M- ^OfvlfRT E N T IE N. Fietsmanchetten. PROOT. PERSONALIA. Attentie DAMAST MARKTBERICHTEN. Ger. van Nienwkuyk, Voor en 'aanvragen, 16tcl en Restanrant Gemengd Nieuws. Eenige onderhouds- en vernienwings- werken aan de gemeente-eigendommen voor het jaar 1905in 7 perceelen. Daarom kon hjj niet met het amendement medegaan. Voor inspecteurs zou spr. iemand willen hebben met breeden blik en niet iemand wien het er om te doen is, eenige vergunninghouders ongelukkig te maken. Gewezen politie-ambtenaren achtte spr. de meest ongeschikte per sonen voor inspecteurs en adjuncten tot uitvoering der Drankwet. Ten slotte stelde spr. voor het tractement der inspec teurs te bepalen op f 3000.— De Minister zag in een en ander een reageeren op een bp de Drankwet genomen beslissing. De heeren Van Idsinga en Lieftinck schijnen de inspectie uit den booze te houden zij willen heelemaal geen inspectie. Anders de heer Borgesius, die kleinere inspecties wil. De Minis ter zet uiteen dat het de taak der inspecteurs niet is om overtredingen te constateeren, maar om de Begeering van advies te dienen, en daar zjj dus in contact komen met de gemeente en provinciale besturen moeten het per sonen van gezag en maatschappelijke positie zjjn. Voor de adjunct-inspecteurs is dit minder noodig, maar zij moeten eenige ervaring hebben. De minister betreurt het, dat nu reeds een poging ge daan wordt om de Drankwet nog vóór hare invoering te discrediteeren door de sterkste schroef voor de invoering los te schroeven. Met ernst waarschuwt de minister tegeu het amendement-Lieftinck. Het amendement-Melcbers zou ten gevolge hebben dat personen van minder poids moes ten worden gekozen. De heer Van Idsinga stelt als amendement voor, slechts één inspecteur aan te stellen met behoud van de zes adjunct-inspecteurs. Het eerst komt in stemming het amendement-Van Idsinga, dat verworpen wordt, met 44 tegen 34 stemmen. Het amendement-Melchers (het traktement te brengen op f 3000 in plaatsvan f 4000) wordt aangenomen met 50 tegen 28 stemmen. Het amendement-Lieftinck (3 inspecteurs en 3 adjunct- inspecteurs) .wordt verworpen met 46 tegen 30 stemmen Landbou w-belangen. Woensdag, den 14den, kwamen in eene gecombineerde vergadering bijeen in 't Café »de Witte Engel" te Hoorn, het bestnur van den Provincialen Bond van Rundvee- fokvereenigingen in Noord-Holland" en dat der Vereeniging 'Het Rundvee-stamboek Noord-Holland". De vergadering werd gehouden onder voorzitterschap van den heer H. Jb Avis te Hidwond, secretaris was de heer W. C. Duin te Wogmeer-Spierdjjk. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom en deelde tevens mede dat het doel ervan was de mogelijkheid te bespreken van eene samensmelting van Bond en Stamboek. Daarna zette de heer A. Kool te Schellinkhont namens het bestnur van het Rundvee- stamboek uiteen, dat van eene samensmelting geen sprake kon zijn, wel van samenwerking. Na eenige discussie zei de heer Visser te Nieuwe Nicdorp dat hem weuscheljjk toescheen het benoemen van eene gemengde commissie, die naar middelen moet oitzien om tot eene samenwerking te komen, Na eenige discussie werd het voorstel van den heer Visser aangenomen, en werden aangewezen als leden dezer commissie de heeren H. Jb Avis te Midwond, P. Schenk Dz. te Wieringer- waard, H. Vjjn Hz. te Twisk, P. Clay te Wogmeer-Spier dijk, D. Laan te Schellinkhont, P. Stapel Cz. te Hoog- karspel als leden, Dr. L. T. C. Seheij als adviseur en W. C. Duin, te Wogmeer Spierdjjk, als Secretaris. mogelijk, de toegestane korting te restitueeren uit de kas der marktgelden. Onder dan een eeuw. Mej. de Wed. Annechien Mosbaeh, geboren Steinfeld, te Oude-Pükela, viert heden haar lOlsten verjaardag. Voortvluchtig en failliet. De uitgeweken notaris van Krommenie Van Wermes kerken is door de Haarlemsche rechtbank failliet verklaard. BietenprJJs. Men