Dit wm Hestaat aii 3 Ita. Tinn éIsflXnï).- No. 155. Honderd en zesde jaargang, 1904. ZONDAG 25 DECEMBER. Gemeenteraad van Alkmaar Hinderwet. Drankwet. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Nieuwst ij dingen. 4LUAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt #Usd»g~, Boiieida(- en Katerds;«TOi<l uitgegeven. AbcHHemsntsprjjs per 3 Kaanden voor Alxmaab; f O,SOfranco door bet geheels rjjk f 1, 3 Nummers f 9,96. Afzonderlijke nummers 3 ets. ïclefoonnnmuer 3. Fry s der gewone advertentlëu t\ Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte Brieven f r a nfo o aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HEBMs. COSTER ZOONVoordam C 9. op Woensdag, 88 SRecember 1904, des namiddags te één nar. Punten van behandeling 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstri van B. en W. in zake overbrugging Sin- gelgracht. (Bijlage No. 79.) 3. Als voren, met betrekking tot de positie van de werklieden aan de gem. gasfabriek. (Bijlage No. 103). 4. Benoeming van een hoofd aan de Eerste en Vijfde gemeenteschool. (Bjjlago No. 110), 5. Verdeeling van den rard in afdeelingen benoeming en aanvulling van commissiën voor 1905. (Bylage No. 111). 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op het heffen van haven- en kaaigelden. (Bijl. No. 112). 7. Als voren, tot herziening der verordeningen op het heffen en invorderen van een gemeentelijk vergunnings recht. (Bijlage No. 113) 8. Benoeming van eeue onderwijzeres aan do 3de Gemeenteschool. (Bijlage No. 114.) 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van veror deningen op het stedelyk muziekkorps en de stedelijke muziekschool, (Bijlage No. 115). 10. Voorstel van de commissie voor de belastingzaken enz. in zake de begrooting van het burgerweeshuis voor 1905. (Bijlage No. 116.) 11. Als voren de begrooting van de Huishoud- en In dustrieschool voor 1905. (Bijl. No. 117). 12. Behandeling van reclames tegen aanslagen in dea hoofdelijken omslag, dienst 1904. 13. Voorstel van den heer ter Spill om op de Baan gracht wederom boomen te planten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet, ter openbare kennis, dat zij bij hun besluit van 8 dezer No. 139, aan J. GöDDEKE, koopman aldaar, vergunning hebben ge weigerd tot het oprichten van een bewaarplaats van petroleum in het perceei Tweede Tuindwarsstraat, wjjk E No. 11. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 23 Dec. 1904. DONATH, Secretaris BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeens kennis dat bij hun college zijn ingekomen verzoekschri ten ter bekoming van verlof voor de voortzetting van den verkoop van alcoholhondenden drank, anderen dan sterken drank na 31 December 1995 van le. A. BALTUS, weduwe van P. de Graaf, caféhondster aldaar, voor het benedenvoorvertrek van het perceel Breedstraat, wijk A no. 37 2e. M. IJPELAAN, weduwe van J. Hes, caféhoudster aldaar, voor het aan de straat gelegen benedenlokaal van het perceel Korte Nienwesloot, wjjk B no. 3 3e. C. M. DUIJNEVELD, caféhouder aldaar, voor het be neden voorlokaal van hot perceel Luttik Oudorp, wijk C no. 9. Binnen veertien dagen nadat deze bekendmaking is geschied kan ieder tegen het verleenen van verlof schrif telijk bezwaren bij burgemeester en wethouders inbrengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 24 Dec. 1904. DONATH, Secretaris. In Spanje bljjft 't op parlementair gebied nog maar altijd ietwat Spaansch toegaan. Volgens het gebod »wees uzelf' moest dat eigenlijk een complimentje zjjn. Maar dat is 't toch niet precies integendeel. Wel-is-waar voelt hij, die over Spanje