voor de constructie en sterkte van dien molen. Uit de hier te lande met de Pransche Mail aange brachte berichten blijkt dat onze vroegere stadgenoot, de eerste luitenant der infanterie J. N. Preijer, op zijn verzoek, wegens ongeschiktheid voor alle militaire dien sten, eervol ontslagen is met behoud vau recht op pen sioen en onder toekenning van den titulairen rang van kapitein. Den 16de vergaderde hier ter stede het bestuur van het ambacht van West Friesland, genaamd Geestmer- ambacht ter opmaking van een drietal voor heemraad. Als no. 1 werd op de voordracht geplaatst de heer K. Blom, Burgemeester van St Maarten, als no. 2 do heer J. Bijman te Oudorp en als no. 3 de heer J. W. G. Kroon, Burgemeester van Zuid Scharwoude. In Dlllgentla. Reeds meermalen hadden wij gelegenheid erop te wijzen, dat de heer K. Stapel er steeds op bedacht is zijn lokaal „Diligentia" aan allerlei moderne eischen te doen beantwoorden. Een nieuw bewijs daarvoor kwam ons dezer dagen ter oore. Beseffende, hoe noodig t is, dat in volle zalen alles wordt gedaan om de gevolgeD van brand tot een minimum te beperken, heeft de heer Stapel op het tooneel een brandkraan doen aanbrengen. Yoor het publiek moet t een geruststelling zijn dit te weten. Wij hopen, dat de kraan nooit dienst zal heb ben te doen, doch niemand kan dat vooruit weten. En juist daarom verdient 't veel waardeering, dat voor alle eventualiteiten maatregelen worden genomen. Cadettenschool. De uitslag der op 17 November j.l. gehouden aanbe steding ten behoeve van de menage van de Cadetten school is als volgt Rund- en kalfsvleesch J. E. van der Oord, Varkens- vleesch D. de Groot, Kruidenierswaren Joh Weijling, Aardappelen en Groenten C, J. Erkamp, Melk P. Kranen burg, Bier H. de Groot Hz., Geconserv. Groenten A. Heijn, Boter R. de Groot, Kaas A. Henneman, Brood H. van der Wal, Eieren Stokman. Het wasschen van lijflinnen- en wollengoederen ten behoeve van de Cadettenschool is voor 1905 aan de Alk- maarsche wasch- en strijkinrichting toegekend. Aan den mr. kleermaker P. Donders is op den I8en j.l de bronzen medaille voor 12 jarigen dienst uitgereikt Organisatie van Vrijzinnigen. De heeren predikanten W. Schuurman, (Hanwert), presi dentA. J. Adriani, (Warmenhuizen), secretaris; C. J. A. Bosch, (Den Helder); A H. Glaasen (Uitgeest); A. A. Cremer (Broek in Waterland) W. Hamilton (Hem); J. W. van Hoogstraten (Edam)H. J. E. Verweij (Zaan dijk), hebben zich gevormd tot eene commissie van voor bereiding, met het doel de Vrgzinnigen, behoorende tot de Ned. Herv. Kerk in Noord-Holland, te organiseeren. Zij hebben zich gevormd tot eene Commissie, voortge komen nit de Besturen der Hoofdafdeelingen en van de leden der Evangelische Unie. Zij roepen op afgevaardigden van Vrjjzinnige Keikeraden, Keikvoogdijen, alsmede be langstellende gemeenteleden tot eene Vergadering, die voor gemeenten nit de classis Haarlem en Alkmaar zal ge- honden worden te Alkmaar in de «Harmonie" op 28 November 1904, 's middags om 12 unr. In dis Vergadering zal de noodzakelijkheid van orga nisatie nader worden betoogd, verslag worden gegeven van hetgeen ter voorbereiding is geaaan en zullen de maatregelen worden beraamd om de Godsdienstige en Kerkelijke belangen van de Vrijzinnigen der Ned. Herv. Kerk in Noord-Holland naar eisch te behartigen. Predikbeurten. De predikbeurten bier ter stede zullen Zondag, 20 Nov., als volgt worden vervuldGroote Kerk, 10 uur, Ds. v. Leeuwen 6 uur, Ds. Haksteen, Emer. Pred. Kapel, 10 uur, Ds. Guldenarm; 2 uur, Ds. v. Leeuwen, bedie ning van den H. Doop; Woensdagavond, geen dienst wegens vacature. Evang-Luth. Kerk, 10J uur, Ds. Ternooy Apèl. Doopsgez. Kerk, 10J uur, Ds. Glasz. Remonstr.