STAD S N lEUWS. Gemengd Nieuws. INGE ZONDEN ~SrTÏÏK KE N. Men debat over een openbaar debat M. de R. 1 zy hem aanbevolen als hg invloed wil blijven oefenen in de Kamer. Intnsschen heeft hg als »kgk in-den-pot" nn reeds verdienstelijk werk gedaan bij deze begrooting. Op 16 Januari e.b. zal de publieke aanbesteding plaats hebben van de te maken spoorlijn Volendam—Edam— Kwadjjk. Aan de leden van den Bond van gemeente ambtenaren is door het hoofdbestuur medegedeeld, dat candidaten zyn voor het voorzitterschap van den bond de heeren O. D. Donath, mr, D. van Houten en Jac. van der Laan, secretarissen van de gemeenten Alkmaar, Dordrecht en Sneek. Yoor penningmeester zijn candidaat gesteld de heeren J. A. van Bokhoven en Th. Pels, secretarissen van Helmond en 's-Hertogenbosch. Tot le secretaris is, bij enkele candidaatstelling, benoemd de heer H, J. van Eggelen, secretaris van Heusden. Thans zijn voorzitter, le secretaris en penningmeester de heeren Van der Laan, Van Eggelen en Pels. De stemming over een voorzitter en een penningmeester zal worden gehouden ten overstaan van een commissie te Utrecht op 23 dezer. Bjj de in het tweede district te Helder gehouden her stemming is tot lid van den Gemeenteraad gekozen de heer P. de Geus (lib.), met 363 stemmen. Op den candi daat der antirev. kies ver. »Nederlaud en Oranje" (van den heer Staalman) werden 346 stemmen uitgebracht. A anbestedlngen. Het vervoer der kaas van de markt naar schuit, tram, spoor of pakhuis in de gemeente Schagen werd den 15en aldaar aanbesteed en gegund aan den heer O. Dekker tegen 10 ct. de 100 K.G, In 1904 ontving de heer Dekker daarvoor 8*/a ot- P0r 100 K.G. Mar kt verpachting tc Schagen. De uitslag der marktverpachting te Sohagen, op 15 Dec. publiek gehouden, is als volgtpaarden en runderen P. Klos f1075; varkens on biggen W. Wit f 121konij nen en gevogelte T. Kosseu f 35schapen en bokken P. de Wilde f 835 boter, kaas en eieren P. Posker f 190. De verpachtingen werden alle gegund. De inschrijvers waren allen ingezetenen. De geheele pachtsom bedraagt voor 1905 f2256; voor 1904 werd voor f2556 inge schreven. deweentcraad van Schagen. De raad der gemeente Sohagen besloot in de zitting van 13 Dec. tot het aangaan van eene leening van f 60,000 tegen hoogstens 4 */0 ten behoeve eener gemeentelijke gasfabriek. Na broede discussie werd naar aanleiding van een uitvoerig adres van de vereeniging »Algemeen Belang" ook besloten B. en W. te machtigen tot hot doen van een onderzoek naar de mogelijkheid aldaar tot boring van een put met goed drinkbaar water. Branden. In ons tweede blad komt voor een berichtje omtrent een brand in de Wieringerwaard. Uitvoeriger schrijft men ons daarover Donderdagmiddag te mim 12 nar werd te Wieringer waard brand ontdekt in de timmermanswerkplaats, be- hoorendo aan den polder. Wel werd spoedig hulp geboden, doch ze brandde, evenals het wagenhuistot den grond af. Door de flinke werking der spuit wist men het be lendende huiB van den opzichter J. Breed te bewaren. De oorzaak is onbekend. Toevallig hierbjj is, dat een jongen, die den vorigen avond een begin van brand ontdekte ia 't daarnaast lig gende gebouw, ook hier de eerste was, die het onheil ontdekte. Kwaadwilligheid wordt achter niet vermoed. Vrgdagavond is de arbeiderswoning van P. Root te Rustenburg afgebrand. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat het gebouwtje al aan den grond lag, voor men met de brandspuit kon aanrukken. Gelukkig bleef het belendende perceel bewaard. den stakkerd. Te Nieuwendam vervoegde zich bij P. W. aan den Buifesloterdijk een koopman in zeep, prentbriefkaarten, enz. Hg klaagde over pjjn in de borst en vroeg om water. Toen vrouw W, hem dit gafviel de man tot haar schrik plotseling neder. Eenige minuten later had hij den geest gegeven. Bjj onderzoek werd de ongelukkige herkend als zekere P. H,, venter in loterijbriefjes te Amsterdam. Bjj de op Donderdag j.l. gehouden verhuring van het grasgewas der dijken van