1 mir bestaat uit 3 Maden No. 146. Honderd en zesde jaargang, 1904. ZONDAG 4 DECEMBER. Drankwet. BUITENLAND. Zitting van den Gemeenteraad. Algemeen Overzicht. ALKHAARSCHE ooi ram. Deze Courant wordt MR i n s d g-, Wonierdag- en 1 e r '1 u tv o n d uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Al km a ar f 9së© franco door het gebeele riik f 1 Nummers f 9,©3. Afzonderlijke nummers 3 ets. Xelefoonnmtner 3. |"rfls der gewone advertentlën i| Por regel f 0,1S. Groote letters naar plaatsruimte.! Brieven f r a n o o aan da N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter alzemeene kennis, dat bij bun college zijn ingekomen verzoekschriften ter beboming van verlof voor de voortzetting van den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank na 31 December 1905 van 1. A. WALL A ART, bierhnishouder aldaar, voor het aan dan weg gelegen zuidwestelijk vertrek met warande van het perceel Zuiderhoutlaanhoek Zandersloot wijk E No. 4 2. J. DE BOORDER koffiehnishouder aldaar voor hot aan den weg gelegen benedenlokaal tnsschen don winkel en de woonkamer van het perceel Omval, wijk F No. 36; 3. D. OOSTWOUDERagent van de stoomtram Haar lemAlkmaar aldaar, voor de wachtkamer en het daarachter gelegen vertrek van het perceel Nieuw- lacdersingel, wijk E No. 8. Binnen 14 dagen na heden kan ieder tegen het ver- leenen van een verlof schriftelijk bezwaren inbrengen. Burgemeester en Wathouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 3 Dec. 1904. DONATH, Secretaris. Door de verovering door de Japanners van den sheuvel van 203 Meter» is de toestand der Russen te Port Arthur nog weer heelwat kritieker geworden. Het uiterste is dan ook beproefd om den heuvel te verdedigen, maar ten slotte hebben de Russische soldaten, wier gestel waarschijnlijk is ondermijnd door de onfc beringen van den laatsten tijd, 't toch niet kunnen houden. Toen de Japanners op den berg kwamen, von den zij er stapels lijken van Russen brave kerels, die hun leven hebben geofferd voor hun vlag. Anderhalf uur moet de stormloop op den hoogen heuvel geduurd hebben en de Japanners zouden daarbij niet minder dan 3000 man verloren hebben. Toch juicht men te Tokio. Hoeveel gewicht cok de Russen aan deze positie hechten moge hieruit blijken, dat zij een wanhopige poging hebben gedaan om den heuvel te hernemen. Doch de Japanners lieten zich niet verdrijven en met zware verliezen zijn de Russen teruggedeinst. Verschei dene snel vurende kanonnen en 15 cM.-stukken van Canet hebben zij in den steek moeten laten. Wat er nu zal gebeuren Het veroverde bergje ligt op 6 of 7 K.M. ten noordwesten van de stad, wel is waar iets verder dan de bekende hoogten van Itze-sjan en Antse-sjan, maar aangezien deze lager zijn kunnen zij niet veel beschutting opleveren tegen het vuur van de Japanners, indien deze zwaar geschut op den heuvel kunnen brengen, en zich daar weten te handhaven. Dat ziet er dus wel zeer bedenkelijk uit. Volgens het zeggen van Russische^ krijgsgevangenen is alles gereed voor den aftocht van de Russen naar het fort Liao-ti-sjan en de forten van het Tijgerstaartschier eiland. Na de vermeestering van de forten Soeng-sjoe en Kikwan, zouden de troepen daarheen gaan, terwijl de rest van de bevolking, in vertrouwen op de groot moedigheid van de Japanners, blijven zal. In de laatste 48 uren moet Port Arthur een groote vlammenzee ge lijken. De telegrammen, die van de legers aan de Sha-ho komen zijn zoo onbeduidend van inhoud, dat niemand er iets bij verliest, wanneer wij ze ditmaal achterwege laten. Vervolg ©emeentefoegrootlng. De heer Bosman heeft opgemerktdat er in den Hout boomen zijn doodgegaan; spr. vraagt, of er andere voor in de plaats komen. En in verband hiermee zou hij op een andere plaats eenige boomen willen opruimen. Hij zou nl. gaarne zien dat de weg van den Singel (bij het huis van den heer Van Spall) naar den straat weg verbreed werdom een beteren toegang naar de Wilhelminalaan te krijgen. Zooals die nu isis de bocht te scherp waardoor bij eenige passage allerlei moeilijkheden voor de wandelaars ontstaan. De heer Kraakman meentdat kinderen er den meesten last van hebben. De heer Bosman houdt voldat ook wandelaars dikwijls niet wetenwaar ze heen moeten wijken bij druk rijtuigverkeer. De heer Kraakman is van oordeel, dat de noodige verbetering uit de gewone middelen moet gevonden worden maar vraagt men hem kan u er zich mee vereenigen boomen weg te nemen dan zegt hij neen. De Raad kan er niet over oordeelen zonder zich geheel op de hoogte gesteld te hebben ter plaatse. De Voorzitter vraagt in dezen vertrouwen aan den Raad. Mogelijk, dat eenige boomen moeten vallen 6 a 7. Spr. geeft de verzekering dat alleen wegge ruimd zal worden, wat hoogst noodzakelijk is. Aldus besloten. Art. 4. Onderhond van bruggen en overzetveeren. Da le sectie is van meening, dat het wenachelijk is bij her stelling do klep en de hoofden van de Schapenbrng even breed te maken. Volgens B. en W. is het werk nog al kostbaar en ingrijpend. Tijd tot hot maken van een ont werp ontbrak, wellicht kan het volgende jaar op dit werk gerekend worden. De heer Bosman vraagtof het werk zoo lang uitstel kan lijden Het verkeer is er zoo moeilijk de brug is veel te klein. De Voorzitter stemt dit toe en merkt op dat dit jaar h' t windwerk zal worden gerepareerd, waarvan de kosten een volgend jaar de verbreeding zal ten goede komen. Art. 7. Diep- en schoonhouden van havens, enz. De le sectie wenscht, dat alle grachten op voldoende diepte gebracht en uitgebaggerd worden, waarmee B. en W. 't eens zijn. Bjj een volgende begrooting zullen daar voor meer gelden worden aangevraagd. Daarom is het aarstellen van een fijdelijken de den baggerman voorshands niet wenachelijk, iets, wat door de 3e sectie was gevraagd, ten einde de ondiepten bij de uitmondingen der riolen in de graehten geregeld te kannen veiwijderec. Het is de bedoeling zegt de Voorzitter, het werk en bloc uit te besteden. De heer Cohen Stuart merkt opdat men niet altijd baggeren kan zooals b. v. van den zomer. Bij de uitmonding der riolen in de grachten wel meent de heer de Lange. De Voorzitter belooftdat daarop zal gelet worden. De heer Kraakman vraagtof we zullen moeten wachten tot de heele gemeente uitgebaggerd wordt. Spr. deelt de meening van den heer de Lange. De Voorzitter is het er ook mee eens. Goedgekeurd. Hoofdstuk IV. Kosten der opanbaie veiligheid en van de brandweer. Totaal bedrag van dit hoofdstuk f 19250. Afd. I. Art. 2. Jaa;wedde van den inspecteur en de agenten van politie, geraamd op f 15300. Op de vraag van de 3a seat >f buiten do Vierstaten gereceld politietoezicht bestaat, wordt geantwoord, dat de Bargemeester in overleg met den Commissaris van Politie voor voldoende bewaking zoowel bij dag als bij nacht heeft gezorgd. De heer Bosman stelt de vraagof wel voor voldoende toezicht kan worden gezorgd. VoorReijnecom was 't al moeilijk. (De Voorzitter: „Toen hebben we meer politie gekregen In andere plaatsen staat men voor dezelfde moeilijk heid daar moeten die afgelegen wijken zelf zorgen voor toezicht. Spreker wilde daar ook op wijzen omdat het