JAC. ALOZERIJ's Oude Genever, BÖEÏ.HÜIS ONDERWIJS BINNENLAND. ADVERTE NT I NT Huisraad en Inboedel, Dagelijks versch, SPECULAAS Taai Taai BORSTPLAAT Vruchten-Borstplaat, Stoomsteenhouwerij TE HUUR J. H. ELFRING, Vraagt overal Merk 5JHelvetia",Amsterdam. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. BEEMSTER. 40 on 50 Cts. per 5 ons. SO Cts. per 5 ons, 14-16-20 Ot. per oua Banketletters en stukjes banket 70 cent per 5 ons. kanonschoten, het sissen van de vuurpijlen, het gesteun van gewonden en stervenden, en de aanvalskreten van den vijand vermengen zich tot één helsch ge.uid. Een ontzettende strijd is uitgebroken, een strijd, zooals we tot nu toe nog niet beleefd hebben. Dozijnen, honder den grijpen in angst naar hun hoofd en hart en vallen. Over hunne lichamen klauteren soldaten, die ook vallen. Toch duurt de stroom van nieuwe gelederen onafge broken voort. Dooden en gewonden worden dadelijk vervangen en het lijkt of de vijand uit den grond op groeit. In groote hoopen liggen de lijken van den vij and gestapeld. Wie verdienen meer medelijden dan deze helden, die zoo dapper voor hun vaderland den dood zoeken En toch weten wij op dat oogenblik niet wat medelijden is. Automatisch gaan de armen de hoogte in, zakken de armen en automatisch worden, in dui velachtige onverschilligheid, de vijanden vermoord. Het begint te dagen en de strijd neemt in hevigheid af. De vijand was reeds op de Koeropatkine-schans. De geniesoldaat Klipschin met twee kameraden zag daar den vijand het eerst. Velen maakte hij er met zijn bajonet af, tot hij zelf ten slotte het leven moest laten. Steeds verder rukten de Japanners op, steeds woedender werd de aanval. Daar kwam op het kritieke oogenblik onze reserve, die eerst met geweervuur, daarna met bajonetten, den vijand terugsloeg. Er kwam weifeling in de Japansche gelederen, en spoedig gingen zij op de vlucht. Doch ook waren de uren geteld van hen die bleven. Niet èén van de Japan ners, die het gewaagd hadden de Koeropatkine-schans te bestormen, kwam er levend af. Allen vielen door ons vuur. Daar wordt een nieuwe colonne opgemerkt en dade lijk geven de maxims van fort No. 2 vuur. De gelederen van den vijand worden gedund, in massa's worden zij neergemaaid en spoedig is de gansche kolonne onscha delijk gemaakt. »Geef me je geweer" zegt de compagniechef Rjasonaf tot een soldaat »het mijne deugt niet meer, dan kan jij wat tot je zelf komen." Dadelijk daarop' knalt een schot en een Japanner valt op den grond nog een schot en een ander vijand is dood. Toen het licht was schrikten vele van de gevolgen van dit gevecht. Alles wat de genie gedaan had, was vernield. Geweren ransels, granaatstukken, menschen, hoofden, armen, beenen lagen door elkaar in afschuwe lijke verwarring. Doch rust is er nietWeer vlogen de vijandelijke schoten over onze hoofden Tweede Hamer. In ons vorig nummer werd reeds telegraphisch verslag gegeven van enkele redevoeringen, in de zitting van Donderdag. Krachtig werd ook nog door den heer De Savomin Lohman opgekomen tegen het optreden van den heer De Stuers tegen de leger-autoriteiten, het leger en de natie, door te spreken van bloedhonden, Hunnen en Tartaren, en de natie te noemen een slokop. Er zijn volken, die niet auders bukken dan voor wapen geweld. En waar generaal Van Hentsz krachtig handelend optrad, daar heeft hij daarnaast welvaart en ontwikkeling gebracht. Ook komt spr. er tegen op, dat de heer De Stoers dan heer Snonck Hurgronja belachelijk maakte. Naar spr.'s oordeel hadden wij het recht tegen de Gajoe- en Alaslanden op te treden. Toen wjj daar optraden was er verzet. Kampongs vond men versterkt en men moest wel offensief optreden of teruggaan, De heer De Stners wilde een vreedzame oplossing zoe ken door zendelingen of Europeesche ambtenaren, maar ons legerbestuur heeft te