Piaao- en Orplmapzijn Piano's. Orgels. N. Th. KLOOSTER. Kantongerecht te Alkmaar. Gev oxiden W oor werpen. ADVERTENTIE N. LiAAT A 39. Hedenavond opening van het Prachtige PIANO'S vanaf f 150,— 'f Eli v i vjZij j» Lrnz., rii. it. nZ«| MARKTBERICHTEN. LAAT A 59- om vo'r Derij jaren te eist hen als minimamleef-tijd in plaatsvan 14 jaren en voor bestutirders van motorrijtuigen 18 in p'aats van 17 jaren De Minister wij-t er op, dat een massa jongelui op het platteland per motorfiets de siholen in de groote steden bezoeken. Voor hen zou dus de leeftijd-ver hooging een groot bezwaar zijn. Waarom een j ngen van 18 jaar wèl en een van 17 jaar geen goed chauffeur kan, zijn beargpt de Minister niet. De eig naars der auto's zullen wtl zorgen compe tente chauffeurs te nemen. De Minister verklaart daarna echter beide amendemen ten over te nemen. Op art. 14 (bepaling 3nelheid op 40 K. M. per uur) is een amendement voorgesteld door de heeren Drucker en Yan Nispen tot Sevenaer, strek kende om geen maximums-nelheid in de wet op te nemen daar die toch niet te controleeren zil zijn Door den heer Ter Laan a. is als amendem nt voorgesteld om de maximum-snelheid te bepalen op 30 K. M. p°r uur. Door middel van een toestel is naar het oordeel der voorstellers de snelheid te controlee en. De Minister zegt, dat het wetsontwerp uitging van eene gener le regeling. Hij is vast overtu gd, dat wan neer dit ontwerp w t is gew rden, het de politie veel gemakkelijker zal zijn, overtredingen te constateeren. Het is gemakkelijker ni te gaan, of te hard wordt gereden dan of er onder verschillende omstandigheden zoo wordt gereden, dat er gevaar voor het v rkeer bestaat. De minister wil dos ten maximum snelheid behouden en die niet cp 30 K M. brengen, wel op 35 K. M. Vrijdag werd hst debat in zake de Motorwet voort gezet over art. 14. De heer Schaper lichtte een amendement tce om de maximnm-SDelheid te bepalen op 30 K.M. De heer van de Velde lichtte een amendement toe, om de maximum-snelheid te bepalen voor wegen in bebouwde kommen op 8 K.M. en voor weggedeelten daarbuiten vallende, op 40 K.M. De heer De Savornin Lohman ondersteunde het denk beeld van den beer Drucker, om geen maximum-snelheid vast te stellen, en bij overtredingen den rechter te laten beoordeelen de omstandigheden waaronder gereden werd. De heer Van Nispen wijzigde het door hem en den heer Drucker voorgestelde amendement en wenschte in art. 14 te bepalen, dat het verboden is te rijden op zoo danige wijze en met zoodanige snelheid, dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer belemmerd of in gevaar gebracht woidt. De Minister van Waterstaat, de heer De Marez Oyens, bleef waarrchuwen tegen het amendement-Draoker en hield met nadruk vast aan het voorschrgven van maximum snelheid. Ten zeerste hoopte hjj, dat wij bewaard mogen bljjven voor het rijden met onbeperkte snelheid. De Minister achtte het amendement-Van der Velde onaannemelijk, als zijnde onuitvoerbaar. De Commissie van Rapporteurs verklaarde zich vóór het amendement-Drucker en tegen de andere amende menten. Het ameadement-Drucker wordt aangenomen met 32 tegen 30 stemmen, waardoor het amendement-Schaper was vervallon. Aan de orde is alsnu het aangehouden art. 7 (be voegdheid der provinciën en gemeentebesturen tot het vaststellen van verordeningen op het verkeer van motor rijtuigen en rijwielen.) Door de heeren Van Bylandt en De Waal Malefijt was een amendement op dat artikel voorgesteld strekkende om te bepalen, dat op zekere wegen niet dan met aene bij de verordening te bepalen maximum-snelheid mag worden gereden en dat het gesloten zjjn van wegen of de aanduiding der daarop toegelaten snelheid zal worden te kennen gegeven door waarschuwingsborden van door den Min. van Waterstaat enz. vast te stellen model. De heer De Waal Malefijt brengt alsnog eene wijziging in zijn amendement door dit aan te vullen met eene be paling, dat geene bepalingen omtrent de snelheid mogen worden gemaakt in verordeningen ter verzekering dat de voor het doorgaand verkeer