De troebelen in Mani TE HUUR gevraagd s tadsnTe u w sT ADVERTENTIEN. BINNENLAND. PËRSÖNALIÏ "KÏÏNST~ËNLET TEREN. LAATSTE TELEGRAMMEN!' Kruger's Vulpenhouder. Nieuwstijdingen. Gemengd Nieuws. ï*rijs f 3,50 0e kaas quacstle. Door 31 kaashandelaren te Amsterdam, Bodegraven, Delft, Gouda en Rotterdam is een schrijven gericht aan het hoofdbestuur en de afdeelingen der Holl. Mij. van Landbouw over de bekende kaaskwestie. Zij verklaren, dat alleen wettelijke maatregelen, naar hunne overtuiging, werkelijk afdoende zijn. In tegenstelling met de beweging der Noordhollandsche kaashandelaren merken zij op, dat de kwaliteit der Edammer kaassoort wel degelijk is achteruitgegaan, als natuurlijk gevolg van het gedeeltelijk ontroomen, zooals dat nu bijna algemeen in Noord-Holland in gebruik is, doch zij geven gaarne toe, dat de wijze van bereiding is verbeterd en dat gebreken veel minder voorkomen dan in vroegere jaren. Zij verklaren voorts, tegenover de meening der Noord hollandsche kaashandelaren, dat de gemiddelde prijzen van de 1ste soort Edammer kaas in de laatste jaren zijn teruggegaan, sterker dan die der le soort Goudsche kaas. Dit laatste schrijven zij toe aan de veranderde bereiding, waarbij een gedeelte der te verwerken melk ontroomd wordt en waardoor de kwaliteit noodzakelij kerwijze moest achteruitgaan. De teruggang in waarde der Nederlandsche kaas, dus van beide soorten, verklaren zij voor een deelle dooi de concurrentie van andere kaasproduceerende landen op de wereldmarkt, 2e door de belemmering in den vorm van inkomende rechten aan de grenzen van vele landen onze kaas opgelegddoch tevens voor een niet on belangrijk deel, door de concurrentie aan onze eerste soor ten aangedaan, door de in ons eigen land gefabriceerde soorten, uit meer of minder afgeroomde melk gemaakt die in denzelfden vorm en onder denzelfden naam worden verkocht. Zij zijn het niet eens met de Noordholl. handelaren, als zoude inderdaad de concurrentie in den handel wel zorgen voor de scherpste controle, die zich denken laat. Integendeel de scherpe concurrentie heeft, volgens hen, velen in binnen en buitenland er toe doen overgaan tot eiken prijs orders uit te voeren. De consumenten hebben onze eerste soorten leeren wantrouwen. Zij zijn werkelijk overtuigd, dat de naam der volvette kaas geleden heeft door de concurrentie van kaas met lager vetgehalte. Zij wenschen niets af te dingen op het belang van de fabricatie van kaas uit meer of minder ontroomde melk gemaakt en zijn overtuigd, dat dit artikel in zoovele streken een blijvend debouché zal behouden, waar ter wille van den prijs de betere soorten niet of moeilijk te plaatsen zijn, Zij hopen dat die fabricatie zich zal blijven ontwikkelen naast die van de sedert eeuwen bekende Goudsche en Edammer kaassoorten, doch be treuren dat dit in zeer vele gevallen gaat ten koste van den goeden naam der volvette kaassoorten. Het is den kaashandelaren alleen niet mogelijk maat regelen te nemen, waardoor zij de zekerheid hebben dat steeds door den consument duidelijk kan worden onderscheiden of het verlangde soort ook werkelijk aan hem wordt geleverd. Zij staan tusschen den producent en den afnemer, die dikwijls ook tusschen persoon is, voor het artikel den consument bereikt. Zij verwachten daarom niet de minste resultaten van particuliere controle op de wijze zooals door het hoofd bestuur van de Holl. Mij. van Landbouw is voorgesteld. De producenten van vette kaas (dus de circa 9000 land bouwers in Noordholland, Zuidholland en een gedeelte van Utrecht) zouden zich allereerst vrijwillig den last en de kosten moeten opleggen om hun product te stem pelen. Dit achten zij een onbereikbare illusie, terwijl zij zich (wat dit soort betreft) bij de meening der Noordholl. kaashandelaren geheel aansluiten, dat eene stempeling als voorgesteld zeer groote bezwaren zou opleveren. Wat het stempelen der tweede en derde soorten be treft, het schijnt hun meer dan onwaarschijnlijk, dat de producenten