STADSNIEUWS. ingezonden stukken. BURGERLIJKE STAND. KUNST EN LETTEREN* Café „Duinzicht" van den heer van Pel staat nog; laat ons hopen dat het blijft staan. Zoo was de toestand tot van morgen 10 uul\ De wind is nu naar het noorden gedraaid, zoodat hij thans meer langs het strand heenwaait. Het is te wenschen dat hij "nog wat hooger opgaat, dan is ten minste voorloopig verder gevaar voorbij. Op Texel is in den afgeloopen nacht een stoomboot gestrand, die vastzit tegen de steenplaat. Bijzonderheden ontbreken. Aan het strand van Eierland zijn dikke balken aange spoeld. Op Vliehors (Vlie) is een tweemastschip, vermoedelijk een stoomtrawlergestrand. De schoorsteen is over boord geslagen. De Zweedsche 4-mast-sclioener „Henning met eene lading planken is bij Vlieland gestrand. De equipage is gered. Het Engelsche stoomschip «Emma", van Galveston naar Rotterdam, is op de Zuidpier van den Nieuwen Waterweg gestrand. De stoom-reddingsboot kan het schip door storm en hooge zee niet naderen. ;Op het drietal voor predikant bij de Ned. Herv. Ge meente alhier komen voorD den Breems, te Charlois N. de Jong, te Uithuizermeeden en A. Var waalte Vip men. In eene Maandagavond a.s. in de „Harmonie1 te hon den vergadering van de afdoeling Alkmaar der Sociaal Democratische Arbeiderspartij zal Mr. M. Mendels van Zaandam als spreker optreden met het onderwerpIn het vierde jaar d9r genade. Bij de aan het Departement van Justitie gehouden aanbestedingen voor de levering ^an benoodigdheden voor den arbeid in gevangenissen en aanverwante go stichten, dienst 1904, was minste inschrijver bjj bestek 9 (leder en wasdoek voor de strafgevangenis te Breda) voor perceel 1 de heer G. van Nienwknijk, alhier, voor f 1125. Vcreeniglng tot verbetering en bevordering der Zuivelbereiding In Woord Holland. In café «Central" vergaderde Donderdag j.l. deze ver- eeniging. Door de toetreding tijdens de vergadering van 12 nieuwe leden telt de vereeniging thans 43 leden. Aanwezig waren 24 leden en 15 gasten. Voorzitter was de heer J. Koomen Hz. te Winkel. Na opening door den vooizitter werden de notulen voorgelezen door den waarnemenden secretaris, den heer G. Nobel te "Winkel. Onveranderd werden deze goed gekeurd onder dankzegging aan den secretaris, den heer G. Ilalffte Nieuwe Niedorp, afwezig wegens ongesteldheid. Vervolgens werd overgegaan tot het verkiezen van een bestuurslid in de plaats van het aftredende en niet herkiesbare lid, den heer J. Buis Jz. te Schagen. Ge kozen werd de heer W. F. Jongejan te Assendelft. Punt drie der agenda luiddeBespreking der bij de Hollandsche Maatschappij van Landbouw aanhangige kaaskwestie, betreffende het merken van kaas, om zoo mogelijk te komen tot het trekken van eene conclusie, die de meestgewenschte aantenemen houding der Ver eeniging in deze insluit. Eene motie luidende: Acht de vereeniging het wen- schelijk in deze maatregelen ts nemen, werd na zeer uitvoerige besprekingen verworpen met staking dei- stemmen. Daarna werd voorgesteld eene motie van den vol genden inhoud Indien de te Amsterdam te houden vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw van ge voelen is dat maatregelen moeten worden genomen, be hoort alle zorg te worden gedragen, dat het percentage van het vetgehalte zoodanig wordt vastgesteld, dat de dagkaas zooals ze thans in Noord-Holland gemaakt