Gemengd Nieuws. 3e Klasse, le Lijst, 19 December 1904. Nr. 6174 f 25000; nr. 17646 f 1500 ns. 11300, 20444 en 20954 f 1000ns. 3287 en 4770 f 200ns. 1429 en 2346 f 100. KUNST EN LETTEREN. MARKTBERICHTEN. door don hoer Van Foreest, om den post voor memorie nit te trekken. De heer Do Stoers moet den minister waarschuwen. Wel betuigt de minister zijne welwillendheid om de Kamer inlichtingen te geven, maar spr. merkt niets van die welwillondheid. Do minister heeft gevaarlijke raads lieden. Spr. heeft 26 jaren in do kerken rondgsloopen en weet heel goed hoe de vork in de steel zit. De heer De Savornin Lohman maakt bezwaar tegen het amendement. Met een memoriepost is de minister niet geholpen. Er moet geld zyn. Voor zulk een scherp debat meent spr., dat geen aan leiding bestaat. Wanneer elk van de 100 leden overleg ging van plannen ging vragen, kwam er geen eind aan- Spr. blijft de aanneming van het amendement ontraden. De heer Van Foreest verklaart door de inlichtingen van den minister thans voldaan te zijn. Had hij die vroeger gekend, hij zon het amendement niet hebben voor gesteld thans trekt hij dit in. By de afdeeling Landbouw zegt de hoer Schaper te willen spreken over een verschijnsel, dat bjj zou kunnen noemen een gevolg van Mecklenburgsche beschaving. De voorzitter verzoekt spr. zich te matigen. De heer Schaper vervolgende, wjjst op een bericht in De Telegraaf, waarin werd medegedeeld, dat in de Soeren- sche bosschen een aantal wilde zwijnen zijn losgelaten om aan te fokken en om later op te jagen. Do jacht is hier niet aan de orde, dus bepaalt spr. zieh tot den land bouw. Nn heeft hij gehoord, dat de everzwijnen in het groot doen, wat de hazen in het klein doen. En eene af rastering beteekent voor hou niets, want zij wroeten er onder door. Bovendien zijn die zwynen zeer gevaarlyk, gelijk blijkt nit een bericht, waarbjj een jager werd aan gevallen. Wat moeten zij dan wel voor vrouwen en kin deren zjjn. Spr. vraagt of de minister van plan is iets te doen tegen import van dergeljjke dieren. Over den landbouw zelf zal spr. kort zyn met het oog op den tijd en hij bepaalt er zich toe, te constateeren, dat in het vierjarig tijdvak door dit Kabinet, voor den landbouw al zeor weinig is gedaan. De jachtwet is her zien, maar in reactionnairen zinde pachtboeren spelen nog steeds den baas bij gemis aan dengdelijke pachtcon- tracten en er is nog geen regeling betreffendo da onttrekking van water aan gronden. De heer Zjjlma bomt op tegen het verwjjt van den heer Schaper en meent dat de landbouw tevreden kan zijn al blijft er nog veel te doen over. De heer Schaper is geen zaakknndiga en daarom stelt bij zich die zaak van de pachtcommissiön veel te gemakkelyk voor. De heer Kolkman vestigt de aandacht der Regeering op een request van den Boerenbond over de oneerlijke concurrentie door smokkelen van vee. Spr. dringt aan op verscherping van het politie toezicht. De heer Brants merkt op, dat wilde zwynen niet aan vallend optreden. Zij gaan bij het minste gerucht aan den haal en zijn al bly als zjj niet lastig gevallen worden. De minister meent ook dat het verwijt van den heer Schaper ongegrond is. De qnaestie van het grensverkeer zal do minister nagaan en hij zal zoo noodig in overleg treden met zijne ambtgenooten van Binnen- en Bnitenl. Zaken. Aan den hear Schaper antwoordt de minister dat zwynen voer zoover bij weet niet zoo gevaarlijk zyn. Mocht het komen