Ku n sTTnTe ttere n. STADSNIEUW S. PERSONALIA. MARKTBERICHTEN. te hooren, dat er voldoende gas is, plannen tot verbete ring kannen das spoedig worden verwacht, zonder dat deze hooft te wachten op do verbouwing. De heer B o s na a n antwoordt hierop, dat bg de ver bouwing niet alleen meer gas zal worden gefabriceerd, ook de regulateur zal moeten worden vernieuwd, die kan' het gas er niet brengen. De instrumenten zallen moeten verbeterd worden, het een houdt verband met het ander Ook zijn in de fabriek de buizen te nauw. De heer Kraakman weet niet, in hoeverre het baten zal, maar vestigt de aandacht van B. en W. ea van de Oommissie voor de gasfabriek op het nazien der gemeente lijke leiding. Aangenomen voor kennisgeving. g. oen adres van de afd. Alkmaar van den Bond van Nederlandscbe Schilderspatroons, houdende het verzoek om bij voorkomeode gelegenheden de glas-, verf- en be- hangerswerken afzonderlijk aan te besteden en niet in massa, zooals thans meestal geschiedt. in handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. h. een schrijven d.d. 19 Nov. 1.1. van den inspecteur der Directe Belastingen, die daarbij de aandacht vestigt op een onjuistheid bij gelegenheid der debatten omtrent het voorstel van B. en W. tot oprichting van een open baar slachthuis. De heer Vonk wil dit even toelichten. Hij zon be doelde onjuistheid begaan hebben, omdat hij den heer Marlens geen gegevens heeft gevraagd. Maar hg heeft de gegevens gebruikt van het jaar 1898 en deze zgn hem indertijd verstrekt door den Inspecteur der Directe Belastingen. Deze cijfers had hij op het oog. Voor kennisgeving aangenomen. i. een schrijven, d.d. 19 Nov. 1.1. no. 95 van de Ge zondheids-commissie, houdende bericht, dat het wederom toestaan van het hebben van beerputten door haar ten sterkste wordt afgeraden. Behandeling by 't betrekkeljjk punt. j een schrijven, d.d. 19 Nov. 1,1. no. 96 van deze com missie, daarbjj voorstellende om een woning-inspecteur te benoemen. Alsvoren. Alsnn komen de volgende voorstellen in behandeling: 1. Snppletolre begroeting Burgerweeshuis, dienst 1901. Voorstel van de commissie voor de belastingzaken enz. om met wijziging van het raadsbesluit van 29 Jnni' 1904 No. 10, goed te keuren dat een bedrag vanflOOO van het saldo der rekening van het burgerwoesbnis ofer 1903 ad 1 1290.22 worde overgebracht op de begrooting voor 1904 om daaruit te besttijden de kosien der ver bouwing van het weeshuis ten behoeve van het gymna» sinm en dat het overschot ad f 290.23 worde verant woord als eersten post van ontvang op de bezrootine voor 1905. Conform besloten. 2. De Voorzitter stelt voor het volgende punt: voorstel in zake verzoek van werklieden der gasfabriek om verbetering van positie van de agenda af te voeren. Gisteravond toch is er nog een schrjjven ingekomen bij B. en W. van Pallemans en Pannekoek. Spr. heeft geen gelegenheid gehad het te bestndeeren. Bovendien is er geen adres bij den Raad ingekomen, waarvoor gelegenheid bestaat, wanneer de zaak tot een volgende vergadering wordt uitgesteld. Aangenomen. 3. Verbouwing van hel perceel Laat Wijk A Mo. 84. 5. Wijziging verordeningen lager onderwijs. Het voorstel betreft enkele redactie-wijzigingen in de verordeningen, een gevolg van de splitsing der le Ge meenteschool waardoor 't aantal cholen met 1 is ver meerderd. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Uiten- bosch over coëdncatie aan de gesplitste school, deelt de oorzitter mee, dat eerst afgewacht moet worden het resultaat van de besprekingen over de Bnrgersohool en Meisjesschool. Jnist, omdat de scheiding der geslachten daar zooveel jaren bestaan heeft, nooit eenig bezwaar daartegen is gerezen, terwjjl de wansch naar gemengde opvoeding nimmer is vernomen, is er wei reden, geen verandering aan te brengen. De Heer Uitenbosch wijst dan na nog op eeno kleine fout, waarin hefc nieuwe voorstel gesproken wordt, dat de scholen af, bestemd zijn voor iongens en meisjes. Nadat aan dit bezwaar is tegemoet gekomen, wordt het voorstel aangenomen. 