STADSNIEUWS. Gemengd Nieuws. loterij van beden. Nr. 10488 f 5000; nr. 3464 f 1500; nr. 9379 f 1000 ns. 3453 en 9486 f 400; ns. 4082, 6407,18374 en 20733 f 100. IX, wel ongeveer hetzelfde kannen bijwonen als in vorige jaren. Maar er was toch ééne, zij het ook geringe, afwjj- king ten goede. De heer Van Foreest heeft, door hier en daar eens grepen van bezuiniging te doen die staaltjes waren voor een algemeene beoordeeling, voor 't eerst sinds langen tijd iets waarlijk algemeens gebracht in de debat ten over Waterstaat Zijn gemis aan parlementaire erva ring moge hem daarbij parten hebben gespeeld en hem wat wild te werk hebben doen gaan, dat bij nochtans een nuttigen en ook reeds vrnchtdragenden arbeid heeft verricht, is van meer dan ééne zijde (Zaterdag o.a. zoowel door den heer Nolens als door den heer Drucker) erkend. Uit het Kamer-overzicht van de N. R. Ct. Een tweetal, de laatste, amendementen van den heer Van Foreest gaf aanleiding tot een eenigszins geanimeerd debat. Voornameljjk over de vraag, of een Kamerlid ge rechtigd is, de overlegging van bestekken van voorge nomen bouwwerken te vorderen. Bjj de behandeling der amendementen bleek duidelijk, boe noodzakelijk dat soms kan zijn. Hoe kan de Kamer beoordeelen, of de aange vraagde gelden niet te hoog zijn, als zij eigenlijk niet weet, wat er voor gebouwd zal worden Maar de mi nister had er niet veel zin in. Ja, als de Kamer het vroeg, dan zou hij het doen, maar zoo op aanvraag van een lid daartoe over te gaan, daartoe was hij niet te krjjgen. Natuurljjk zou er veel tegen zijn, indien de Kamer of een Kamerlid, gelijk de hoer Krap het uitdrukte, van elk vwachtpostje'' te voren teekening en bestekken ging verlangen. Dan kwam er zeker aan de discnssiSn schier geen einde. Daarenboven zon dan hst gevaar groot wor den, dat de Kamor hare roeping geheel zou gaan mis kennen, en in plaats van controleeren, mee besturen zou willen gaan. Doch daartegenover staat gelyk de heer Drucker opmerkte, dat, zooals het nu gaat, van eene wezenlijke contróle op de best-eding der landsgelden dik wijls nanweljjks sprake kan zijn. De Kamer moet nu en dan, wanneer zij daarom vraagt, teekeningen en bestek keu kunnen machtig worden. Vooral, merkte de heer De Savornin Lobman listig op, wanneer de minister eens onverhoeds met dergeljjke aanvrage kan worden over vallen, zal de Kamer er licht door kunnen krijgen Dan zon zij wellicht voegde hij er aan toe ook van dergelijke verrassing als indertijd met het gouvernements gebouw te Assen voorvielen, verschoond kunnen bljjven. 8taatspenslonneerlng te Kolhorn. Den 16deu December vergaderde de afdeeling Kolhorn van den Bond V3n Staatspensionneering. De opkomst was, niettegenstaande ook beide vorige dagen maatschappelijke bijeenkomsten hadden plaats gehad, zeer bevredigend te noemen. Besloten werd in de maand Januari Mevrouw Haver van Amsterdam, in eene openbare vergadering als spreekster te doen optredenoverigons om zelf in de andere plaatsen van die gemeente propaganda te maken, door meerdere uiteenzetting der beginselen van den bond. Als sprekers traden op de hoeren Cs. Louw en K. Bree- baart, de eerste met de verplichte bijdrage volgens art. 4 van het huishoudelijk reglement, de andere met een buiten gewone bijdrage. Beide sprekers waren gelukkig in hunne keuze en bnnne gevoelvolle voordrachten boeiden de ver gadering zeer. Slechts één nieuw lid gaf zich op. Dit is wel niet veel, maar 't is no. 132 en dat op een klein dorpje alB Kolhorn 1 Bond voor iltaatspensloneerlng. Afdeeling Sc hagen. Den 17den vergaderde deze afdeeling in het lokaal »Ceres" te Schagen. Aan de N.