BINNENL AND. STADSNIEUWS. Kantongerecht te Alkmaar, Gemengde Mededeeiingen. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. Om ook in dezen nood te voorzien, vormde zich naast de Vereeniging voor »Kinder-Volksküchen'' eene tweede die »zor Speisnug armer Kinder". Deze stelt zich tot hoofddoel de schoolgaande kindoren des morgens met warme koffie ot meik en een boterham op te wachten, zoodat zij de 4 of 5 schooluren doorkomen, zonder steeds te hnnkeren naar het kommetje soep of pap dat hnn in de kindorkenken wacht. Doch ook de Vereeniging »zur Speisung armer Kinder" beschikt niet over vol doende geldmiddelen, zoodat zij eveneens haar hnlp niet zoo ver kan uitstrekken als wel wenscheelijk ware. In eene andere behoefte der wereldstad voorziet de ziekenkenken, die men in het centrum van Berlijn, Bril- derstrasse 1G, vindt. Deze philanthropische inrichting, thans in haar vierde jaar, stelt zich ten doel aan zieken en herstellenden goed warm eten te verschaffen. Op grond van een geneeskundig attest kan men datgene bestellen wat een zieke noodig heeft. Allerlei bijzondere gerechten worden er bereid. We zagen er zwezerikken, kippen, duifjes, consommé, licht verteerbare soepen meelspijzen enz. Op het algemeene menu stond heden: kalfskarbonade, fijngemaakte aardappelen, spinazie of wortelen, gestoofde pruimen en pudding. Een persoon betaalt hiervoor 75 Pfennige. Men kan zjjue portie laten afhalen, men kan in het gebouw zelf eten wat ver scheidene reconvalescenten en zwakken, die hunne bezig heid weder hadden opgenomen of wion het nog niet ver gund was geheel vrijaf te nemen, heden deden of men kan bet gewenschte thuis bezord krijgen. Barljjn is echter zeer groot. De wagentjes der »Krankenktlche'' transpor teeren het bestelde dan ook slechts over een afstand van 2 kilometer. Aan hen, die verder van de Brttderstrasse verwijderd wonen, wordt tjjdig medegedeeld vanwaar en op welk unr zjj hnn voedsel kannen laten halen. Aan de grens dor 2 kilometer zijn op verscheidene punten bnlpbnreantjes ingericht, waar de spjjzen zoolang worden warmgebouden. Het thnis bezorgen verhoogt den prjjs niet. De »ziekenkeuken" kookt niet nitslnitend voor be hoeftigeniedere zieke kan mits de dokter dit wenschelijk acht zich in de Biiiderstrasse aanmelden. In de laatste maanden wordt er gemiddeld voor 170 zieken gekookt. De inrichting kan 300 tot 400 patiënten van het noodige voorzien. Het zal echter de groote vraag zijn of bjj meerderen aandrang ook hier de inkomsten wel voldoende zijn, want alles wat de keuken verstrekt gaat ver onder in koopsprijs, Daar bjj komt dat ook het aantal leden niet groot is. Aan vaste inkomsten kan de vereeniging op nog geen 2000 Mark rekenon. Ook dit jaar zal het circns Schumann te hnlp komen en in do maand Februari eene galav-oorstelling geven, waarvan de ontvangsten aan do ziekenkenken worden afgedragen. In vorige jaren had Schumann met deze voorstelling een groot succes. De hcfloge was geheel gevuld met Hohenzollern8 en aanverwante families. Behoort het in gewone omstandigheden reeds tot den goeden toon paardenliefhebber te zijn, des te meer is dit natunrljjk het geval wanneer het hof voorgaat en dan nog wel voor een liefdadig doel. Op het gebied der weldadigheids-voorstellingen is de markt zoo overvoerd dat tooneelvoorstellingen, theaters en bals niet meer in staat zijn een talrijk