BUITENLAND. BINNE NLANP; S TADWfËTJ wsT BURGERLIJKE STAND. INGE z!TnWn~s¥ïïk ke n. Algemeen Overzicht. Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen. Vrede op aarde Viede op aarde! Zoo is er gezongen en gesproken tgdans de afgeloopea feestdagen in bet grootste deel der beschaafde wereld. Wie moet daarbjj niet weemoedig gestemd zijn geworden, wanneer bij zich voor oogen stelde, hoe de toestand op aarde in werkelijkheid is. En toch, voor wanhopen is er geen reden. De Kerst- boodschap blgft een zegen voor de menschheid, zij blijft verteederen en zij zal bljjven neigen tot goede daden Hoewel in Rusland het Kerstfeest iets later invalt, heelt de Czar den dag van gisteren gekozen tot het uit vaardigen van een cekase, waarin tot zekere hoogte ge volg wordt gegeven aan den drang, in den laatsten tpd door het Russische volk geoefend tot hot verkregen van hervormingen. De Czar blijft daarin wel-is-waar beslist vasthouden aan de onveranderlijkheid van de rijksbeginselen, doch tegelijk wil hij tegemoet komen aan de nooden des volks, waarvan de noodzakelijkheid is gebleken. Do eerste zorg van den keizer vormt de beste bestaans- regelmg van den boerenstand. Hierover hadden reeds ernstige besprekingen plaats van zorgvuldig gekozen hooggeplaatste ambtenaren. De Czar beveelt dat door hen wetten voor den boerenstand worden ontworpen in over eenstemming met de rijkswetgeving, waardoor het voort bestaan van dezen stand, als van volgerechtigde vrjje lands- burgers werdt gewaarborgd. Verder kunnen niet worden uitgesteldin de eerste plaats maatregelen waarborgende de volledige bescherming door de wet en verantwoordelijk stellende de overheden voor willekeurige daden. In de tweede plaats maatregelen, waarborgende grootere deelneming van plaatselijke en stedelpe instellingen aan het locale bestuur, onder verleening van de noodzakelpe autonomie en medewerking van vertegenwoordigers van alle deelen der belanghebbende bevolking. Naast de Zemstvos moeten opgericht worden locale bestuurslichamen voor terreinen van kleineren omvang. In de derde plaats de hervorming van het rechtswezen ter waarborging van gelpheid voor de justitie en de onafhankelijkheid van de rechterlijke beslissingen. In de vierde plaats wordt rps-arbeidersverzekeriog toegezegd. Bovendien zp er nog een vijftal andere punten, waaruit een mildere geest spreekt: o. a. zulleu onnoodigo beperkingen betreffende ds pers worden op geheven. ningin^ als Kerstgeschenk o. m. eene portefeuille voor teekeningen en aquarellen. Deze portefeuille, groot 85 X 65 c.M., is een kunstig met de hand gesneden en geciseleerde blank kalfslederen band. Op den voorkant eene in goud gekroonde E, om- geven door twee oranjetakken door een lint gebonden waarop in goud 24 December 1904. Daaromheen een' zeer hoog en relief gesneden en gedreven eikenblad-orna ment op parelfond. Dit vak is weer versierd met een tnsschen banden slingerende eiken blad-versiering doch als vlak-ornament op dof sterrenfond bewerkt. De achterzijde van den band heeft in 't midden op gekartelleerden fond het wapen van H. M.'s Moeder. De versiering daaromheen is in overeenstemming met de voorzijde doch is eenvoudiger gebonden. Van binnen zp de schutbladen en kleppen geheel in wit zpen moirée antique en afgezet met een broeden goudfilet-rand. Bond van «Gemeente ambtenaren. Bjj de te Utrecht gehouden stemming ter verkiezing van voorzitter en penningmeester van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren, werden ingeleverd 1121 stembiljetten. Van onwaarde bleken 5 biljetten, geldige uitgebrachte stemmen 1116, volstrekte meerderheid 559. Oanaidaten voor het ambt van voorzitter waren de heeren J. van der Laan te Sneek, mr. D. van Houten te Dordrecht, C. D. Donath te Alkmaar. Uitgebracht werden op de hoeren Van der Laan 649, Van Houten 88, Donath 379 stemmen, zoodat is gekozen de heer J. van der Laan. Voor penningmeester werden geeandideerd de heeren I. Pels te 's-Hertogenbosch en J. A. van Bokhoven te Helmond. Op den heer Pels werden uitgebracht 992 en op den heer Van Bokhoven 111 stemmen, zoodat gekozen is de heer T. Pels. Wat er tot ons komt van het oorlogsterrein in don omtrek vanPortArthnrisin schrille tegenstelling met de vredesboodschap