bYite nï7 and! BEIILIJNSCHE BRIEVEN. STADSNIEUWS. een paar kleine negorijen uitgezonderd er nergens be zwaar in gevonden in een vergadering van autoriteiten een conrant te citeeren. Als 't zoo voorkomt doet men dit in de grootste gemeenteraden van ons land, in de Staten, in de Eerete, in de Tweede Kamer. Wie geroepen is mee te regeeren beschouwt 't zelts als een van de ge bruikelijke werkzaamheden om zich op de hoogte te stellen van de uitingen der pers. Voor schroom was hier ganscheljjk geen reden bjj den heer Uitenbosch. En moch ten wij nog niet alle bezwaar hebben weggenomen, dan willen wjj wel even onze bescheidenheid ter zjjde zetten en meedeelen, dat 't ook al eens is voorgekomen, dat op het Haagsche Binnenhof een artikel van onze hand is geciteerd, zonder dat daarmee eenige afbreuk is gedaan aan de waardigheid van den afgevaardigde, als zou hij niet uit eigen oogen zien. Doch nu de zaak zelve, 't Was voor ons een aange name voldoening te hooren, dat onze vooronlerstelling om trent de gezindheid van B. en W. op goede gronden had berust. Met de duidelijkheid, die altijd de betoogen van den heer Boel mans ter Spill kenmerkt, zette hjj uiteen, hoe door hem noode zijn stenn was gegeven aan deze verordening en hoe door hem daartoe was overgegaan, omdat de Schoolcommissie nu eenmaal niet anders wilde. Ook de heer de Wit en de Burgemeester spraken, hoewel minder krachtig, toch in geljjken guest; zij hadden zich laten leiden door het systeem van »beter iets dan niets." Uit, een brief van deze Oommissie van Januari j.l., door den Burgemeester voorgelezan, bleek inderdaad, dat de heeren niet te bewegen waren de dames in hunne maan- deljjksche vergaderingen toe te laten wat elders goed gaat bleek voor Alkmaar nog niet bereikbaar. Iets dat op oppositie leek kwam van de zjjde des heeren Cohen Staart. Deze had echter Woensdag niet'jjn geluk kigen dag, want evenmin als bjj de wijziging in de muziek school-verordening gelukte 't hem nu den spjjkeropden kop te slaan. Naar aanleiding van de opmerking, dat 't beter was te spreken van «vrouwelijke leden" dan van «dames" zei ds heer Stuart, dat 't meer in de ljjn van den tegeuwoordigen tijd ligt, dat alle vrouwen dames zullen worden dan omgekeerd. Er werd om gelachen en 't was dan ook belachelijk. Juist bjj het vooruitstrevende deel der zwakke sekse is het woord «vrouw" in hoog aanzien. Indien de heer Stuart ervan gediend is willen wij hem wel eens even inzage geven van het pas ver schenen «V rjo n w e n-jaarboekje voor Nederland", nitge. geven door de «Vereeniging ter Behartiging van de Be langen der V r o n w." Daarin vindt men een opsomming van tientallen vereenigingen, opgericht in Nederland voor en door de vrouw. Wjj hebben 't nog eens doorgebladerd en tot dusverre mocht 't ons nog maar één keer gelukken, daarin een dame s-gezelschap aan te treffen. Dit iB de Amsterdamsche Dames-Zwemclub", bjj wie zich nu de Alkmaarscbe Dames-commissie van bjjstand kan aacslniten. De Raad besloot maar te buigen voor den wil der Schoolcommissie. Moge daarop maar niet het berouw volgen Nu deze commissie z'cb zoo weinig graciens ten opzichte van de vronw heeft gedragen zal "t ons benieu wen, welke Alkmaarscbe dames bereid zullen worden bevonden aan haar bjjstand te verleenen. En ook zal de toekomst leeren, of men niet in moeiljjkbeden komt door art. 72 van de Wet op het Lager Onderwijs, voorschrij vende, dat voor de leden der plaatse!jjke commissie van toezicht en dus niet voor een