wordt, niet een stempel of merk nummer 2 kan krijgen. Deze motie werd aangenomen met 16 stemmen voor en 6 stemmen tegen. Tot adviseerend lid der vereeniging werd benoemd: dr. Scheij, zuivel-consulent te Hoorn. Op voorstel van den heer Winkel werd besloten een rechtskundig advies in te winnen omtrent het al dan niet vallen in de termen tot het betalen van bedrijfs belasting door de Vereenigingen tot Kaasbereiding. No"- werd besloten om te informeeren naar de mo gelijkheid om toe te treden als lid der vereeniging «de Federatieve Zuivelbond." De uitkomst dezer vergadering' zal worden bekend wemaakt aan de niet-aanwezige leden en aan de afdee- lingen der Holl. Mij. van Landbouw. Op voorstel van den heer Boekei zullen inlichtingen worden gevraagd omtrent demogelijkheid, aan alle leden der Vereeniging geregeld te doen toekomen een exemplaar van het «Weekblad voor Zuivelbereiding en Veeteelt." Bij het sluiten der vergadering bracht de voorzitter dank aan den secretaris, aan den afgetreden heer Buis, en aan de aanwezigen voor hun opkomst. Kamer van Koophandel en Ifabrlehen. Vergadering van 4 Januari 190 5.^ Alle leden zijn tegenwoordig, behalve de heer T. van Spall. Na behandeling en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering worden de heeren S. de Lange P.Bz. en H. F. Ib.nk Meienbrink door den voorzitter aange wezen om de overgelegde geloofsbrieven der herkozen leden to onderzoeken. Overeenkomstig de door deze eommiss e gemaakte conclusie wordt door de vergadering besloten tot toelating en worden die leden, (do heer,en A. J. T. Oonna, J G. Potgieser en P. J. Boom) geïnstalleerd. Voorts wordt voor het jaar 1905 de heer A. Pnn3 Az. op nieuw tot voorzitter gekozen met 5 van de 6 stemmen en de. 'neer A. J. T. Oonjjn met gelijke meerderheid tot vice-voorzitter, welke beide heeren deze benoeming aan nemen. Daarop worden de ingekomen stokken gelezen, waar onder: een missive van de kamer van koophandel te Amstordam, houdende mededeeliug, dat het Rappoit der commissie, benoemd in de vergadeuug van afgevaardigden van kamers van koophandel te Amsterdam, den 15en on 16en Juli 1904 te Amsterdam gehouden ter bespreking van hetgeen kan worden gedaan tot verbetering van het postverkeer, ingekomen was en dit rapport, dat bleek door alle afgevaardigden te zjjn goedgekeurd, aan den Directeur- Generaal der posterjjen was verzonden, die mededeeliug heeft gedaan van de ontvangst en toezegging, dat alle daarbjj aangegeven verbeteringen zullen worden overwogen. Een bij gemeld schrjjvnn gevoegde afdruk van het rapport bevat tal van verbeteringen, die algemeen door de kamers van koophandel gewenscht waren en die tbans in nitzieht zjjn gesteld. Voorts bljjkt uit genoemd schtijven, dat een tweede vergadering van afgevaardigden zal worden bijeengeroepen om die onderwerpen te bespreken, die het internationaal postverkeer betreffen en dat zal worden gezorgd, dat het rapport daaromtrent tijdig kan worden verzonden om te kunnen dienen bjj het internationaal postcongres, dat in Juli a.s. te Rome wordt gehouden. Bij de rondvraag wjjst de heer Conijn op het bezwaar en de onbillijkheid, dat briefkaarten, die in Frankrijken nn ook iu Engeland worden toegelaten, bevattende aan dezelfde zijde van het adres mededeelingen, waarvoor dan ook een gedeelte der voorzijde bestemd is, met straf port worden