6. Benoeming van een leeraar In de geschie denis aan de gemeentelijke normaallessen. Worden voorgedragen 1. H. Lindeboom, Hoofd der school te Ondorp. 2. D. van den Berg, onderwjjzer aan de 2e Gemeente school alhier. Met algemoene stemmen wordt de heer Lindeboom be noemd. 7. Beplantingen. B. en W. geven den Raad in overweging het perceel aan de Laat, waarin vroeger de bjjzondere inrichting voor hooger onderwijs gevestigd was, te bestemmen tot eene ambtswoning voor het hoofd eener openbare lagere school ea een voor den bode Oorino. De kosten der ver bouwing worden geraamd op f3835,02. Zij stellen daarom voor A. B. en W. te machtigen tot het doen verbouwen van het perceel Laat, Wijk A No. 84, volgens overgelegd plan, waarvan de kosten op f 3835,02 zgn geraamd B. Genoemd college uit te noodigen te zijner tgd de noodige financiëele voorstellen te doen tot vinding der sub A bedoelde gelden. D.?a ^0er braakman vraagtot de Commissie van Bijstana gehoord is en of B. en W. volkomen overtuigd zijndat door de verbonwing de Laat zal verfraaid worden. En verderbestaat er uitzicht, dat er een 2a bewoner te vinden is Do Voorzitter zegt wellicht niet duidelijk geweest te zijn in de toelichting maar 't eene perceel zal be woond worden door CoriDO 't andere door een nieuw te benoemen schoolhoofd. Verder zal zeer zeker de Laat door de verbouwing verfraaid worden. Aangenomen. 4, Kadastrale tenaamstelling van den 't Wuljverweg Naar aanleiding van een verzoek van B. en W. te St. 1 ancras aan B. en W. om medewerking, stellen deze voor Burgemeester en wethouders te machtigen tot het opmaken eener acte van rectificatie ter verkrijging eener juiste kadastrale tenaamstelling van den 't Wbyverweg Volgens den heer Bosman is de zaak niet zoo onschuldig als ze er uitziet, 't Vorige jaar heeft spr. reedsbij de vernieuwing van een brug aan den 't Wuij- verweggevraagdof we daartoe verplicht waren. Een onderzoek is toen doir B. en W. to-gezegd. Nu althans weet hjjdat in 1635 deze weg in erfpacht geveild is door de gemeente voor f 6,Daardoor kroeg Alkmaar 't erfpachtsrechtniet 't eigendomsrecht. Naar spr. meening legt erfpacht niet de verplichting op tot onder hond. Intnsschen t is een dure weg daarom is hij bang voor dezen stap. Kunnen we ons niet ontslaan van hot onderhoud Thans is die weg voor ons van weinig belang. Wenschelijk is het, de koopacte te onderzoeken. Daarom stelt hij voor niet mede te gaan met het voorstel van B. an W., maar B. en W. uit te noodigen om te onderzoeken wat onze rechten en plichten zijn ten aanzien van dien weg. De Voorzitter zou 't onderzoek wenschen op te dragen aan de commissie voor den ligger der wegen, maar na de opmerking van den Hear Bosman, dat dé weg niat voorkomt op den ligger, verklaren B. en W. zich bereid bedoeld onderzoek in te stellen. Goedgekeurd. Iu verband met een rapport van den opzichter o vel den Hout eu de plantsoenen, in overleg met den des kundigen adviseur, den heer L. A. Springer, en de com missie van bijstand voor de plantsoenen, stellen B. en W. voor hen te machtigen tot het doen van eenige beplan tingen in de gemeente, waarvan de gezamenlijke kosten f 455 zullen bedragen. De Heer De Groot vindt 't uitgetrokken bedrag te hoog. Was 't voor bemesting of anderszins, hij zou geen aanmerking maken. Maar hij komt op tegen de groote posten voor arbeiders, waar we zelf plantsoen-arbeiders hebben. Die hebben het niet zoo vreeselijk druk, in den winter kunnen ze best dit waik doen. De heer Boelmans ter» Spill doet als minderheid in het college van B. en W. het voorstel tot beplanting van de Baangracht. De bewoners hebben er uitdrukkelijk om verzocht, terwijl de kosten niet overwegend zijn (f 130). De Voorzitter voert hiertegen aan, dat die f130 tot 't departement van den opzichter Hoek behooren, maar dan komt de heer Loomau nog. De smalheid der straat is voor spr. ook een bszwaar. Het heeft ook de aandacht van den heer Glinder- m a n getrokken, dat er een post spitloon voorkomt, en boomen, terwijl we een eigen kweekerjj hebben. De heer v. d. Bosch is van meening, dat we ons er bij hebban neer te leggen, wanneer de opzichter verklaart, dat hij absoluut geen man kan