BINNENLAND, Nieuwst ij dingen. Gemengde Mededeelingen. geen partij is, die het land wil scheiden van het Huis Habsburg, dat Hongarije integendeel de krachtigste steun worden kan van de dynastie, wanneer dit land niet verhinderd wordt, zich naar zijn wenschen te ont wikkelen. Door het program van de Onafhankelijkheids partij uit te voeren zal iedere wrijving tusschen Oosten rijk en Hongarije worden voorkomen. De Keizer deelde Kossuth mede, dat nieuwe conces sies op militair gebied niet kunnen worden gegeven. De Keizer houdt zich aan het program, zooals dat voor het gemeenschappelijk leger is vastgesteld. Wat de economische eischen van de Onafhankelijk heidspartij betreft, bleek uit de mededeelingen van den Keizer, dat het ontstaan van een zelfstandig Hongaarsch tolgebied, wanneer de tijd en de omstandigheden het noodig maken, op geen onoverkomelijke hinderpalen zal stuiten. Kossuth heeft er vooral bij den Keifcer op aangedron gen dat de kieswet zal worden gewijzigd, opdat in de plaats van de thans gebruikelijke publieke stemming, de geheime stemming wordt ingevoerd. De Hongaarsche pers hoopt dat de audiëntie van Kossuth voor de oplossing der crisis een gunstigen invloed moge hebben. De „Budapestie Hirlap" zegtDe Keizer heeft thans kennis gemaakt met het program der on afhankelijkheidspartij en met haar leider en deze heeft uit den mond van den Keizer vernomen welke moeilijk heden de verwezenlijking van dat program in den weg staan. Daardoor is een beter begrip ontstaan. De Keizer heeft een goeden indruk van Kossuth gekregen. Wij mogen nu hopen, dat deze indruk strekken moge tot beter begrip van onzen toestand en tot het doen ont staan van wederzijdsche gevoelens van billijkheid en toegevendheid. Van den heer mr. Ph. de Kanter is bericht ontvangen, dat hij in het district Enkhuizen tegenover den lieer Goeman Borgesius geen candidatuur wenscht te aanvaar den, zoodat deze de eenige door de liberale kiesveree- nigingen in het district Enkhuizen gestelde candidaat is. Jacht en vlsschery in Noord-Holland. Door God. Staten van Noord-Holland is bepaald a. dat de jacht op houtsnippen in die provincie zal worden gesloten op den 25en Febrnari met zonsondergang b. dat de jacht op eenden zal worden gesloten mede op den 25sten Febrnari met zonsondergang c dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten op den 25sten Maart met zonsondergang d. dat het weispel van k war telen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot en met 15 Juni dat de vissoherjj met het staande spieringnet zal zjjn gesloten van 1 Maart tot 1 November f. dat de vissoherjj met alle overige vischtuigeu, uit gezonderd die met aalkorven, aaldohbers en paliogfuiken op aas, paling en grondelingen, die met het schepnet op de gebbe om kleine visehjes te vangen voor de aaldobbers en die op snoek in de gemeente Texel zal zjjn gesloten van 15 Maart tot 1 Jnni, en g. dat gedurende den gesloten visohtjjd, vermeld sub f van dit beslnit, ook het visschen met den hangel in de hand is verboden. De staking der mjjnwerkers in België Een delegatie der stakende mijnwerkers, onder leiding van vier socialistische afgevaardigden, werd Dinsdag morgen ontvangen door den Belgischen minister van nijverheid. De gedelegeerden hebben den toestand uiteen gezet, betoogerde dat de verhooging van loon geljjken tred moet houden met de verhooging van de gemaakte winsten. Minister Francotte antwoordde, dat hjj niet rechtstreeks kan tusscbenbeiden komen, maar dat hij aan de Kamer een wetsontwerp zal voorstellen, waarin arbeids raden met scheidsrechterlijke bevoegdheid worden inge steld om in de geschillen