van dit artikel, die bijna uitsluitend in Friesland hun bedrijf uitoefenen, zich vrijwillig onder controle zullen stellen van eventueel op te richten kaas- contröle-stations van de Holl. Mij. van Landbouw of welke andere Maatschappij ook, om duidelijk te doen uitkomen, dat ze geen volvette (of althans vette) kaas maken. Alleen de handelaren in en de fabrikanten van magere kaas, die volgens het voorstel van het hoofdbe stuur, ongemerkt zou blijven, zullen zich er in ver heugen, dat ze nog lange jaren ongestoord kunnen voortgaan, onzen goeden naam afbreuk te doen, door te blijven varen onder valsche vlag. Het belang van Noord- en Zuidholland is naar hun oordeel met het voorstel van het hoofdbestuur niet ge diend. Alleen dan zouden maatregelen werkelijk af doende zijn, wanneer die op alle belanghebbenden te gelijk van toepassing waren, en dit zou door het voorstel van het hoofdbestuur nooit bereikt worden. Zij wenschen alleen wettelijke maatregelen ingevoerd te zien en kun nen zich zeer goed vereenigen met het voorstel der af gevaardigden van de afdeeling Rotterdam. Veehandel met België. Men schrijft aan de N. R. Ct. In onzen handel in slachtvee met België is iu de laat ste dagen nog weinig verbetering gekomen. Doordat vele Vlaamsche landbouwers gebrek hebben aan veevoeder, zijn de Belgische markten ruim voorzien van allerlei slachtvee. Een groot aantal blyft steeds onverkocht. De prijzen dalen meer en meer. De ossen en stieren gingen de vorige week 3 centiemen per kilo, de koeien 4 a 5 centiemen achteruit. De ossen golden fr. 0,70 tr. 0,92. Eekele prachtexemplaren golden met moeite fr. 0,98. Voor stieren betaalde men fr. 0,60 a 0,83. Koeien, eerste kwaliteit fr. 0,75 a fr.0,84,de middelmatige fr.0,58 a fi0,78. In de week van 8 tot 15 Januari werd in de slacht huizen van Anderlecht (Brussel) geen enkel Nederlandsch rund geslacht, te Antwerpen 94, te Gent 59, te Lu k 126 en te Brugge slechts 4, te zamen 283 stuks, waar onder waren, 86 ossen, 67 stieren, 9 koeien, 89 vaarzen en 32 kalveren. Te Antwerpen werden ontscheept 83 Amerikaansche stieren en 16 Amerikaansohe ossen. Ver koopprijs voor de stieren fr. 1,27, voor de oasen fr. 1,50 In het land der Pyramlden. De voortvluchtige notaris Vau Wermeskerken moet zich naar de Arnh. Ct. verneemt in Egypte be vinden. De nieuwe spoorbrug bij Velsen. Bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappjj be staat het plan de nieuwe spoorbrug bjjVeleen den 29en dezer maand in gebruik te stellen. Stoomvaart-maatschappij „Zeeland". De Stoomvaart-Maatschappij »Zeeland" zond ons too eene Engelsohe en Dnitsche uitgave van dep reisgids dezer Maatschappij voor den Winterdienst 1904/'05. Ia dezen reisgids worden behalve allerlei aanwijzingen voor hen die willen gebruik maken van de schepen bij de Maatschappij in dienstook gegeven verschillende reisrouten, prijsopgaven on meerderebijzonderheden, waar van de kennis aan reizcnden veel gemak kan bezorgen. Exemplaren vau deze gidsen, alsmede eene beknopte uit ga vo in de Nederlandsche taal zijn op aanvrage kosteloos te verkrijgen bij de Maatschappij. „OnderUnge hulp" te l'rsem. «Onderlinge Hulpeene sedert 1861 te Ursem be staande begrafenisvereeniging, hield Woensdag hare gewone jaarvergadering. Haar aantal leden telt thans 590, welke allen in de gemeenten Ursem en Schermerhorn wonen of gewoond hebben. De premie bedroeg over het afgeloopen jaar 9 maal 11 cent, daar voor iederen overledene boven de 10 jaar elf cent uitgekeerd wordt. Het aantal leden is eenigszins dalende, doch de secre taris der vereeniging, de Heer Mejjsr te Ursem, zal in de zomervergadering eene kleino wijziging in het reglement voorstellen, waardoor, naar het bestuur verwacht, het ledencijfer weer stijgen zal. Een arrestatie. De menschen hadden 't erover, dat de dieven hier maar steeds brutaler worden. Nn hadden ze weer een stont stnkje uitgehaald. In deu nacht van Maandag op Dinsdag hadden zjj bjj zekeren D., alhier wonende, 10 kippen nit