BINNENLAND. STADSNIEUWS. h Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. 5e Klasse, 15e Lijst, 8 Pebr. 1905. Nrs. 380. 1599, 3007 en 10808 f 1000 nrs. 1092, 12531 en 19160 f400; nrs. 4880, 6408, 12387 en 18272 f 200; nrs. 1368, 2637, 2791, 2800, 3156, 3513, 4296, 7149, 7886, 8115, 9224, 12882, 14518 en 16652 f 100. Wat onbegrijpelijk is, waar toch in de hoogere kringen een zooveel mildere stemming zich weet baan te breken, is dat geen gehoor wordt gegeven aan den aandrang om Maxim Gorki vrjj te laten. Deze enkele daad zon zoo nnttig effect knnnen hebben. De dichter moet zijn opge sloten in een kleine atzonderinsscel met baksteenen vloer. Voor zjjn zwakke gezondheid is dat te bedenkeljjker, waar hjj gewoon was den winter in de zonnige Krim door te brengen. Voorts zjjn er geruchten omtrent een dreigbrief, dien de Czar zon hebben gevonden bij het doorzoeken van een lade, doch dit bericht wordt uit St.-Petersburg pertinent tegengesproken en 't klinkt ook wel wat erg phantastisoh om 't maar zoo dadelijk voor goede munt op te nemen. De werkstaking in de Belgische kolen- n|nen. In bet bekken van Charleroi, waar de voor standers der stakiug verleden woek nog den grootsteu tegenstand ontmoetten, breidt de strike zich thans op hoogst onrnstbarende wijze nit. Van 39 442 mjjnwerkare ontbraken er Dinsdag 22.957. In het bekken van Luik zjjn er ongeveer 2000 stakers en in het gebied van de Borinage meer dan 20.000. Verwacht wordt, dat de staking nog meer uitbreiding zal nemen. Overal wordt door de leiders kalmte aangepredikt en nergens zelfs niet op de plaatsen waar nog tal van werklieden aan den arbeid bleven werd tot hiertoe de goede orde gestoord. In de Woensdag gehouden vergadering van deu Baad der gemeente Pa. merend werd besloten de markt van nnchtere kalveren te verplaatsen van de Willem Eggeris- strant naar de groote veemarkt naast de vette kalveren- markt. De Vereeniging ter behartiging van de belangen der Vroow, te Botterdam, heeft zich met een adres gewend tot Gedeputeerde Slaten van Noord-Holland, verzoekende, niet goed te keureu het door den Gemeenteraad van Obdam gegeven ontslag aan de gehuwde onderwijzeres mevrouw H. M. VeltmanVan der Bilt. In het district Enkhuizen is met het oog op de Juni- verkiezingen de heer Goeman Borgesius candidaat voor de Tweede Kamer gesteld door de liberale kiesvereenigingen te Midwoud, Wognum en Wadwaai. Notaris Johs. van Wermeskerken te Krommenie is bij vonnis der arr.-rechtbank te Haarlem ontzet uit zijn ambt als notaris. Aan de gemeente Graft is door H H. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland voor den tijd van 5 jaren vrijstelling verleend voor het geven van onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Be kaashandel. In de Woensdag gehouden zitting van de Eerste Kamer, bij de behandeling der Begrooting van Water staat, bracht de heer De Jong dank aan den minister voor diens toezegging om de consulaire ambtenaren meer dienstbaar te maken aan den landbouw en vestigde de aandacht onzer Begeering op onzen kaashandel. Spr. stelde in het licht hetgeen op de jongste vergadering van de Holl. Maatschappij van Landbouw omtrent de kaasvervalsching is gesproken en wees er op, hoe zich in die vergadering drie stroomingen deden kennen, één voor particuliere controle één voor Rijks controle en één die geen controle, noodig achtte. Spr. vestigde er de aandacht op dat er eene strooming in ons land is, die drijft naar wettelijke regeling, maar hij waarschuwt den minister zich tweemaal te bedenken eer hij daartoe overgaat. Wlnterbloesem. Als een groote zeldzaamheid wordt gemeld, dat in den boomgaard van de wad IJsebaert te Westdorpe thans twee kerseboomen in vollen bloei staan. Orgels en electriciieit. Naar het Raarl. Dagbl. verneemt, wordt bij het gemeen tebestuur te Haarlem de vraag overwogen, of het mogeljjk is, het orgeltrappen bij de bespeling van het orgel in de Groote Kerk te varvangen door electrieche beweegkracht. Dr. Hauling. In het laatste nummer van het Maandblad, uitgegeven door de Vereeniging tegen de Kwakzalverij, komt het volgende bericht voor Dr. Kauling te Ginneken, over wiens zoogenaamde metbode ter genezing van tering wij in het October- nommer eenige mededeelingen hebben opgenomen, beeft