WINTERHANDEN-ZALF. St. Nicolaas. KOUSJES, ALKMAARSCHE COüRÏNTT Se vonden 'V oor werpen. BÏNÏTËNL and. PERSONALIA. jTgezöTden stukken. ADVERTENT IE N. Notaris M. (jOUVERNE Notaris M. GOUVERNE Heer-Hugo waard. Verband- en Zieken verplegings-Artikelen. Wed. BEÜDEKER, Hof. J, H. OOIJEVAAR, St. Nicolaas-Cadeaux. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. Mobilaire goederen, NIEROP SLOTHOUBER. Verkrijgbaar bij NIEROP SLOTHOUBER. Sterk lickt gevende ao en ad Cent. BQTERSTRAAT 3. Bezoekt s. v. p. Doggenaar's Bloemenmagazijn, a. d. Geest. CorbeillesJardinièresenz., gevuld met Hyacinth romaine Erica, Cyclames, Varens enz. GROOTE VOORRAAD LOSSE BLOEMEN. No. 143. Honderd en Zesde Jaargang. 1904. Zondag lov. 1904 Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusseben 9 en 12 uur Een zakmes, drie huissleutels, een Ikastsleuteltje, een melkzeef, een rozenkrans in étui, een étui van een siga renpijpje. een takshond, breiwerk, een damesparaplnie, een dameslaarsje, een band van een kinderwagen, een kous voor een petrolenmstel, een portemonnaie, een zil veren kruis met blauw lint. Alk maar, De Commissaris van Politie, 24 Nov. 1904. S. M. S. MODDERMAN. Verschillende buitenlandsche bladen melden, dat het aanvnllingseskader van de Russische O istzeevloot, op zijn weg naar Azië, ten einde de Doggersbank te vermijden, na het verlaten van de zorgvuldig bewaakte Deensche wateren koers zal zetten langs de Nederlandsche kust. De kazerij. Uit een brief van «Nelis" in het Handelsblad In 1903 steeg onze kaasuitvoer van 47£ tot pl. m. 49 millioen K. G. Bravo Als wij (boeren) maar ons best blijven doenzal men ons niot dringen van de wereldmarkt; swercken en slaven" moet de boer. Spiegel had gelijkdie tot Roemer Visscher sprak »Die landtman oock moet hem met vlijt begeven »Tot wercken en slaven, zal hij hebben 't broot." Vóór alles de grootste zorg aan de kazerij besteed Gelukkig zijn de prijzen in de laatste weken beter en vaster. Er schijnt steeds een gedeelte van de afnemers op de wereldmarkt te blijven, dat onze zuivelproducten, bij uitsluiting, hebben wil. Maar nog eensopgepast, en zeer puike waar gelevert In een «Officieel Verslag der handelingen van het Departement van Landbouw in Australië" stonden eens o. m. deze regelen: »De toenemende enorme vraag naar zuivelproducten, in Engeland, en op andere groote mark ten, toont aan welk een goede toekomst de zuivelpro- ductie tegemoet gaatmits de qualiteit uitstekend blijve l" Laat dit toch vooral gezegd zijn tot den Noordholland- schen boer üotaris Wan Wermeskerken. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Krommenie: In verband met het plotseling vertrek van den notaris J. van Wermeskerken, loopen hier allerlei geruchten. Als vrij zeker kan worden aangenomen, dat bij naar het buitenland is vertrokken. Men gelooft hier echter algemeen, dat hij het notariaat in goede orde heeft achtergelaten en geen personen of instellingen financieel schade zullen lijden door zijn ver trek. Een vrjj aanzienljjk bedrag van de vereeniging »Hulp in Lijden'', dat onder zijne berusting was, vond men in zijn kantoor onaangeroerd liggen, en voorzoover bekend is, had bij geen gelden van vreemden onder zjjne bewaring. Hjj schjjnt aan zijn klerk na zijn vertrek nog instructies te hebben gezonden, hoe bij verschillende zaken moet worden gehandeld, en voor den officier van justitie moet hij een brief hebben achtergelaten met de mededeeling, dat het notariaat te Krommenie, wegens zijn vertrek naar het buitenland vacant was, waarop de officier Woensdag middag alhier is gekomen, en tot