T M. DE WILD. BI N N E N LAND. "ingezondeT stukken. KU NST~N~TeTTERm""" "PERSONALIA. AD VERTENTIEN. 3PÜP" Zonder concurrentie. ALKMAAR Afd. Rijwielen. ÜLo or tslijder s. Nieuwstijdingen. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. met kogelvrijwiel2 velgremmen door het stuur, nickelen velgen met bies, Dunlopbanden enz- Goedkoope Drogisterij van Nierop Slothouber, niet bekend, dat admiraal Rodjeswensky op zijG uitreis naar het Verre Oosten zich niet alleen bekommerde om de krijgsvaardigbeid van zijn eskader, doch zorgde, dat aan boord van zjju vloot een wetenschappelijke expeditie tot voreching van flora en fauna van het Verre Oosten werd ingescheept. Deze expeditie wordt geleid door den bekenden natuuronderzoeker Leontjef, terwijl de Russische Academie van wetenschappen de expeditie van de noodigo hulpmiddelen voorzag. In de eerste helft van de vorige maand werden uit ons land naar België gezonden 5555 stuks vee en wel 2336 stieren, ossen, koeien en vaarzen; 372 hokkelingen en kalveren, 1847 schapen en 1000 lammeren. Naar geslachte varkens was geen vraag en levende mogen niet in België gevoerd worden. Kaashandelaren in Kourdholland, Namens de overgroote meerderheid der kaashandelaren in Noordholland is een adres gezonden aan het hoofd bestuur en aan de afdeelingen der Hollandsche Maat schappij van Landbouw uit overweging dat de be weging tot verkrijging van een particuliere controle of wel van een staatscontróle over de fabricatie van kaas is uitgegaan van Zuidhollandsche kaashandelaren voorts, dat in de commissie, benoemd in de algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw op 21 Oct. 1903, de nagenoeg algemeene meening der Noordhollandsche kaashandelaren niet werd vertegen woordigd. Adressanten protesteeren tegen de stelling, uitgesproken in het rapport der commissie, dat „de Nederlandsche kaas zou zijn gedeprecieerd". De kwaliteit der Edammer kaas is niet achteruit gegaan, maar heeft zich aan merkelijk gewijzigd naar de behoefte van den handel en naar de omstandigheden der kaasmakers. Evenmin kunnen adressanten toegeven, dat door de fabricatie van kaas van lager vetgehalte, de naam der volvette kaas zou hebben geleden. Zij wijzen op den geregelden vooruitgang der prijzen in de laatste jaren en zijn van meening, dat de kaasfabricatie met lager vetgehalte zich heeft ontwikkeld tot een belangrijk handelsartikel, bestaande naast en niet ten koste van de Noordhollandsche kaassoorten. Dat de uitvoer van kaas, in 1881 nog 24.000.000 K.G., nu tot 49,000,000 K.G. is gestegen, is, volgens adres santen, zeker voor een deel te danken aan het nieuwe in den handel gebrachte artikel, hetwelk door lagere prijzen zich een blijvend débouché heeft verzekerd in zoovele streken, waar men den prijs voor puike kwa liteit niet kan betalen. Zijn adressanten van oordeel, dat er voor staatsin menging geen aanleiding bestaat en dat deza slechts storend zou werkenzij deelen evenmin de illusie, dat voor gestempelde kaas hoogere prijzen in uitzicht mogen worden gesteld. In kaas van voldoend vetgehalte is eene groote verscheidenheid, ook van gebreken, en bovendien heeft elke streek van consumptie hare bijzondere eischen. Ten slotte zijn adressanten overtuigd, dat eene stem peling als voorgesteld bij de behandeling, bewaring en gereedmaking der kaas voor verschillende doeleinden niet is in praktijk te brengen of te houden. Een Veteraan. Maandagavond 1.1. zou in het Volks-koffiehnis te Eg- mond aan Zes spreken de heer Th. Postma, aldaar. Tot onderwerp had spreker zich gekozen»Zien, denken, spreken, doen." Eene groote