BINNENLAND. 1 Nieuwst ij dingen. 1 Zij heeft in de eerste plaats een ultimatum ontvangen van den Oostenrgksch-Hongaarschen gezant, baron Calice, vorderend binnen een termjjn van drie dagen de afzetting en bestraffing van den directeur van 't douanekantoor en van den bevelhebber der Gendarmerie te Skoetari in Albanië. Deze beide Turksche ambtenaren hadden name lijk beslag doen leggen op het filiaal der Oostonrijksch- Hongaarsche postergen te Skoetari, ten einde van den inhoud der buitenlandsche brieven kennis te namen. Ter oorzake van de woelingen en partijberoerten zjjn de Turk sche overheden tegen de Europeesche postkantoren in Turkije zeer wantrouwend gestemd en zij hebben weinig aansporing noodig om de voor die kantoren bestemde brievenmalen aan te houden en te openen. Oostenrijk- Hongarije wil thans aan die onbescheidenheden een einde gemaakt zien. Vandaar het nltimatum, waaraan kracht wordt bijgezet door het bericht, dat een sterk eskader van de oorlogshaven Poia naar de Levant zal worden uit gezonden. Deze vlootdemonstratie, welke misschien slechts een bedreiging big kt zonder dat het noodig is, haar uit te voeren, zou tevens moeten strekken om de Porte in een andere zaak tot rede te brengen. Zij heeft namelijk be slist geweigerd, meer Oostenrijksche en Russische officieren dan er reeds waren voor de reorganisatie van het korps der gendarmerie in Macedonië toe te laten. Nu Rusland in Oost-Azië de handen vol heeft, belast Oostenrijk-Hon- garjje zich met de taak van politie-agent in Oost-Europa. Turkjje zal natuurlijk moeten toegeven en zich schikken in een nieuwe vernedering, een passende schakel in de lange keten van vernederingen, die de Porte zich getroosten moet sedert het eerste noodlottige oogenblik, toen rjj haar sonverein recht aan de Mogendheden nit handen gaf. Dan is er ook nog een quaestie met Eugeland, die loopt over het «Hinterland" van Aden. Onder den druk van Engelands bedreiging in het voorjaar heeft de Porte een overeenkomst te dezer zake aangegaan, maar de Sultan weigert absoluut om die overeenkomst te ondarteekenen, wjjl daardoor zijn souvereine rechten te zeer lijden zouden, en hij dringt er bjj den ministerraad op aan, maatregelen te nemen om die souvereine rechten te beschermen. Door dit bevel van den Sultan komt de ministerraad in een moeilijke positie; want de overeenkomst met Engeland is door een Engelsch-Turksche commissie, die te Aden vergaderd was, eenstemmig aangenomen, en is dus een internationale regeling, die de Porte maar met op eens ongedaan kan me ken. Het is natuurlijk, dat Engeland deze zonderlinge houding van Turkije met kwalijk bedwon gen wrevel aanziet. Blijkens berichten uit Engelsche bron is Engeland voornemens de Kamasanjte laten voorbjjgaan, en dan, zoo de Sultan de overeenkomst niet heeft geteekend, het Hinterland'' van Aden te bezetten, zonder zich verder aan de goedkeuring van den Sulcau te storen. Mocht de Turksche regeering troepen uitzenden naar dat gebied, dan zal Engeland tegen die tro pen met geweld optreden en ze verdrijven. Dit optreden van Engeland te land zal worden versterkt door een vloet-demonstratie in de Roode Zee, Dat ziet er dns vrij bedenkeljjk nit. Maar gelukkig voor Abdoel Hamid is er ook iets, dat hem reden geeft om in zijn vuistje te lachen. Lang heeft het gevaar gedreigd, dat Macedonië zich de autonomie zou veroveren. Wanneer de daar gevestigde Bulgaren en Grieken slechts de handen ineensloegen zou daaraan zelfs niet te ontkomen zijn. Doch ia plaats, flat zg zicii vereenigen, zgn zij elkaar verwoed gaan bevechten. Toen de Balgaren verleden jaar tegen de Turken op stonden, en poogden het