belast, wanneer die kaarten, overigens vol doende gefrankeerd naar ons land worden gezonden, omdat deze vorm iu ons land un eenmaal niet toegelaten is. Wenschelijk en billijk zoude het zijn, wanneer in ons land alle stukken per post zonder strafport toege laten werden, mits voldoende gefrankeerd, wanneer zy voldoen aan de bepalingen, geldende in het land van af zending. Het resultaat der thans te wachten verbeteringen in de posterijen zal worden afgewacht, alvorens eenige poging aan te wenden om dit te verkrijgen. Daarop vrordt de vergadering gesloten. Toonkunst. Op Dinsdag, 17 Januari 19u5, zal door do afdeeling Toonkunst alhier, het beroemde werk van Frans Liszt, »die Legende von der Heiligen Elisabeth' mot strijk orkest- en klavierbegeleiding nitgevoerd worden. Dit nooit in Alkmaar ten gehoore gebrachte werk zal, evenals overalwaar het uitgevoerd werd, niet nalaten een diepen indruk te maken, vooral nn de solo's door bekende solisten vervuld worden. In het tekstboekje vindt men een beknopte en duidelijke verklaring van den teksi en beschrijving van Liszt's leven en werken, zoodat wjj ieder toehoorder ten zeerste aanraden, het door te lezen, om een goed begrip te vorkrijgen van do gedachte, die aan het werk ton grondslag lig'. De bezoekers nit het Noordou kunnen gemakkelijk met den laatsten trein vertrekken. Hommerson's sprekende en zingende electro-Blograph. In het lokaal «Harmonie" zal men tot Woensdag 11 Jan. a.s. kunnen genieten van deze zeker alhier gunstig bekende inrichting. Wie beweert, dat hij er met de laatste kermis ge noegzaam mede heeft kennis gemaakt, is, te oordeelen naar wat we Vrijdagavond in beide voorstellingen zagen, nog niet op de hoogte van de keurige nieuwe opnamen en van de hier en daar zeker verdienstelijke zang- en muzieknummers, welke de electro-phonograaf er bij ten beste geeft. De directie heeft gezorgd voor ernst en luim en waar bij «het misbruik van alcohol" en o. a. «de gevolgen van het dobbelspel" de toeschouwer ernstig wordt ge stemd, brengen de verschillende soorten van inbrekers zelfs de lustige «een reisje naar Scheveningen" en «het avontuurtje in de kazerne" de lachspieren eens flink in beweging. Daar tusschen in geniet men zeker van meer kalme maar hoogst interessante opnamen als een vurend oorlogschip, een paar kijkjes op de verde-: diging van Port Arthur, den worstelwedstrijd tusschen D.° v. d. Berg en Jac. Koch, een reisje in den trein, waarbij ons alles als in een panorama passeert enz. enz. Het geheel blijft boeiend en meestal verrassend, wat ons bleek uit de onbedwingbare opmerkingen, die we uit den mond van verschillende bezoekers, groote en kleine, bij voortduring vernamen. We hebben eene voorstelling eri eene kleine herhaling daarvan bijgewoond en meenen dat een woord van aanbeveling niet meer dan billijk en verdiend genoemd zal worden. Woensdagmiddag aan staande worden van 2-3 en 3—4 uur extra-voorstel lingen gegeven en daar de heer Hommerson reeds Woensdagavond uit de Harmonie vertrekt, zullen de lief hebbers van dit nog steeds frappant amusement zich moeten haasten om er voldoende van te kunnen genieten Verpachting van terrein voor de Kermis van 1805, op 5 Jan. 1905. Schouwburg, op de Liat, niot ingeschreven schouw burg, groote Kerkplein, voor B. Delmonte, te Amster dam voor f 260; hippod'flme, Paardenmarkt, Wed. J. Avan