tot invoer van leeuwen en tijgers voor jachtvermaak, dan zal de Jachtwet moeten worden herzien. By art. 217 (Jaarwedden enz. directeuren enz. aan de Rykslandbonwproefstations) wjjst de heer Van Foreest op het incompleet aan personeel waardoor de stations het werk niet al konnon. De minister erkent dat het personeel vermeerdering behoeft en zal die in overweging nemen Zninigheid ver hinderde het hem dit jaar reeds verhooging van den post voor te stellen. lüen brief van president Hruger. Het Boersn-Congros, in Mei j.l. te Pretoria gehouden, zond een telegram aan president Kruger, waarop den 29 Jnni door dezen werd geantwoord. Deze brief is de laatste van belang door den overledene verzonden, en aangezien hij eenigszins kan worden aan gemerkt als een politiek testament, laten wjj dit schrij ven hier volgen »Het is mij een groot voorrecht de ontvangst te kun nen erkennen van uw kabelgram van den 25en Mei en uwen brief van den 29e dier zelfde maand, waardoor mjj de groet word overgebracht van het Congres van 23—25 Mei te Pretoria gehouden. Bij alle treurigheid en leed, die mjjn lot zyn, stemde my deze groet tot dankbaarheid. En van ganscher harte dank ik allen, die, te zamen gekomen om te beraadslagen over het heden on de toe komst, gedacht hebben aan hunnen onden Staatspresident en daardoor getoond hebben het verledene niet te hebben vergeten. Want wie zich een toekomst scheppen wil, mag het verledene niet nit het oog verliezen. Daarom zoekt in het verledene al het goede en schoone, dat daarin te ontdekkon valt, vormt daarnaar uw ideaal en beproeft voor de toekomst dat ideaal te verwezenlijken. Het is waarveel van wat was opgebouwd is thans vernietigd, vernield, gevallen. Doch met eenheid van zin en eenheid van krachten kan weer worden opgericht, wat thans daarneder ligt. Het stemt mij eveneens tot dankbaarheid, te zien dat die eenheid, die eendracht bij U rogeeron. Vergeet nooit de ernstige waarschuwing, die ligt in het woord: Ver deel en heersch" en maakt dat dit woord op het Ahikaan- schs volk nooit van toepassing zal kannen zyn. Dan znllen o ze nationaliteit eu onze taal blijven en bloeien. Wat ik zelf nog daarvan zien of beleven zal, ligt in God's band. Geboren onder de Engelsche vlag, wensch ik niet daar onder te sterven. Ik heb geleerd te berusten by de bit tere gedachte de oogen te znllen sluiten in den vreemde, als een balling, bijna geheel alleen, ver van bloedverwan ten on vrienden, die ik waarschjjnljjk nooit zal weerzien, ver van den Afrikaanschon grond, dien ik wellicht nooit meer betreden zal, ver van het land waaraan ik mijn le ven gewijd heb om het te openen voor de beschaving en waar ik een eigen natie zag ontwikkelen. Maar die bitterheid zal worden verzacht, zoolang ik de overtuiging mag blijven koesteren dat het eenmaal aan gevangen werk wordt voortgezet. Want dan honden my staande de hoop en de verwachting dat het einde van dat werk goed zal wezen. Zoo zij het. Uit de diepte van mjjn hart, groot ik n en het gansche volk. wg. S. P. J. KRUGER. Uitvoering Hinderwetten. Blijkens de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van het 4e hoofdstuk (Justitie) der Staatsbegrooting voor 1905, ver klaart de minister van justitie met beperking van de kosten van aanpassing van de bestaande Rijksopvoedings gestichten aan de eischen van den nieuwen toestand niet verder te zijn gegaan en ook nimmer verder te willen gaan dan met