Mn. 140. 4ju,i«dg a»w november 1.904. Groote Schei-Veemarkt te ALKMAAR op Woensdag 23 Nov. 1904. BUITENLAND. BERLIJNSCHE BRIEVEN. BINNENLAND. Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen. ry~t- r' i "Cfi t\jSm %j£jL ÏÉÉfi sïfc TLd.'"-J jj'jefe»€^A tL&<SLè|£> a ALM1ARSCHE COURANT. Particuliere Correspondentie Berlijn, 14 November. Woestynoffers. Ongeveer 2400 man uitgelezen troepen zijn opnieuw voor Zuidwest-Afrika aangewezen. Den 12den November vertrok het eerste gedeelte uit Hamburg met bestemming voor Lüderitzbocht. Toen de opstand nog nieuw was en de eerste verster kingen den vaderlandschen bodem verlieten, kwam de keizer zijne soldaten zelf vaarwel zeggen. Later liet bij dit aan den kroonprins over. Ditmaal kregen de prinsen August Wilhelm en Oskar, halfwassen van 17 en 16 jaren, permissie de kadettensohool te Plöa voor een dag te verlaten om den naar Afrika vertrekkenden troepen uit geleide te doen. Ook de hoogst in rang zjjndo generaal te Hamburg verscheen niet meer persoonljjk, doch zond een plaatsvervanger om een driewerf »Hoch" op den keizer uit te brengen. Het nieuwtje is er voor Duitech- land's heerscher af en ook de anderen weten geen woorden van geestdrift meer te vinden om de voor de koloniën bestemde troepen op het schoone van de hun te wachcen taak te wijzen. Wanneer den 17den December de laatste boot de haven van Hamburg zal hebben verlaten, zullen bjjna 14000 mai nen koers naar Zuidwest-Afrika genomen hebben. Met beslistheid kan gezegd worden, dat ook in 1905 verschei dene nieuwe detachementen zullen moeten volgen, want de oorlog met de Herero's, de Hottentotten-stammen en waarschijnlijk ook met de Ovambos en niet minder de typhuB-epidemie dreigen Duitschland nog heel wat men- schenoffors te zullen kosten. De bevelhebber in Zuidwest-Afrika deelt bijna dage- ljjks de geleden verliezen en sterfg-vallen mede. Men is er hier reeds aan gewend in elk blad eenige aan typhus overledenen vermeld te vinden. Het is eene handige taktiek doch zij, die de verlieslij3ten geregeld bijhouden, toonen n reeds bedenkelijk hooge cijfers. Men vreest in de eerstvolgende maanden nog eene stjjging der sterfgevallen met het oog op het voor eene typhus-epidemie hoogst ongunstige nu komende jaargetijde. Ook onder de paarden is de sterfte zeer groot. Aan de eerstvolgende detachementen worden weder 2300 stuks toegevoegd, doch dit aantal moet de behoefte in de kolonie in geenen deele dekken. Meer dan 25 pet. der uit Duiisch- land geïmporteerde paarden zijn na enkele weken on bruikbaar. In één opzicht brengt de komende periode verbetering. Het ontschepen is op de Z. W. Afrikaansche knst in de maanden Januari, Februari en Maart het gunstigst. Juist het aan land brengen der transporten bood tot heden zeer groote bezwaren. Op de reede van Swakop- mund lagen in de laatste tijden nu en dan 15 tot 20 schepen op ontlading te wachten. Enkelen zochten zelfs een tjjdelijk verbljjf te Kaapstad. Onder zeer gunstige omstandigheden kan men met de tegenwoordige hulp middelen per week ongeveer 6000 tonnen scheepslading aan wal brengen. Doch daartegenover staan perioden vau meerdere, soms zelfs van 8 dagen, dat elke ver binding tusschen de schepen en de kust onmogelijk is. Men heeft de regeering dan ook reeds in overweging gegeven eenige zeer groote magazijnschepen voor Swakop- mnnd voor anker te leggendie de ladingen van de transportschepen overnemen en bij gunstige gelegenheden naar Swakopmund laten brengen. Afgezien van de onvruchtbaarheid der kolonie zelf maakt de toestand van de kust Zuidwest-Afrika tot een weinig benijdenswaardig bezit. De door Engeland in bezit genomen Walvischbaai is grootendeels verzand, ligt geheel open voor de stormachtige noordenwinden en is van het achterland gescheiden door een hoogst moeilijk be gaanbaar duin terrein. Kenners van de toestanden aldaar vinden het voor Duitschland volstrekt geen verlies, dat de Engelschen deze haven bezet hebben. Ook de andere havens langs de kust leveren hetzelfde groote bezwaar, dat ze van nit het binnenland zoo