"buitenland. BINNENLAND. bevonden V oor werpen. Gemengde Mededeelingeu. De held van Port Arthur. Da Gazette de St. Petershourg bevat een interessante mededeelieg omtrent Von Stössel, den held van Port-Arthur Eenmaal com mandeerde Von Stossel, toen nog kolonel, het Ladoga- regiment, dat te Lambrovo in Polen was gestationneerd. Hij was daar vooral om zijn democratische beginselen zeer gezien onder zjjn soldaten en zjjn echtgenoote werd als eon ware regimentsmoeder beschouwd. Juist om zijn democratische neigingen viel hij echter bij zijn mede officieren en superieuren minder in den smaak en zijn korte, scheipe regimentsorders en redevoeringen vielen dikwjjls niet in goede aarde. Toon hij dan ook eens zijn superieuren weer op zulk een wjjze had verbitterd, werd hij wpggestopl in Port-Arthur on men beschouwde Von Stössel's militaire loopbaan als geëindigd. Weinig kon men toon denken, dat nog eens de oogen der gansche wereld met bewondering op Von Stössel zouden zijn gevestigd. weTÜ?" N i e u w s t ij d i n g e n. Gemengd Nieuws. Gen aardige St. Kicolaas. MARKTBERICHTEN. Niet Welnu de Inlanders, als betalende voor 999/10oo onze Inlandsche Staathuishouding. Me dunkt, dat de Heer Abendanon een daad van politiek beleid, een daad ook van rechtvaardigheid heeft verricht. En als er dan van die verwaande Europeanen zijn, die hun kindertjes te goed achten voor den omgang met de Inlandsche kleuters, (er zijn er heusch zoo), welnu dan moeten die bekrompen wezens maar op eigen kosten particuliere scholen gaan oprichten, zoo als ook de Chineezen immers doen. Ze hebben echter geen recht hoegenaamd om de landskinderen uit te sluiten van de door de Indiërs betaalde nationale school. Nogmaals hulde aan den Heer Abendanon en ook aan den afgetreden Landvoogd, zoowel als aan het Mi nisterie in Holland voor het wijs beleid in deze zaak betracht. (1). Garoet. Lt. Clockener Brousson, b.d. (1) Eenige uitvallen tegen den heer Wij brands in dezen Penkras hebben wij, als niet geschikt voor ons blad, weggelaten. Red. Een Russische heldin. De twintigjarige pleeg zuster Ludmilla Jakowenko werden in den slag bij Liao" jang beide beenen afgeschoten. Nu ligt zij in een hospi taal in het verre Oosten en wacht geduldig tot haar verminkt lichaam genezen zal zijn. Zoover men er toe bjjdragen kan, doet iedereen zjjn citerste bost om haar lijden eenigszins te verzachten altij dstaan op een tafeltj0 bjj haar bed bloemen en men zorgt voor de nieuwste boeken. Het eens zoo beeldschoone meisje met lang blond haar en prachtige donkere oogen, is nu geheel vermagerd, doch zij weet zich met waren heldenmoed in haar treurig lot te schikken. »Op 22 jarigen leeftjjd ben ik reeds 69n invalide", zeide zjj tot een goeden vriend. «Ik heb nauwelijks het leven gezien, of hat is alweder nit. Doch God heeft het zoo gewild en ik lijd voor mijn vaderland." Iemand vertelde haar van de uitstekende kunstbeenen, die tegenwoordig gemaakt worden. Een flauw laebjo, dat aanstonds weer verdween, kwam op haar gezicht. «Och maar ik blijf toch altijd oen invalide 1" Het heldhaftige meisja ondergaat alle behandelingen zonder chloroform. Ganeraal Koeropatkine heeft eigen handig haar 't Georgekruis voor dapperheid" op de borst gehecht. Ironie van het toeval! In de eerste maanden van dit jaar, zoo merkt een Eiansck blad op, zond Japan een bedrag van 43,800,(100 yon in goud naar do Ver- eenigde Staten, als betaling voor de aldaar bestelde levens middelen en krijgsbehoeften. De Amerikanen, die toen 200 millio&u francs aan Frankrijk moesten betalen voor den aankoop