voor de gemeente te moeilijk wordt een zeker dorp op grooten afstand van de stad te besehermen. De Voorzitter antwoordt hierop dat er zooals reeds verzek rd is voldoende gewaakt wordt, wat dus insluitdat het mogelijk is. Indien het geen hoogere kosten meebrengtlegt de heer Bosman er zich bij neer. Art. 7. Gratificatën aan de brandspaitliedon. Geraamd op f 2070. De 2a sectie stelt voor dezen post met f 270 te ver- hoogen en 't geheele bedrag voor nieuwe uniformen voor »Bargerplicht" in eens te verstrekken. B, en W. geven er de voorkeur aan deze buitengewone uitgaaf op 2 dienstjaren te laten drukken. Voorts vraagt de 2e sectie, of B. en W. de voorgestelde reorganisatie van de brand weer in studie hebben genomen en voorstellen te dier zake eerlang den Raad zullen bereiken. Eerlang zal door B. en W. bedoelde reorganisatie in stadie worden ge nomen. Eén lid van dezeltde sectie vestigt de aandacht op het brandgevaar van Waaggebouw en kerktorens. B en W zeggen ten aanzien van dit punt een streng onderzoek toe, waarvan de u.tbomsten aan den Raad zullen wrden medegedeeld. De 3e sectie kan zich zeer goed vereenigen met het voorstel van B. en W om over te gaan tot het aan schaffen van nieuwe uniformen voor «Burgerplicht''. De heer Cohen Stuart is 't eene lid geweest, dat gesproken heeft over het brandgevaar van Waag gebouw en Kerktorens. Van het eerste gebouw staan dikwijls de deuren open naar den toren. Spr. wenscht voorschriften op 't bestijgen en een streng toezicht. Het verheugt hem dat door het Kerkbestuur maatre gelen zijn genomen ter bescherming van de Groote Kerk. Met den heer Uitenbosch heeft spr. voorgesteld den post voor uniformen in zijn geheel uit te trekken. Het bedrag van f270 is toch niet zoo groot te meer nu het geldt een corps waarover we niet dan met zeer veel waardeering kunnen spreken. Da heer Uitenbosch voegt er nog aan toe, dat de brandweer op dit moment de uniformen wenscht aan te schaffen. Het benoodigde bedrag wordt door iemand voorgeschoten. Ligt het nu ook in de bedoeling, dat de andere helft van het bedrag het volgende jaar weer zal moeten worden aangevraagd. De heer Kraakman zegt, d t ook de 3e sectie er voor is de brandweer gelijktijdig van uniformen te voor zien. Blijven B. en W. er bij het le deel op de be grooting te brengen, de Raad verplichte zich 't 2e deel te voldoen. Voorts geeft spreker in bedenking B. en W. uit te noodigeu de brandweer te alarmeeren voor een onder stelden brand, al is het bij dag. Dan kan de toestand gezien wor'en, voor ieder gebouw toch is die verschil lend. Men weet dan ook, boe het in de hoogte is, en hoe die te bereiken, terwijl de toegangen nagegaan kunnen worden, om zich een volledig denkbeeld van den toestand te vormen Spreker beve lt dit ter over weging aan B. en W. aan. De 2e sectie handhaaft haar voorstel Het wordt aangenomen, waardoor deze post met f 270 wordt ver hoogd. De heer Uitenbosch brengt hierna ter sprake het luiden der klokken, dat door B. en W. in geval van brand is afgeschaft, 't Moge een klein voordeeltje op leveren, daartegenover staat het nadeel van den betrok ken bewoner en de assurantie. Nu kan de brandweer er niet tijdig zijn, omdat de politie ze moet waarschuwen. En dan, meent spr dat deze maatregel demoraliseerend werkt. Nu moeten de mannen eerst geroepen worden, te voren dreef de prikkel van de premie hen tot spoed aan. Do Voorzitter heeft van den heer Ringers ver nomen, dat deze 't niet noodig oordeelde te alarmeeren, omdat hij mannen genoeg heeft. De heer Van den Bosch geeft B. en W. in over