sub-commissie, welke niet dezelfde rechten geniet als deze leden alle scholen, waar lager onderwijs wordt gegeven, zoo openbare als bjjzondere, steeds toegankeljjk zjjn en op hunne aanvrage onverwjjld worden geopend. Op ons bureau teruggekeerd na afloop van de Raads zitting was ons eerste werk om na te slaan, wie dan toch wel zitting hebben in de Alkmaarsche commissie van toezicht op het lager onderwjjs en er zooveel bezwaar tegen hebben om aan de vrouwen de rechten te geven, die haar elders met zooveel gratie zjjn toegekend. En toen wjj de namen van al die heeren hadden gelezen is bjj ons de vooronderstelling gewekt, dat er over deze zaak in de Commissie naast de meerderheid waarschijnlijk ook wel een minderheid zal gevonden worden. Er zon nog veel te schrijven zjjn over do Raadszitting van Woensdag, doch weder treedt tnsschenbeiden die. onverbiddelijke macht, waarmee wij dag aan dag te worstelen hebbenonze beperkte plaatsruimte. Zoo zullen wjj dus slechts aanstippen, dat bij de ver ordening tot wering van schoolverzuim de heer Uitenbosch de vorstrekking van voedsel en kleeding aan bet arme schoolkind ter sprake bracht en dat door den heer van den Bosch aangedrongen werd op het nemen van maatregelen tegen het colporteeren langs de straat met slechte lectuur. Beide onderwerpen komen trouwens nog nader aan de orde en dan zal daarover nog wel een en ander in het midden zjjn te brengen. Buitengewoon lang werd door don Raad stilgestaan bij een onderdeel van het rapport der Raads commissie, benoemd tot onderzoek van de aanhangige plannen ter uitbreiding van de gemeenteljjke gasfabriek, indertjjd in extenso in dit blad opgenomen. Op ons als toehoorder maakte 't don indruk, dat deze Raadscommissie een zeer verdiensteljjk werk heeft verricht, maar dat zij toch één ding bad verzuimd, namelijk bet honden van een eind-vergadering, waarin de debatten werden gevoerd, die nu voor den Raad waren bewaard. Aanvankelijk waren 't dan ook uitsluitend de commissieleden, die aan do discussies deelnamen. Intusscben had toch het debat, al ware 't beter en petit comité gevoerd, zjjn nut. Door den heer Bosman werd geadviseerd om in punt a der con clusie op dit oogenblik nog in het midden te laten, waar de watergas-fabriek zon moeten worden gebonwd en toen de Burgemeester aan dit bezwaar tegemoet wilde komen, door in de conclusie op te nemen, dat deze fabriek «bij voorkeur" zou worden gesticht op het terrein der tegen woordige fabriek, nam de heer Bosman ook hiermee genoegen. De zaak had daarmee nit kannen zjjn, wan neer de heer Cohen Stnart niet breedvoerig en her haaldelijk was komen betoogen, dat de fabriek absoluut moest geplaatst worden op bet genoemde terrein. Men zou zoo zeggen, dat in een dergeljjke aangele genbeid het oordeel van iemand als de heer Bosman zwaar zou wegen en hjj allicht in zulke zaken wat beter inzicht beeft dan een niet-deskundige, die ten slotte in dergeljjke quaesties niet nit eigen oogen ziet. Bovendien werd door de toevoeging, zooals die door den heer Bos man werd gewenecht, niets gepraejudiceerd immers, punt c luidde»B. en W. uit te noodigen volledige plannen en begrootingen met situatie-teekeningen te doen opmaken", terwjjl ten overvloede B. en W. zeer geneigd bleken juist het bedoelde terrein te nemen. De heer Stuart hield echter maar vol en toen ging 't, zooals altjjd in dergeljjke gevallen het eene woord haalde het andere uit. De heer van den Bosch interpreteerde zeer juist de beteekenis van het