Veiling yan yaste goederen, PERSONALIA. BURGERLIJKE STAND. Nadat vervolgens door een aantal jonge dames den aan wezigen een tcop chocolade en een gebakje was gepresen- teeid, werd het woord gevoerd door Ds. Oort. EvenalB voor Mevr. Cohen Stuart was het voor Z.Ed, aangenaam geweest de nitnoodiging voor dezen avond te ontvangen. Daarvoor bracht bij het Bestnur zgn dank. Door de vorige spreekster waren bjj hem vele herinne ringen gewekt aan het verleden, van waaruit hjj voor zich zag oprjjzen de beelden van velen, die reeds van het tooneel des levens zjjn verdwenen. Persoonljjk herinnert bij zich de oprichtsters, tot wie ook zjjn gestorven gade behoorde, die zooveel voor de vereeniging gevoelde, die er zooveel moeiten en zorgen voor over heeft gehad. Hjj herinnert zich ook de eerste vergadering in de consistorie der Groote Kerk, waar de vereeniging werd geconstitneerd, een ver gadering door spr. geleid en waarbjj ook tegenwoordig waren Ds. Cohen Staart en de toenmalige ingeüienr van den waterstaat. Er werd toen ook gevormd een hnlpcommissie van heeren, die echter later nn wel niet werd afgezet, maar opgelost, omdat de dames, die zooveel ijver en belangstelling aan den dag legden, het zelf wel af konden. Dat was voor spr. een groote voldoening, maar nog meer, toen hjj later zaer, dat bet werk, met zooveel kracht begonnen, ook met ijver werd voortgezet. Na 50 jaren, zei spr., verheugt het mij, evenals Mevr. Staart, dat het werk altjjd heeit beantwoord aan de verwachtingen, dat thans de vereeniging nog zoo bloeit, Spr. hoopt en vertrouwt, dat de grondslag, waarop de vereeniging is opgericht, en die geen andere is, dan de onderlinge liefde en vriendschap van meer- en minder gegoeden, steeds zal mogen bljjven, dat dio grondslag steeds kracht en leiding moge geven. Ten slotte brengt, spr. ook de wenschen over van de afwezige presidente, Mevr, Beeke, en eindigt dan met een »Lang leve de Vereeniging en het Bestnur, dat zoo wakker strjjdt, om de zaak te doen gelukken 1" Luid applaus volgde op deze woorden, waarna twee vrouwen naar voren traden, die aan het Bestuur als blijk vau waardeering een zilveren inktstel overhandigden, met een bjjgevoegd scbrjjven, waarin namens alle gezinnen, dank werd gezegd voor alles wat door de dames voor hen was gedaan en de beste wensohen voor het Bestuur werden nitgesproken. Het meer officiëele gedeelte van het, feest was hiermede geëindigd. Van een korte pauze werd door de jonge dames weer dapper gebruik gemaakt om met taartjes enz. rond te gaan dankbaar vermelden we dat »de pers'' ook niet werd vergeten en toen klonk het schelletje op het tooneel, rees bet gordijn omboog en kreeg men een aardig tooneelstubje te sien. De jeugdige executanten speelden alleraardigst, en hadden dan ook een zeer dank baar publiek. Een »comediestnkje tegen wil en dank" was de titel van het blijspellstje, dat bljjkbaar met hsel veel goeden wil was ingestudeerd en waarvoor men heel veel dank oegstte. Inmiddels was aan de Bestuurstafel een telegram van gelnkwensching ontvangen van de presidente Mevr. Boeko, dat onder applaus werd voorgelezen. Do biograaf van aen heer Scheepmaker uit den Haag, hield ons en eenigeti tjjd aangenaam bezig door de aardige levende fotografieën, die op het doek werden gebracht, en vaak een o 1 en hè 1 of een luiden lach deden klinken door de zaal. Deze voorstellingen werden door een pauze onderbroken, waarin de jouge dames weer het meest te doen hadden. Een aangename verrassing werd thans nog weer het bestnur bereid j door een drietal meisjes werden aan do dames overhandigd enkele door de leerlingen van het handwerkonderwjjs vervaardigde benoodigdhedeno a. een zak voor het notulenboek en een zak voor de bons, een uitermate practisch geschenk das, dat zeker zeer wordt gewaardeerd. Door een tiio van ond leerlingen werd nog eens in een aardig lied hnlde gebracht, terwjjl een der vronwen in een berijmde toespraak het bestnur een gelnkwensch bood, waarna allen oprezen en het bestuur het plechtige »Dat 'a