publiek tot zich te trekken en het denkbeeld der Vereeniging voor ziekenkenkens om Schumann in den arm te nemen en de offervaardigen voor afwisseling eens naar een circus te lokken, werkeljjk niet kwaad is. Wint de nog jonge vVerein fflr Krankenküchen" echter nog meer aan beteekeeis, dan zal ook zij, evenals de beide andere Vereenigingen aan chronischen geldnood gaan Ijjden. Hoe hierin te voorzien blijft een open vraag, die bjj het aangroeien der weldadigheids-vereeni- gingen steeds moeilijker is op te lossen. De liberalen in Portugal. De nieuwe liberale regeering in Portugal schijn goede voornemens te hebben, verschillende misstanden in bet staatsbestuur op te heffen. Een correspondent van de Voss. Ztg. te Lissabon deelt over die misstanden belangwekkende bijzonderheden mede. Hij vertelt hoe de bureaux overvuld zijn met jongelieden, die gewoonlijk niets uitvoerden en wier eenige werk dan ook eigenlijk scheen te bestaan in het in ontvangst nemen van een, dikwijls niet onbelangrijk, traktement. Men leefde in Portugal nog in den tijd der sinecures. Allerlei baantjes werden geschapen om de beschermelingen van de regeering op gemakkelijke wijze onder dak te brengen. Groot misbruik werd gemaakt van het ambt der zoogenaamde »commissarios regios", die een maandelijksch salaris van meer dan 200 gulden kregen. Aan elke han dels- en indu8triëole onderneming werd van staatswege znlk een commissaris verbonden, die gewoonlijk niets had te doen en waarvoor vrienden en partjjgenooten van da ministers werden uitverkoren. Het nienwe ministerie heeft nu met één pennestreek al deze posten afgeschaft, zoodat oen belangrijke bezuiniging is verkregen. En ook op andere wijze zal worden bezuinigd. Het voornemen is n.l. de trsctementen der hoogere staats ambtenaren te verhoogen. Zoo oppervlakkig zal men een dergelijke wjjze van bezuinigen zeer zonderling vinden, maar als men bedenkt dat bij de tegenwoordige lige li traktementen dezer ambtenaren stilzwijgend werd toe- ll gestaan, dat deze naar willekeur uit de geheime fondsen zich van het noodige voorzagen, zal men moeten erkenneD; i dat daaraan alleen op deze wijze een einde te maken iBt Het leven van den Czar. De kiescho Engolschen zjjn bezig met te wedden op het leven van den Czar. De Daily Mail meldt dat bij Lloyd's druk zaken zijn gedaan in ver zekeringen" op het leven »an den Czar. Men betaalde 13 guinjes pereent voor negen maanden en 15 guinjes percont voor een jaar. Woensdag rekende men nog maar 10 guinjes en een week geledon 5 guinjes percent. i Schandelijk. Om de daling op de Amerikaansohe katoenmarkt tegen te gaan, neemt men bier en daar al den radicalen maatregel van verbranding van een gedeelte van den oogst. Te Fort Garries (Georgia) hebben de farmers reeds groote hoevoelheden verbrand. En volgens een telegram nit Atalanta is voorgesteld niet minder dan 2,000,000 balen katoen te vernietigen, waarvan elke Staat een evenredig aantal zou verbranden. Te New-Orleans is ouder den productieprijs verkocht. De storm in Engeland. De storm die in 't laatst der vorige week av6r Engeland en de Noordzee heeft gewoed, heeft behalve veel materieele schade ook persoon lijke ongelukken ten gevolge gehad. Te Londen en in andere plaatsen zijn personen door ontwortelde hoornen en vallende dakpannen getroffen en gedood. Een aantal schepen zjjn op de kust gestrand. Het