woord «bedoeling", de heer Wicberink wilde daarvoor een stokje steken door «bedoeling", te veranderen in «verplichting", de heeren de Groot, Vonk Boelmans ter Spill en Kraakman mengden zich ook in bet debat enfin, men heeft dit alles kunnen lezen in bet Raadsverslagin het vorige nummer opgenomen. Het slot wasdat punt a met algemeene stemmen onveranderd werd aangenomen, dus ook met behoud van het in dezen veelzeggende woordje «bedoeling", welke satisfactie den heer Bosman wel toekwam. Ooi vier uur staken de Raadsleden hun sigaren weer op, met andere woorden de geheime zitting nam een aanvang. Particuliere Correspondentie Berlijn, 8 Februari 1905. De Berlijnsche wereld staat op 't oogenblik in het teeken van het automobilisme, of, zooals van echt- Duitsche zijde graag gezegd wordt: van het »Selbst- f ahrerwesen." 't Is een grappig ding met dat echte Duitsch. Eensdeels zijn hier, uit vroeger eeuwen, vele Fransche woorden blijven hangen; evenals bij ons, maar anders. In den regel hebben ze bij ons meer hun oorspronke- lijken Franschen zin behouden, terwijl die hier heel zonderlinge wijzigingen ondergaan heeft. Zoo is de gewone naam voor eene huishoudster «eine Mamsell", ook al is zij getrouwdeen garen- en band-winkel heet Dein Posamentierladen." Het Fransche woord «partout" is van een plaatsaanduiding tot een wilskrachtaanduiding verbasterd -zwerm Sie es partout (met alle geweld) wünschen Anderdeels issinds 1870de Duitsche natie druk bezig zooveel doenlijk alle overblijfselen van het taal kundig Fransche juk af te schudden. Soms uit zich die neiging in de leelijk-oppervlakkige liefhebberijaan Fransche woorden Duitsche spelling te geven Schokulade, Kakao, Liquöre. Maar in haar beste streven gaat zij dieper en levert aardigezuivere vertalingen. Wijlen de post-autocraat Stephan is ermee begonnen en op zijn gebied wordt er streng de hand aan gehouden. Wie aan een postkantoor van enveloppes of couverten spreekt, loopt alle kans, van den dienstdoenden beambte de vaderlijke vermaning mee te krijgen Brie/umschlage sagt man auf Dëutschf' In dien geest wordt, op verschillend gebied, trouw voortgewerkt. Ook op dat van den sport. En zoo is nu het woord Selbstfahrer opgeworpen, ofschoon nog slechts een klein deel van 't publiek begrijpt, dat daarmee au tomobiel wordt bedoeld, en de goè-gemeente bij voorkeur over Töjf töffs" redeneert. Hoe dit zij, de groote internationale tentoonstelling van bedoelde voorwerpendezer dagen hier ter stede geopend, is officieel aangekondigd als Automobil-Aus- stellung Twee jaar geleden werd er ook eene gehouden. Toen werdvoor de openingbij wijze van propaganda middeleen reusachtige automobiel-paradetochtdoor een groot deel van de stad, tot onder de vensters van het Keizerlijk Slot gehouden. Zulk een spektakel werd thans niet meer noodig geachten dit negatief ver schijnsel kan als een praktisch bewijs gelden van den vooruitgangdie op dit terrein valt waar te nemen zoowel wat de maatschappelijke als wat de industriëele zijde van de zaak betreft. Ook zonder in technische details te treden, kan elk, die met onbevangen oog op deze tentoonstelling rondkijkt, zich gemakkelijk overtuigen van de krachtige ontwik keling die in dit vak valt op te merken. De vraag is thans niet meer of dit «voertuig der toekomst" blijken zal levensvatbaarheid te bezitten, maar alleen in welke richting en langs welke wegen de thans nog bestaande bezwaren het eerst zullen overwonnen worden. Op het feest, waarmee de