Indische Penkrassen. D. A. WISSELINK, V. v. V. v. V. MNlTËNLAND. ADVERTENTIEN. SAFE-LOKETTEN tot bewaring van HUISMANSWONING LEZING met LICHTBEELDEN Onderwerp: Onze kleeding. Fietsmanchetten. Kruger's Vulpenhouder. Nieuwst ij dingen. 5e Klasse, 6e Lgst, 25 Jed. 1905. Ns. 492, 16570, 17907 en 19911 f 1000; Ns. 3964 en 18617 f 400; Ns. 165, 5019, 5303. 6008, 13786, 15178 en 19536 f 200; Ns. 1141, 1596, 4008, 9040 9337, 11469 11767, 12040, 13902,15224,16649, 17109, 17320, 18957, 19294 en 20133 f 100. MARKTBERICHTEN. Kassier en Commissionnair in Effecten. Uit de hand te koop: Afdeeling Alkmaar en Omstreken. Mevrouw H. L. G. Vogel-Molenkamp, Ger. van Nieuwknyk, Prye f 3,5o fabrieken bet bedrijf is stilgezet of belangrjjk ingekrom pen. ten gevolgo van gebrek aan kolen. Om enkele voor beelden te normen een glasblazerij in Krnckel, oen staalpletterij te Barop, en machine-fabrieken in het district Gladbach. Het bestnnr van de Belgische rajjnwerkers te Charleroi heelt besloten, met algemeeno stemmen af te zien van elke gedachte om zelf door stakiDg de Daitsche collega's te helpen. Wel znllen de Belgen verklaren geen overwerk te znllen doen, omdat het hun plicht is de Dnitschers in den Btrjjd te steunen. Het internationale mijnwerkers comité zal bijeengeroepen worden om loonsverhooging te vragen in België, aldns gebruik makend van den tegen woordigen toestand. Een in dezen geest opgesteld schrjjven zal gezonden worden aan alle mijn-directies. De liberale arbeiders-voreeniging te Mannheim besloot de stakers te steunen door met lijsten te collecteeren, zelf het voorbeeld gevende door per hoold dne mark te storten. De laatste proclamatie van Generaal Stoe8sel. Een uitgewekene heeft te Port Arthur een afschrift meegebracht van generaal Stoessel's laatste pro elamatie aan het garnizoen van Port Aitbnr. Het stak is «un 2 Januari gedagteekend en lnidt »PIet is na dnideljjk, dat verdere tegenstand niets zoa zjjn dan een eiken dag vernieuwde moord. Het is de plicht van lederen bevelhebber, nnttelooze opoffering van menscheolevens te voorkomen. Het is niet bard te sterven voor zjjn vaderland, maar ik moet dapper genoeg zjjn om mjj over te geven." Stoessel's laatste daad toen nit Port Arthur ver trok was, dat bij nederknielde, een kort gebed nitsprak en den grond koste. De werken van het Leger des Heil s. In opdracht van het Epgeleche departement van koloniën gaat Rider Haggard, da schrjjver, naar de Vereenigde Staten om verslag nit te brengen over de landbonw- en nijverheidskoloniën, die hot Loger des Heils daar gesticht heelt voor de o vei bevolking in de groote steden van de Vereenigde Staten. Uil het Rbodes-fonds is eeu bjjdrage geschonken ter bestrjjdinj van de kosten van het onderzoek. Droevig. In de Brnsselsche voorstad Scbaerbeek heeft een politie-agent gisternaoht een meisje aaagehon- den, dat halfgekleed op straat liep. »Laat mjj met rnst,'' sprak zij. »Ziet ge dan met, dat ik de Koningin der Nederlanden ben De agent begreep nn, dat bjj met een krankzinnige te doen bad en onder voorwendsel van der Koningin tot eeregeleida te willen dienen, bracht bij haar naar het politiebureau, waar de ongelukkige, die eene rjjke pachtersdochter uit den omtrek bleek te zijn, voorloop'g in verzekerde bewaring bleef. „VreeMdclIngenvcrkeeien de duinen te Kgnond Uit Esmond aan Zee wordt ons geschreven Maandag j.l. werd in da Algemeene Vergadering der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenver keer te Egmond aan Zee de vraag besproken »Wat kan er gedaan worden om het wegspoelen der dninen voor Egtnond bjj hooge stormvloeden te voorkomeD Het debat over deza vraag was zeer geanimeerd. Ieder was overtuigd, dat een groot gevaar ons dorp bedreigt en dat aan do Westzjjde ons bet Damocles zwaard boven bel hoofd hangt. Er werd evenwel niet diep op de eigenlijke kwestie ingegaan. Dat hier een zeewering zon