Dit mm totaal uil 2 Mali No 154. Honderd en zesde jaargang. 1904. V RIJ D A G 23 DECEMBER. Drankwet. BUITENLAND. BINNENLAND^ STAD SN IE P W S." Algemeen Overzicht. Nieuwst jjj dingen. Gemengd Nieuws. ALKIttllBSCHË COIHAVI. Deze Courant wordt Dlhs dag-, Doiicidtg- en ItterdigtTOid uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rjjk f 1, 3 No: no mors f 0,OO. Afzonderljjka nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prjjs der gewone advertentlën tg Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.} Brieven f r a njo o aan de N/V. Boek* en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVooidam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat bij hun college zijn ingekomen verzoekschriften ter bekoming van Terlof voor de voortzetting van den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank na 31 December 1903 van: le. S. OPMEER, melkverkooper aldaar, voor het aan de straat gelegen benedenvertrek van het perceel Gerst, wijk A no. 22 2e. O. KAIJ, winkelier aldaar, voor het oostelijk beneden voorvertrek van het perceel Geestersingel, wijk E no. 41 3e. D. HELLINGMAN, wagenmaker aldaar, voor het aan de straat gelegen win kei vertrek van het perceel Verlengde Landstraat, wijk F no. 23 4e. P. JOON, metselaar aldaar, voor het aan de straat gelegen winkelvertrek van het perceel Koningsweg, wijk B no. 30; 5e. D. GERLING, caféhouder aldaar, voor het portaal en de daaraan grenzende gelagkamer van het perceel Heerenstraat, wijk 0 no. 6 6e. C. DUIJNEVELD, bierhuishouder aldaar, voor het beneden voorvertrek van het perceel Luttik Oudorp, wijk C no. 27 7e. JOH. VAN DER MOLEN, koffiehuishouder aldaar, voor de benedenvoorzaal van het perceel Kraanbeurt, wijk A no. 17 8e. G. MOOIJ stratenmaker aldaar, voor het aan de straat gelegen winkelvertrek van het perceel Zeglis wijk F, no. 44; 9e. J. J. GROOTHOFF, winkelier aldaar, voor het aan de straat gelegen winkelvertrek van het perceel Heul, wjjk A No. 17. Binnen veertien dagen nadat deze bekendmaking is geschied kan ieder tegen het verleenen van verlof schrif telijk bezwaren bij burgemeester en wethouders inbrengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 22 Dec. 1904, DONATH, Secretaris. Tot vóór eenigen tjja werd de val van Port Ar thur steeds voorgehouden als noodig ter voldoening aan de Japanicbe eerzucht, als een eisch ter streeling van het Japansche nationaliteitsgevoel. Thans zijn er echter andere factorendie 't voor de Japanners dringend noodig maken, dat de vesting bezwjjkt. Vooreerst zollen daardoor de troepen in Mantejoerjje met geharde strijders worden versterkt, doch bovenalhet Baltische eskader nadert en dit zal veel kannen uitrichten, wanneer Port Arthur zich nog in Russische handen bevindt en weinig, wanneer de Japanners zich daarvan meester hebben ge maakt. Met het oog hierop wordt de aanvallende bewe ging krachtig voortgezet. 't Schijnt wel, dat deze pogingen met succes bekroond worder. De belegeraars zjjn er namelijk in geslaagd ook in het noordeljjk deel der verdedigingswerken van de vesting terrein te winnen. Zij veroverden Zondag tegen middernacht het oostelijke Kibwanfort, waardoor zij ook voor het eerst een punt bezet hebben binnen de ljjn van permanente forten om Port Arthur, want zelfs de zoo dnnr gekochte positie op den 203 M. hoogen heuvel be hoorde niet tot de permanente forten. De aanval begon Zondagmiddag te twee nnr, nadat een veertig voet lange mijn, die van onder de uiterste borstwering van het fort naar binnen toe was uitgeboord, was ontploft. Onmiddel lijk daarop liep de Japansche infanterie storm, klaar blijkelijk te vroeg, wjjl de manschappen werden bedolven onder het neervallend pnin. Een nieuwe afdeeling vrij willigers rukte echter onmiddellijk ter versterking aan, en bevocht zich den toegang tot hel fort. In het bin - nenste daarvan werd een verwoede strjjd van man tegen man gevoerd, waarbij de handgranaten weder haar werk van vernietiging volbrachten. Een deel van de bezetting had zich ook achter zakken met zand verschanst en le verde met haar kanonnen een verbitterden tegenstand. Na een gevecht van tien nur was het fort veroverd, de bezetting was zoo goed als geheel in de pan gehakt. De Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam heeft besloten a.s. Zaterdag 24 Dec. als beurs-vacantiedag te beschouwen. Bij koninklijk besluit is gehandhaafd het eervol ont slag verleend aan G. Biezegeboren Ullmannals on derwijzeres aan de openbare school te Veendam, op grond dat handhaving in hare betrekking niet raadzaam is na hare