BINNENLAND. S T A D S NIEÏÏWS7 Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. Afd. II. Art I. Kosten hooger onderwijs. De heer Glinderman herinnert aan 't geen de Voorzitter indertijd hoeft gezegd, dat n.l. leerlingen van Zaandam 't gymnasium alhier zouden bezoeken. Nu is spreker uit de courant gebleken, dat B. en W. van Zaandam er niet aan ge lacht hebben. De Voorzitter antwoordt, dat officieel nog geen antwoord is ingekomen. De heer Kraakman geeft ter overweging aan het denkbeeld met de directies van boot of trein te onder handelen in hoeverre het tarief verlaagd kan worden voor de leerlingen. Hoofdstak VII. Kosten van het armwezen, enz. Het totaal bedrag is geraamd op f 3,9210.105. Art. 8. Subsidiën aan godshuizen. Een lid der 2e sectie betreurt den verkoop van het Ceresbeeld op de binnenplaats van het Stedelijk Zieken huis. Regenten ziin tot den verkoop overgegaan, zonder het advies van de Museum-commissie of van den architect in te winnen, wijl ze niet konden inzien, dat het beeld van eenige historische beteekenis was. De heer Cohen Stuart is t lid der 2e sectie geweest, die den verkoop betreurt. Waarom hebben regenten niet 't oordeel gevraagd van de Museum commissie. Zij zelf kunnen het niet beoordeelen. Te meer verbaast het hem tegenover den heer Biuinis. die zooveel verdiensten heeft. En dat terwijl de Minister van B. Z. deu gemeente-besturen aangeschreven heeft, al wat historische wiarde heeft, niet te verkoopen. Hebben regenten dan 't recht het te doen Ook de heer Van den Bosch heeft met groot leedwezen den verkoop vernomen Spr. heeft zich ter stond gewend tot den heer Bruinvis, die het recht tot verkoop door regenten betwijfelt. Aan B en W. vraagt spr. een onderzoek in te stellen naar de financieele verhouding tusschen de gemeente en het stedelijk Ziekenhuis. De heer de Wit spreekt hier niet als regent. Volgens spr. is de mijn verkeerd gesprongen, de regenten hadden eerder een pluimpje verwacht Hadden zij kunnen vermoeden dat er in den Raad zoo tegen den verkoop zou worden opgekomen dan zou spreker de eerste geweest zijn het oordeel van den Raad te vragen. Ook is de heer Bruinvis van oordeel, dat met f1000 't beeld hoog genoeg betaald zou zijn, terwijl het f2000 heeft opgebracht. Voor spr. staat het vast, dat regenten het volste recht hadden het te verkoopen als roerend goed ten bate der inrichting. Volgens den heer Stuart blijft het nog de vraag, of het beeld roerend goed is. De heer Kraakman meentdat we den verkoop kunnen betreurenhet is een fait accompli. Toch is het goeddat we onze stem hebben laten hoorenals een waarschuwing aan dergelijke colleges, goederen te verkoopen zonder den Raad er in te kennen De heer van den Bosch herhaalt zijn verzoek omtrent de, verhouding tusschen gasthuis en stad. De Voorzitter is bereid daaraan gevolg te geven Hoofdstuk VIII, Renten en aflossingen. Totaal f 46465. Goedgekeurd. Hoofdstuk IX. Pensioenen en Wachtgelden. Totaal f 3077 97. Op een desbetreffende vraag van den heer Uiten- bosch, antwoordt de V o o r z i 11 e r dat het des kundig rapport in zake pensioenregeling afgewacht moet worden. Als voren. Hoofdstak X. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstakken behoorende. Geraamd op f 11130. Ait. 15. Uitkeering aan hot natuur- on letterkundig genootschap »Solus nemo satis sapit.'' Hiervoor is f 100 uitgetrokken. In afwachting van het rapport van de Speciale Cum missie, kan de le sectie er zich mee ver eenigen, dat deze post gehandhaafd blijft. De 2e sectie spreekt den wenseh uit, dat dit rapport eerlang den Raad moge bereiken. De heer Glinderman vraagtof de Speciale Commissie do zaak heeft onderzochten zoo ja wat de uitslag is. De heer Boelmans ter Spill antwoordt hierop, dat door een samenloop van omstandigheden het rapport den Raad niet heeft bereiktmaar dat het niet lang meer zal uitblijven. De Voorzitter zegtdat B. en W. hun voorstel handbavea met dien verstande da over 't bedrag be schikt zal worden gehoord den Raad. Goedgekeurd. De heeren Bosman en de Wit dringen beiden op spoed aan met bet rapportomdat