Heeren zegonopU daal" toezongen. Mevrouw Holsmuller, eene der ijverige werkende leden, hield nu nog een toe spraak, waarin zij deed uitkomen le waarom men trotscn, 2e waarom men blij en 3e waarom men dankbaar mocht zjjn zich Alkmaarder ie kannen noemen. Zij wees op Alkmaars verleden, op de welvaart, die er ihans heersoht, op de netheid waardoor onze stad overal bekend is, op de scboone omgeving en ten slotte op de vele instellingen van weldadigheid, die men hier aantreft, stichtingen en vereenigingen waarvan de meesten door Proiestanten zjjn in 't leven geroepen, om te eindigen met een wensch voor dea voortdnrenden bloei van de P. V. V. Een ge meenschappelijk lied vertelde ons nog eens, waarom de Vereeniging zoo zeer wordt gewaardeerd en toen werd het weer donker in de zaal voor de tweede afdeeling der lichtbeelden. De gasten werden nog eens onthaald, ontvingen elk nog een paar bons en een zakje met een versnapering, om mee naar huis te nemen, terwjjl een voordracht van een paar jonge meisjes, die »het paartje van Krabben- dieke" voorstelden, voor enkele oogenblikken nog wat vroolijkbeid bracht. Toen 't was ongeveer half twaalf s ond de waar nemende presidente, mevr. Boelmans ter Spill, op en sloot de bjjeeokomst met een hartelijk woord van dank aan allen, die hadden bjjgedragen om dit feest te doen slagen. Zij herdacht nog de werkende leden, die de ver eeniging door den dood waren ontvallen, in 't bijzonder mevr. Schrieke en sprak het vertrouwen nit in aller mede werking om het werk der vereeniging steeds meer aan het doel te dosu beantwoorden. Menige handdruk, eer men do zaal verliet, was voor het bestuur het bewijs, dat het, ook door dit feest, velen had gelukkig gemaakt en wat meer zegt, nader tot zich had getrokken, dat men ook dezen avond het dod weder meer nabij was gekomen, dat er wedorzjjdsche waardeering en vriendschap was gewekt tusschen meergegoeden en beboeftigen 1 Sn „Waakt en Bidt". Voor een vrjj talrjjk publiek trad Woensdagavond in »Waakt en Bidt" als sprekor op de heer Dr. J. A. Cra mer predikant to 's Graveuhage. Ofschoon als onderworp was aangekondigd eene lezing over Natuur en Beschaving, had spreker voor dezen avond iets anders ter bespreking gekozeu n.l.Het sociale vraagstuk en hoe moet de Christen daar tegenover staan. Eerst besprak Dr. Cramer in 't kort wat eigenlijk de sociale quaestie is. Na hiervan een duidelyke schets gegeven te hebben wees spreker er op datofschoon de partyen vgandig tegenover elkaar staan er in den grond der zaak toch overeenkomst is tnsschen het ideaal der socialisten en christenen het radicale hebben ze gemeen in de praktijk is dit echter anders. Spr. wil niet ontkennen dat de socialisten veel meer voor elkaar over hebben dan de christenen te velen van de laatsten honden zich bovendien buiten den strijd der maatschap pelijke vraagstukken Vervolgens behandelde spr. de verschillende wegen aangewezen als leidende tot de op lossing van het sociale vraagstuk. Zjj die echter de wegen volgen van philantrophie koloniseerenhet huis gezin beginnen te verbeteren enz., werken wel mee tot de oplossing maar meer niet. En hoe staat daar nu tegenover de christen Spr. gingom hierop een ant woord te geven terng tot Jozqs en deed uitkomen, dat deze geen bepaalde maar algemeeue voorschriften gaf ten opzichte van het socialisme. Het Koninklijk Gods geeft een volmaakt b9eld van eene sociale maatschappij. De socialisten willen te spoedig hun doel bereiken de christen gaat langzaam aan de hand van het geloof. De christen moet zich hoog plaatsen om diep in de quaestie te zienmaar eeist moet hij leeren gehoorzamen aan een nog hoogere macht en voorts moeten tegenover het vraagstuk geplaatst persoonlijkheden. De heer Cramer eindigde zijn rede met bet uitspreken van zijn blijdschap over zijn nogmaals mogen optreden voor zijne onde gemeente. Burger-IJsclub. Woensdagavond 'van 7 tot 10 uur had in het café van den heer P. Dekker, hoek Bierkade en Verdronken- oord, de reeds aangekondigde uitdeeling plaats aan