tnsschen patroons en werk lieden nitspraak te doen en waarin verder wordt bepaald, dat de qnaestie der loonen geregeld zal worden besproken door die raden. Inmiddels begint de staking te verloopen. De miju- werkerBbonden kunnen onmogeljjk de stakers ondersteuuen en men verwacht, dat bet einde der staking nabjj is. Na de staking in het Ruhr-bekken. De Rhein-Westf. Zeitung schat het verlies door de werkstaking van 25 dagen aan de Ruhr geleden op 90 millioen mark. Daarvan komen 17.8 millioen op de loonen, 32.2 millioen voor de waarde van 5 millioen ton kolen, die hadden kunnen worden gedolven 10 millioen aan andere ont vangen spoorvracbt10 millioen voor hetgeen voor bui- tenlandsche kolen meer is betaald geworden en 20 millioen uit loon- en winstderving in bedrjjven, waarin men wegens kolennood niet kon werkon of minder is gewerkt. Het blad acht die raming eer te laag dan te hoog. Het hervatten van den arbeid in het Ruhr-gebied gaat op zesr bevredigende wijze voort. In een groot aantal mjjnen wordt weer met het volledig aantal arbeiders en volgens'^de onde dienstregeling gewerkt. In de S:rinnes mijnen zjjn veel meer werklieden ternggekeerd dan Zater dag zoodat ook daar de gewone dienst hersteld kan worden. De begrafenis van Adolf von Menzel. Het stoffelijk overschot van deu schilder Menzel is te Berljjn met nagenoeg vorsteljjke eer begraven. Een deel van den weg schreed de Keizer zelf mede in den stoet, die het ljjk volgde naar het onde Drievnldigheids-kerkhof, waar ook Mommsen werd begraven. »Nog nooit,'' zegt de Rolnische Ztg»is in Pruisen een knnetenaar op die wjjze begraven en de zoon van den kleinen lithograaf, die zich wereldberoemd wist te maken, vereenigde Hof, volk en kunstenaars in éénzelfde gevoel van droefheid aan zijn baar." Een kerk van minstens zestig millioen gulden. Te New-York wordt een nienwe Roomsch- Katholieke kerk gebouwdwelke, naar men verwacht, de grootste en prachtigste ter wereld zal zjjn. Het ge bonw zal 70,000 menschen knnnen bevatten. Het zal 547 voet lang zjjn, dat is 22 voet langer dan de St.- Panlskerk te Londen en de hoogte zal 475 voet zjjn dat is ruim 40 voet hooger dau de St.-Pieterskerk te Rome en 100 voet hooger dan de St.-Puulskerk. De kosten van de nieuwe kathedraal, welke de St.-Sophia- kerk zal heeten, worden geraamd op minstens 60 mil lioen gulden. Een lading van goud. Zondagochtend is het stoomschip »La Champagne" met een zeer kostbare vracht uit New-York te Havre aangekomen. Het schip had voor een waarde van 45,730,000 francs goud aau boord, deels gemunt, deels in baren, bestemd voor Parjjsohe banken. Het moet de grootste zending goud zjjn, die ooit van Amerika naar het vasteland van Europa is gegaan. De winter van 1905 in Amerika. De tegen woordige winter zal den Amerikanen lang heugen. In New-York en elders, zoo seint de correspondent van de Timesis hij de strengste sedert vele jaren geweest en men voorspelt opnieuw vinnige koude. D n dag was de temperatnnr te Chicago 24 graden bensden nnl en in Iowa wees de thermometer hier en daar 32 graden vorst aau. In Colorado liggen ljjken van doodgevroren runderen over het spoor verstrooid. Men vreest voor de vrachten in Florida. Apen en werkstakers. Vyfhonderd apen heeft een eigenaar van boomgaarden te San José, Californië, de heer Martin Seeley, ontboden ten einde die af te richten tot het plukken van zjjne vruchten, daar hjj geen last meer begeert te hebben van werkstakingen enz. Ver- moedeijjk is hjj op het denkbeeld gebracht door t lezen van Sindbad's reizen in de Arabische nachtvertellingen en de daarin beschreven kokosplukkende apen. Planten-Elekteu