zorgen, dat er veiligheid zjj op geheel Sumatra en dat is met zendelingen niet te bereiken. Noch om de vrjjheid, noch om het leven, noch om de have, noch om den godsdienst was het te doen, dat wij daar kwamen De heer Yan Kol: Maar dat die verloren gingen was het onvermijdelijk gevolg van ons binnerdringen. De heer Lohman, vervolgende, komt ook op tegen de bewering dat er aan het hoofd der colonne gevochten en achter de colonne naar petroleum gezocht werd. Dat was meer een eatyro. Dat mat opzet weerlooze vrouwen en kinderen zijn doodgeschoten, is een lengen of de stukken liegen. De heer TroelstraEn de mannen dan. De heer LohmanWanneer die opruien dan is het onmiddellijk gevolg daarvan dat zij, indien het tot een strijd komt, neergeschoten worden. Dat komt neer op het hoofd van den heer Troelstra en de zijnen. De heer TroelstraWij hebben de Gajoe's toch niet opgeruid. De heer Lobman zegt in het algemeen te spreken. Hij herhaalt dat het te betreuren is dat er zooveel vrouwen vielen, maar als zij zich wapenen roet messen en vechten als mannen dan is het hun eigen schuld als zij dood geschoten worden. De rede van den heer De Stners heeft geen goed gedaan aan ons leger en ook niet De heer Troelstra: Aan de Christelijke Regeering. De heer Lohman zegt, dat niet de Christelijke, maar de liberale regeering de maatregelen heeft voorbereid, die nu zijn uitgevoerd, maar die de Christelijke partij goed keurt, omdat zjj door de omstandigheden werden geboden. De heer Kolkman verklaart namens de Katholieke partij, dat ieder harer niet minder dan de heer De S.uers betreurt de gevolgen, die ons optreden gehad heeft, maar dat zij niettemin zeer afkeurt de wijze, waarop de afge vaardigde uit Weert deze zaak ter sprake heeft gebracht. Hoezeer ook de Katholieke partij zoo weinig mogelijk expedities wenscht, acht zjj toch de expeditie naar de Gajoe en Alaslanden door de omstandigheden geboden en zij keurt dan ook het beleid der Regeoring goed. Namens de Katholieke partij zegt spr., dat de heer De Stoers door zijn woorden allerminst een dienst heeft be wezen. De heer Yan Dedem komt mede op tegen den blaam, op ons Indische leger geworpen. Hjj wjjst er op, dat op Lombok vronwen en kinderen trachtten de pezen en de beenen van onze soldaten door te snijden. De Spanjaarden hebben toch ook het beleg voor Haarlem niet opgebroken omdat er vrouwen als Kenau Simons Hasselaar mee vochten. De heer TroelstraMoet ge onze moraliteit afmeten naar die der Spanjaarden De heer Van Dedem vervolgt en zet uiteen dat een oorlog zacht gevoerd, de zaak bederft. Zachte heelmees ters maken stinkende wonden. De heer Van der Zwaag heeft alleen het woord gevraagd omdat hij niet gerekend wil worden tot hen van wie men zeggen kan die zwijgt, stemt toe. Vele christelijke bladen toch achten het rapport-Van Daalen voldoende, spr. niet. Krachtig, krachtiger dan spr. het zou kunnen doen heeft de heer De Stners gezegd wat spr. had willen zeggen. Naast den zedelijken moed om voor zijne overtuiging nit te komen, waarvoor hij smaad in plaats van hulde ontving, hoopt spr. dat hjj den zedelijken moed zal hebben om de hulde van een socialist in ontvangst te nemen. (Bravo van de socialisten.) Intusschen zjjn de argumenten van den heer De Stners zelfs door de venijnige redevoering van den heer Lohman niet weerlegd, en evenmin door den heer Van Vlijmen, die voor een militair al bijzonder zuinig was. Spr. komt op tegen de onverschilligheid waarmede hier jaar op jaar, bij de Indische begrooting, de belangen van millioenen menschen besproken worden. Men verveelt zich; 't duurt na een paar dagen veel te lang. Terugkomende op het rapport-Van Daalen, wjjst spr. op eenige tegenstrijdigheden in dat rapport. Vaststaat, dat hec een lengen is dat de vijand zich nit lafheid achter de vronwen en kinderen