blijkens eene advertentie in de lokale bladen, deze ge meente verlaten en is, althans tjjdelijk, naar het bnitan- land vertrokken. In de laatste weken vooral hadden verscheidene treffende sterfgevallen de aandacht getrokken. Den patiënten, die hij nog onder behandeling had, beeft hjj ieder een groote flesoh zijner olie meegageven om zich daarmee verder zelf in te wry ven. Er wordt verteld, dat prijzen van f 20 tot f 40 daarvoor betaald moesten worden. Onder de personen, die ingezonden stukken ter aan prijzing zijner behandeling en tor weerlegging van het geen door het Maandblad werd medegedeeld, mede- onderteekend hebben, zyn er die dit thans gaarne zouden willen herroepen. Een goede les voor al te haastige bewonderaars. Hoolplanten onder glas. Dat te St.-Paccras bet kweeken van koolplanten onder glas van eenige beteekenis is, kan wel blijken uit het volgende Duizenden broeiramen zijn daarvoor bjj de akkerbouwers al reeds in gebruik. Gisteren ariveerde van eene fabriek in Frankrijk, voor rekening van 18 bouwers aldaar, een wagen met 32 kisten zoogenaamde tuinders éénruiters, elke Rist inhou dende 21 ruiten. Dit alles is al weer bestemd voor de vroege koolplanten-teelt. 377ste Staatsloterij. 8TH&T8LOTHRIJ VAN HBDCIN. 5e klasse, 16e lijst. Nrs. 5694, 7315 en 12878 elk f 1000; nrs, 6215, 13441 en 16156 elk f 400; nrs. 3404, 4423,6600,8174 en 13105 elk 200. In de Dinsdag gehouden zitting van de Eerste Kamer, bij de behandeling der Begrooting van Marine, betoogde de heer Van Wassenaer van Rosande de wenschelijkheid om aspirant-adelborsten te Alkmaar op de Cadettenschool op te leiden. De Minister van Marine, de heer Ellis, zeide naar aanleiding hiervan, dat, mocht er een voor bereidende inrichting voor de practische .studie der aspirant-adelborsten noodig blijken, Alkmaar dan zeer zeker in aanmerking zou komen. Door wjjlen mej. C. Pieterse-Bruijn, weduwe van den heer N. Nol, hier ter stede overleden den 29 December 1.1., is vermaakt aan het Burgerweeshuis, aan de Ned. Herv. Gemeente en aan de Diaconie dier gemeente, elk een legaat, groot f 100, vrij van successierechten. (TV. Ct Lezingen over wijsbegeerte. Wij mochten van Dr. Blokhuis, den Rector van ons Gymnasium, het volgende stuk ontvangen, waarop wij zeer de aandacht vestigen Mijnheer de Redacteur Met groote ingenomenheid is zeker door velen de aan kondiging in Uw blad van Dinsdag j.l. begroet van een zestal lezingen, die, bij voldoende deelname, door den Heer Pen, docts. in de wijsbegeerte, leeraar aan ons gymnasium, zullen worden gehouden over„wijsbegeer te". De spreker stelt zich voor, na besproken te hebben, wat wijsbegeerte is, zonder zich daarbij n geschiedkun dige beschouwingen en uiteenzettingen van stelsels te begeven, in de eerste lezingen te laten zien, hoe het alledaagsche onwijsgeerige denken, dat van vaste voor onderstellingen uitgaat, voortdurend met zichzelf in strijd geraakt en daarin blijft, zoodat het zich heeft te zeggen, dat het niet in staat is, iets te begrijpen. Daarop zullen enkele veel ter sprake komende onder werpen van wijsgeerigen aard worden behandeld, waar bij vaktermen en onhollandsche woorden zullen worden vermeden. Op duidelijke wijze zullen dus onderwerpen worden behandeld, die zeker de belangstelling van ieder, die aanspraak maakt op den naam van beschaafd, in hooge mate moeten opwekken. Moge dan de poging van den heer Pen, om aan het verzoek van velen te voldoen en ook om het Alkmaarsch Gymnasium voor wijder kring tot nut te doen zijn, met succes worden bekroond, en hij zelf zijne moeite beloond zien, door te bereiken wat Ennius zegt: Homo, qui erranti comiter monstrat viam, Quasi lumen de suo lumine accendat, facit. U dankzeggend voor de opname, M. d. R., Uw U dw. dr. G. BLOKHUIS. Arrondlssements-Kectitbank te Alkwaar. Zitting van Dinsdag 7 Februari. Mishandeling. Bouwe Kniper, een 30-jarige arbeider te Avenhorn, bevond zich Zondagavond 25 Deoember om half zeven in de herberg van Spoelter te Schnrwoude, in gezelschap van Cornelis Francken. Na eerst met elkaar een party biljart gespeeld te hebben, gingen zjj aan de ronde tafel zitten. Zij kregen twist over werk, en na eene woordenwisse ling, greep Kuiper Francken bjj de keel, zoodat deze het erg benauwd had en veel pjjn