Pil mm Bestaat alt 2 maden. No. 25. Honderd en zevende jaargang. 1905. V RIJ D A G 24 FEBRUARI. Hinderwet. BUITENLAN ÖT b Yn N E N LAN IX Algemeen Overzicht. Nieuwstijdingen. ALKHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Vlatdig-, Doaierdtg- ea laterdagaroad uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Pry8 der gewone advertentlTn i Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van A. HILDERING, rijwielhersteller aldaar, om vergun ning tot bet oprichten van een mofteioven, te bezigen in een herstelplaats van rjjwielen en naaimachines in hei perceel Hekelstraat, Wjjk C No. 24. Bezwaren tegen deze oprichting kannen worden inge diend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Woens dag 8 Maart e.k., 's voormiddags fe elf uur en schriftelijk vóór of op dien tjjd. Gedurjnde drie dagen vóór gemelden dag kaD de verzoeker en hij, die bezwaren heelt ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 22 Febr 1905. DONATH, Secretaris De berichten, die er komen omtrent den binnen- landschen toestand in Rusland, luiden bij voortduring ongunstiger. De drang naar hervormingen gaat niet langer alleen uit van de volksklasse in tegendeel, de actie van het meer intellectueele deel der Russen doet op het oogenblik nog meer van zich spreken dan die der arbeideis Met een enkel woord is door ons reeds melding ge maakt van de demonstratie der studenten te St.- Petersbuig. Men zal wellicht geneigd zijn, kennende de ontvlambaarheid van de hartstochten der studeeren 'e jongelingschap, daaraan niet al te groote beteekenis te hechten. Doch dan vergist men zich, want in dit geval staan achter en naast de studenten de hoog leeraren, van wie zich sommigen openlijk bij de be weging hebben aangesloten. De studenten-meeting, waarvan hier sprake is, was oorspronkelijk alleen belegd om uit te maken, hoelang de universiteits-staking nog zou worden doorgezet, doch eenmaal bijeengekomen nam de vergadering alras een heftig revolutionnair karakter aan De groote zaal was stampvol met Russische studenten van allerlei afkomst, Russen, Mongolen, Circassiërs, Polen, Arme niërs, Finnen en Joden ook vele professoren waren tegenwoordig. De hitte in de zaal was zoo groot, dat de damp ais rook uit de menschenmassa opsloeg en velen jas en vest erbij uittrokken. Gen raai Trepof, die vergunning tot het houden van de vergadering gaf, kreeg weinig dank voor deze inschikkelijkheid, want een der eerste sprekers vroeg al dadelijk, te midden eener ovatie van zijn vrienden, wie zijn leven wilde opofferen om Trepof te dooden. Dergelijke woeste redevoeringen werden er meer gehouden tegen den bloedzondag van 22 Januari en ter verheerlijking van den aanslag op grootvorst Sergius enz Het slot der bij eenkomst was, dat met overgroote meerderheid werd besloten de staking aan de Universiteit tot 13 September voort te zetten. Bange dagen zijn 't thans voor den Czar en zijne familiele'en. Wegens het groot aantal dreigbrieven, die in de laatste dagen ten paleize werden ontvangen, heeft men zich verplicht gezien den staat van beleg voor Czarskojo Selo af te kondigen en bijzondere voorzorgs maatregelen zijn gekomen ten behoeve van de veilig heid der Keizerlijke familie. De revolutionnaire geest schuilt echter overal, tot zelfs in de onmiddellijke nabij heid van den Keizer, en 't zal de vraag zijn in hoeverre alle genomen maatregelen doeltreffend blijken. Zoo ver is 't al gekomen, dat te St. Petersburg vrij openlijk een lijst circuleert van vogelvrij-verklaarden, die ge- teekend is door 67 leden van het omwentelings-comité bovenaan staat de naam van de