Indische Penkrassen. Toitbnland. BINNENLAND. Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen. fe mooi is om te vallen onder den bjjl des hakkers. En in de commissie van bijstand voor het abattoir zjjn gekozen de hoeren Vonk, Lniting en Glindermau. Er is iets voor te zeggen, dat naast den onvermoeiden strjjder voor het abattoir twee tegenstanders zitting hebban aan den schijn van doordrijven wordt aldus ontkomen. En de Raad is er toch altijd nog om uitspraak te doen in het niet onmogelijke geval dat er in deze commissie eens een minderheid en een meerderheid is. De benoe ming van deze commissie was de laatste verrassing van de zitting. De stemming in Rusland. De vorm van een groot politiek feestmaal, onlangs door de Vereeniging van Russische ingenieurs gekozen om te vergaderen en de kwestie van den dag te bespreken zonder met de politie in botsing te komen, heelt zoo goed voldaan, dat dezer dagen een aantal personen op dezelfde wijze te St. Petersburg hebben vergaderd.'t Waren nu vooral mensehen uit universiteitsklingen: professoren, advoca ten, letterkundigen, studenten, enz., en daarbij een twintig socialistische arbeiders. De redevoeringen droe gen een heftig karakter, vooral waar zij zich tegen den oorlog richtten, waaraan slechts invoering van het contitutioneele regeeringsstelsel een eind kan maken naar de vergadering met 760 tegen 7 stemmen besliste. De studenten wilden ten slotte revolutionaire liederen aanheffen, maar dit werd hun belet. De politie zag geen kans zich met de bijeenkomst te bemoeien Zij koelde haar wrok door den telefoon dien t te verbieden de feestvierenden met de dagblad- bureaux te verbinden, zoodat de bladen geen tijdig verslag konden geven. In de Pavlof-zaal heeft ter herdenking van den 27en December 1825, toen een deel van den adel en het leger beproefden Nikolaas 1 te onttronen en Rusland een constitutie e schenken, een feestmaal van een 1000 personen plaats gehad, allen behoorende tot de ont wikkelde klassen. Aan de muren prijkten overal de woorden: „Vrede en vrijheid!' Alle redevoeringen waren sterk tegen den oorlog gericht en drongen aan op invoering van een grondwet. E'in spreker wond zich zoo op, dat hij in zwijm viel. Er was veel politie op de been maar arrestaties hadden niet plaats. Het „feest" duurde tot 3 uur 's ochtends. Uit het land der Koningsmoordenaars. Af en toe gebeuren er dingen in Servië, die eropwjj- zen, dat de moord op koning Alexander en koningin Draga wellicht nog gewroken zal worden. Ter gelegen heid van den Sint-Nikolaasdag, het beschermfeest van de Obrenovitsjen, heeft een gedeelte van het officiers korps van Nisch de straten doorgeloopen, met revolver schoten vernielende de portretten van koning Peter, welke hingen in café's en winkels Een historisch verblijf. De villa, welke door Napoleon I op het eiland Elba werd bewoond, zal eerst daags het eigendom worden der Koningin van Engeland, die voornemens is daar elk jaar eenige maanden ver blijf te gaan houden. Ter veredeling van gevangenen. De directeur van een Oostenrijksche gevangenis past een eigenaardig middel toe om het gemoedsleven der ge vangenen te veredelen. Hij geeft den cellulair opge slotene, die zich goed gedraagteen zangvogel in de cel De gevangene moet het diertje geregeld verzorgen en uit het door arbeid verdiende loon het voer betalen. Hij mag ook het kooitje openen en den vogel in de hand nemen. De uitkomsten van dezen maatregel zijn bijzonder