met motorrijtuigen en rij wielen vereischte wegen, daarvoor open blyven. De Minister antwoordtdat het hooren der gemeente besturen niet noodzakelijk medebrengt dat die besturen advies mooten uitbrengen. Tegen het amendement-Do Waal Malefijt zal de minister zioh niet langer verzetten, mits een tweede lid in artikel 7 worden opgenomen luidende: »Bg zoodanige plaatselijke verordening kunnen ook ten aanzien van wegen niet dienende voor het door gaand verkeer binnen bebouwde kommenbepalingen worden gemaakt, waarbjj een door motorrijtuigen en rij wielen in acht te nemen maximum snelheid wordt aange geven." Da Minister voegt deze zinsnede aan artikel 7 toe. De verschillende amendementen worden daarop inge trokken. De heer De Waal Maleiijt stelt thans als amendement voor om in plaats van dienende te schrijven »vereischte en geschikte" wegeu. Dit amendement wordt aangenomen met 43 tegen 11 stemmen. Bjj art. 15 (voorschrijvende de verplichting aan auto- of rijwielbestunrders om stil te staan op vordering van de bevoegde ambtenaren) dringt de heer Lohman aan op eene strafbedreiging tegen de personen, die zioh opzettelijk onttrekken aan de gevoigen van door hen aangerichte on gelukkeu, zonder hulp te verleeuen. De Min. erkent de noodzakelijkheid om hulp te bieden, maar acht deze wet niet geschikt om daarin eene dusdanige bepaling op te nemen. Hjj zal intusschen de aandacht van zjjn ambtgenoot van Justitie daarop vestigen. Bij art. 17 dringt de heer Drucker aan op verhooging van het maximum der boete. Hjj hoopt dat de rechter vaak hechtenisstraf zal opleggen. B[j art. 19 (ontneming bevoegdheid om te rgden aan een bestuurder van auto of rgwiel) neemt de Regeering twee amendementen over van de heeren Van Wgnbergen en Bolsius, om naast het geval van onherroepelgke ver oordeeling ook dat van het betalen der opgelegde boete te vermelden en in het Politieblad op te nemen de ont neming van rijbewgzen. De overige artikelen worden goedgekeurd. De eindstemming zal later worden bepaald. Dinsdag 11 uur Indische Begrooting. „Slnger" op de Wereld-Tentoonstelling te St. 1/onls. Onder de hoogst attractioneele exposities op de Wereld- Tentoonstelling te St. Louis heeft die der Singer Co bij het schoone geslacht het meest van allen de opmerk zaamheid tot zich getrokken. En, dit is zeer verklaarbaar, daar in iedere bekende taal reeds door den naam „Singer" de naaimachine voor huishoudel ijk gebruik wordt aangeduid. Het algemeen bekende uithangbord met de „S" in sprekende kleuren, vindt men in elke stad der wereld, om te wijzen op het welbekendeen alom gevraagde voortbrengsel van de he dendaagsche industrie. Het feit, waar het echter op aankomt, n.l., dat er „Singer" machines zijn voor alle werk, dat zich op het gebied van handel en nijverheid voordoet, is minder al gemeen bekend. Bij de bezoekers der tentoonstelling was dan ook eene buitengewone belangstelling op te merken voor de „Singer" naaimachines, die daar voor industriëele doeleinden geëxposeerd waren. Er zijn twee „Singerpaviljoens, waarin de machi nes der verschillende fabrieken der Singer-Maatschappij in werking getoond worden. Hier kan men als het ware in de praktijk het vervaardigen van corsetten, van fijne ondergoederen, schoenen, heerenkleeding enz. enz. gade slaan, zooals dit werk door de arbeiders der eerste fa brieken in de betreffende branches uitgevoerd wordt. Daar worden machines in werking vertoond, die de dikste gummi- en leeren drijfriemen naaien, die een dozijn der sierlijkste plooien in ééne operatie maken en stikken, verder machines, waarmede allerlei soorten van knoopen, haken en oogen aangezet worden, alsmede machines om glacé-handschoenen en bontwerk te stikken, kortom, voor al datgene, wat men naaien kan en naaien wil. Méér dan 200 machines werden in werking vertoond voor zulk eene verscheidenheid van toepassing, dat het onderzoek ten behoeve der bekroning door de interna tionale jury van veertien groepen-afdeelingen in vierder groote tento nstellings-departementen moest plaats heb ben. Bij