van het Panama-Kanaal, zonden het Japan- sche goud naar Parijs. Aldaar werd een deel van dat gond gestort voor de in Augustus 1.1. gesloten Russische leening. En zoo heeft Japansch goud gedierd om uitgaven voor den Russ'schen veldtocht tegen Japan te bestrijden. De wijnoogst in Frankrijk. Ook in Frankrijk is dit jaar de wijnoogst bijzonder overvloedig. Volgens de berekeningen der Revue Vinicole" bedraagt hij 66 millioen hectoliter, of 31 millioen hectoliter meer dan verleden jaar. Slechts door twee jaren van den laatsten tijd werd dat cijfer overtroffen, nameljjk door 1875 met 83 millioen en door 1900 met 67 millioen hectoliter, Weldadigheid in Denemarken. Een nieuw soort van welöadigheidsbetoon wordt uit Denemarken gemeld. Men heeft daar 4 millioen postzegels van l1/, cent uitgegeven, bestemd om op Kerstkaarten en brieven geplakt, te worden bjj wijze van vrijwillige extra-port, De opbrengst is voor de armen. Een ontwerp van den Duitsohen Keizer- Voor het mausoleum, dat men op het met bloed gedrenkte slagveld van Gravelotte bouwt, heeft de Keizer een bron zen vredesengel gezonden. Het beeld vertoont overeen komst met dat van den aartsengel Michaël, hetwelk vijf jaar geleden ter eere van het 1ste regiment der garde te voet te St. Privat onthnld is en is evenals Michaël door den Keizer met eigen hand ontworpen. Dit betee- kent vermoedeljjk dat de Keizer, van wien men niet kan vergen dat hij een teekenmeoster is, den vorm in een losse schets heeft aangegeven, welke verder zal uitgewerkt zijn door iemand als Knackfuss, den man die ook zijn teekening over het Gele Gevaar voor openbaarmaking geschikt heeft gemaakt. D.i engel van den Keizer komt te staan in een kleine kapel, die den achtergrond van het mausoleum vormt. In hot mausoleum zelf zullen meer dan 60 gedenksteenen aangebracht wordeD, uit naam van de verschillende regimenten en afdeelingon, welke bij Gravelotte hebben moegevochten. De onthulling ervan is bepaald op 18 Augusts 1905, den oerstvolgonden ge denkdag van den slag. Men rekent er stellig op, dat de Keizer erbij tegenwoordig zal zijn. Spaarbankgelden voor sociale doel einden. Op 15 Decambor e.k. wordt to Berlijn een conferentie gehouden ter bespreking der belangrpe vraag, in hoeverre de kapitalen der spaarbanken meer ten be hoove van sociale doeleinden gebezigd kunnen worden De bijeenkomst is belegd door de Pruisische regeering en daaraan zullen, behalve hoofdambtenaren der departe menten van binnenlandsche zaken, financiën, handel en landbouw, zes leden van het hoofdbestuur der Duitscne Spaarbanken-vereeniging deelnemen. Een voorloopige be spreking van dit onderwerp heeft reeds plaats gehad in de jaarljjksche vergadering der genoemde vereeniging, welke dezo week is gebonden en waar, met het oog op de bedoelde conferentie, geen besluiten werden genomen. Een speelbank in Luxemburg. In het groot hertogdom Luxemburg is opnieuw het plan opgedoken van oprichting van een speelbank, tot aanmoediging van het vreemdelingenbezoek. In Diekiroh kan men nog de fundamenten zien van een gebouw dat dezelfde bestem ming zou krjjgen, maar tên fcïoiie niet verrees, omdat de regeering tnsschenbeide kwam. Nu is er een ven nootschap opgericht om te Luxemburg, de hoofdstad, speelzalen te openen, die niet voor Monte Carlo zouden onder behoeven te doen. De gemeenteraad en de Kamer beide moeten echter hun goedkeuring nog verleenen. Als de internationale pret- en weeldelieseude spelersbent een maal in het groothertogdom haren intocht heeft gehouden, zal het met den eenvoud, dien toeristen daar nu nog