van den Kerstdag. De Japanrers blpen hunne uiterste krachten inspannen om de vesting te doen vallen. Een koerier uit Port Arthur aangekomen zegt dat van 15 tot 20 December de Japanners een groot aantal man schappen hebben ontscheept te Joeng-kia-toen, in de Duiven- baai. Zij beschoten Erloen sjan, Itse-sjan en andere forten met 200 kanonnen, met inbegrip van 20 scheepskanonnen en 4 hunner zwaarste stukken. De Russen waren verplicht vooruitgeschoven stellingen te ontruimen, maar, toen do Japanners de stelling wilden bezetten, werden zij door het vuur der Russische machine kanonnen verdelgd. De Japanners bestormden Itse sjan en bereikten de prikkeldraadversperring, waar 800 man werden vernietigd door de Russische maohinokanonnen »als vliegen in een web". Den volgenden dag kwamen de Japanners terug, drongen door de prikkeldraadversperring en bereikten den top der stelling. Daar had een verwoed gevecht met de bajonet plaats en ten slotte werden de Japanners docr het ver schrikkelijk geweervuur der Russen verslagen. De Japanners maken toebereidselen om op den Russi- schen Kerstmisdas|(l3 dagen na den onzen) acne algemeene bestorming van Port Arthur te ondernemen. Een groot aantal transportschepen brengen versterkingen in manschappen en artillerie te Dalni aan. Chocolade voor de soldaten. Verscheidens Zwitsersche chocolade-fabrikanten hebben aanzienlijke bestellingen voor 't Japansche leger moeten afslaan wegene hetgeen zij reeds voor Russische rekening te leveren hadden. Inenting tegen tuberculose. Dr. Dalmetto, van het Pasteurgesticht te Rijssel, heeft een groot aantal inenticgsproeven met menschelijke tnbercnlose-bacilJen op kalveren genomen, welke de beste uitkomsten ople- verdon en hem hoop geven dat eenmaal ook menschen door inenting tegen longtering gevrijwaard kunnen worden, zoo goed als tegen pokken. Wat de Londenaars »erwtensoep'' noe men. De mist te Londen en elders in Engeland, zwart en ondoordringbaar, houdt steeds aan en winkeliers, schouwburgdirecteurs, restaurateurs enz. zijn wanhopig. De Daily News acht het in 't geheel niet overdreven do geleden schade op een half millLen pond sterling daags te rekenen. Begrafenissen hebben in do grootste verwar ring plaats gehad, daar rouw- en volgkoetsen verdwaal den. Velen der duizenden werkloozen verdienen aardig geld als fakkeldragers en wegwijzers, maar dn politie is met_500 man versterkt om allerlei misbruik van de duis ternis zooveel doenlijk te keeren. Verscheidene menschen hebben door den mist hot leven verloren en aan onge lukken te land en te water is geen gebrek. Zeo is Vrij dagochtend bij het station Aylesbury een goederentrein van het spoor geloopea, waar bjj de stoker en twee beambten omkwamen, de machinist zwaar gewond werd. Bij de stemming voor een lid van den Gemeenteraad van Zuidscharwoude, vacature wjjten P. Hoogwater, ver kreeg de Heer G. Kramer 99 stemmen, de Heer E. Ving 79 en do Heer S. de Boer 43, Alzoo herstemming tnsschen de heeren G. Kramer en E. Ving. Me werkstaking der glasblazers. Naar gemeld wordfc, Lebben de heeren Hovy, Treub en Schoelvinck Zaterdag te Delft eene samenkomst ge houden met de glasfabrikanten en een vgf-en-twintigtal werklieden. De beraadslagingen hebben geleid tot ds volgende ontwerpovereenkomst: »Tusschen de glasfabrikanten en de werklioden wordt ter beëindiging van de staking overeengekomen dat het werk zal worden hervat op do voorwaarden van het begin- September bekend gemaakte loontarief, met verlaging van 50 stuks op de minimnm-hoeveelheden voor ronde fleaschen en met behoad van de vier punten van tegemoetkoming door de fabrikanten aangekondigd op 30 Sept. j.l. De fabrikanten verklaren zich bereid om gedurende Z6S maanden na hervatting van het werk wekelijks de loonen te berekenen naar het vóór do staking geldende en naar het nieuwe tarief, en deze berekeningon, nadat ze zjjn gewaarmerkt door een werkman aan iedere fabriek, te zenden aan de commissie. Indien na zes maanden mocht blgken dat het nadeelig verschil tnsschen de totaal-som der loonen voor elke fabriek afzonderlijk naar het vóór de staking geldende tarief en naar het nieuwo tarief bedraagt meer dan 5 pet. voor de kelderflesschen en meer dan 10 pet. voor de ronde flesschen, verbindt