~~ST~A DS~N IE U W ST~ nr. o. Gemengd Nieuws. die de polderbesturen zon kannen bijstaan met technisohe bnlp inzake de bemaling. Voorzitter der vereeniging is de Heer Jhr. Mr. P van Foreest te Heiloo, secretaris de heer C. J. van Tienhoven, te Aerdenhont, onder Zandvoort. Volgens De Nederlandsche Ptnsioenparlij, or-aan van den Bond voor SEaats^ensionneering, zijn gednrende de laatste maanden op de volgende plaatsen nienwe afdeeliogen opgericht, die zich bij den Bond hebben aangesloten. Ooster- hanle, Fr., met 51 leden Westzaan met 14 leden; Nieuwe- brng en omstreken (bij Heerenveen) met 56 ledenBever- wjjk met 40 ledenTjalleberd met 27 ledenWitmarsnm en omstreken met 23 leden; Waiffatn met 11 leden; Eindhoven met 32 leden; Zweeloo met 44 ledenKnjjpe met 16 leden. Thans zijn bij den Bond 189 afdeelingen aangesloten. Uraakwet. Het is den Minister van Binnenlandsehe Zaken gebleken, dat onderscheidene gemeentebestnren met toepassing van art. 5, 2de lid, der Drankwet, eene vergunning voor deD kleinhandel in sterken drank verleenen, vóórdat de intrek king dor vergunningen, waarvan afstand werd gedaan, onherioepeljjk is geworden. Ook wordt meermalen met toepassing van voormelde bepaling eene verganning ver leend alleen op grond van de verklaringen van aistand van twee vergunningen, afgescheiden van de intrekking dier vergunningen. In verband met een en ander vestigt de Minister de aandacht op bet Koninkljjk besluit van den 2den Januari 1905 tot vernietiging van een besluit, waarbjj met toe passing van art. 5, 2de lid der Drankwet eeno vergunning is verleend, welke vernietiging ia geschied op grond o.m., dat intrekking der vergunningen, waarvan afstand was gedaan, niet onherroepelijk was geworden, toen de vér gunning verleend werd. De gemeentebesturen zjjn, voorzoover in hunne gemeente het aantal vergunningen het vastgestelde maximum over- scbrjjdt, en dos art. 5 lid 2 der Drankwet toepassing zou kunnen vinden, biermede in kennis gesteld en namens den Minister uitgenoodigd, bij eventueele toepassing van voormelde bepaling, rekening te houden met dit Koninkljjk besluit. Onze kaashandel. In de Donderdag gehouden zitting van de Eerste Ka mer heeft de Minister van Waterstaat nog omtrent de maatregelen ter bescherming van den kaashandel ver klaard dat het hem goed deed, don beer De Jong te hooren waarschuwen tegen wetteljjke maatregelen. Men vraagt tegenwoordig bij elke gelegenheid om een wet. De heer De Jong blijkt echter de waarde van de werk zaamheid van de Begeering niet te beoordeelen naar het aantal nummers van bet Staatsblad. Hij ziet in, dat de Regeering veel voor den landbouw heeft gedaan en nog doet, zonder wetten te maken, gatuige de maatregelen voor vleeschkeuring en de contröle stations, zoomede de maatregelen ter bestrijding der tuberculose onder hot vee. Men kan bjj de kaas deDzelfdeu weg inslaan als bjj de boter, waar door de belanghebbenden zelf contiólestations zjjn opgericht die door den Staat worden gestennd, terwjjl de gecontroleerde boter wordt voorzien vau een rgksmark. In het buitenland, met name in Bel/18, is de goede naam van onze boter daardoor zeer bevorderd. De hoofdaanlei ding van het euvel bjj de kaasfabricage ligt in de zuivel fabrieken, die nit afgeroomde melk kaas maken welke vcor vol-vette kaas wordt verkocht. IJlt den Raad van iehagen. Den 7den vergaderde te Schagen de voltallige raad der gemeente. O.m. werd medegedeeld, dat de laatste kas- verificatie eene ontvangst aanwees van f 37,224,24 bjj eene nitgaaf van f 28,445,88 kas f 8778,36. Evenals vorige jaren werd den brigadier der rjjks veld