moeten aangelegd worden, daarover was men het algemeen eens, maar wie die wering moest leggen stond nog niet zoo onomstootelijk vast. De vergadering kwam tot het be {Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden.) XC. We zijn dan goed en wel te Djokjakarta aangekomen en namen onzen intrek in het bekende hotel «Centrum" van de niet minder bekende «tante Lina." Djokjakarta, beter nog Jogjakarta of op zijn Javaansch Ngajogijakarta, lijkt me 'n allergezelligste lieve plaats, en wat het Europeesche gedeelte betreft, veel mooier dan Soerakarta. Het stadje ligt aan den voet van den vuurspuwenden berg Merapi, op den rechteroever der rivier Opak en 360 voet boven de oppervlakte der zee. Het klimaat is verrukkelijk, niet te warm en niet te koud, niet te vochtig ook en niet te droog. Naar ik hoor worden de Europeanen hier door de bank dan ook zeer oud, zonder echter hun geesteshelderheid en op gewektheid te Jverliezen. Als 'n levend voorbeeld werd me al dadelijk de bekende Dr. J. Groneman genoemd, de man die thans, trots zijn 72 jaren, waarvan 31 te Djocja doorgebracht, nog steeds met jeugdig vuur be zield, arbeid levert, nuttigen arbeid voor hen, die Java en zijn verleden willen bestudeeren. Ngajogijakarta is de zetel van lngkang Sinoewoen en Kandjeng Soeltan, Senapati Ingalaga, Abdoerrahman, Sajidin, Panatcigama, Kalifcitoellah Hamengkoe Boewana, ingkang djoemenemj kaping pitoe, wat op zijn Hollandsch zeggen wil «Zijne Hoogheid de Sultan, de Opperbevelhebber in den oorlog, de Dienaar van den Barmhartige, de Heer van den eeredienst, de Regelaar van den godsdienst, de Vertegenwoordiger van Allah, de Beheerscherder Wereld, de zevende die regeert." Ge ziet, dat Hamengkoe, Boe wana VII, zooals Zijne Hoogheid kortweg genoemd wordt, in hoogdravende titels heelemaal niet onderdoet voor Zijn Keizerlijken Neef Pakoe Boewana X te Soe rakarta. De Djocjasche Vorst moet 'n eerbiedwaardig grijsaard zijn, die beter weet te imponeeren dan de Soesoehoenan. De laatste is nog wat te jong, nog wat te speelsch en vergeet tegenover Europeanen wel eens de noodige ma jesteit te bewaren. Naar ik verneem is het Hof hier dan ook zeer conservatief en moet het b.v. heel wat moeilijker zijn dan op Solo, om met de Prinsen in meer intieme aanraking te komen. Enfin, we blijven hier een maandje en zullen dus zien wat we kunnen. Jogjakarta bestaat uit 'n oud en 'n nieuw gedeelte. Het oude wordt gevormd door eene aaneenschakeling van dessa's (Javaansche dorpen), door de nette Chineesche wijk, het ouderwetsche fort Rustenburg met daaromheen breede, fraaie, goed beschaduwde wegen, waaraan weer liggen het Residentiehuis met z^jne zoo belangwekkeden simt eeu adres te richteu tot H. M. de Koningin met eerbiedig verzoek het daarheen te willen leiden, dat het gevaar van herhaling der ramp voor goed werd afgewend Op voorBtel van het bestnor werd besloten dit besluit nog niet dadeljjk nit te voeren. Het bostnnr toch vas van mooning, dat men niet moest voornitloopon op de besluiten, die het gemeentebestuur zou nemen. In de eerste plaats toch geldt het hier een zniver gemeentebelang, waar over het gemeentebestuur stellig wel een woordje zal willen meespreken. Het werd daarom het brst geacht een afwachtende bonding aan te nemen tot het bestnor der gemeente heeft gesproken. De vergadering bleek het met deze zienswijze eens te zijn en machtigde het bostnur dan handelend op te treden als de tjjd daarvoor gekomen is. Deze machtiging word door het bestnnr aanvaard, dat de verzekering gaf te znllen wachten tot de zaak in den gemeenteraad zal zjjn behandeld. Mocht daar besloten worden zich tot de hooge rogeering te wenden, met ver zoek van Rjjkswsge een zeewering aan te leggen, dan zal dit verzoek gestennd worden door een adres van adhaesie van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Hollands Noorderkwartier. Den 22sten Maart