goed als niet te be reiken zjjn. Daarom lijkt ons de proef die men thans gaat nemen door het grootste deel der nog nit te zenden troepen in de Lllderitzhaven te doen ontschepen nog al bedenkelijk. Dezo haven kan in de toekomst als vlncht- haven of als kolenstation van groote waarde zijn voor in- en uitvoer is ze zoo goed ais onbruikbaar want or heerscht volslagen gebrek aan drinkwater en om land waarts te komen moet men een 100 kilometer breede strook duinen overwinnen die enorm hoog zijn en zich voortdurend verplaatsen. Langs de geheele verdere kast heeft men naar betere reeden gezocht dan die van Swakopmund, echter zonder resultaat. De Duitsche regeering heeft dientengevolge besloten de pier voor Swakopmund te versterken meer zeeinwaarts te brengen en heeft te Linden by Hannover eene nieuwe landingsbrug besteld. Doch ook onder déze omstandig heden bljjven lichters noodzakelijk, aangezien grootere schepen ongeveer 3 kilometer nit de kust moeten bljjven. Van Swakopmund uit is de verbinding met het bin nenland echter het gemakkeljjkstterwjjl dicht by de reede goed drinkwater gevonden wordt. Bij den Rijksdag zal voor dit jaar nog 80 millioen mark aangevraagd worden om de loopende uitgaven te dekken. Voor het begrootingsjaar 1905 schat men de kosten op minstens 100 millioen. De China-ezpeditie kostte Duitschland een kwart mil liard. De opstand in Zuidwest-Afrika zal waarschijnlijk niet minder eischen. De nieuwe richtiDg in de Duitsche binnenlandsche poli tiek pacificatie door dotaties tracht men ook voor de koloniën toe te passen. Men heeft reeds inschrijvingen geopend voor een Kaiser- Wilhelm-monument te Windhoek. Welke Keizer Wilhelm hier bedoeld wordt, is echter niet met zekerheid te zeggen. Dmtschers en Afrikanen worden ook in de koloniën druk met ordeteekenen behangen. De inboorlingen krijgen medaljes aan witte linten. Die stam goed op hunne zwarte borsten. Hendrik Witbooi, die thans ook afvallig is, kreeg nog onlangs eene groote gouden verdienst-medalje voor betoonde trouw. Familieleden van in den krijg gevallenen of overledenen krjjgen den dag nadat hun dit verlies officiöel is mede gedeeld, uit naam van den Keizer een' condoleantio-brief, onder bijvoeging van een door den Keizer eigenhandig ontworpen gedenkblad, vol krjjgstropheëu, beschermengelen, spreuken en Keizerdank. En desondanks is het Daitsche volk nog niet tevreden en betreurt steeds luider do groote oflers aan goed en bloed, die de zandwoestijn genaamd Zuidwest-Afrika kost. Want bijna zeker zal dit dorre, waterarme land, nooit de renten opbrengen van de kapitalen die er thans voor worden uitgegeven. De optimist houdt met eene moge lijkheid rekening en wol dat er misschien later delfstofien zullen gevonden worden. Op enkele plaatsen zijn reeds steenkolen aanget offan dit geeft hoop op meer. Als toekomst-land voor Duitschlands overbevolking heeft Zuidwest-Afrika weinig waarde. Als gevolg der water-schaarschte zal het steeds dun bevolkt blijven. Hoogstens is er plaats voor een 5 tot 6000 farmers. Doch juist aan plattelands-bevolking ljjdt Duitschland aan een »te kort", dat steeds grooter wordt en hier ernstige mis standen in het leven roept. Da overtollige stadsbevolking zal er ook in de toekomst niet toe te bewegen zjjn, de onherbergzame kolonie te gaan opzoeken Aan het Daitsche Departement van Koloniën schijnt men thans plannen nittewerken, om gepasporteerde sol daten voor de kolonie te behouden. Indien de koloniale specialiteiten, inplaats van over onze koloniale geschiede nis heen te zien, de ondervinding die wjj op dit gebied op Java hebben opgedaan eens wat nader wilden bestn- deeren, zouden ze van dit plan wel in hoofdzaken terug komen. Het mankeert er nog maar aan dat zij een groot aantal weesmeisjes trachten te bewegen het lot van de oud-strjjders te gaan deelen, Ook dit kolonisatie middel is niet nieuw. De Rijksdag die binnenkort weder samenkomt, belooft ons menige interessante zitting waat het is zeker dat de oppositie aan de regeering niets zal besparen. Er is over het afgeloopen jaar