wacht te Schagen f 25 gratificatie toegekend. Den onderwijzer J. J. Baale werd met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend. Aan de vennootschap motor SchagenKolhorn werd na breede bespreking i 200 subsidie toegekend. De bespreking van de mogeljjkbeid te Schagen een rjjkstelefoonbureel te krjjgen, had tot resultaat, dat besloten werd, dat de raad daarom zal vragen. Nog werd besloten, dat tegen 7 Mei 1906 de concessie der gasfabriek zal worden opgezegd. Tot het nitschrjjven van verschillende bestedingon voor de nieuwe gemeente-gasfabriek werden B. en W. gemach tigd. De rondvraag leverde niets op. Den 9den vergaderde te Schagen de afdeeling van het Nederl. Onderwjjzers Genootschap. Uit de rekening van den penningmeester, den heer J. do Groot, bleek, dat de ontvangsten in 1904 hadden bedragen t 209,68'/j, de uit gaven f 143,28'/i, batig saldo f 66,40. De heer K. van 't Veer, hoofd der school te Valkoog, gaf eene inleiding over het herbalings-onderwijs, welke door een geamineerd debat werd gevolgd. Vereeniging voor Schoolfeesten te Ugmond aan den Hoef. Woensdag 1.1. hield deze Vereeniging haar jaarver gadering in het café „Het Slot van den Hoef', van den beer B. Bult. De voorzitter, de heer D. G. Knij- nenburg opende met een harteljjk woord van welkom deze eersto vergadering in 1905. Hij bracht hulde aan 't door vertrek naar elders afgetreden bestuurslid ds. Koch en hoopte in diens opvolger, ds. Sweighnizen Reigersberg mede aanwezigeen even belangstellend als ijverig lid te vinden. Bij de verkiezing van bestuursleden werd gekozen de heer Sweighuizen Reigersberg en herkozen de heer J. M Schellekens. Beide heeren namen de benoe ming aan. De rekening, die aan ontvangsten gaf f 142 20 en aan uitgaven f 139,965sloot alzoo met een batig saldo van f 2,235, wat met de geilen, reeds op de spaarbank staandeaan bezittingen der Vereeniging uitmaakte de som van f 14.69. Nadat aan den Pen ningmeester den he r J. Grootdank was gebracht voor zijn accuraat beheer, ontstond er bij de rondvraag eene ievendige discussie omtrent samengaan van Ko- ninginne-dag en schoolfeest. In de volgende vergadering zou getracht worden hieromtrent eene oplossing te vinden Met een woord van dank slcot de voorzitter de vergadering „De Tuinbouw te Cfrootebroek. Ds gezamenlijke omzet der Vereeniging »De Tuin bouw" te Groofebroek, welke hare voilingen houdt te Boveokarsprl (Station), bedroeg in het afgeloopen jaar f 984.750.94. Aan de leden, die IJ pCt. marktgeld be talen, kon 35 pCt. daarvan terugbetaald worden. De vrouw en de wetenschap. In ons land zjjn op 't oogenblik 21 vrouwelijke ge neesheeren 24 vrouwelijke apothekers en 2 vrouweljjke advocaten; aaD de vier nuiveisiteiten zjjn 211 vrouwen- studenten, waarvan 20 in de rechteD, 43 in de letteren, 64 in de geneeskunde, 83 in de wis- en natuurkunde en 1 in de godgeleerdheidaan de polytechnische school zjjn 14 vrouwelijke studenten ingeschreven, waaronder 10 voor technoloog, 3 voor civiel-ingenienr en 1 voor bouwkundige. Aanbesteding. Door het Provinciaal be9tnur van Noord-Holland is bjj enkele inschrjjving aanbesteed bet onderhoud der duinen op het eiland Texel en aan den vasten wal van Noord-Holland, gedurende de jaren 1905 7, behoorende tot de Rjjkszeewerken in de provincie, verdeeld in drie perceelen. Raming eerste perceel f 7000 per jaar. Laagste in- scbrjjver S. Maas te Texel voor f 6059. Tweede perceel, raming f 10 000 per jaar. Laagste inschrjjver J. Olden burg Bz. te Bergen voor f 8446. Derde perceel raming f 9300 per jaar. Laagste inschrjjver J. Oldenburg Bz. te Bergen voor f 