openingsplechtigheid be sloten werd zei de spoorwegminister von Buddein een toast «Ik zie in den automobiel den sterksten concurrent voor het spoorwegwezen. U, Mijne Heeren automobilisten, hebt geen leggers en rails noodig zooals wij. U vereenigt in uw rijtuig alles, van locomotief tot restauratiewagen. U vliegt lachend voorbij mijn lokaaltreintjes. En als 't zoo voortgaat, zal mijn collega Kratke voor zijn platte- landsposterijen allemaal automobielen dienen aan te schaffen. U kunt mij dus niet kwalijk nemen, als ik U eenigszins benijd, 't Is waar. als U bij ongeluk in een sloot terecht komtmoet U op mijn spoorwegen uw troost zoeken en mijn collega van de politie pakt U af en toe bij den kraag. Maar hij en ik werken samen om de vooroordeelen, die nog tegen den automobiel bestaan, uit den weg te ruimen. Evenals indertijd bjj de spoorwegendurf ik hopen dat weldra ook bij den automobiel de kinderziekten achter den rug zullen zijn. Ik ben niet jaloersch of kleingeestig en verheug mij over de vlucht, die de automobiel neemt, en verzeker U dat ik al het mijne zal doen, om vanwege de Re geering het automobilisme te bevorderen en te steunen. Het spreekt vanzelf dat de tentoonstelling voornamelijk georganiseerd is voor en door de Duitsche industrie, en dat deze er trotsch op is, ook dezen tak van nijver heid hoe langer hoe meer zellstandig te gaan beheerschen. Van buitenlandsche firma's zijn hoofdzakelijk Fransche yertegenwoordigdde Duitschers zelf geven gaarne toe dat deze nog altijd uitmunten in de zoogenaamde »ca- rosserie", de rijtuigmakerijterwijl uit een werktuig kundig oogpunt de Duitsche producten met de Fransche gelijkstaan. Ook uit EngelandZwitserlandItalië België en de Vereenigde Staten zijn eenige zendingen presentjuist genoeg om de rinternationaliteit" waar te maken, maar nochtans aan Duitschland den boventoon te laten. 't Is recht vermakelijk zich een paar uur in deze door-en-door moderne sportsfeer te bewegen. Op lange rijen of in goed geschikte groepen staan daar al die machines, van elegante «cyclonettes» voor éèn of twee personen aftot zware vrachtwagens toeuitwendig eindeloos afwisselend in vormen, kleur en bijzaken, maar inwendig steunend op enkele werktuigkundige beginselen. Een groote rivaliteit blijft steeds bestaan tusschen de benzine- en de elektro-motoren. Voor verre tochten zal de benzine voorloopig nog wel onontbeerlijk blijven. En zoolang dat het geval is, zal een groot deel van het publiek zich dagelijks ergeren. Zonder twijfel heeft het automobilisme eene groote mate van brutaliteitde gevaren nog niet ééns meegerekend. Maar juist een bezoek aan zoo'n tentoonstelling stemt vergevensgezind en welwillend en geduldig jegens zulk een jonge industrie, aan den éénen kant reeds zöö krachtig, aan den anderen kant nog zoo zoekend en tastend. De rijke variatie in de fabrikaten van technische onderdeelen, de wedijver om daarin verbetering te brengen, het streven naar veiligheid en naar vereenvoudiging, dit alles wijst op eene toekomstige ontwikkelingwaarvan het eind niet te voorzien is. Van de voordeelen van het automo bilisme profiteert tot nog toe slechts een klein deel der menschheid; doch dit aanvankelijk gebruik helpt den weg banen tot ruimere mogelijkheden. Federatie van Nederlandsche Tuinbouw-vereenigingen. Woensdagavond werd in het café «Het galden Vlies" eene openbare vergadering gehonden, waarin samenkwa men tninbonwers en dezulken, wier bedrijf op eenigerlei wijze met den tninbonw in