merkwaardigheid was aan deze spreekbeurt verbonden, n.l. dat de heer Postma jaist op dezen datnm 60 jaren, zegge nestig jaren, lid was van eene vereeniging tol bestrijding van sterken drank. Drnk was de opkomst helaas niet. Te half acht besteeg de wakkere grijsaard Vrijdag j.l. is hjj tachtig jaar geworden het podium en begon met vrjj heldere stem een stnk van zijn levensgeschiedenis, in verband met het onderwerp, te verhalen. Jaist was hij gekomen aan den gedeukwaardigen dag van 19 De cember 1844, toen hij zich met nog 5 andere jongelingen verbond geen sterken drank meer te drinken, alzoo stich tende een intiem vereeninkje, »Blijft getronw" geheeten, toen ja, toen helaas moest blijken, dat de onde heer met nog zoo jeugdigen geest toch zijn krachten oveischat had. Hij zakte in elkander, nog blijvende hangen tnsschen podium en maar. Wat eene ontsteltenis 1 Deze is beter te voelen dan te beschrijven, trouwens luidruchtig was ze niet, de ver gadering scheen in de eerste oogenblikken als met lam heid geslagen. Toch schoten dadelijk eenige hulpvaardige handen toe, namen den grijsaard, die steeds bij kennis bleef, op ennadat de gekomen geneesheer, Dr. Schip pers, verklaard had, er is geen gevaar op 't oogenblik, werd de op 't veld van eer getroffene per brancard naar huis gebracht. Op het oogenblik is zijn toestand naar omstandigheden vrij goed. Zoo Verliep dan deze vergadering waarvan de jubi laris zich zeiven zeker heel wat genoegen had voorspeld, om minstens nog eens op dezen dag voor zijn beginsel te mogen getuigen, zeer treurig. Laat ons hopen, dat dit ver dienstelijke leven hiermede niet afgesneden wordt. De hear Postma hersielle weer spoedig van zjjn ziekte, opdat hjj in ge dachten nog eenige jaren het volle leven mag mede- genieten, want met de daad zal het, menseheljjker wjjze gesproken, den grijsaard wel niet meer gegeven zijn. Mocht- evontneel dit laatste ook nog zoo zijn, het zou ons van ganscher harte verhengen, want niets zal dezen wak keren man meer leed doen, dan niet meer te kunnen zijn man van de daad. Reeds werd hierop met korte, doch zeer waardeerende woorden gewezen in het Jaar boekje van het Algem. Nederl. Werklieden-verbond voor 1905, waarin zijn goed gelijkend portret prijkt en waarbij de Oommissie een teekeneud bijschrift voegde, doch nog duidelijker komt dit nit in eenige bladzijden, vroeger in ditzelfde jaarboekje, waar de heer Postma Honderd Sprankenc geeftzoowei in dichtmaat als in proza, dio elf bladzjjden druks beslaan en getuigen van levenswijs heid en groote scherpzinnigheid. Verpachting tol. Dooi B. en W. der gemeente Graft is den 21en ver pacht do Gemeente-tol aldaar voor den tijd van 5 jaar. Onder nadere goedkeuring van Ged. Staten werd de tol gegund aan den meestbiedende, den heer J. Smit, voor f 429 per jaar. Bij de vorige verpachting bedroeg de opbrengst f 280. „Ziekenzorg". Voor Ziekenzorg", eene onderafdeeliog van het Witte Kruis te Schagen, werd deze week f 191.50 ingezameld. H oogere huuropbrengst. Bij de te Wormer gehouden verhuring van landerijen en dijken, loebehoorende aan de gemeente Wormer, de Banne, het Algemeene Weeshuis en het heemraadschap, was de opbrengt f 2594 tegen f 2296 in bet jaar 1903. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Aftuigers. Aan de Redactie van de Alkm. Courant. Geachte Redactie Vergun me een kort, doch krachtig protest tegen het bericht van Uwen verslaggever den heer Jan Bleys, over het teekengenootschap «Kunst zij ons Doel.» Onder aftuigers toch, verstaat men lieden, die, (het is door den Hoofdredacteur van het Handelsbl. eens in een artikel zoo mooi gezegd) slechts afbreken kunnen. Welnu, onder aftuigers zou men zeer gevoegelijk genoemden heer kunnen rangschikken. Het portaal kil en half verlicht en dat zoeken in halfdonker waar men zijn moet Dat de vestibule kil is, zal uit den aard der zaak niet anders kunnen zijn, waar men ook moge wezen, doch half verlicht, is op zijn minst genomen eene grove logen. En van zoeken in halfdonker kan absoluut geen sprake zijn, daar niet alleen de weg van zelf wijst, maar ook ruim voldoende verlicht was. De heer J. B. is waarschijnlijk zelf niet aangenaam gestemd geweest en bracht daardoor koude in den foyer, en kon het gasgloeilicht niet wedijveren in sterkte met het zijne, dat hij niet onder den korenmaat zet. Doch alleen voor hem zelf moet deze koude en duisternis ge- heerscht hebben, daar velen met mij, zoowel bij dag als bij avond, èn verlichting èn verwarming zeer voldoende vonden. Mijne hulde aan het bestuur juist voor het niet dra- peeren en aanvullen met planten. We moeten teeke- ningen zien en geen planten of doeken. Dit moge goed zijn voor enkele handelaren of schilders, die een stuk vérkoopen willen, maar hier, waar het gaat om het be zichtigen, moet alle afleiding weg en beziet men het werk, om het werk zelve. Over smaak valt niet te twisten, vandaar dat ik ge noemden heer niet op den voet zal volgen om alles punt voor punt te bespreken, maar ZEd. moet al zeer bitter van smaak zijn om in bijna alles alsem te proeven. Een enkele, die even een likje uit den suikerpot mag hebben, maar dan is 't weer bittere pillen, die zelfs niet verguld worden. Als jong lid van het genootschap hoop ik, dat deze heer nooit lid zal worden en kan hij den raad in zijn artikel aan het bestuur gegeven gerust voor zich houden. Een aangenamer verblijt of omgeving behoeven we niet, doch wat we moeten hebben ismenschen, die aangenamer zijn dan aftuigers. Geachte Redactie, [onder dankbetuiging voor de ver leende plaatsruimte,, gaarne Hoogachtend, Wij zonden bovenstaand stuk aan den heer Jan Bleys die ons naar aanleiding daarvan het volgende schrijft 't Doet mij genoegen, dat mijn bewering toch grond geraakt heeft, zooals wel blijkt uit des heeren P.'s gram schap. 't Verwondert me wel, dat hij zoo schermt met 't woord «aftuigen» aan een kalen boel toch is niet veel af te tuigen. Als de heer P. geen grootmeester is in de schilder kunst, is hij toch stellig een brok intelligentie. Die gees tigheid van de korenmaat is lang niet mis, dat is nog 'n ouwerwetsche. Dan die alsem, die bittere pillen en die lik uit den suikerpotop den koop toe wil hij mij nog op den voet volgen. Ik dank U, meneer P., groote mannen gaan voor alleen wil ik U dit maar zeggen en aan de waarheid valt niet te tornenvooreerst dat een kunstwerk een, omgeving moet hebben die er bij pastten tweede dat een goede verlichting noodig is om het te zien, en ein delijk dat kou niet dient om iemand aangenaam te stemmen. JAN BLEIJS. Na ingewonnen oordeel der juryde haeren W. de Haan (Darmstadt), W, Berger (MeiniDgen) ers Jan Blockx (Antwerpen), over de prjjsvraag, uitgeschreven door de Nederlaudsche Toonkunstenaars-Vereenigingdeelt het Bestuur mede, dat geen der ingezonden composities den prijs van duizend gulden kon verwerven. Een eervolle vermelding wordt echter toegekend aan »E ne LebensmeBse'', ingezouden onder het »motto" »Nimmer ruht der Wiineche Spiel: Jeder Tag eutfernt das Ziel!" De ingezonden toonwerken zijn op franeo aanvrage en met opgave van het »motto" terng te bekomen bij den lsten Secretaris der Ned Toonk. Vereeniging, den heer A. J. Aekermann, Koningin Emmakade 105 te 's Gra- venhage. Naar wij vernemen is de inzendsr van »Ein Lebens- messe" de heer Jan van Gilse te Arnhem. Aangenomennaar de Ned.