Czar. Ook de groot vorsten staan er op en zij achten 't dan ook maar geraden zich niet meer buitenshuis te vertoonen. Hoog- geplaatsten, die bevreesd zijn voor een bloedigen opstand en plundering, nemen maatregelen om zoo spoedig mogelijk over de grenzen het veege lijf te bergen. Wat moet het einde van dit alles wezen De Petersburgsche correspondent van de Daily Tele graph seint De wankelmoedigheid van de regeering duurt voort en verlamt het openbare leven. Den eenen dag heet het, dat de Czar een volksparlemeut wil bijeenroepen, den anderen dag dat hij er niet aan denkt De zoon van graaf Tolstoi heeft, na zijn .esprek met den Czar, verklaard dat de Keizer tellig zeide, geen grondwettelijke regeering te zullen invoeren, niet omdat hij zijn eigen voorrechten, waarmede God hem begif tigd had, niet prijs wilde geven, maar omdat hij over tuigd was dat het Russische volk geen grondwet wenscht. Zulk een grondwet zou trouwens het Russische volk schaden en niet van voordeel zijn. Inmiddels nemen de teekenen van een onmiskenbare reactie toe. De redacties te Petersburg hebben kort en bondig bevel gekregen zich voortaan te houden aan de ins'ructies voor de pers van wijlen Plehwe. Tegelijker tijd verluidt dat do Czar van plan is den pas afge- schaftou posi va gouverneur generaal van Moskou te herstellen. De regeering heeft alle stakende telegrafisten van den spoorweg van Moskou naar Kazan op staanden voet ontslagen. Er loopen geen passagiers-of goederen treinen op de lijn van Moskou naar Rybinsk. Daarbij komt dan nog steeds al de ellende van den oorlog in OostAzië, die, zooals 't nu gaat, noodzakelijkerwijs in een catastrophe moet eindigen. Al in weken heeft men generaal Koeropatkine geen versterkingen meer kunnen toevoerenslee ts met de grootste moeite gelukt 't zoo nu en dan een trein met levensmiddelen via den Siberischen spoorweg te expediee- ren. Onder zulke omstandighedenis men wei zeer geneigd waarde te hechten aan het telegram uit St -Petersburg, meldende dat Reuter s correspondent uit zeer goede bron de mededeeling ontving, dat de vraag of vrede zal worden gesloten, niet alleen door den Czar is overwogen, maar dat ook de voorwaarden zijn va-tgesteld, waarop Rusland bereid zou zijn vrede te sluiten. Deze voorwaarden zijn Korea zal geplaatst worden onder Japansche suzereiniteit Port Arthur en het schiereiland Liaotong zullen aan Japan worden afgestaanWladiwostock zal tot een neut ale haven worden verklaard onder het stelsel van de open deur de Chineesche Oosterspoorweg zal worden geplaatst onder onzijdige internationale controle; Mantsjoerije zal tot Kharbin weder worden een integreerend deel van het Chineesche rijk. De moeilijkheid ligt in de regeling van de quaestie der schadeloo stelling, waaraan Japan blijft vasthouden, maar men meent, dat deze moeilijkheid niet onoplosbaar is. Mogelijk is dat Rusland eerst nog een slag wil wagen, vóór een boslissing te nemen. In zeer geloofwaardige kringen zoo wordt ten slotte hieraan toegevoegd heerscht de meening, dat met het oog op den binnenlan schen toestand en op de groote moeilijkheden aan de voortzetting van den oor log verbonden, op de gegeven voorwaarden de vrede binnen betrekkelijk korten tijd zal worden gesloten, indien slechts een schikking kan worden getroffen in de quaestie der schadeloosstelling. Al dergelijke berichten zulten zeker het hunne doen om de Japanners niet al te toeschietelijk te maken. Van dezen kaut wordt dan ook meer geblazen op de krijgsklaroen dan de vredesvlag gezwaaid. Nu weder wordt geseind uit Tokio, dat de regeer ng bevel gaf tot den onmiddellijken