-Holl. propaganda-com- missie werd bericht, dat de afdeeling de aftredende leden dier commissie weer candidaat wenscht te zien gesteld f 2,50 subsidie werd aan die commissie verleend. De heer H. Feisser deed verslag van de algemeene verga dering aan de hand van de door den Secretaris, den heer Collot d'Escury, voorgelezen notulen der vorige vergadering. De vergadering vindt f 300,— voor de enningmeesteres een veel te hooge bezoldiging. Te chagen zal een spreker optreden, terwijl het bestuur zal trachten te Oudesluis eene afdeeling te stichten. De vergadering verklaarde zich voor het door de weten schappelijke commissie aangenomen overgangsstelsel en mitsdien voor wijziging der artt. 1 en 2 der Statuten. Achttien leden woonden de vergadering bij. De Doetflnchemsche Gymnasiumkwesfie Naar men van welingelichte zijde verneemt, advisee- ren èn inspecteur van gymnasia èn B. en W.den raad der gemeente Doetinchem niet in te gaan op het voor stel der commissie van onderzoek in zake de gymna siale aangelegenheden tot het geven van ontslag aan de heeren dr. Schwartz (rector), dr. Levenkamp (con rector) en van Bakergem (leeraar)evenmin tot het geven van ontslag zonder het praedicaat «eervol" aan den reeds op eigen verzoek van zijn betrekking ontheven leeraar dr. der Mouw, en zulks op grond, dat de com missie een te eenzijdig rapport heeft uitgebracht, dat in geen geval weergeeft den toestand van het gymna sium, maar meer is een samenvoeging van beschuldi gingen tegen leeraren, terwijl personen, die stilzwegen of niet voldeden aan een oproeping eenvoudig werden beschouwd als bewijzen te hebben gegeven, dat het bij de eindexamens niet eerlijk toeging. B. en W. stemmen gaarne toe, dat de commissie een zware taak heeft gehad, en die taak naar beste weten heeft vervuld, doen kunnen niet toegeven, dat zulks is geschied, geheel zonder aanzien des persoons. Al is het dag. bestuur niet blind voor de fouten, die enkele leeraren aankleven, zoo zijn die niet van dien aard, dat daarom voldoende reden voor ontslag bestaat. Paaschtentoonstelling te Schagen. Dan löden had in het N.-H. koffiehuis to Schagen de jaarvergadering plaats van de vereeniging tot het houden eener jaarlijksche Paaschtentoonstelling van vee te Schagen. Het ledental der vereeniging was voornamelijk wegens sterfte en verhuizing van 824 tot 304 gedaald. Er zullen echter pogingen in het werk worden gesteld dit getal weer te verhoogen. Het programma der tentoonstelling werd op twee punten gewijzigdvoor bekroonde stierer, die voor Augustus van het loopende jaar uit de provincie worden weggevoerd, zal slechts de halve] prijs worden uitgekeerd; rubriek J »kaas" werd geschrapt omdat de vereeniging de prijzen daarvoor niet uit haar eigen in komsten, maar uit aangeboden gelden uitkeerde, en omdat de heer M. Visser als secretaris der kaascommissie meedeelde, dat het dagelijksch bestuur dezer commissie stappen wilde doen tot het organiseeren van een znivelbereidingsten- toonstelling te Schagen in een der zomermaanden van 1905. De Paaschtentoonstelling zal in 1905 gehouden worden op Woensdag 12 April. Voor de jaarlijksche ver loting, waarop de goedkeuring reeds was ingekomen zullen 20000 loten worden uitgegeven. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Jb. Zijp Hz., voorzitter en C. Asjes, vice-voorz.: gekozen do heer S. Groot te Zjjpe in de plaats van den beer J. T. de Wit aldaar, die als zoodanig had bedankt. Tot leden der commissie van on derzoek rekening 1904/1905 en begrooting 1905/1906 werden benoemd de heeren J. v. d. Maaten, W. v. d. Oord en G. Muys. De rekening en verantwoording over 1903/1904, nagezien door de heeren J. v. d. Maaten, O. Bjjpost en J. de Moor, werd ouveranaerd goedgekeurd. De ontvangsten hadden bedragen f 2075.596, de uitgaven f 1228.255 batig saldo f 847.34. De begrooting voor 1905 werd in ontvangst en nitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 1817.34, waarbjj een batig saldo geraamd werd van f 762 34. Aan bet eindo der vergadering reikte men het bestuur een gedrukt billet over, waarin de firma Koopman, vertegen woordiger de heer Reifert, meedeelde, dat op de Paasch- tentoonstellng te Schagen door hear prijzen van f 25, f 15 en f 10 znllen worden uitgereikt aan bekroonde dieren, gevoerd met Chicago-gluttenmeel. De jnry van de Paaschtentoonstelling, stond er verder, zal zich met de keuring belasten. Het bestuur verklaarde van dit billet niets te weten en lichtte der vergadering in, dat den heer Reifert was toegestaan op de Paaschtentoonstelling prjjzen nit te reiken, maar geheel buiten verantwoordelijkheid van het Paaschtentoonstellings-bestuur en na keuring van een commissie, door de firma Koopman daarvoor aan gewezen. Per advertentie zal tegen het billet van de firma Koopman worden opgekomen en haar aangezegd worden andere billetten rond te zenden. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de beer Zjjp op de gebruikelijke wijze de vergadering. De Kwartgulden-Vereeniging voor Helde- Ontginning. Een extra-nummer is verschenen van »Onze Kleine Bode", Orgaan van den Oranjebond van Orde en van de Kwartgnlden-Yereeniging voor Heide-Ontginning. De Kwartgulden-Vereeniging zoo wordt in dit extra-nnmmer herinnerd werd geboren nit het initiatief van mej. B. L. W. van der Hucht te 's-Gravenhage op 7 September 1904. Zjj wil voor het Nederlandsche volk party trekken van den vaderlandschen woesten grond. In dit opzicht heeft zij reeds veel gedaan. Zij constitueerde haar Hoofdbestuur, bewerkte de opriohting van 35 Kring-Comité s en 63 Correspondent schappen, zamelde in 10 jaar tjjds een bedrag van f 47410.045 byeen, schonk dit aan den Oranjebond van Orde en ondersteunde zoodoende direct of indirect de volgende stichtingen, instellingen en ondernemingen van den Bond a, het Hofveld te Apeldoorn, bestaande nit 18 woningen en b. het Hattemsehe veld aldaar, tellende 15 woningen, beide bedoelende de verbetering der volkshuisvesting (met tnincultuur) en daarmede de moreele en materieele opheffing van minbsdeeldeu e. Uns Huis op het Hofveld, bedoeld als middelpunt van het ge zellig en ontwikkelend verkeer van de bewoners dezer velden, als bewaarplaats van de jonge kinderen en als brei- en naaischool voor de oudere meisjes, met annexe bibliotheek, een spaardoos en een voorschotkasd. de Ericastichting onder Apeldoorn, zijnde een groep van 5 boerenhoeven, vormende, men mag zeggen, een welgeslaagde proef om to bewijzen, dat een oppassend gezin in het landbouw- bedrjjf een behoorijjk bestaan kan vinden op 4 5 Hectaren goeden heidegronde. het Peelerveld bjj Assen, bestaande nit 10 arbeiderswoningen met tuin, ook een stichting tot verbetering van de volkshuisvesting; f. het Van der Hachtbosch onder Beekbergen, een rmm 90 en g. de Aalstheide onder Hilvarenbeek, een bijna 462 Hec taren groote ontginning van heidegrond tot boschh. het bijna 80 Hectaren omvattende Westerzand onder Uffelte en ten