gunstig te noemen. De ge vangenen toonen groote gehechtheid aan hun celgenoot zelfs de ruwste mannen, die tegenover medemenschen norsch en woest optreden, behandelen hun vogel met de grootste teederheid en allen vinden troost voor hua eenzaamheid in de aanwezigheid van een levend wezeD. Een lichtsterkte van vijftien millioen kaarsen. De vuurtoren van St. Catharina op de zuid- (Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden.) LX31XTII. Ik wees er reeds vroeger op, in m'n Max Havelaars- beschouwingen, dat recht en onrecht op slot van rekening al zeer betrekkelijke begrippen zijn en dat het van het standpunt eens individus feitelijk afhangt, of hij zich onrechtvaardig, dan wel geheel comme il faut behandeld weet. Daarom is het per sé veel onbillijker en veel slechter en ook veel onpolitieker om b.v. een beschaafd, ontwikkeld niet-Europeaan door trotsche minachtende behandeling en woorden te grieven, dan dat men een dommen Chineeschen koeli op Deli of een luien huisjongen hier op Java eens een fennen draai om z n ooren geeft. Wie het 'r niet mee eens is, heeft geen flauwen kijk op de zaken hier l Alvorens nu de richting aan te wijzen, die m. moet worden ingeslagen, wil ik u tot goed begrip van de kwestie eerst eens 'n paar staaltjes schetsen, zooals ik die zelf bijwoonde, of wel opteekende uit den mond van vertrouwde personen. Toen ik het vorige jaar bij den Directeur van Onder wijs, Eerediénst en Nijverheid op bezoek was, vertelde die hoofdambtenaar mij het volgende Een Regentenzoon van vorstelijken bloede had met goeden uitslag het eindexamen aan de Hoogere Bur gerschool afgelegd, was daarna als Inlandsch Ambtenaar bij het Binnenlandsch Bestuur geplaatst en bekleedde 1 voorloopig ergens in de binnenlanden van Java de functie i van Assistent Wedouo. Het jonge mensch wacht natuurlijk later een veel hoogeren rang. Nu wilde het toeval, dat één zijner vroegere klasgenooten van de H. B. S. als Controleur in dezelfde afdeeling geplaatst werd. Diens vader, een eenvoudig commiesje van zeer burgerlijke afkomst, had hem bij eene Javaansche huishoudster verwekt en ook op de schoolbanken was de donkerbruine controleur steeds de mindere van dien lichtgelen Javaan kust van het eiland Wight heeft een nieuw electrisch werplicht gekregen, dat, volgens de Engelsche bladen, het krachtigste is ter wereld Het heeft een sterkte van eventjes vijftien millioen kaarsen. Om de vijf seconden werpt het zijn helderwitte schittering over de zee. Bij gunstig weer moet het denkt men, zelfs op de Fransche kust te zien zijn Het draaitoestel rust in een bak met 370 K.G. kwikzilver. Rij kstelephoon-kantoren. Met ingang van 1 Januari aanstaande worden te Broek op Langendijk, Nienwe Niedorp, Noord-Scbarwoude en Zoid-Seharwonde de telephoonkantoren der Neder- landsche Bell-Telephoonmaatschappij opgeheven en rjjks- telephoonkantoren in verbinding met Alkmaar voor het algemeen verkeer opengesteld. Da diensttjjden zijn, wat den Zondagsdienst betreft, voorloopig geregeld als volgt Broek op Langend|jk: op werkdagen: van 1 Jnli tot 30 September, van 6.30 voor- tot 8.30 namiddags; van 1 October tot 30 Jani van 7.30 voor- tot 8 30 namiddagsop Zon- en feestdagen van 7.30 tot 8.30 voor- en 6.30 tot 7.30 namiddags. Nienwo Niedorp: op werkdagen van 7.30 voor- tot 7.30 namiddagsop Zon- en feestdagen van 7.30 tot 8.30 voor- en 12 30 tot 1.30 namiddags. Noord-Schar wondeop werkdagen, van 1 Jnli tot 30 September, van 