8168. De brand op Marken. Omtrent den bevigen brand op Marken wordt nader aan bet Handelsblad emeld Bjjna alle eilanders waren reeds ter ruste, toen het onheil werd bemerkt. Door bet luiden van de brandklok worden de bewoners gewekt en liep men in massa naar het bedreigde pont in de Havenbuurt. De in bet vorige jaar aangekochte brandspuit was in een ommezien uit de bergplaats gehaald, doch bet duurde ruim een balt uur alvorens men haar in werking had gesteld. Intusschen was de brand in omgang toegenomen, en stonden reeds tal van woningen, meerendeels van hout opgetrokken, in lichtelaaie. De gebeele bevolking was op de been en overal maakte men aanstalten om de huizen te ontruimen, be vreesd als men was, dat het vuur zich tot andere buurten zou uitbieiden. Da burgemeester zag weldra in, dat met de Markeispnit niets tegen de vuurzee was uit te richten en gaf dan ook order hulp te vragen aan Monnikendam. Daar hadden de groote vlammen reeds de aandacht ge trokken en telepboni8cb werd naar den toestand op het eiland gevraagd. Hat trof zeer ongelukkig dat de motor boot van Monnikendam juist even te voren uit belang stelling naar Marken was vertrokken, zonder bluschmate- riaal mede te nemen, zoodat schipper Simons op het eiland aangekomen, onmiddellijk verzocht werd terug te kee- ren en van den vasten wal hulp te halen. Het geheel» huis van den hotel- en caféhouder C. de Joug, in welks bovenwoning de brand scheen untetaau te zjjn, was toen reeds lot den groud tos afgebrand en het vuur had zich daarop uitgebreid tot de oudheidkamer van den welbe kenden postsobipper C. de Waart, die in allerijl zjjn kostbare oudheden in veiligheid trachtte te brengen toch ging nog veel door breken te loor. Te Monnikendam had men intnsschen de spuiten aan den walkant gebraoht, om ze terstond na de terugkomst van de motorboot te kunnen inladen. Door den steeds dichter wordenden mist was het voor den schipper zeer bezwaarljjk snel van Marken terug te keeren. Te ruim 1 uur ward hot eiland bereist en tegen drieën was med het vuur meester gewoiden. Toen waren niet minder dan 13 woningen afgebrand 11 huisgezinnen onder welke vele kinderen, waren dakloos. De inboedels der huizen had men bier en daar op het laad gezet, doch wat gered weru, bekwam nog heel wat schade. Vele Markers waren, hetzjj nit een godsdienstig oog punt, hetzij nit laksheid on slaafs navolgen van oude gewoonten, niet verzekerd, zoodat tal van gezinnen thans van alles beroofd zijj. öteuu zal den eilanders dan ook zeer welkom zjjn. 37 7ste Staatsloterij. 5e Klasse, 17e Lijst, 19 Febr. No. 10016 f 1000 met premie van f30000; No. 5404 f 100 met premie van f 3000; Nr. 16022 f 200. De Conferentie avond van „Aves." Daar het op den weg der Ver. »Aves" ligt om door voordrachten de verschillende onderdeelen der Hoen derteelt wetenschappelijk toe te lichten en te verklaren, worden er nu en dan voor de leden en soms ook voor belangstellenden conferentie-avonden gegeven, waarop een of ander onderwerp door een der leden wordt be handeld, waarna later door debat de behandelde stof nog verder wordt besproken en toegelicht. Geheel in overeenstemm ng met dezen nuttigen maat regel had het Bestuur dan ook bij gelegenheid van de tentoonstelling den heer Houwink te Meppel uitgenoodigd een voordracht te houden. De heer H. had welwillend op zich genomen aan dat verzoek te voldoen, maar moest later, om zeer dringende redenen, het gegeven woord terugnemen. De heer Spruijt, notaris te Gorredijk, daarop uitgenoodigd om de plaats van den heer H. in te nemen, kon niet terstond beslissen en eerst op Woensdagmorgen