het hok ge haald en daarmee waarschijnlijk goede sier gemaakt. Van znlke dingen hoorde je nn vroeger nooit dns werd or al beweerd. Natuurljjk werd de politie van het misdrjjf in kennis gesteld. Gelukkig hondt hare scherpzinnigheid gelijken tred met de toenemende dieven-arrogantie. Zjj toog op onderzoek uit en werkelijk, ook dit maal had zij succes. Zeer verschillende arrestanten heeft zjj in den laatsten tijd te pakken gehad: hoogst gevaarljjke recidivisten, een zeldzatnen uitbreker enz. enz. Doch hetgeen waarop zij nu de hand legde, zag er toch nog weer heel anders nit. Den schuldige betrapte zij op heeterdaad on die schul dige waseen hond. Met groot beleid had Castor de overtnigingsstnkken" verborgen, doch Diet zoo goed, of onze politie heelt er reeds enkele ontdekt. Nn staat de buurt met de dieven-beweringen beteuterd, te kijken. Aangereden. Gisteren word een ingezetene van hier door de tram AlkmaarHaarlem ter hoogte van de Vier Staten aan gereden, tengevolge waarvan bij vrij ernstig aan hand en hoofd verwond werd. Na eerst aan hst politiebureau voor- loopig te zijn verbonden, is bjj naar het St.-Elisabeths- gesticht alhier overgebracht, waar verdere geneeskundige halp werd verleend. Het Witte Kruis. In do week van 16 tot 21 Januari zijn in het badhuis van het «Witte Kruis" genomen: 30 Kuipbaden, 57 Regenbaden le klasse en 87 Regenbaden 2e klasse, te zamen 174 baden. Tot kaasmaker aan de nieuwgebouwde Coöperatieve Zuivelfabriek «Aurora" te Wieringerwaard is benoemd T. Groot Pz., thans werkzaam in eene kaasfabriek te Berkhout. Het Ned. Lyrisch Tooneel, te Antwerpen, heeft afgezien van verdere vertooningen dezen winter te Rotterdam. Op last van minister Knyper mogen des Zondags geen extra- treinen meer loopen het deen overnachten van het geheele gezelschap acht de directie te bezwaarlijk. Bjj den heer S. L. van Looy, uitgever te Amsterdam is verschenen een werkje, getiteld «De Praatjos van A. W. Weissman over de Beurs te Amsterdam", aan de feiten getoetst door J. R. de Kruijff Ons werd dit ter aankondiging toegezonden. Het schrijven over de Amsterdamsche Benrs-kweatie van den heer A. W. Weissman heeft den schrijver aan leiding gegeven tot 't samenstellen van deze bladzijden. Schrijver acht zich n.l. beleedigd en verdacht gemaakt door den heer Weissman. Dit werkje is daarom de recht vaardiging van schrijvers bemoeiingen in zake de Beurs- kwestie. Voor onze lezers h=eft de zaak niet voldoende belang om uitvoeriger bjj deze brochure stil te staan. „Jacob Kwast." Naar aanleiding van het Concert, door de Vereeniging «Jacob Kwast" te Amsterdam gegeven mocht de Di recteur, do beer W. Saai, het volgende ecbrjjven ontvan gen van den heer van Tetterode, componist en leeraar aan het Conservatorium aldaar. Geachte Hee r Het is mjj een behoefte U hiermede mijne groote in genomenheid te betuigen met de wijze, waarop het Zang koor «Jacob Kwast" do verschillende nummers van het programma heeft ten uitvoer gebracht. De merkwaardige zuiverheid en geljjkheid waarmede alles ge!ongen wordt, hebben mijne groote bewondering gewekt. Hnldo aan U, voor hetgeen gij hebt tot stand gebracht. Een afzonderlek woord van dank voor de guitige en schoone vertolking van mijne volksliedjes, maar tevens van mijn hart. Wilt s. v. p. ook dames en heeren, zange ressen en zangers mijn specialen dank hiervoor overbrengen. Ik heb deze nummertjes nog nooit zoo mooi hooren uitvoeren. Hlsch om volksvertegenwoordiging. AMSTERDAM, 25 Januari. De Telegraaf ontving het volgende particuliere telegram uit St.