spoorwegverkeer is door déraillementen en door omgevallen telegraafpalen op vele lijnen verstoord. Ook het verkeer per telegraaf en telephoon werd onderbroken. Thans heeft de storm uit gewoed en is het ook in Engeland zonnig, vriezend weer. Pension voor kleine kinderen. Te Londen is een pension voor kleine kinderen opgericht. Alle klei nen beneden de acht jaar, tot zuigelingen toe, kunnen er door ouders die op reis willen gaan of welke reden ook geplaatst worden, zeker van de allerbeste verzorging. De laagste prijs is f 15 in de week. Sinaasappelen in Amerika. In het Rjjks- landbonw-institunt te Washington moet men door een reeks van proefnemingen met enten en weder-enten een soort van sinaasappel-boom verkregen hebben, welke goede, sappige vruchten draagt en ook in een rnw klimaat kan groeien. Men zal nn beginnen met die bootnen aan te planten in de Noordelijke Staten. Als dit goed gelukt, behoeft New-York zjjn sinaasappelen niet meer nit het Zuiden te laten komen en ook in Europa zal »le pays ou fleurit l'oranger" geen juiste aanduiding meer zijn. Het bestuur der Zwolsche Vleeschhouwersvereeniging heeft een open brief gericht aan den minister van Fi nanciën, waarin nogmaals gesproken wordt over den accijns op het geslacht en de houding, tegenover die quaestie door den minister bij de behandeling der jong ste Staatsbegrooting aangenomen. „Het is niet anders denkbaar", zegt het adres, „of Uwe Excellentie wordt op een wijze over deze zaak ingelicht, die geheel bezijden de waarheid is, waardoor bij Uwe Excellentie de slagers in 't algemeen in een zeer ongun stig daglicht worden gesteld". Den minister wordt ver zocht, de geheele zaak nog eens aan een grondig onder zoek te onderwerpen. Oud-leerlingen Rijks-landbouwschool. De Vereeniging van oud-leerlingen der Rijks-Land bonwschool te Schagen" heeft aldaar, onder voorzitter schap van den beer H. S. Eriks, uit PetteD, do vorige week hare 8ste algemeene vergadering gehouden. De heer C. Best IJz., nit Alkmaar, gaf in een keurig gesteld jaarverslag een overzicht van hetgeen in 1904 door de vereeniging is verricht. Uit de door den penningmeester, den heer G. Nobel, van Lutjewinkel, gedane rekening over het jaar 1904, bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 117,411/a, de uitgaven f 70,91 en hot batig saldo bedroeg f 46.50. De rekening werd bij acclamatio goedgekonrd. De heer J. Best Nz., van Berkhout, bracht varslag nit over het station van melkonderzoek, vanwege do ver eeniging gesticht. In het afgeloopen boekjaar, van 31 Jnni 1903 tot 1 Augustus 1904, waren onderzocht 1507 monsters melk, waarvan 1142 volledig zijn onderzocht en van 365 alleen het vetgehalte is bepaald. Ten bewijze, dat van deze nattige instelling steeds meer en meer gebruik gemaakt wordt, deelde de heer Best nog mede, dat van 1 Ang. tot 25 December j.l. reeds 1252 monsters zijn onderzocht. Op voorstel van het bestunr werd besloten de nog onafgeloste obligatiën ten laBte van gemeld station in te wisselen, alsmede uit de kas der vereeniging f 20 te storten in het reservefonds voor het station, zoodat dit op f 48 80j wordt gebracht. Tot melkcontroleur werd benoemd de heer J. Wiglama, te Schagen. Tot bestnnrslid werd, in de plaats van den periodiek aftredenden penningmeester, den heer G. Nobel, niet her kiesbaar, gekozen de heer G. Maters, van Den Helder. Tot lid der oomm-'ssie