deze bekroning werd op buitengewoon nauwkeu rige wijze te werk gegaan en de uitslag was, dat aan de Singer Maatschappij „Zeven Grand Prix" en „Zeven Gouden Medailles" werden toegekend, waarbij tevens dient opgemerkt te worden, dat de uitspraak van ver schillende jurv-groepen nog niet bekend is. {De Naaimachine-Courant.) Bc ontrouwe gemeente-ontvanger. De rechtbank te Haarlem veroordeelde den ontrouwen ontvanger van Jisp, Venekamp, tot 1 jaar met attrek van de preventieve hechtenis. Bede van Mr. Smeenge. Het zal velen ongetwijfeld belang inboezemen, te ver nemen, dat op Dinsdag 22 Nov. a.s. in de vergadering van het »Nut» te Schermerhorn als spreker zal op treden mr. H. Smeenge, lid der Tweede Kamer. Het onderwerp zijner voordracht zal zijn de Verzekering in verband met kiesrecht en kiesplicht. De toegang zal voor ieder kosteloos zijn. Men mag hopen, dat velende voordracht zullen komen aanhooren, te meer, daar een rede door den begaafden spreker vier jaar geleden daar ter plaatse gehouden, de gunstigste indrukken heeft achtergelaten. Bond voor Staatspensloneerlng. Den 16den vergaderde de afdeeling Kolhornvan den Bond voor Staatspensioneering. Als voorzitter werd gekozen de heer A. D. Waiboer. Besloten werd geregeld elke maand, gedurende 't winterseizoen te vei'- gadei-en, die vergaderingen steeds in 't maandblad »de Nederl- Pensioenpartij» aan te kondigen; zooveel mo gelijk hieraan iets ontspannends te verbinden, dus op »Nuts»-wijze het nuttige aan het aangename te ver binden. Algemeen was men van oordeel, dat deze re geling de opkomst zeer zou bevorderende bijeenkom sten toch tot heden op ongeregelde tijden gefiouden, werden hoe langer hoe minder bezocht. IJlt IKeiloo schrijft men ons Den 15en dezer werd door het fanfarecorps «Eensgezind heid», onder leiding van den directeui', den heer A. Andersson uit Beets, in het lokaal van den heer Helder alhier de eerste uitvoering gegeven ten gehoore van een talrijk publiek kunstlievende leden en geïntrodu- ceerden. De voorzitter, de heer J. W. Buize, opende de vergadering, gaf zijne voldoening te kennen over het door den directeur genomen besluit om, in plaats van de leiding aan een ander over te dragen wegens verge vorderden leeftijd en moeielijke reisgelegenheid, opnieuw zijne beste krachten te willen leenen tot opbouwingen vooruitgang van het corps en bood den heer Andersson, mede namens alle andere leden, als blijk van persoon lijke hoogachting een barometer aan, waarmede deze zich zeer vereerd gevoelde en waarvoor hij zijn harte- lijken dank betuigde. Daarna werd overgegaan tot de uitvoering der in het programma vermelde nummers, die tot groote tevredenheid van de aanwezigen werden ten beste gegeven. Tot meerdere opluistering waren de heeren Gebroeders Al uit Alkmaar uitgenoodigd om de piano te bespelen en voordrachten te houden. De wijze, waarop de heer B. J. Al zijne luimige pittige stukken voordroeg, mocht aller goedkeuring wegdragen. Nadat de heer Houtsma alhier zijne groote tevredenheid had te kennen gegeven over de vorderingen van het mu ziekcorps, de hoop had uitgesproken, dat het aantal kunstlievende leden moge toenemen en ook den heeren Al een woord van lof niet had onthouden, bedankte de heer Buize de bezoekers voor hunne onverdeelde aan dacht, den directeur, de corpsleden en de heeren Al voor de leening hunner beste krachten om dien avond tot een recht gezellige te maken. Zitting 18 November 1904. H. C. P., Castricum, dionkenschap, f 2 boete of 2 dagen hecht. B. B. Az., Bloemendaal, spoorwegwet-overtreding, f 2 en f 30 boete of 2 en 20 dagen hecht. J. V. Gz„ J. V. Gz., H. V. Gz., Egmond aan Zee, konijnendolvenieder 2maal f 2 boete of 2maal 2 dagen hecht. allen te Egmond aan Zee, P. B„ Oudcarspel, jachtwet- overtreding de le2e3e ieder f 3 boete of 2 dagen hecht., de 4e f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 5e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 6e 2 maal f 3 boete of 2maal 2 dagen hecht. J. G„ Egmond aan Zee, overtreding Provinciaal Regle ment f 1 boete of 1 dag hecht. A. S.