6.3d tot 7.30 en 9 80 tot 11.30 voor- eu van 2.30 tot 4.30 en 7 tot 8.30 namiddags van 1 October tot 80 Jani, van 7 80 tot 8 30 en 10 tot 11.30 voor- en van 2 tot 4 en 6 tot 8.30 namiddags op Zon- en feestdagen van 7.30 tot 8.30 voor- en 6.30 tot 7.30 namiddags. Zaid Scharwoudeop werkdagen van 7.30 voor- tot 3.3d en 5.30 tot 8.30 namiddags op Zon- on feestdagen van 7 30 tot 8 30 voor- en 6.30 tot 7.30 namiddags. (Greenwicht|jd). (St.ct.) 35c IVederlandsehc kaashandel. De Bond van Coöperatieve Znivelfabrikanten in Fries- Land hield te Leeuwarden, onder voorzitterschap van den heer J. Knpercs te Gronw, eene algemeene vergadering Daarin had o.a. een bespreking plaats van het rapport van de commissie der Hollandsche Maatschappp van Dandbonw, voor het voorstellen van maatregel-n in het belang van den Nederlandscben kaashandel. Het onder werp word ingeleid door den beer K. Eriks Azn., die op de noodzakelijkheid wees, dat alle krachten moeten worden ingespannen, om bet werelddéboucbé, dat onze Hollandsche kaas heeft, te behouden en, zoo noodig, te vergrooten. Hij achtte daartoe noodig een regeling langs wetteljjkeu weg en de oprichting van kaascontröle-stations. Een verdeeling der kaas in klassen, naar het vetgehalte dor droge stot, is daarbjj onvermijdelijk. Na eenige gedachtenwisseliug werd be-loten, instemming te betuigen met den inhond van gemold rapport en aan het hoofdbestuur op te dragen, statuten en een huis houdelijk reglement Ie ontwerpen en vast te stellen voor één of meer door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw op te richten kaascontröle-stations, zich tot de rogeering te wenden om steun en, voor gemeld doel, uit de geldmiddelen der maatschappij, een bedrag tot een maximum van f 2500 beschikbaar te stellen. Gezondheids zorg te Mnkhuizen. De gezondheidscommissie te Enkhuizen heeft aan verschillende gemeentebesturen onder haar ressort een schrijven gericht, waarbij in overweging wordt gegeven, bij verordening bepalingen vast te stellen betreffende keuring van gestorven of uit nood geslacht vee, voordat het vleesch voor het gebruik beschikbaar gesteld wordt. Zij wenscht o.m. een verbod tot in- en vervoer van zoo danig vee, zonder vergunning van het dagelij ksch bestuur der gemeenteevenzoo om over het vleesch te beschik ken, voordat uit de verklaring van een veeartsis ge bleken dat het voor menschelijk gebruik geschikt is. geweest. Zonder nu, jammer genoeg, eerst eens n paar jaar in Holland aan 'n Universiteit wat meer moderne begrippen in zich op te nemen, had onze Indo te Batavia verder gestudeerd en met succes het Groot-Ambténaars examen afgelegd. Deze jeugdige titularis nu liet door niets den Assistent Wedono merken, dat hij in hem den ouden schoolkameraad herkende, maar hij sprak hem koud en trotsch in het laay-Javaansch toe en liet hem als een mindere sila (op den grond hurken). Zoo iets is volgens mijne meening duizendmaal erger' dan dat er op D U eens een twintigtal luie, brutale koelies wat hardhandig worden aangepakt. Zoo'n Contro leur moest, wanneer hij dan al niet volgens de wet kan vervolgd worden, onmiddellijk uit het corps worden ontslagen, als totaal ongeschikt voor zijn gewichtig en kiesch ambt. Een mijner Chineesche vrienden van Bandoeng, een jongmensch, dat zeer vloeiend Hollandsch en vrij aardig Engelsch spreekt, wilde aan het Post- en Telegraafkan toor te Weltevreden een telegram verzenden, een han delstelegram, waar haast bij was. De