Dit immer Destaat uit l DlaDen. No, 143. Honderd en zesde jaargang» 1904. ZONDAG 27 NOVEMBER. Drankwet. Gemeenteraad van Alkmaar BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Algemeen Overzicht. Nieuwst ij dingen. ALUAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ill s d a g-, Doidcrdag- en Raterda|»Toad uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,§0franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Fry» der gewone advertentlën t| Per regol f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte»! Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij y/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college zijn ingekomen verzoekschriften ter bekoming van a. vergunning voor den verkoop van sterken drank In het klein 1°. van W Tb S. MATTHIJSEN, koffiehnisbonder aldaar, voor bet aan de straat gelegen benedenlokaal en het onmiddellijk daarachter gelegen lokaal van het perceel Laat, wijk A no. 59a 2°. van J. SMIT Dz., handelaar in wijnen en sterke dran ken aldaar, voor het westelijk vóódokaal van het perceel Lnttik Oudorp, wjjk C no. 39 b. verlof voor den verkoop van alcoholhou- denden drank, anderen dan sterken drank 1°. van W. ROLIE bierhuishouder aldaar, voor het be neden voorvertrek van het perceel Ramen nr. 14, hoek Lombardsteeg 2°. van H. J. S. I. M. REINHARD, koffiehuishouder aldaar, voor de gelagkamer en de achterbovenzaal van het perceel Mient, wijk B nr. 21. Binnen twee weken na heden kan ieder tegen het ver leen, n van verguuniüg of verlof schriftelijk bezwaren inbrengen by odb college. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 26 Nov. 1904 DONATH, Secretaris. op Woensdag, 30 November 1901, des namiddags te één uur. Punten van behandeling 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. VoorBtel der commissie voor de belastingzaken enz. tot goedkeuring eener suppl. begrooting van het Burgerweeshuis, dienst 1904 (Bijlage JNo. 102). 3. Voorstel van B en W. in zake verzoek van werk lieden der gasfabriek en verbetering van positie. (Bijlage No. 103). 4. Alsvoren, tot vei bouwing van het perceel Laat Wijk A No 84. (Bijlage No. 104). 5. Alsvoren, betreffende de kadastrale tenaamstelling van den 't Wuijverweg. (Bijlage No. 105). 6. Alsvoren, tot wijziging verordeningen tot regeling van het openbaar lager onderwijs (Bijlage No 106). 7. Alsvoren, tot benoeming van een leeraar aan de ge meentelijke normaallessen. (Bijlage No. 107). 8. Alsvoren, in zake beplantingen der gemeente. (Bjjlage no. 108). 9. Behandeling van reclames tegen aanslagen in den hoofdelijsen omslag, dienst 1904. 10. Vaststelling van het 1ste suppl. kohier van den boofdelijken omslag, dienst 1904. 11. Voorstel van de commissie belast met het ontwerpen van strafverordeningen tot wijziging der ontwerp Bouw- en Woninsrverordening. 12. Behandeling der begrootiDg voor 1905. In Mantsjoerjje nog steeds voorpostengevechten; uit Port Arthur voortdurend nieuwe berichten die erop wijzen dat het einde niet lang meer zal kunnen uit blijven. De Petersburgsche correspondent van de New-York Herald meldt aan zijn blad, dat de voornaamste redenen, welke het aannemeljjk doen schijnen dat generaal Koero' patkine van zijn kantde vijandelijkheden tot het voor jaar zal willen schorsen gelegen zjjn in het gebrek aan brandstoffourage en water. De rivieren zjjn bevroren en het werk van ijsblokken uit te hakken, ten einde die weg te voeren en te doen smelten in genoegzame hoe veelheid om de troepen en ook de paarden aan drink water te helpen, stuit op onoverkomelijke moeieljjkheden. Dinsdag zijn de Japanners er in geslaagd met hun zwaar marine-geBCbut een feilen brand te Port Ar thur te ontsteken bijna vier-en-twintig uren woedde het vuur.^ Aangenomen wordtdat 't ko.en bergplaatsen zjjn die in de asch weiden gelegd. Nu de belegerden zelf niet te overwinnen zijn wordt door de Japanners naar allerlei middelen gegrepen om hen tot wanhoop te brengen. Wjj leven niet meer in de drgen van Tromp I Integendeel, er klinkt een juichkreet uit de telegrammen uit Tokio wanneer er kan gemeld worden, dat er weer beslag is gelegd op een echip, dat levens middelen te Port Arthur wilde aanvoeren men zou zieh niet gaarne de kans zien ontnemen om het handje vol overgeschoten dapperen te laten verhongeren. Er moeten in de vesting 25,b00 zieken en gewonden zjjn ook die moeten maar den hongerdood sterven. Zoo is dé oorlog 1 Doeltreffend schijnt de methode der Japanners te zijn. De Moskonsche correspondent van de Daily Telegraph toch weet uit een volkomen betrouwbare bron mee te deelen, dat in een door de »Rostoropny" uit Port-Arthur aangebrachte depêche werd geseind »Garnizon