van toezicht op het station voor melkonderzoek, werd benoemd de heer P. Eriks Jz., van Hoorn. Tot nadere kennismaking mot de zuster-vereenigingen in Zuid-Holland, Zeeland, Groningen en Friesland werd besloten voortaan een afgevaardigde te zenden naar de algemeene vergaderingen dier vereenigingen. De vergadering besloot de contributie van f 2.50 te brengen op f 3, waardoor het mogeljjk werd den leden, voor rekening van de algemeene kas, het vakblad. »De Veldbode" voortaan gratis toe te zenden. Op de prjjsvraag »Model-Boekhouding" waren twee antwoorden ingekomen, welke naar het oordeel der jury echter niet voor bekroning in aanmerking konden komen. De jury bestond uit de heeren K. Breebaart Jz., te Win kel, J. Kpomen Hz., te Winkel en C. Nobel, te Schagen. Het bestunr kreeg de opdracht te traohten een outwerp- boekhouding, door de jury aangegeven, in druk te doen verschijnen, wanneer zekerheid is verkregen, dat dadeljjk 200 exemplaren kunnen worden geplaatst. De heer H. S. Priks hield een voordracht over het nut en de werking van Raiffeisenbanken. De heer G. Nobel sprak over verschillende vormen van landbouwbedrijf in Nederland en omliggende landen, alsmede in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Beide sprekers oogstten luiden bijval voor hunne heldere niteenzetticgeu. De vergadering werd door ruim dertig personen bezocht. Aanwezig waren o.a, de heeren C. Nobe], directeur der Rijks-Landbonw-winterschool te Schagen en de heeren C. A. J. M. de Gier en G. Muijs, alsmede de afgevaar digden der zuster-vereeniging in Zuid-Holland de heeren Qroenewegen en De Koning. Tuberculeuse runderen. In verband met het Kon. besluit, bepalende, dat run deren, welke op tuberculose duidende verschijnselen ver- toonen, tegen schadeloosstelling door het rjjk ter slach ting worden overgenomen wanneer daartoe termen zijn, houdt eene resolutie van den minister van financiën het volgende in Ten einde te bevorderen dat aan olinisohe tuberculose lijdende runderen niet in handen van opkoopers vallen, doch door do eigenaren aan het rijk worden overgedaan, is het van groot belang dat de betaling van de schade loosstelling voor hen zoo gemakkeljjk mogeljjk plaats vinde niet alleen, maar bijna gelijktijdig geschiede met do overgave aan het rjjk of in elk geval zoo spoedig mogelijk. Ter bereiking van dit doel wordt den ontvangers der directe belastingen opgedragen om, zoo de stand hnnner kas het toelaat, aan onder hun kantoor woonachtige voormalige eigenaren van door het rjjk overgenomen rnnderen, desgevraagd de hun toegekende schadeloosstel ling nit te betalen tegen kwitantie met eene voorge schreven verklaring. Teekencursus te Holliorn. De teekencursns is te Kolhorn aangevangen 10 leer lingen gaven zich op. De lessen zijn geheel kosteloos alleen de leermiddelen worden in rekening gebracht, als ook kosten voor deverlichting en verwarmingvan het locaal. Strooprjjzen. In de polders Waard en Groet zjjn de strooprijzen gestegen tot f 18 per 1000 kilo. Nog slechts een tiental jaren geleden ontving men maar de helft. Voor de fabrikanten zijn thans de prjjzen echter te hoog. Dien tengevolge zal de fabriek te Kampen stop wordeD gezet. Verpachting. De verpachting van riet- en grasgewas in den West- wouderpolder, gem. Akersloot, bracht voor 1905 op f1141, tegen f 1226 in het jaar 1905. Ongeluk. Bjj het voeren van het vee is de arbeider M. S. te Wieringerwaaid door een koe zoodanig op het onderljjf getrapt,' dat de man daar eene diepe wond bekwam. 