aanbouw van vijf en twintig tor pedobootjagers, waarvan pr vijftien zullen worden ver vaardigd op de regeeringswerven en tien op particuliere werven. Tevens wordt geseind dat het eskader van admiraal Kamimoera gesignaleerd is in de nabijheid van den Indischen Oceaan en dat, naar n.en gelooft, een belangrijke maritieme acte is te wachten. Bjj Kon. Beslnit ia de beer D. Teer benoemd tot burgemeester der gemeente Oostzaan. Omtrent deidentiteit van den moordenaar van grootvorst Sergius heeft men nog steeds niet de minste aanwijzing; de man weigert elke inlichting Maar mag men de uitteraard niet zonder eenig voorbehoud te aanvaarden berichten over hem geloóven dan is hij overigens spraakzaam genoeg. Hij noemt zijn cipiers ,,arme kerels' en drukt zijn medelijden uit voor het ,,gewurm" der overheid tegen de revolutionaire beweging. Hij verklaart dat alle nieuwsgierige vragen hem slechts een glimlach afpersen en dat hij niets meer zal zeggen dan hij zelf goed vindt. Zijn daad is geweest een gevolg van zijn plicht om een verdrukt volk te helpen redden e vóór grootvorst Sergius voor altijd te ruste is gelegd zullen er nieuwe slac toffers gevallen zijn. De grootvorsten hebben jaren lang alle wetten van betamelijkhei I met voeten getreden en den zwakken wil des Czaren voor hun eigen zelfzuchtige oogmerken geëxploiteerd Hij wist wel, dat de Czar enkel het werktuig der grootvorsten was en daarom zou de revolutioi aire partij den Keizer van al die booze geesten bevrijden. Dat was de eenige weg om Keizer en volk voor verdere rampen te behoedeD. Wij zullen, verklaarde hij, den Czar bevrijden in de hoop, dat hij eenmaal zich bij onze beweging zal aan sluiten en het hoofd worden van een nationalen regee- ringsvorm naar Westersch model. Politie noch spionnen zullen echter in staat zijn om hen te beschermen die door Gods wil ten doode zijn opgeschreven." Uit ver schillende aanwijzingen blijkt, dat de moordenaar een man van goede opvoeding is; men merkt het aan zijn manieren, zijn onderkleeding, zijn spreken. De gemeenteraad van Warmenhnizen besloot a. tot bet aanstellen van eene onderwijzeres aan de O. L. school to Scboorldam. b. tot het aanbrengen eener openbare straatverlichting te Krabbendam. c. tot het vragen om ontbeffag van het verbod, vervat in de artt. 43 snb. 2, 45 snb. 3 en 47 sub 1 der Drank wet n 1 toelating van personae beueden 16 jaar en vronweljjke bediening en maziek in vergnnningsiokaiec. Mr. P. J. Troelatra heeft aan dpn voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld dat hij tot de laatste helft van Maart voor herstel van gezondheid naar het buitenland (Looarno) vertrekt en dns de zittingen der Kamer niet kan bjjwon n. En dat wel, naar Het Volk meldt, om trenrige redenen. De ziekte van de vronw van mr. Troelstra, die het grootste deel van zijn tjjd in beslag nam, heeft in de laatste maanden een ongnnstigen keer genomen. Daardoor is bjj zelf zoo geschokt in zjjn zenuwgestel, dat bij geen geeste- telgken arbeid kan verrichten zonder zich te overspannen en dat hg aan slapeloosheid ljjdt. Stemgerechtigde ingelanden van de banne Landsmeer hebben aan bet Gemeentebestuur van Amsterdam een adres gerioht, om bet oog te vestigen op do demping van de groote waterplassen in Landsmeer en »De lip" met straat- vnil. Reeds werden door particulieren gedeelten dier plassen op die wijze met goed gevolg gedempt. Da gemeenteraad van Wormerveer heeft het voorloo - pig ontwerp van grenswijziging W rmerveerWormer met 3 stemmen tegen (8 voor) aangenomen. Komt de gienswjj'.iging tot stand dan kost dit Wormerveer ge- dnrende 60 jaren ieder jaar f 400. Daarna zijn de ba,ten voor Wormerveer. „Algemeen Belang" te Behagen. Den 20ste bield deze vereeniging in het, lokaal Cé'ès te Schagen hare jaarvergadering. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer J. Govers, bleek, dat de ontvangsten in 1904 f216,24, de uitgaven f 192,54 hadden bedragen; batig saldo 123,70. Een voorstel tot wijziging van een art. in bet reglement, betreffende verkiezing en aftreding van bestnuisleden, werd niet in behandeling genomen, daar de vergadering in deze geen reglementswijziging wenachto. Tot bestuurs leden werden herkozen de heoren J. Ranke, J. Govers en S Overtoom. In de plaats van don vertrokkenden beer W. F. L. Oadenboven werd als bestnnrslid gekozen Baron Collot d'Escury. Do vereeniging lelt 142 leden en 14 donatears. Hen slechte tijding. Men schrijft ons Een goede tijding haast zich Dr. Nolens in de Venl. Ct. aan onze Land- en Tuinbouwers te brengen in ver band met de thans door Duitschland gesloten handels- tractaten. Een goede tijding, o bittere ironie. De koolbouwers aan den Langedijk en Omstreken de geheele streek van Hoorn tot Ènkhuizen, de boomkweekers te Boskoop, Aalsmeer, Naarden en Oudenbosch, zouden het Dr. Nolens wel anders kunnen vertellen. Of moet het een goede tijding genoemd worden als men niet in eens voorgoed de hals wordt afgesneden maar het maar voor drie viqrden gebeurt. Volgens deze tractaten zegt Dr. Nolens zijn de groeten vrij, wordt alleen kool belast f 1 50 per 100 K.G., als of dat nog niet genoeg ware. Dit wil zeggen voor een streek als de Langedijk en Omstreken en ook voor de streek Hoorn-Enkhuizen f150 invoerrechten op een wagon van 10 000 K.G. kool, wanneer daar nu worden ingeladen 5000 stuks roode kool dan is de belasting daarop 3 cents per stukin gewone jaren brengen ze in de maanden September en October eer minder dan meer dan 5 centen op, en daar zouden dan 3 centen af moeten, kan dat voor die streken waar jaarlijks voor millioenen guldens aan kool worden vei voerd een goede tijding worden genoemd Wittekool eerste soort plm. 1600 stuks per wagon zou haast met 10 centen worden belast. Als de koolbouwers het geheel moeten betalen, is het voor die cultuur geheel de doodsteek. Dezelfde streek heeft het twijfelachtige genot, dat de aardappelen (waar juist in het tijdstip dat het tarief er op is gelegd, 15 Februari tot 31 Julier soms 80 waggons per dag over de grenzen worden gezonden) niet als in het autonome tarief met 1,50 per 100 K.G. worden belast maar met 0,60, alsof dat nog niet genoeg zou wezen om juist in den oogsttijd van dit product te worden belast, terwijl volgens het oude tarief de invoer vrij was. Gaat men nu eens na wat de boom- en bloemkwee kers in bovengenoemde streken krijgen per 100 KG., rozen 7,20, planten in potten 6,planten zonder aardkluiten ƒ3,60, andere ƒ3,is dat dan een goede tijding voor zulke uitgebreide streken, al was het auto nome tarief daarvoor het driedubbele, volgens de oude tarieven was dat alles ook vrij en dan lijkt het nu ook veel meer op een heel slechte dan op een goede tijding. Neemt men nu nog eens even de aardbeien, waar zulke massa's van uitgevoerd worden en waarvoor 6 per 100 K.G. betaald zal moeten wordenook deze vrucht was vrij en al sprak ook hier het autonome tarief van het dubbele, met de ƒ6,kunnen de onnoe melijke groote massa kleine kweekers van die vruchten het wel doen en die kunnen die goede tijding wel als den genadeslag beschouwen. Nederland, de meest begunstigde natie, zal er door krijgen een gevoeligen slag.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 1