slotte i. het ongeveer 320 Hectaren me tende Drouwenerzand in de gemeente Borger, twee zand verstuivingen, ware woesfcjjnen, die, eenmaal geheel vast gelegd en beplant, grooische wonden zuilen te zien geven op nu dorren, weinig meer dan waardeloozen, volstrekt onbewoonbaren en z'n omgeving tot oudnldbaren last zijn- den grond. Eindelijk werd ook deelgenomen in het kapi taal van de ereeniging Eigen Haard, opgericht door den Bond van Orde door Hervorming. Van bet met zooveel zorg en toewijding bijeengebrachte geld is thans nog f 18148,82 over. Maar ook dit bedrag zal, naar het zich laat inzien, binnenkort grootendeels zjjn verbruikt, want Westerzand, Dronwenerzand en Aalstheide stellen meer en meer hooge eiscben aan de beschikbare middelen. Het Van der Hachtbosch zal weldra geheel ontgonnen zijn. Dan zal het door aankoop van gronden moeten worden vergroot. Een eigenaardig heid van deze cnltuurondeineming, gedoopt met den naam van de vereerde vronw, die door haar zegenrijken arbeid in waarheid s Bands beschermvrouw mag ge noemd worden, gelijk de door haar opgerichte Vereeniging zich verheugen mag in de hooge bescherming van Hare Majesteit de Koningin-Mosder een eigenaardigheid er van is dat zij geheel nit de gelden der Kwartgulden- Vereeniging wordt bekostigd. Terwijl de andere ontgin ningen voor een kleiner ot grooter deel ook op de hoog gewaardeerde belangstelling van andere Bondsbeschermers drijven, wordt het als een eerezaak aangemerkt dat het Van der Hachtbosch uitsluitend aan de kwartjes zijn ontstaan en zjjn bestaan te danken zal hebben. Krachtig dringt ten slotte het Hooidbestnnr aan op steun on medewerking ten bate van het zoo nuttige doel. Voor hen, die in Alkmaar en Omstreken wenschen mee te helpen om 't der Kwartgulden-Vereeniging mogelijk te maken haar arbeid met even groote energie voort te zetten, zij gemeld, dat correspondente is Mej. A. M. d e Langs, Langestraat 27, alhier, die gaarne alle even- tueelo gewenschte inlicbtingei verschaft. Kool te Woord-§charwonde. Aan het station van de H, IJ. S. M. te Noord-Schar- woude is Zaterdag door den handelaar O. Trompetter zjjn duizendste wagon in deze campagne met groenten beladen. Deze heugelijke gebeurtenis is feestelijk gevierd. Gedurende de maanden October en November zjjn er niet minder dan 10 millioen kilogram te Noord-Schar- woude verzonden. De afslag van groenten aldaar mag zich in toenemenden bloei verheugen. Brand. In den morgen van den 18den verbrandde, vermoede- ljjk door het omvallen van een lamp veroorzaakt, de nieuwe herberg van den heer Keuris (café Spoorzicht) te Oudesluis. De levende have, 4 koeien, werd gered; al het overige verbrandde doch was verzekerd. De afslaginarkt te Broek. De omzet aan de afslagmarkt te Broek op Langedjjk bedroeg van 12 tot en met 17 December: Bloemkool 11300, roodekool 53500, gelekool 40000 wittekool 8800 wagons wittekool 2, bieten 1000, kool rapen 200. Kaasfabrlek In de Itarnncer. Het bouwen van de Kaasfabriek en de levering van de daarbjj behoorende inventaris in de Starnmeer is opge dragen aan de heeren R. K. Koppen Zoon te West- Graftdijk. De Vondelkerk te Amsterdam. Zondag werd te Amsterdam van den kansel mede gedeeld dat a.s. Zondag (Eersten Kerstdag) dos morgens te 5 nar in de kerk in de Vondelstraat voor het eerst weer na den brand de gewone godsdienstoefeningen worden gehonden. Den droog jaar. In het jongste nnmmer der Maandcijfers, uitgegeven door het Centraal Bnrean voor de Statistiek, vindt men een opgaaf van de meteorologische