verborg. Overste Van Daalen brengt zelf hulde aan de dapperheid van de Gajoe's en Alassers. De cjjlers wijzen aan dat er op weerloozen geschoten is. In een der gevechten vielen 1647 menschen tegen 6 aan onze zjjde wel een bewjjs dat die mensehen ongewapend of zeer slecht gewapend waren. De Voorzitter wijst er op, dat in den loop van het debat een paar malen het woord »gelogen" is gebruikt. Hij hoopt dat dit woord hier geen burgerrecht zal krjjgen. De heer Goeman Borgesins protesteert tegen het ver- wp van den heer Van der Zwaag, dat hier geene belang stelling voor Indië bestaat. Da discussiën van de laatste dagen bewijzen het tegendeel. Wat de expedities becreft uit spr. den wensch dat die steeds schaarscher en minder zullen worden. Van alle zjjden werd daarop aangedrongen waaruit blgkt dat men niet gediend is van imperialistische politiek. De heer Troelstra vindt de uitdrukking van den heer Lohmandat wjj verplicht waren ons te begeven in do Gajoe- en Alaslanden, omdat wij niet kunnen toezien, dat in on»e buurt landstreken zijn, waar vjjandeljjke operaties knnnen plaats vinden, nog gevaarlijker dan de woorden van den heer De S'ners, want Duitsehland kon dien stelregel en die redeneering ook op ons land toe passen. Dat de socialisten schuldig worden geacht aan den opstand in de Gajoe- en Alaslanden wist spreker niet. Tot zjjne verfcuzing heeft hij het noden voor het eerst gehoord. Besloten is ook heden (Zaterdag) te vergaderen. Voorgesteld werd in de afdaelingeu onder meer te on derzoeken het wetsontwerp tot wijzigiug der wet op het Honger Ouderwijs en het wetsontwerp betreffende aankoop van grond voor de Carnegie-sticbting. Het seotieonderzoek zal plaats vinden Woensdag van 10 uur tot 11 uur en zoo noodig 's avonds worden voortgezet. Da heer Drucker acht het verkeerd de Hooger Onder wijswet thans in de afdeelingen te onderzoeken omdat met dat onderzoek verband houdt de motie-Lohman. Waar tijd ontbreekt tot een grondige behandeling zou spreker thans de Hooger Onderwijswet niet in de afdee iingen willen onderzoekeu. De heer De Savornin Lohman wenscht alsdan zijne motie in fe trekken omdat hij een uitvoerig debat over de Hooger Onderwijswet nu niet wensehelijk acht. Spreker trekt dus zjjne motie in. Het voorstel des voorzitter wordt daarna aangenomen. Vergiftigingszaak ln de Haarlemmermeer. Donderdag is voor de Haarlemsche Rechtbank behan deld de zaak tegen vrouw Datema, geb. Speelmans, be klaagd haar man, caféhouder in de Haarlemmermeer, door middel van arsenicum om het leven te hebben ge bracht. De dagvaarding vermeldt daaromtrent het vol gende Aan Dingema Speelmans, 45 jaar, zonder beroep, wo nende te Haarlemmermeer, thans gedetineerd in het Huis -an Bewaring te Haarlem, wordt ten laste gelegd dat zij op of omstreeks den 13den Juni 1904 te Haarlemmer meer opzettelijk en met voorbedachten rade Pranoiscus Jan Datema, zjjnde haar echtgenoot, van het leven heeft beroofd, na daartoe vooraf bet voornemen opgevat en het besluit genomen te hebben en op 6 Juni 1904 te Haar lem daartoe verg.f, arsenicum, te hebben gekocht, doordat zij hem, Datema, met het oogmerk hem te dooden, in den morgen van 12 Jam 19U4 in zijn drinkkom arseni cum, altnans gif in laetale hoeveelheid, opzettelijk heeft toegediend althans wetende, dat in die kom eene hoe veelheid gif aanwezig was, dit met andere stoffen, ei on suiker, heeft dooiééogemengd en haren echtgenoot opzet telijk te drinken heeft gegeven, immers opzettelijk heeft neergezet ter plaatse waar zij kon voorzien en weten, dat haar echtgenoot het als naar gewoonte zou vinden en opdrinken, welk laatste geschied zijnde, F. J. Datema dan ook op 13 Juni 1904 dientengevolge is overleden. Naast de bekl., die er met haar witte boerinnekapsel bleek nitzag, had eon gevangen bewaarster plaats genomen. Na voorlezing van