zich ieder der fabrikanten om dit meerdere nadeelig verschil te betalen en aan iedere fabriek te bestemmen voor een doel ten bate van de werklieden en in overleg met hen vast te stellen, en zal in dat geval eene nieuwe loonregeling door do Vereeniging van glas fabrikanten na overleg met de organisaties der werklieden worden ontworpen, en zoo spoedig mogelijk ingevoerd." De commissie houdt zich overtuigd, dat'deze proef van beide zijden te goeder trouw zal worden genomen. Mocht naar eenstemmig oordeel der commissie het tegendeel blijken, dan vervalt deze overeenkomst. De glasfabrikanten, allen aanwezig, verklaarden zich daartoe bereid. Eveneens de werklieden die de samenkomst bijwoonden. Deze be loofden hunne afwezige kameraden te zuilen aansporen op de gestelde voorwaarden de beste, die naar het oordeel der commissie voor hen zjjn te hereiken weder aan den arbeid te gaan. I en een violoncellistdeed zich op den 2en Kerstavond in de Evangelisch Lntherscheferk alhier hooren. De leider van het concert, de heer J. M, Secrève, organist der Kemonstrantsche Kerk te 's-Gravenhagegeeft sedert germmen tjjd in kleine en grootere plaatsen van ons land dergelijke uitvoeringen, waarover wjj al menig waar- deerend bericht in de dagbladen gelezen hebben. Zjjn trouwe medewerkster is steeds mejuffrouw W. van Em- minekfaovenzangeresen in de plaats van den heer Wegerifdie vroeger deel van het gezelschap uitmaakte, trad nu op de heer F. W. Gaillard eerste solo-violon- eellist van het concertgebouw orkest te Amsterdam. De sopraan van mej. v. E is van grootkrachtig gehalte de toon volklank geljjkmatig ontwikkeld en zuiver, het mezza-voce zeer mooi. Daarbg komt dan nog een uitstekende voordracht. (Aria uit de Pinkster- cantate van BachAria »Nun bent die Flur" uit de Schepping" van Haydn en een lied van J. W. Franck). c? 'l09-1 begeleidde ook alle zang eu cello- stukken) ^is een bekwaam organist, die zeer veel verschei denheid in de registratie brengt en daardoor zjjn nummers boeiend maakt. Als solostukken droeg hij voor Andante ma&stoso" uit het 4e concert van Handel en hst Pel- gnmskoor uit »Tannhauser" van Wagner. En wat klonk het instrument van den heer G. prachtig Wat een bezielenden toon wat een warme voordracht legde hij ia zjjnevoor deze omgeving zoo uiterst ge schikte solo's. (Larghetto van Mozart, aria nit de D groote terts suite van Bach, .Elegie" van Massenet, Abendlied van Schnmann en Andante uit het celloconcert van Haydn). De stukken voor zang, cel en orgel (Oaromioben van GiordaniLofzang van Gounod, de bekende melodie op Bachs le prelude en .Berusting", het eveneens bekende .Panis Angelicas van Cesar Franck) gaven soms treffende oogenblikkenook het ensemble was oorzaak dat deze werkjes een grooten weldadigen indtuk maakten. Het concert begon met Handel (1635—1759) en bracht ons geleideljjk tot en met C. Franck (182^—1890)men hoorde dus muziek uit verschillende tijdperken. Het komt ons voor dat men velen genoegen zal doen wanneer men nog eens hier komt. Het kerkgebouw was zeer goed bezet. GEBOREN: 24 Dec. Rensje Hillegoudad. van Aruoldus van den Hooff en Grietje Blom. 25 Thiodorus z. van Albertus Fredericus van de Kamer en Anna Margaretha Lute. Nicolaas Gerardusz. van Simon Bot en Johanna Boots. Marianna Elisabeth d. van David de G oot en Betje Wagenaar Arie z. van Cornelis Dek ker en Anna Bernardina Snijders. Josina, d. van Cornelis Piet, en Elisabeth Rozenbroek. OVERLEDEN 25 Dec, Dicuwertje Zjjdewindechtgsn. van Hendrik Adrianus Timmerman 42 j. en 7 m. 26 Maartje Rjjsman echtgen. van Wilhelmus Lim- berlus Gottmer, 70 j. en 10 m, Door den heer N. Stam, de vorige week alhier over leden, is onder zekere voorwaarden aan de Diaconie der Ned.