zal deze vereeniging te Anna-Pau- lowna haar voorjaars-vergaiering honden. Rijks hengsten keuring. Den 14den Februari zal deze keuring voor Noord_ Holland plaats hebben te Haarlem in de militaire manége 3?7ste Staatsloterij. Amsterdam 25 Jan. De prgzen der Aardappelen varen lieden als volgt Geldersche blauwen f 1,90 a 2.id. gieltjes f 2.20 a 2.30, IJpolder jammen f 2.20 a 2.40, Friesche burgers f 1,40 a 1.50 id. bonten f 1.90 a 0.id. blanwo f 1.80 a 2. Zeeuwsche bonten f 1.75 a 2.id. blauwe f 2.a 2.10, id. Eigenheimers f 1.40 a 1.60 Zand Thomassen f 3.75 a 4.25, id. eigerheimers f 0.a 0.Dnitsche Hambur gers f 0.a 0. Spniscbe pooters f 0.90 a 1.30, Malta f 0.08 per kilo. Aanv. 1 lading. Amsterdam 25 Jan. Ter veemarkt alhier werden heden aangevoerd 216 vette kalveren le kw. —0 ct., 2e kwal. ct., 3e kwal. ot. per Kgr. 0 graskal veren f 0 a 44 nuchtere kalveren f 7 a 10, 736 vette varkens, Hollandsche le kw. 41 a 42 ct., 2e en 3e kw. 39 a 40 ct., overzeesche en Geld. le kw. 40 a 41 ct., id. 2e en 3e kw. 37 a 38 ets., 0 schapen. Schiedam, 25 Jan. Noteering Distillateurs f 10,Jenever f 14,Bouwcommissie f 9i. Ruwe spiritus f 9,3/g Spoeling Commissie f 1,30. 20 Januari. Groentemarkt te Broek op Langedijk. wortelen renzenbloemkool roode kool gele witte uien bieten rammenas koolrapen f- 1.40 a 0 a 9.a 1.60 22 18 per 50 K.G, 100 stuks 11.— a 7.— a 10.a 0.— a 3.a 26 7.50 18.— 0.— 3 50 50 K.G. 1000 stuk. 100 Boeddha-monumenten, de Protestantsche Kerk, de sociëteit «de Vereeniging", het hotel Centrum, het Post-en Tele graafkantoor, de officierswoningen, de Roomsch-Katho- lieke Kerk, de Europeesche winkelbuurt en de Javaansche Passer of Markt. Van het Hotel voert een weg zuidelijk binnen twee minuten naar den Aloen-Aloen Lor of het noordelijke voorplein van den Kraton. Het Hotel «Centrum" van «Tante Lina" draagt zijn naam dus wel met eere, we zijn hier overal vlak bij. Het nieuwe gedeelte van de stad, Toegoe genaamd, ligt noordelijk van den Chineeschen kamp, dicht bij het groote nieuwe station van dien naam en doet denken aan een gegoede Europeesche wijk te Weltevreden. Het merkwaardigste van Jogjakarta is natuurlijk evenals op Solo, de Kraton. We zijn er reeds 'n paar keer door en langs gereden, doch zullen dit nog vele malen moeten doen en ook tot de Probojoso of Dalem van Zijne Hoogheid moeten doordringen, alvorens we 'n goede beschrijving van een en ander zullen kunnen geven. Ik ben erg blij, lezer, dat ik weer hier in de Vorsten landen, in het hartje van Java zit. Als ik me ooit nog eens voor goed in lndië ging vestigen, zou het nergens anders wezen dan op Solo of Djocja, waar de Inlanders van aanzienlijken huize toch zoo'n prettige vroolijkheid, zoo'n vertier weten aan te brengen, zoo'n levendige, bijna Europeesche drukte in de straten veroorzaken, waar ze zoo trotsch en fier ook hun standpunt tegenover den overheerscher handhaven, zonder daarbij, beleefd als ze zijn, onze Westersche gevoeligheid te kwetsen. Hier in de Vorstenlanden hoort men ook nooit van on beschoft, arrogant optreden der Europeanen, hier wach ten zij zich wel voor het kleinzielig grieven van den overheerschte. Men kan hier als blanda verder gerust met den Javaan omgaan, zonder daarom te worden be sproken en verguisd door zijn eigen rasgenooten Alhoewel ons hier veel al dadelijk aan Soerakarta herinnert, zoo treft ons toch ook de typische Jogjasche kleederdracht, geheel afwijkende van de Solosche. We zien hier o. a. niemand zonder hoofddoek en de badjoe's zijn kleurrijk met van voren twee lange slierpunten (sordja's), terwijl vooral de lagere volksklasse hier beter in de spullen zit. Het Hof is armer dan op Soerakarta, doch het volk meer welvarend. De oorzaken van een en ander zijn mij nu nog onbekend, doch 'k zal er wel achter komen. Hier als op Solo zien we ze weer die honderden prijaji's met hun verschillend gekleurde