Indo-Europeesche ambtenaar nam er niet de minste notitie van, toen onze gestaarte broeder op het loket, safdeeling telegrafie trommelde en klopte om zijn aandacht te trekken. De commies stond heel gezellig een boom op te zetten met zijn collega's en toen de Chinees, eindelijk ongeduldig geworden, hem in goed-Hollandsch toeriep«Maar, Meneer, word ik nu eindelijk eens geholpen. Ik heb hier een dringend telegram toen riep de Europeaan vertoornd over zooveel «brutaliteit' hem in het platste, passer-Maleisch toe: «Wil jij je mond wel eens houden, bangsat I" (schoft). »Je hebt maar te wachten, totdat ik bij je kom, verstaan Stel u nu z o o iets eens in Holland voor, lezer De Chinees was gelukkig verstandig en flink genoeg om zich dadelijk bij de hoogste autoriteit te beklagen. In den trein van Bandoeng naar Tjiandjoer reisde een dokter djawa, derde klasse natuurlijk, want de tarieven eerste en twèede zijn hier schreeuwend duur l Onze Inl Vee-verzekering te Parmerend. Onder leiding van den heer O. de Goede Hz. werd Donderdagmorgen in »De Dosle" te Pnrmerend de jaar- ljjksche algemeene vergadering gehouden van de ver eeniging tot «Onderlinge verzekering van Slachtvee te Pnrmerend." De burgemeester van Pnrmerend werd tot eere-voorzitter benoemd. Uit bet jaarverslag bleek, dat dit jaar de fiaanoiëele toestand gunstig mag genoemd worden. Van 1 Januari tot 27 Dec. j.l. werden verzekerd 14,793 runderen. Hiervan werden afgekenrd 97 gebeel en 158 gedeeltelijk, 't Gezouten vleesch bracht op f 7932,85 '/j of 20cent per pond. Aan schadevergoeding wegens verschillende afkeuringen is uitbetaald f22,088 32'2. Ingeschreven werden 67 nienwe leden, zoodat 't totaal aantal leden thaus bedraagt 1654. Vleeschvoilingen werden gehouden te Parmerend en te Alkmaar. Wederom vermoedt 't bestnar, dat er ledea zijn, die hebben getracht de vereeniging te benadeelen, door op hnn naam voor niet-leden te verzekeren, of hooger aan gifte van den verkoopprijs dan bedongen is, in de band te werken terwijl 't overtnigend bewijs, volgens bet reglement, door net bestuur meestal niet te leveren is. Een verzoek aan den directeur van 't abattoir te Amsterdam, om 't vleesch niet zoo sterk te stereliseeren als tot biertoe geschiedde, omdat 't daardoor bijna waar deloos wordt, bad gnnstig gevolg. De ontvangsten hebben bedragen f 30,880,16'/2, de nitgaven f 25,631,50; saldo f5248 66'/,, waaronder be- gtepen is 't batig slot van f 1184,76 van 1903. Tot de commissie voor 't nazien der rekening werden benoemd de beeren J. Koopman te Beemster, J. Zijp Hz. te Twisk en N. Dekker te Spierdijk, terwjjl ot bestuursleden werden herkozen de heeren S. A. Hapkes, van Parmerend, K. Kaaskooper, van Oosthuizen, Jb. Koning Wz., van Kwadjjk en P. Vader P.Dz. De Onderwys-novelle. Vanwege de afdeeling Amsterdam van de Vereeniging «Volksonderwijs" zjjn te Amsterdam verspreid 23000 exemplaren van een blaadje, getiteld «Zoo zal het wor den 1" Daarin wordt verhaald een geschiedenis van een dorpje waar men eerst vredig leefde. Oneenighoid tonstond tussohen den predikant en eon rijken landbouwer, wat ten gevolge had bet zich vormen tot partijen en wat meer zegt. het zich afscheiden van elkaar, van lieden die vroeger als de beste vrienden leefden. Hiervan was wederom het gevolg een verschillende meening op onderwijs gebied. En waar vroeger op één school katholieke, protestantsche en Isrnëlietiscbe kinderen samen hadden geleerd, zag men in den loop