vymiraot golodom", hetgeen befeekent i het garnizoen komt om van gebrek. Aan het Havas bureau wordt uit Tsjifoe gemeld, dat 'au zes exemplaren van een schrjjven, langs zes verschillende wegen nit Port-Arthur verzonden, er slechts één zijne be stemming bereikte. Deze merkwaardige missive was ge richt door een Amerikaansch journalist aan generaal Bahskoff, het hoofd van het Roode Kruis te Port Arthur. Do torpedo-jager »Rast.oropny" moot er het antwoord op hebben aangebracht. Generaal Balaskoff verklaart, dat de Japanners de bepalingen van de conventie van Genève niet nakomen, evenmin verplichtingen, door de Haassche conferentie opgelegd. Hjj wenecht uitdrukkelijk, dat aan de beschuldigingen, die hij tegen de Japanners inbrengt, openbaarheid zal wotden gegeven. Zoo dwongen Japanners de Russen om drie hospitaal-schepen in den steek te laten en de gewonden, die zich aan boord van dc «Anjara" bevonden, naar elders over te brengen. Uitgesloten is verzekert men de mogelijkheid, dat do Japanners zich omtrent den aard der bedoelde schepen zouden ver gist hebben. En zoo moet het, reeds ia het begin van het beleg, zjju voorgekomen, dat de Japanners vuurden op gedeelten van de stad, die nagenoeg uitsluitend voor de verpleging der zieken en gewonden bestemd waren. Een deel van het Russische Oostzee-eskader is aange komen te Port Said om door het Suez-kanaal te varen en dan den moeitevollen tocht naar Oost-Azië voort te zetten. Het muziekcorps van de vloot speelde het Rus sische volkslied ter eere van de aanwezigheid in de haven van den Bntschen kruiser «Furious". De Russische schout bij-nacht Fölkersahm wisselde bezoeken met den bevel hebber vau den kruiser. De Russische torpedojagers namen kolen in van transportschepen, die langszijde gekomen waren Drie jachten, de «Fiorentina", »Oatharina" en »E iierald" gingen dezer dagen door het kanaal In de richting van Suez. De »Emerald" en «Catharina" moeten gecharterd zijn door personen, die de bijzondere be geerte te kennen gaven, dat hun namen niet zouden worden genoemd. De »Catharina" verliet Alexandrië op 21 Nov. bewerende dat haar bestemming Indië was. De »Fiorentina'' voert de Fransche vlag en de «Catharina" en «Emerald" varen onder Britsohe vlag. Men vermoedt aat zjj door de Russische admiraliteit wotden gebruikt om de klippen in de golf van Suez en om het Sadwan- eiland (aan den ingang van de Rjode zee) te verkennen en daarom hst eskader vooruit te varen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van de begrooting tvan binnenlandsche zaken voo. 1904 met f 2675, voor ondeistand aan een viertal gemeentendie buiten staat zijn in sommige kosten harer huishouding behoorlijk te voorzieu. Voor Egmond aan Zee en Vlieland, die resp. een rjjksonder- stand van f 1350 en van f 825 vroegen wordt voor gesteld evenals voor 1903 toe te kennen resp. f 1100 en f 750. Gemeenteraad le Furmerend. In de Viij ag gehouden raadsvergadering te Purmerend werd medegedeeld, dat de provincie een jaarlyksch sub sidie voor de stadsteekenschool heeft toegestaan van f 600, zoodat thans kan woiden overgegaan tot de voor genomen verplaatsing van die school naar een gemeente- gebouw aan de Gouw. Het plan van verbouwing, waarvan de raming van kosten bedraagt f 3500 werd goed ge keurd. Tot onderwijzeres van de Burgerschool werd bo noemd mej. C. A. E, Kater te Purmerend, met haar stonden op de voordracht mej. IJ. S E. van Balen Blanken te Spanbroek en mej. E. Sellemans te Alkmaar. Vast gesteld werd een reglement, betreffende het houden van verplichte schoolvergaderingen door hoofden en onder wijzers van openbare scholen. Medegedeeld werda dat vrjjstelling is verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in vak j (vrjje- en ordeoefeningen der gymnastiek) omdat daarin alhier op andere wijze wordt voorzien b dat met 1 Januari 1905 de dienstdoende schutterij alhier overgaat in een rustende schutterij eu c dat in de volgende ver gadering zal worden behandeld en*voorstel van burge meester en wethoudersbetreffende de uitkeering van loon tijdens ziekte van werklieden in vasten dienst. De hoofdstrekking van dit voorstel zal zijn bedoelde werklieden bij ziekte het volle loon te verzekeren, plus een kleine tegemoetkoming in de kosten van geneesmiddelen enz. Bij het gisteren te 's-Gravenhage gehouden akte-examen L. O. Wiskunde is o. a. geslaagd onze stadgenootde heer J. Temme. Dr. Krull beroepen Ds. W. Hellemans te Maassluis. Mede zal het velen stad^enooten interesseeren te vernemen dat Ds. Krull thans te Scheveniogen heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep naar Ant werpen. Bij de Ned, Herv. Gemeente alhier is voor de