vinden, wol voorgoed gedaan raken. Steeds grooter snolheid. Op de lijn Berlyn— Hamburg worden, volgens de Duitscho bladen, proeven genomen met een nieuw model van een zware sneltrein- machine. Deze locomotief is veel grooter en hooger daa de gewono soort. De machinist zit alleen vóór op de machine in een wigvormig glazen kwastje, terwijl twee aehterop staan. De locomotief heeft, met, drie waggons achter zich aan, een snelheid van 120 K.M. in het uur kunnen bereiken. Spoorweg-ongelukken in Engeland. In hot Vereenigd Koninkrijk zijn in het tweede kwartaal van dit jaar bij spoorweg-ongelukken 230 personen ge dood en 1425 gewond. Het aantal gedoode passagiers bedroeg i 7, hst aantal gewonde 518; van het spoorweg personeel werden gedood 82 en gewond 836 personen. De overige slachtoffers waren voetgangers en anderen, die spoorlijnen overtrokken (zelfmoordenaars inbegrepen). de Maar dat «paradepaard" was reeds in 1901 in de Troon rede aangekondigd. En de heer Borgesius hield die niet vier jaren lang zijn ontwerp op hetzelfde stnk in portefeuille En als men van paradepaarden spreekt, is dan de aangekondigde grondwetsherziening niet een vol bloed paradepaard {Gelach.) Zoolang, als van parade paarden sprake was, stalmeesters als Borgesins, aan de groene tafel waren gezeten, werd dien paradepaarden het voeder niet onthoudentoen kregen zij vier jaren lang ruim havo? eü ÏCCI sn zjj met zorg gestald maar uauweljjks waren de stalmeesters afgetreuC!1; den paradepaarden werd 't voedsel ontbonden, om ze te maken tot magere rossinanten. En thans weder wordt een nieuw paradepaard ingespannen, opgetuigd met bellen en een vuurroode schabrak. Gelach In de koets nemen Troelstra en van Raalte, zelfs wordt de heer van Houten beleefdelijk nifcgenoodigd in de koets plaats te nemen (Gelach), maar hij laat door do N. Gt. zeggen infra dignitatem (Gelach), terwijl de heer Borgesins voor- loopig nog maar geneigd schijnt mat de vlag der Liberale Unie in het kattebakje plaats te nemen. (Gelach.) Bjj zulk een reclati eoptocht, met znlk een parade-toestel, waarbij wy allen in 't niet verzinken, is Barnum en Baiiey nog maar een mager beestje. Gelach Uit de Tweede Hamer. Zooals wij reeds in een vorig nummer zeiden't is, met het oog op ons bestek, ondoenlijk om van alle rede voeringen, in de Tweede Kamer gehouden, een voldoend overzicht te geven. Daarom geven wij er de voorkeur aan liever telkens één redevoering te nemen en die dan uitvoerig te vermelden. Gaven wij in ons vorig nummer een rede van de lin kerzijde, thans nemen wij er een van de echterzjjde, en wel van den heer Kolkman. Doze spreker constateert dat de sprekers ook van de overzjjde algemeen hebben erkend, dat de uitkomsten van het financieel beleid der laatste jaren zoo gunstig waren. Hun berekeningen wil spr. niet volgen, maar allen hebben geconstateerd, dat de meeste buitengewone uitgaven uit de gewone inkomsten zijn bestreden. Alles hangt echter af van de vraag wat onder buitengewoon en wat onder gewoon is te begrijpen. Hjj merkt echter op dat vóór 1875 er een even gunstig tjjdvak is geweest als het laatste. Toen is er echter kentering gekomen en nu deze zich weer voordoet, heeft de minister van financiën terecht voorstellen tot versterking der middelen voorgedragen. Een andere vraag is of die versterking dadelijk noodig geacht kan worden. Daaromtrent is hjj, na den heer Röell gehoord te hebben, bekeerd. Ook hjj gelooft niet dat er thans urgentie is voor de belastingverhooging. Hij sluit zich derhalve aan bij het advies van de linker zijde om voorloopig die