BÏTjfYsNL^AlT b i¥n¥n l and. BERLIJNSCHE BRIEVEN, STADSNIEUWS. KUNST EN LETTËRËnT~~ Nieuwstijdingen. Gemengd Nieuws. in een der gevallen, hierboven onder 2o. omschreven 4o. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die nk den 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht en vóór het intreden van het 21ste levensjaar zijne woonplaat binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België ge vestigt of er woonplaats gekregen heeft; 5o. ieder mannelijk meerderjarige, die na den 1 Ja nuari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht en vóór het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of opnieuw Nederlander is ge worden, zoo hij in een der hierboven onder 4o. om schreven gevallen verkeert 6o. ieder mannelijk niet-Nederlander, die na den 1 Ja nuari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht cn vóór het intreden van het 21ste levensjaar ingezetene of opnieuw ingezetene is geworden ïn den zin der tweede zinsnede van art, 13. Hierbij gelden de laatste zinsnede van dat artikel en art. 15. Ten aanzien van de gemeente, waar de inschrijving of de inschrijving opnieuw moet geschieden en van de verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving of ter inschrijving opnieuw, gelden de eerste zinsnede van art. 14 en de laatste vijf zinsneden van art. 16, De aangifte ter inschrijving of ter inschrijving op nieuw van hem, die volgens de eerste zinsnede» van dit artikel m; et worden ingeschreven, geschiedt binnen dertig dagen na het verkrijgen of werd hij reeds vroeger ingeschreven, doch van het register afgevoerd, na het terug erlangen van het Nederlanderschap of van het ingezetenschap, of na de vesting van verblijf of de ves tiging of het verkrijgen van woonplaats binnen het Rijk in het Duitsche ijk of in het Koninkrijk België De inschrijving geschiedt in het register betreffende de lichting van liet jaar, waartoe de ïn de eerste zin snede van dit artikel bedoelde persoon volgens zijnen leeftijd behoort. Strafbepalingen. Art 166 Met boete van ten minste 50 cents en ten hoogste f 100 wordt gestraft de overtreding van deartt. 16, 18 en 22. Zij noodigen hen, wien dit mocht aangaan, uit, zoo mogelijk ln eigen persoon, de aangifte te doen en daarmede niet tot het einde van «Vanuarl te wachten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 24 Dec. 1904. DONATH, Secretaris. Particuliere Correspondentie). Berlijn, 21 December. Hlnderanusementen. O, du fröhliche O, dn Selige. Vandaag is de Kerstvacautie begonnen. Menig kind had nog een kwaad moment, alvorens zich met alle ge dachten op het aanstaande feest te kunnen werpen. De beoordeelingslijsteu werden hedenmorgen uitgereikt en wat zouden vader of moeder wel van de minder gunstige cyfers of do vele afkeuringen zeggen? Doch ook dit spitsroeden loopen is thans achter den rug. Nog eenmaal worden hedenavond de schreden naar het schoolgebouw gericht, ditmaal echter kunnen de voetjes niet vlug genoeg den bekenden weg afleggen. Ook in de scholen wordt een dennenboom opgericht, verzamelen de leerlinpcn zich, wordt gezongen, voorge dragen en doet ten slotte de Weihnachtsmann de ronde. Doch niet alleen in de scholen, neen, waar ge thans ook komt, overal straalt u des avonds do vriendelijk ver- liehte boom tegemoet. In theaters, concertzalen, kerken, mist men den Kerstboom niet. En waar maar eenigszins de gelegenheid is, worden Kerstliederen gespeeld of ge zongen. Doch dit zijn alles slechts voorbereidingen. De eigen lijke feestavond brengt een ieder in eigen kring door. Kerstavond is de eenige avond van het jaar, dat bier- en koffiehuizen, amusements- en schouwburgzalen, straten en openbare middelen van verveer als uitgestorven zijn. Heeft men den heiligen avond te midden zijner familie gevierd, dan begint eersten Kerstdag het uitgaan opnieuw en duurt gewoonljjk tot na Nieuwjaar. Men spreekt hier dan. ook van de »Festwoche". De meeste schouwburgdirektiën gaven dan twee voor stellingen per dag; een voorbeeld door de circussen gevolgd. Des middags worden sprookjes vertoond. Deze kinder voorstellingen zijn gewoonlijk uitverkocht. In vorige jaren hadden op eenzelfde biljet twee kinderen of een kind met zjjnen begeleider toegang. De zalen waren dan zoo vol dat er geen appel kon vallen zonder iemand op het hoofd te raken. Ofschoon zulk