Dit nummer bestaat uit 2 Drankwet. No. 141 Honderd en zesde Jaargang* 1904. WOENSDAG 23 NOVEMBER. BÏÏ TENLANÖT BINNENLAND. Algemeen Overzicht. Nieuwst ij dingen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt 1 n 9 da g~, üoadardag- en Xaterdagavoad uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8Ofranco door het geheole rijk f 1, 3 Nummers f ©,O0- Afzonderlijke nummers 3 ets. Velefounnurainer 3. Pr^s der gewone adTertenttën ij Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte.j Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij T/h. HERMs. COSTER Jfc ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, Gelet op de artt. 12, 37 en 65 der Drankwet, Brengen ter algemeene kennisdat bij hun college zijn ingekomen de volgende verzoeken om lo. vergunning tot den verkoop van sterken drank ln het klein ter plaatse van verkoop van Johannes van der Molen koffiehuishouder alhier voor het benedenvoorlokaal van het perceel Kraanbuurt, wijk A, No. 17 2 o. verlof tot den verkoop van alcoholhouden den drank andereu dan sterken drank van de Wed. J. P. Hachshorn, geb. Zaal, koffiehuishoud.ter alhier voor het beneden-voorlokaal van het perceel B er- kade, wijk C, nr. 7 H. Kooijman, koffiehuishouder alhier, voor het bier- en melksalon van het perceel Oadegracht, hoek Ridderstraat, wijk A, nr. 198. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is ge schied, kan ieder tegen het vorleenen van de vergunning en de verloven schrifieljjk bezwaren inbrengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. 21 Nov. 1904. DONATH, Secretaris. tegenstanders te kiezen. Bovendien bawjjst Tisza in allen gevalle aan Hongarije een dienst doordat hij een herhaling van de tragi-comedie in het Parlement heeft verhoed. Misschien ligt er iets Parizeesch in dus iets heel leeljjks maar niettemin knnnen wjj nooit, als wij lezen hoe schandelik 't in sommige parlementen van Europa kan toegaan, een gevoel van dankbaarheid onderdrukken, dat bij ons op het Haagsche Binnenhof niet dergeljjke tooneelen worden te aanschouwen gegeven. Onze Kamer debatten plegen wat te ljjden aan gerektheid, aan het herhalen van wat al eens gezegd werd, aan het mft de haren erbjj slepen van allerlei dingen, die tot het in discussie zijnde onderwerp slechts in zeer ver verwijderd verband staan, doch deze eigenschap is verre te verkiezen boven het gebruik in eenige parlementen om elkaar te lijf te gaan of elkaar met inktpotten om de ooren te smijten. Een dergelijk weinig verheffend tafereel is in het laatst der vorige week in de Hongaarsche Kamer vertoond. Daar was al sinds vele weken aanhangig een door den minister Tisza ingediend voorstel om het regie ment van orde zoodanig te wijzigen, dat aan den president der Kamer een ruimere bevoegdheid werd toegestaan. Dit was noodig tegenover de oppositie van Kossnth, Apporyi, Banffy en Andrassy, die door hun obstructionistische politiek het Hongaarsche parlement met lamheid sloegen. Geen ander middel was er om te kom6n tot behoorljjk geordende parlementaire toestanden. De oppositie spande haar uiterste krachten in om de aanneming van dit voorstel te verhoeden. Dag aan dag zat men elkaar daarover in het haar. Totdat Tisza zijn toevlucht nam tot een onverwachten maatregel. Hij trok het regeerings-voorstel in, maar in plaats daarvan trad een voorstel van den heer Daniël, vice-president der liberale club, strekkende tot de invoering voor den tijd van een jaar van een aantal wijzigingen in het Kamer reglement, ten einde de geheele herziening van het regie ment en de aanneming van de noodige wetsontwerpen, van de begrooting