de stokken ontkent beklaaede het haar ter laste gelegde, en hetgeen zjj reeds in de instruc tie verklaard had. Wèl erkende zij bet vergif gekocht te hebben, maar op verzoek en voor rekening van Van 't Huff, haar kostganger, toen zij te Haarlem meer andere boodschappen te doen had. Deze zou dan ook het vergif zonder haar medeweten en zonder haar bijzijn in het drinken van haar man gedaan hebben. (Naar men weet loochende Van 't Hoff deze bewering, en moest hij wegens gebrek aan bewijs op vrjje voeten gelaten worden, ofschoon de ongeoorloofde verstandhouding tuBsehen beiden, kostvrouw en kostganger, ook nog uit brieven gebleken was.) Alsnu werd overgegaan tot de voorlezing van hare geheel andere verklaring voor den rechter van instructie, maar ondervraagd, bleet zjj bij hare op heden afgelegde verklaring. De bekl. antwoordde duidelijk op de tot haar gerichte vragen. De agent der begrafenisbus verklaarde, dat Datema kort vóór zijn dood nog weer voor 50 gulden verzekerd was, terwijl de overledene reeds verzekerd was. De scheikundige van den Sleen getnigde, dat de hoe veelheid arsenicum wel voor tien vijftien menschen voldoende zou zjjn geweest. In de loop van het geding viel de beklaagde meer malen in onmacht. Het Op. Min. schotste dit eertjjds zoo gelnkkig gezin, dat lief en leed zeven-en-twiritig jaar lang gedragen had, totdat Van t Hoff dezen toestand geheel veranderde. De ambtenaar achtte beklaagde™ schuldig aan moord met voorbedachten rade en eischte levenslange gevange nisstraf. De toegevoegde verdediger, Mr. Lieftinck, vroeg in een juridisch betoog vrjjspraak Uitspraak over veertien dagen. te SCHOORT.» %H, gemeente Schoorl, ten sterf- hu'ze van den heer PIETER JONKER, op Woensdag 30 November 19U4, des morgens 10 narvan: als: Linnenkast, twee Tafels, Gortlade Veerenbed met toebehooren GlaB-, Porcelein- en Aardewerk Hok en wat meer zal worden aangeboden. P. J. O. VAN TOORNENBURGH Notaris te Alkmaar. De Notarissen P. F. DE BORDES te Haarlem, I M. A. HOOGVLIET te Amsterdam en A. NIEUWLAND in de Rijp, zullen op Donderdag 8 December 1904, 's morgens 11 uur, in bet logement »het Hnis der Ge meente' aan de Middenbunrt in de Beemster, publiek verkoopen Eene voor weinig jaren nieuw gebouwde, zeer net in gerichte en goed onderhondcue Boerenwoning, voorzien van Bronaaslicki, met twee SehnrenErf, Boomgaard, diverss perceelen uitmuntend best Weiland en Bouwland', een Boomgaard en Bessentnin, waarop 500 perenboomen en 4000 bessenboomen en eene Schunr, alles aan den Jisperweg, in de Beemster, te zamen groot 27 hekfaren 34 aren 50 centiaren en twee stukken zeer best V/ei land, in den Eilandspolder, gemeente Scbermerhorn, te zamen groot 1 hektare 2 aren 30 centiaren, Alles behoorende tot de nalatenschappen van wijlen de echtelieden den heer SIMON DROOG en mejuffrouw MAARTJE FGCKER en uitvoerig bij biljetten om- schreven. Aanvaarding der landerijen 27 Januari 1905 en van de boerenwoning met daarbij behoorende schuren, erf en boomgaard 1 Mei 1905. Betaaldag 26 Januari 1905. Nadere information geven voornoemde Notarissen. Aanbevelend W. G. E. VALK. W. F. STOEL S ZOON ALKMAAR WHH.AST», zachte grond, zeer geschikt voor tuin grond, aan de Tocht, bij de Bleekersloot huur 30 ct. per roede (plaatselijk gebruik). Informatio geeft D. DE BOORDER Oadegracht.- in Boekhouden (volgens elke methode) en de toepas singen daarvan in de praktijk, in Ilnndelsrekenen, Arbitrage eü Handelsrecht. Opleiding voor examens der »Vereeniging van Leeraren", «Federatie Handels- en Kantoorbedienden in Nederland", en voor de «Siaatsacte Midd. Ond." Referenties van bekende aceonntants in Amsterdam en Rotterdam. Gediplom. Boekh., Leeraar Midd. Ond. Assistent van den Ned. Bond »an Accountants. LAXHEIITKAAT 941. Hoek Achterstraat.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6