meldde hij per telegram eveneens verhinderd te zijn, zoodat het Bestuur van „Aves" zich in geen geringe verlegenheid bevond. De lezing was aangekondigd, de uitnoodigingen waren verzonden wat te doen De belangstellenden terug zenden met de bood schap dat er geen spreker was, ging niet aan. „Aves'' is niet gewoon de dingen ten halve te doen en heeft reeds meermalen bewezen dat zij niet licht voor een moeielijkheid terugdeinst, en zoo besloot dan ook de voorzitter, hoewel hem bijna geen tijd overbleef om zich maar eeniger- mate voor te bereiden, de spreekbeurt op zich te nemen, en dus gebeurde het dan dat de heer Nuyens in plaats van den heer Houwink het spreekgestoelte beklom. Ik zie, zoo begon spreker, aan de verwonderde blikken der toehoorders, dat zij teleurgesteld zijn mij te zien staan op de plaats, die zij gehoopt hadden door den heer Houwink te zien innemen. Spr. was zelf een der meest teleurgestelden, want in den heer Houwink telt de wereld der Nederl. Hoenderfokkers den man. die zich als 't ware tot taak heeft gesteld om onze 200 fraaie en nuttige Nederlandsche Hoenderrassen weer in eere te herstellen en hen weer de plaats te doen innemen, die zij een geruimen tijd hadden moeten ruimen voor andere en vreemde rassen, die in geen enkel opzicht onze nationale rassen overtreffen, zeer dikwijls zelfs niet nabij komen. Deze Nederlandsche rassen nu, had de heer Houwink als onderwerp gekozen voor de voordracht, welke hij hier op dezen avond had willen geven, maar waarin hij door bijzondere omstandigheden verhinderd werd. De teleurstelling is dus begrijpelijk, want nu missen wij allen een voordracht die even leerzaam als aange naam zou geweest zijn en ongetwijfeld veel er toe zou hebben bijgedragen om onze nationale hoederrasssen meer en beter te doen kennen en aangespoord zou hebben om ze meer en meer te gaan fokken en te verbeteren. Ofschoon niet zoo tehuis in dit speciale onderwerp als de heer Houwink, meende spr. evenwel geheel in diens geest te handelen door diens onderwerp tot het zijne te maken, zoodat hij dan ook zijn voordracht zou houden over onze Nederl. Hoenderrassen. Daar hem evenwel slechts een enkele dag gegund was om zijn onderwerp te bestudeeren, zal het aan volledigheid zeker veel te wenschen overlaten, maar, gezien deze omstandigheid, meent hij dan ook eenige aanspraak te mogen maken op de toegevendheid van zijn toehoorders. Zoaals ik reeds zeide, aldus vervolgde spr., behooren onze Hollandsche Hoenderrassen tot de fraaiste der wereld en hebben zij bovendien als eier- en vleeschpro- ducenten een goeden naam, die door weinig andere rassen wordt overtroffen. Onze witkuiven, zoowel de zwarte als de blauwe, zijn de fraaiste, de sierlijkste, de koketste hoenders welke men zich maar kan denken. Waar zij ook op een tentoonstelling verschijnen in Duitschland of in Engeland, in België, Spanje, Italië, onverschillig waar, zijn zij het glanspunt er van en trekken zij aller bewondering, en, zonderling genoeg, zij worden nergens zoo mooi en zoo volmaakt gefokt als juist in ons land. Deze witkuiven waardig ter zijde staan onze Hol landsche Pellen die, door fraaiheid van teekening, fierheid van houding en edelen vorm ten volle de groote voorliefde van sommige fokkers rechtvaardigen. Niet minder sierlijk zijn onze uilebaarden en onze kraaikoppen, vooral de blauwe zijn niet minder onze aandacht overwaard. Voegen wij nog daarbij de Friesche en ürentsche Hoen ders, dan hebben wij reeds eenige fraaie rassen opgesomd. Maar daarbij blijft het niet. Onze sabelpoot krielen zijn een dwergras dat altijd, waai het