kreeg, terwijl hg hem vervolgens met den stoel,waar hij op zat, achterover gooide. Voor deze mishandeling had Kuiper zich thans te ver antwoorden. Beklaagde ontkende te hebben geslagen en deed 't voor komen, alsoi beide in deze zaak gehoorde getuigen op den bewuBten avond, een Blokje te veel op hadden. De O. v. J. aoht het ten laste gelegde echter wettig en over tuigend bewezen. BeRlaagde, die den getuigen een blaam wilde aan wrijven, ging zelf mank aan het euvel, dat hij vaak te veel slokjes gebruikte. M t het oog op het feit, dat hij ongunstig bekend staat, en reeds zes veroordeelingeu ondergaan heeft, eischte Z. E. A. volgens art. 300, wegeDS mishandeling, 1 week gevangenisstraf. Verzet tegen de Politie. Hendrikns Vermeulen, die in den nacht van 25 op 26 December in de Lsngestraat te den Helder in staat van dronkenschap verkeerde, en toen door den surveiileerenden brigadier Stuivenberg en den agenr van politie Gloppar naar het politiebureau werd gebracht, omdat hij een vreeselyke lawaai maakte, verzette zich hevig tegen deze overbrenging, door te rakken en te trekken. Voor beklaagde, die meer misbruik van sterken drank maakt, eischte de O. v. J. bij verstek, wegens weder- spannigheid, f 8 boete, subsidiair 8 dagen hechtenis. Beleediging. Gerardas van der Lee en Jacob Koop te Medemblik waren vroeger vrienden, doch tdans zijn t vijanden. Als eerstgenoemde Koop tegenkomt, slingert bjj hem allerlei beleedigiugen naar zyn hoofd. Dit was ook weder het geval op Woensdag 21 December, toen van der Lee Koop 's morgens om 11 uur op de Oosterhaven ontmoette en hem de volgende woorden toevoegde: »Daar heb je nu de dief van mjjn f 700, van mijn hoizen en pakhuizen, je doe maar wat je wil." Koop diende togen van dar Lee (beiden hebben zjj reeds een civiele procedure met elkander) een aanklacht wegens deze beleediging bjj den Burgemeester in, vandaar dat van der Lee z.ch thans had te verantwoorden. De O. v. J. achtte het feit volkomen bewezen. Z. E. A. gaf evenals de president den beklaagde een scberpe vermaning om zich voortaan gepaster te gedragen, en eischte wegens beleediging f 15 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. Mishandeling, zwaar lichameljjk letsel tengevolge hebbende. Voor dit feit had zich hierna te verantwoorden de 32- jarige visscher Rjjer Smit te den Helder. Beklaagde, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, ontmoette in den nacht van 1 op 2 Januari om 1 uur Jacob Rotgans, op den hoek der Nieuwstraat en Bassingracht te den Helder, die daar op zekeren Mulder stond te wachten. Rotgans had een zakje, inhoudende twee flesohjes met jenever, over zijne sohouders hangen. Aangezien Smit deze wilde hebben (alle café's waren al gesloten) en R. ze niet wilde afstaan, ontstond er een schermutseling, met het gevolg, dat Smit aan Rotgans een top van oen zijner vingers afbeet. Dit lichaamsdeel was in een flaschje op sterk water, als overtuigingsstnk ter terechtzitting aan- wezig. Beklaagde, die zeer veel berouw toonde, en schade vergoeding aan Rotgans had aangeboden, zeide zioh niets meer te kunnen herinneren, doordat hij dronken was ge weest, In een breed en uitvoerig requisitoir vroeg het O. M., het feit wettig en overtuigend bewezen achtende, in aan merking nemende het ernstige dezer mishandeling, een gevangenisstraf van 6 weken. Beklaagde riep met het oog op zyn huisgezin de clementie in van de Rechtbank. Een dronken bede aar. Hendrik Mnlders, zonder vaste woonplaats, bedelde Dinsdag 27 December van hnis tot huis te Medemblik, tevens m staat van dronkenschap verkeerende. Bjj verstek vroeg het O. M., met het oog op het feit, dat beklaagde herhaaldelijk wegens dronkenschap veroor deeld is, wegens bedelary 2 dagen hechtenis, en 2 jaar en 6 maanden opzending naar een Ryks-werkinrichticg. Een jengdige beklaagde. Daarna stond terecht de 17-jarige Antonins Hendrik Jacobns Spee te Hoorn, die Zondag dea eersten Kerstdag 's avonds om 6 uur, in den slagerswinkel van Gornelis Stam, aan den Italiaansohen Zetdjjk kwam, over de toon bank bukte, en uit de lade tweo kwartjes wegnam. De vrouw van Stam, alleen thuis zijnde, zat in de huiskamer achter deu winkel, en geritsel hoorends, zag zjj door de glazendeur, dat die jongen een greep in de lade deed