aan den JLangedlJk. De groentenbonw aan de Langedjjk en Omstreken vormt voor de bewoners aldaar, meer en meer een belangrjjkeD tak van bestaan. Door dien nitgebreiden groentenverbouw trekken ook de verschillende planten-ziekten, die zich voordoen, de aandacht, en wordt naar middelen gezocht om die ziekten te bestrjjden. Zoo is alreeds door de gezamenljjke ver- eenigingen besloten proefvelden aan te leggen tot onder zoek naar bestrijdingsmiddelen voor zoogenaamde om- vallers en draaibarten in de kool. Doch ook de zoogenaamde mop in de nion is eene ziekte, die den akkerbouwers veel schade berokkentzij wordt veroorzaakt door het stengelaaltje. De mop kan als eene plaatselijke benaming beschouwd worden, elders ia het weer kroefziekte, aaltjesziekte enz., doch waar de gronden er mede besmet zjjn, is een loonende uienbouw onmogelijk, de ui komt niet tot vollen groei, komt men nog tot oogsten dan is het een inférieure kwaliteitdie niet kan duren en spoedig tot rotten overgaat. De besmetting heeft zulk een sterken invloed, dat de akkerbouwers in deze streken acht jaar wachten om weer op denzelfden akker uien te verbouwen. Door samenwerking van theorie en praktjjk hoopt men tot een bestrjjdingsmiddel tegen deze gevreesde ziekte te komen. Al sedert een paar jaren is te St. Francras voor een onderzoek naar bestrijdingsmiddelen een proefveld, groot 2 snees (een 42ste Hectare), aangelegd, welke proeven onder de hoofdleiding van Professor Ritsema Bos, worden uitgevoerd door de heeren A. Nobel en D. Kloosterboer van St. Panctas. In 1903 zjjn proeven genomen, door het veld voor uien bestemd in te spuiten met zwavel-koolstoi, doch het bleek, dat hier geen resultaat mede werd verkregen. In 1904 is hetzelfde besmette veld, in 12 vakken ver- deold, waarvan drie vakken bewerkt zjjn voor het zaaien der nien met verschillende hoeveelheden Chloorkalk, terwijl drie andere vakken met verschillende hoeveelheden carbolinenm werden bewerkt. Het carbolinenm gaf geen enkel resultaat en waar de grootste hoeveelheid werd aangebracht, werd ook de kiemkracht van het zaad vernietigd daarbjj zon het mid del in de praktjjk toch te daar blyken te zjjn. De chloorkalk gaf wel eenig vermoeden van resultaat, maar vermoedeljjk was de dnur van aanwending van het middel en daarna uitzaaien van de nien te kort. Dit werd afgeleid nit eene dergeljjke proef door Pro fossor R. B. genomen te Middelharnis, waar de tjjd van aanwending en uitzaaiing wat ruimer was genomen. In Augustus van het jaar 1904 werd de chloorkaik-proef nog eens herhaald. Men kon toen wel niet tot een vol ledig uiengewas komen, daar de zaaiing te laat in den tjjd van het bouwjaar werd gedaan, doch de kleine uien plantjes, die in het najaar van de veldjes konden worden geplukt, bleken op het veldje, waar de meeste chloorkalk was aangebracht weinig door de ziekte te zjjn aangetast, dit gaf aanleiding om met de proeven in deze richting door te gaan. Den 15en December 1904 zjjn drie veldjes van de zelfde 2 snees, waar nog geen middelen ter bestrijding waren gebruikt geweest, respectievelijk met 6, 8 en 10 K. G. chloorkalk bestrooid en ondergespit; hierop zullen na dit voorjaar nien worden gezaaid, met de hoop op oen meer afdoend reBnltaat tot het bestrjjden dezer planten-ziekte. De verschillende proefnemingen worden met de meeste aandacht geleid en onderzocht door Prof. Ritsema Bos aan het Phjtophatologisch Laboratorium te Amsterdam en worden ze dan praktisch goed uitgevoerd dan kan het misschien leiden tot goede uitkomsten inzake de bestrjj ding van planten-ziekten. De voordeelen die er behaal! zonden worden met hbt vinden