land van de Turksche heer schappij te bevrjjden, hielden de Grieken zich aanvankelijk onzijdig. Doch toen de regeering van het Koninkrijk Griekenland toenadering tot de Porte zocht, en het Oecu menische Patriarchaat poogde van de gelegenheid gebruik te makeu om de onderhoorigen van het Bulgaarsche Exarchaat weder tot zich te trekken, toen dus op politiek en godsdienstig gebied de tweedracht zich openbaarde, stonden de Grieken en Bulgaren in Macedonië weldra openljjk tegenover elkaar. De Bulgaarsche opstandelingen zochten door gewelddadigheden de aanhangers der Grieksche zaak vrees in te boezomen, en dit bracht de Grieken er toe, eveneens tot geweld de toevlucht te nemen. Daarbij werden, zooals in het dorp Selenitsj, vaak on schuldige personen vermoord. Thans is vooral in het Zuiden de strijd tusscheu Grieken en Bulgaren algemeen. Er is geen twijfel aan dat de Grieksche beweging in Macedonië uit Griekenland gesteand wordt. Nog onlangs bleek dit, toen de Grieksche officier Paul Melas, aan het hoofd van een Grieksche bende staande, in een gevecht met de Balgaren sneuvelde. De Turksche regeering ziet natuurlijk met kwalijk verholen vreugde dezen strjjd tusschen de Macedonische Christenen aan, want dat zal de onderwerping van Ma cedonië aan de Porte straks vergemakkelijken. Arm Port Arthur! Uit de mededeelingen van Russische soldaten, die krijgs gevangen zgn gemaakt in de gevechten om den 203 meter hoogen henvel, blijkt, dat do arme kerels zoo goed als honger lijden. De rantsoenen voor het leger werden reeds tot op de helft ternggebracht en bestaan uit brood, ge bakken van een mengsel van tarwe- en ander meel. De officieren krjjgen tweemaal in de week paardenvleesch, het water is bijna overal troebel, zoodat dysenterie en typhus in hevige mate woeden. Versche groenten zgn nergens te verkrijgen, geconserveerd vleesch was er reeds een maand geleden niet meer. De uitgehongerdo gezichten der gevangenen bewezen maar al te zeer de waarheid hunner verklaringen. Hun kleeding was voldoende. Te Shanghai wordt verzekerd, dat de bezetting zicb, met nitzondering vau de detachementen die de forten verdedigen, op het schiereiland Liao-ti-sjan teruggetrokken heeft. Het is wel mogelijk dat dit gerucht zjjn ontstaan enkel dankt aan de omstandigheid, dat er tijdens het bombardement van de haven door de Japanners niets bespaard is van de Russen. Het is, gelijk uit de laatste telegrammen uit Tokio blijkt, nog niet zeker, of en hoe zeer de «Sewastopol" door het Japansche geschutvuur beschadigd is. Sommigen denken dat de Russen eenige sohepen opzettelijk hebben laten zinken op een ondiepe plek van de haven, om voor de Japansche kanonniers het doel zoo gering mogelijk te maken. Het trekt overi gens de aandacht, dat men niets gehoord heeft van de torpedojagers, en het schijnt niet geheel onaannemelijk dat deze in vereeniging misschien met de «Sewastopol' nog een uitval zullen wagen. Van een overgave der vesting is intusschen nog steeds geen sprake. De mededeeling in ons vorig nummer, dat men ook in Japan den val van Port Arthur niet meer zoo nabjj acht, vindt bevestiging in een telegram uit Tokio aan het Ber liner Tageblatt. Deze correspondent meldt n.l., dat het tranrport van de reeds vroeger aangekondigde versterkin gen niet zoo snel geschied is als men algemeen verwachtte. Deze versterkingen bestaan nit de 7e en de 8a divisie met de Formosa divisie. Men kon niet geregeld voortgaan met het vervoeren van troepen. Zoo nu en dan moest men met het transport van troepen ophonden om ook weer levensmiddelen en materiaal te kunnen vervoeren. Daardoor komt het, dat het grootste deel der troepen