arme plaatsgenooten, vanwege de leden der Burger-IJsclub. Aan 270 behoeftige gezinnen werden uitgereikt ieder l'/s pond spek, 2 kop erwten en 2 wittebrooden. Bij drietallen kwamen de lieden de gelagkamer binnen, waar het geheele biljart werd in beslag genomen door pakjes, terwijl voor het eene raam op tafeltjes de brooden lagen een stapel van belang. Door eenige den armen goedgezinde burgers was aan de IJsclub geschonken een boeveelheid cokes en bri- quetten zoodat ook nog brandstof kon worden gegeven. Door het bestuur der IJsclub waren 1000 circulaires in de stad verspreid met het doel om meer leden te doen toetreden. 110 stadgenooten hebben zich daarop als lid laten inschrijven,, door welke leden-vermeerde ring de uitdeeling dit jaar op ruimer schaal dan vorige winters kon geschieden. Het bestuur is van plan den volgenden winter weder eene uitdeeling te doen plaats hebben, in de hoop, dat door nog meerderen steun en grooter ledental dan nog meer arme medeburgers zullen kunnen profiteeren van de uitreiking. De I,con tributie der leden komt dus ten goede aan de armen, terwijl ieder lid het recht heeft door het geven van een kaart een behoeftige te doen deelen in de ondersteu ningen. Voetbal wedstrijd. Zondag j.l. had de aangekondigde voetbalwedstrijd plaats tnsschen de »Zianlandsehe Voetbal Vereeniging" nit Zaandam en »Alcmaria Victrix". Te 11/2 uur stelden de elftallen zich op. Voor Alcm. speelden J. Bossert, doel, Carsten en P. de Lange, achter, A. Hoek, P. Schouten, en B. Schonten, midden, Gerson, P. de Lange, Pasman, P. ter Spill en J. Hoek, voor. Reeds dadelijk na den uittrap brachten de Alcmarianen, ondanks den sterken tegenwind, een bezoek aan het vjjandeljjke doel, doch de Zaanlandsche verdediging stond pal, werkte den bal weg, waarna de voorhoede er mede van door ging en na een overzet van de rechtsbinnen, het aan de Wit gelnkte 't leer tnsschen de palen te plaatsen. Na zetten de A. V, mannen er alles op om gelijk te maken en nit eene schermntseling voor het Ziandamsche doel, werd door een goed schot van ter Spill, Alcmaria'a eersteling geboren. Hoewel beide partgen hard werken, en esn oogenblik tegen elkaar opgewassen zjjn, blijkt het al spoedig, dat Z. V, V., die eenige invallers heeft, de zwakkere is. A. V. drnkt dan ook spoedig haar over wicht door 5 snel opeenvolgende doelpunten, waarvan 2 door Gerson, 2 door P. de Lange en I door Pasman. Met 61 gaat da rust in. Na da rust is Z. V. V. iets beter op dreef doch kan niet verhinderen, dat ter Spill met een keihard schot de leiding vergroot. Daarna komt de Alkmaar8che voorhoede steru opzetten en dank zg goed samenspel, gelakt het haar nog 5 maal te scoren, respect, door Gerson, Hoek, ter Spill uit een voorzet van Gerson, P, L. de Lange, uit een voorzet van Schonten en Pasman uit een goed genomen hoekschop van Schonten. Als de scheidsrechter tjjd fluit, heeft A. V. welverdiend met 12—1 gewonnen. Jubileum. Den Ion Maart a.s. herdenkt de heer Kramer, brigadier der Strafgevangenis alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaar bjj het gevangeniswezen in dienst trad. Dat de heer Kramer in dien tijd veel endervinding heeft opge daan, zal wel niet niet betwjjfeld worden, daar hg in verschillende gestichten zijn dieDst met nauwgezetheid beeft volbracht. De heer Kramer is in 1880 als bewaarder aaugesteld in de Strafgevangenis te Hoorn. Na zes jaar daar dienst le hebben gedaan, werd hij overgeplaatst naar Leiden 31/, jaar heeft bij daar zjjn baste krachten aan zijn dienst gewjjd, toen werd hjj overgeplaatst naar 's Hertogenbosch en na zes jaar daar zjjn diensten te bebbeD bewezen is hjj op verzoek wegens ziekte van zjjn gezin overgeplaatst naar de strafgevangenis te Alkmaar, waar hjj zjjn laatste dienstjaren wel zal sljjten. Het zal den jubilaris dien dag wel niet ontbreken aan bljjken van sympathie, zoowel van zjjn supérieuren als ondergeschikten. Selakip „Frlso". Zondagavond zal een butengewoone gearkomste" plaats hebben van het Selskip »Priso'' hier ter stede in het lokaal Harmonie. De hoer H. Kylstra van Drachten zal verschillende voordrachten houden. Een bal zal den avond besluiten. gehouden door den notaris Mr. A. P. H. DE LANGE, op Dinsdag 21 Februari 1905, in na te melden Café van de volgende perceelen te Alkmaar: 1, het koffiehuis met woonhuis, erf en schnnr, aan de Gedempte Nienwesloot, groot 2 aren 75 centiaren. Str. F. H. Ringers f 14000.