weging bij eventueele reorganisatie brandsignalen aan te brengen. De Voorzitter heeft dit zeer aardig gezien in Roermond. Hoofdstuk V. Kosten der plaatselijks gezondheidspolitie, waarvan Je kosten zijn geraamd op f 31795 945. Art. 3. Kosten wegens het ophalen van haardasch en voilnis. Eenige leden van de 2e sectie wemchen do verhooging van het salaris van den directeur op f 100 gesteld te zien. B en W. achten het billijk de jaarwedde van dezen ambtenaar te brengen op f 1600, na 24 dienst jaren, in verband met de uitbreiding diens werkzaam heden en don bnitergewonen ijver. Hunnerzijds verklaren B en W. zich bereid den post te splitsen. De jaarwedde blijft dus f 1400 met een toelage van f 200 De heer Uitenbosch stelt voor f 100. Ook spr. waardeert de groote verdiensten van den directeur, doch kort geleden nog is diens salaris van f 1200 verhoogd. En zeker zijn de werkzaamheden uitgebreid door uit breiding der stad, maar spr. meent toch, dat 't aantal paarden misschien vermeerderd is, maar dat 't personeel niet in dezelfde mate is uitgebreid, zoodat hot werk van de werklieden ook is toegenomen zonder verhooging van loon. Bovendien heeft men den directeur ontlasting bezorgd door den adjunct-directeur. De Voorzitter antwoordt, dat de hoeveelheid administratief werk voor den directeur zeer is toegeno men. Ook het aantal werklieden is vermeerderd, terwijl het gehalte verbeterd isvroeger waren er nog al wat oudere heeren, deze zijn vervangen door jonge krachten. Het voorstel Uitenbosch, alleen gesteund door den heer Cohen Stuart, vervalt. Dat van B. en W. wordt goedgekeurd De heer Van den Bosch heeft reeds vroeger de wenscholijkheid uitgesproken een of meer motorbooten voor de reiniging aan te schaffen. Toen is de Raad er niet op ingegaan, maar nu spr. de resultaten gezien heeft van de motorboot naar den Hoef, wil hij er nog maals de aandacht op vestigen. De aanschaffing zal afschaffing van enkele paarden tengevolge hebben, ter wijl de straten niet zoo beschadigd zullen worden. De heer Bosman deelt mede, dat het denkbeeld niet, zooals de heer Van den Bo ch heeft gezi gd, van hem afkomstig is, maar van de vereeniging „Alcmaria' Deze heeft een ontwerp van een zeer doelmatig vaartuig in overleg met den architect laten maken. Dat ontwerp is aan B. en W. gezonden Spr geeft B. en W. in overweging het voor den dag te halen en met een i oorstel te komen. De Voorzitter moet opmerken, dat dit voor zjjn tijd was. Spr is 't geheel met de heeren eens. De Heer Uitenbosch heeft menigmaal opgemerkt, dat bij ruw weer de helft van de vuilnis bij uitstorting van de kar in de open vletten in het water terecht kwam. Door de vletten te overdekken, zou daa in heel wat verbetering gebracht worden. De "Voorzitter verklaart er nota van te zullen nemen. Hierna wordt voorlezing gedaan van een adres van de Gezondheids-commissie, waarin deze ten sterkste ontraadt het toestaan van het hebben van beerputten. In handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. Hoofdstuk VI. Kosten voor het onderwijs. Totaal bedrag f 106957,20. Afd. I. Art. 1. Jaarwedden der onderwijzers. Eenige leden van de 2e sectie wensehon het beginsel der coëdn- catie gehuldigd op de 2 scholen, door splitsing der le Gemeenteschool ontstaan, welke qaaestie volgens B. en W. niet bij de behandeling dar begrooting behoort te worden uitgemaakt. De Voorzitter merkt op, dat de kwestie van de coëducatie bij de aanstaande reorganisatie der Burger school en Meisjesschool ter sprake komt.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1