^Gz., J. P. Phz., Egmond aan Zse, 0. M., Heiloo, stroopery, de le en 2e ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht, de 3e f 1 boete of 2 dagen hecht. J. v. d. P., Ondorp, D. W., C. V., J. M. Z., A. T., T. G., J. K„ P. R„ P. G., C. J. Z., Alkmaar, buren gerucht, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tnsschen 9 en 12 uur Drie rozenkranzen, een kinderrammelaar, twee heeren paraplnies, twee sleuteltjes, een kinderzak, een penning met de beeltenis van H. M. de Koningin en den Prins, een potloodhouder, een geldswaardig papier, een fietspomp, een gedeelte van een zilveren oorknopje, een portret, een kinderpantofiel een gouden oorknopje, een kinderboezelaar, vier nieuwe zakdoeken en een rol grijze lappen. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 18 Nov. 1904. S. M. S. MODDERMAN. Alkmaar, 18 Nov. Aangevoerd 261 stapels, wegende 99013 kilogrammen. Kleine kaas f 30.75, commissie f 32,Middelbare f 32. Alkmaak, 18 Nov. Aangev. 2163 madden Tarwe f 6.75 a 7.75, rogge f 5,125 a 0.gerst (chev.) f 5.40 a 5.80, haver f 3.50 a 3.70, paardeboonen f 6.30 a 6.40, br. id. f 11.75 a 11.90, citroen id. f 15,50 witte id. f 16 a 17. kanaxiezaad f a rood mosterdz. f a karweizaad f (10.75 ablauwmaanzaad f a erwten groene f 7.50 a 15.—, grauwe f 14,— a 15 vale f 7.a 10.50, duivenb. f 0. Amsterdam 18 Nov. De prjjzen der Aardappelen varen heden als volgt Geldersche borgers f 0.a 0.—, dito blauwen f 2.10 a 2.25, Geldersche gieltjes f 2.20 a 2.30, IJpolder Jammen f 2.30 a 2.40, Priesche borgers f 1.80 a 2. Priesche bonten f 2.™ a 2.30, id. blauwe f 2.10 a 2.40, Zeeuwsche booten f 2.15 a 2.30, id. blauwe f 2.25 a 2.50, id. Eigenheimers f 1.50 a 2.40 Zand Thomassen f 3.75 a 4.25, Priesche Bonten f 2.a 2.30, Beverwijker Jam men f 0.a 0.Zxnd Eigenheimers f 1.65 a 1.90. Dnitsehe Hamburgers f 3.50 a 3.75, Spnische pooters f 0'90 a 1.30. Aanv. 2 ladingen. Leeuwarden 18 Nov. Boter. Aangev. 7.4, 17.8 en 6.16 vaten. Prijs*f 52.Fabrieks-aanvoer 101.3 en 29.6 v. f 4850. a 51.commissie f 50.—. Kaas. 14408 Kg. Nagel f 32.a 52.50. Schiedam, 18 Nov. Ruwe Spiritus f 10'^, moutwijn kalm, Distillateurs f 11.50, Benvscommissie 110,75, Jene ver f 15.50, Spoeling Commissie f 1.60, Zwolle, 18 Nov. Op de heden gehouden Veemarkt zgn aangev, 1749 stnks als 885 runderen, 142 kalveren 103 schapen, 24 lammeren, 595 varkens en biggen. Handel iu vet vee le kwal. gevraagd, pinken en jong vee tamelijk gewild. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien f 100 a 250 di. Vaarzen en Schotten f 95 a 215 Gust- koeien voor de vetweide of stal f 75 a 170 di. Vaarzen f70 a 175, voorjaarkalveren Koeien f 70 a 175 Ossen voor de vetweide f 85 a 105 1 */a jarige Springstieren f 55 f 135 l'/i jarige Pinken f 55 130, jonge Pokkalveren f 22 a 46 nuchtere Kalveren f 5 a 16 vette Koeien Ossen aan bouten f60 a 66 di. Stieren f 0,40 a 0,57 per K.G. Lammeren f7 a 17 6-weeksche Biggen f 4 a 8 10-weeksche di. .f 9 a 15 drachtige Varken f30 a 45 magere idem f 20 a 32 per stuk, vette di. f 0,38 a 0,40 di. voor Lon den f 34 a 0,36 per K.G. Zwolle, 18 Nov. Boter. 8970 Kg., waarvan 330'/g en 178A. v. en 12R0 stokken- Prgs per kg. f 1.15 a 1.30, per 1.8 vat van 20 kg. prima f 26.a 26„50 af wekende f 25.a 26,2e soort f 23,a 24.per, 1lle vat f 11.50 a 12.50. Handel tamelgk willig. K,peieren f 5.50 a 7.50. Hoorn, 18 Nov. Aangev. 422 vette schapen f 20 a 27, lammeren f 18 a 23, 36 koeien f 1.50, a f 3.25 per stuk, 235 vette varkens f 0.44 a f 0.48 per K.G. Han del ving. Groentemarkt te Broek op Langedijk. 18 November 1904. renzenbloemkool 3.50 a 7.50 2e soort 1.— a 2. roode kool 3 50 a 8 25 gele 3.a 8.50 witte le soort 10.50 a 16.50 2e 5.a 10. uien 3.70 a 3.80 per 50 K.G. bieten 7.a 9.— koolrapen 1.50 a 2 50 wortelen 0.90 a 1.10 Twee wagens wittekool a 10000 K.G. 0a 0— Gld. Het beste adres voor steunenverbaren rallen, repareeren. HÜURPlA.lHO'g vanaf f 3,— per maand. Reparatiën spoedigbillijk en net. Aanbevelend

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6