van Formosa nog steeds niet vertrokken is. Do op Formosa opgestelde versterkingen zjjn veel sterker dan men oor spronkelijk meende. Men schat in Tokio de verliezen, in de laatste dagen van September geleden door de bezetting van de buiten werken van het fort Erloengsjan en de vooruitgeschoven noordeljjke stelling van Sreisjin, op 12000 man, zoodat de 9e divisie, die aan de noordzijde de vesting aanvalt, nnmeriek zeer verzwakt is. De van uit het oosten aan vallende 11e divisie was bij de vroegere gevechten om de vier in oostelijke richting vooruitgeschoven stellingen reads zeer gedand. Na heeft de le divisie, vau uit het westen opereerend, door de bezetting van den 203 Meter hoogen henvel weder zoo zware verliezen geleden, dat ook deze in verhouding nog lang gespaard gebleven divisie zeer in kracht is afgenomen. Ouder deze omstandigheden is het zeer waarschijnlijk dat de 7e divisie van Daley niet gevoegd zal worden bij het hoofdleger van Oyama maar bjj de belegeringstroepen van generaal Nogi. Het geringere kaliber van het Japansche belegerings geschut was aanleiding dat van de Japansche schepen een deel der zware artillerie aan land gebracht werd, om de nog steeds op enkele plaatsen bestaande meerderheid der Russische artillerie zoo mogeljjk spoedig te overwinnen. Tegenover de Russische 28 cM. kanonnen hebben de Ja panners nu kanonnen van hetzelfde kaliber geplaatst. Eerst nadat hun vuur den vijand belangrjjke schade toe gebracht heeft en alle versterkingen zgn aangekomen, zal men tot verdere stormaanvallen overgaan. Daarom ver wacht men deze niet eerder dan tegen het midden van Januarien velen verwachten, dat de vesting niet voor Februari vallen zal. Amendementen—Van Foreest. De afgevaaidigde van het kiesdistrict Alkmaar in de Tweede Kamer, Jhr. Mr. Van Foreest, heeft op de Be grooting van Waterstaat een aantal amendementen voor gesteld, waarvan verschillende strekken tot vermindering van posten aangevraagd voor woningen van waterstaats- personeel. Het komt hem voor dat op den bouw daarvan kan worden bezuinigd. Een der amendementen strekt om f 14,700 minder nit te trekken voor het onderhoud van hoofden enz. aan de Pettener zeewering. Verder stelt de heer van Foreest voor den post van f ya.OUÜ voor de voorziening in de verdediging van de Noordzeekust in de provincie Noord-Holland, tusschen de Heldeische en Hondsbjssche zeeweringen te splitsen. De bedoeling is dat reeds in het voorjaar van 1905 worde overgegaan tot aanbesteding van twee strandhoofden benoorden paal 10 en bet verwerken van zand, waarvoor f 22.500 was uitgetrokken, nis nutteloos niet te doen Een ander amendement heeft do bedoeling f 1000 mirder uit te trekken voor eene brugwachterswoning bij de werken van het Herwedekanaal, weer een ander om eveneens f 1000 minder nit te trekken vogr palen behoorende bij de werken van het^Noord-Hollandsch Kanaal. Nog een amendemont strekt oui de f 20,000 benoodigd voor steenkolen voor de stoompont te Velsen te schrappen en die bij een eventueel voortbestaan van die pont bjj de explortatie-kosten daarvan te voegen en voorts f 2000 te schrappen voor het vervoer der kolen. Eveneens stelt de heer van Foreest voor f 27,500 voor de uitbreiding van de vischhal te IJmuiden, waarvan de kosten hem exorbitant hoog sehijnen. Verder stelt hij voor den post van f 15,000 voor de herstelling van het gebouw van het voormalig rijksarchief te 's-Gravenhage voor memorie uit te trekken, omdat aan het gebouw nog geen bestemming is gegeven. Eveneens stelt hij voor, voor memorie nit te trekken den post van f 25,000 voor verbetering der ventilatie van de vergaderzaal der Tweede Kamer, omdat