een goede uitvoering der Kinderwetten vereenigbaar is. Hij blijft dan ook de hand honden aan de doorvoering der te recht ook van de zjjde der Tweede Kamer noodzakelijk geoordeelde algeheele reorganisatie van het Rijksopvoedingswezen naar den vollen eisch dier wetten. De Minister is overtuigd dat de aangevraagde bedragen voldoende zijn ter bereiking van het beoogde doel de tijdelijke aanpassing van do bostaande gestichten. In de gestichten waar Israölietische kinderen worden geplaatst, znllen ten aanzien van de ritueele bereiding van spijzen de noodige voorzieningen moeten worden getroffen. Het gesticht te Avereesfc blijft bestemd voor de jongere verpleegden, met het oog op de aldaar geboden gelegen heid tot het verrichten van veldarbeid. Heling en opkoopcrij Het bestunr der Vereeniging »Pro Jnventute'1 te Rot terdam heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezonden naar aanleiding van het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van het Wetboek van Strafrecht. Adressant zegt met genoegen te hebben gezien, dat voor artikel 416 een nieuwe redactie wordt voor- steld, waarbij van het misdrjjf van heiing een omschrijving wordt gegeven, die boter aan de eischen der practjjk zal voldoen dan de bestaande. Onder uiteenzetting der motieven zegt adressant echter, »dat het zeer gewenscht is boven dien in het Strafwetboek een gestrenge verbodsbepaling op te nemen om van kinderen beneden zekeren leeftijd roerende goederen te koopen, in te rnilen, in pand te nemen enz., tenzy met uitdrukkelijke toestemming van hnnne ouders of voogden of van henbjj wie zy in dienstbetrekking zijn, behalve wanneer de goederen in het openbaar worden gevent." Da misdadige opkoopery zal daardoor, volgens adres sant, afdoende worden tegengegaan, wat onder de voor stelde bepaling niet het geval is. Nationaal-Hlgtorfsche Party. Den 7den October 1904 werd te 's-Gravenhage opge richt eene Nationaal-Historische Partij. Het program van Beginselen, met bijbehoorende Memorie van Toelichting dezer party is verschenen by G.Vormer te 's-Gravenhage. Tentoonstelling. De tentoonstelling van kunstnaaldwerk die in het Museum voor Kunstnijverheid te Haarlem geopend is blijft de algemeene belangstelling trekken, en deze eerste poging om de vrouwelijke handwerken in eene betere richting te leiden, kan als zeer geslaagd worden beschouwd. Uit de meeste plaatsen van ons land, alwaar scholen voor de vrouwelijke handwerken gevestigd zijn, worden aanvragen tot den directeur van het Museum gericht ten einde vrijen toegang tot de tentoonstelling te ver krijgen, zoodat thans reeds een paar honderd leerlingen van deze gelegenheid gebruik hebben gemaakt. De tentoonstelling wordt 31 December gesloten. Nederland en de oorlog iss Oost Azië. Naar men uit goede bron verneemt, zal door een of meer Dongensche industrieelen een belangrijk contract worden afgesloten, men spreekt van 500.000 paar schoenen per jaardus 5.000.000 in tien achtereenvol gende jaren, te vervaardigen en af te leveren aan het Russische departement van oorlog. Daarvoor zal een fabriek met Nederlandsch kapitaal te St. Petersburg worden opgerichtwelke fabriek door Hollandsche werk lieden met. een Hoilandsch bestuur zal worden gedreven. Aanbestedingen. By eene op 17 December te Starnmeer gebonden aan besteding vau het gewoon jaarljjksch onderhond van het Waterschap Starnmeer en Kamerhop over het jaar 1905 is het werk gegund