verhooging terug te nemen. Ook spr. wil alle krachten inspannen om de financiën des rjjk8 in goede orde te houden, maar ook hij wil geeu belastingverhooging die niet dringend noodig is. Mocht 't in 't begin des nieuwen dienstjaars bljjken dat nieuwe middelen noodig zjjn, dan zal bjj ons gaarne bereid vinden hem te steunen. Intusschen doet spr. uitkomen, dat de heer Borgesins zich over de financieele politiek van den minister niet billijk heeft uitgelaten. Da gunstige voorstellingen door dozen gegeven van den huidigon tosstand van landbouw waren overdreven. Voor den landbouw is in de laatste jaren veel gedaan. Maar veel schade is toch ge leden door ongunstige weersgesteldheid enz zocdat vele pachters de pacht hebben moeton kwijtschelden. En wat de effectenlgst betreft, had do heer Borgesins een ver goljjking moeien maken met de lijst van 't vorige jaar November. De toen geconstateerde achteruitgang door de kracht van 1903 is volstrekt niet geredresseerd; de koopkracht der gegoede ingezeten is verminderd en zelfs na November werden door één slag op één dag tenge- volgen van een Amorikaansche spoor-oébcicle een aantal personen arm gemaakt. De grooto vraag zal zijn of men zich van dien slag zal kunnen herstellen. En dan de Russen in elke fatsoenlijke effectenportefeuille vindt men Russische fondsen. Hoe zal men over het verlies in die fondsen heenkomen? Wat het Tarief betreft, meent spr. dat tegenover een wet als de ouderdomsverzekering, die zooveel zal kosten, wel degelijk e8n aequivalent moet geplaatst worden Wil men do sociale wetgeving voortzetten, dan moet men ook de middelen aanwijzen waardoor zij gedekt kan wor den. Men behoeft zich daarom niet vroolyk te maken over het aanvankelijk uitstel van behandeling van de Tariefwet. Dat uitstel was noodig om den belangheb benden do gelegenheid to geven zich te doen hooren Maar dat uitstel is volstrekt geen begin van afstel. Er is tegen de Tariefwet een sterke oppositie gerezen, niet minder oppositie was er tegen de Ongeval lenwet van Borgesins, een zoodanige oppositie dat de wet in haar geest ten slotte moest worden om gewerkt. Beoogen wij by deze Tariefwet protectie in verkeerde richting Door den heer Van Raalte werd gewenscht dat de belastingen werden gelegd op hen die ze dragen kunnen. Doch wjj zjjn van oordeel, dat wie de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering oprecht wil, ook de middelen moet toestaan, «Waar haalt g jj dan het geld vandaan Dit moet gezegd worden, wij zijn niet in een kiesvereeniging, maar in 's volks vergaderzaal of durft men niot? Aan de sociaal-democraten de lof dat msn van hen wèl weet waar zjj 't geld vandaan willen halen. (Gelach.) Maar de heer Borgesins en zijn vrienden zullen het nog moeten zeggen. Van een «paradowet" sprak de heer Borgesins, ge wagende van de aangekondigde Ouderdomsverzekering De heer J. Slot te Dirkahorn gaf aan zjjne elf arbei ders als St. Nicolaas-geschenk ieder een muutje van tien gulden omdat hjj een zeer gunstig kooljaar had gemaakt. Me gemeente Hilversum en Carré. B. en W. van Hilversum stellen den Raad voor, naar aanleiding van het adres van den heer Oscar Carré om in het tjjdvak van 1—25 Aug. 1905 gedurende een vijftal dagen voorstellingen te mogen geven op een particulier terrein in die gemeentegehoord het advies van den marktmeestardie oordeelt dat genoemde voorstellingen schadeljjk zullen zjjn voor do jaarmarktafwijzend op het verzoek te beschikken. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen s morgens tusschen 9 en 12 nur Een rozenkrans, een puckhondje, een grjjze dames- bandschoer, een zakje inb. eenig geld, twee verschillende kinderhandachoeneu, een zwarte ceintuur met gesp, een stuk garnituur van een schako, een wit beenen rozenkrans, een kastsleuteltje, een zilveren hoedenspeld, een huissleutel, een overschoen, een gouden oorhanger, een zilveren broche, een grjjze handschoen inh. eenig geld, twee sleuteltjes aan een bandje, een bos panwenveeren. Alkmaar, Da Commissaris van Politie, 8 Dec. 1904. S. M. S. MODDERMAN. Alkmaar 9 Dec. Aangevoerd 176 stapels, wegende 70744 kilogrammen. Kleine kaas f 32.50, commissie 30,50, Middelbare f 32. Alkmaar, 9 Dec. Aangev. 1621 mudden Tarwe f 6.90 7.60, rogge f 5,25 a 0.—, gerst (chev.) f 5.40 a 5.60, haver f 3.a 3.70, paardeboonen f 6.40 a 6.50, br. id. f 11.50 a 12.—citroen id. I—, witte id. f a kanariezaad f a rood mosterdz f a karweizaad f II.— a blauwmaanzaad f a erwten groene f 85 a 14.50, grauwe f 14,50 a 16.—, vale f 7.75aI0.~, gerst f 4 75. Amsterdam 9 Dec. De prjjzeu der Aardappelen waren heden als volgt Geldereche blauwen f2,10 a 2.15, id. gioltjes f 2.20 a 2.30, IJpolder jammen f 2.20 a 2.40, Friesche borgers f 1.70 a 1.80 id. bonten f2.a 2.30, id. blauwe f 2.10 a 2.15, Zaeuwsche bonten f 2.15 a 2.25, id. blauwe f 2.20 a 2.30, id. Eigenheimers f 1.50 a 2.10 Zand Thomassen f 3.75 a 4.25, id. eigenheimers f 1.65 a 1.90, Duitscho Hambur gers f 3.50 a 3.75, Spuiscbe pooters f 0.90 a 1.30. Aanv. 3 ladingen. Leeuwarden, 9 Dec. Ter veemarkt werden aangevoerd 3161 stuKS, 61 stieren f 60 a 260, ossen f 0a0— 179 vette koeien f 220 a 250, 307 melkkoeien f 135 a 280, 59 pinken f 50 a 70, 96 vette kalve.eu f 22 a 40, 46 graskalveren f 45 a 60, 69 nncht. di. f8.a 11. 220 vette schapen f21.— a 25.—. 201 weide dito f 20.— a 25.—, 804 lammeren f 18.— a 22.—, 87 vette varkens f 75 a 80 of f i9 a 21 ct. por Kg-. voor L0nden 16— a ct., 118 magere varkens f 40 a 50, 552 vette biggen f25 a 30, 229 speenvarkens 14 a 7, - bokken en geiten f0 a 0. 43 paarden f 75 a 100. Hande lin vet vee behoorlijk, in kalveren stadig, in varkens gewild. Leeuwarden 9 Dec. Boter. Aangev. 6 4, 15.8 en 1.16 vaten. Prjjs f Fabrieks-aanvoer 110.3 en 12.6 v. f52.50. a commissie f 49.™ a 52. Kaas. 16345 Kg. Nugel f 32.— a o9. Schiedam, 9 Dec. fin we Spiritus f 10,—, moutwijn kalm, Distillateurs f 10.—, Beurscommissie 19.75, Jene ver t 14.Spoeling Commissie f 140, Amst. proef Zwolle, 9 Dec. Op de heden gehouden Veemarkt zijn aangev. 1870 stnks als 485 runderen, 87 kalveren, 81 schapen, 22 lammeren, 404 varkens en biggen. Handel in vet vee tiaag, andere tamelijk willig. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien f 110 a 275 di. Vaarzen en Schotten f 100 a 120 Gust- koeien voor de vetweide of stal f70 a 170 di. Vaarzen f70 a 160, voorjaarkalveren Koeien f 70 a 175 Ossen voor de vetweide 190 a 185 l'/a jarige Springstieren f 60 f 140 ÏV jarige Pinken f 50 135, jonge Fokkalveren f 25 a 60 nucntero Kalveren f 6 a 18 vette Koeien Ossen aan bouten 152 a 70 di. Stieren f 0,46 a 0,50 per K.G. diso kalveren f 0.76 a 0.96. dito Schapen f 0.40 a 0.60, Lammeren f 8 a 22, 6-weeksche Biggen f 3 a 6, 10- weeksche id. f 8 a 12, drachtige Varkens f 30 a 45, magere idem f 20 a 3S per stuk, vette di. 1 0,68 a 0?40, dito voor Londen f 35 a 0,per K.G. Zwolle 9 Dec. Botsr. 8370 Kg., waarvan 5121/,, en 161fs. v. en 1040 stokken. Prjjs per kg. f 1.10 a 1.30, oer 1.8 vat van 20 kg. prima f 25.— a 26.—, af wijkende f 24.— a 25,— 2e soort f 23,— a 24.—, per i/16 vat f 11.50 a 12.50. Handel vlug.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6