bewaarder der minaten heeft aangesteld den heer Tjeenk Willink, notaris te Wor- merveer. Dat hij het vermogen van zjjn tweede vrouw en haar minderjarigen zoon heeft medegenomen, zooals aan de O. H. C. is gemeld, berust op gissingen. De heer van Wermeskerken was wethouder dezer ge meente. Nader wordt nog uit Krommenie aan de Haarl. Ct. geschreven Sinds een twaalftal jaren was notaris van W. hier ge vestigd. Hjj was voorheen gehuwd met de bekende schrjjf- ster Johanna van Wonde, bjj wie hjj twee kinderen (zoons) had. De oudste, Henri, die reeds als schrijver o.a. in de »Holl. Lelie", eenigen naam maakte en in 't tuiubouw- vak werkzaam is, vertoeft daarvoor in 't buitenland, de jongste studeert thuis. Na formeele scheiding van zijn eerste vrouw, men her innert zich nog welke omstandigheden daaraan vooraf gingen, o a. de vergiftigingszaak, welke de bladen uit voerig hebben vermeld, is hjj nu omstreeks twee jaar ge leden hertrouwd met eene weduwe met drie kinderen, waarvan het jongste een zoon van 15 jaar, thuis was. Deze dame woonde te Zutphen en wa9 gefortuneerd. Ze waren getrouwd buiten gemeenschap van goederen, doch zooals men dit noemt »op winst en verlies." De gelden van het thuis zijnde kind zijner tweede vrouw, waren onder zijne berusting en beheer. Bij de opening der brandkast door den officier van justitie, bleken daarin geen gelden aanwezig te zijn, zoodat de vraag rjjst of er termen van uitlevering voor den voortvluchtige bestaan. De heer Van Wermeskerken was iemand, die niet alge meen gezien was. Als lid van den Raad was hij oorzaak, dat al zijne medeleden ontslag namen, bespottelijke adver tenties in de cou-ant en een dito alphabet op de raadsleden, waren zijn werk, waardoor hij de verbittering van velen opwekte. In den gewonen omgang was hij door eene zekere goed hartigheid dikwijls niet ongeschikt, doch ook gehaat in de btstnren van instellingen, waarin hjj zitting had. Dat notaris Van W. een emstiga zenuwpatiënt was, behoorde niet tot de onbekende zaken. Hij had zich opgewerkt van onderofficier tot notaris klerk en legde destijds spoedig zijn notarieel examen af Onweder. In den avond van den 23en November j.l. werd de pas voltooide Geref. Kerk te Noordscharwonde door den bliksem getroffen. De baan werd van den toren geslagen. terwijl de spits voor een groot gedeelte aan splinters geraakte Verscheidene leien sloegen van het dak en aan het plafond in de kerk werd schade toegebracht. Ook werd een roede van den meelmolen van mej, de wed. Bos, staande op een'gen afstand van het kerkge bouw, door den bliksem eenigszins beschadigd. Di schoei ing achter de Geref. Kerk is eveneens door den bliksem geraakt. IJlt Uitgeest schrijft men ons In de tweede vergadering van »Nut en Genoegen" alhier trad als Bpreker op de heer J. 0. Holland, gepen- sionneerd kaptein te Alkmaar, die in een gezellige, boei ende causerie vóór en nè, de panze veel wetenswaardigs mededeelde uit zijn militaire loopbaan in O. I., hoofdza kelijk in Atjoh. Met de grootste belangstelling werd de geachte spreker aangohoord en ten slotte lnide toegejuicht. Het fanfare-corps, alhier onder leiding van den heer P. Velzeboer, h»eft deze week op de bovenzaal ven de .Ooievaar" een goed geslaagd concert gegeven. Tot af wisseling werden door eenige heeren verschillende kimi- sche voordrachten gehouden, die zeer in den smaak vielen van 't vrij talrjjke publiek. Ken gemeene streek. In den namiddag van 11 September j.l. liepen drie jongens te Hilversum over een heide, in gezelschap van een herdershond. Plotseling liep er een roodgestreepte kt over den