komt, de oogen op zich vestigt. De kwestie of de zoogenaamde Hamburgers ook tot onze nationale rassen behooren, wil spr. dezen avond niet grondig bespreken, evenmin als die over de zoo bij uitstek fraaie Lakenvelders. Volgens spr. zijn er argumenten te over om de vragen in bevestigenden zin te beantwoorden. Maar al ware dat ook niet het geval, dan nog zouden de opgenoemde rassen reeds meer dan voldoende zijn om ze ons door onze naburen te doen benijden, want geen enkel land kan op zooveel en zoo fraaie rassen bogen. Maar hoe komt het dan, zoo vervolgt spr., dat deze fraaie rassen in miscrediet zijn geraakt? Zijn het geen goede eier- of vleeschproducenten Om die vraag te beantwoorden, behoeven wij alleen te zeggen dat onze Pellen door de Engelschen elken-dag-leggers en door de Duitschers Holl. Doodleggers worden genoemdwel een bewijs dat zij zeer veel eieren geven.Onze kraaikoppen, ook Bredaasch Hoengeheeten, zijn als vleeschhoen bekend onder den naam van Bredasche Poularden. Onze wit kuiven, uilenbaarden, Drentsche en Friesche hoenders zijn eveneens goede leg- en vleeschkippen, zoodat zij, wat hunne waarde als nut-hoenders beireft, voor geen andere rassen onderdoen. Volgens spr. is dat miskrediet aan twee oorzaken te wijten. In de eerste plaats aan den invoer van de vreemde rassen. Toen een 50 jaar geleden de zware Aziatische rassen, zooals Cochins, Brahma's, Langshans werden ingevoerd, werden er zulke wonderen verhaald over hun legvermogen en andere goede eigenschappen, dat veel lieden door deze verhalen gelokt en door de zucht naar 't nieuwe geprikkeld, de eigen rassen verwaarloosden om het met de nieuwe te probeeren. Later werden er wonderen verhaald van de Leghorns en Minorca's en daar de eersten niet voldeden, probeerde men het met de tweeden en zoo geraakten onze rassen allengs in het vergeetboekje. Een tweede reden is dat niet altijd met de noodige kennis werd gefokter werd te veel verwantschapsteelt gedreven en deze had ten gevolge dat het ras kleiner en zwakker en de eieren kleiner van stuk werden en daar de markt groote eieren vraagtwerden onze rassen meer en meer verwaarloosd. Aan het initiatief en den ijver van den lieer Houwink hebben wij het te danken dat onze fraaie Nederlandsche Hoenders weer op den voorgrond treden. Door kundige en goede fokking zijn reeds groote resultaten verkregen en wanneer door de Nederl. Hoenderclub op denzelfden voet wordt voortgewerkt, zullen, na weinige jaren, onze Hoenders grooter van stuk, sterker van constitutie worden en groote eieren produceeren, die ook voor de markt waarde zullen hebben. Spr. wekt zijn toehoorders op daartoe mede te werkendeze tentoonstelling, zegt hij, wijst er reeds op dat er reeds vooruitgang in deze st. eken te bespeuren is. Als wij zoo voortgaan zullen wij onze Hollandsche rassen bovenaan zien geplaatst op de lijst van alle tentoonstellingen'en daardoor ook medewerken om Nederland een waardige plaats te doen innemen in de Pluimvee-wereld. Dat is ook een vaderlandslievende daad, en daarom moet zij al onze sympathie wegdragen, want al wat Neerlands roem en Neerlands glorie kan bevorderen, moet ons ter harte gaan. Daarvoor zullen wij in onzen werkkring ijveren en strijden en daarom mogen ook onze Nederlandsche Hoenderrassen leven en tieren en Neerlands naam op alle tentoonstellingen uit- kakelen en uitkraaien. Volksweerbaarheid. Woensdag den 8 dezer hield de afdeeling Alkmaar van de Vereeniging „Volksweerbaarheid" haar jaar- lijksche algemeene vergadering in de bovenzaal van „Diligentia".

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 10