het ziekenhuis groote behoefte heeft aan de zaalwaar Physica vergadert. Ook de heer Uitenbosch acht het noodzakelijk, daar nu reeds patiënten bij aanmelding zijn weggestuurd, hetgeen de heer d e W i t beaamt Hoofdstuk XI. Buitengewone uitgaven van allerlei aard. Totaal bedrag f 45208. Hoofdstuk XII. Onvoorziene uitgaven. Geraamd bedrag f 3930,81. Deze post wordt met f 230,verhoogd als gevolg van de verhooging van Corino (f 50,het voorstel- van den Bosch (f 250,de buitengewone subsidie aan „Burgerplicht'1 f 270,waartegenover staat het wegvallen van den post voor een opzichter (f 800, Goedgekeurd tot een bedrag van f 4160,81 Aan de orde zijn nu de Ontvangsten. Wegens het late uur maakt de Voorz. geen bezwaar dit punt tot de volgende vergadering uit te stellen. Bij de rondvraag wijst de heer Uitenbosch op de slechte verlichting van de Kennemerbrug naar Varne broek en Lindel »an. De Voorzitter neemt de wenk ter harte. De heer Van den Bosch zou de plank boven de deur van 't gymnasium vervangen wenschen te zien door een sierlijk bordje. De Voorzitter zegt, dat dit ook zijn aandacht heeft getrokken, maar het is slechts voorloopig. Voorts brengt de heer Van den Bosch B. enW, dank voor het plaatsen van wachthuisjes. Spreker was van meening, dat t genover de woningen aan de Stuartstraat een schutting zou komen nu men daar gaat bouwen is er voor de gebouwen die aan de Spoorstraat zouden komen, geen plaats. Den Voorzitter is niets bekend van een raads besluit in dezen. De heer Van den Bosch deelt mede, dat het besluit genomen is in de zitting van 5 Maart 1902, waarna de vergadering ongeveer te middernacht wordt gesloten. Minister Kuyper bevindt zich te Brussel ten einde zich onder genees- en heelkundige behandeling te stellen van een specialiteit on er daarom voor onbepaalden tijd te vertoeven. Tweede Hamer, In de afgeloopen dagen heeft da Tweede Kamer onaf gebroken het debat over de Indische begrooting voortgezet. Verworpen werd met 31 tegen 28 stemmen de volgende motie, voorgesteld door den heer Dolk »De Kamer, vau oordeel dat de draadlooze telegraphic in Oost-Indië', als een onderdeel van het telegraafwezen, een tak van Staats dienst behoort te zyn, gaat over tot de orde van den dag", fiPjanbi. De correspondent der W. R. Ct. te Batavia seint: Het ljjk van den op 1 November in de doesoen Nielau in Djambi-vermoorden controleur Kroesen is aldaar ge vonden. Alle schuldigen, op twee na, zijn gevat. Aanstokers waren de pangerans Hadji Oemar (Dji-Oemar) en Seman. Ken jubileum. Den 4eu December hoopt de heer W. H. Hendriks, stationschef te Uitgeestte berdenken dat hjj 25 jaren geleden in dienst trad bjj de Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij. Bij kon. besluit is met ingang van 1 dezer bevorderd bij het wapen der infanterie tot kapitein bij hst 3e regiment de eerstc-luitenant C. J. F, de Graaf, van don staf van het wapen, werkzaam bii de Cadettenschool alhier. Het Indisch leger. Da correspondent van het Hbld. te Batavia seint: »Gouverneur-generaal Van Heutss beoogt vermindering der werving in Nederland tot de helft van hetgeen thans gevraagd wordt, bevordering van het dienstnemen door rndo's, en invoering van het kapitnlanten-stelsel". (Het kapitnlanten-stelsel, waarvoor o.a. door de Ver eeniging »Voorwaarts Maisch" in Nederland zeer wordt geijverd, beoogt aan het kader na een zeker aantal dienst jaren een betrekking in de borger maatschappij te ver zekeren. Daardoor zon een prikkel ontstaan tot dienst neming, terwijl hot leger verlost werd van die ouden van dagen, die tegen hun zin en das zonder opgewektheid blijven dienen totdat de tijd voor pensionneering is ge komen.) Hond van Nederlandsche Onderwijzers, Door de afdeeling Sehagen van den Bond van Nederl. Onderwijzers zijn tegen 11 Dec. in het N.H. koffiehuis te Sehagen afgevaardigden van onderwijsvereenigingen, lib. kiesvereenigingen en uutsafdeelingen nitgenoodigd tot bijwoning van eene vergadering, waarop de mogelijkheid zal worden besproken ook te Sehagen zooals eldeis reeds geschiedde eene openbare vergadering te