schrijft aan de N. S. Ct Van betrouwbare zijde vernemen we het volgende, hoewel nog niets officieel is vastgesteld De grondprjjs der bieten zal f 11 bedragen. Er bestaat echter verschil bjj de fabrikanten tot welk een bedrag de eerste levering verhoogd dient te worden. De minderheid wenscht een afloopenden prijs van f 14, f 13, f 12 en f 11de meerderheid der fabrikanten wenscht met f 13 voor de eerste levering te beginnen en met f 11 te ein digen. In den loop der maand zal dit verschil worden opgelost en het contracteeren zal dan een aanvang nemen. „Oenk en doe" te Holharn. De vereeniging »Denk en doe" te Kolhorn heeft alreeds de allernoodzakelijkste herstellingen aan de brug doen verrichten. Het gevaar is dus voorloopig geweken. Er zal worden getracht, dat de banne Barsingerhorn (niet de Gemeerde) de brng aan zich neemt. »Denk en doe" heoft in deze zaak haren naam allo eer aangedaan, en verdient hoe de zaak verder ook loope, den dank der burgerij. Me Kerstdagen te Stoinpetoren. Te Stompetoren zullen beide Kerstdagen een feesteljjk kerkelijk karakter dragen. Den eersten dag zullen door de leden van het Gem. Koor aldaar, tijdens de godsdienst oefening een vieital toepasselijke liederen worden gezongen en aan den avond van den 2den Kerstdag laten de dames dier Vereeniging zich nog eens hooren met een paar kers zangen met orgelbegeleiding, ter opening van het feest, dat een honderdtal kinderen wordt bereid. Om zes nur 's avonds vangt de bijeenkomst aan en inplaats van een kerstboom znllen nu lichtbeelden worden vertoond. Als bestnnrslid van den polder Burghorn is herkozen de heer P. Bas te Valkoog. Als bestuursleden van het polderdistrict Winkel zjjn herkozen de heeren J. Timmerman Kz. en J. Boots, bei den te Winkel. Amsterdam 21 Dec. De prjjzen der Aardappelen -varen heden als volgt Geldersche blauwen f2,10 a 2.15, id. gieltjes f2.20 a 2.30, IJ polder jammen f 2.20 a 2.40, Friesche borgers f 1.70 a 1.80 id. bonten f2.— a 2.30, id. blanwe f2.10 a 2.15, Zeenwsohe bonten f 2.15 a 2.25, id. blanwe f 2.20 a 2.30, id. Eigenheimers f 1.50 a 2.10 Zand Thomassen f 3.75 a 4.25, id. eigenheimers fl.65 a 1.90, Dnitsche Hambur gers f3.50 a 3.75, Spnisebe pooters f0,90 a 1.30. Aanv. 1 ladingen. Amsterdam 21 Dec. Ter veemarkt alhier werden heden aangevoerd 224 vette kalveren le kw. a 100 ct., 2e kwal. 84 ct3e kwal, 76 ct. per Kgr. 0 graskal' veren f 0 a ,28 nuchtere kalveren f 7 a 14, 708 vette varkens, Hollandsche le kw. 40 a 41 ct., 2e en 3e kw. 38 a 39 ct., overzeesohe en Geld. le kw. 39 a 40 ct., id. 2e en 3e kw. 37 a 39 ets., 0 schapen. Haarlem, 21 Dec. Aangev. 4 vette koeien f 200 a 210, 25 nnehtere kalveren f 9 a 19, 13 v. schapen f 15 a 22.' Kaas. Aangev. 7 stapels, 733 stuks, weg. 1455 Ki?.' Prijs f 24.50 a 28, Schiedam 21 Dec, Ruwe Spiritus f 9®/8, moutwjjn flanw, Distillateurs f 10.Beurscommissie 1 9.50, Jene- i 14.—, Spoeling Oommissie f 1.70, Amst. proef f 19 December Groentemarkt te Broek op Langedijk. wortelen f 1.10 a 1.14 reuzenbloemkool 4,a 7.— roode kool 5.— a 11.— gele 4.a 9.— witte 9.— a 12.— nien 4.— a 0.— per 50 K.G. bieten 9._ a 12. koolrapen 1.50 a 2 50 Het Abattoir te Bordreclit. B. en W. van Dordrecht doen thans aan den raad voor stellen in zake de oprichting van een openbaar slachthuis op het daarvoor door den gemeenteraad aangewezen terrein aan den Markett-enweg. Voorgesteld wordt de levering van de koelinrichting in de eleotrische installatie te gunnen aan Th. de Witt, te Aken, en de transportinrichtingen in de slachthallen en het voorkoelbuis, alsmede de in richting der darmwasscherjj aan T. H. Thomassen Co. te Njjmegen, vertegenwoordigende Kaiser Go. te Cassel. Voor de inrichting der cellen in het koelhuis en die der slachthallen voor paarden en ziekvee wordt voorgesteld alsnog inschrijvingen te vragen. Aan het rjjk