schrijft, lichtelijk de verleiding om zich van oven hoffa- lyfee en zwierige uitdrukkingen te bedienen als de hidal go's plegen te gebruiken, maar dat gaat toch niet zoo ver, dat mooi wordt gevonden wat inderdaad heel leelyk is. En in Spanje is veel leelijks, veel dat tegen de borst sfnit. Eigenlyk zijn do Spanjolen er tegenwoordig' heel onge lukkig aan toe. De grootste voldoening heeft hun eeuwen lang gegeven hun machtige trotsdie was hun meest karakteristieke eigenschap. Eensdeels lag daarin hun kracht, maar anderdeels leidt trots tot werkeloosheid, tot zekere voorname onverschilligheid, tot het beneden zich achten om jjverig de beste krachten in te spannen. Toen is voor de Spanjaarden gekomen de diepe ver nedering. Hun bezittingen buiten de eigenlijke land grenzen brokkelden langzaam weg en eindelijk werd de nekslag toegebracht door da V-jreeiiigda Staten van Noord- Amerika, die Spanje zijn gaan ichrappen uit de rij dor koloniale mogendheden. Wel werden die koloniën ver waarloosd, maar streelend waren zij niettemin voor dea hoogmoed. Hat verliss daarvan wordt zwaar gevoeld in het land van Taag en Ebro. Het govolg daarvan is ten zekere kregele stemming, die het uiterst moeilijk voor een ministerie maakt om met energie te regeerec. Spanje henft dan ook in den Inatsten tijd al heslwat kabinetten versietan. Enkele dagen geleden is nu weer hat kabinet-Manra afgetreden. Heel veel genoegen heeft Maura van zijn ministersloopbaan niet beleefd. In de Cortes vindt men wel eene sterke conservatieve meerderheid on daaruit zou meu allicht da gevolg trekking willen maken dat met zulk een »workiag- majoiity" wel te regeeren is. 't Treurige gsval doet zich echter voor, dat de conservative meerderheid uit verschil lende groepen en groepjes bestaat, tussclien welke de band zeer fragiel is I Ds heer Maura was allerminst de man om deze diverse clubjes saam le bonden, tebeheer- schen en trouwensvan hem ging veel minder gezag uit dan van Silvela. Feitelijk was de heer Maura go- kozen als »pis-aller" in afwachting, dat de eendracht in de conservatieve gelederen zoa hersteld zjjn Zelfs een krachtiger en handiger man dan Maura is, zou, onder dergelijke omstandigheden, niet veel hebben kunnen be reiken. Telkens, wanneer er belangrijke quaestiea aan de orde kwamen en Manra er aan dacht iets tot stand te kunnen brengen staken er parlementaire stormpjes op. Zóó toen de regeling met het Vatieaan aan de orde kwam evenzeer bij de aanvrage der regeersng om machtiging tot vervolging van reimblikeinsehe afgevaardigden 't Is nog geen veertien dagen geleden, dat de Kamer feitelijk een soort van votum-van-wantrouwen tegen dea premier uitbracht in verband met diens houding tijdens de var- kiezingen. Van dat oogenblik af was Maura's positie onmogelijk geworden, Mau dacht toen reeds, dat hij gaan zou. Maura bleef echter, maar er was nu slechts een enkel droppeltje noodig om den emmer te dosn over- loopen. Na het heengaan van Maura heette 't eerst, dat het gebruikelijke beroep op de kiezers zou worden gedaan. Doch. dit heeft men niet goad aangedurfd, want de stem bus kan verrassingen opleveren en do conservatieven vonden 't wat gevaarlijk om de kans te loepen, dat een nieuwe Cortes zoodanig zon zijn samengesteld, dat de Koning tegen wil en dank een liberaal met de vorm<ng van een nieuw ministerie zou moeten belasten. Generaal Azarra ga heeft zich laten vindon tot het bieden van de behulpzame hand om dit te verhoeden. Hoewel niet zonder moeite is 't hem toch gelakt een stel ministers bijeeu te krygen. Azcirraga is in de polrtieke geschiedenis van Spanje