van een afdoend middel tegen de zoogenaamde mop in de nien, zonden voor deze streek enorm groot zjja Vervroegde winkelsluiting te Amsterdam. Aan het rapport van de op 30 April 1902, op voorstel van het raadslid mr. Z. van den Bergh benoemde com missie, die tot taak had te onderzoeken in hoeverre en voor welk soort van bedrijven te Amsterdam een ver ordening wenschelijk is tot vaststelling van een sluitings uur, welke commissie, bestaande uit de heeren prof. mr, M. W. F. Treub, voorzittermr. J. G. Schölvinck, Harmsen Jr., mr. Z. van den Bergh, mr. Th. Stuart, C. H. van der Velden, S. Leeuwin, leden, en mr. van Brakel en mr. E. M. Meyers, secretarissen, Maandag haar eindvergadering hield, is het volgende ontleend wat aangaat de conclusiesDe commissie acht het noo digeen van geiïiaentewege wettelijk vastgesteld sluitings uur om 9 uurz\j acht daarbij geen voldoende redenen aanwezig om daarvan voor enkele deelen der stad af te wijkeneen uitzondering zou de commissie allicht ge- wenscht achten voor banketbakkers en visch- en fruithan delaars, voor wie desnoods het sluitingsuur op 10 uur zou kunnen worden bepaaldaanbevelenswaardig zou zijn gedurende acht dagen aan St. Nicolaas voorafgaande, het sluitingsuur op 11 uur vast te stellenook voor de Zaterdagavonden zou het sluitingsuur op 11 uur moeten worden gesteld, terwijl voor de Joodsche winkeliers af zonderlijke bepalingen dienen te worden gemaaktZon dagssluiting acht de commissie noodig, een uitzondering voor de banketbakkers en winkeliers in visch en fruit is allicht gewenscht, terwijl de houders van melksalons niet in de voorgestelde regeling begrepen zouden zijn, en het aan huis bezorgen] van melk door de winkel sluiting niet zou worden belet. Verder zou de commissie willen zien toegestaan ook na het sluitingsuur die klanten te helpen, welke om 9 uur in den winkel mochten zijn, onder bepaling, dat de sluiting in geen geval langer dan een kwartier zal worden uitgesteldna het sluitingsuur zou zij den straatverkoop willen verbieden. Hoewel de commissie meent dat de geuite vrees dat het sluitingsuur met name aan sigarenhandelaars schade zal doen, door den verkoop van sigaren in de café's na 's avonds 9 uur, ongegrond is, meent zij toch dat daaraan door het heffen van debietrechten zou kunnen worden tegemoetgekomen. Aan het omvangrijke rapport, dat 61 bladzijden druks tellend, ook een uitvoerig overzicht geeft van den huidigen toestand, is toegevoegd een overzicht van de wettelijke regeling, die op dit gebied in andere landen bestaat. Nog zij het volgende aan dit rapport ontleend In antwoord op de door de commissie gestelde vragen hoe gedacht werd over een van gemeentewege verplich tend gesteld sluitingsuur om 9 uur 's avonds, gaven van de 34 ondergeschikten (winkelbedienden en zetbazen) drie zetbazen en één winkelbediende te kennen tegen een zoodanige verordening te zijn. Van de 245 winkeliers, die hierover hun oordeel gaven, waren 170 of 69 perc. vóór de verordening61 of 25 perc. tegen, terwijl de overige 16 of 6 perc. geen besliste overtuiging hadden. Van (le 75 winkeliers, die geen besliste voorstanders waren van een gemeentelijke verordening, die 9 uur als sluitingsuur aanwees, bleek ongeveer de helft in ieder re val voor een wettelijke regeling te zijn, maar zag iever 10 dan 9 uur als sluitingsuur aangewezen. Een enkele winkelier was voor een 7-of 8 uur-sluiting, maar tegen een 9 uur-sluiting, daar hij die niet de moeite waard vond. Een bijzonder sterk verlangen om tot een vervroegde sluiting van 9 uur te komen, werd door de commissie bij de winkeliers in buurt YY aangetroffen; de winkeliers