hat Heemraadschap ,,den Eilandspolder" hebben deze f 213 meer opgebracht dan de twee vorige jaren. Merstboomen. Te Kolhorn zal in beide kerken met Kerstmis eene Kerst boom prijken. In de Ger. Kerk staat dit in verband met de Zondagschoolde leerlingen offeren wekelgks hunne Zondagscenten; in de Nederl. Herv. Kerk werd men door bgdragen van ingezetenen hiertoe in staat gesteld. BTangcIlscbe maatschappij te Holhorn. Vanwege da Evangelische Maatschappij trad den 15den in de Nederl. Herv. Kerk te Kolhorn op den heer G. J. van Woerden, evangelist colporteur te Amsterdam. De opkomst was ruim, en het besproken onderwerp »De toenemende macht van Rome" maakte veel indruk. Op gewekt werden de aanwezigen, om als lid of begunstiger tot de Evangelische Maatschappij toe te treden. Ds. W. Hellemans te Maassluis heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep naar de Ned. Hervormde Gemeente albier. Tot 2e klerk ten kantore van den gemeente-ontvan ger alhier is benoemd de heer D. Koorn Pz., gepens. sergeant-majoor te Arnhem. Benoemd tot marktmeester aan de Graanmarkt alhier de heer A. van Kleef Jr., thans le meter aan die markt. Naar aanleiding van de circulaire door de heeren van Wagtendonk, Amsterdam, de Voort, 's Gravenhage en Gosteuus, Edam aan de afdeelingen van den Neder- landschcn Bond van Gemeente-Ambtenaren gezonden, waarin zij op grond van daarin aangevoerde redenen op komen tegen herbenoeming van den heer Jac. van der Laan, tot Voorzitter van dien Bond, is door de afdee lingen Noord Holland, Zuid-HolDnd en Limburg tot. candidaat voor het voorzitterschap geproclameerd, de heer C. D. Donath, secretaris te Alkmaar. Naar aan do N. R. Ct. van bevoegde zijde wordt mede gedeeld gaat de heer G. W. Melchers, lid der Tweede Kamer, die ia 1905 geen candidatuur meer zal aanvaar den, wel hier ter stede wonen, maar dit geschiedt niet iu het belaug van de propaganda voor de S. D. A. P. in dit district. Op de Tentoonstelling voor Kookkunst, Hotelwezen enz., te 's-Gravenhage gehouden, is in de afdeeling Ver duurzaamde Levensmiddelen'' een zilveren medaille toe gekend aan de fabriek »Kennemerland''en in de afdeeling »Koloniale en Kruidenierswaren" een verguld zilveren medaille aan de firma J. A. van den Bosch en Zonen. Permanente Expositie. Gevolg gevend aan een uituoodiging van den heer W. Nederkoorn hebben we een bezoek gebracht aan de door hem geopende tentoonstelling van etsen, teekeningen, enz. Voor dit doel is een kamer achter zijn boekwinkel in de Schoutenstraat ingericht, waar werkelyk een keur van werken op dit gebied zijn geëxposeerd. De beer Nederkoorn stelt zich voor elko maand andere werken te exposseren, zoodat Alkmaar's kunstlievenden hier steeds afw sselende meesters zullen kunnen bewonderen in hun kunst. Thnns tot en met 27 December zijn er te zien etseu van J. M, Graadt van Roggen en C. J. Dake. Deze permanente expositie, waar een ieder toegang heeft, verdient zeker een woord van aanbeveling. Anti-Jlc vol n tl on a Ire Propagandaclub »Groon van Prinstere n". De aandacht onzer lezers wordt gevestigd op het debat, dat vanwege bovengenoemde propagandaclnb, Dinsdag 20 dezer, bljjkens eene in dit nummer geplaatste advertentie, zal plaats vinden in de Harmonie tusschen de beerea Ds. W. H. Oosten van Enkhuizan en C. A. Zolvelder van Heerenveen. De door Ds. Oosten te verdedigen stellingen zijn, naar we vernemen, gedrukt op de bewijzen van toe gang aan d9 zaal verkrijgbaar. De stellingen luiden dus I. Waar het bijzonder onderwijs zich in den loop der historie een plaats heeft verworven naast het Openbaar Onderwijs, daar dienen de beperkingen en de ongeljjkheid te worden weggenomen, welke nu nog bestaan. Het Wets- ontwerp-Kuyper tracht daaraan gedeeltelijk een einde te maken. II. Het ingediende Wetsontwerp op het L. O. is niet in strijd nöeh met art. 192 der Grondwet, noch met de pacificatie van 1889, maar is eene verdere uitwerking van hetgeen door de Wet-Mackay is gegeven en voort gezet is