weg. De hond werd door een der jongens tegen de kat opgehitst, waarop de hond op de kat toe vloog. De kat wist zich echter in een door prikkeldraad omrasterden boom te redden. Een jongen begon toen hevig aan den boom te schudden, de kat viel toen uit den boom, eerst op het prikkeldraad en toen op den grond, buiten de afrastering weer hitste hjj den hond op, waarop de hond de kat opnieuw aanvloog. Toen de kat zich niet meer verroerde, gaf hij den hond een paar schoppen, nam de kat op en wierp ze in een boschje ze was dood. Ze behoorde toe aan mevr Yan Anrooy - Gallé, die door ooggetuigen gewaarschuwd werd. De bedrijver dezer heldendaad stond Donderdag voor de Rechtbank te Amsterdam terecht, wegens het opzet telijk dooden van eens anders dier, subsidair mishandeling van een dier. Het was de 17-jarige slagersknecht Jan Arnol lus Nicolaas Rol te Hilversum. Bekl. ontkende. Volgens hem was de kat op den hond aangevlogen. Hij heeft den boom niet heen en weer geschud, de kat is uit den boom gevallen, toen de hond tegen den boom aanvloog. Twee getuigen verklaarden het ech er anders. Het O. M achtte het primair ten laste gelegde be wezen en eischte 14 dagen gevangenisstraf. Den 24en is te Graft tot lid van het polderbestuur van de banne Graft van den Eilandspolder herkozen de hear A. Poppen te Graft. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Aan den Heer N. J. C. SOHERMERHORN. Waarde Collega, 't Deed mij genoegen te lezen in uw schrijven aan mij dat ge overtuigd zijt van mijne waardeering én van het stuk én van de vertooning. Nog eensge hebt uw doel bereikt, want velen zijn geboeid door stuk en spel en kwamen onder een goeden indruk. Een enkel woord nog ten besluite op uw bedenkingen tegen mijn schrijven. Me dunkt., dan is de zaak afgedaan. Wij hebben dan beiden onze meening gezegd. Mijn bezwaar tegen uw stuk blijft bestaan. Ze is deze uw aanval tegen het Christendom, uw afgeven op de Christenen in het algemeen. Het eerste ga voort zijn verheven beginselen te verkondigen, opdat immer meer de Christenen toonen in woord en daad Christenen te zijn, waaraan bij ons allen nog heel wat ontbreekt, bij ons allen, niet eén uitgezonderd. Ieder onder- zoeke zich zelf alvorens over mede-Christenen van uit de hoogte een vonnis te vellen. De »anti-militairistem> doen niets anders, niets meer dan allen doen die den oorlog verfoeien en haten met een innige haat. Beiden nemen elke gelégenheid te baat om er tegen te getuigen door woord, geschrift of tooneel. Wij doen dat in de kerk, in de catechisatiekamer en overal eldersin vergaderingen, ja waar al niet Doet gij en uwe partij meer dan getuigen Eén enkel geval van dienstweigering zij hier herin nerd, doch in uw stuk laat gij haar er geheel buiten. Ge erkent dat uw zoon moet gaan ten strijde. Christendom en oorlog zijn onvereenigbaar en in een Christenwereld is een militair onbestaanbaar." Zekermaar daarom behoeft de Christenwereld, be hoeven de Christenen niet op zulk een wijze voor het voetlicht te worden gebracht, als dit in i> Offers» ge schiedt, onl. in 't. 3e bedrijf. Wat gij wint met het een, verliest gij met het ander. Laat ons liever voortgaan over den oorlog onze fiolen van toorn uit te storten, laat ons alles doen om het Christendom hoog te houden, zijn beginselen te ver kondigen, laat ons vasthouden aan het geloof dat de menschheid eenmaal zoo hoog zal staan dat er voor oorlog geen plaats meer kan zijn, laat ons dankbaar wezen dat meer dan tevoren stemmen tegen den gruwel van den krijg zich doen hooren en dat arbitrage, scheids gerechten, vredebonden en vredescongressen medewer ken aan de aanvulling der bede; Vrede op aarde!» Dit lied blijven we aanheffen als uiting van vertrouwen in de eindelijke zegepraal der Christel, beginselen. 