voor 1905, van de financieelo overeen komst met Kroatië, en van de reerutenwet mogelijk te maken. Dit tweede voo-stel was onderteekend door alle leden der liberale partij en voldeed daardoor aan de bepaling, dat een voorstel, waaronder 50 leden hun hand hebben geplaatst, zonder debat en bjj enkele stemming door de Kamer kan worden aangenomen. Deze manoeuvre wekte felle verbittering bij de oppo sitie. Niet in staat om de aanneming van het voorstel- Daniël te verhinderen besloot zij, haar uiterste best te doen om zooals 't populair wordt uitgedrukt in de Kamer den boel in de war te schoppen. Een der afgevaardigden betoogde, dat de president der Kamer het vertrouwen van de afgevaardigden had ver loren een ander wilde hem te lijf gaan, en moest daarin door de boden en door zijn collega's worden verhinderd en hoe later het werd, des te grooter werd de s rijdlust van de volksvertegenwoordigers. Ten slotte geleek de Kamer een slagveld, waarop echter meer inkt dan bloed vloeide. De inktkokers schenen voor de strijdlustige af gevaardigden uitmuntende projectielen, doch ook stoelen, boeken en andere beweeglijke voorwerpen deden dienst als werpwerktuigen. Het slot was, dat de minister den president machtigde om een Koninklijk besluit voor te lezen, dat reeds bij voorbaat was geteekend, en waarin deze bijeenkomst van het Hongaarsche Parlement gesloten wordt verklaard. Dat laatste is zeer zeker een verstandige daad van Tisza. Waar de partijen zóó fel tegenover elkander staan, is er maar één redmiddelde kiezers uitspraak te laten doen. Aan hen is 't ten slotte om aan te wijzen, in welke richting zij het land wenschen geregeerd te zien aan hen is 't om èf de zijde van Tisza óf die van zjjne Er wordt wel aanhoudend beweerd, dat de groote slag n Mantsjoerrje is begonnen, doch uit de berichten van het oorlogsterrein, die tot ons komen, is dat kwaljjk op te maken. Wel wordt hier en daar gevochten, doch dit zijn worstellingen, die op den eind-uitslag van geen nvloed zijn. Wat Port Arthur aangaatomtrent den waren staat van zaken verkeeren wij nog steeds in het duister. Het schijnt, dat de Japanners zich tbans genesteld heb ben op het glacis der werken, die aan weerskanten van het dal der Loensje-ho liggen, waarlangs de spoorweg toegang tot do stad verkrijgt. Achter deze linie rijzen de permanente versterkingen van den Kwakkelberg (Rnss. Perepelotsnaja gora) omhoog. Maar de ingenieurs van generaal Stössel schijnen bovendien nog een andere linie te hebben aangelegd. De Japanners bekennen volmondige dat zij hun aanvalsplan op een geheel onjuiste voorstel ling van de Rnssische maatregelen gegrond hadden. Zij verwachten nietdat de Rnssen het vóór de eigenlijke fortificatiën gelegen terrein zoo hardnekkig verdedigen zoudenalvorens zich op de vesting terug te trekken. In dit opzicht gelijkt de verdediging van Port Arthur veel op dia van Sawastopol door generaal Totleben. Op kleinere schaal bood ook de verdediging van Colberg door den Pruisischen generaal Gneisenau ten jare 1809 teien de Pranschen overeenkomst met Port Arthur aan. Bij het Japansche belegeringskorps zij a twee regimenten, welke uitsluitend gevormd zijn uit aanhangers van de zoogenaamde Sjirseete. Geen man van deze regimenten schrijft een correspondent mag levend en gesla gen uit den strijd wederkeeren. Maar bij een der laatste gevechten was zelfs voor deze strjjdhaftige regimenten het bloedige dagwerk te zwaar. Er kwam aarzeling in hunne gelederen. Toen liet de commandant midden in den kogelregen de manschappen verzamelen en riep hun als laatste bevel de woorden toe: »Voorwaarts, gij dap peren, naar het Parad ijswijkt gij, dan wacht u de Hel.'' De mannen schepten nieuwen moed en kracht uit deze aanvurende woorden, zij stormden onder de kreten Naraoe Amida Boetsoe, waarmede hun secte den Boeddha pleegt te vereeren, voorwaarts en drongen zegevierend de Russische schansen binnen. Een der laatste telegrammen van Generaal Stösiel is gedateerd van den 2en November. Daarin meldt hij o.a. aan den Czaar, dat in het begin van deze maand na de gevechten van 25 October tot 2 November een groot aantal lijken van de Japanners onbegraven op het slagveld bleven liggen. De luitenant-kolonel van den staf Yolsjine, die nsuweljjks hersteld was van drie wonden, werd weder ernstig gewond aan armen en beenen. Het is moeiljjk, seint de held van Port Arthur verder, te zeggen, wie zich bij het verdedigen der vestiDg het moedigst gedragen hebben. Het zijn allen helden. En dan noemt hij onder de dappersten der dapperen de generaals Kondratienko, Mikitine en Borbatofsky, den kolonel van de genie Gri- gorenko, den overste Yolsjme, kolonel Irrmann, overste Rasjewsky en ook drie onderofficieren, de sergeants Moz'ov, Plorov en Bogorian. Het geneeskundig personeel, dat zich op uitnemende wjjze van zijn taak kwijt, staat nder leiding van den geneesheer dr. Hubbene. Het heldhaftig optreden van geneesheeren en verplegers heeft op het garnizoen een onvergetelijken indruk gemaakt. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 24 November niet plaats hebben. sterdam verbindend zijnde werkliedenreglement, met eenige wijzigingen natuurlijk in verband met heerschende ge bruiken en toestanden. In het Zaandamsche reglement komen bepalingen voor omtrent den rechtstoestand der gemeentelijke werklieden (zoowel losse als vaate) omtrent hunne plichten en rechten, omtrent aanstelling, loon, ontslag en pensioen en eindelijk nog omtrent oen in het leven te roepen arbeidsgerecht van 5 leden, waarvau 2 te benoemen door B. en W., 2 door de werklieden en een (tevens voorzitter) door den Hef geheel omvat 73 artikelen. De gezanten van Cüina te Petersburg en to Parijs zijn te 's-Gravenhage aangekomen ter OBderteekening van de Haagsche Conventie, vastgesteld door de Vredesconferentie van 1899, waartoe China bereids was toegetreden. IJlt Helloo schrijft men ons Zond >g 1.1. was de dienst in de N. H. k' rk alhier gewijd aau de bevestiging en intrede van den nieawen 1 eraar Ds. Eijlers de Haan. Nadat de morgenoefening was gehouden door den beer Ds Winkel van Limmen, die tot tekst had gekozen Joh 6 vers 6669, sprak de bevestigde predikant des nam ddags naar aanleiding van 1 Corinthe 3 vers 11. De kerk was telkens, eivol Naar wij vern men zullen be anghebbenden in bet meer noordelijk gedeelte dei dorps, met het oog op de weldra in te voeren goederendienst der H. IJ. S. M. pogingen in het werk stellen bij het Gemeentebestuur om de Molenstraat, een breeden zandweg, door beha ding en ophooging alleszins geschikt te doen zijn Ms rijweg naar het station, waard or dit spoediger bereikt kan worden dan thans, nu men den Rijksstraatweg als den me st geschikten rijweg moet gebruiken. Bij den Gemeentciaaü van Zaandam is ingekomen een door B. en W. dier gemeente ontworpen werkliedenregle ment. Het is bijna geheel samengesteld volgens bet te Am- Begrafenis Justus van JHaurlk. Het stoffelijk overschot van Justus van Maurik wordt heden op Muiderberg ter aarde besteld, schrijft hot Hbld. Als bijzonderheid kan hierbij worden gemeld, dat de begrafenis geregeld is door den heer J. H. Tepe, aanspreker te Amsterdam. De heer Van Maurik heeft in een zijner schetsen den