waarnemingen, door het Instituut te De Bilt gedaan over de eerste 10 maanden van dit jaar. Daaruit blijkt o. a. dat da vjjf maanden Jnni-October zich hebben onderscheiden door een gemiddelden lucht druk belangrijk boven het gemiddelde gedurende 56 jaren van waarneming. In September zelfs 2,1, in October 3,9 millimeter boven dat gemiddelde. Hiermede is gepaard gegaan, behalve in Juni, een veel geringere regenval dan dooreen in genoemde 56 jaren. In de 4 maanden Juli-October te zamen slechts 167,6 m.m. tegenover een gemiddelde van 301,1 of bjjca het dubbele. Juli 1904 met slechts 21,7 m.m. ttgenover 76,2 en dan ook slechts 6 dagen, waarop 0,1 m.m. ol meer hemel water neerkwam, is buitengewoon droog geweest. Maar ook October met slechts 42,7 m m. tegen gemiddeld 74,1. De eerste helft van het jaar is echter natter geweest dan het gemiddelde. Wel waren ook Maart en vooral April betrekkelijk droge maanden (36,9 en 20,8 tegen 47,6 en 41,9), maar in Jannari en Februari vielen te zamen 23,2 en in Mei en Juni zelfs 31,5 m.m. meer dan het gemiddelde. Wegens de groote droogte na Juni is er toch nog tot 1 November een verschil van 110 m.m. lager dan bet gemiddelde geweest; het totaal van het geheele jaar 1904 zal vermoedeljjk ook nog daaronder (718,2) blijven. In 1903 is daarentegen volop meer gevallen, niet minder dan 925,9 of bijna 30 °/0 moer dan hot gemiddelde. Het vorig jaar heeft dan ook niet minder dan 230 regendagen gehaddit jaar vóór 1 November slechts 149. Den droeve dood. Groote ontsteltenis heerschte maandagmorgen te Am sterdam aan den Amsteldijk door een diep treurig ongeluk dat daar heeft plaats gehad. Mevr. van E., woonachtig in het bovenhuis van perceel Amsteldijk 11 op den hoek der Govert Flinckstraat, had het ongeluk uit het zolder venster van het huis op straat te vallen. De dood trad oogenblikkelijk in. De ongelukkige vrouw, die den leef tijd van 34 jaar bereikt had, laat een echtgenoot en vijf kinderen achter. De deelneming in de buurt is algemeen. De St.-Ct. no. 298 bevat de statuten van de Naamlooze vennootschap »De wooingmaatsehappjj Alkmaar", alhier (wjjzigingen. Bjj de te Zwolle gehonden examens voor apothekers bediende is o. a. geslaagd onze stadgenoot de heer H. A. D. Tussenbroek. De inspecteur van bet- Vervoer der H. IJ. S. M. alhier, de heer P. P. van Bosse, zal met ingang van 1 Januari a.s. deze betrekking neerleggen en opgevolgd worden door den heer H. E. Verschoor. Door Gedeputeerde Staten van N.-H. is bepaald, dat het aandeel door deze gemeente te dragen in de lichting der Rationale Dilitie van 1905, bedraagt 62 man, en dat üaarvan 44 man ter volledige- en 18 man tot korte oefening znllen worden ingelijfd. „Frlso." Zondagavond was 't feest in de Harmonie, door eeno buitengewone bijeenkomst van leden en begunstigers van dit gezelschap. In de openingsrede door den Voorzitter, den heer J. Oock, werd herinnerd aan de woordspeling, die van Friesk Selskip, hier ter stede heeft gemaaktFriesch Zeilschip. Dit schip had nu z.i. eenigen tjjd, al was het dan ook voorzien van een goeden stuurman, moeten stilliggen door windstilte niet wetende welken koers 't heenging voor- of rugwaarts. Door den stenn der aanwezigen, niet-Friezen, was z.i. de wind nit den goeden hoek gekomen en nn ging 't weer voorwaarts, dns zeker in goede richting Spr. bracht daarvoor allen, die er toe bijdroegen, oprechten dank en hoopte dat bljjvende rteun den gnnstigen wind zoude bestendigen.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2