heel wat te vragen, heel wat afterekenen. Met spanning gaat men hier de eerstvolgende maanden tegemoet. Een regearing, die reden heeft om de pers te schuwen. De Servische regeering bereidt een wetsontwerp voor om de pers te muilbanden. De oppositiebladen zjjn der regeering veel te vrjj in hun critiek, vooral is zij onaangenaam getroffen door de af keuring, die in oppositiekringen allerwegen het voornemen gewekt heeft om den lijdenden minister van oorlog te vervangen door kolonel Alexander Maschineen der moordenaars van wjjlen Koning Alexander. De Stampa is bjj voorbaat reeds in beslag genomen, omdat zjj hef tige artikelen bevatte tegen Monten-gro en vorst Nicolaas. Japansche bulletins. Iedere overwinning, die de Japanners behalen, wordt in het vaderland 's avonds door middel van bulletins bekend gemaakt. Deze worden in groote massa's door de jongens of mannen, die er mee loopen uitgedeeld, waarbjj de rondbrengers zich als uilge laten van vreugde aanstellen. Die bulletins zjjn vooral daarom noodig, omdat men in Japan 's avonds geen kranten uitgeeft; 't publiek ziet dan toch, dat het niet vergeten wordt, maar ondertusschen is het ook eene goede reclame voor de bladen en dat laatste is waarschijnlijk nog wel het voornaamste motief. Men ontrukt elkaar op straat om strijd de bulletins, die met groote graagte worden gelezen, want doorgaans is men wel zoo slim, alleen de tijding van behaalde over winningen bekend te maken. Die »bulletinlooper" heeft dan ook in het publieke leven in Japan heel wat meer te beteekenen dan bjjv. bjj ons. Wanneer hg in de verte aankomt, hard loopend met zjjne gele beenen, die uit een witte pantalon te voorschijn komen, valt vooral zjjn hoofd in het oog, waarop vaantjes wapperen. Als hij voorbij is, ziet men zjjne blauwe blouse, met op den rug de reusachtige volle maan, waarop in groote letters de naam van de courant staat. En waar hij voorbjjkomt, storten allen hunne huizen uit, om zjjne lichte bulletins op te vangen, die hjj in de lucht slingert en overal wordt hij met vreugdekreten begroet of nage roepen. Een boete- en biddag. Woensdag j.L, een Prui- sischen boete- en biddag, zijn, volgens de oude gewoonte, geen couranten verschenen. Op zulk een dag mogen te Berljjn ook geen openbare vermakeljjkheden, tooneelvoor- stellingen enz. plaats hebben. Het eenige wat de politie verordening toelaat, is »geesteljjke muziek". Een enkele concertgever had volksliederen op zijn program willen brengen als »Sah ein Knab' ein Röslein stehn," maar het blauwe potlood van den politie-censor heeft daar korte metten mede gemaakt. De overheid wil, dat de wufte Berlijners den boetedag als een dag van inkeer zullen vieren. In overeenstemming hiermee hebben enkele bladen, den avond tevoren, leekensermoenen bjj wjjze van hoofdartikelen opgenomen. Brand in een abattoir. De slachthuizen te New-Jersey zijn Woensdag door een hevigen brand ver nield welke aan boos opzet wordt geweten. Er waren 5000 beesten van allerlei soort in de gebouwen on de brand in een bergplaats van reuzel ontstaan ver spreidde zich zóó snel, dat er aan geen redden van de dieren te denken viel Ongeveer duizend runderen braken los en liepen angstig rond in alle richtingen, waardoor het blusschingswerk niet weinig werd verzwaard. Men moest ten slotte jacht maken op de rondzwervende o*sen, van welke verscheidene werdon doodgoschoten. Een brand weerman kwam om het leven. Volgens een nader bericht, zijn er bij den brand 2500 stuk3 vee omgekomen, onge rekend de reeds geslachte voorraad, die verloren ging. Een drijvend sanatorium. De Hamburg- Amerika-liin laat een stoomschip »Fürst Bismarck'' bou wen, hetwelk ingericht wordt als drijvend sanatorium, voor zwakken en longlijders. Het zal in Mei a.s. zijn eerste reis doen op de Middellaadsche Zee. Een vreemde gravin. De veelbesproken gravin De Horn, aan wie in verband met een juweelendiefstal het ver blijf in Frankrjjk ontzegd werd en die zich naar Londen begaf, verklarende eerlang met een Franechman getrouwd als Fransche te zullen wederkeeron, heeft