nog geen voldoende oplossing van het ventilatie-vraagstuk schijnt gevonden te zijn. Ook wordt door hem voorgesteld voor memorie nit te trekken den post voor de oprichting van een bureelgebonw voor de centrale administratie van den staatsmijndienst, omdat nog geen plannen voor dien bouw kunnen worden overgelegd. Verhooging Hoofdstak V (Blnnenlandsche Kaken, Staatsbegrootlng 1904.) De regeering deelt in de Memorie van Antwoord be treffende den gevraagden onderstand van f 1350 aan Eg- mond aan Zee mede dat door een zoodanige opeenhooping van geboorten in die gemeente in een bepaald deel van het jaar de daar aanwezige hulp zoude tekort schieten niet voorkwam. Met een gem.ddeld aantal van 50 ge boorten verkeert Egmond aan Zee, vergeleken met Castri- cum, Heemskerk, Heemstede, Huizen, Ilpendam, Mniden en Warmenkuizen in gunstigen toestand. Zander verlos kundigen zgn onder meer Scholten, Weesperkarspel en Wgk aan Zee en aan Dein, met onderscheidenlijk een gemiddeld aantal geboorten van 79 tot 98 per jaar. Siederlandsche kaas. No. 5 van de Verslagen en mededeelingen van de Af- deeling Landbouw van het departement van waterstaat, handel en nijverheid bevat: «mededeelingen van consu laire ambtenaren over Nederlandsche kaas." Aan het voorbericht is het volgende ontleend »De omstandigheid, dat in den laatsten tjjd herhaal delijk de opmerking werd vernomen, dat de Nederland sche kaas in den vreemde niet meer zoo gezocht is als voorheen, gevoegd bij de bezwaren, die men hetzij door scherpe concurrentie, hetzij door bemoeilijking bij den in voer ondervindt, zgn aanleiding geweest, dat tusschen de departementen van buitenlandsche zaken en van wa terstaat, handel en nijverheid overleg is gepleegd om trent de beste wijze, waarop zoowel de regeering als de belanghebbenden zich een zooveel mogeljjk juist inzicht zouden kannen verschaff n omtrent de beoordeeling van Nederlandsche kaas in den vreemde. «Ingevolge dat overleg werd aan de hierachter ver melde consulaire ambtenaren van Nederland opgedragen, in hnn ambtsgebied eeu onderzoek in te stellen ter be antwoording van de volgende vragen lo. Welke hoeveelheid kaas werd in de laatste tien jaren aldaar ingevoerd 2o. Welke soorten kaas, met opgave der landen van herkomst, werden verbruikt en welke prys is daarvoor bedongen 3o. Welke is de meaning van belanghebbeuden omtrent de qualiteit der in do laatste jaren ingevoerde Neder landsche kaas 4o. Is het verbruik van Nederlandsche kaas toe- of af genomen en aan welke oorzaken moet dit worden toe geschreven 5o. Welke kaas heeft, bijaldien de Nederlandsche van de markt mocht zijn verdrongen, deze vervangen «De door de consulaire ambtenaren ingezonden rappor ten, waaronder er verschillende zjjn, die van groote toe wijding en zaakkennis getuigen, werden in banden gesteld van de Afdeeling Landbouw en door den boter- inspectenr, den heer G. J. Bieleman, tot één overzicht bewerkt." Openbare school. Op uitnoodiging van de afdeeling Schagen van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers kwamen den llden in het N.-H. Koffiehuis te Schagen afgevaardigden bij een van de Nutsdepartementen Schagen, Kolhorn en N. Niedorp, van de vrijzinnige kiesvereenigingen Kolhorn en Schagen, van de afdeeling Volksonderwijs te Winkel en van de afdeelingen Schagen van Bond- en Genoot schap ter bespreking van de mogelijkheid te Schagen eene openbare vergadering te beleggen, waarop het goed recht der openbare school in het licht zal worden gesteld. Na breede bespreking werd besloten de heeren Ke telaar en Bigot als sprekers voor deze zaak uit te noo- digen, zoo mogelijk op Zaterdag 21 Januari 1905. Op de dan te houden vergadering zullen een paar honderdtallen van het bekende Bondsgeschriftje »Maak front voor de openbare school» gratis worden verspreid. Door middel van een 2500tal uitnoodigingen hoopt het uit voerend comité een volle zaal te trekken. De vergadering zal in het N.