een overvulde schouwburg een aardig gezicht opleverde, is het van do politie een wijze maatregel aan deze proeven van zaal-elasticiteit een einde te hebben gemaakt. Bjj het ontstaan van een paniek waren de ongevallen niet te overzien geweest. De schouw burgdirecties hebben thans de prijzen der plaatsen moeten verlagen en maken met hare namiddagvoorsteilingen minder schitterende zaken dan andere jaren. Aangezien de zalen tot de laatste plaats bezet zjjn, hebben zij ook nu nog geen reden tot klagen. Men zit verlegen met de keuze waar met de kinderen heen te gaan. Het Berliner Theater geeft »Die eehöne Mesuline"; het nationaltheater, »Dorniöachen"; het Zentraltheater, D&amelinchen het Luisentheater, Rotbkkppchen het Belle Alliancetheater, Trau Holle; het Theater des Westens, Struwelpeterhet Thalia-theater, Max nnd Moritz en eindelijk het Lust- spielhaus een nieuw Sprookje van Gabrieüe Reuter: Das böso Prinzesschen, waar bjj de zwager van Hanptmann, de geniale componist Max Marschalk, de muziek heeft ge componeerd. Ik had mij dit jaar tot taak gesteld een volledig over zicht van deze kindervoorstellingen te nemen en ging telkenmale zeer bevredigd naar huis. Want ook reeds voordat de vacantie ingetreden was, waren de direetiën op Woensdag, Zaterdag en Zondag met de namiddag- voorstellingen begonnen. Eigenljjk past bij deze spelen der poëzie die, ik beken het ruiterlijk ook voor volwassenen eene enorme bekoring hebben geen kritiek. Doch waarom zouden we niet het goede mogen vermelden Zeker ook wanneer het gebodene niet zoo goed verzorgd was, zou het den kleinen toeschouwers even goed bevallen en zou de zaal ons hetzelfde beeld van ongekend, rein, jubelend genot bieden als thans, nu eerste krachten in de put van Melusine verdwjjuen, door den wolf worden opgegeten of met pik worden bestrooid, 't Was buitengewoon grappig te zien hoe een geroutineerd acteur als Leo Oonuard zich een oogenblik niet wist te redden toen hij, Koning Ranten- kranz, luid jammerde»wa»ir is mijn zoon, waar is mijn zoon" en een frisch kinderstemmetje van uit de parterre hem toeriep»wel, die is juist in de put afgedaald." Bieden onder zulke omstandigheden onze beste tooneel krachten niet wat zy vermogen, dan zwijgt in ieder geval elke kritiek. Overal zijn deze sprookjes magnifiek gemonteerd, dansen komen in alle voor en de zoetvloeiende, kinderlijke melo dieën worden goed en met smaak gezongen. Het slot- tableau groepeert zich steeds om den Kerstboom en het Stille Nacht, heilige Nacht", op het tooneol ingezet, wordt onmiddelljjk door het publiek meegezongen. Bij myn achtste aamiddag-schonwburg-bezoek was het nieuwe, het charmeerendo, er voor mjj nog niet af. Max en Moritz op het tooneel, het zoo vertrouwde prentenboek levend geworden En daarbjj overal kindermonden, die de bekende versjes mee opzeggen. Het zijn instantaneetjes die een ieder moeten goed doeD, moeten opwekken en die niet kunnen vervelen. De thans meegemaakte ongekunstelde kindervreugde trof mij dubbel aangenaam, na her laatste »Jugend- kouzert" dat ik voor eenige weken bijwoonde. Het doel door het »Komitee für die Jugendkonzerfca" beoogd is zonder fwjjfel zeer lofwaardig, zeer navolgings- waardig zelfs, mits men zich van te veel »massr6geln" weet te onthondsn. Sedert twee jaren worden hier concerten gegeven die uitsluitond voor schoolgaande kinderen bestemd zijn. Zelfs de eerste kunstenaars en kunstenaressen stellen hun kannen ter beschikking van het bestuur. Men tracht langs dezen weg bij de jengd zin voor goedo muziek op te wekken. In het concertjaar 19021903 werdeu 11 concerten, in het daaraanvolgende 13 zulke concerten gegeven. Deze uitvoeringen worden door leerlingen van allerlei scholen 305 in getal bezocht. In de lagere scuolen worden bij voorbeur biljetten gegeven aan kinderen, die zelf kunnen zingen. Ofschoon ik onmiddellijk beaam dat de keuzo zeer moeilijk is, lykt mij deze methode niet juist. Muzikaal zijn gaat volstrekt niet. altjjd samen met stem hebben. Hoovelen hebben een uitstekend muzikaal gehoor en kun nen niet zingen. Da langs dezen weg uitverkorenen krijgen een pro gramma, dat te gelijker tjjd allerlei voorschriften bevat. Hoort, slechts 1. Natte parapluies moeten tegen betaling van lOpen ningen in de garderobe worden afgegeven. 2. De mantels moeten over de leuningen der stoelen gehangen worden. 