naar voren komende, bekende hjj aan de vrouw twee kwartjes weggenomen te hebben, en gaf deze dadelijk terug. Schreiend bekende beklaagde voor de rechtbank volmondig, hij deelde mede, dat hjj op de kistenfabriek der firma Theunissen werkte en f 3.75 per week verdiende, en het sredaan had om brood te koopen. De Officier schetste in korte trekken het vorig leven van dezen jeugdigen beklaagde. Z. E. A. had omtrent dezen jongen, by wien het toezicht zijner ouders veel te wenschen overliet, slechte informatiën bekomen. Aan zjjne opvoeding ontbrak veel. Op school kon hjj slecht leeren. Op een fabriek was hjj weggejaagd, omdat bij altijd te laat kwam. De firma Thennissen noemde hem een minderwaardigen jongen. Zyn bewering, dat hjj brood wilde koopen, was onwaar, omdat zjjn ouders niet zoo behoeftig waren. Eiach wegens diefstal, I maand gevangenisstraf. Beleediging. Volkert Bobeldijk en Adrianus Bobeldjjk le Wervershoof, op 21 December in den polder aan bet baggeren zijnde, belaedigden den jager Pieter Schuitemaker, die volgens laatstgenoemde, een wilde eend geschoten had, terwijl beklaagden in de meening verkeerden, dat dit een eend van hou vader was. Om dia reden voogden zjj hom de woorden toe: vvagebosd, smeerlap, dief van Avenhorn". Mr. Onopius, het wettig bewjjs voor den eersten be klaagde niet geleverd achtende, vroeg zijne vrjj praak, en eischte voor den tweedeu beklaagde, voor wioa zulks wel het geval was, wegens beleediging f 5 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis. In alle zaken uitspraak over acht dagen. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vergadering van den 2den Februari. Na behandeling der notulen en voorlezing der uitge gane stukken, brengt de voorzitter allereerst in bespreking de vraag of de Kamer nogmaals pogingen zal aanwenden tot verkrijging van een betere trein verbinding naar en van Amsterdam. Meermalen heeft de Kamer zich daarvoor gewend tot de Holl. Spoorw. Maatsch. of ook tot den Raad van Toezicht en den minister, zonder dat dit veel heeft gebaat. Zoolang de verbinding echter niet beter is, bestaat er reden genoeg om verbetering te verzoeken en thans is het nog tijd om dit te doen voor dejaanstaande zomerdienst-regeling, terwijl het gewoonlijk te laat is, wanneer wordt afgewacht tot de voorloopige regeling verkrijgbaar wordt gesteld. In die voorloopige regeling wordt toch gewoonlijk geen verandering meer gebracht. Na uitvoerige besprekingen wordt met algemeene stemmen besloten, dat de Kamer zich nogmaals met een adres zal wenden tot den Minister van Waterstaat en van dat adres een afschrift zal zenden aan den Raad van Toezicht op de spoorwegen en aan de Directie der Holl. spoorw., ten einde des morgens een trein te verkrijgen, die uit Alkmaar vroeg genoeg in Amsterdam aankomt om aansluiting te hebben met de vroege snelle verbinding met het Zuiden en Oosten van ons land en dus ook met het Buitenland, bijvoorbeeld door den trein, die te 6.55 (Gr.) te Amsterdam aankomt uit Uitgeest, reeds te laten loopen van Alkmaar. Met het oog op de vermeerdering van verkeer, die althans in den zomer mag worden verwacht na opening van de lijn Alkmaar Egmond, is er thans te meer aanleiding om een vroegere en snellere verbinding met Amsterdam te maken en des avonds ook later gelegenheid te geven om uit Amsterdam naar Alkmaar terug te gaanb.v. door den trein, die te 11.38 nog uit Amsterdam naar Uitgeest vertrekt, te laten doorloopen tot Alkmaar. Vervolgens werd door den voorzitter in behandeling ge bracht de vroeger geuite wensch om een latere post bestelling binnen de stad te verkrijgen dan die van 7.40, zoodat de brieven, die later dan half zes uit de richting Helder komen ook des avonds nog bezorgd kunnen worden. De behoefte hieraan blijkt echter dooi de meeste leden niet groot genoeg te worden geacht, om daarop thans aan te dringen, nu een aantal verbeteringen in den dienst der posterijen bij het hoofdbestuur in behandeling zijn. Voorloopig zal dus worden afgewacht, welke verbeteringen het bestuur in de eerstvolgende maanden in de posterijen zal aanbrengen. Na de gewone rondvraag en nadat besloten is om de ingekomen stukken rond te zenden wordt daarop de vergadering gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 3