-Herv. Kerk alhier, vermaakt een legaat van f3000, vrij van succeBsie-rechten. Bjj ministoriëale beschikking is bjj de belastingen met ingang van 1 Januari 1905 verplaatst de Rijksklerk 3e kl. II. A. de Jong van Alkmaar naar Dordrecht. Zaterdag j.l werd door den heer A. Tonneman te Haarlem behaald het diploma Slöjd (hout-arbeid). Te Zwolle is voor het examen apothekers-bediende gesiaagd onze stadgenooie mej. M. J. Zuidberg. De kegelclub »do Burg" alhier besloot in hare jongst gehouden vergadering van 19 Maart 1905 tot sn met 16 April d.a.v. een kegeicoucours uit te schrijven om fraaie medailles en kunstvoorwerpen. De plechtigheid der uitreiking van de prijzen zal besloton worden met oen bal masqué. Ken Kerstgeschenk van de Koningin. H. M. de Koningin-Moeder kreeg wan H. M. do Ko- Vereeniging tol bevordering van zuivelbereiding. Door de Vereeniging tot bevordering en verbetering van de Zuivelbereiding in Noord-Holland, zal op Donderdag 5 Januari 1905, 's morgens 12 uur, in caté .Central" alhier, eene vergadering worden gehouden. Op de agenda staat o. a.bespreking van de bjj de Hollandsche Maat schappij van Landbouw aanhangige kaaskwestie, betref fende het merken der kaas, om zoo mogelijk te komen tot het trekken eener conclusie, die de meestgewenschte aan te nemen houding der Vereeniging in deze insluit. Van de ongeveer 100 kaasfabneken zjjn 30 fabrieken üd der vereeniging en het valt zeker niet le ontkennen dat de vereeniging reeds heel wat tot stand bracht in 't belang der zuivelbereiding. Het Bestuur wekt op tot nog meerdere aansluiting, ora nog krachtiger te kunnen samenwerken ter oplossing van die vele moeiljjka vraag stukken, waarbij elk fabrikant belang heeft. Uitvoering van gewijde Muziek. Een-drietal artisten t. w. eene zangeres, een organist {Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Een debat over een debat. Mijnheer de Redacteur, Vergun ons nog eenmaal een deel aan »het debat over een debat" om den heer Aukes te antwoorden. Voorop stellen wijdat we hem niet wenschen te volgen in het aanhalen van gedeelten uit of het beoordeelen van het debat zelve. Ons dunkt, dat zulks bij deze zaak, die toch betreft het al of niet zich stipt houden aan gemaakte afspraak, gevoegelijk achterwege gelaten kan worden. Zelfs be grijpen we niet welk verband er is tusschen hetgeen de heer A. in één zin noemt: het hebben van de waarheid en het den heer Z. betichten van unfaire bejegening, door ds. Oosten. Is de heer A. dan ook van meeningdat bijv. zeer goed te zamen genoemd kunnen worden de »iiliberale handelingen" van den heer Z. en zijne verklaring, dat hij iets had gelezen uit het ^Christelijk Schoolblad wat na de vergadering bleek te zijn een citaat uit »üe Fakkel" overgedrukt in »De Bode", orgaan van het N. O. G.,1) of als ander voorbeeldzijne weerlegging van de door ds. O. voor gelezen uitspraken van Thorbecke, Gerhard e. a. door ds. O. als Thorbeckiaan voor te stellen? Erkent de heer Aukes daar misschien verband tusschen? Betreffende nu de zaak zelvemerken we opdat hetgeen de heer A. meent, dat ds. O. kon en moest wetenook al weinig daaraan af of toe doet. Of bedoelt de heer A. geheel de regeling publiek te maken? Maar dan was hij toch zeer onvolledig. Want immersde heer Zelvelder achtte */4 uur voor inleiding en toelichting der stellingen te kort. Edoch de heer A. weet, dat wij terstond geantwoord hebben dan gaarne 3/4 uur daartoe te bestemmen'. Onvolledig is de heer A. dan ookwaar hij niet meedeelt, dat het verschil tusschen hem als ge machtigde van den heer Z. en onzen secretaris betrof de vragenis de toelichting der stellingen debatof behoort ze bij de stellingen? en: kan ds. O. zijne stel lingen verdedigen vóór de bestrijding er van? m. a. w. kan ds. O. aanmerkingendie nog niet gemaakt zijn weerleggen Eveneens weet de heer A., dat juist aan zijn zijde geen eenstemmigheid omtrent de antwoorden op deze vragenwas. Maar als dangelijk de Mem. v. Toel. door den heer A. vergelijkender wijze in het gesprek gebracht behoort bij het wetsontwerpde uiteen zetting der stellingen geen debat er over ismaar toelichting er vandan is het debat begonnen met de bestrijding van den heer Z. En heeft ds. O.—ondanks zijn slotwoord minder deel aan het debat gehad dan zijn tegenstander. Ons antwoord op hetgeen de heer A. zegt van het talmen der Prop. Clubte vroeg annonceeren van het debat enz. herhaling van zijn schrijven d.d. 18 De cember j.l. in deze zelfde courant is in datzelfde nummer opgenomen. Met dank aan den heer A. constateeren wij ten slotte, dat hij zoo duidelijk doet uitkomendat de heer Z. zich niet stelde op de billijkheidsgronden, waarop hij de heer A. aan ds. O. het slotwoord toekende

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2