aande firma R. K. Koppen Zoon, te West-Graftdyk perceel I voor f 615 den heer J. Messchaert te West-Graftdyk perceel II voor f 1330 den heer K. Siekerman te Oost-Knollendam perceel III voor f 85. Door de H. IJ. S. M. is voor rekening van den Staat der Nederlanden aanbesteed bestek no. 6het maken van den bovenbouw van de spoorwegbrug over het Noordzee kanaal nabij Zaandam (Nieuwe Hombrng). Raming f 585,000. Minste inechrijver de heer Aug. Klonne, Dort mund, voor f 477,500. Sliste Staatsloterij. „Kunst zij ons Doel." Vrijdag ontvingen wij een uitnoodiging van het tee kengenootschap »Kunst zij ons doel" om de tentoonstel ling van aquarellen en teekeningen te bezichtigen van de Gooische schilderclnb »de Tien" te Laren in den foyer van het gebouw »do Harmonie.'' Des winters is er in Alkmaar niet altjjd veel te beleven, das met groote verwachting en het vooruitzicht gezellig eenig kunstgenot te smakon, begaf ik mij, vergezeld van een onderen kunstbroeder, daarheen. Wel wat ontnuchterend was het binnentreden van bovengenoemd gebouw, dat kil en half verlicht portaal en dat zoeken in halfdonker waar men zjjn moet. In den foyer was 't kond en slecht verlicht, do kunst werken lagen op recht opstaande lessenaars zonder doek of draperie, zoo maar kaal weg, geen plant of versiering was er aangebracht, enkele teekeningen waren zoo maar neergelegd op de onbekleedo eafétafeltjes. Dat niet inkleeden van do zaal maakt een alleronaan- genaamsten indrnk, en men wordt er onpleizierig van en niet geschikt om de dingen met genoegen te bekijken de vergeljjking is wat materieel, maar 't is net alsof men lekker eten op een kond bord krygt, zoodat 't spoedig ongenietbaar wordt. En nu de tiener waren er maar achthun work voldeed in 't algemeen zeer goed. Deze acht waren van Blaadoren, le Gras, Snoeck, Wolter, Schooten, Deutman, Gebhard en van Beveren. Dadelijk valt 't op dat deze Gooische Club geen bljjk geeft van eenheid in streven, zo geven ieder op zich zelf iets, ze konden not evengoed stuk voor stnk exposeeren, hun eenheid bestaat alleen maar in het getal tien, hier op twee na. Van van Blaaderen waren hier twee mooie zwarte krjjüeekeningen, één een moeras voorstellende, met laag hangende wolken, een zwerm vogels in de lncht en meer riet, maar vol poëzie en droomerige stemming. Hier is een hoogst gevoelige knnstenaar aan 't werk geweest en er in geslaagd door middel van wat krijt-, en papier zijn emoties mede te deelen. De tweede teekening met het boerenvronwtjs heeft dezelfde verdienste, maar toch niet zoo sterk. Men waardeerde dit werk des te meer daar tnsschen deze twee een heel ruw en brntaal neergezette teekening stond van van Beveren, die wel iets flinks heeft, maar dat fijne gevoel heel en al misteen bezoeker maakte zelfs de niet onaardige opmerking, dat zyn boomen pas geplant waren, zoo stijf deed het geheel aan. Van den zelfde waren er een legio penteekeningen, waarvan de qnantiteit en niet de qnaliteit den boventoon voerde. De teekeningen van le Gras zijn vast en er is leven en beweging in nitgedrnkt. Wat zijn die honden goed weergegeven met een enkele ljjn en hoe jnist is dat gewoel van de vissehen in het aquarium. Men moet wel meester zyn om dit zoo nit te drnkken, de bekwaamheden van le Gras kan men als zoodanig niet genoeg waardeeren Wolter had er heele mooie groote belangrjjke aquarellen," vooral de spinnende vronw was mooi. Ook Dentman had eenige