missen. Te betreuren zou' het zijn, als de Baangracht een kale gracht bleef, laten wo de zaken aanhouden desnoods tot een volgende ver gadering, maar niet tot het voorjaar. Deheer Cohen Stuart zal het plan—Boelmans ter Spill steunen, ma r wil nog een stap verder gaan, n.l. de Laat beplanten. Aan 't eind der Laat zou hij een proef willen nemen, daar is weinig rijtoigverkeer en de bewoners zelf stellen er prijs op. Buiten kan het iets meer velen dan binnen, daarom zou het plantsoen bij het kruithuis kunnen wachten, terwgl het werk, volgens spre ker, wol in eigen beheer kan genomen worden. De heer Boelmans ter Spill zegt, dat B. en W. thans unaniem tegen beplanting van de Laat zijn na bespreking met de heeren Hoek en Looman. Evenwel later komt die beplanting weer aan de orde, en dan is' een definitief plan te wachten. De heer Glinderman geeft B. en W. in overweging de boomen tnsschen Ridderstraat en Hofstraat te verwij deren. Ze ontsieren de Laat. Spr. is het ook meer eens met den Voorzitter dan met de andere heeren, om de kosten en ook nog, omdat den geheelen winter de gaten voor de boomen opengehouden moeten worden. Het laatste is, volgens den Voozitter niet de be doeling, er blijven alleen gleuven open. De heer Uitenbosch zou het toejuichen, dat in den winter bij werkeloosheid een massa menschen werk konden krijgen, het spitten moet toch gedaan worden. Nadat de heer G 1 i n d etr m a n daarop antwoordt, dat de gemeente er niet is ooi werk te verschaffen aan' werkeloozoD, komt de beer Stuart aan het woord, om den hoer Uitenbosch er op te wjjzen, dat deze de hoe veelheid werk overschat; verder zon spr. gaarne enkele andere werken uitstellen, om de L iat, een van onze beste straten, te beplanten. De Voorzitter zegt, dat in den winter de arbeiders nog genoeg te doen hebben in den Hout en in de kwee- kerg, zoodat buitengewone werkzaamheden niet aan onze eigen arbeiders kannen worden opgedragen. Hierop deelt de heer Bosman mee, dat plm. 20 jaar geleden, kort na de demping, de Laat is beplant. Onder scheidene proeven zijn toen genomen, tot dusver is niet gebleken, wat de redenen zijn, dat de boomen in het Ooste lijk deel dood gaan. Oorzaak is het vormen van gassen, maar vanwaar die komen is raadsel. De een zegt nit het riool, de ander uit de gasleiding. Zon het nn niet voor zichtig zgn de beplantingen nit te stellen, tot de gaspij- pen vernieuwd zjjn In het Westeinde is de beplanting wel geslaagd, daar is een nieuwe leiding aangebracht. De heer S t n a r t gaat geheel mee met den heer Bosman, mits men het volgende jaar maar niet met bezwaren komt! De heer De Groot wil wel f 250 toestaan voor bemes ting, afrastering en het beplanten van de Baangracht. Spr. maakt er een voorstel van. De heer Boelmans ter Spill merkt den vorigen spr. op, dat de plantsoen-opzichter pertinent verzekert, dat 't niet kan met eigen arbeiders. Voor het tegendeel moet hij den heer De Groot 't recht ontzeggen. De op zichter vraagt herhaaldelijk uitbreiding. Ook de Voorzitter verklaart, dat de opzichter verzekert, dat ze meer doen dan vroeger. En dan er worden geen boomen gekocht, de uitgetrokken post geldt tot vervoer. En dat is geen kinderwerk. De ramingen van den opzichter zijn alleszins vertrouwbaar. Uit alles, wat de beer De Groot aanvoert, blükt, volgens den heer v. d. Bosch, dat de quintessens van diens redeneering is: de arbeiders prestoeren niet genoeg in de plantsoenen. Maar dat moeten we niet vinden in beknibbeling. Hg zou elk jaar een bedrag beschikbaar willen stellen tot verbetering van de afrastering der bloemperken en zon daarvoor nn B. en W. een crediet willen verleenen van f 245. Het voorstel De Groot, alleen gesteund door den heer Glinderman, vervalt. Nadat de Voorzitter op een vraag van den heer Kraakman geantwoord heeft, dat het van omstandigheden zal afhangen, of het werk in eigen boheer zal genomen worden en de heer Uitenbosch den wensch heeft uitgesproken, arbeiders nit de gemeente zooveel mogelijk in dienst te nemen, gaat de Raad tot stemming over Aangenomen. De heeren De Groot en Glinderman stemmen tegen. Op voorstel