Bergen, voor f 150; paradoteut, id., niet gegund beignetskraam, Steeneubrng, L. Hoefnagel, te Breda, voor f 537; wafelenkraam, Steeaenbrog, Wed. G. C. van der Zee, te Amstordam, voor f 75.126 stoomcarousel, op het Hof, niet gegund; biograaf, Nienwesloot, H Hommerson, voor f 603.12; poffertjeskraam, J. H. Bongers, voor f 265 luchtschommcl, Nienwesloot, 0. M. Vermolen, voor f 256.88 draaimolen, Nienwesloot, D. Winter, te Assendelft, voor f 30 55; draaimolen, Laat, J. H. Ver molen-Zelders, voor f 115, nog niet gegund. Collecte. Woensdag, den Hen Januari, zal vauwege betlsrrölie- tisch Armbestuur de jaarljjksohe openbare collecte worden gehouden aan de huizen dor ingezetenen, i Gaarne wekken wjj de burgerjj op om voor dit goede doel een bijdrage af te zondoren. Predikbeurten te Alkwaar. De predikbeurten hier ter stede zullen 8 Jan. 1905, als volgt worden vervuldGroote Kerk, 10 uur, Ds. Gnldenarm, bediening van het H. Avondmaal. Kapel, 10 nnr, Ds. van Leeuwen, 6 uur, Ds. Winkel, pred. te Limmen, Woensdagavond 6 uur, Ds. Viuke. Evang.- Luth. Kerk, 10$ uur, Ds. Terno y Apèl. (Onderwerp: Lovensmiskeuning en Lavenswaardeering.) Doo[Sgez. Kerk, lt'i uur, Ds Glasz. Remonstrantsch-Gerefor meerde Kerk, 10* uur, Ds. Feith, omerit. pred. Gere formeerde Kerk, Zondag 10 uur, Du Wechgelner, 6 nor, Ds. Wechgelaer, Catecb. Zond. 32. Hervormde Gemeente te Oudorp, Zondag 10 uar, Ds. Pool. ONDERTROUWD: 5 Jan. Dirk Godewijn van Beek en Cornelia Elisabeth Slegtkamp. Pieter Hert en Gnnrtje Zentveld. Arie Roos alhier, en Anlje Tensen te Broek op Langendjjk. GEBOREN: 4 Jan. Antonius, z. van Cornells Johannes van Ejjk en Barbara Geertrnida dn Crocq. 5 Christina Elisabeth, d. van Jan Hopman en Maria Christina Verdonk. 6 Kryno Heinrichz. van Dirk Bosman en Al- beitha Augusta Banermann. Tentoonstelling van de portefeuille van „Artl et Awicltlae" door de vereeniging „Kunst ij) ons doel In de allereerste plaats een woord van bnlde aan het bestuur van »Knnst zjj ons doel" voor de omgeving, die bet dezen keer aan de kunst bereid had. De tentoonstel ling werd gehouden op de zeer goed verlichte bovenzalen van »de Urne", waar alle gelegenheid is om eene expo sitie te doen slagen. 't Zag er gezellig uitruim, warm en da tentoonstel ling was zeer goed bezocht, niettegenstaande het storm achtige weder. Voor iemand, die weer en wind getrotseerd had, was het binnenkomen in deze knnstzalen haast een intrede in het paradijs. En de kunstwerken zelf waren vol frischheid en kracht. Ik denk daarbij aan de voldoening mij geschon ken door Koster's tulpenveld; wat oen ijle lentelucht en blankheid in die bloemen en bloeiende boomen op den achtergrond I Wie in 't bezit is van zoo'n aquarel behoeft zich nog maar even dien weelderigen genr te herinneren, die de bloemenvelden overzweeft en bij kan midden in den winter de genoegens der lente smaken. Koster's kranige techniek van aqnarelleering bereikt hier een zeer groote hoogte. Zoo frisch als Koster de lente geeft zoo innig stil, schoon en melancholisch was de aquarel Winterstemming" van Paal Boditée. Hoe mooi van keuze wat een een voudig onderwerp en daaraan die bekoring te geven De toon van 't geheel was rnstig en mooi volgehouden, zonder moeite of bijzondere inspanning verradend, evenmin als de aquarel «Boerderjj in Overjjsel", maar toch niet vervelend handig. De