't Derde bedrijf vervalle ter wille van het schimpen daarin op Christendom en Christenen, zij het ook mis schien zijdelings. 't Slot van uw stuk maakte op velen met mij een pijnlijken indruk. Andermaalblijve weerklinken het Vrede op aarde 't Geloof in de komst er van vure aan tot volhardend strijden tegen den oorlog, ja tegen allen onedelen strijd, 'k Hoop dat ook gij nog dikwerf dat lied der hope zult laten aanheffen. Waarde collega, Ge zeidet woordelijk: dat men be doelde ^sensaties te wekken." Is het niet zoo Dit is, m.i bedenkelijk en gevaarlijk. Sensaties, best, maar onder de tucht der redeAnders ge kent de gevolgen. Mijn woord over ndeugdenen dat over zegenende en gelenop te vatten als een goed-praten en vergoelyken van den krijg, deed mij uitroepenernaar waarde collega, hoe komt g' er toe zoo te denken?» Foei!... 't Spreekt van zelf dat 'k daaroo verder niet antwoord. Laat ons hiermee eindigen. Bij alle verschil tusschen onseén zijn we in ons vonnis over den oorlog; eén in strijden tegen dezen gruwel, éen in ijveren voor den triomf der Christel, be ginselen éen in het vertrouwen dat het wrede op aarde eens werkeliikheid en dat dan de wereldvrede geen ideaal meer we2en zal. Groote beginselen worden slechts langzaam in daden omgezet. Wat goed is, overwint! Als eenmaal de wereld een wezenlijk Christel, wereld is, neen, dan zijn geen mi litairen meer noodig I Nu behoeven wij hen nog. Zoo goed als wij onze woning zullen beveiligen en d' onzen verdedigen, evenzoo zullen wij zoolang wij prijs stellen op ons volksbestaan optreden als beschermers van ons vaderland indien het in gevaar komt. Zelfverdediging is plicht. Even gaarne t.t. L F. TERNOOY APÊL. te ALkMAAK, zal verkoopeD op Dinsdag 13 December 191(1 's namiddags I nar in bet Koffie huis van den beer MORSOH te Oudorp Het HUIS met LOODS en EBF te Ondorp nabjj de Halsemaansbrug kadaster sectie A no. 452 groot 2 aren 50 centiaren. Eigendom van wijlen den heer H. DE BOER. te ALKMAAB, zal verkoopen in het lokaal »D litfentia" aldaar, op Donderdag 15 December 1904, 's morgens 9 nnr een prachtige collectie ond blaaw porceleln, w. 0, Engelsch-, Japansch-, Chineesch- en D«lftech aardewerk, étagère zilver en eenige antiquiteiten. Baboorende tot de nalatenschap van Mevrouw dewed. A. KEUTER. Te zien daags vóór den verkoop van 12 tot 3 uur en op den verkoopdag van 9 tot 10 uur. Notaris C. STAMMES zal op Dinsdag, 13 De cember 1904, 's morgens ÏO uur, in de herberg »de Zwaan" te HEER-HUGOWAARDpubliek verkoopen: 1. Een perceel W K 1 L A Hf O, zeer gnnstig gelegen aan den Middenweg, in de kom der gemeente Heer- Hugowaard, kad. sectie D. no. 542, groot 1 heotare, 18 aren 78 centiaren. Eigendom van P. SCHOEN. 2. Een perceel BOUWLA5TD, aan den Rustenbnr- gerweg te Heer-Hugowaard, kad. sectie A no. 450, groot 72 aren. 3. Een perceel BOUWLAWD, ongeveer achter het vorige perceel aan den Hol weg, kad. seetie A no. 445, groot 1 hectare, 10 aren, 30 centiaren. Perc. 2 en 3 maken een deel nit van de Steenenkamer en zijn eigendom van D. PIJPER en T. BASJES. Te aanvaarden bij de betaling. Verdere inlichtingen geeft genoemde Notaris te Helder. Verkrijgbaar Als vorige jaren weder ontvangen eene groote collectie alsmede groote en kleine LettersSpeculaas en Taalhetgeen tegen concurreerende prijzen verkocht zal worden. Aanbevelend Ruim voorzien van

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 13