van den heer Kraakman, heeft de heer Boel mans ter Spil) geen bezwaar zijn voorstel tot be planting der Baangracht, waarvan de kosten zgn geraamd op f 130, tot do volgende vergadering uit te stillen. De bewoners hebben dan gelegenheid zich te uiten. De heer Uitenbosch kan te dien opzichte den heer Kraakman verzekerendat de bewoners om beplanting gevraagd hebben en ze dus zeer gaarne zien. Voorstel van de Oommissie belast met het ontwerpen van strafverordeningen tot wjjziging der Ontwerp-Bouw- en Woningverordening. Aangenomen. Voor de behandeling van reclames tegen aanslagen in den hoofdelijk en omslag dienst 1904 en voor de vast- stelliug van het le suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1904gaat de Raad in geheime zitting overdie pl. m. IJ nur duurde. Hierna werd de ver gadering geopendwaarna de zitting tot 's avonds 8 uur geschorst werd. De begroeting la 't volgend nummer. IMen mooie prijs. Iets moois is op 't oogenblik te zien in den gond- en zilverwinkel van den heeren H. Bossert Zoon, in de Huigbronwersteeg. Daar is geëtaleerd achter glas de bij deze firma vervaardigde prjjs, behaald door het le batal jon Infanterie te Magalang (Oost Indië) bij den scherm en gyinnastiekweastrijd aldaar gehouden in het begin van October. Tegen rood-wit-en-blauw en oranje vlaggetjes komt dit knap stukje werk aardig uit. Degentjes zijn in een kring aangebrachtdaartegen aan schermhoed en- handschoenen en onder aan een rekstok halters en ringen, alles miniatuur, 't Is wel de moeite waard, daar eens een kijkje te nemen. Het Witte Kruis. In da week van 21 tot 26 Nov. zijn ia het badhuis van het «Witte Kruis" genomen84 Kuipbaden, 55 Regenbaden le klasse en 84 Regenbaden 2e klasse, te zamen 173 baden. Op het drietal voor hoofd der openb. school te Aker sloot Btaan de heeren A. van der Wallafdoelingson- derwjjzer bij de Rijks-normaallessen te HilversumP. Veen hoofd der school te Schoorldam en K. Wassenaar, onderwijzer te IJmuiden. Mevrouw Junius, de welbekende Hollandseheschrijfster, die onder het pseudoniem «Johanna van Wonde" ge- ruimen tijd redactrice was van het tijdschrift De Hol landsehe Lelie, is na een langdurig lijden jl. Zaterdag te Utrecht overleden. Voor een flink bezette zaal gaf de pemongde zaugver- eeniging «Euphonia" den 27sten te Schagen onder leiding van den heer L. A. Schouten een zeer goed geslaagd concert. Als de best geslaagde nummers noemen we vooral het driestemmig dameskoor «Scheiden" van A. Dregert, en de gemengde koren «Afscheid van het woud" van Mendelssohn en «Engelenzang" van van Bree. In het laatste zong mej. M. Roggeveen op verdienstelijke wjjze eene alt-solo. Ter afwisseling van de zangnummers speelde mej, M. de Veer eene piano-solo «Un songe d'nne Nnit d Eté van Sydney Smith, welke zeer werd toege juicht, terwgl de bekende violoncellist, de heer F. Werner van den Helder, onder diepe stilte op eenige wijze het publiek een zestal nummertjes van zijne kanst deed ge nieten. Ons werd ter aankondiging aangeboden de «Oranje Kalender" voor 1905, uitgevers Schillemans van Belkum te Zntphen. Het schild maakt een aangenamen indrnk, terwgl on der aan ieder blaadje een gedenkwaardig jaartal voorkomt, Amsterdam 30 Nov. De prgzen der Aardappelen «varen heden als volgt GelderBche blauwen f 2,10 a 2.15, id. gieltjes f 2.20 a 2.30, IJ polder jammen f 2.20 a 2.40, Friesche borgers f 1.70 a 1.90 id. bonten f2.a 2.30, id. blanwe f 2.10 a 2.15, Zeeuwsche bonten f 2.15 a 2.30, id. blanwe f 2.20 a 2.30, id. Eigenheimers f 1.50 a 2.10 Zand Thomassen f 3.75 a 4,25, id. eigenqeimers f 1.96 a 1.90, Dnitsehe Hambur gers f 3.60 a 3.75, Spnische ponters f0.90 a 1.30. Aanv. 2 ladingen. Schiedam, 30 Nov, Ruwe Spiritus f 10,25, montwgn f 11, Distillateurs f 11.jBenrscommissie f 10'/4, Jene ver 1 15. Spoeling Oommissie f 1.40, Amst. proef f 16.50. Groentemarkt te Bkoek op Langedijk. 30 November J904. reuzenbloemkool 6.a 0. roode kool 3.a 9 25 gele 3.50 a 8.50 witte le soort 8.a 14.75 2e 4.a 7.50 nien 4.a 0.per 50 K.G. bieten koolrapen 7.— a 1.50 a 9.50 2 50

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 7