in eet- en drinkwaren in deze buurt moet men nochtans hiervan uitzonderen. De commissie zegt, dat de bezwaren vanalgemeenen aard tegen een wettelijke verordening niet zeer talrijk waren en slechts door enkele winkeliers werden gedeeld. Bijna allen, die zich tegen eene eventueele wettelijke regeling verklaarden, ontleenden hun bezwaren óf aan de buurt, waar hun zaak gevestigd is, óf aan de eigenaardigheden van hun bedrijf. Van de 152 winkeliers, die zich uitdrukkelijk over het al of niet wenschelijke van verplichte Zondagssluit- ting uitspraken, waren er 111 of 73 perc. voor en 41 of 27 perc. tegen. Na opsomming der bezwaren van eiken tak van bedrqt tegen gedwongen Zondagssluiting geop perd, komt de commissie tot het resultaat, dat slechts bij banketbakkers en de melkslijters zich een meerderheid tegen gedwongen sluiting verklaarde. Brochure». Van de hand des heeren M. H. E. Bremer te Alkmaar is verschenen eene brochure, getiteld Godsdienst of Sooi- aal-Democratie", of »Dient het ministerie-Koyper ge handhaafd Hierin wordt o. m. aangetoond dat on danks het beweren van de sociaal democraten, dat zij Gods dienst als een privaat-zaak beschouwen, nooit znllen kan nen samengaan de aanhangers der sociaal-democratische en die der christelijke partij. Voorts wordt besproken het verkeerde in de sociale beginselen, voor zoover de schrijver dit noodig oordeelt met het oog op de aan staande verkiezingen, waar tegenover worden gesteld de Christeljjken. Schrijver is van oordeel dat het tegenwoor dige ministerie gehandhaafd dient en wekt op èa socia listische èa christeljjke arbeiders èn liberalen om te steunen het ministere-Knyper. Een beroep op alle beschaafde volken wordt gedaan door den heer H. Haverkamp in een brochure: Oorlog of Vrede I Ds noodzakelijkheid om tegen de oorlogs-ver- schrikkingen te ageeren wordt in deze bladzjjden betoogd den kiezers wordt er op gewezen, dat voor dn orga nisatie van een anti-oorlogsbeweging er moet zijn een anti-oorlogsgezinde party aan de regeering. Daarom zegt achrjjver stel en kies anti-militairistisohe candidaten. Bezwaren geopperd in deze qnaestie worden besproken evenals een reeks utopiën op dit pnnt bestaande. In verband met de anti-oorlogsbeweging is opgericht een Anti-oorlog-kiezersbond", waarvan aan 't slot der brochure de ontwerp-statuten zjjn opgenomen terwjjl tevens zjjn aangegeven de bepalingen, waaraan zij die tot den bond willen toetreden zich te honden hebben. Door den heer mr. M. W. F. Trenb, hooglosraar aan de universiteit te Amsterdam, is uitgegeven eene brochure »Vau waar moeten de millioenen komen De heer Treub beoogt hiermede op te komen tegen de bewering, dat, ingeval nienwe millioenen voor de schatkist des lands noodig zijn, deze alleen zonden kannen verkregen worden nit acejjnzen en invoerrechten. Wat in het program van de vrijzinnig-democraten in zake het verhoogen der belasting staat n.l. dat die ge vonden zon kannen worden door invoering van progressie in de successie-belasting en door samenvoeging van be- drjjfs- en vermogensbelasting," wordt door den eohrjjver uitgewerkt. Deze uitwerking geschiedde op zoodanige wjjze, dat behalve eene billjjke verdeeling vau den last der nieuw te heffen millioenen, tevens werd uitgezien door den heer Treub naar een herziening van het bestaande successierecht en eene regeling der in te voeren algemeene rjjksinkomstenbelasting zoo, dat de geheele last van die heffingen zoa verdeeld worden in overeenstemming met goede beginselen van belasting-politiek. Uitvoerige bere keningen komen in de brochure voor.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 6