-Geref. Kerk 10J uur, Ds. H. van Assendelft, Rem. Pred. te Gouda. Geref. Kerk, 10 uur, Ds. Wech- gelaer, 6 uur, Ds. Wechgelaer, Catech. Zond. 26. Her vormde Gemeente te Oudorp, 10 uur Ds. Pool. De Begrooting. Verschenen is het Algemetn Rapport der sectiën over de Begrooting voor 1905 met de Memorie van Antwoord van B. en W. Wjj laten dit hier volgen: 3e sectie. De sectie vraagt, of, nn de betrekking van marktmeester (jaarwedde f200) vacant is, met het oog op de weinige werkzaamheden van dezen ambtenaar, het niet beter ware het daarvoor uitgetrokken bedrag te ver minderen en de werkzaamheden aan een der andere marktmeesters op te dragen. 2e sectie. De sectie kan zich niet vereenigen met de voorgestelde verhooging van de jaarwedde van den horloge maker en de daaraan verbonden voorwaarde. Zjj stelt voor f 25 verhooging te geven, zonder meer. 2e Sectie. De wenschelijkheid wordt uitgesproken bij het repareeren van het uurwerk van de Groote Kerk, zoo noodig een nieuw uurwerk met minuutwjjzer aan te brengen, en in verband daarmede post no. 109 te ver- hoogen. 3e sectie. Le sectie vraagt of de Raadszaal niet met minder kosten kan geventileerd worden, dan in de be grooting van den gemeente-architect wordt aangegeven. 2e Sectie. Eenige leden betwijfelen vooralsnog de nood zakelijkheid der aanstelling van een derden opzichter bij de atüeeling «Onderhoud van Gebouwen1' enz.zij wen- Bohen daartoe voorloopig nog niet over te gaan. 3e Sectie, De sectie herinnert aan de belofte, gedaan aan de afdeeling «Ursem'' van de N. H. Maatschappij van Landbouw, dat bij de behandeling dezer begrootiDg door den Raad eene beslissing zoude genomen worden, in zake het plaatsen van eene keerleunmg bij den afrit van den Frieschen weg. De le Sectie is eenparig van meening, dat het gewenscht is, om bij de herstelling van do Schapenbrng, tevens de klep van die brug van gelijke breedte als de hoofden te maken. le Sectie. De sectie acht het zeer gewet scht dat alle grachteD der gemeente op voldoende diepte gebracht en uitgebaggerd worden. 3e Sectie. De sectie vraagt of het niet weneehelijk zoude zjjn tijdelijk een derden baggerman aan te stellen ten einde de ondiepten in de grachten, welke zich vooral bij de uitmondingen van riolen kenbaar maken, geregeld te kunnen verwjjderen. 3e Sectie. De sectie vraagt of ook buiten de Vier Staten, geregeld politietoezicht zoowel bjj dag als bij nacht bestaat. 2e Sectie. De sectie stelt voor den post «Gratificatiën aan de brandspnitlieden" met f 270 te verhoogen en het geheele bedrag, noodig voor de nieuwe uniformen voor «Burgerplicht", in ééns te verstrekken. De sectie zal voorts gaarne vernemen of de sedert lang voorgestelde reorganisatie van de brandweer bij B. en W. in studie is on voorstellen te dier zake eerlang den Raad zullen bereiken. Een lid vestigt de aandacht op het brandgevaar van het Waaggebouw en de kerktorens; bestaan er tegen het rooken aldaar en voor het omgaan met vnur strenge voor schriften, waaraan de hand kan worden gehouden? Hij acht jfiet zeer wenschelijk, dat door de brandmeesters daarnaar (en speciaal naar de veiligheid van het Waag gebouw) een onderzoek worde ingesteld en daarvan rapport uitgebracht. 3e Sectie. De sectie kan zich zeer goed vereenigen met het voorstel van B. en W. om beschikkende op het rekest van het korps «Burgeiplicht", dato 16 Augustus 1904, in aanmerking nemende de goede diensten door dit korps aan de burgerij bewezen, over te gaan tot het aanschaffen van nieuwe uniformen. 2e Sectie. Eenige led6n wenschen de verhooging van het salaris Vi n den directeur der gemeente-reiniging niet op f 200, doch op f 100 gesteld te zien. 2e Sectie. Eenige leden spreken den wensch uit, dat op de twee scholen, die door de splitsing der le Gemeente school zullen ontstaan, het beginsel der co-educatie worde gehuldigd. 