3. Gedurende de voordrachten mag niet gegeten, niet op bonbons gezogen, niet opgestaan en niet gesproken worden. 4. Het gooien met boterhampapieren, bonbonzakjes, sinaasappelenschillen enz. is verboden. 5. De jongens moeten de hoofddeksels afnamen. 6. Het is verboden te applaudisseeron voordat het accompagnement is afgeloopen. 7. Vooral het heengaan voor dat het laatste stuk uit is, wordt streng verboden. 8. Toetjes worden niet gegeven. Al deze bepalingen hebben het gevolg, dat de bezoekers van de Jugondkonzerte" als muisjes zoo stil zitten. Hier geen sprake van kosteljjke momentjes van kinderlijke onbevangenheid. Integendeel, hier ziet men jengd, die de blikken bijna niet afwenden van de hen begeleidende onderwijzers en onderwijzeressen. Was de door mij waar genomen groote stilte het gevolg van waarachtige aan dacht of een stukje paradedressuur Eu is het dezen kinderen kwalijk te nemen, wanneer ze met hunne gedachten afdwalen van het spinnelied uit de »Fliegende Hollander" of van eene sonate van Chopïn en terechtkomen op het binnenplein van de hnurkazerne waar zij met 40 tot 50 families samen wonen en waar zjj met hun talrijke speelmakkertjes bij de muziek van een draaiorgel vrij mogen dansen en springen Willen deze »Jugendkonzerte" werkelijk aan het doel beantwoorden, dan zal wat minder dwang noodzakelijk zp- Ik dacht aan eigen jeugd terug en betreurde het nog niet dat do Marionetten en Jan Klaassen onze hoogste idealen waren. Waar ziju die tijden gebleven Ik herinner me nog heel goed hoe de mededeeling dat een echte aap in de poppekast meespeelde, als een loopend vnurtje door de school ging. Enkelen vertelden nog jaren van de ver tooning van Asschepoe8ter bij Oarré. Een troep straat muzikanten mei Duitsche militaire petten op, deden ons koffie- of etensuur geheel vergeten. En we waren, geloof ik, niet minder gelukkig dan de Berlijnsche kinderen, die in de groote schouwburgen een glan3 van elektrisch licht en een geschitter van de prachtigste costumes voor zich zien en in ds groote Z3al der Philharmonie concerten aanhooren, waar Europeeeche beroemdheden op vokaal- en instrumentaal gebied met een ernst optreden als stonden ze te Bayreuth tegenover een publiek van hartstochtelijke Wagner-vereerders. Men kan ook langs het doel heen schieten en in plaats van do jeugd op te voeden haar vroeg-rijp, zoo niet erger d. w. z, »blasée" maken. [Scliocuenleverantle. Omtrent het bericht nit Waalwjjk als zou door do Russische regeering aan eenige Waalwijksche en Dou- gensche schoenfabrikanten de vervaardiging zijn opge dragen van 5jO,O0O paar laarzen voor 't Russische leger, schrijft men uit Dongen aan Be Tijd: gs.Het was in sommige indoetriëale kringen hier te lande niet onbekend gebleven, dat het Russische departement van oorlog naar een maatechappij uitzag, die de fabrikatie op zich wilde nemen van het jaarlijks benoodigd aantal laarzen voor legerbeboeften. Da desbetreffende fabriek moest opgericht worden te St.-Petersburg. Nu heeft zich te dezer zake de oud-Hollandsche onder nemingsgeest niet verloochend en hebben zich onverwijld eenige indnstriëelon, waaronder de heer Jac. G. Aarts alhier, vereenigd, die in overleg met een bekwaam tech nicus. den heer S. A. J. Smits, do genoemde exploitatie in de Russische hoofdstad zullen ter hand nemen en be reids met het gouvernement een contract hebben afge sloten voor de jaarlijksche vervaardiging van 500,000 paar laarzen voor 't Russische leger, gedurende een tjjd- vak van minstens 10 jaren. De beer Smits treedt op als technisch directeur, 't Mag den Hollandschen ondernemers als een goede noot worden aangeteekend, dat zij zich in concurrentie met den vreemde, deze lnoratieve zaak hebben weten te verzekeren. Brievengaarders ln Noord-Holland. De afdeeling Noord-Holland van den Bond van Brieven gaarders in Nederland vergaderde Zondag j.l. te Amster dam. Tegenwoordig waren 17 leden. Medegedeeld werd, dat zich weder 5 brievengaarders als lid hadden aangemeld en het ledeccijfer thans 66 bedroeg. Na behandeling van eenige huishoudelijke zaken werd door de leden, die in eene vorige vergadering op zich hadden genomen een onderhoud te verzoeken met enkele leden van de Tweede Kamer, daaromtrent den uitslag medegedeeld. Bij de Kamerleden was ter sprake gebracht de woning- quassfie