Amsterdamschen aanspreker ge teekend en had daarvoor zijn gegevens van den heer Tepe, erlangd. Da heer Van Maurik, met zijn zin voor alles wat het oude Amsterdam betreft, had altjjd gezegd dat hij ook door den typisch-ouderwetschen aanspreker begraven zou moeten worden en dat hjj dan de regeling gaarne zou zien opgedragen aan zijn vriend Tepe. Die wensch wordt thans geëerbiedigd. Naar het blad verder verneemt heeft de heer Justus van Maurik een brief nagelaten, waarin hij verzoekt dat aan zijn graf geen rede oeringen zullen gehouden worden. Een vloedgolf. De correspondent van het Hbld. te Batavia seint »Een vloedgolf heeft groote schade aangerioht op de Talevet-eilanden. Een stoomschip is er heen vertrokken." Het telegram is vermoedeljjk verminktde naam zal moeten luiden; Talaut eilanden, behoorende tot een groep ten Noordoosten van Celebes onder do residentie Menado. Ze behooren tot de Ssngi eilanden. Een nader bericht luidt »De oorzaak van de ramp op de Talan-eilanden was de opstawing van het zeewater door een orkaan. Dertig duizend men8chen zijn hulpbehoevend; huizen, pranwen en aanplantingeu werden vernield." Een nieuw Gouvernementsgebouw voor de provincie Noord-Holland. Ter gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan, schrijft het Genootschap Architectura et Amicitia" een prijsvraag nit voor bet ontwerp van een Gouvernementsgebouw voor de provincie Noord Holland, te Haarlem. In het orgaan van dat Genootschap komen de verschil lende bijzonderheden en voorwaarden voor, waaraan wjj o m. ontleenen Het gebouw wordt gedacht rondom vrjj te liggen, op een rechthoekig terrein, met den hoofdgevel aan een gracht en aan de overige zijden begrensd door straten. Het kan bestaan uit een sousterrain, een beletage en een bovenverdieping, waarin de volgende localiteiten lo. Ruime hoofdingang met vestibule, portieiskamer en hoofdtrap 2o. De vergaderzaal voor de Provinciale Staten met zeven-en-zeventig zetels voor de leden, amphi-theatersge- wijze gelegen en twee zetels voor den voorzitter en den griffier, voorts een tribune voor het publiek en een Pers tribune. In onmiddellijke gemeenschap met de groote zaal een ruime antichambre voor de leden, 120 M*., met vest.aire en buffet kamer 3o. Een kamer voor de audiënties van den Commissaris der Koningin met wachtkamer voor hot publiek en vertrek voor den kamerbewaarder; 4o. Een kamer voor Gedeputeerde Staten (minstens 50 M2.) met wachtkamer en een kamer voor bunne vergade ringen, deze laatste met een oppervlakte van minstens 55 M2. 5o. Een kamer voor den griffier, ter grootto van min stens 40 M2., in directe gemeenschap met de vergaderzaal der Gedeputeerden. Verder a. Twee kamers voor de Afd. Algemeene Zaken, samen minstens 80 M2. b. Drie kameis voor de Afd. Waterbouwkunde, samen minstens 120 M2. c. Twee kamers voor da Afd. Financiën, samen minstens 80 M2. j d. Drie kamers voor de Afd. Militie en Schutterjj, samen minstens 120 M2. Drie kamers voor den algemeenen dienst (schrijfkamers) te zamen minstens 90 M2. oppervlakte. De vertrekken tot eenzelfde afdeeling behoorende, moeten met elkander in onmiddellijke gemeenschap zjjn, terwijl voor iedere afdeeling een der vertrekken bestemd is voor bureau van den bjj die afdeoling fungeerenden hoofdcom mies 6r. Zes vergaderkamers voor de Commissie uit de Staten, elk vertrek voor tien personen 7o. Een kamer voor den Hoofdingenieur van den Pro vincialen Waterstaat, met drie daarbij behoorende ver trekken voor de Ingenieurs of Hoofdopzichters, voorts een teekenkamer, minstens 80 M2.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1