-Petersburg Gisteravond had een algemeene vergadering plaats van de redactie en de directeurs van de «Nowoya Wremja". Na lange discussie besloot de vergadering heden den Minister van Binnenlandsche Zaken een lijst van eischen aan te bieden. Op deze lijst wordt in de eerste plaats verlang' dat de pers zal worden toegestaan, de feiten en gebeurtenissen van het maatschappelijk leven te publi- ceeren en vrij nit te spreken. Ten tweede geeft de vergadering van directeurs met volste overtuiging te kennendat het eenige middel om nit den tegenwoordigen toestand te geraken bestaat in de bjjeenroening van een Staten Generaal, anders gezegd Zesmzbioe Sabor. Deze Staten-Generaal moeten worden samengesteld nit vertegenwoordigers van alle rangen en klassen der be volking. De Staten-Generaal moet volkomen vrijheid hebben om alle qnaesties te bespraken en besluiten te nemen en daaraan algebeele openbaarheid te geven, manifesten. LONDEN, 25 Janoari. Aan de Standard wordt nit St. Petersburg geseind dat de priester Gapony een manifest richtte tot de soldaten dat in duizenden af schriften wordt verspreid en vermenigvuldigd. Daarin proclameert hij den heiligen oorlog voor de vrijheid en belooft hij den soldaten ontheffing van den eed van trouw aan den Czarterwijl hij zjjn zegen geeft aan allen die deelnemen aan zijn kruistocht. De liberale letterkundigen vaardigden een manifest nit tot het volk wiarin zjj de gebeurtenissen schetsen die geleid hebben tot de fusillade van Zondag. Zjj betoogen daarin dat het volk moet begrjjpen dat de regeering den oorlog heeft verklaard aan het geheele Rnssische volk. «Een regeeringdns zeggen zij die zich alleen in staat acht met het volk in verbinding te blijven door middel van sabels en geweren heeft zich zelf veroordeeld. «Wjj roepen al de energie van de Rnssische maat schappijen op om de wetklieden te steunen, die den strijd begonnen zijn voor de gemeene zaak van bet geheele volk." Onder dit document staan vele bandteekeningen. Arrestaties en Glapony. LONDEN, 25 Januari. Aan de Daily Telegraph wordt nit St.-Petersbnrg geseind Er hebben een groot aantal arrestaties van liberale leiders plaats gehad. De gevangenissen zjjn reeds even vol als de hospitalen. Ook Maxim Gorki behoort tot de gevangenen. Gapooy heeft nienwe proclamaties gericht tot de verschillende klassen van de- bevolkingwaarin hij zjjn vroegere loyale hooding tegenover den Czar prjjs oeeft en er op aandringt dat allen zich zullen ver- eenigen om wraak te nemen voor de bloeddorstige daden, bevolen door den Czar en door het doorlnchtig adderen- gebroedsel zijner slaa'sche volgelingenvan zijne ge vloekte raadsliedenalsook voor de plnnderingen die gepleegd zijn. Andere bladen deelen mede, dat Gorki naar Riga ontvlucht is. De gouverneur generaal van Petersburg. PETERSBURG, 25 Jannari. Volgens officiëele berichten betuigde de Czar den nieuwbenoemden gouverneur-gene raal van Petersburg, generaal Trepof, zjjn dank voor de uitmuntende en doeltreffende diensten, die hij den Czar bewezen heeft op zjjn tegenwoordigen post van commissaris van politie te Moskou. PETERSBURG, 25 Jannari. De stadscommandant luiten nt-generaal von Toulon, is door den Czar op zjjn verzoek ontslagen als commandant van Petersburg, met behoud van zjjn betrekking als adjadant-generaal van den Czar. De keizerlijke familie. LONDEN, 25 Januari. De correspondent van de Daily Telegraph te St.-Petersbnrg seint Men verneemt, dat het Aniohkof-paleis thans nog alleen bewoond wordt door grootvorst Michael Alexandrowitsj, en dat de Keizerin-Weduwe is vertrokken naar Kopenhagen. IJlt Port-Arthur. LONDEN, 25 Januari. De Daily Telegraph verneemt van den 24en nit Shanghai, dat er in de hospitalen van Port-Arthnr 15.000 gewonde manschappen zjjn; 500 zjjn er reeds gestorven sedert de overgave der stad. Cholera In Saratoll. ST.-PETERSBURG, 25 Jannari. Officieel wordt ge meld, dat in de stad Siratoff de cholera is uitgebroken Getrouwd: J. E. M. VAN GRONDELLE, 2e Luit. Inf. Ned. O.-Indië en H. P. M. HAGE. Padang-Pandjang, j 2g Jannari Al .i EHiifir I Voor een KLEIN GEZIN, een net BCHGER WOON HUIS, minstens 4 kamers, voorzien van gas- en water leiding. Br. fr. met opgave van hnnrprjjs aan het Bureau van dit Blad onder letter J. 9. Verkrijgbaar bij de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h Her nis. Coster Zoon, Alkmaar. Stoomdr. v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 8