door de Wet-Borgesius. Het ontwerp is in over eenstemming met de motie-van Alphen en voert naar de verwezenlijking der gewijzigde conclusion van het Unie-rapport. III. Het Wetsontwerp, zoo noodig geamendeerd óf ge- wjjzigd op enkele puuten, dient zoo spoedig mogelijk een plaats in 't Staatsblad te ontvangen, opdat een einde komen moge aan den schoolstrijd, die onze politieke ont wikkeling tegenhoudt, en wij gemeensohappelgk mogen ijveren voor een deugdelijk, ontwikkelend, op do practjjk berekend volksonderwijs. Nadat het bovenstaande gezet was ontvingen wij de beide Ingezonden Stukkenopgenomen in dit nummerwaarop de aandacht zij gevestigd.) Postduiven. Op 4 December 1.1. werd te Rotterdam opgericht eene maatschappij tot bescherming van de postduif. Haar doel is: bescherming der postduiven in het algemen, in het bijzonder het frauduleus vangenschieten en verwonden tegen te gaan en de achtervolging van roofvogels te bevorderen door het uitloven van premiën. Tot het geven van meerdere inlichtingen is gaarne bereid de heer P. BergersAchterstraat 24 alhier bestuurslid der Postduiven-Vereeniging »de Snelvlucht.', De Postduiven-Vereeniging »de Snelvlucht" alhier heeft het plau opgevat om op een nader te noemen datum eene tentoonstelling teh ouden voor de provinciën Noord- en Zuid-Hollandwaarvoor reeds door haar eerelid, den heer H. P. Hoos, te Rotterdam, een zilveren medaille beschikbaar is gesteld. Zij die lid van genoemde Vereeniging wenschen te wordenworden beleefd verzocht zich aan te melden bij den heer P. Bergers, Achterstraat 24. Cüered 't Gebeurde hedenmiddag. De brug van Voordamnaar Waagplein werd vlug naar boven gedraaid, de ketting gespannen. Een schipper kwam met tamelijke snelheid aangeboomd. Daar komt een meelhandelaars knecht met een wagen aangereden. „Ho, schipper, kan je nog een mudje hebben?" „Jawel, vooruit maar!" Hup, de zak met meel van de kar, onder de ketting door. De knecht spant zijn spieren, tilt den zak op de schuit nadert, schiet onder de brug. „Pak je'm schipper?" „Jawel". „Eén, twee de schipper grijpt mis, de schuit wijkt van den kanf, de keeht kan den zak niet meer houden enplons, daar ligt hij in 't water. Zeker gezonken, zal men denken. Neen, met ee i han- digen sprong is de knecht op de schuit en snel zich over den rand buigend weet hij den zak nog te grijpen. Maar hij wordt zwaarder en zwaarderde knecht geeft 't echter niet op, houdt vastzwaarder en zwaarder wordt do zak Daar komt hulp, andere schippers klampen de schuit aan en nu gaat 't met vereende krachten naar boven.Hupla gered! Door zijn steeds toenemend debiet heeft onze stad genoot, de heer Jb. Pels, Paardensteeg alhier, zich ge noopt gezien zich eene gerooktvleesch snijmachine aan te schaffen. Deze werd geleverd door den heer W. A. van Berkel, machine-fabrikant te Rotterdam, ze is de grootste in haar soort in Nederland en door den fabrikant gedoopt „Patent Reuzenmachine". Dien naam draagt zij met recht, daar in slechts 18 minuten tijd 10 kilogrammen gerookt vleesch werden gesneden, terwijl de schijven zeer dun en vele ruim 30 cM. in omtrek waren. Predikbeurten. De predikbeurten hier ter stede zullen Zondag, 18 Dec., als volgt worden vervuld Groote Kerk, 10 uur, Ds. Vinke, 6 nnr, Ds. Vinke, Oatech. Zondag 27. Kapel, 10 nar, Ds. Natzijl, Pred, te Bergen, nam. 2 nnr, Dei Vinke, bediening van den H. Doop. Woensdagavond, 6 nnr, geen dienst. Evang-Luth. Kerk en Doopsgez. Kerk, geen dienst. Remonstr.-Geref. Kerk 10J nnr, Ds. de Regt. Geref. Kerk, 10 nnr, Ds. Weobgelaer, 6 nnr Ds. Wech- gelaer, Catech. Zond. 30. Hervormde Gemeente te Ondorp, 10 nnr Ds. Pool. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Beleefd verzoekt ondergeteekende om plaatsing in uw blad van bijgaand schrijven aan het Bestuur der Anti- Rev. Propaganda-Club »Groen van Prinsterer". Hoogachtend Uw dw., F. J. AUKES. Aan het Bestuur der Ant.