reeds herhaaldelijk op den voorgrond getreden. Ia het in 1896 gevormde, en in April 1900 vernieuwde ministerie Silvela was hij minister van oorlog; hjj moest toen met wapengeweld de separatistische woel ngea in Catalonië bestrijden. Toen hij in October 1900 zijn ontslag nam en zoo aanleiding gaf tot de aftreding van het geheele kabinet, droeg de Koningin-regentes hem de vorming van een nieuw ministerie op. Hjj riep toen o. a. Aguilar Campos, Ugarte en Vadillo aau zijne zijde, dezelfden die thans ook portefeuilles hebben aanvaard. Het kabinet Azcarraga bleef slechts tot Februari 1901 bestaan, en had voortdurend te kampen met Ctrlistische onlusten, die zelfs voeiden tot een tjjdelijke opheffing van de grondwettelijke rechten voor geheel Spanje. Ernstige be toogingen tegen den graaf van Caserta bjj het huwelijk van da prinses van Asturië met een zoon van den graaf, en anti-clerieale onlusten te Madrid, Granada en andere steden, waarbij de menigte zelfs kloosters aanviel en geestelijken mishandelde, gaven Azcarraga aanleiding af te treden, daar hij geen kans zag de ongoregel Iheden te onderdrukken, en hij ook in de Cortes geen betrouwbare meerderheid meer had. Hij werd opgevoigd door Sagasta. Van zjjn tegenwoord'ge medewerkers heeft Vadillo ook nog in het kabinet-Silvela van December 1902 tot Juli 1903 een minister zetel ingenomen. Een lang leven schijnt men het kabmet, in Spanje niet te voorspellen. Men beschouwt het als een zaken-ministerie, dat de begrooting zal afhandelen, en dan in Maart na de provinciale verkiezingen voor een andere combinatie zal plaats maken. Zoo wordt maar voortgesukkeld en de zoo brood-noodige hervormingen blijven achterwege. Da Internationale Commissie tot onderzoek naar het voorgevallene met het Russische Oostzee-eekader b ij d e Doggersbank is te Parjjs bijeengekomen en door President Loubet ontvangen. Dit gesch edde 's morgens; des middags waren de heeren, 28 in getal, de gast van den Franschen Minister van Baitenlaadsche Zaken, Del- cassó, by wien zij dineerden. Zoo komt do goede stemming erin. Trouwens, de heeren hebben wel eenige ontspanning noodig, waar zjj gesteld worden tegenover zulk een uiterst moeiljjk vraagstuk. De vier Russische officieren van admi raal Rozjdestwenski's eskader en de kapitein ter zee Klado houden zoo beslist mogeljjk vol, dat z{j twee torpedobooten hebben gezien, dia de »Soevarof" naderden en gereed waren hare torpedo's te schieten. Wat aan de zaak een ietwat verdacht- aanzien geeft is, dat een tweetal Engelschen, die met de Rassen in relatie staan, gebracht hebben te Hall tot verklaringen om te koopsn, dis gunstig zouden zijn voor de daden van het Russische eskader. Zjj boden sommen van 6 en meer aan voor onderteekende verklaringen dat zich torpedo booten tu schen de trawlers van de Gamecock-vloot hebben bevonden en boden zelfs bodragen hooger dan 250 voor degenen di8 zich bereid verklaarden dergelijke getuige nissen persoonlijk in Parijs te gaan afleggen, Voor zoover bekend hebben slechts twee visschers zich laten omkoopen en een derde, die eveneans het aanbod der vreemdelingen had aanvaard, kwam dit later aan zijn readers meedeelen. 