houden ter bespreking van de onderwijl-novelle in verband met de openbare lagere school. Raad te Sehagen. Den 29sten vergaderde de voltallige raad der gemeente Sehagen. Aangeboden werd eene suppletoire begrooting, dienst 1905, aangaande het slniten eener geldleoning voor de nieuwe gasfabriek, groot pl.m. f60,000. Eene nieuwe verordening op de heffing en invordering van het vergunningsrecht werd aangenomen in overeenstemming met de nieuwe drankwet. Tot onderwijzer werd met 6 tegen 2 stammen benoemd de heer P. Slootheer te Weteringen (0) (reeds in een vorig nummer gemeld). Tot loden der schoolcommissie werden herbenoemd de aftreden: mevr. C. A. Peisser-Spaan en de heeren 0. Roggeveen Cz. en G. Beers, lot leden van de Commissie voor het Rietbosch herkozen de heeren C. Asjes, C. Bjjpost en D. Smit. B. en W. werden gemachtigd voor 1905 te verpachten de marktgelden en aan te besteden het vervoer der kaas. Vergadering van „ï»e drie Hgmenden." De afdeeling »De Drie Egmonden van den »Bond van Ned. Ouderwijzers" vergaderde dezer dagen voor het eerst weder in haar vergaderingsperiode te Egmond aan Zee. Hoewel niet schitterend, was de opkomst der leden .toch voldoende te noemen. Na afdoening der ingezonden stukken werden als bestnursleden gekozen respectievelijk als secretaresse en penningmeester, mej. G. C. v. d. Pol, onderwijzeres te Egmond-biunen 6n de heer B. B.yering,' onderwijzer te Egmond aan Zee. Als afgevaardigde voor de a,s. Algemeene Vergadering te Breda werd benoemd de heer A. 0. Bos te Egmond aan Zee. Nadat besloten was de voorstellen voor de algem. vergadering nog eens in 't bijzonder na te gaan in de eerstvolgende vergadering, medio December, sloot de voorzitter deze bijeenkomst. Een mooie schenking. Aan den Volksbond, Veieeniging tegen Drankmisbruik, is oen som geschonken vanjzevendnizend golden door den zelfden belangstellenden vriend der Vereenigingdie baar reeds vroeger een aanzienljjke schenking deed toe komen. Te 's-Gravenliage is voor het examen Wisknnde K I geslaagd onze stadgenoot, de heer A. Pels. Noorder stoomtramweg maatschappij. Bij akte van 26 November j.L, verleden voor den notaris C. G. Steen alhier is opgericht de naamlooze vennoot schap Noorder-stoomtramwfg Maatschappij. De zetel van de maatschappij is gevestigd te Alkmaar. Het maatschappe lijk kapitaal bedraagt f 300000 waarvan aanvankelijk uitgegeven f 285000. Tot bestuursleden zijn benoemd de heeren G, C. Hnist te Ziipe, G. Ripping te Alkmaar, H. J. Pot te Sehagen H, G. T. Mann te Petten en mr. W. 0. Bosman te Alkmaar. De Maatscbappjj heeft tot doel den aanleg van een tramweg van Alkmaar naar Sehagen, door de Zijpe, alsmede de exploitatie vau dien tramweg, hetzij door haar zelf, hetzij door anderen, Gezinsverpleging. In de onlangs gehouden algemeene vergadering werd, in de plaats van bet aftredend en niet hei kiesbaar lid, den Heer Loomm, gekozen do heer C, J. Uitenbosch, die deze benoeming aannam. Door het hoofdbeslnur van de Gezinsverpleging in de classis Alkmaar is benoemd Mej, G. Wilhelm om als gezinsverpleegster werkzaam te zyn in de gemeenten Sehagen, Anna Paulowna, Oude Niedorp, Nieuwe Nie- dorp, Winkel, Haringhuizen en Heer Hugowaard. fVederlandsche Protestantenbond. Van wege de afdeeling Alkmaar en Omstreken van dezen Bond werd Vrijdagavond eene lezing gehouden in de bovenzaal van het „Café Central". Spreker was de heer H. J. Brink, predikant te Ruinerwoldmet het onderwerp Loondienst in het Godsdienstig zedelijk leven. Jammer dat maar een klein deel der stoelen bezet was, want sprekers rede was wel wat meer belangstelling waard geweest. Na een woord van welkom van ds. Ter- nooy Apèl werd aan ds. Brink het woord gegeven. Hetgeen de predikant wenschte aan te toonen door deze lezing was, dat loondienst het bederf is voor den waren Godsdienst en het zedelijk leven. Loondienst, het dienen van God alleen om daarbij voordeel te hebben, wie, die waarlijk doordrongen is van het verhevene van den Godsdienst, kan dat dulden. Uitvoerig zette spr. uiteen het verkeerde van loondienst. Hij wees er op hoe velen