37 7ste Staatsloterij. 4e Klasse, le Lijst, 2 Jan. 1905. Nr. 1980 f 5U00nr. 14500 en 16355 f 1500; nrs. 3730 eu 7158 f 1000; nrs. 14747 t 400; nrs. 4829, 8432 en 12914 f 200; nr. 17541 f 100. Het Witte Hruls. In do week van 27 tot 31 December zijn in het badhuis van het Witte Kruis" genomen: 28 Kuipbaden, 54 Regenbaden le klasse en 80 Regenbaden 2e klasse, te zamen 162 baden. Zitting 28 December 1904. W. v. H., Alkmaar, H. v. G., zonder bekende woon plaats, dronkenschap, ieder f8 boete of 2 dagen hecht. E. de G. Jz., Egmond aan zee, loopen over verboden grond, f 0.50 boete of 1 dag hecht. J. K., Krommenie, overtreding spoorweg-reglement, f 2 boete of 2 dagen hecht. G S.. Alkmaar, burengerucht, f 1,50 boete of 2 dagen hecht. E. K,, Amsterdam, het houden van hazardspel, f 50 boete of 10 dagen hecht. W. de J., Bergen, J. v, L., P. B., St. Pancras, J. Z. Ez., C. Z. Tz., Egmond aan zee, jachtwet-overtreding, de le, f 5 boete of 2 dagen hecht., de 2e en 3e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht., de 4e, f 4 boete of 4 dagen hecht., de 5e, f 0,50 boete of 1 dag hecht. S. v. H., Amsterdam, G. B., Noordscharwonde, P. S., Broek op Langedijk, S. K., B. J. J. S., P. S., A. H. M., Alkmaar, overtreding politie-verordening, de le, 2e en 3e ieder fl boete of 1 dag hecht., de 4e, 5e en 7e ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 6e, f2 boete of 1 dag hecht. J. ZHeer-Hogowaard, M. G., Broek op Langendjjk, P. J. v. W., M. J. v. W., Alkmaar, overtreding leer plichtwet, de le, f2,50 boete of 2 dagen hecht., de 2e, f 2 boete of 2 dagen hecht., dé 3e, f 1,50 boete of 2 dagen hecht., de 4e, f 1 boete of 1 dag hecht. Alkmaar, 2 Jan. Aangevoerd 4 koeien en ossen f 210 a 300,109 vette kalveren f 40 a 100, per P. 80 a 90 ct., 26 nuchtere kalveren f 12.a 22, 852 vette schapen f 20 a 40.0 lammeren a 216 vette varkens, por P. 37 a 44 ct., 34 magoro varkens f 14 a 16. Amsterdam 2 Jan. De prjjzen deru Aardappelen •?aren heden als volgt Geldereche blauwen f 2,10 a 2.15, id. gieltjes f 2.20 a 2.80, IJpolder jammen f 2.20 a 2.40, Friesche borgers f 1.70 a 1.80 id. bonten f2.a 2.30, id. blanwe f 2.10 a 2.15, Zeeuwsche bonten f 2.15 a 2.25, id. blauwe f 2.20 a 2.30, id. Eigenheimers f 1.50 a 2.10 Zand Thomassen f 3.75 a 4.25, id. eigenheimers f 1.65 a 1.90, Duitsche Hambur gers f3.50 a 3.75, Spuische pooters f0.90 a 1.30. Aanv. 0 ladingen. Amsterdam, 2 Jan. Ter veemarkt waren heden aan gevoerd 450 runderen waarvan de prijzen waren vette le kw. f0.68 a 0.72, 2e kw. f0.64 a 0.68, 3e kw. f 0.58, stieren f0.— a 0.ct. per Kg. 115 melk-en kalfkoeien f120 a 270. vette kalveren le kw. f 0.a f 0. 2e kw. f 0.a f0.0 graskalveren fa,87 nuchtere kalveren f 6.a f 10.2 schapen fa lammeren f 0.— a 0.573 vette varkensHol- landsche le kw. f 0.40 a 0.42, 2e en 3e kw. f 0.38 a 0.40, overzeesohe en Geldersche le kw. f 0.39 a 0.40, 2e en 3e kw. f 0.36 a 0.38, 0 venlens f a 2 Januari. Groentemarkt te Broek op Langedijk. wortelen reuzenbloemkool roode kool gele witte uien bieten rammenas koolrapen f 1.20 a 0.a 6.— a 5.a 8.a 4.a 6.a 6.a 1.25 a 1.40 0.— 11.50 10 20 4.25 12.— 8.— 2.75 per 50 K.G. 100 stnks 50 K.G. 1000 stzk. 100 Druk van Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6