verband staat. Na opening en lezing der notnlen der vorige verga dering deelde de voorzitter medewat bet doel van deze vergadering was. Dit laatrte hangt samen met de op 25 Jannari j.l. te Amsterdam gebonden algemeene vergadering van tninbonw-vereenigingen in ons land. Hier werd besproken de wenscbelijkbeid van eene algemeene federatie van tninbouw-vereenigingen en tevens op welke grondslagen een dergelijke federatie diende opgebouwd. Besloten werd toen om zooveel mogeljjk te jjveren voor het tot stand doen komen van een dergelijke federatie terwijl een 10-tal vereenigingen werden benoemd om de noodige te nemen maatregelen te ontwerpen. Om nu te bewerken een toetreding van de Alkmaarscbe belangheb benden tot de algeheels federatie was deze samenkomst belegd. De heer Hazeloop, Rijkstninbonw-leeraar, had welwillend op zich genomen de nadere uiteenzetting van bet nut van eene federatie en tevens een nog duidelijker beeld van het doel te geven. Spr. wees er op dat het aantal vereenigingen op 't gebied van den tninbonw vooral in Noord-Holland steeds toeneemt. En omdat deze tak van bedrjjf zulk eene uit gebreidheid krijgtmoet er gewaakt voor de belangen der tuinbouwers. Van Regeeringswege werd wel iets ge daan maar niet genoeg en ook een vereeniging als de Nederlandsche Vereeniging voor Tninbonw en Plant kunde kan niet genoeg doen. Het gebrek is dat bet daar slechts liefhebbers zijn, geen vaklui, die aan tninbonw doen. Toch zon er zooveel te verbeteren en voor te staan zjjn bjjv. het vertegenwoordigen van nederlandsche tninbouwvereenigingen op internationale tentoonstellingen, waardoor bekend worden onze producten in 't buitenland, bet buitenland waarvan toch voor den handelaar zooveel afhangt. En wat zou 't geen voornaam ding zjjn als konden worden gedaan onderzoekingen naar ziekten in de vruchten, groenten enz. en moet niet gestreefd naar goed vervoer en verkeer? Dat zjjn dingen die slechts kunnen komen als er is samenwerking, federatie. Het doel is om te hebben één groote vereeniging met een hoofdbestuur, en dan verdeeling in groepen als groente teelt, boomkweeken, ooftteelt, bollenteelt. Deze groepen hebben elk een afzonderlijk bestuur. Contributie zal wor den geheven voor iedere groep afzonderlijk maar tevens zal er moeten zijn een kleine bijdrage van iedere groep vcor de algemeene kas. Nog blijft een moeilijkheid moeten de tninbonwers, die slechts nit liefhebberij dit, vak be oefenen, uitgesloten,ja of neen. Hierover zal het oordeel der vergadering gevraagd worden. De hoofdzaak van de te Amsterdam gehouden vergadering was, dat de afge vaardigden te kennen gaven hunne medewerking te zullen verleenen aan 't streven om te krijgen één federatie de financiën werden nog niet geheel geregeld. Wat dit laatste betreft, de contributies zullen slechts klein zjjn. Na een kwartiertje pauze werden door den voorzitter eenige vragen aan de vergadering gedaan. Besloten werd ten slotteeen echrijven te richten tot het gevormde comité tot organisatie van meergenoemds federatie om te betuigen, dat in beginsel wordt meegegaan met de organisatie. Voctbaldag ten bate der lupus-lijders. {Ingezonden In verscheidene clubs werd het plan besproken een wedstrijd te spelen, waarvan de opbrengst strekken zal ten bate der Nederlandsche Vereeniging ter verpleging van lupuslijders. Alcmaria Victrix wil zich ook hierin doen gevoelen en doet daarom met gerustheid een beroep op de inge-

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6