aquarellen die als geval en als kenze zeer verdiensteljjk waren. Van Snoeck een pracutige intenu aquarel, wat ver lichting en toon aangaat, voorstellende een kenken met groote schouw, waar een heerlijk breed licht binnenvalt. Heel uitvoerig waren de détails zonder aan den grooten indrnk te schaden. Het beste van het werk van van Schooten waren twee koppen, een oude en een meer jongere man. Deze knn stenaar heeft wel wat veel materiaal noodig om tot zjjn doel te geraken. Wat men van Velasquez zeide, n.l. dat hjj met louter intelligentie schilderde, is op hem niet toe passelijk, hy is een goede klant voor een teekenwinkel, vooral wat krijt en houtskool betreft. Verder een ets van Gebhard en eenige feekeningen van dezelfden en hierna verlieten wjj voldaan maar kond de zaal. Wij geven de Vereeniging »Knnst zjj ons deal" den raad, dat zij der kunst een aangenamer verbljjf zal geven een volgenden keer, misschien zal dan ook het pnbliek in grooter getale en met meer koopgraagte verschijnen. JAN BLEYS. Alkma.\b, 19 Dec. Aangevoerd 5 koeien en ossen f 150 a 250,129 vette kalveren f 40 a 110, per P. a ct., 20 nuchtere kalveren f 12.a 21, 450 vette schapen 1 20 a 41.—, 0 lammeren - a ,244 vette varkens, per P. 38 a 45 ct., 17 magere varkens f 14 a 17. Amstebdam 19 Deo. De pry zen dor Aardappelen varen heden als volgt Geldersche blauwen f2,10 a 2.15, id. gieltjes f2.20 a 2.30, IJpolder jammen f 2.20 a 2.40, Friesche borgers f 1.70 a 1.80 id. bonten f2.a 2.30, id. blauwe f 2.10 a 2.15, Zeenwsche bonten f 2.15 a 2.25, id. blanwe f 2.20 a 2.30, id. Eigenheimers f 1.50 a 2.10 Zand Thomassen f 3.75 a 4.25, id. eigenheimers f 1.65 a 1.90, Dnitsche Hambur gers f 3.50 a 3.75, Spnisohe pooters f 0.90 a 1.30. Aanv. 2 ladingen. Amstekdam, 19 Nov. Ter veemarkt waren heden aan gevoerd 486 runderen waarvan de prijzen warenvette le kw. f 0.68 a 0.72, 2e kw. f0.64 a 0.67, 3e kw„ f 0.58, stieren f0.a 0.ct. per Kg. 110 melk- en kalfkoeien f 120 a 270. vette kalveren le kw. f 0.a f 0. 2e kw. f0.— a f 0.0 graskalveren fa—,60 nuchtere kalveren f 7.a f 14.—, 9 schapen f a lammeren f 0.— a 0.599 vette varkensHol landsche le kw. f 0.41 a 0.42, 2e en 3e kw. f 0.39 a 0.40, overzeesche en Geldersche le kw. f 0.40 a 0.41, 2e en 3e kw. f 0.38 a 0.40, 0 veulens f a Kampen, 19 Deo. Boter. Aangev. 125/8 v van 20 kg., 70.16 v. van 10 kg. en 300 stukken van Kg. samen rnim 3350] Kg. Ze gold per 4/8 vat f 24.— a 26.—, per '/ie vat f *2.— a 13.— per kg f 1.15 a f 1.25. Rotterdam, 19 Deo. .Veemarkt. Aangev. 341 vette runderen, 197 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalve ren, 1084 schapen en lammeren, 654 varkens. Prijzen per kg. rund le kw. 68 ct., 2e kw. 60 a ct., 3e kw. 52 a ct., kalfsvl. le kw. 96 a ct., 2e jkw. 88 et., 3e kM. 82 ct., nuchtere kalveren f a per stnk. Sehapenvl. le kw. 50 a ot., 2e kw. 42 a 36 ct., varkens le kw. 42 a ct., 2e kw. 40 ct., 3e kw. 38 ct., licht soort 32 a 35 ct., ossenvl. le kw. 66 ct., 2e kw. 58 a ct., 3e kw. 52 a ct., 0 bokken, 0 ezel, lammeren 56 a 60 ct. Handel in vet vee en kalveren traag, in schapen en lammeren ving, varkens rnime aanvoer, handel traag. 19 December Groentemarkt te Bboek op Lanoeüijk. wortelen f 1.a 1.15 reuzenbloemkool 4.50 a 7.— roode kool 4,50 a 11. gele 4.a 9. witte 4.50 a 13 50 nien 4.a 4.25 per 50 K.G. bieten 9.a 12.— koolrapen 1.25 a 2 50 Drnk van Herms. Goster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 8