bevalling in welken toestand zij niet de noodige zorgen te gelijk aan de school en het huisgezin kan geven. De burgemeester van de Beemster, de heer K. Edel Jbz., is Dinsdag na een langdurig en smarteljjk lijden in den ouderdom van 69 jaren overleden. Het stoffelijk overschot zal Vrijdagnamiddag aldaar ter aarde worden besteld. Inrichting van Tuchtscholen Aan het slot der zitting van de Tweede Kamer van Dinsdagavond die eerst om kwart over ééaen werd gesloten is in behandeling gekomen het wetsontwerp tot, inrichting van tuchtscholen.' De heer Ketelaar, de haastige voorbereiding betreu rende, drong er op aan in het Alkmaarsche gesticht de scheiding tusscheu de tuchtelooze en andere kinderen zoo scherp mogelijk door te voeren. Exceptie op den ob- servatiestrjjd moet zoo zelden mogelijk worden toegepast. Verder vroeg spr. naar den aard van den aan de kinaeren op te dragen instructieven arbeid. De Minister van Justitie antwoordde dat observatie in de Rijks-opvoedingsgestichten regel zal z|jn. De aanraking tnsschen tuchtelooze en andere kinderen zal zooveel mogelijk geheel vermeden worden. Onder instructievee arbeid wordt hier ook lichte vakarbeid begrepen. De vraag over scheiding naar leeftijd tnsschen de in observa tie opgenomen kinderen zal spr. ernstig overwegen. Het ontwerp werd daarna zonder hoofdeljjke stemming aangenomen. Celebes. Bg de regeering is dd. 20 December het volgende telegram nit Indië ontvangen: Excursie naar Sigi vreedzaam afgeloopen. Aan al onze eischen werd voldaan uitgezonderd de uitlevering van de bedrijvers der enveldalea tegen Tambarana. Bij een poging tot onderzoek van de klachten van Radja Banawa tegen twee landsgrooten, maakten dazen met hunne vol gelingen amok waarbij drie militairen gewond en achttien aanranders gedood werden. Veehandel met België. Men schrijft aan de A. R. Ct. van de Belgische grenzen: De hoeren Van Brussel en van Raemsdonck hebben in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers den minister van landbouw gewezen op de vele Nederlaudscho runderen, die in elke maand uit de qnarantainestallen aan de grens als verdacht van tuberculose naar Holland worden teruggezonden. De beide heeren vonden dit terug zenden een verkeerden maatregel, te meer omdat vele dezer verdachte runderen toch frauduleus in België gevoerd worden en daardoor een gevaar opleveren voor den Belgischen veestapel. De minister van landbonw antwoordde, dat hij binnen kort een besluit zal uitvaardigenwaarin bepaald zal worden dat deze dieren in België mogen komen mits zij rechtstreeks verzonden worden naar één der slachthuizen van Brussel, Gent, Luik, Antwerpen of Brugge. Daar zal natuurljjk bljjken of de dieren werkeljjk aan longtering lijden en zoo ja, of het vleesch nog voor de consumptie geschikt is. Het is voorzeker èn voor de verkooplieden èn voor de land bouwers te hopen dat deze maatregel spoedig in werking moge treden. Hulp aan ügmond aan Zee. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer stelde bij een der snppletoire begrootingen voor binnenl. zaken de heer Melchers voor, om aan de gemeente Egmond aan Zee f 250 te geven boven de uitkeering van t 1350. Spr. deed uitkomen de verschillende behoeften, waarin door dit bedrag moet worden voorzien vooral voor de bezoldiging van verloskundigen bijstand, terwijl de bevolking niet meer belasting kan betalen. De gemeente gaat volstrekt niet voornit. De heer Passtoors stennt dit voorstel, te meer o i dat er uitzicht voor de toekomst bestaatdat de gemeente door den aanleg van een locaalljjn eene badplaats wordt. De Minister zegt dat men in zulke zaken voorzichtig heidshalve de teugels niet moet laten slippen. Doch Egmond aan Zee is een minimnm-lijdster en in wat de heer Passtoors zeideligt nog wel wat toekomstmuziek. De Minister wilde dus met het ameudemont meegaan en nam het over. Bene Tentoonstelling. Dezer dagen verzond de Vaandel-Commissie der Egmondsche Scherpschuttersvereeniging uitnoodigingen om hare tentoonstelling van de prijzen voor de te houden Tombola te komen bezichtigen. Wij trokken dan ook op, om een kijkje te gaan nemen. En wat daar te zien was, in 't zaaltje naast het Societeits-lokaal bij den heer Halff, leverde ons het bewijs, dat genoemde Vaandel- Commissie niet stil gezeten had. O, zeker, het was van bescheiden aard, wat er stond kleine kunstvoorwerpen, boekdeelen, kistjes sigaren enz. enz. Maar men moet niet vergeten, dat het alle prijzen zijn, bij welwillende vrienden en kennissen om niet bijeengezameld. Toch mag de verzameling gezien wordeniedere