woord gehou den zij is getrouwd met haar knecht Louis Gros, op het oogenblik als milicien te Nancy in garnizoen. Sneeuw te Weenen. Te Weenen is Woensdag de eerste sneeuw gevallen, eerst 's ochtends heel weinig, maar later zooveel, dat daken en baomen en grasvelden weldra mot een witte laag bedekt waren. Op straat smolt ze gauw weg. Tweede Kamer. Gelijk reeds korteljjk werd medegedeeld in de tele- graphische berichten in ons vorig nummer heeft de Tweede Kamer Donderdag voortgezet de behandeling van de Motorwet tot regeling van het verkeer op wegen, in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen. De Heer Tydeman lichtte een nmendement der Cam- missie van Rappor eurs toe, strekkende, dat bij Alge- meenen Bestuursmaatregel ook bepalingen moeten worden opgenomen omtrent rijwielpat en. Ten behoeve van het belangrijke rij wiel verkeer achtte de Commissie ten zeerste gewenscht eene centrale regeling tot bescherming van rijwielpaden. De heer Ter Laan wilde ook afzonderlijke paden voor automobielen. Dit denkbeeld vond geen ondersteuning bij den heer Tydeman en bij den Minister van Waterstaat, die wel instemde met bet amendement der Commissie van Rap porteurs. Dit amendement overnemende, voegde de Minister aan het daarop betrekkelijke artikel toe, dat bij bestuurs maatregel ook bepalingen zullen worden getroffen in het belang van de instandhouding en bruikbaarheid van rijwielpaden. De Minister nam ook over een amendement van de Commissie, bedoelende dat sommige wegen kunnen ver boden worden voor auto's boven zeker gewicht, bjj de bepaling waarvan rekening gehouden zal worden met mogelijke belading. Met 63 tegen 7 stemmen werd aangenomen een amen dement-Van Idsinga, waardoor eene beschikking van Gedep Staten tot sluiting van een weg in werking zal treden ook hangende het hooger beroep, en het intrek- kingsrecht der Kroon bij beschikkingen bjj voorraad vervallen is. Op art. 7 (bevoegdheid der provinciën en gemeenten tot het vaststellen van verordeningen ter regeling van het verkeer) was een amendement voorgesteld door de heeren Van Sassen van IJsselt en v. d. Velde, om te doen vervallen de bepaling, dat eene provinciale veror dening niet wordt vastgesteld, dan nadat de gemeente besturen zijn gehoord Na eenig debat splitst de minister het artikel en ant woordt aan den heer Van Bylandt, dat wanneer wordt aangenomen hetgeen wordt voorgesteld, noch de Provin cie, noch de gemeente eene verordening op de snelheid zal kunnen maken. De stemming en verdere discussie over art. 7 wordt daarop aangehouden. Op art. 8 (nummering van motorrijtuigen) is een amendement voorgesteld door de heeren Van Wijnbergen en Bolsius, strekkende om te bepalen dat duideljjk zichtbaar op of aan het motorrijtuig een nummer met letter most zijn aangebracht teneinde het constateeren van overtredingen gemakkelijk te maken. Niet alleen oor den bestuurd r, maar voor degenen, die buiten he voer tuig staan moet cijfer en letter zichtbaar zijn. Een tweede amendement strekt om te bepalen, dat het nummer en de letter moeten wordenfopgegeven aan den Commissaris der Koningin in de provincie, waar het rijb wjjs gevraagd wordt. Een derde daarmede verband houdend amendement, strekt mede om meer met succes te kunnen vervolgen De Minister neemt het eerste amendement over. Ten aanzien van het tweede amendement wijst de Min. op art. 11, waar deze zaak wordt geregeld. Het tweede amendement wordt aangenomen met 37 tsgen 30 stemmen, waarmede ook het derde amendement wordt geacht te zijn aangenomen. Bij art. 9 (afgifte van rijb wijzen aan vreemdelingen, die ons land komen binnenrijden) wijst de heer Tyde man op de moeieljjkheid, die kan ontstaan uit het woord „desverlangd" en geeft in overweging, dal woord te schrappen. De Minister heeft hiertegen geen bezwaar en brengt voorts eenige redactie wijzigingen in het artikel. Art. 9 wordr daarna goedgekeurd. Op artikel 10 (uitreiken rijbewijs) is een amendement voorgesteld door dea heer Ter L an e. a, strekkende

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 5