-Horv. gemeente te Heer Hngowaard door den heer A. J. A. Scholtecand. te Oostburg. Bedanktvoor Henabroek do heer J. J. van Menrs cand. te Breda. waarnemend ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen te Nieuwe Niedorp c. a., met ingang van 1 Ja nuari 1905 definitief als zoodanig benoemd. Tot bestuurslid van den Moerbeeker polder werd her kozen de heer P. Amels en tot secretaris-penningmeester de heer Jb. Kuilman te N. Niedorp. Tot molenmeester van den Weerepolder werd gekozen de heer G. Nobel, tevens tot voorzitter van het college. Alkmaar, 23 Dec. Aangevoerd 210 stapels, wegende 87179 kilogrammen. Kleine kaas f 32.commissie 30, Middelbare f 31. Alkmaar, 23 Dee. Aangev. 1108 mudden Tarwe f 7.25 a 7.60, rogge f 5,a 0.gerst (ohev.) f 4.50 a 5.70, haver f 3.40 a 3.65, paardeboonen f 6.50 a 6.60, br. id. f 9.50 a 11, citroen id. f 11.50,14.— witte id. fl8a kanariezaad f a rood mosterdz. f a karweizaad f a blanwmaanzaad f a erwten groene f 9 a 12.50, grauwe f 10,50 a 13 50, vale f 7.50 a 9.50, gerst f 0.—. Amsterdam 23 Dec. De prjjzen der Aardappelen waren heden als volgt Geldersche blauwen f2,10 a 2.15, id. gieltjes f2.20 a 2.30, IJpolder jammen f 2.20 a 2.40, Friesche borgers f 1.70 a 1.80 id. bonten f2.a 2.30, id. blauwe f 2.10 a 2.15, Zeeuwsche bonten f 2.15 a 2.25, id. blauwe f 2.20 a 2.30, id. Eigenheimers f 1.50 a 2.10 Zand Thomassen f 3.75 a 4.25, id. eigenheimers f 1.65 a 1.90, Duitsche Hambur gers f 3.50 a 3.75, Spuisehe pooters f 0.90 a 1.30, Aanv. 3 ladingen. Leeuwarden 23 Deo. Boter. Aangev. 9.4, 14.8 en3.16 vaten. Prijs f 47.50 Fabrieks-aanvoer 114.3 en 24.6 v. f48.50. a commissie f 46.a 48.—. Kaas. 13285 Kg. Nagel f 34.a 42. Leeuwarden, 23 Dec. Ter veemarkt, werden aangevoerd 2664 stuïs, 51 stieren f 75 a 260, 4 ossen f OjjajO 63 vette koeien f 225 a 250, 251 melkkoeien f 145 a 240, 18 pinken f 50 a 70, 101 vette kalveren f 20 a 40, 14 graskalveren f a ,58 nacht. di. f 7.a 12. 110 vette sehapen f24.a 26.—. 150 weide dito f 20. a 23.800 lammeren f 18.— a 22.169 vette varkens f 80 a 90 of f 9 a 20 ct. per '/i Kg., voor Londen 16a 16'/2 ct., 87 magere varkens f 45 a 60, 553 vette biggen f 20 a 30, 220 speenvarkens f 4 a 8, bokken en geiten f0 a 0. 19 paarden f 75 a 100. Handel in vet vee kalm, in kalveren stadig, in export varkens stil. Schiedam 23 Dec. Ruwe Spiritus f 9!/8, moutwijn flauw, Distillateurs f 10.Benrscommissie 1 9.50, Jene ver i 14.Spoeling Commissie f 180, Amst. proef f Zwolle, 23 Dec. Boter. 5760 Kg., waarvan 185 en 158fa. v. en 1160 stokken. Prijs per kg. f 1.10 a 1.30, per 1.8 vat van 20 kg. prima f 25,50 a 26.af wijkende f 24.a 25,2e soort f 23.a 24.per ille vat f 11.50 a 12.50. Handel graag. 19 December wortelen renzenbloemkool roode kool gele witte uien bieten rammenas koolrapen Groentemarkt te Broek op Langedijk. f per 50 K.G. 1.10 a 4.a I 5.— a i 4.— a 5.a 4.a 8.a 5.50 a 1.50 a Hoorn, 23 Dec 85 vette schapen f 20 a 29, lammeren f 15 a 23. Handel ving. I.15 8.— 10.— 9.— 17:— II.— 0.— 2 50 Bg Itcninklijk besluit is H. Hnizsnga, verificateur der directe belastingen invoerrechten en accijnzenthans Gebruikt Kina druppels Sïr. 1)14 Vil IJ van H. NANNING. Alom met kracht aanbevolen door H,H. doktoren het best werkend geneesmiddel tegen malaria, binnenkoorts, bloedarmoede, zwakte, en eetlust opwekkend. Echt verkrijgbaar ia verzegelde flacons. Eangestraat S3 Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 10