lothouder zal met zijn prijs tevreden zijn. Zoo zagen we, om nog iets te noemen, een zeer mooien legkalender, bestaande in reproductie's van meesterwerken van Isralës enz. De Commissie is echter nog niet aan het noodige aantal prijzen; zij wekte daarom dan ook bij monde van haren voorzitter, den heer A. C. Bos, de aanwezigen op om nog eens een kijkje thuis te nemen, of er nog niet wat te missen was voor de tombola. Wij wenschen de ijverige Vaandel-Commissie alle succes toe. Moge ze de Scherpschuttersvereeniging een fiere banier bezorgen deze is zoo'n symbool van eenheid niet alleen waardig, maar zal er tot nog grooteren oefeningsijver door worden aangespoord. Nu reeds staat deze vereeniging nr. 2 op de lijst van schietvaardigheid, aangelegd voor alle vereenigingen in ons land, dan wordt zij vast de »primus inter pares," de eerste onder haars gelijken. Orgel te Gratt. Te Graft hebben Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk besloten een nieuw orgel te plaatsen in de Herv, Kerk, daar het bestaande niet meer aan de eischen voldoet en de kosten van reparatie te hoog zonden worden. Naar wjj vernemen is de levering van het orgel opgedra gen aan den heer Pels te Alkmaar. Staatsloterij van heden. No. 17753 f 100. Bjj Kon. Besluit is herbenoemd tot Kantonrechter plaatsvervanger in het Kanton Alkmaar mr. J. Verdam. Da heer J. Prins, firma S.'Prins Az., werd heden beëedigd als makelaar in hniden hier ter stede. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen Mid delbaar Onderwas Fransch, akte A., onze stadganoote Mej. A. L. Rasch. Naar wij nader verremen is de fabriek »Kennemerland'' op de Haagsehe Tentoonstelling van Kookkunst enz. niet bekroond en kon dit ook niet geschieden wijl hare in zending buiten mededinging is. Op den Tweeden Kerstdag, 's morgens te half elf, zal in de Doopsgezinde Kerk weder Kinderkerk worden ge- honden. Als spreekster zal optreden mej. J. F. D. Mossel van Amsterdam, die op dit gebied reeds haar sporen heeft verdiend. In de eere-afdeeling van den kegelwedstrjjd, gehouden bjj den heer George te Amsterdam, is de 4e prijs behaald door de kegelelnb Victoria" te Alkmaar met 236 pnnten. Locaal telegrammen. Men verzoekt ons de aandacht van belanghebbenden te vestigen op de gelegenheid, die aan de telegraafkantoren bestaat tot het verzenden van locaaltelegrammen, dat zjjn telegrammen die tegen verminderd tarief, door netzelfde kantoor waar zij aan het loket of per telefoon worden aangeboden, evenals gewone telegrammen worden besteld. Yoor nadere bjjzonderheden wende men zich tot het telegraafkantoor. Cadettenschool. De Kerstvacantie voor de cadetten vangt den 24en December aan en eindigt den 3 Januari 1905. Merstfeest viering. Woensdagavond werd in 't lokaal «Harmonie" door de Zondagsschool van den Nederlandschen Protestan tenbond afdeeling AlkmaarKerstfeest gevierd. Heel wat belangstellenden vulden de zaalvooraan een tal rijke kinderschaar, vroolijk en blijde. De heer ds. Ternooy Apèl riep allen een welkom toe en noodigde de aanwezigen uit tot het zingen van een gezangLoof den Heerwaarvan de tekst op pro gramma's van de verschillende te zingen liedjes. Een der dames van de Zondagsschool begeleidde dezen zang op een kamerorgel. Daarna sprak ds. Ternooy Apèl met geestdrift van dit feest, het onvergetelijk schoone Kerst feest. Hij herinnerde aan die groote gebeurtenisdie we nog steeds blijven herdenken, aan Jezus' geboorte. En ook wees hij op de beteekenis van 't Kerstfeest voor het huisgezin, de dagen van gelukkig samenzijn, van vergeven en vergeten. Nu werd door de leerlingen der laagste klassen een Welkomstlied gezongenwaarna het eigenlijke feest begon. De kinderen werden onthaald en door mej. Tonneman werd een Kerstverhaal verteld. Door den heer M. A. Erkamp werden nu lichtbeelden, betrekking hebbende op de Bijbelsche geschiedenis, vertoond, welke beelden door mej. van den Velde uitgelegd werden. Aardig was de Kerstcantate, door de jongens en meisjes gezongen, 't Slot van het feest was de uitreiking aan de leerlingen van boekjes en bijbeltjes, de laatsten aan hendie de Zondagsschool verlieten. Ben debat over het Lager Onderwijs. Op het initiatief van de Anti-Revolntionnaire Propa ganda-club sGroen van Prinsterer" had Dinsdagavond in de >Harmonia" hel reeds aangekondigde openbaar debat plaats tnsschen de heerenDs. W. H. Oosten van Enk huizen en C. A. Zelvelder van Heerenveen, over het onderwerp: »Het aanhangig Wetsontwerp betreffende het Lager Onderwijs".

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1