wordt een der twee daarvoor te bonwen lokalen verhnnrd voor f 150. De bonw der geheele inrichting wordt geraamd op f 215,000. Voorgesteld wordt dit bedrag op don reeds op de begrooting van 1905 pro memorie uitgetrokken post beschikbaar te stellen en de post »geldleening ter bestrjjding van buitengewone uitgaven" met een gelijk bedrag te verhoogen. Deze beraming is f 20,000 beneden de oorspronkelijk geraamde post. B. en W. stellen echter voor deze f 20,000 beschikbaar te honden, om bij de be grooting van 1906 te beslissen of hiermee wellicht nog nitgaven te bestrijden zijn. Be H. B. 8. te Bakhuizen en uitwonende leerlingen. In den Gemeenteraad van Enkhnizen werd bjj de be handeling van de Gemeente-begrooting voorgesteld het schoolgeld voor leerlingen der Hoogere Burgerschool, die niet in de gemeente woonachtig zijn, te verhoogen. Burg, en Weth. hebben daarop aan den Minister van Binnen- landsche Zaken do vraag gericht, of een dergelijk besluit bjj de Regeering bezwaar zou ontmoeten. De Minister heeft thans geanl woord, dat Rgkssteun aan gemeentelijke Hoogere Burgerscholen voornamelijk wordt verleend met het oog op het belang dier inrichtingen voor omliggende gemeente. Een besluit, 00a voor buiten-leer lingen meer schoolgeld te doen betalen dan voor kinderen van ingezetenen, zou kannen leiden tot intrekking van het Rijks-snbsidie. IJlt Oterleek. In den loop van dit jaar is heel wat gedaan ter ver fraaiing van het dorp. Op verscheidene plaatsen zijn boomon bijgeplant of oude door nienwe vervangen. Langs de dorpsstraat ligt nu een hard grintpad en met het dempen van voor de gezondheid schadeljjke slootjes wordt nog steeds voortgegaan. Tentoonstelling „Kookkunst en Hotelwezen", '1 Uravenhage, Op deze zoo goed geslaagde tentoonstelling trekt de inzending der fi ma J. A, van den Bosch en Zonen, de fabrikanten van het bekende merk »Albada", op zeer bi- zoi dere wjjze de aandacht. Zg konden inderdaad in geen beter milieu hnn fabrikaat etaleeren, dan in de iypisolie oud-hollanösche keuken, die door haren smaakvollen eenvoad ieders aandacht trekt. Onder de breede schouw prgkt de sierlijke kookkachel met ouderwotsch-degelpke pannen. De heldere tegelwand is ook rgk met oud-hollandsch koperwerk versierd. Mooie oude matten stoelen staan aan den wand en naast de eenvoudige keukentafel, waarop de voornitzorgende huis vrouw al een kist Albada margarine heeft staan, die straks zal dienen 0 f het eenvoudigste 0 f het meestuitgelezen maal te bereiden. Boven de schonw hangt in een nette, bij de omgeving passonde Igst, de bekende kunstvolle reclameplaat- der firma, waarop Aaltje leuklachend, een hand, waarin zg den potlepel, het teeken haror waardigheid omklemt, in de zijde, vol trots met de andere hand wijst op een schotel vol frissche en geurige »Albada", triumfantelgk verklarende: »Dat is de beste." Op grooten afstand reeds van de etalage wordt de aandacht getrokken door het bekende »Albada vooraan" en door de verklaring, naar waarheid, op de fries boven den helderen witten keukenwand: Albada vervangt na tuurboter. De bezoekers verdringen zich dan ook om en nabij de Albada-keuken en een ieder proeft gaarne van de smakelgke, met Albada bereide gebakjes, die eene vriendelgke jonge dame den bezoekers aanbiedt. Bg Haar bezoek op de tentoonstelling, trok de keuken op een bizondere wijze de aandacht van de Koningin Moeder, die de reeds verkregen medaljes in oogensehouw nam en met ingenomenheid den tekst las der sierlijke reclameplaatjes, die als souvenir werden uitgedeeld. De firma van den Bosch Zonen mag zich met reden verhengen over het succes dezer expositie, niet minder over de onderscheiding, die de Juiy, ook weder op deze tentoonstelling aan Aibada toekende. Waterdichte Schoollaarzen. Overschoenen en Vlltpantoffels, allen in ruime keuze voorradig bjj