werken van Scbiedgens doen wel flink maar zijn wel wat zwaareen heel groot verschil maakt b. v. zoo'n aquarel van Schiedgens met 't sabtiele atmospherische stukje »de Koe" van Ponderoijen. Een geheel andore uitingen die hier nog al op zich zelf stond was die van Schild 't oude vrouwtje dat vaten wascht. Echt realistisch, iets moois geven door al het leeljjke te geven, dat er in iszon ik haast willen zeggen. Maar 't werk is vol gevoelwat week en slap leant die oude- vrouwe-arm over de kilblauw glimmende pan; men wordt hier geheel-en-al gebracht, zonder verheven gedachten of wat ook, tot voor het armoedige en ongracienae sujet en toch is het mooi, toch ondergaan wij eon schoonheids emotie. Van Hobbe Smith die een onzer beste aqnarellisten is was er jammer genoeg maar een enkele schets, Prins Hendrikkade. Velen zullen zich niet aanstonds hebben kunnen ver eenigen met het werk van Eerelman omreden het nog moer dan dat van Schild alleen staat tusschen de anderen, maar toch is dit werk in zjjn soort zeer voornaam en niet voor den eerste den beste weggelegd. Molkenboer's werk was hier vertegenwoordigd door een vrjj oppervlakkige en onaangename imitatie van de onde schilderkunst in den vorm van een paar leelyke studies van vrouwekoppen. Van Graadt van Roggen was hier een etszooals hjj dat alleen kan, voorstellende de onde pastorie te Beigen. Ook het werk van Oppenoorth, dat ons bjj het binnen treden verwelkomde, deed in frischheid, in samenstelling en in techniek niet onder voor de besten. Onder de vele goede waren bier ook nog zeor ver dienstelijke werken van MeppeliukWeijnsvan der Waay JanseD MastenbroekHeijl en Hoyink van Pa- pendreoht. Noodzakelijk dien ik nog even te vermelden een aquarel van Kiers, »een critiek oogenblik", voorstellende een vissohersvaartuig in den storm op zee, door een plotselinge wiudvlaag haast omvergeworpen. Deze aquarel was prachtig, wat uitdrukking aangaatzoo iets weer te geven is niet gemakkeijjk. Men moet het mee gemaakt hebben en dan blijft het nog niot voor ons staan. Het was vrij goed van kleur en toon, alle eer aan dezen meester. Aan het einde van de tentoonstelling weiden door den heer J. Cock, den leu secretaris, vjjf kunstwerken verloot, waaronder drie van Berkemeyer, een van Hingman, en een van Gerard Maller. De eerste prijs, teekeniug van G. Maller, werd gewon- nen door den heer Duits, to Amsterdam. Da tweede prijs, teekening van Hingma, door den hoer J. de Wit te Alkmaar. De derde prjjs, teekening van Berkemeyer, door mej. J. de Sonnaville, alhier. De vierdeen vijfde, als boven, door den heer J. A.Verkujjl en den heer P. M. Legnit. Zeer voldaan en dankbaar verlieten wjj de zaal. Wg wenechen het bestuur van »Kanst zg ons Doel" geluk met deze welgeslaagde tentoonstelling. JAN BLEIJS. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) A'og steedseen debat over een debat. Aan de redactie van de Alkmaarsche Couran' Mijnheer de Redakteur, Onbekend is het mij nietdat de heer Zelvelder, als nagalm van vroegere liberale grootheid, niet alleen gaarne het laatste, maar ook het hoogste woord voert. Dit bleek wederom niet onduidelijk nit het laatst door hem ingezonden stak in uwe Courant. Op bijzonder goedkoope manier, luchtigjeen losjes geeft ds heer Z. eene weerlegging van mijne conclnsies

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2