-H. Koffiehuis te Schagen worden gehouden onder leiding van Ds. Van Kluyve, voorzitter van het Nutsdepartement aldaar. Ongevallenwet 1901. Door den enormen voorraad werk bij de Rijksverze kering-Bank hebben de particuliere Verzekering-Maat schappijen tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken eerst laat in dit jaar hunne balans over 1903 kunnen opmaken. Naar die balansen is door zeer velen met belangstelling uitgezien. Daaruit toch zou blijken aan welke zijde 't gelijk was omtrent het antwoord op de vraag wat is voor den Werkgever voordeeligerzich te verzekeren bij de Rijksverzekering-Bank of bij eene tot overname van het risico bevoegde Maatschappij? De praktijk geeft hén gelijk, die hun risico overdragen. Bij de Rijks verzekering-Bank toch schijnt men al bij zonder duur uit te zijn. Voor ons ligt de balans over 1903 van de Eerste On derlinge Aannemers-Verzekeringmaatschappij te Zwolle, eene maatschappij bij welke ruim 25 pet. der Werkgevers zijn aangesloten, en die op de onlangs gehouden «Ex position internationale du Grand Palais» te Parijs voor ons land de hoogste onderscheiding verwierf. Uit die balans nu blijkt, dat aan aandeelhouders-verzekerden een dividend van 39 pet. kon worden uitgekeerd, terwijl aan verzekerden-niet aandeelhouders een winstaandeel van ruim f 72.000 werd toegewezen. En dit, niettegen staande de premiën lager zijn dan door de Rijksverzeke ring-Bank worden gevorderd. Een nieuw bewijs voor de dikwijls verkondigde stelling, dat de Staat een erg dure exploitant is He zaak Van Biggelen. Zaterdagavond vergaderden de beide vrijzinnige kies vereenigingen te Steenwijk. Met 17 tegen 4 stemmen werd de volgende motie aangenomen «De liberale kiesvereenigiug Burgerplicht en de vrjjz.- democr. kiesvereeaiging De Eendracht, in vereenigde vergadering bijeengekomen op 10 December, kennis genomen hebbende van de beschuldiging door de liberale Statenclub van Overijsel ingebracht tegen het Statenlid mr. Van Diggelen, met betrekking tot de jongste ver- kif-zing van drie leden der Eerste Kamer, gelezen het verweer van den beschuldigde, en zioh na ernstige over weging stellende op het standpunt van de liberale Statenclub, besluit mr. Van Diggelen alle vertrouwen op te zeggen en wenscht zich niet verantwoordelijk gesteld te zien voor zgn daden als afgavaardigde." Eene motie waarin verklaard wordt dat de positie van mr. Van Diggelen na het voorgevallene in de Staten onmogelijk geworden is, kwam door aanneming dezer motie van het bestuur niet in stemming. Schnrftziekte op vrnchtboomen. Zeer belangrijke proefnemingen ter bestrjjding van de zoo gevreesde schnrftziekte op de vruchtboomen zijn door prof. J. Ritzema Bos genomen in de omstreken van Hoorn, n.l. in den Bangert, te Zwaag en Blokker. Som mige appelsoorten gaven jaar in jaar uit geen vruchten reeds de nog jonge bladeren vielen, brum geworden, af, aangetast door een schimmel, die Fnsicladium genoemd wordt en de oorzaak is van de schnrftziekte. Na be spuiting met Bordeaux8che pap (l£ kilo kopervitriool met 2 kilo ongebluschte kalk op 100 Lter water) gaven 6 boomen, die in 1902 behandeld waren, in 1933 meer vrachten dan 500 niet behandelde boomen samen. Geen wonder dat de hoeveelheid kopervitriool wel 2000 kilo bedraagt, die in 1904 alleen in Zwaag is verbruikt.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2