HOUTTKL, ALKMAAR. HUUR-, KOOP- en alle andere degelijke onderband- sche acten, Hypotheken, taxatiën enz., ver voege men zich ten kantore van dee makelaar J. P. WAGENAAR, te Alkmaar, Lnttik-Ondorp No. 89. LAKUU8TRAAT 73. ALKMAAR. Blners en Soupers. Levering ook aan huls. Blners vanaf f 1,23 en hooger. Plat dn jour f O,GO. Localiteit voor aparte Diners en Vergaderingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar znllen op Monderdag 20 Becember a.s., des na middags 1 areten stadhaize aldaar, in het openbaar aanbesteden „Kieuw Leven" te Heer-Hugowaard. Ook de vereenigiDg »Nieuw Leven''te Heer Hugowaard is gezwicht voor den aandrang dor bandelaars en heeft besloten J/4 °/0 korting too to staan voor de contante be taling van producten ter veiling aangevoerd. Hoewel onder eenigen tegenstand werd mede besloten deze korting te verleenen over 1904, zoodat sommige handelaars aan het einde van het seizoen een aardig Btuivertje terug ontvangen. Was 1904 niet znlk een voordeelig jaar ge weest voor de koolbonwers, het besluit zou stellig geen terugwerkende kracht hebben verkregen. De hooge prjjzen en de steeds toenemende aanvoer op de veiling aan het station Noordscharwonde maken het Ongeluk. Te BoveDkarspel is de 22-jarige zoon van den hout zaagmolenaar S. B. bij bet wegdragen van een ijzeren ketting, waarschjjnlgk doordat hg het evenwicht verloor, te water geraakt en verdronken. 3? 7ste Staatsloterf). 3e Klasse, 3e Lijst, 21 December 1904. Nr. 3836 f 2000; nr. 3524 f 1000; nrs.4518 en 6932 f 400; nr. 18548 f 200; nrs. 1567, 5777, 11747, 12008, 12416, 16991 en 19879 f 100. Benoemd tot hoofd der school no. 1 voor M. U. L. O. te Dieren de heer A. ven der Ree, hoofd der school te Vlie'and (no. 2 van de voordracht). Benoemdtot onderwijzer met verplichte hoofdacte te Zaid-Seharwoude de heer J. dn Burck te IJzendjjke. Den 20 dezer werden in het Bestuur van de banne Eenigenburg herkozen als lid van het Dage]jjksch Bestuur de heer N. van Leeuwen aldaar en als hoofdingeland de heer P. Boekei Oz. te Tnitjenhorn. Perceel 1. Het onderhonden van de stnoadoors lood- en zinkwerken zoomede van de kachelsin of aan alle gemeente-gebouwen met alle toebe- hooren in drie afdeelingen. 2. Het uitvoeren van eenige vernieuwingen aan de gemeente-gebouwen en schoolmeubelen. 3. Het doen van vernieuwingen aan de bruggen 4. Het doen van vernieuwingen aan de walmnren 5. Het verven van gemeente-eigendommen. 6. Het leveren en vervoeren van de benoodigde materialen voor bnitenwegen, voetpaden enz. 7. Het onderhouden van den Hoeverweg, van den Bsrgerweg bjj Alkmaar af, tot het dorp Egmond a'd Hoef, even voor de ouderwgzers- woning, met de daarbjj beboorende kunstwer ken alsbet tolhuis met aanbehooren 3 bruggen en 10 duikers. Een en ander met de levering van de daarvoor be noodigde materialenarbeidsloonen en transporten. Het bestek met teekoning is ter gemeente-seoretarie verkrjjgbaar tegen betaling van f 1.50. Uitsluitend bestek f 0,90. Inschrijvingsbiljetten aldaar in te leveren op den dag der aanbesteding vóór des middags 12 ure. De biljetten moetenter voorkoming van ongeldig- verklaring vermelden den naam beroep en woonplaats van twee solide borgen terwgl combinatiënuitsluitend geoorloofd zjjn ten opzichte van de perceelen zes en zeven in massa Inlichtingen zjjn te verkrggen ten kantore van den Gemeente-architect, terwjjl aanwijzing zal geschieden op Zaterdag 24 Becember a.s., des namiddags 2 ure, aan de Schutsluis bjj de Zes Wielen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Dames! Zg die haar inkomsten willen vermeerderen, nemen een agentuur van verpakte Koffie en Thee, alsook van Cacao in bussen, voor den verkoop aan particnlisren tegen een flinke provisie. Br. fr. lett. O. B. Alg. Adv. Bur. Alta Van Nugteren Amsterdam. Stoomdruk van Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6