vacature Ir. J. P. Kraakman. Met een enkel woord is reeds in het vorig nummer van dit blad melding gemaakt van de benoeming van onzen stadgenoot mr. J. P. Kraakman ter gelegenheid van zijn ambtsjubileum tot Ridder in de Orde van den Nederlandscheri Leeuw, Toen dit bericht wereldkundig werd ontbrak ons tot ons groot leedwezen de gelegenheid om uiting te geven aan de blijde ingenomenheid, waarmee deze onderschei ding door tal van stadgenooten en ook door ons is be groet. Ziekte bracht ons onder de macht van den dokter en onverbiddelijk was zijn uitspraak Geen oog in de krant, geen pen op 't papier, kamille-thee en onder de wol. Twee lange dagen zijn wij wil-Ioos geweest en heeft de medicus onbegrensde heerschappij gevoerd. Nu hebben wij van hem verlof gekregen om heel, heel geleidelijk tot het gewone werk terug te keerenliet eerste gebruik, dat wij van deze vergunning maken, is het uitspreken van een hartelijken "gelukwenseh met het mooie blijk van erkenning, dat aan mr. Kraakman is ten deel gevallen Het moet voor onzen stadgenoot een oogenblik van inniff, zeldzaam geluk zijn geweest, toen hem de tijding van zijne ridder benoeming bereikte. Op zijn levensweg zal 't zijn gegaan als bij zoo velen naast veel lieis zal er zijn geweest veel leed, op dagen van licht zullen zijn gevolgd dagen van duisternis. Totdat daar nu onlangs die zware ramp hem" trof, die hem de verzuchting kon doen slaken, of verder levensgeluk nog wel denkbaar was de ramp, dat hem plotseling werd ontnomen zijn trouwe levensgezellinne, die met haar verscheiden bracht de droeve eenzaamheid, te smartelijker na zoo veel jaren van samengaan. In die dagen heerschte er deernis in onze stad met den bejaarden burger, wien zuu /.ware beproeving weid opgelegd. Veel ontviel aan mr. Kraakman bij het dalen van den avond des levens, maar gelukkig, er bleef toch ook nog iets heel goeds voor hem weggelegd een openlijk blijk van waardeering na jaren lange inspanning en arbeidzaamheid. En nu moge 't waar zijn, dat 't zeer tragisch stemt te weten, dat zij er niét meer is, die zich het meest over deze onderscheiding zou verheugen, 't is toch ook niet te weerspreken, dat de stille vreugde over de bekroning van den arbeid van heel een men- schenleven zal kweeken berusting en met haar tevre denheid voor de dagen mogen 't er velen zijn die nog resten. Dit meenden wij te moeten zeggen ter motiveering van de ingenomenheid, waarmee door ons het bericht van de benoeming van mr. J. P. Kraakman tot Ridder ik de Orde van den Nederlandschen Leeuw werd ont vangen. En wij stelden er te meer p> ijs op 't te ver klaren, waar de lezers van dit blad weten, dat wij er nooit naar gestreefd hebben den heer Kraakman naar de oogen te zien en waar 't te verwachten is, dat wij ook in de toekomst nog wel eens vierkant tegenover ons gerespecteerde Raadslid zullen staan. W. F. A. Jacob 14 wast. Het eerste optreden dezer zangvereeniging alhier was in de zaal »Ddigentia" bij gelegenheid der groote landbouw tentoonstelling. Het publiek was zeer talrijk bet sncces groot. Verleden jaar zong Jacob Kwast in de «Harmonie" voor wel is waar niet zooveel menscnen als op het eerste concert, maar de opkomst was toch flink, en nn, voorde uitvoering van j.l. Donderdag was de zaal Harmonie" uitverkocht, iets wat in Alkmaar zeker iets bijzonders is. De klank in het forto schijnt krachtiger dan vroeger het piano en pianissimo blijft nog steeds van groote be koring het inzetten is steeds zeker de zmverneid komt nooit in gevaar, zelfs niet in een nummer als dat van Florens de uitspraak is duidelijk, ook de latijnsche tekst van het »Exaudi Deus" van reeds genoemde Florens en van nuanceeringen wordt veel werk gemaakt. Men had een programma samengesteld van meestal ernstige stnkkon waaronder twee concoursnummers het geliefde Wondgedachten" san Abt, dat herhaald moest worden en «Lofzang aan den Vrede" van Riga, voor gemengd koorbewerkt door W. Saai directeur der vereeniging. Do guitige Oud-Hollandsche liedjes »des winters als het reghent' en »het Kwezelken", door L. A. van Tetterode vierstemmig bewerktbrachten eene gewenschte afwisseling. De sopraansolo's en een trekje voor alt in «Woud- gedachten" werden door dezelfde dames gezongen die dat ook vroeger deden. De directeur was weder de be zielende leider en oogste met zjjn schare veel bijval. De damesleden waren allen getooid met de Noordhol- landsche kap. Benoeming van een leeraar ln de geschiedenis aan de gemeentelijke normaallessen. In verband met het bij raadsbesluit van 12 October 1.1. aan den heer A. Wjjn te Koedijk verleend eervol ontslag,

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1