der jareD twee nienwe scholen verrjjzen en kwam afscheiding tnsschen dezo kinderen. Telde men nn de nitgaven voor deze drio scholen bijeen, dan was deze som giooter dan vroeger met één school, toch waren de leermiddelen gobrekkiger, de salarissen eer lager dan hooger en het onderwijs was minder goed. Zoo dns wordt ten slotte gezegd werd het in menige gemeente na de wetswijziging in 1889, zoo wordt het in nog veel meer gemeerten als de voorgestelde wets wijziging tot stand komt. Voorstandors van het openbaar onderwijs, die misschien inugelijks dezo blaadjes in hou omgaving wenschen te verspreide, kunnen deze verkijjgen bij den penningmeester der afdeeling, den heer Akkeringa te Amsterdam. 15e Belangen der Vrouw. Door de «Vereeniging ter behartiging van de belangen der Vronw" is uitgegeven de eerste jaargang van een «Vrouwen-jaarboekje voor Nederland". Reeds koit na de oprichting van deze vereeniging, zoo wordt in het voorwoord o.m. gezegd, gevoelden de leiders der vronwen-beweging behoefte aan gegeyens. Ia dit Jaarboekje nu vindt men die gegevens vermeld in een kort bestek met allerlei opgaven en mededeeliugeu die voor iedereen van belaDg zijn. Het doel der vereeniging met deze uit gave isdaarin een overzicht te geven van het werken der vrouw op maatschappelijk gebied, de vorderingen der vrouwenbeweging te vermelden, instellingen, inrichtingen en adressen er in op te nemen, die ae vrouwen dik- Arts had een hoekplaatsje veroverd en was ernstig verdiept in de lectuur van een Duitsch medisch tijdschrift, toen een groote, zwaargebouwde Europeaan te Tjimahi instapte. Het was blijkbaar een gegageerd militair uit het land der Germanen afkomstig. Met echt Pruisische kazerne-onbeschoftheid gelastte de bullebak, dat de dokter djawa verhuizen zou. Hij, als Europeaan, moest de ge makkelijke hoekplaats hebbenlZijn onbeschoft »b e v e 1' in plat passer-Maleisch gegeven, werd gelukkig door den Inlandschen Arts niet opgevolgd, terwijl één der Euro- peesche passagiers en ook ondergeteekende hem onmid dellijk bijsprongen en den brutalen vlegel aan het verstand braciiten, dat hij hier niets niemendal tecommandeeren had. De conducteur, ook een gegageerd militair, wilde eerst nog den dokter djawa naar een koeliewagon jagen, doch toen ik hem mijn visitekaartje liet zien en dreigde met een klacht bij den Chef der exploitatie te Bandoeng, toen krabbelde de beambte wat achteruit en de dokter djawa bleef in zijn hoekplaats gehandhaafd. Aan elk stationsloket-kaartjes-derde klasse, alsmede aan elk postkantoor hier in Indië, kan men dagelijks getuige zijn van het brutale optreden van sommige Europeanen en Indo's. Stel u het volgende voor Een twintig Inlanders, Chineezen en Arabieren, waar onder ook een paar oud-leerlingen Hoogere Burgerschool, staan aan zoo n loket geduldig op hun beurt te wachten- Met veel bombarie komt er plotseling een haveloos ge- kleede blanke of bruine representant van het overheer- schende jras aangestapt, jaagt met een paar vloeken en scheldwoorden de wachtenden op zij enwordt dan het eerst door den ambtenaar geholpen 1 En zoo zou ik nu voort kunnen gaan en een dozijn penkrassen vullen met verschillende staaltjes als hier- Ik geloof, dat nu alle lezers in Holland het met my eens zullen zijn, dat op de een of andere wijze-verhinderd moet worden, dat niet-Europeesche intellectuels aan dei- gelijke behandelingen blootstaan.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 10