— 2. Een pabhnis aan de Krebbesteeg, groot 17 centiaren. Str. J. Mnjjs f 550 De afslag en combinatie zal plaats hebben in boven gemeld koffiehnia op Dinsdag 28 Februari 1905, 's avonds 6 nnr. Voordracht voor onderwijzer te Wormerveer: Ditmars te Wormerveer, Stolp te Castricnm en Rooker te West- zaan. Te Utrecht is voor het examen nattige handwerken o.a. geslaagd mej. M de Jong van Knollendam. Tot onderwjjzer aan de gemeenteschool te Schagen werd den 21sten No. 1 der voordracht benoemd, de heer R. Welling te Kortezwaag. Als opvolger van wjjleu de Wed. W. Veer is door Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Noord-Scher mer benoemd tot koster Jb. Valk te Stompetoren om 1 Maart e.k. in fnnctie te treden. De Raad der gemeente Graft heeft in zjjue vergadering van den 22eu tot gemeentegeneesheer (standplaats West- Graftdjjk) benoemd den heer A. Dros te Texel. Tot kaasmaker aan de kaasfabriek »Ceres" in de Starn- meer is benoemd J. Bas te Wieringerwaard. Alkmaar. GETROUWD 22 Febr. Jan Koeman en Antje Sohotvanger. 23 Klaas Netel en Christina Stam. GEBOREN: 21 Febr. Onristiaan Panlns, z. van Pieter Pauwen Maria Johanna Koppers. Johanna Maaike, d. van Pieter van Leeuwen en Jantje Moojj. Hen- drica Maria, d. van Jacobus Petrus Josephns Kraakman en Maria Agatha Bots. 22 Geertje, d. van Wietse Visser en Maartje Bakker. 23 Berendina Petronella, d. van Gradns Johannes Jozeph Kaptein en Johanna Elisabeth Scheelings. OVERLEDEN 21 Febr. Grietje, d. van Adrianus Hendrikus Godijn en Jansje Tonneboejjer, 2 d. 22 Grietje Brain, wed Jacob Smit, 84 j. Catha- rina Adriana Hoekmejjer, wed. Johannes George Lgnbacb, 70 jaar. Obdsn. Ondertrouwd 13 en getrouwd 31 Jan.: Arie Quant en Maria Munster. O ndertrouwd: 19 Jan. Jan Borst en Engelina van Diepen. Geboren: 3 Jan. Johmnes, z. van Nico'.aas van Etten en Aagje Hejjmans. Jantje, d. van Wiebe Swaan on Ne iltje Bregger. 6 Petrus z. van Bernardus de Jong en Agatha Maria van Kampen. Overleden. 8 Jan. Maria Kaldenbach, wed. van Arien Spekken, 80 j. 15 Maartje Dekker, wed. van Arien Boots, 60 j. 30 Jan de Graaf, echtgen. van Trgntje Beunder, 63 j. Heerhugowaard. Ondertrouwd 12 en getrouwd 30 Jan, Dirk Brink en N-icolaasje Mal. Getrouwd 5 Jan. Albert van Veen on Catharina Cornelisse. Klaas Liefhebber en Aafje Mantel. Geboren: 3 Jan. Margarethad. van Petras Buriholomeas Weel en Margaretha Groot. 4 Rohlf Behrends, z. van Frederik Panl Mammen en Trjjntje Knileman. 6 Wilhelmus Laurentius z. van Dirk Schilder en Eva Eeken. 10 Jantje, d. van Jan Mager en Geertje Vader. 11 Catharina Johanna, d. van Simon Klaver en Aafje van Stralen. 12 Bertha, d. van Klaas Olg en Bertha van Til. 19 Johannesz. van Pieter Dooveman en Aaltje Bonman. 21 Margaretha Johanna, d. van Adam Beets en Meinnwtje Kriller. Matthens, z. van Oornelis Borst en Elisabeth Smit. 28 Cornelis, z. van Jan Appelman en Niesje Dekker. 30 Klaas, z. van Dirk de Wit en Trgntje Kat. Simon, z. van Pieter Bakker en Aalbertje Bom. Overleden: 4 Jaeobns Blom, echtgen. van Grietje Speelman, 71 j. Gerrit Mettes, wednr. van Antje Kos, 77 j., overl. te Zuidscharwoude. 9 Johannes, z. van Jan Appelman en Catharina Wag, 4 m. 15 Gurardas Stoop, echtgen. van Catharina Tool, 31 j. 20 Jacob Stam, 18 j. 21 Levenloos aangegeven kind van Cornelia Bleeker en Aagje Groen. 25 Krijntje Mejjer, echtgen. van Jan Meyer, 30 j. 28 Trgntje Bos, echtgen. van Pieter Does, 62 j. Harlngcarspel. Ondertrouwd 13 en getrouwd 26 Jan. Pieter Knin, wednr. van Maartje Wit, alhier, en Theo dora Margaretha Mnlder, wed. van Evert Bos, te Noord- scharwonde.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 3