2e Sectie. Een der leden betreurt het, dat Regenten van het Stedelijk Ziekenhuis overgegaan zijn tot verkoop van het Ceresbeeld op de binnenplaats, zonder daarover het advies der Commissie tot het Mnseum en meer speciaal dat van den heor Brninvi3 te hebben gehoord. Deze qnaestie is ook bjj B. en W. gerezen. B. en W. zullen niet tot de benoeming van een marktmeester over gaan dan na de vaststelling der begrooting. B. en W. handhaven hun voorstel. Het komt hnn voor dat de knecht van den horlogemaker, die zwaren arbeid heeft te verrichten, een weekloon van f 3 behoort te ontvangen, in verband waarmede de belooning van den horlogemaker f300 zuiver blijft bedragen. B. en W. verklaren zich bereid om, alvorens tot de voorgenomen reparatie te doen overgaan, ter zake voor stellen aan den Raad te doen. Ten aanzien der ventilatie van de Raadszaal dealen B. en W. mede, dat zij het voorstel van den gemeente architect, met het oog op de kosten en de onzekere resultaten, niet hebben overgenomen. Het onderwerp blijft intnsschen bij B. en W. aanhangig. De contróle op de bonw- en woningverordening kan aan het tegenwoordige personeel niet worden opgedragen, in verband met de veelomvattende werkzaamheden. Er is voor het genoemde doel geen post op de begroo ting gebracht, omdat de commissie van bjjstand voor da publieke werken en de gemeente-architect eenstemmig van oordeel waren, dat het plaatsen van een keerlenning te bcdcelder plaatse niet noodig is. De val van de Schapenbrng is te verbieeden met pl.m. 1 M. Het daartoe noodige werk is nog al ingrijpend en kost baar, omdat daartoe noodig zijntwee nieuwe balken, een nieuwe as met twee steunLgers, een nieuwe scham- perplaat, dekverbreeding, uitbouw voor de bewegingkast enz. Tijd tot het maken van een ontwerp ontbrak en zonder dat is eene raming van kosten niet te geven. Wellicht kan bij de begrooting voor 1906 op dit werk gorekend worden. B. en W. deelen het gevoelen van de le sectie. Ter wijl bjj deze begrooting grootere bedragen voor de straten zijn uitgetrokken, kannen bjj eene volgende begrooting meer gelden voor het uitdiepen van de grachten worden aangevraagd, welke dan geljjktjjdig machinaal kunnen worden uitgebaggerd. Het aanstellen van een tjjdelijken derden baggerman wordt in verband hiermede voorshands niet wenschelijk geacht. Door den Burgemeester zijn in overleg met den Com missaris van politie maatregelen getroffen, waardoor zoo wel bjj dag als bjj nacht het genoemde stadsgedeelte wordt bewaakt. Met het denkbeeld om aanstonds het geheele bedrag, door «Burgerplicht" aangevraagd, uit te keeren kannen B. en W. zich niet vereenigen. Zij geven er de voorkeur aan deze buitengewone uitgaaf op twee dienstjaren te laten drnkken. Eene reorganisatie der brandweer zal eerlang door B. en W. in studie worden genomen. Ten aanzien van het brandgevaar van Waaggebouw en kerktorens zal een streng onderzoek worden ingesteld. De uitkomsten van dat onderzoek zullen aan den Raad worden medegedeeld. In verband met de steeds uitbreidende werkzaamheden en den bnitengewonen dienstjj ver van dezen ambtenaar wordt eene jaarwedde van f 1600, na 24 dienstjaren alleszins billijk geacht. Het komt B. en W. voor, dat de qnaestie der co- educatie niet bij de behandeling der begrooting behoort te worden uitgemaakt. Regenten van het Stads-Ziekenhnis zjjn overgegaan tot den verkoop van het beeld, zonder het advies van de Mnsenm-commissie of van den archivaris in te winnen, wijl zij niet konden inzien, dat het van eenige historische beteekenis was. le Sectie. In afwachting van het rapport van de Speciale Commissie, kan de sectie er zich mee vereenigen, dat de post voor «Solos nemo satis sapit" op de begrooting ge handhaafd bljjft. 2e Sectie. De sectie spreekt den wensch nit, dat het te dezer zake toegezegd rapport eerlang den Raad moge bereiken. Hierbij zij opgemorkt, dat het verslag van de secties dateert van den 9en November en het antwoord van B. en W, van den 14en November. Men zal moeten erkennen, dat B. en W.'t niet hebben laten ontbreken aan «bekwamen spoed."

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2