't Is haast niet aan te namen, dat de Russische over heid hierachter zit; waarschijnlijk heeft men hier te doen met gelukzoekers, die op deze wijze meenden later een goede belooning te krijgen. Wat aangaat do .berichten van het oorlogs terrein in Oost-Azië, er is er één, dat voorloopig met groot voorbehoud dient te wordeu aanvaard. Volgens een bericht uit Tsji-foe aan de Daily Telegraph zouden namelijk de Japanners de hoogte, die zij dezer dagen bij Port Arthni in de nabijheid van den Berg van 203 meter veroverd hebben, weder hebben verlaten, omdat de stelling onhoudbaar was onder hst kruisvuur der elders opge stelde Rusaische batterijen. Men zal zich herinneren dat de bezetting van deze hoogte van belang geacht werd, ais een punt van waar men tusschen de s'ad Port Arthur en de forten op het Tijgerstaart-schiereiland kon indringen. Generaal Nogi zou nog 60,000 man versterking aange vraagd hebben, ofschoon in het Japaasche kamp voor Port Arthnr dezer dagen W3sr hulptroepen uit bet noorden en eenige daizenden Koreauen zijn aangekomen. Uit de nadere berichten, door de Daily Mail ontvangen omtrent de verovering van het Noord Kikwan-fort, blijkt, dat de Rassen ongeveer 300 man verloren. De maoscbappen van de Japansche bestormingstroepen droegen over hun donkere uniformen jekkers en broeken van grijsachtige stof en hun bewapening bestond uit geweer, patroontasch en handgranaten. Op hetzelfde oogonblik, wairop da Ja pansche mjjuen onder het fort do lucht invlogen, kwam een Russische granaat te recht in een bergplaats van handgranaten op den 203 met6r hoogen heuvel en richtte daar ontzettende verwoestingen aan. IJlt de Tweede Uamer. In de Vrijdagavond gehouden zitting der Tweede Kamer bij de behandeling van het hoofdstak »Financiëa" kwam by art. 30 (aankoop van gronden enz.) de heer Van Foreest op tegen het hooge bedrag van f 37,000 voor dan bouw van 6 kommiazenwoningan te Libith uitgetrokken. Spr. zal hier geen amendement van maken, omdat de Minister zegt dat men hier slechts te doen heaft met een maximum-raming. Spr. vindt echter zuik een maximum- raming hoogst gevaarlijk, vooral als men te doen heeft met Rijksbouwkundigen. De Minister deele eens mede, welke eisehen gesteld worden aan woningen voor kom miezen die een traktement hebben van f400 f800 en ongehuwd of pas gehuwd zjjn. Het zullen wsi geen pa leizen zjjn. Zeer ernstig dringt spr. aan op goedkooper bouw. Da Minister zegt, naar aanleiding van de opmerkingen van den heer Van Foreest, dat hij zich gewend heeft tot den Rijksbouwmeester in het eersie district om op gave van de kosten voor 6 woningen voor kommiezen, van het bekende type. Ham werd toen opgegeven dat die kosten f 37,000 zouden bedragen. Da Minister iegt een teekening van die woningen voor. Het is hem opgevallen dat de minister van waterstaat verklaard heeft de wenken van zuinigheid van den heer Van Foreest te accepfceeren. Waar nu die Rijksbouwmeester ressorteert onder Water- s aat, kan de heer Van Foreest overtaigd zijn dat zijn opmerkingen in goede aarde zullen vallen. Holl. Mij. van Landbouw, afd. Ursesn, In de vergadering der afdeeling Ursam en omstreken van de Hollandsohe Maatsehappjj van Landbouw is opnieuw da vraag over de oprichting eener vee fokveree* niging te berde gebracht. Men wenschte in eene volgende bijeenkomst den heer Sohey van Hoorn uit te noodigen, ten einde de statuten voor eene dergelijke veroeniging te helpen ontwerpen. Tot die vergadering zullen niet alleen de leden, doch ook de belanghebbenden uit Ursems omgeving opgeroepen worden. Van het groote belang van deze zaak is iedere vee fokker overtuigdelke belanghebbende doe mee, om eene dergelijke vereeniging te steunen. Het goede hooljaar. Men sphrijft ons van den Langendjjks Het jaar 19Ü4 is voor de akkerbouwers in alle opzichten een voordeelig kooljaar te noemen. Het was een droge prachtige zomer, met af en toe nog zoo veel regen, dat het koolgewas er niet al te erg onder leed. Daarbij

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1