goed doen, alleen in de hoop daarvoor|Gods goedheid en zegen te ondervinden. Daar zijn zoovelen die aalmoezen geven kerkgaan, bidden niet uit aandrang, uit behoefte om zoo te doen, neen alleen met de gedachtewat ik geef krijg ik dubbel terughoe meer ik bid des te grooter de goede gedachte die God van mij krijgtdus des te grooter het geluk dat mij door Hem te beurt zal vallen. En ook voor hun medemenschen doen velen zoo. Tegen standers van spr. zullen misschien aanvoerendat toch ook in de Heilige Schriftin de Bergrede en zelfs in 't Onze Vader zinsneden voorkomendie er op wijzen dat door goed te doen men Gods gunst verwerft en een mooi naleven en die dus door omkeering aanleiding geven tot loondienst. Maar dat is een verkeerde uit legging dier woorden. Javroeger in de oude tijden was men zoo bekrompen van gedachtenom zich God als een troonend Koning boven de wolken te denken en stelde men zich een naleven voor in een rijk, den hemel. En om daar te komen moest men goed doen. Doch die kinderlijke ideeën is spr. niet toegedaan. Godsdienst is hooger, jen als ik iets begrepen heb, zegt spr., van 't Evangelie, dan is dat de opvoeding voor die hoogere opvatting van 't geloof. En daar in dat verhevene treedt alle persoonlijke voordeel door godsdienstig te zijn op den achtergrond, kan van geen loon sprake zijn. Na een half uurtje pauze ging spr. voort en besprak nu meer in het bijzonder 't vrijzinnig protestantisme in verband met den loondienst. De vrijzinnige protes tanten moeten zijn vrij van alle bijgedachten, gedachten over belooningen in hun dienen van God. En toch zijn velen van hen zoo weinig geestdriftig. Velen gaan de kerken voorbijomdat bij hen niet is het geloof aan een gelukkig worden door daar binnen te gaanzij zien er geen voordeel in, ook niet voor hunne kinderen, houden deze thuis, want wat geeft dat heilig zijn! vragen ze. Maar de ware voorstanders van het Vrijzinnig Protestantisme schrikken voor geen bezwaren terug, en ook zjj alleen zullen de ware troost vinden in hun geloof, want in hun harte is niet de woekerstem, maar de stem van God. Met een hartelijk woord van dank aan den heer Brink voor zijne boeiende rede, sloot de heer Ternooy Apèl de bijenekomst. Me JVoord-Nederlandsche opera opgeheven. De Noord Nederlandsebe Opera is baar voorgangsiers de Nederlandsebe, da Nieuwe Nederiandsche en de Hol landsche opera gevolgd. Vrijdagochtend heeft de directie moeten besluiten de Vereeniging op te heffen. Gisteren heeft de directie vergaderd met deputiates nit da afdeelingen van het personeelsolisten orkest en technisch personeelmet met het koor. Deze afdee lingen waren bereid tot 20 Dec. en partage te spelen na dien datum zouden dan weer de bestaande contracten gelden. Maar er was geen koormet de koristen kon niet onderhandeld wordenwijl zij geen afgevaardigden ge zonden hadden. En zoo moest de directie wei besluiten de onderne ming op te heffen. De directie wijt deze ongeiakkigen afloop uitsluitend aan de Koristen. Op Woensdag 7 December zal door de Nederiandsche Protestantenbond, afdeeling Alkmaar en omstrekeneene ledenvergadering gehouden worden in Café Central. Eene advertentie vindt men hierover in ditj nummer Predikbeurten. De predikbeurten bier ter stede zullen Zondag, 4 Dec., als volgt worden vervuld: Groote Kerk, 10 unr, Dk. Hak- steen, Emer. Pred.; 6 nar, Ds. v. Laenweu, Cat&cb, Zond. 26. Kapel, 10 nor, Ds. Vioke; 2 uur, Ds. Gulden- arm, Bediening van deu H. Doop; Woensdagavond 6 uur, Ds- Guldenarm. Evang-Luth. Kerk, 10J uur, Ds. Ternooy Apèl. Doojsgez. Kerk, 10£ uur, Ds. Glaaz. Remonstr.-Geref. Kerk 10J uur, Ds. J. A. Bajerman, Rem. Pred. te Amsteidam, Geref. Kerk, 10 uur, Ds. "Weohgelaer6 uur, Ds. Wechgelaer, Catech. Zond. 28. Hervormde Gemeente te Ondorp, 10 uur Ds. Pool. Me ontvluchte gevangene. Richter, de uit de gevangenis aan het Wolvenplein te Utrecht ontvluchte misdadiger is gezien in do bosschen bij het station De Bilt, waar de door hem in eene villa te De Bilt gestolen broches zjju tei uggetonci.u. Eeu

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2