pa- joengs (zonneschermen) achter zich aangedragen, zien we ze weer die groepjes Kratonbeambten, zoo ingewichtig uitvoerende den een of anderen last van het Hof, zien we ze weer die equipage's van de Pangeran's en den hoogen Adel of de sierlijke i uitergroepen der Pandji's en Radhen's in hun kleurige dracht, de fraaie krissen in den gordelHier als op Solo zijn we dus weer in poe- ALKtlAAB, HODTTIIiNo. S4, VERHUURT in zj.j&en brand- en inhraakvrijen kelder Effecten en andere waarden. De hnur per loket bedraagt: f 12,voor een jaar. f ft,voor drie maanden, f 2.AO voor ééne maand of korter. IfllIieoCEW (ook in stnkben of onbespeelbaar) te koop gevraagd tegen de hoogste waarde. Adres P. KüNZE, Prinae- straat 43, den Haag. een goed onderhonden met 21 II.A., 3ft A, en c A, vruchtbaar WEIliAID, in de SCHERMEER, gem. OUllORP met AKBB1DKBSWONIXCI voor twee gezinnen. Te bevragen bij den eigenaar D. GOVERS Wz., Scher- meer, gem. Ondorp. in de groote zaal der HARMONIE op Woensdag 1 Februari, 's avonds 8 nnr. Spreekster i Pres. der V. v. V. v. V. Na afloop der lezing (half 10) gelegenheid tot be zichtiging van door de Centrale Kenrings Commissie goedgekeurde modellen van Kinder- en Dameskleeding. Toegang leden vrij. Niet-leden 10 ets. Waterdichte Schoollaarzen Overschoenen en Vlltpantoffels, allen in ruime kenze voorradig bij HOUTTlIa, ALHBAAB. Verkrijgbaar bij de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h Herns. Coster Zoon, Alkmaar. tisch Oud-Java, met al z'n glorie en verborgen smart. Ook hier te Djocja hebben ze het «Divida et impera" toegepast, door het erkennen van een zooge- naamden onafhankelijken Prins, Pakoe Alam of Spijker des Heelals genoemd. De aanstaande titularis gaat op het oogenblik nog op de H. B. S. te Semarang en de belangen van het Huis worden zoolang behartigd door zijn oom Prins Noto di Radja, een zeer ontwikkeld man, die eindexamen heeft afgelegd. Jammer genoeg heeft Pakoe Alam geen Legioen meer. Ik zeg jammer, omdat de soldaatjes van Mangkoe Negoro op Solo zoo'n goeden indruk bij me hebben achtergelaten en ik 'n overtuigd voorstander van dergelijke Inlandsche hulpkorpsen ben. Zooals we vroeger reeds mededeelden, loopt de Vasten Poeasa of Saum op zijn einde. Dit vasten gedurende de maand Ramadhan, de negende van het Mohammedaansche jaar, geldt in de Wet of Sjariah als de vierde «zuil" of Ibadat van den Islam. Deze «inzetting" heeft Mohammed aan de Joden en Christenen ontleend en ze wordt in den Qoraan warm aanbevolen, als eene aan Allah zeer welgevallige daad en een der doeltreffendste middelen tot bereiking van de zaligheid. De bekende oriëntalist Sprenger heeft in zijn stan daardwerk «Das Leben und die Lehre des Mohammed" beweerd, dat de Profeet oorspronkelijk de Quadragesima (den vastentijd der Christenen (Katholieken) gedurende de veertig werkdagen aan Paschen voorafgaande) had overgenomen en later daarvoor de Saum van dertig dagen in de maand Ramadhan had vastgesteld om den Islam geheel van het Christen- en Jodendom los te maken. De moslimsche schrijvers echter leggen de zaak juist omgekeerd uit- Zij zeggen, dat de Ramadhan-\asten oor spronkelijk ook voor de Christenheid verplichtend was, maar aangezien deze maand nu eens in den kouden wintertijd dan weer in den zomer viel, werd volgens hen door de Kerk besloten, om voortaan steeds in de Lente te vasten en als boete voor deze overtreding van «Gods wil" een tiental extra-vastendagen aan het ver plichte dertigtal toe te voegen. Die moslims schijnen zich zeker te vergissen, want zoover ik m\j herinner, wordt er in Holland ook wel eens in Januari of Februari gevast. Tot goed begrip van het Kratonfeest, dat we gaan bijwonen, zal ik U in de volgende Penkras alle bijzon derheden van de Poeasa mededeelen. Jogjakarta. Lt. Clockener Brousson. b.d. Stoomdr. v. Heruis. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6