-Rev. Prop. Club „Groen van Prinsterer" alhier. Weledele heeren! Niet zonder verbazing las ik in „Het District" van Vrijdag 16 December 1904 eene aankondiging van een te houden openbaar debat tusschen de heeren ds. W. H. Oosten en A, C. Zelvelder. Het is u toch bekend, dat de heer Zelvelder de door u voorgestelde regeling van dat debat niet heeft aanvaard; ook dat genoemde heer mij, als bestuurslid van Volks onderwijs heeft verzocht de detailpunten verder voor hem te willen regelen. In een onderhoud, dat ik Dinsdag 13 Dec. 1.1. met uwen secretaris hadwerd bepaalddat de gehouden bespreking in eene volgende bijeenkomst zou worden voortgezet. In een schrijven, dat Woensdag 13 Dec. om halt een ten huize van uwen secretaris werd bezorgdvroeg ik die bijeenkomst aan. Tot heden (Vrijdag 1 uur) heb ik noch van uwen secretarisnoch van een der leden van uw bestuur eenig antwoord ontvangen. Na deze uiteenzetting wensch ik te constateeren, dat noch door den heer Zelveldernoch door mijals zijn gemachtigde, de regeling van het debat is goedgekeurd en aanvaarden verklaar ik namens den heer Zel velder dat hij den 20 December a.s. niet aan het door U uitgeschreven debat zal deelnementenzij alsnog eene regeling kan getroffen wordendie beide partijen bevredigt. Met de meeste hoogachting, Uw dw. F. J. AUKES, Secret. Volksonderwijs. Alkmaar, 16 Dec. 1904. Nauwelijks was het stuk van den heer Aukes in ons bezit, of wij ontvingen het volgende Mijnheer de Redacteur, De heer Aukes deed ons mededeeling van zijn schrijven in de Alkmaarsciie Courant van heden. Beleefd verzoeken wij U zoo mogelijk ook ons antwoord nog te willen opnemen. Wat betreft de aankondiging in »Het District" hedenavond ook in de Alkmaarsche Courant merken wij op: lo. dat de heer Zelvelder den 16 Nov. j.l. reeds schreef, het debat met Ds. Oosten te aanvaarden, èn dat de heer Aukes den 12en dezer ons berichtte van den heer Z. mededeeling ontvangen te hebben, dat de debat-avond was vastgesteld op 20 December a.s. Dus vóór 't debat geregeld was, is de aanvaarding reeds geschied, en de datum bepaald. Daaruit volgt, dat ons Bestuur vrijheid had om aan te kondigen, dat het debat was aanvaard en op den 20 December 1904 vastgesteld en iets anders is immers niet geadverteerd 2o. Dat we besloten hadden de advertentie te plaatsen o.a. ook in »Het District", en wij die hadden te bezorgen vóór Woensdagmiddag 5 uur, zoodat daarmede niet gewacht kon worden op de volgende samenspreking tusschen den heer Aukes en onzen secretarisook al was deze ge houden op het door den heer A. eerst opgegeven tijdstip, zijnde Woensdagavond 9 uur. 3o. Dat we de advertentie plaatsten in het volle ver trouwen, dat tusschen den heer Aukes en onzen secre taris eene regeling getroffen zou worden. Omtrent het uitblijven van eenig antwoord op de door den heer Aukes gedane aanvrage om een bijeenkomst: De heer A schreef, dat hij 's avonds na 9 uur eorst over vrijen tijd te beschikken had, doch Zaterdag tot 4 uur 's middags thuis was. Onze secretaris zond daarop Vrijdagmiddag zijn ant woord in dat hij alleen Zaterdag naar den heer Aukes zou kunnen komen öf hem ontvangen. Was dit te laat? Ten slotte: We meenen te mogen aannemen, dat de heer A die weet, hoe we getracht hebben aan de be zwaren van den heer Z. tegemoet te komen, overtuigd is van ons bedoelen, eene regeling te treffen, die beide partijen bevredigt. En ook meenen we, op grond van het gesprek tus schen ZEd. en onzen secretaris, dat de heer Aukes niet minder bedoelt de billijkheid te betrachten. Daarom verwondert het ons, dat de heer A., na ge wezen te hebben op het nog niet geregeld zijn van het debat, instede van enkel op spoed in die zaak aan te dringen, met zooveel nadruk verklaart, dat zonder eene regeling, die hem bevredigt, de heer Z. niet aan het door ons uitgeschreven maar immers door hem aanvaarde debat zal deelnemen. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend Het Bestunr van de A.-R P. Club „Groen van Prinsterer". Alkmaar, 17 December 1904.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2