of wel eene vergoeding door het Rjjk van de huurwaarde der woning van den brievengaarderhet ver lof, om dat van 7 op 14 dagen in het jaar te brengen en bij de Hooge Regeering de meening te doen vervallen, dat de betrekking van brievengaarder als een bijbaantje was te beschouwen. Een en ander, door de collega's, welke die opdracht op zich hadden genomen, duidelijk uiteengezet on met voorbeelden gestaafd, heeft blijkbaar bjj de opgezochte Kamerleden een goed gehoor gevonden en heihaaldeljjk werd blijk gegeven, dat zjj niet hadden kunnen denken, dat de brievengaarders in zoovele billjjke voorrechten ten achter staan bij andere Rijksambtenaren. Met voldoening mag men het er dan ook voor honden, dat die samen- sprekingen niet zonder vrucht zullen blijven, want meer dan eens werd er door de Kamerleden gezegd, dat zij een open oog hadden voor die misstanden en de belangen van de brievengaarders aanhangig zouden maken bij het afdeelingsonderzoek van hoofdstuk IX en bij de behan deling van de Staatsbegrooting. Verder werden nog in de vergadering enkele zaken besproken, meer betreffende de uitvoering van den dienst, waarbjj versohillondo onderwerpen ter sprake werden gebracht, en die op zeer onderhoudende en leerzame wijze werden besproken en bediscussieerd. Lezing Hazeloop. Dinsdagavond jl. werd voor belangstellende akkerbouwers te St.-Pancras door den heer Hazeloop, rjjkstuinbouw- leeraar, eene lezing gehouden over het vervroegen van groenten, Westlandsche cultuur, en kunstmest-gebruik. In de eerste plaats werd door spreker het op goedkoope wijze aanleggen van koudebakken verk!aard, een en ander werd telkens met krjjtteekeningen verduidelijkt.,, Verder werd aangetoond hoe de Westlandsche teelder drie verschillende vruchten van dezelfde oppervlakte weet te oogsten. De teelt van asperges en schorseneeren werd duideljjk beschreven. Een en ander werd met belangstelling aan gehoord, en verschillende vragen werden aan den heer Hazeloop gedaan, die hij bereidwillig beantwoordde. Vlctorla-Bron ©foerlahnsteln. Op de Internationale Tentoonstelling voor Kookkunst, Hotelwezen en Industrie, welke thans te 's-Gravenhaye gehouden wordt, is de Prix d'Excellence van H, M. de Koningin, zijnde de hoogste onderscheiding, benevens de Gouden Medaille, toegekend aan het Victoriawater uit de Bron te Oberlahnsteln. Uitvoering van gewijde muziek. De heer J. H. Secrève, organist der Remonstrantsche kerk te 's-Gravenhagezal op den 2en Kerstdag, des avonds half achtin de Luthersche Kerk alhiereene uitvoering van Gewijde Muziek geven, met medewerking van verschillende solisten. »Het Vaderland" schrijft over den heer Secrève: »De indruk, dien we op het concert in de Remonstrantsche kerk van den heer Secrève kregen, was een zeer gunstige. Het was geen gemakkelijke taak voor hem a's opvolger op te treden van prof. Samuel de Langethans direc teur en leeraar aan het K. K. Conservatorium voor muziek te Stuttgart. Vooral de Sonate van Rheinberger en de G-moll Fantaisie van Bach vonden we technisch zoowel als muzikaal twee zijner beste nummers." Over mej. v. Emminckhoven wordt gezegd: «We leerden in mej. v. E. eene kunstenares van zeldzame begaving kennen, die over een prachtig geluid en een temperamentvolle voordracht beschikt." De »Maas- en Roerbode", sprekend over mej. van Emminckhovenoptredend in het kerkconcert te Roer mond op 30 September jl., zegt: »Ik aarzel niet te zeggendat mej. van E. het leeuwenaandeel in het succes meenam. Een uitstekend geschoolde stem, een sympathiek en krachtig geluid en eene onberispelijk zuivere intonatiezijn de kenmer kende eigenschappen dezer begaafde en beschaafde zange res die ter gelegener plaatse een hartelijk applaus en eene ffinke bloemenhulde alleszins verdiend had." De »Bredasche Courant" zegt over den heer Gaillard »De heer G. mocht eveneens grooten bijval ondervinden. Hij wist heerlijke tonen aan zijn instrument te ont- lokkendie grepen in de ziel. Diep gevoeld spelbij vasten greep en streekkenmerkten dezen kunstenaar. Een prachtigen samenklank gaf zangcello en orgel. Den 17den Januari geeft het Haarlemsch tooneelge- zelschap in het N.-H. koffiehuis te Sckagen het bekende »Mea Oulpa." Yader Lebonnard schijnt door dit gezelschap na de voorstelling te Scbagen begraven.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6